PDA

Виж пълната версия : Закупуване на отводки



bobi mitrev
19.06.2013, 17:25
Здравейте колеги,предстой ми да закупя около 20 отводки, моля да ми кажете на какво да обърна внимание когато ги преглеждам, защото ще ги закупя от местни пчелари.Отводките ще са ДБ.

Nik_m
19.06.2013, 19:51
Млада оплодена майка.

borislav aleksandrov
19.06.2013, 20:06
Едно бързо въпросче към Nik_m и останалите разбира се - защо непременно да е млада и оплодена майка?

Юрий Цветков
19.06.2013, 20:09
Като начало обърни внимание, какви теми има създадени във форума и ти къде си задаваш въпросите.

Mateev
19.06.2013, 20:26
Здравейте колеги,предстой ми да закупя около 20 отводки, моля да ми кажете на какво да обърна внимание когато ги преглеждам, защото ще ги закупя от местни пчелари.Отводките ще са ДБ.

Ами помисли си какво ще направиш ти, ако продаваше отводки:

1. Ако в кошера има стари и нови пити с пило, естествено е че в отводката ще набуташ старите пити
2. Ако в кошера има пити с 80% пило и такива с 50-60% - ами ясно е, че ще набуташ тези с 50-60%.
3. Ако имаш стари и нови майки - ами ясно е, че първо ще гледаш да разтикаш старите майки

Най-накрая въпреки тези твои действия с лоши пити, пило и майки - пак ще си поискаш с чиста съвест 100 лева и пак ще се хвалиш колко силни отводки си дал.

А сега след като си от другата страна на бариерата, вече знаеш какво да гледаш - количеството и качеството на питите, пилото и младите пчели, както и качествата на майката.

Nik_m
19.06.2013, 20:27
Едно бързо въпросче към Nik_m и останалите разбира се - защо непременно да е млада и оплодена майка?
Еми щом не съм прав да търси стара и неоплодена.

ianev
19.06.2013, 21:53
Аз пък бих взел отводката с стари пити. Защото към края на лятото и рано на пролет, майките предпочитат старите пити за снасяне а ти като си ги подхранваш редовно спокойно ще ти изградят 2-3 плодникови рамки. Особено сега както идва слънчогледа ...

jordanov
20.06.2013, 08:56
И пробвай да си изпросиш бонус към всяка отводка една празна изградена пита.

evgeni.filimonov
20.06.2013, 13:38
Ами помисли си какво ще направиш ти, ако продаваше отводки:

1. Ако в кошера има стари и нови пити с пило, естествено е че в отводката ще набуташ старите пити
2. Ако в кошера има пити с 80% пило и такива с 50-60% - ами ясно е, че ще набуташ тези с 50-60%.
3. Ако имаш стари и нови майки - ами ясно е, че първо ще гледаш да разтикаш старите майки

Най-накрая въпреки тези твои действия с лоши пити, пило и майки - пак ще си поискаш с чиста съвест 100 лева и пак ще се хвалиш колко силни отводки си дал.

АЗ - Евгени Филимонов - НЕ БИХ НАПРАВИЛ ТАКА.

Но за съжаление повечето така процедират и това са търгашите пчелари.

Mateev
20.06.2013, 16:32
Ами при мене се получи точно така - тази моя първа година на пчеларство беше годината на подсилване на слаби семейства, закупени от десетки хора, и годината на изхвърляне на бракувани пити и подмяната им с нови. Не казвам че е така с всички, но повечето колеги ми продадоха уж силни семейства, а после се оказаха слаби. Единственото разумно обяснение е, че преди да ми продадат някой кошер вероятно са вадили по 1-2 пити с пило и аз дефакто съм получавал семейства, силни само на стари пчели, и много малко пило, което отслаби семействата точно за началото на акациевата паша. Също и с питите - всяка една втора пита е за брак. Това е ненормално съотношение (трябваше да е всяка една 5-та пита), и единственото, което ми хрумва е, че специално са ми подбирали най-лошите пити в пчелина си.

Както и да е. Не се сърдя. Все от някъде трябваше да започна, но поне да ме бяха предупредили да храня семействата в неусвест. Аз се усетих, но беше много късно. Повече от половината от семействата ми не бяха достатъчно добре подготвени за акациевата паша и я пропуснаха.

borislav aleksandrov
20.06.2013, 17:05
е добре де нали имаш пчелари с опит те защо не се усетиха...?

scutellator
20.06.2013, 17:53
Понеже ти си събирал семействата си "от кол и въже" е нормално да виждаш гледката която виждаш. На приказки всеки е силен, но в реалност в много от случаите самия пчелар или малко преувеличава ( като рибарите) или се самозалъгва. Ако тръгнеш из пчелините из Бг ще се учудиш колко много пчелари ВЪОБЩЕ не обръщат внимание върху подмяната на питите. В най-добрия случай подменят по 2 пити от плодника годишно ( и то не всяка година) ( тези дето имат самочувствието на "добри" и образовани пчелари), а има и такива дето пити с основи не са слагали от десетилетия. Не се учудвай че питите са скапани.
За смяна на майка - Ха-ха-ха, сещат се че им трябва такава самотогава когато някоя не издържи и се спомина.

Когато питите са такива и семейството обикновенно е същото. Вътре има всякакви гадости - пестициди, вируси, бактерии и всякакви болестотворни патогени натрупвани с годините, които дърпат пчелното семейство назад.

Само няколко пъти съм виждал такива напълно оставени на произвола на съдбата семейства, на които явно им е се тая. Каквото успее да мине през месомелачката на редовия български пчелар е самородно злато.


За болестите които в повечето случаи вървят заедно с кошерите( и за които собственика дори и не подозира), не искам да говоря, просто ще те посъветвам да внимаваш. При всяка необичайна и необяснима ситуация не се успокоявай че е в реда на нещата.

Mateev
20.06.2013, 22:11
е добре де нали имаш пчелари с опит те защо не се усетиха...?

Това наистина е интересен въпрос, който и аз си го задавам. Въпреки че аз съм новобранеца, а не те, въпреки това те чакат аз да им кажа какво трябва да направят. Може би се чувствуват несигурни - знам ли. А когато аз им кажа нещо, то това всъщност означава че аз сам си поемам отговорността. Странно е все пак аз да казвам на дългогодишни пчелари кога какво да направят, но е факт.

От моя гледна точка нещата изглеждат по-розови. На мене цял живот непрекъснато ми се налага да вземам трудни решения в условията на недостиг на информация, и аз за разлика от тях няма кого да попитам, освен колегите от форума. Научил съм се да вземам трудни решения и да си нося отговорността за грешките. А в бизнеса както знаете грешките винаги струват пари, понякога дори много много пари. Така че нямам много избор - след като вече съм се хвърлил надолу с главата в морето (пчеларството), длъжен съм колкото се може по-бързо да се науча да плувам, иначе ще се удавя. И именно поради тази причина последната една година почти денонощно изучавам различните аспекти на това ново начинание и постепенно навлизам във все по-големи подробности и научавам все повече тънкости.

М.Петров
21.06.2013, 08:33
Най-трудно е да се намерят хора които да могат да вземат решение за бизнеса на другия,те ако можеха да вземат решения щяха да си имат техен бизнес,ама не могат и чакат да им се сдъвче и да им се изплюе.Така че на вълка врата му е дебел понеже разчита най-много на себе си.:)

jordanov
21.06.2013, 08:46
Джентълмени, ясно е че можем да напишем много страници за особеностите на пчеларството в Бг и в частност особеностите на Бг пчеларя. А не трябваше ли да се придържаме към темата на темата, по принцип ?

Mateev
21.06.2013, 10:15
Ами че тя темата се изчерпа още с първите 2-3 постинга. Какво трябва да се гледа в една отводка - ами повече от ясно е, че трябва да се гледат питите, пчелите и пилото. То друго за гледане има ли?

Човека е начинаещ и е нерешителен. Но това е нормално. Нима всички не сме били такива в началото? Аз бях такъв само допреди 3 месеца и задавах същите въпроси, на които всъщност знаех отговора, но ми се искаше и мъничко подкрепа от форума, че все пак не греша. Аз дори и в момента имам такива въпроси, но вече не ги задавам, защото осъзнах че най-добрия учител на един пчелар е НЕВОЛЯТА. Викаш я и тя винаги ти помага. Е първия път може и да се сгреши, но след това нещата потръгват.

bobi mitrev
21.06.2013, 10:21
Да се върнем малко към темата, моето мнение е да гледам пилото, ако е плътно значи майката е млада и здрава, питите да не са много стари и др незнам. Затова ви зададох въпроса какво да гледам при закопуване на отводки.А темата мисля че съм я поставил на правилното масто, защото тук ще дискотираме взимането на отводки а те се взимат обикновенно в активния сезон и състоянието им в този период. Извинявам се ако не мисля правилно.

bobi mitrev
21.06.2013, 10:22
Ами че тя темата се изчерпа още с първите 2-3 постинга. Какво трябва да се гледа в една отводка - ами повече от ясно е, че трябва да се гледат питите, пчелите и пилото. То друго за гледане има ли?

Човека е начинаещ и е нерешителен. Но това е нормално. Нима всички не сме били такива в началото? Аз бях такъв само допреди 3 месеца и задавах същите въпроси, на които всъщност знаех отговора, но ми се искаше и мъничко подкрепа от форума, че все пак не греша. Аз дори и в момента имам такива въпроси, но вече не ги задавам, защото осъзнах че най-добрия учител на един пчелар е НЕВОЛЯТА. Викаш я и тя винаги ти помага. Е първия път може и да се сгреши, но след това нещата потръгват. drinks; drinks; drinks;

evgeni.filimonov
21.06.2013, 11:02
Човека е начинаещ и е нерешителен. Но това е нормално. Нима всички не сме били такива в началото? Аз бях такъв само допреди 3 месеца и задавах същите въпроси, на които всъщност знаех отговора, но ми се искаше и мъничко подкрепа от форума, че все пак не греша. Аз дори и в момента имам такива въпроси, но вече не ги задавам, защото осъзнах че най-добрия учител на един пчелар е НЕВОЛЯТА. Викаш я и тя винаги ти помага. Е първия път може и да се сгреши, но след това нещата потръгват.

Ами питай,задавай конкретни въпроси , затова е форума, а ти още от самото начало започна по странен начин и затова станаха тези недоразумения.
А колкото до "спецовете" които си назначил да ти обслужват пчелите, явно и те се учат в момента и пари ще вземат за това. А трябва да е обратното - да си плащат за обучението, за технологиите, за ползването на материалната база и тн.

evgeni.filimonov
21.06.2013, 11:13
А относно отводките, повечето пчелари искат ако може да се изкарват пари от всичко, давай. И аз се опитвам да получа нещо допълнително, но го правя така че, клиента да остане доволен и да се върне или да ме препоръча на друг.

Една отводка е добра, когато видиш 4 рамки ,не много черни, с правилно изградени килийки. Две рамки с мед в края и две рамки с пило по средата, едната със запечатано пило, за да видиш дали е работническо пило или търтиево и другата с открито пило и нанесени яйца, както и майката трябва да се види задължително. Яйца и ларви трябва да се видят, защото ако нещо стане с майката при транспорта, семейството да може да си произведе нова майка. Също така като вдигнеш рамката, то тя трябва да има плътно покритие с пчели и от двете и страни. Това за мен е добра отводка, е може и на 5 рамки да е.
Ако знаете тези дни на какви отводки попаднах, съжалявам тези които са си ги купили.

bobi mitrev
21.06.2013, 11:32
А относно отводките, повечето пчелари искат ако може да се изкарват пари от всичко, давай. И аз се опитвам да получа нещо допълнително, но го правя така че, клиента да остане доволен и да се върне или да ме препоръча на друг.

Една отводка е добра, когато видиш 4 рамки ,не много черни, с правилно изградени килийки. Две рамки с мед в края и две рамки с пило по средата, едната със запечатано пило, за да видиш дали е работническо пило или търтиево и другата с открито пило и нанесени яйца, както и майката трябва да се види задължително. Яйца и ларви трябва да се видят, защото ако нещо стане с майката при транспорта, семейството да може да си произведе нова майка. Също така като вдигнеш рамката, то тя трябва да има плътно покритие с пчели и от двете и страни. Това за мен е добра отводка, е може и на 5 рамки да е.
Ако знаете тези дни на какви отводки попаднах, съжалявам тези които са си ги купили.

Е това е отговор, много ти благодаря drinks;

Nik_m
21.06.2013, 18:05
Аз си купих доста добри отводки.
2 пити с мед и по 3 с запечатано пило.
Направо ми ги извади от корпуса, по време на акацията раздели кошера и си произведоха майка и след акацията извади и мед и по една отводка.
В момента са по на 10 пити с пчели и 6-7 с пило.