PDA

Виж пълната версия : Слаб рояк



bobi mitrev
10.06.2013, 08:27
Здравеите колеги,хванах едно слабо рояче/на 1 рамка/, сложих му 2 ВО и сиропче.Дайте идеи как по бързо да го развия да стане нормално семейство за зазимяване.

ianev
10.06.2013, 09:09
Подхранвай редовно с сироп и не му слагай основи да гради а му сложи изградени ако имаш. Няма да е лошо да му предадеш 1-2 рамки люпещо пило ако има от къде да вземеш. Успех!

Цветан Андров
10.06.2013, 15:58
Следвай съветите на Емо Янев и ше стане работата... drinks;

bobi mitrev
12.06.2013, 14:16
Нещо не се получи.Взех от друго семейство две пити с пило и мед заедно с пчелите,предварително напръсках и двете семйства с разредена ракия и пророй.Като ги събрах в едно те започнаха да се избиват, голяма сеч падна,аз пръскам с ракия и пуша с пушалката а те хич не им пука.Днес отивам да ги видя още избити пчели,търся майката от рояка и я намирам на стената на кошера обвита с много пчели,като на топка.Разрих пчелите хванах майката и я поставих на една от рамките,едното и крило беше разръфано и пак я обвиха много пчели.Незнам какво ще се получи. sadsmile; sadsmile; sadsmile;

Светозар Каменов
12.06.2013, 15:48
Според мен е трябвало да сложиш само една пита запечатано пило без пчелите. Новите пчели са нападнали майката от роячето.

slavi 13
12.06.2013, 16:04
Може да си пренесъл майка заедно с питите с пило и пчели. Тогава рояка с неоплодена майка няма никакъв шанс. По-точно неоплодената майка няма шанс. Докато не я убият боя ще продължава. Ако при следващ преглед намериш пило /и ако пчелите са спокойни/ най вероятно ще намериш и убитата млада майка, а пренесената стара ще властва като истинска царица.

ianev
12.06.2013, 18:46
Трябваше само люпещо пило да предадеш както ти писах по горе без пчели. Както казва колегата slavi 13 или си пренесъл майката или най вероятно си пренесъл пити с стари пчели който са били в повече от пчелите на рояка и вероятността да е утрепят е 90 %. Ако има прясно пило ще си направят нова свищева майка...

bobi mitrev
13.06.2013, 07:26
Майка със сигорност не съм пренесъл.Грешката и аз мисля че сложих пити с пчели а трябваше само питите.Но на това пръскане с ракия и пророй как се разпазнаха коя коя е? speechless; speechless;

Ангел Йосифов
13.06.2013, 12:09
Когато подсилваш с пило и пчели най сигурният начин е като сметеш пчелите от рамката пред-на прелката на подсилваният кошер.Младата пчела ще бъде приета без проблем,а старата,така или иначе ще се върне в старото си семейство.

bobi mitrev
13.06.2013, 14:40
Когато подсилваш с пило и пчели най сигурният начин е като сметеш пчелите от рамката пред-на прелката на подсилваният кошер.Младата пчела ще бъде приета без проблем,а старата,така или иначе ще се върне в старото си семейство.

drinks;

Светозар Каменов
13.06.2013, 15:01
А няма ли пак да се сбият?

Ангел Йосифов
13.06.2013, 16:53
Не,няма такава опасност.Младата пчела слeд малко суетене-чудене навлиза свободно в новия кошер.Може да се наложе и малко подканване с дим.

зуница
13.06.2013, 19:06
Колега, засади си МАТОЧИНА на пчелина.За такива случаи на обединяване , придаване и други вмешателства в семейството е безценна.

М.Петров
13.06.2013, 19:54
Както казаха колегите и аз така правя.Разпъваш един чаршаф да стига от земята до прелката,тръскаш питата примерно строителната с търтеите или смиташ с четката от някоя друга с пило и гледай как ония ми ти млади пчели бягат към входа на кошера.Приемането е 100% гарантирано и без бой.Старите си излитат и след 5 секунди са на входа на майчиния си кошер.Това е начина за подсилване с млада пчела.Няма смисъл от никакви бъркочи.Те са,когато се правят сборни отводки.Не си усложнявайте живота,както и този на пчелите.

Цветан Андров
13.06.2013, 21:11
Темата малко се промени,но да кажа и аз как подсилвам отводки.На една плътно прилягаща преградна дъска съм изрязъл отвор около 20Х15 см. и съм заковал мрежа.Постявям питата с която ще подсилвам заедно с пчелите в отводката,като ги разделям с тази преградна дъска.За няколко часа летящите пчели са излетели и остават само младите,а през това време става и уеднаквяване на миризмата.Привечер или на другия ден махам преградата и окончателно обединявам отводката и новата пита.

bobi mitrev
14.06.2013, 07:32
Колега, засади си МАТОЧИНА на пчелина.За такива случаи на обединяване , придаване и други вмешателства в семейството е безценна.

пръсках с пророй както написах, той е силна концентрация на маточина.

зуница
16.06.2013, 22:17
Не знам какво съдържа "Пророй".Намирисва на лимон.Има разлика в аромата на размачкана маточина и "Пророй" и във всички случаи маточината е по-евтина.
А аз подсилвам с млади пчели като смитам питата с млади пчели (около обяд от пита с открито пило) зад преградна дъска от основното семейство.(Всичките ми дъски са с отвори.)Всичко нахвърляно с млади смачкани връхчета маточина.Може да стръскаш млади пчели и от трети кошер.
До преградната стена откъм семейството поставям празна пита или такава с малко мед.Питата с майката е в най-далечния край от преградната дъска.Входа е срещу основното семейство.Подсилващите млади пчели за няколко часа преминават при основното семейство и се настаняват първо на празната пита.Хранилката естествено е пълна и има работа за новопристигащите.До сега не съм имал убита майка.След няколко дни майката вече снася на празната пита.
Ако няма паша нещата са по-други.

kolev70
19.06.2013, 16:42
А какво ще кажете за смяна местата на силния кошер със слабия?

FVCVS CAESAR
19.06.2013, 17:27
При сформиране на сборни отводки намазвам рамките с кромид лук и досега не съм имал сбивания. Някой ден може да пробвам и с маточина.
При придаване на рамки с пчели първо осиротявам придадените пчели за час и половина, намазвам новите рамки и тези, на приемното семейство, с кромид лук, след които събирам пчелите от двете семейства, като ги изолирам с надупчен вестник. След ден - два проверявам, вестникът е прогризан, а пчелите мирно и тихо са се обединили...