PDA

Виж пълната версия : Зли пчели



Nik_m
17.06.2013, 19:07
Купих си 8 отводки от един пчелар и всичко беше спокойно, детето си играеше пред кошерите и пчелите не го закачаха, и преди 15 дни купих още 8 силни семейства от друг пчелар но при тях работата е страшна.
Вече жената и детето не стъпват на село пчелите не дават да си подадеш носа от къщата а тя е на 50 метра от пчелина, а като ги отворя ръкавиците станат на таралеж от жила.
Мислях че ще се успокоят и това е заради преместването, но за сега няма подобрение.
Майките са много добри, в всеки кошер има много пило и пчели и се чудя какво да ги правя, ако си купя майки ме е страх дали ще оцеля а вложих много пари.
Отводките чак другата година ще може да ги ползвам за майки.
Някой може ли да помогне със съвет?

scutellator
17.06.2013, 19:28
Ако не искаш да убиваш майките( например след време може да се окаже че са били ценни, агресивността се отсранява много лесно - понякога 2 поколения са достатъчни), принизи основните до отводки и обратното, като прехвърляш запечатано пило (без пчели) от основните към отводките.

По този начин отводките ще станат достатъчно силни да ги ползваш за каквото си искаш (дори и за маточници). Слабите семейства по принцип не са толкова агресивни колкото когато са с разгърнат пълен потенциал.

зуница
17.06.2013, 21:38
От години се боря със зли пчели.Ако са близко ( 50 метра радиус ) до хора и животни атаката е непредизвикана и силна, понякога от няколко пчели.Опасно е съжителството с такива пчели.Сменям майките без да се замислям, защото до сега не съм намерил друг начин да се справя с тоя проблем.За съжаление в агресивните пчели не съм открил нещо полезно.На есен и на пролет такива семейства се отдават на грабеж и често унищожават по-слаби семейства и отводки.Сменяй майки или ги изнасяй далече от хора и животни.Това, че се плодят много и създават силни семейства не значи ,че дават и много мед.Цялата им енергия е насочена към размножение, грабеж и агресия. От мене-сменяй майките!

Nik_m
17.06.2013, 22:14
Аз ги купих след акацията, преди да ги взема човека си извади меда в мое присъствие. Всички бяха пълни магазините до горе, сега без голяма паша имат наполовина пълни магазини, така че работят добре.

Nik_m
17.06.2013, 22:19
scutellator това няма как да стане в момента защото пилото още е на ДБ рамките, докато изградят ЛР питите и я осемени ще мине време.

evgeni.filimonov
17.06.2013, 22:32
Ако предишния собственик не им беше взел меда, сега щяха да са хрисими. Но никой няма да си продаде кошерите заедно с меда. Подавай им по малко сиропче и ще кротнат.

scutellator
17.06.2013, 22:32
Ако намерението ти е да преминеш изцяло на ЛР не само че не е невъзможно , но и по-лесно от това няма. Трябва ти подставка 7 см и корпусът става даданблатов. Подставката не е нужно да е направена със някаква специална сглобка - просто 4 обикновени дъски хванати с пирони. Всеки що-годе дърводелец може да ти ги изработи за 10-ина минутки.

Консултирай се с човека от който си взел отводките. Ако ще си вземаш майки по-добре да е от него - иначе отколкото повече хора вземаш по нещо, вероятноста да получиш "бонус" се увеличава.

Nik_m
17.06.2013, 22:58
Аз съм с дълбоко дъно и там съм пуснал ДБ питите и приставки не ми трябват.
Да това ми е намерението и вече съм ги прехвърлил, но нямам ЛР рамки и сега съм сложил по цели корпуси да градят.
Аз мислех да работя само с този човек от когото взех отводките, за съжаление няма майки в момента, но ми изпадна оферта която не беше за изпускане.

Nik_m
17.06.2013, 23:00
Ще измъча май тази година.

Nik_m
17.06.2013, 23:23
Ако предишния собственик не им беше взел меда, сега щяха да са хрисими. Но никой няма да си продаде кошерите заедно с меда. Подавай им по малко сиропче и ще кротнат.
Извадихме и меда, после превозването (едва не се разпаднаха пчели излизаха от всякъде), после прегледа (питие така бяха клеясали че се кривеше повдигача) и на края местенето в нови кошери.
Доста премеждия и се събраха.
Дано се поукротят, ще и дам още време.

evgeni.filimonov
18.06.2013, 08:52
Да, това са основателни причини, за да са зли.