PDA

Виж пълната версия : Разпечатано пило



asasixz
15.06.2013, 12:14
Здравейте. Не знам дали тук е правилното място , но имам проблем. Като отворих кошера и вътре имаше затворено пило , а между него имаше и бели почти готови пчели които им бяха махнати капачетата. Направо готови пчели, най-много да им е оставало 1-2 дни до излюпване . Това болест ли е ?

scutellator
15.06.2013, 12:31
Ако са цели и неповредени (с очички) - Не.
Или става въпрос за восъчен молец ( не нанася значими поражения на пчелното семейство) или за VSH .
При VSH част от пчелите може само да отпечатват капачетата, като други освен че ги отпечатват и ги и изхвърлят/изяждат (премахват първо главата).

asasixz
15.06.2013, 16:37
Главите им си бяха на мястото .

Георги Георгиев
15.06.2013, 16:38
Колега scutellator би ли дал малко повече инфо и аз забелязах такова нещо по пилото пчелите са цели няма наядени пчели а само разпечатани капачета с какво се третира или какъв е изхода.Предварително благодаря.

Георги Георгиев
15.06.2013, 18:37
Колега asasixz на какъв кошер го забеляза при мен го видях най много на една отводка но и на няколко основни семейства.Давай повече инфо да разберем какво става,имам съмнения за ГНИЛЕЦ но не видях пило да се точи а и няма миризма не знам какво е съм много притеснен при мен са 50 семейства ако е гнилец не ми се мисли какво ще правя.

Standart
29.07.2013, 22:01
Същия проблем само при една отводка(сега е на 9 рамки ЛР и продължавам да подхранвам през 2-3 дни с по 500мл 1:1 сироп). Сега семейството има 2 пити с мед и прашец,другите рамки са с плътно снесено пило и венец над него. На всяка рамка запечатано пило има по 15-20 отворени килиики с живи пчели с бял цвят. Забелязах и как биват изхвърляни от кошера дребни пчели с неразвити криле. Тъй като се опитвам да пчеларствам за първа година и нямам никакъв практически опит разчитам по-опитните колеги да помогнат със съвет как да процедирам. Благодаря предварително!

Standart
30.07.2013, 20:05
Здравейте! Наистина се надявах на малко колегиална помощ тъй като за мене 1 кошер си е 25% от всичките ми пчели и притесненията са си основателни. Моля колегите които могат и знаят да дадат съвет. Продължавайки да ровя за инфо из нета ми остава само съмнение за восъчен молец, но ларви и пеперуди не забелязвам и съм в недоумение.

Nic 59
30.07.2013, 23:36
Нещо такова ли е? Трябва поне снимка,не можем да гадаем.

Георги Георгиев
31.07.2013, 02:56
Да това е.

Standart
31.07.2013, 05:38
Да, така изглежда пилото. А какво мога да направя докато питите са пълни? В401 приложим ли е при тази ситуация или е само за съхранение на празни пити? Благодарности!

Nic 59
31.07.2013, 20:27
Снимката е на пило поразено от малък восъчен молец. Не се лекува, силните сем. сами ще изхвърлят ларвите когато имат достъп до тях. Той се намира под личинките, които излизат на горе и пчелите не запечатват това пило. Характерно е линейното поразаване на пилото. Ако имате голям мерак да го видите изхвърлете болното пило и чукайте леко по рамката, и при късмет ще се покаже от някоя килийка. Слабите сем. при необходимост се съкращават за да се покрият от пчелите, така имат възможност да опазват питите от ларвите. Няма причина за сериозно безпокойство, в кошерите има и други животинки.
В401 е за съхранение на рамки, и то незаразени / т/е убива пеперудата/ това намерих за него в мрежата.

Nik_m
01.04.2014, 09:52
Отварям темата тук за да чуя мнение на опитни пчелари, защото разпитах и никой не може да ми каже причина.
Едно семейство изхвърля почти оформени пчели, при прегледа видях, че на всяка пита с пило има по 20тина разпечатани килийки на който се виждат главите на пчелите (още бели и малко започнали да почерняват)
Изчетох болестите но не мога да намеря нещо подобно, имам спомени че съм чел нещо подобно, но не го намирам.
Семейството не вдига сиропа, почти не работи само стой на прелката, майка има мед има и спря да се развива.
Която пчела с прашец кацне на прелката веднага е нападана от пазачките и след малко теглене допускана, няма трупове на пчели пред кошера да говори за нападение.

Astralind
01.04.2014, 11:14
Да не би да е простудено пилото. Има ли достатъчно пчели, за да го греят?

Nik_m
01.04.2014, 12:08
Имаше 9 пити с пчели на 15 март, сега гледам са останали 6. Аз не разбирам, но ако е простудено, как на всяка пита ще има по малко такова и защо кошера спря да работи?????

rosty_sz
01.04.2014, 12:11
Даваш оскъдна информация за достоверна диагноза, но прочети за варовито пило - Аскосфероза и виж дали и твоя случай не е точно такъв.

bobi mitrev
01.04.2014, 12:27
Може да е восъчен молец.
Молеца преминава през килийката в резултат на което повдига личинката и се получава това на снимката. Ако искаш да провериш чукни с повдигача по летвата, обикновено излиза за кратко...

Владо-Gillan
01.04.2014, 12:31
Семейството е силно опаразитено.

Nik_m
01.04.2014, 12:37
Абсолютно същото на bobi mitrev на снимката, само че в много по малки размери. Намерих и 2 ларви на восъчен молец на дъното.

Nik_m
01.04.2014, 12:41
Семейството е силно опаразитено.

Това и аз си помислих за това веднага го третирах, но май не е това причината.

Владо-Gillan
01.04.2014, 12:59
Били са на 9 рамки и за норматив са станали на 6, това от молец няма как да стане.Молеца помага но акара си е свършил работата, радвай се щом пчелите ги изхвърлят тези килийки, имаш пчели с хубави санитарни качества.

Владо-Gillan
01.04.2014, 13:04
Третирай, стеснявай на толкоз пити колкото пчели покриват, ако трябва нека в гнездото остане само пилото а прашеца и меда зад преградната, давай сироп 1 към 2 захар и вода, подобри вентилацията на кошера.

FVCVS CAESAR
01.04.2014, 13:10
Питите, на които има разпечатани какавиди, какви са - тъмни, светли, крайни, средни... или без значение?

Nik_m
01.04.2014, 14:18
Питите, на които има разпечатани какавиди, какви са - тъмни, светли, крайни, средни... или без значение?
Средни пити, това беше отвока на 4 кафяви и останалите са миналогодишни изградени на всичките забелязах по няколко разпечатани килийки а и доста изхвърлиха.
Интересно е, че всичко си вървеше добре подхранвах 3 пъти по 200 гр. сироп който за часове го вдигаше и преди 10тина дена беше излезнал пред прелката, аз си помислих първия момент че е нападение и притворих входа, после се загледах и видях че не го нападат а тези които влизат не са агресивни за разлика от пазачките и си помислих че е намерил отрова нали на всякъде се пръска. Но това продължи 10 дни след което започна кошера да изхвърля пило и спря да работи. Сипах му само на него сироп но не са го пипнали.
Изглежда нещо в кошера ги дразни ще ги наръся с пудра захар, може да не помогне, но поне няма да навреди.

bobi mitrev
01.04.2014, 14:43
Не се притеснявай, след няколко дни всичко ще си дойде на място.

jordanov
02.04.2014, 15:28
Нещо по въпроса от старите вестници. "Добъръ пчеларъ", бр.9, 1932г.

1105

1106

1107

Nik_m
03.04.2014, 17:00
Предполагам съм ги объркал с нещо само дано не е някаква болест. Хубавото е че е само 1 при другите няма проблеми.

Nik_m
04.04.2014, 18:55
Днес му направих едно пречистване с пудра захар.
Сложих мрежесто дъно и го наръсих над питите до няколко часа се изчистиха.
Повече няма да му правя нищо, ако се оправи добре.

Nik_m
20.04.2014, 15:39
Прегледах го, вече няма никакво разпечатано пило, пчелите са се възстановили на 8 рамки и работи добре ще го бъде :)

dokod1962
28.04.2014, 18:10
Купих 5 отводки с работеща майка и запечатено пило.На третия ден пред единия кошер имаше изхвърлени ларви, другите бяха с увеличен брой пчели.Новобранец съм и се нуждая спешно от съвет.

Nik_m
28.04.2014, 18:41
Може да са ти малко пчелите и да не могат да топлят пилото.
Пчелите изхвърлят простуденото пило когато има такова.

Astralind
29.04.2014, 17:48
Храниш ли ги?

dokod1962
06.05.2014, 21:10
Благодаря за отговора,успокояващ е. Можеше да енякаквао по- сериозно заболяване.

dokod1962
06.05.2014, 21:16
Възможно е да са останали гладни, но и петте отводки бяха при равни условия, а само едната хвърли пилото.Ако не е варовито пило ще се справя.