PDA

Виж пълната версия : Разсад от Пауловния Томентоса



vaninn
23.06.2013, 19:06
Разсад от Пауловния Томентоса - цени от 0.80 лв за бр. в зависимост от големината за количества отстъпки.
Изпращам по куриер, тел. за възка 0887099281.

http://s24.postimg.org/i9qo4ar5d/31291_1.jpg (http://postimg.org/image/i9qo4ar5d/) http://s17.postimg.org/pqgb6enzf/16553509_1_585x461.jpg (http://postimg.org/image/pqgb6enzf/) http://s24.postimg.org/tsuqued4h/OR_BIG_ob_IMG_1352098209777665_obiava_img1352098.j pg (http://postimg.org/image/tsuqued4h/) http://s11.postimg.org/cv9f8sklr/OR_BIG_ob_IMG_1352098209777665_obiava_img1352098.j pg (http://postimg.org/image/cv9f8sklr/)

dvidenov
23.06.2013, 19:09
В кой град е разсада?

vaninn
23.06.2013, 19:16
Монтана

Mateev
23.06.2013, 19:26
Аз преди 1 месец засадих около 100 дръвчета, като ги купих в чашки, както е на първата снимка. Около 20% от тях умряха, но останалите се развиха и до момента са с височина до колене и с по 4-5 листа, големи колкото чиния. Наистина това чудо расте много бързо.

Бих закупил още доста бройки, но ме интересува тази цена за пауловнии в чашки ли е (както е на първата снимка) или е в някаква друга разфасовка. И как ще стане тази работа с куриера, щото тези пауловнийки да дойдат при мене живи и здрави?

vaninn
23.06.2013, 19:40
Цената е за разсад в чашки в зависимост от големината;
до 10см - 0.80лв, до 20см - 1лв. А що се отнася за куриера до момента не е имало проблеми а и винаги слагам по няколко стъка повече в сучай , има счупени или прекършени но до този момент не се е случвало.

Mateev
23.06.2013, 19:54
Добре. Прати ми стотина бройки, за да видя как ще пристигнат, пък после можем да му мислим и за още. На ЛС съм написал адреса си.

За тези пчелари, които не знаят - пауловнията е едно от най-добрите медоносни растения. Цъфти преди акацията и се явява идеално средство за пролетно подсилване на пчелите. Расте изключително бързо и още на 3-тата година ще е 4-5 метрово дърво и ще цъфти. Недостатък - може би не е достатъчно студоустойчиво за региона на България и ако дойде зима с -25 градуса, вероятно няма да оцелее. Аз обаче съм готов да рискувам, пък и цената ми се вижда много добра. Предишните дръвчета ги купувах по-скъпо.

Димитър Бонев
23.06.2013, 20:10
Дървото наистина е много медоносно и оцелява и при нашите студове,но като позакрепне. В първите години иска повече грижи. За съжаление описанията са леко подвеждаши, че още на 3 година е станало голямо дърво. С интерес следя развитието на една такава малка горичка вече трета година. Вчрно станали са високи колци, но са си колци за домати. Описанието казващо, че на 5-6 година става с 30-40см диаметър поросто е подвеждащо. Може би при климата в родината си да става, но тук ще се чака доста повече. Същото е и с еводията. Моята вече е на 9 години и чак сега, за първа година, ще цъфнат обилно всички дръвчета. До сега тук таме някое даде по няколко цвята.

Mateev
23.06.2013, 20:20
Така е, но пауловнията расте много по-бързо от липите и именно затова заслужава внимание. Аз на едни 10-12 липи ми изтекоха очите да ги чакам да цъфнат. Засадих ги преди 12-13 години и станаха големи дървета (4-5 метра) за 5-6 години. И всяка една година се надявах да цъфнат. Да, ама не. На 6-тата или 7-тата година вече се отчаях и си мислех, че нещо съм сбъркал. И една прекрасна пролет цъфнаха малко преди да ги отсека - може би се уплашиха. Това стана на 8-мата или 9-тата година. И въпреки че сега са големи дървета (под големи разбирам 5-6 метра), сигурно ще трябват поне още 20 години, за да станат разкошни 10 метрови дървета с голяма корона.

Та и сега садя липи, но не съм сигурен дали ще доживея, за да ги видя цъфнали. Виж с пауловнията и акацията това не е така. Растат бързо и цъфтят още на 3-тата или 4-тата година и именно заради това наблягам на тях. Особенно при тези ниски цени на разсада нищо не ми пречи да засадя хиляди дръвчета. Практикувам така - в моите имоти засаждам пауловнии, а в чужди изоставени имоти около мене - акации. Досега никой не се е разсърдил, а в бъдеще ако някой собственик реши да си изсече акациите, с това само ще ми направи добро, защото следващата година ще плъзнат хиляди млади фиданки, от които няма оттърване.

evgeni.filimonov
24.06.2013, 09:34
То, затова ги садиш в чуждите дворове, после няма оттърване. Но какво да се прави, собствениците да му мислят.
Аз ги садя покрай пътища и дерета.
А колкото до пауловнията, вече 4 та година тръгва от нулата.

Vortigen
24.06.2013, 10:41
във Велинград дали ще може да се развива, да расте?

vaninn
24.06.2013, 12:25
ще се развие това е вид селектиран за по суров климат, така че става за бг.

Vortigen
26.06.2013, 15:25
Да ама мисълта ми беше че ние тук сме по висок и дали ще расте

vaninn
26.06.2013, 19:19
Ще порасне не се притеснявай

gaikata1982
25.12.2016, 19:59
Продавате ли още разсад и каква е цената?

Радо79
09.03.2017, 12:55
Матеев ако искаш разкажи как се развиват засадените през 2013г. дръвчета от пауловния.

Mateev
23.03.2017, 08:48
Матеев ако искаш разкажи как се развиват засадените през 2013г. дръвчета от пауловния.

Тези, които ги засадих на един слънчев баир, далеко от реката, линеят и едвам растат. Половината измряха, а другата половина едва е достигнала до 1.50-2.0 метра. Тези, които ги посадих на плодородна почва в близост до реката, и които редовно се поливат от автоматизирани пръскачки, вече надхвърлят 5 метра. Тези, които са по пчелините, растат с променлив успех. Има и големи, а има и такива, които едвам кретат. Има и измрели.

Тоест Пауловнията както всяко едно друго дърво вирее добре само ако са изпълнени условията, към които е адаптирано - състав на почвата, метеорологични условия, температура, влажност и т.н. Не мисля, че това дърво ще вирее добре за региона на страната. В разсадниците се полагат специални грижи за него, но в дивата природа няма кой да го прави това. Поради тази причина употребата му е ограничена, а използването му за промишлени цели е възможно само на определени почви, в определени условия и то само ако за него се полагат определени грижи (тоест харчат се много допълнителни пари за труд и поддръжка).

За пчеларски цели употребата му е като играта на Тото 2 - засаждаш го някъде, и ако си късметлия - с божията помощ то ще расте. Ако не - здраве да е.

morriddin
10.04.2017, 20:58
Според мен, развитието на пауловнията зависи от селекцията. Най-добре се получава от кореновите резници, но задължително последните следва да са от "добри" донори - със семената си е игра на тото. Като сметнем обаче, че за добив на качествени резници трябва да се унищожат най-добрите дръвчета излиза, че с резниците е още по-голяма лотария - не мисля, че някой би жертвал елитни пауловнии за да продаде резници по 50ст. , понякога и по-евтино поради високото предлагане. Пак казвам, че това е мое мнение и не твърдя, че съм прав (с изключение, че най-добри пауловнии се правят от резници).
Конкретно как се развиват при мен: От 50 купени едногодишни фиданки подарих 10 на приятели, засадих 3 покрай къщата си, 5 в двора на едната си и 12 в двора на другата си вила. 20 останаха за пчелина. Всичките 40 се хванаха и тръгнаха да работят. За жалост, едрата градушка помля всички, с изключение на 3те у дома. Обаче всички пуснаха нови филизи и оцеляха. Тук обаче се явиха разликите. Че си искат вода и мулчиране е ясно, но определено си искат и много светлина - на по-сенчестите места се вдигнаха до 1,2 - 1,5м., докато на обилна светлина, достигнаха двойна височина, а и значително по-голям диаметър. Като рекордьор поставям фиданката, засадена пред терасата на къщата ми - в момента е почти 4 метра, с избили 15см. леторасти. Оставих 6 от тях, което е грешка, защото ако ги поставиш в чашка с вода, те пускат собствени коренчета и може да се засадят като отделни растения, но както се казва: "и те ще са от полза". Същевременно, фиданката непосредствено до "рекордьора", остана хилава и след като я отрязох преди месец, не дава признак, че ще оживее... Та така. Както при животните, както и при хората - всяко стадо си има мърша...