PDA

Виж пълната версия : Свободна продажба на огнестрелно оръжие?



Mateev
08.06.2013, 13:57
В една тема от форума възникна един интересен въпрос - дали е редно в България да се разреши свободната продажба на огнестрелно оръжие, за да може всеки един гражданин сам да се грижи за защитата на собствения си живот или имущество?

Отварям тази анкета защото е интересно какви са настроенията на мнозинството, особенно във връзка със зачестилите кражби на кошери и с пълната безнадеждност, в която са изпаднали пчеларите - никой не ги защитава.

Димитър Бонев
08.06.2013, 14:37
Гласувах с не, защото ако се разреши свободната продажба на оръжие, само за година време ще се стопим с поне един милион. Ще се изпотрепем за щяло и нещяло.

tenew
08.06.2013, 15:04
Ние Българите не сме като хората. Веднага ще започната едни врътки. Имам зъб на някого, застрелвам го пред къщи докато минава и после го придъпвам в двора, и казвам, че е искал да ме нападне. Ей такива ти ми работи. То сега стават много убийства, а ако се разреши свободната продажба...не знам.

papabg
08.06.2013, 16:22
Категорично не! Живеем уж в друго време...

kando
08.06.2013, 18:22
Не само, че съм против, но съм и за пълна забрана за продажба, и притежание на огнестрелно оръжие.

estabien6
08.06.2013, 19:33
Много изроди и току що навършили пълнолетие ще си закупят ,гласувах с не,А и мога да ги кова като пирони в земята (надолу с главите :D) има едни картечни пистолети ,работещи с мини капсули с някакъв газ под налягане(подобен на автоматите за сода) много са мощни и не се иска разрешително :D Ама не ми се влиза в затвора заради някой убит-ранен крадец по лесно е да извикам полиция

зуница
08.06.2013, 20:39
Не оръжията убиват , а хората.Каква е гаранцията , че привилигированите да имат оръжие днес няма да станат престъпници утре?Човек може да бъде убит и с незаконно оръжие ,но може да спаси живота си със законно такова.Твърдо ЗА оръжие за всички.

vencii
08.06.2013, 21:31
Всички психично годни трябва да имат право да си купят оръжие.В момента в БГ само разбойниците са въоръжени,което е една голяма несправедливост. Хипотетично един въоръжен гамен може да влезе в дома ти,да строи семейството и да накара дъщеря ти да му извърти една свирка докато ти се хили в лицето??

Mateev
09.06.2013, 07:30
Гласувах с не, въпреки че в момента притежавам оръжие. Искам да ви кажа, че не съм го вадил от касата години наред по една много проста причина - ами осъзнах, че ако едно оръжие се носи и извади в случай на нужда - трябва да стреляш, иначе тебе ще те разстрелят.

Преставете си ситуация, в която наистина носите оръжие и ви напада някакъв бандит с пистолет. Имате две алтернативи:

1. Вадите вашият пистолет и понеже бандита е по-добър и по-бърз - веднага ви застрелва.
2. Не го вадите и тогава и само тогава имате шанс да останете жив

Та аз осъзнах, че притежаването на оръжие не е достатъчно. Ако наистина искате да сте добър с него, трябва да изстреляте десетки хиляди патрони и да прекарате години време в тренировки. Но ако наистина сте толкова добре трениран - тогава не ви трябва оръжие, за да се справите.

Всъщност ваденето на оръжие в една схватка може да ви въвлече в по-големи неприятности, отколкото ако го нямахте. Да ще ви набият, да ще ви оберат, но ще останете жив.

Имате ли оръжие и посмеете ли да го извадите - ще стане каубойска история, в която обучения бандит има много по-големи шансове от вас.

srg
09.06.2013, 16:20
Общество като американското се опитва да излиезе от този капан на "самозащита".През няколко дена дават за поредния психопат взел автомата на майка си и изпозастрелял невинни хора.
Твърдо не.

HINAP
09.06.2013, 20:41
Гласувах с не.Макар,че почти всички убийства стават с незаконно притежавано оръжие и то с изтрити номера.А иначе колегата Бонев е прав.Само не знам ако попадне оръжие в ръцете на брадчедите какво чудо ще стане.Не си го и помислям.В България просто е невъзможно да разрешат свободна продажба на огнестрелно оръжие/поне за сега/.

scutellator
11.06.2013, 11:12
Гласувах с не, защото ако се разреши свободната продажба на оръжие, само за година време ще се стопим с поне един милион. Ще се изпотрепем за щяло и нещяло.

Точно затова, от мен "ДА".
Иначе, като метод за намаляване на престъпността - твърдо не. Продажбата на оръжия заема неутрално положение в борбата с престъпността, нито я увеличава, нито я намалява.

Според мен по-важно е не дали да се продава сбободно оръжие или не, а да има закони ЗАЩИТАВАЩИ личността, да имаш правото да се отбраняваш ако някой те нападне, пък макар и само със нож и бухалка, а не да отиваш на съд че някой се е опитал да те убие, или се е наранил докато е неправомерно "навлизал" в твоя собственост.

(България) Напиваш се, шофираш пиян и отнасяш дузина нищо неподозиращи деца = най- много условна.
(САЩ) Спазваш всички пътни знаци, но караш пиян = затвор.

(България). Убиваш някого при НЕИЗБЕЖНА самозащита при непосредствена заплаха на живота си = съдебно производство и затвор.
(САЩ, в някои щати) Застрелваш някого без предупреждение защото ти е стъпил на моравата = No questions asked

В България ако крадец те заплаши с пистолет, имаш право да се защитаваш с нож, ако те нападнат със нож, можеш да се защитаваш със пръчка, ако те нападнат с бухалка.... е, дано поне издържаш на бой.
Нека някой ме убеди в противното че законите тук ( не само този, почти всички, включително и този за пчеларството) не са създадени да защитават престъпниците.

vencii
11.06.2013, 14:17
Който притежава оръжие и гласува с "не" трябва веднага да си занесе оръжието в полицията, ако не го направи е демагог и мнението му няма тежест. Нека който има оръжие и е гласувал с "не" да си ревизира или изтрие мнението. Законите в България наистина са направени да защитават престъпниците-това е категорично.

Mateev
11.06.2013, 22:38
Няма да го върна, защото си го пазя за третата световна война. По-точно за СЛЕД ТРЕТАТА СВЕТОВНА ВОЙНА, ако оцелея....... judge; judge; judge;

Колкото до законите - те със сигурност не защитават престъпниците, но пък и на престъпниците по принцип въобще не им пука какви са законите.

koragroup
12.06.2013, 05:40
Гласувах с да, заради правото на свободен избор:
- да имам или да нямам
- да използвам или да не използвам (ако се налага)
- да избирам с какви муниции да го ползвам

Аз и сега си имам огнестрелно (ловно) оръжие. И не бих се поколебал да защитя семейство, имущество и себе си. Верно, със солчица и дребни сачми, ама ако няма изход, може и нулите да влязат в употреба...

Светозар Каменов
12.06.2013, 08:06
Мнението ми почти напълно съвпада на това с scutellator. Някак си не е нормално да си защитя семейството от гамен и да ме съдят после. Да не говорим, че дори полицаите отиват на съд ако си използват оръжието да спрат някой изрод.
Огнестрелно няма да си купя сигурно, дори и да го разрешат, но определено газов пистолет ще си взема при първа възможност. Гръмни си го ако ти е в пчелина примерно, хвърли му една гора бой и после се обади на полицията. Няма логика да нямаш възможност да се защитаваш, а гадините да те тормозят и да не можеш да спиш спокойно. Друго ще е ако престъпника знае, че и ти може да имаш пистолет...

stanyo
13.06.2013, 18:23
Аз съм "ЗА" но при ясни и строги правила:
1. Да нямаш право да го изнасяш извън имота си - (не както е сега всякакви въоражени "бизнесмени" се разхождат по заведенията)
2. Чисто минало
3. Образование, психотест и т.н.
Не е задължително да застеляш човек ако го хванеш в имота си, може просто да стреляш. Аз имам село в северозападна България и там знам за случай при който тумба роми посред бял ден, крадат от имота на човек пред очите му, а той се стахува да се покаже. Ами ако притежава пистолет и стреля във въздуха дали няма да си тръгнат ?


Гръмни си го ако ти е в пчелина примерно, хвърли му една гора бой и после се обади на полицията. Няма логика да нямаш възможност да се защитаваш, а гадините да те тормозят и да не можеш да спиш спокойно. Друго ще е ако престъпника знае, че и ти може да имаш пистолет...

С газов пистолет може да навредиш повече на себеси и гората бой да е върху твоя гръб.

zayo
13.06.2013, 20:09
Аз съм твърдо "ЗА". В случай, че оръжието е разрешено и закона защитава личната неприкосновеност и собственост както е в голяма част от "белия свят", повечето от апашите, които сега вършеят като башибозук по пчелините и не само, биха се замислили поне малко! Дори и в момента в НК има понятия като "неизбежна самоотбрана", а така също има и стоп-патрони с които не е необходимо да убиеш противника.

Ангел Йосифов
14.06.2013, 07:31
И да и не.Не е вярно,че нямаме шанс срещу престъпниците с оръжие в ръка-бързите и обучени престъпници не се занимават с кокошкарски работи,а и има елемент на изненада...Против съм защото наистина има доста неуравновесени....и със сигурност покрай сухото ще изгори и мокрото.Но съм категоричен-искам да имам възможност да защитя семейството си и имуществото си,но не с гол гъз.

Mateev
14.06.2013, 19:25
И сега можеш да го защитиш с един голям готварски нож или с брадва. Можеш да си купиш свободно спрей с някакъв газ - сълзотворен или дори приспивателен. Можеш да си купиш свободно и газов пистолет и патрони за него с широка гама от различни газове. Можеш законно да си купиш мощна въздушна пушка - има такива, които могат да вкарат сачмата на 5 до 8 милиметра подкожно. Няма да убиеш крадеца, но болката му ще е жестока и буквално ще го парализира. Можеш дори законно да си купиш БОЕН АРБАЛЕТ - това е едно могъщо смъртоносно оръжие, по-опасно на близки разстояния дори от пистолет или пушка.

Всичките тези оръжия, които изредих, могат да убиват на близки разстояния. Ако някой от вас иска да стане убиец, може съвсем законно да си купи оръжие и сега.

Не знам един пистолет какво повече може да даде, освен може би факта, че той е оръжие, позволяващо СКРИТО НОСЕНЕ под мишницата? Това ли ви трябва - да нападате скрито и потайно? Пистолета е преди всичко НАПАДАТЕЛНО ОРЪЖИТЕ и чак след това ЗАЩИТНО. Пистолета е преди всичко ОРЪЖИЕ ЗА СКРИТО НОСЕНЕ, оръжие ЗА ИЗНЕНАДА.

За пистолети разрешителния режим е много тежък именно защото те позволяват СКРИТО НОСЕНЕ. За пушки (ловджийкски) режима е много лек и всеки, който не е психопат, би могъл да лесно да се сдобие с официално разрешително. При това забележете - при пушките няма проблеми да имате 2,3 или дори 10 броя. Боеприпасите също не се контролират, а само се регистрират. Никой няма да ви спре да си купите патрони за цялата трета световна война. И последно - има ловджийски карабини с нарези, които можете да си купите законно след две години ловджийство и тези карабини са по-добри и по-мощни от бойна пушка. Могат да работят в автоматичен режим, патрона може да поразява цели до 3 километра, имате право на оптичен мерник, лазерно прицелване, уред за нощно виждане и т.н. И всичко това го разрешават под скромното име "оръжие за подборен лов".

Та въобще не ги критикувайте законите. Не сте решили, не сте се сдобили в оръжие за една малка частна армия. И всичко това е напълно законно и достъпно за всеки един от вас, който не е психопат. Ако издържите психоизпита, други законови бариери почти няма.

Mateev
14.06.2013, 19:45
По въпроса дали няма да влезете в затвора, ако стреляте по крадеца - ами няма да влезете, ако не го убивате. Стреляйте около него, стреляйте във въздуха, стреляйте където и да било другаде, само не и в него. Той пак ще избяга, независимо къде сте стреляли.

Само не убивайте, и със сигурност ще ви се размине. Дори и после крадеца да се оплаче в полицията от вас, трябва да знаете, че той също няма доказателства. Винаги можете да кажете, че сте си играли с пиратки или фоерверки и крадеца се е уплашил от тях.

Та във връзка с казаното от мене искам да ви напомня, че въпроса на темата е за свободно закупуване на огнестрелно оръжие, а не "Имам ли право безнаказано да стана убиец". На убийците мястото им е в затвора и предполагам че няма две мнения за това. Човешкия живот НЯМА ЦЕНА и именно поради тази причина не трябва да се отнема, дори и ако става въпрос за крадец или какъвто и да било друг бандит. Има си начини да бъде неутрализиран и без да се убива и поради тази причина убийството никога няма да бъде толерирано от закона.

Светозар Каменов
14.06.2013, 20:11
Матеев, искаш да ми кажеш, че ако убия някой при самозащита трябва да вляза в затвора ли?

Mateev
14.06.2013, 20:26
САМОЗАЩИТА е едно много разтегливо понятие и всеки може да си го тълкува както си иска. Ако наистина ситуацията е била такава, че нищо друго не е можело да се направи, вероятно ще те осъдят само условно (все пак е било убийство). Ако обаче си имал алтернативи, но не си ги използвал, затвора не ти мърда.

В закона много точно и ясно е казано кога човек има право на безнаказана самозащита:

1. Нападението е започнало
2. Нападението не е завършило
3. Оръжието на защитата не може да е по-силно от оръжието на нападението

НАПАДЕНИЕТО Е ЗАПОЧНАЛО
=======================
Това означава, че нямаш право да стреляш, преди той да е стрелял. Нямаш право да вадиш нож, преди той да го е извадил. Нямаш право да правиш каквото и да било, ако той не се придвижва в посока към тебе с някакво оръжие.

НАПАДЕНИЕТО НЕ Е ЗАВЪРШИЛО
==========================
Това означава, че нямаш право да стреляш или да нанасяш някаква вреда на бандита, ако той хукне да бяга. Имаш право да предприемаш някакви действия само ако нападението продължава.

ОРЪЖИЕТО НА ЗАЩИТАТА НЕ ТРЯБВА ДА Е ПО-СИЛНО ОТ ОРЪЖИЕТО НА НАПАДЕНИЕТО
================================================== =====================
Ако те нападат с юмруци, нямаш правото да вадиш нож.
Ако те нападат с нож, нямаш право да вадиш пистолет.
Ако те нападат с пистолет и вече са стреляли, тогава и само тогава имаш право да отвърнеш на стрелбата (ако си още жив).

Това е положението. То важи за мене, за тебе, важи дори и за полицаите и специалните части.

В Америка е разрешено хората ДА ПРИТЕЖАВАТ ОРЪЖИЕ, но НОСЕНЕ НА ОРЪЖИЕ на публични места доколкото знам е разрешено само в един единствен щат. И там също ще влезеш в затвора, ако просто гръмнеш някого, само защото е влязал в имота ти.

Та не бъркайте ПРАВОТО ЗА САМОЗАЩИТА с ПРАВО ЗА УБИЙСТВО. Официални права за убийства има само Джеймс Бонд от сериалите на Агент 007. :D :D :D

Boro
15.06.2013, 08:09
Матеев не е само за самоотбрана, още при крайна необходимост и неизбежна отбрана.

scutellator
15.06.2013, 12:24
И там също ще влезеш в затвора, ако просто гръмнеш някого, само защото е влязал в имота ти.

Да де, но първо трябва да се докаже че този някой е "просто" влезнал в имота ти ( не ти да доказваш че се е опитал да те нападне). Хората знаят това и избяхват, "просто да влизат" в чужди имоти.
Я иди в Гърция подред нощ в някое чуждо село - там всеки козар е с Калашников и няма да се церемони да го използва, има да бягаш докато покрай теб свистят куршуми, дори и да си отишъл с почтенни намерения.(една вечер се загубихме и се лутахме за пътя из едно забутано село на М...та си в около 3 ч сутринта. След около половин час лутане по задънени селски улички настана известно оживление. Аз не бях запознат със ситуацията, но на другия до мен му се смръзна л..ното, чак после ми обясни по какво чудо сме се измъкнали)
Презумцията е че тези които отиват да крадат са въоражени и ти по някакъв начин трябва да можеш да защитиш себе си и стадото си, може да носят със себе си оръжието дори и през деня.
В България е съвсем различно. Казвам това просто за информация ако някой попадне в подобна на моята ситуация да внимава, пък и може да се окаже полезно за търсачите на силни усещания - адреналина им е гарантиран.

jojonov
16.06.2013, 07:16
Ситуацията в България не е съвсем нормална. Много се краде. За да спре това, трябва или страхът от наказанието на държавата да е доста по-силен или страхът от наказанието на собственика на имота. Трети начин не ми хрумва. И не искам нещата да вървят , както до сега.
А онези един милион души, дето щели да изчезнат- ми те са кърлежи и ще е добре да изчезнат...или да се променят.
За правото да се ползва оръжие за защита на личната собственост съм и не мисля, че ще има много убийства- няколко ще са достатъчни...

зуница
16.06.2013, 21:18
Съжалявам , че се налага да обяснявам но ПРАВОТО да имаш оръжие за самозащита по никакъв начин не те прави убиец.Оръжието е оръжие независимо късо или дълго и си има съответстващата поразяваща сила с ,която всеки престъпник трябва да се съобрази, когато знае за съществуването му.Табелата "Частна собственост " подкрепена със знанието ,че тази собственост е защитена с оръжие ще ограничи чувсвително мераците на някои хора.
И накрая не забравяйте, че от затвор се излиза , а от друго място не.
Когато изборът е между тия две възможности всеки би предпочел той да е в затвора ,а престъпникът на другото място.

Mateev
16.06.2013, 23:39
Добре де, как си го представящ това право?
Децата трябва ли да имат оръжие?
Психопатите трябва ли да имат оръжие?
Пияните трябва ли да носят оръжие?
В училище трябва ли да се внася оръжие?

Май нещата не са чак толкова прости, колкото си ги представяш.

И втория клас въпроси:
Кога все пак трябва да имаш право да го използваш?
Ако дете ти счупи прозореца с футболна топка - трябва ли да го гръмнеш?
Ами ако влезе в двора ти, за да си вземе топката?
Ами ако се качи на черешата ти, за да яде?
Ами ако без да иска ти нанесе щети, като обърне един кошер или счупи някакво оборудване?

Май и тука трябва да се измисли закон с 500 члена и после да има психопреглед и изпит. И нещата май ги докарахме до съществуващото положение.

Кажи все пак какво повече искаш от съществуващото положение.

Светозар Каменов
17.06.2013, 09:25
Матеев, те хората са го измислили вече, няма да откриваме топлата вода. Частна собственост. Нямаш право да влизаш там ако не си поканен. Това с децата са глупости. И не става въпрос за паднала топка или изядени череши. Става въпрос за кражби, за престъпници. За изроди, които посягат на твоята собственост, която си градил с години. Всеки ще се замисли дали да влезе да краде ако знае, че може не бъде посрещнат с хляб и сол. Притежанието на оръжие естествено е и отговорност и собственика му ще е наясно, че при неправилно ползване отива в затвора. Обаче да нямаш възможност да се защитиш е дискриминация.

зуница
17.06.2013, 10:23
Матеев си прави майтап с нас.И на него и на нас е ясно, че правото на оръжие е свързано със закон и правилник за ползването му.Само я увърта и задава "провокативни за интелигентността ни " въпроси.Та навсякъде където има право има и задължение.Ние сме за ПРАВОТО ,но не отричаме задължението.Никой не иска оръжие за да трепе тъща си. (Опазил господ!)Не мога да приема ,че Матеев който споделя, че има оръжие е заплаха за обществото само с факта , че го има.Не оръжието убива , а човекът в чиито ръце е то.И когато една държава не изпълнява основните си функции, то трябва да даде на гражданите си да ги изпълнят.Да се защитят.Пишем за правото на защита на живот ,собственост и чест.Неща гарантирани от всички нормални конституции по света, та и от нашата.

Mateev
17.06.2013, 10:45
Разбирам ви напълно, но вие се правите, че не ме разбирате. Правото да притежавате оръжие ГО ИМА И В МОМЕНТА. Станете ловци и си купете оръжие и боеприпаси за третата световна война. Има и закони, които казват кога и как може да се използва това оръжие.

Какво повече искате? Формулирайте го точно и ясно.

Това с частната собственост е много мъгляво. Че то в България едва ли не всеки един квадратен метър е нечия собственост. Какво - да хвърчим ли?

Искате да защитавате точно вашата собственост, а да се разхождате свободно по чужда. Така ли?

Нещо не мога да разбера какво точно искате. Всичко, което го казвате, е урегулирано и в момента. Кажете какво ново искате, за да го обсъдим. Ама преди това си направете труда да прочетете законите и след това кажете "Този член не ми харесва. Аз предлагам да стане така и така...".

Mateev
17.06.2013, 10:51
Това за кражбата на кошери е действие от бъдещето. Вие не сте пророци, за да знаете един влязал човек в имота ви какво мисли да направи.

Ето един пример:
Някой влиза в имота ви и се разхожда. Това достатъчно основание ли е да го гръмнете?

Отваря един кошер. Това достатъчно основание ли е да го гръмнете?

Този човек все още не е крадец. Все още не ви е направил нищо лошо. В кой момент ще решите че краде и защо ще го гърмите, като просто можете да му кажете да се омита от там и крака му повече да не е стъпил.

Та не бъркайте бъдещето с настоящето. В повечето случаи ще имате хора, просто влезли в имота ви, без да знаете какви са им бъдещите намерения. Нима искате това да е достатъчно основание за гърмене?

зуница
17.06.2013, 13:38
Ще се опитам да бъда пределно ясен.Всеки пълнолетен български гражданин към когото няма съдебни или други (медицински, доказани по съответния ред)ограничения има ПРАВО на лично оръжие.Дали ще се възползва и как ще се възползва от ПРАВОТО си е негов личен избор.
Ползвайки ПРАВОТО си всеки се съобразява със задължението да не нанася ВИНОВНО вреда на другите.
И понеже явно абсурдните примери са изкушителни , ще се огранича с един.Баба и дядо на по 80 години живеещи сами в откъснато село искат оръжие за самозащита.Коя ловна дружинка ще ги приеме за да станат ловци?Кои от сегашните изисквания за оръжие ще покрият? Като възрастни имат ли право да живеят достойно?Случаите на десетки и стотици наши немощни родители станали жертви на престъпления са очевадни.Държавата доказано не осигурява живот ,чест и достойнство на такива хора.
Нека хората имат ПРАВА за да осъзнават задълженията си.Обезправеният не се чувства длъжен никому и за нищо.От там и лесното отнемане на чужди права защото нямаш свои и не знаеш цената им.

Mateev
17.06.2013, 20:12
Не трябва ли да изкара някакъв курс, на който да се научи как се съхранява оръжието, как се носи, кога и при какви условия може да се използва и т.н.? Не трябва ли да има изпит и ако го издържи - да получи някакво разрешително?

Та то за шофьорска книжка има изпит, за заварчици, мотокаристи, кранисти и т.н., камо ли за оръжие и неговата потенциална употреба.

vencii
17.06.2013, 20:35
Точно така .Всеки навършил примерно 25 години,не е криминално проявен и е психично годен да има право на лично оръжие което да стои в къщи-без право да го носи. Колкото до това дали ще стреляме по децата които са се качили на черешата ни ?? не знам всеки ще прецени за себе си. Аз съм набор 60 и като деца всички ходихме да си крадем ягоди,череши,грозде и какво ли не по чуждите дворове и градини и най-вече на текезесарския бостан. Родителите ни го смятаха за нормално и ни правиха забележка ама с половин уста. В резултат всички станахме КРАДЦИ!! Може да не си признаваме,ама всеки от мойто поколение е крал МНОГОКРАТНО. Някои неща ги крадяхме по принуда / нямаше откъде да си купиш болтове и гайки/ други щото е по-лесно,но кражбата си е кражба...днес си хапваш чужди череши, утре кокошка, други ден кон и тн. Така че ако имаме оръжие ще набиваме в главите на децата ни че не трябва да влизат в чужда собственост по каквато и да е причина. Вярно може да убият няколко деца заради череши,ягоди и ли нещо друго дребно и нищожно нещо,но ще станем хора. Въпреки че защитавам тезата за свободно лично оръжие вероятно и да се гласува такъв закон няма да си купя оръжие.

vencii
17.06.2013, 20:48
Когато го купуваш ти дават писмени инструкции които си длъжен да научиш,ако нарушиш нещо и те хванат си носиш отговорност. Говорим само за оръжие което стои в касата в къщи без право на носене.

зуница
17.06.2013, 22:05
Mateev,майтапиш се! Аз пиша за фундаментално ПРАВО , а ти питаш достоен ли е всеки нормален гражданин за него.Нормално е всеки който използва правото си да се научи как да го прави.Нали не искаш да кажеш, че ще стреляме хванали пистолета за цевта?И за успокоение, все още тези които са служили в казарма не са изчезнали , а това предполага , че не се крият под кревата при изстрел.И днес има стрелбища на които можеш да постреляш за да придобиеш умения.Всичко това е само повърхностната част.Основното е да имаш ПРАВОТО на лично оръжие.
Няма нормален довод ограничаващ това ПРАВО освен страха на управляващите от любовта на народа.

Димитър Бонев
17.06.2013, 23:30
Венци, то всеки втори българин има психически отклонения. това не е майтап. Това го казват психиатрите. Проблема е, че повечето такива състояния трудно могат да бъдат хванати дори от специалистите.

Вълчан
18.06.2013, 09:22
Бонев, луди сме защото така ни отърва! Оръжието е отговорност и Свобода! Стига с тази робска психика! Някой щял да вземе да застряля някой и т.н. Ами някой взима колата и сгазва няколко! Истината е, че хем ни сърби, хем ни боли! Някой ми отворил кошера или ми бере черешите. Защо? Защото няма страх, от закон и собственик. Венци го е написал! Живеем с мисълта чуждото общо, моето си е мое!

kando
18.06.2013, 12:45
Според мен преди да се разреши подобно свободно боравене с огнестрелно оръжие, трябва да има закон - оръжието не е удачен заместител на закона (а и казано директно - то и изобщо не може да бъде) Погледнато по този начин, мисля че е ясно, къде куца историята и защо подобни USA.TV примери, не само не решават проблемите, но и има огромна вероятност да ги задълбочат. (и/или да създадат нови)

vencii
18.06.2013, 20:42
Бонев, въпреки голямото ми уважение към теб искам да те питам ти имаш ли оръжие и ако да, кога за последно си минавал психотест? Да питам друго; полицаите минават ли някакъв тест и през какъв период от време.Щото учителите и докторите като най-важните хора в държавата не държат психотест.

Антонов
18.06.2013, 21:33
Полицаите както и военните не преминават никакъв тест за оръжие.Но,за да влезеш в системата им държиш редица тестове и изпити включително и психотест.Щом си годен да влезеш в системата,значи си годен да притежаваш и оръжие(служебно).Като станеш полицай или военен е много лесно да получиш разрешение да си купиш лично оръжие.Просто подаваш рапорт по съответния ред и получаваш разрешително от служба КОС.А колкото до периодичните тестове,не няма такива.Няколко пъти в годината се провеждат занятия и разговори с психолог.Специални периодични психотестове за притежание на оръжие няма.

Юрий Цветков
19.06.2013, 20:21
От над 10 години имам оръжие. Гласувах с "не", защото ЗНАМ каква е отговорността от това да притежаваш такова. Също така от опит знам, че то не само не решава огромния проблем - битова престъпност, а само може да влоши нещата и да донесе много повече неприятности на човек, решил с него да си защити имуществото.
Уверявам ви, че един як дървен кол, би имал много по възпитателен ефект.
Уверен съм, че всички вие, които искате да имате оръжие, го желаете, защото нямате такова и НЕ ЗНАЕТЕ колко огромна е всъщност отговорността от притежанието на такова. И колкото и да ме обвинявате, ще ви кажа, че не съм демагог, а човек запознат с проблема от първо лице, единствено число.

vencii
19.06.2013, 21:54
Юри,чест ви прави с Матеев че че признавате притежанието на оръжие и гласуването с "не" От морална гледна точка обаче нямате право да гласувате с "не" Мнението ти е чиста демагогия и толкова си се загрижил за другите че чак решаваш от тяхно име кое е добро за тях-обидно е. Ще излезе че хората които са гласували с "не" масово имат оръжие.

Юрий Цветков
19.06.2013, 22:16
Венци, ако хвана крадец в дома си, ще му счупя врата и ще го изхвърля на улицата. Но никога и при никакви обстоятелства няма да ползвам личното си оръжие.
Между другото с него се сдобих, само за да си получавам заплатата, но това е друга тема.

Убийството на човек, независимо по какъв начин е извършено е еднакво тежко криминално престъпление. Ако го направиш с личното си оръжие, ще получиш максимално предвидено от закона наказание. Защото много лесно и безусловно ще се докаже, че точно ти си извършителя. Ако го направиш с дървения кол (примерно), вероятността, прокуратурата да докаже безусловно, че именно ти си извършителя е нищожна. А вероятността да се отървеш без наказание огромна.

Ако искаш, пак ме обвини че съм демагог. Но няма да си оставя детето сирак ,при жив баща, само защото някой е влязъл да ме краде.

Mateev
20.06.2013, 08:35
Юри,чест ви прави с Матеев че че признавате притежанието на оръжие и гласуването с "не" От морална гледна точка обаче нямате право да гласувате с "не" Мнението ти е чиста демагогия и толкова си се загрижил за другите че чак решаваш от тяхно име кое е добро за тях-обидно е. Ще излезе че хората които са гласували с "не" масово имат оръжие.

Докато нямах оръжие - мечтаех за него така, както и вие сега мечтаете. Когато се сдобих и го донесох у дома, моментално ме обля студена пот. Сина ми беше на 4-5 годинки и нищо в къщи не можеше да бъде скрито от него. Въпрос на време беше да се докопа до пистолета и след това бог знае какво щеше да се случи. Заключих пистолета в касата и започнах да търся къде да скрия ключа. И чак тогава осъзнах, че няма скришно място, което сина ми да не го намери. Още повече той знаеше за пистолета и знаеше че някъде има скрит ключ. Колкото повече му приказвах колко е опасна тази играчка, толкова повече той се амбицираше да търси ключа.

Та изкарахме известно време така на тръни и най-накрая ми писна и оставих ключа за домашната каса в касата в офиса и така си отрязах собствения път за бързо вадене на оръжие в случай на нужда. И в един момент наистина човек си задава въпроса "За какво ми е оръжие, след като не мога да го извадя бързо в случай на нужда?" или пък "Какво да изхвърля от къщата - сина си или оръжието?". Да, ама оръжието не може да бъде изхвърлено, защото по закон трябва да стои в каса в адреса по местоживеене.

Та такива ми ти работи - помислете си и на тази тематика. Между другото носих го пистолета известно време с мене си, защото имах мерак. Този мерак обаче бързо бързо изчезна, защото пистолета ми създаваше много проблеми. Например големи горещини, а аз се потя в костюм, защото нямам право по закон да се съблека (носенето трябва да е прикрито). Не мога да тръгна по къси гащи и риза с къс ръкав пак заради този пистолет. Отиваш на басейн - стоиш облечен. Отиваш на гости - не можеш да се разпуснеш и да махнеш пистолета, защото знаеш ли кой пияница ще го докопа. Започнах да го нося само в колата, но като се сетих че много лесно може някой да го открадне и да направи престъпление с него и аз да опера пешкира - много бързо се отказах да го оставям в колата.

И така лека полека случаите, в които вадех пистолета за носене ставаха все по-малко и по-малко и в един момент осъзнах, че не съм го вадил цяла година. И така до ден днешен - вадя го само когато ходя на проверка в служба КОС или когато ходя на лов, за да постреляме с него из гората. Но и това с лова ми омръзна.

Та това е. Пистолета си лежи в касата и така ще е следващите 100 години и към днешна дата единственото разумно нещо, заради което го държа, е именно ако отново настанат някакви размирици, анархия или война - тогава и само тогава ще го извадя и ще го нося.

С две думи - едно оръжие създава много повече проблеми, отколкото може да разреши. На практика аз осъзнах, че в днешното общество не съществува ситуация, която би ме накарала да извадя оръжие и да стрелям по човек.

jordanov
20.06.2013, 12:02
Преди малко гласувах с НЕ . Няма как да гласувам с ДА при толкова изперкал и изперкващ народ наоколо. Иначе от около 12 години имам лично КНО, което си стои предимно в касата. Предпочитам на достъпно място да има я някой винкел, я някоя щанга или пехотна лопатка и най-вече да предвиждам развитието на събитията. Другото е както са го писали Матеев и Юри преди мен, няма смисъл да ги повтарям.

slavi 13
20.06.2013, 12:26
Аз съм против свободната продажба на оръжие. Хората създават или разрешават проблемите, а не оръжията. Имах служебен пистолет, имаше период в който ме задължаваха да го нося със себе си. Аз го държах в касата. Наказаха ме. Аз пак го държах в касата. После ни девоенизираха, и веднага върнах пистолета на оръжейника. Няколко колеги се самопростреляха. Тъжна история. Имаше една поговорка, че и празен пистолет може да гръмне.

Светозар Каменов
20.06.2013, 13:22
Венци, ако хвана крадец в дома си, ще му счупя врата и ще го изхвърля на улицата. Но никога и при никакви обстоятелства няма да ползвам личното си оръжие.
Между другото с него се сдобих, само за да си получавам заплатата, но това е друга тема.

Убийството на човек, независимо по какъв начин е извършено е еднакво тежко криминално престъпление. Ако го направиш с личното си оръжие, ще получиш максимално предвидено от закона наказание. Защото много лесно и безусловно ще се докаже, че точно ти си извършителя. Ако го направиш с дървения кол (примерно), вероятността, прокуратурата да докаже безусловно, че именно ти си извършителя е нищожна. А вероятността да се отървеш без наказание огромна.

Ако искаш, пак ме обвини че съм демагог. Но няма да си оставя детето сирак ,при жив баща, само защото някой е влязъл да ме краде.
Юри, ще влезеш в затвора защото законите ни са тъпи и не защитават частната собственост. Ако закона защитава мен, а не престъпника, честно ти казвам влезе ли някой да ме краде няма да се замисля да го пратя във вените ловни полета. Толкова ненавиждам крадците, че няма да ми е жал ни за миг. Няколко пъти вече са влизали в дома ми и повярвай ми няма по-отвратително чувство от това. Това са болни и изкривени мозъци и обществото няма да загуби от липсата им. Да не говорим, че в масовата си част са онези паразити мангалите...

kando
20.06.2013, 16:21
Юри, ще влезеш в затвора защото законите ни са тъпи и не защитават частната собственост.
те за това става въпрос и той не може да се реши чрез оръжията.

Просто, като се замисля и сега да пребиеш крадец, като нищо ще го отнесеш ти - представям си каква каша ще е, ако се разрешат оръжията и недай си боже, гръмнеш някого ......

п.п. Опиц на колко го осъдиха?

vergilzhikov
16.12.2013, 20:36
Свободна продажба на огнестрелно оръжие и сега не се разрешава, не може и не трябва да бъде разрешена. И сега за да закупите оръжие си има определен законов ред.За тези които имат такова е ясно, че трябва да имат изкаран курс за боравене с оръжието, да са психично здрави и да имат съответното разрешително. За това има и закон. Самото притежание на оръжието не те прави убиец. Какво биха направили тези противници на това да имат оръжие, ако не дай си боже няколко яки момчета им ритнат вратата и оттам нататък можете свободно да си представите всичко което може да ви се случи. Според мен всеки честен гражданин който желае и отговаря на законовите изисквания трябва да има възможност да си закупи оръжие, за да може да защити себе си, семейството си и частната си собственост. Не може зад всеки да върви полицай. Иначе няма оправия с тези наглеци и престъпници. Друг е въпросът за законовата уредба относно неговата употреба. Явно законът трябва да се преработи така, че да е на страната на честните граждани , а не да защитава и оправдава престъпниците. Дали да си купиш оръжие или не е право на личен избор, но трябва всеки гражданин на едно демократично общество да има право ако иска да може да си го закупи.

Петър84
16.12.2013, 23:13
В една тема от форума възникна един интересен въпрос - дали е редно в България да се разреши свободната продажба на огнестрелно оръжие, за да може всеки един гражданин сам да се грижи за защитата на собствения си живот или имущество?

Отварям тази анкета защото е интересно какви са настроенията на мнозинството, особенно във връзка със зачестилите кражби на кошери и с пълната безнадеждност, в която са изпаднали пчеларите - никой не ги защитава. Mateev ако е възможно пуснете анкета за или против да има смъртна присъда.

Искрен Мутафов
17.12.2013, 00:11
Mateev ако е възможно пуснете анкета за или против да има смъртна присъда.

Хора, на прага на 2014 година сме, почти от 7 години сме в ЕС! Това е доста НЕ актуална тема особенно за пчеларски форум, независимо от личното ни мнение...

bate79
29.12.2013, 18:40
И аз гласувах с не за лично оръжие,нямаме тази култура за самосъхранение ще се избием като пилци,според мен е хубаво на пчелина да имаш поне газов пистолет.

rosimir83
29.12.2013, 22:18
И аз гласувах с не за лично оръжие,нямаме тази култура за самосъхранение ще се избием като пилци,според мен е хубаво на пчелина да имаш поне газов пистолет.

Газовия е идеален да слагаш патрони с оксалова и да пуцаш в кошерите,много бързо ще се третираш акара:laughing: .

вълк дивак
07.01.2014, 00:12
Колеги, гласувах с НЕ на оръжията. Без пищов пак ще намериш изход. Всичко е въпрос на воля.

rosty_sz
10.01.2014, 09:02
Току що министър З. Златанова каза, че и по сегашния и по новия подготвян закон не се позволява да спреш с пистолет нападател влязал в твоя дом с нож. Е това ако не е простотия .... Имаше преди дни някаква статия качена тук, че това ще се промени с новия закон. Подобни статии четох и на други места. Въпроса се засегна и по телевизията. Сега излиза, че няма такова нещо. Бях си помислил, че все пак тези наглетци ще свършат едно полезно нещо, явно съм се заблуждавал.
Моето мнение по въпроса поставен с анкетата е, че трябва промяна в режима за продажба. Сегашната система има два значими недостатъка.
1. В момента след придобиване на квалификация и изваждане на цялата купчина документи и минаване през всички подробности всеки желаещ да си закупи оръжие трябва да получи одобрение на молба пусната до регионалния шеф на полицията. Въпросния шеф казва последното заветно ДА ама НЕ. Няма никакъв регламент по който да се оценява въпросната молба. Няма регламент който да задължава съответния държавен служител да даде АРГУМЕНТИРАН ОТКАЗ , а не просто отказ. Отговора ако не е подплатен добре или ако не си представен специално че си "наш човек" обикновено е НЕ. Абсолютна предпоставка за корупция.
2. Трябва да се обърне огромно внимание на психичната годност на желаещите. В момента шофьор категория С подлежи на много по строг контрол за психологична годност от хората с разрешение за притежаване на оръжие. Обикновено злоупотребата с оръжие се извършва точно по психологични причини и ако там контрола се повиши злоупотребите значително ще намалеят.
Определено съм на мнение, че ако повече хора имат оръжие и им се разреши да защитават семейството си, имуществото си и себе си наглата циганска и не само циганска престъпност ще намалее драстично.
ЗА промяна в режима за продажба и ПРОТИВ свободната (безконтролна) продажба.

Вълчан
10.01.2014, 10:59
Току що министър З. Златанова каза, че и по сегашния и по новия подготвян закон не се позволява да спреш с пистолет нападател влязал в твоя дом с нож. Е това ако не е простотия .... Имаше преди дни някаква статия качена тук, че това ще се промени с новия закон. Подобни статии четох и на други места. Въпроса се засегна и по телевизията. Сега излиза, че няма такова нещо. Бях си помислил, че все пак тези наглетци ще свършат едно полезно нещо, явно съм се заблуждавал.
Моето мнение по въпроса поставен с анкетата е, че трябва промяна в режима за продажба. Сегашната система има два значими недостатъка.
1. В момента след придобиване на квалификация и изваждане на цялата купчина документи и минаване през всички подробности всеки желаещ да си закупи оръжие трябва да получи одобрение на молба пусната до регионалния шеф на полицията. Въпросния шеф казва последното заветно ДА ама НЕ. Няма никакъв регламент по който да се оценява въпросната молба. Няма регламент който да задължава съответния държавен служител да даде АРГУМЕНТИРАН ОТКАЗ , а не просто отказ. Отговора ако не е подплатен добре или ако не си представен специално че си "наш човек" обикновено е НЕ. Абсолютна предпоставка за корупция.
2. Трябва да се обърне огромно внимание на психичната годност на желаещите. В момента шофьор категория С подлежи на много по строг контрол за психологична годност от хората с разрешение за притежаване на оръжие. Обикновено злоупотребата с оръжие се извършва точно по психологични причини и ако там контрола се повиши злоупотребите значително ще намалеят.
Определено съм на мнение, че ако повече хора имат оръжие и им се разреши да защитават семейството си, имуществото си и себе си наглата циганска и не само циганска престъпност ще намалее драстично.
ЗА промяна в режима за продажба и ПРОТИВ свободната (безконтролна) продажба.
ТАКА е! Но на власт имащите това не изгодно! Туко виж, че и на тях си им поискал, отговор за безобразията им!

atanasov_msb
10.01.2014, 22:36
По примера на познат отгележдадщ Х броя свине в опасен район. На въпроса как се справяш той ми разказва послединдния екшън .Ами излизам аз посред нощ кучето лае гледам два крака под гумите на трактора връщам си взимам пушката стрелям и се прибирам.. На сутринта гледам кръв по снега на около 100 м от къщи и това е.
На въпроса не те ли е страх ще утрепеш някой отговора е "Е не съм го канил"
Въпроса е кой го е по страх крадеца или управляващите?

Mateev
12.01.2014, 01:20
Според сегашния закон нямаш право да се защитаваш с по-силно оръжие от това на нападателя. Това означава, че човек трябва да има цял един огромен арсенал от тояги, боксове, лъкове, стрели, ножове, саби, ятагани, самурайски мечове, нинджицу, бодлива тел, шпага, бумеранг, джобно ножче, чекия, строшена бирена бутилка, и т.н и т.н. Ооооо забравих - и пистолет, ако шефа на служба КОС му разреши. И всичко това трябва да го носи със себе си, за да спази закона. И после когато го нападне някой бандит, първо трябва да изчака бандита да го фрасне по главата. После, ако все още е жив, трябва да провери с какво е бил фраснат, и да избере за самозащита подходящо оръжие от арсенала, което да не е по-силно от това на бандита. Та БЪЛГАРСКИЯ ЗАКОН разрешава самоотбрана само с такова оръжие и дори и тогава ако случайно човек нанесе някаква телесна повреда на бандита, пак после ще трябва да изпише 100 кила мастило в обяснения и пак вероятно ще бъде съден с вероятност 50 на 50 да влезе в затвора.

ТОВА Е БЪЛГАРСКИЯТ ЗАКОН ЗА САМОЗАЩИТА В МОМЕНТА !!!!!!!

Той важи дори и тогава, когато нямате официално разрешен пистолет. Дори и тогава трябва да носите в себе си описания по-горе арсенал от различни видове оръжия, и да използвате това, което е равно или по-слабо от оръжието на бандита.

Втората абсурдна точка в БЪЛГАРСКИЯ ЗАКОН:
Имате право да се защитавате САМО ТОГАВА, когато 1. НАПАДЕНИЕТО ВЕЧЕ Е ЗАПОЧНАЛО и 2.НАПАДЕНИЕТО ВСЕ ОЩЕ НЕ Е ЗАВЪРШИЛО.

Накратко разяснения:
1. Нямате право да стреляте по нападателя, ако той все още не е стрелял. А това че вече ще сте мъртъв след първия изстрел го няма в закона.
2. Нямате право да го удряте, ако той първи не ви е ударил.
3. Ако той тича срещу вас с оръжие и сипе люти закани, вие също имате право да тичате срещу него и да сипете същите закани, НО НЕ ПО-ЛЮТИ ОТ НЕГОВИТЕ. Нямяте право на нищо повече.
4. Ако той размахва някакво оръжие, вие имате право да размахвате същото оръжие, но нищо повече.
5. Ако нападателя ви застреля и след това се обърне и побегне, нямате право да му отговорите, защото НАПАДЕНИЕТО ВЕЧЕ Е ЗАВЪРШИЛО.
6. Ако нападателя ви прасне с нещо по главата и след това отстъпи крачка назад, нямате право да му отговорите, защото НАПАДЕНИЕТО ВЕЧЕ Е ЗАВЪРШИЛО.

Въобще според българския закон имате право да се защитавате САМО АКО ВЕЧЕ СТЕ УМИРАЩ ИЛИ МЪРТЪВ, но дори и тогава внимавайте какво оръжие ще изберете - то не трябва да е по-силно от това на нападателя. И в никакъв случай не го докосвайте, ако той просто ви обърне гръб и спокойно си тръгне да си ходи. Дори и да сте умиращ и да се давите в собствената си кръв, нямате право дори и да го докоснете, ако той ви обърне гръб и си тръгне.

ТОВА Е БЪЛГАРСКИЯТ ЗАКОН ЗА САМОЗАЩИТА В МОМЕНТА !!!!!!!

Та не знам за какви пистолети сте се размечтали, след като закона на практика не ви разрешава да ги ползвате, освен в изключително редкия случай когато нападателя е некадърник, и не успее да ви убие с първия си изстрел.

rosty_sz
12.01.2014, 17:41
Поговорка , която в случай на нападение изяснява ясно моята позиция по въпроса:
По-добре синджир зад мен, от колкото кръст пред мен.

Veliko Tachev
06.02.2014, 11:43
Оръжието не е опасно, опасен е човека. Ако си решил да убиваш не оръжието(огнестрелното) те прави убиец. Въпросът е в това, че ако искаш можеш лесно да се сдобиеш с незаконно оръжие и да направиш лошото което искаш. Законното придобиване на оръжие не те прави непременно убиец. Всяко право си носи и съответното задължение. Нека бъдем отговорни граждани на държавата пък какво притежаваме си е въпрос само на финансови възможности. Щом можеш да си позволиш да си купиш и поддържаш някакъв "предмет", който сам по себе си е легален то трябва да имаш и законно право да го направиш. Всичко според мен зависи от съзнанието на отделния човек, полезен ли ще е за обществото и себе си или ще е ...

Woozercho0
13.05.2014, 15:20
Категорично не,все пак това е оръжие.;)

grand_pn
13.05.2014, 15:45
И аз съм против.Така всички сегашни бабаитчета които за сега само се бият ще започнат и да се стрелят.И като отидат децата ни на дискотека,за сега могат да отнесат малко бой,но тогава не се знае дали ще се върнат живи.И върви после доказвай кой крив кой прав.На нас оръжие не ни трябва достатъчно се избиваме по пътищата.Пресен случай катастрофата в Луковит.30 годишен без книжка е убил 2 момчета студенти,а едно момиче е на командно дишане.Да не говорим и колко ще зачестят и злополуките от неправилна употреба,игра с оръжието и от незнание за използване.Всички които са "за" виждали ли са прострелян човек,първо вижте един труп от огнестрелна рана,пък тогава се замислете,че може да е престъпника,но може и да сте вие или някой от вашите близки.Друг е въпроса за неприкосновеност на частната собственост,ако приемат закон може да се брани по хиляди начини и без огнестрелно оръжие.

Krasimir_01
13.09.2014, 07:36
Не можах да си изтрия постаcrying; Прави сте че проблема е закона защитаващ престъпността а не в носенето и притежанието на оръжие но вие разглеждате нападение на един престъпник но ако дойдат повече какво става ако не си с огнестрелно оръжие нямаш никакъв шанс.