PDA

Виж пълната версия : Постоянно пчели на прелката



e.parapanov
25.06.2013, 10:05
Здравейте. Не знам това дали е добре или зле, но от няколко дни насам на прелката на кошера има постоянно 20-30 пчели. Дори и 21:30-22:00 също имаше. Внасят си прашец, имат прясно пило, но това поведение ме озадачава.
Семейството е от хванат рояк преди 25-30 дни. Сложил съм го на 1 корпус и мрежесто дънно, имат доста пити да изгражда. Понеже тогава нямах изградени пити за капана сложих празни със 5 сантиметрови восъчни основи по тях. Сега са 4 рамки изградени наполовина, една магазинна цяла ( такава имах) и 5 основи, 3 от които са започнали да градят. Храня ги с 1:1 захарен сироп 200 вода и 200 захар на ден и си го взимат.

25 дни им държах лентичка за вароатоза и миналия ден я махнах. На същата вечер започнаха да се държат така.

de4o82
25.06.2013, 10:59
Аз не съм голямо светило в професията, а и чакам отговор 3 ден на моя въпрос, да не чакаш и ти толкова без 1 мнение, да чуеш поне моето ;)
Стоят на прелката и пърхат с криле, за да подобрят вентилацията на въздухът в кошера, не е проблем, просто жегите сега са големи, няма общо с лентичката и т.н., поне това е моето мнение, ако има отвори за вентилация отваряй ги, за да им помагаш с вентилирането на въздухът. Дано съм ти помогнал.

e.parapanov
25.06.2013, 11:12
Там е работата. Не пърхат ,просто си стоят там, и ако пърхаха щях да съм много учуден, защото както споменах по-горе на мрежесто дъно са!

ianev
25.06.2013, 11:13
Сигурен ли си че не са заклеели мрежестото дъно. При мен здраво заклейват даже им сложих решетки за клей. И ако са го заклеели най вероятно вентилират но това е само предположение... Без снимка може само да се гадае

e.parapanov
25.06.2013, 11:48
Преди 2 дни го отворих, за да махна лентичката и дъното си беше чисто.

evgeni.filimonov
25.06.2013, 14:43
Ако е понамаляла пашата, това са пазачките.

Вълчан
25.06.2013, 17:43
От жегата е вентилират, правят "брада". Сутрин в 6.00 имали ги? Ако капака на кошра има вентилационни отвори, махни покривната табла.

kajgalool
26.06.2013, 06:01
Аз не съм голямо светило в професията, а и чакам отговор 3 ден на моя въпрос, да не чакаш и ти толкова без 1 мнение, да чуеш поне моето ;)
Стоят на прелката и пърхат с криле, за да подобрят вентилацията на въздухът в кошера, не е проблем, просто жегите сега са големи, няма общо с лентичката и т.н., поне това е моето мнение, ако има отвори за вентилация отваряй ги, за да им помагаш с вентилирането на въздухът. Дано съм ти помогнал.
И аз така си чаках преди време получих 1 отговор и семейство в роево настроение :) ама нищо

jordanov
26.06.2013, 09:59
Е що чакате ? Хората дето знаят отговора може да са в отпуск. Четете у форума, там също има отговори, намерете ги. През това време, както казва г-н Матеев, викате неволята.

estabien6
26.06.2013, 12:11
Отворете вижте помислете прередете режете разпечатвайте качвайте.Действайте

e.parapanov
26.06.2013, 12:13
Седях и ги зяпах известно време. Не вентилират. Наблюдавал съм на твърдо дъно как вентилират с вдигнати абдомени нагоре и закотвени крака, за да не изхвърчат. Тази брада, за която се споменава предполагам е редички от пчели насочващи вятъра от крилата си към пчелата пред тях, за увеличаване на количеството въздух, което вкарват през входа и така регулират температурата в кошера.
Това, което моите правят след като стоях и ги наблюдавах по-продължително е фейс контрол на всички кацащи. Тук таме някоя прави странни движения напред назад със глава забита в прелката и след това си чисти хоботчето - предполагам чисти. Не са кръгови танци или осморки за паша. Снощи пак проверих към 21:30 и пак имаше пчели, но само на 1-2 сантиметра от входа се показваха и се прибираха.
Това е 1-ви или 2-ри рояк хванат преди около месец. Предполагам сега, след като са си увеличили бройката могат да си позволят повече пчели пазачи.
Нали знаете как е с новите придобивки, които не сте опознали напълно- притеснявате се за всичко. Благодаря за отговорите!

alex74
26.06.2013, 19:01
Тук таме някоя прави странни движения напред назад със глава забита в прелката и след това си чисти хоботчето - предполагам чисти.
Това е полиране,полират с прополис.

estabien6
26.06.2013, 19:34
Означава ,че има паша ,явлението се нарича Рендосване на пчелите (напред -назад по няколко милиметра ход?)наблюдава се при идваща силна паша,предполагам има много слънчоглед около вас,който сега започва цъфтежа
.Радвайте се

e.parapanov
26.06.2013, 19:38
Точно слънчоглед на 1.2 км тъкмо е близко до цъфтеж. Много благодаря за информацията, наистина е полезно.

estabien6
26.06.2013, 19:42
drinks;

pavlito88
26.06.2013, 21:00
просто свали дъното и моите бяха така дори отдолу под сандъка висяха при големите жеги преди няколко дни, когато свалих дъната се прибраха
под сваляне имам впредвид да извадиш клемите и да го пуснеш надолу, да не взмееш да го извадиш съвсем хахаха :)