PDA

Виж пълната версия : ОСИ И СТЪРШЕЛИ



buci59
13.10.2010, 08:02
Колеги,инвазията от оси по пчелините е невероятна.Да споделим кой как се справя с този неприятел,какви капани поставя и какъв е ефекта.

Юрий Цветков
19.10.2010, 15:45
Тази година осите са голям проблем. Споделете какви методи за борба ползвате срещу тях. Аз правя капани от пластмасови бутилки, на които отрязвам горната 1/3 и я слагам обратно, само че с гърлото на долу. Получава се нещо като фуния и като влязат, няма излизане. За примамка ползвам малко мед. Проблема е, че влизат и пчели. В пчеларските магазини продават капани за оси. Те са от мрежа и се зареждат с парче месо. Пробвал съм в моите с месо, но не го посещават.

buci59
19.10.2010, 17:33
Моят капан също е с бутилки,като в тях наливам медено захарен сироп около 200гр и оцет около 50гр.Бутилките ги вързвам за гърлото и по ниските клони около кошерите и те просто си висят.Осите,примамени от сладкото и киселото влизат в бутилката,но по-вече не могат да излязат,където се давят.Пчели не влизат заради оцета.

Юрий Цветков
19.10.2010, 17:57
На пролет почвам още от Март да слагам капани. Където има пчели, винаги идват и оси, но такова чудо до сега не бях виждал.

mmm.1979
19.10.2010, 19:22
И аз през есента на 2009г. имах сериозен проблем с осите които ми унищожиха две отводки /което не съм вярвал че може да стане/ но тази есен като че ли при мен са по малко но ги има и през хладните дни когато няма летеж на пчели си влизат спокойно в кошерите.Тия дни и аз ще сложа бутилки с сироп и оцет.Сега осите са най- опасни особено при застудяване нападат кошерите така че вземайте мерки.

penko
20.10.2010, 22:31
Сиропът които се слага в капаните трябва да бъде само захарен.В никакъв случай не трябва да се слага мед, защото тогава капаните се пълнят със пчели.

buci59
31.10.2010, 10:56
Ето 2 съвета за борба с осите описани в специализиран вестник за градинаря:
1.Гнездата на осите под покривите на къщите и на други места над земята се напръскват директно с токсичен за осите разтвор:Райд,АМБ,кореселин,нафта.
2.Сипете отрова за мишки или "Карате" в консерва "Копърка".Осите обичат риба и от отровната риба носят и на пилото си и така за кратко време се унищожава цялото с-во на осите.

Ангел Йосифов
14.11.2010, 17:47
Ползвал ли е някой този препарат.Нанася се със четка и трови оси,стършели и мухи.


http://s3.postimage.org/mobn4i90f/image.jpg (http://postimage.org/image/mobn4i90f/)

galin_f
25.10.2011, 21:30
Еиии това осата било страшна гад. next_mad; Не, че до сега съм ги обичал ама сега направо ги намразих. Баси наглите типове. Надлъгваме се тука с тях с всякакви хватки та да видим кои ще излезе по-упорит. До сега не бях предполагал, че са чак такава гад, че и бая са се навъдили. Като си набележат кошер и имам чувството, че не с пчели ами с оси е този кошер. Сега като е хладно и направо е като летеж при обилна паша само че от оси :D Ще има секира next_banned;

Димитър Попов
26.10.2011, 14:45
Така е,защото презимува само майката,а останалите оси измират през есента.Та напролет като хванеш първата значи е майката и така с една оса унищожаваш цялото семейство.И аз слагам оцет със захарен сироп и има ефект.Сега събирам стари гнезда на оси и напролет ще направя чай с тях.Чувал съм,че това ще ги примами още повече.

petrovito
02.12.2011, 20:45
Привет!
В момента имам проблем с осите. Влизат и крадат мед.
Моля за помощ и идеи как да се предпази меда.

ianev
03.12.2011, 19:42
Аз стесних ходовете до 1-2 пчели да могат да излизат влизат и нямам проблем по лесно се охраняват

evgeni.filimonov
04.12.2011, 21:45
Слагай и капани, моите са пълни вече с оси и стършели. Но пак си влизат, колкото и да намалиш входа. Осите летят при малко по ниски температури и си влизат безпрепятствено, поне докато не се стопли времето и кълбото се поразпусне и пчелите започнат да си охраняват входовете.

Светозар Каменов
12.12.2011, 14:37
Мой познат, стар пчелар ми каза следното. От блистерчетата за хапчетата се изрязва колкото да се сложи пред входа. Пробива се там където лежат хапчетата колкото да мине пчела. Осите не минавали през блистера. Не ми е останало време да го пробвам обаче.

При мен също е ад от тая сган. Едно семейство ми отиде с тяхна "помощ".

galin_f
02.04.2012, 20:36
Миналата година като видях каква напаст е тая ГАД, тази година от рано започнах войната с тях. Вече сме във военно положение с тях judge; с всички възможни средства cool;

ianev
02.04.2012, 21:29
Тази година и аз смятам да им обявява военно положение ще пробвам с металните капани от сайта на borislav aleksandrov. Миналата година страшна работа толкова много оси не бях виждал тази година ще им приготвя вкусна отровна копърка tube; next_banned;

nikomsj
03.12.2012, 22:27
Тази година осите ми унищожиха 5 кошера. Гледам от един излизат пчели бе задно тяло. Явно осите ги нападат и разкъсват. А на дъното на кошета има хиляди парченца от тях и много трупове на пчели. Миналата година бяха нападнали един кошер и аз застнах с палката пред входа. за 3 дни избих над 1000 оси. Това е доказателство колко са много ... но тази година не можах да ги спася :-(

Пламен Ганев
03.12.2012, 23:41
Влизат в кошера при по-ниска температура от осем градуса и си папкат от питите без покритие на пчели.Когато семейстата се зазимяват,трябва да се оставят толкова пити,колкото покриват пчелите!В противен случай започват проблеми!Входа също трябва да се намали сериозно,най-вече заради кражбите!
За пръв път чувам за унищожен кошер от оси!

Daniel
04.12.2012, 06:47
На мене ми се струва , че проблеми имаме хората отглеждащи пчели в населени места (села , вилни зони) и по-точно до лозови насаждения. И ето малко помощ и за колегата ... http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2683&postdays=0&postorder=asc&start=60
... http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2830

Змея
04.12.2012, 08:38
Тази година и аз смятам да им обявява военно положение ще пробвам с металните капани от сайта на borislav aleksandrov. Миналата година страшна работа толкова много оси не бях виждал тази година ще им приготвя вкусна отровна копърка tube; next_banned;

Колега пробвахте ли и има ли ефект?

evgeni.filimonov
04.12.2012, 11:33
Колега, ако наистина това е голям проблем при теб, вземи от тези пластмасовите ленти , които се ползват в прашецоуловителите и ги слагай вместо мишепредпазители. Струват под лев. Единствения проблем ще е когато пчелите носят прашец, ще изпада навън. Но късно есента прашеца е малко. Или ако пчелите са ти в двора, ги махай тези ленти по обедно време, за да си вкарват прашеца, ако го има, разбира се.

Nik_m
29.03.2013, 16:46
Преди години имахме проблем с оси и залагахме капани за 1 ден се пълнеха с оси и така 1 месец, но осите не намаляват. Баща ми беше купил малки патета и след 1 ден осите ги изядоха и след това се разтърсихме и в едно запустяло лозе намерихме 3 дупки в земята.
През деня от тях излизаха оси като вихрушка:)
Запушихме дупките, след час изкопаха нови, наляхме ги с нафта и ги запалихме пак нищо с гас пробвахме, не и не.
Един ден бащата вика отиваме ноща с лопати, лампа и горелката.
И на метър, метър и половина дълбочина намерихме галерии по големи от кошери с по 10тина пити, толкова оса не бях виждал.
И така се отървахме от проблема.

Максим Тодоров
30.03.2013, 09:17
Сподели какви капани си залагал?

Nik_m
30.03.2013, 12:33
C пластмасови бутилки от 2 литра, като в тях наливам медено захарен сироп и оцет или парче месо (но трябва да се сменя често). Бутилките ги отрязвам на 5 см. и обръщам гърлото на долу.
И в предни коментари го има.
А някой знае ли кога почват да летят гадовете, защото четох че ако почне борбата с осите рано на пролет ефекта е много добър.
И знаете ли на какво разстояние се отдалечават от гнездото?

nelly
28.04.2013, 13:00
При нас осите се завъждат на тавана. Мъжът ми , вечер след като се приберат, взима дебел найлонов плик, пъха цялото осило вътре, след което ги унижтожава.

Nik_m
28.04.2013, 20:42
В капана има вече 6 оси, много големи направо мутанти.

христо
29.04.2013, 11:10
Презимували , оплодени женски- затова са едри . Сега е времето за борба, наесен вече са много...

kunev
26.07.2013, 19:17
Да ви се "похваля" какво се получи с един експеримент за отводка направена на 20.07 след като я надушиха осите - толкова гад като тази година не съм виждал !Всичко това по дъното са оси !

Nik_m
27.07.2013, 21:42
И при мен миналата година беше подобно положението, тази година гледам единици оси летят, даже прибрах и капаните.

Светозар Каменов
28.07.2013, 18:14
През 2010 есента оси ми унищоха 2 кошера. Тази година пак има много такава гад. Сложих капани и да видим.

kunev
28.07.2013, 20:11
Аз определено не отчетох проблема "оси" защото имам пчелните семейства от миналата година , т.е пълен новобранец. От две седмици обикалям всички постройки из двора и намерих 8 пити с диаметър 10 - 12 см и ги унищожих а капаните 10 на брой вече се напълниха и започнах да ги подменям а гадовете все още извират отнякъде !
Иначе пчеличките се постабилизараха след като ги преместих в 5 рамков нуклеус с идеята да покриват по-добре питите и ги оставих с 1.5 см вход. За тези 10 дни от отделянето им и доста от запечатаното пило започна да се люпи така че попълниха голяма част от загубите. Засега критични са им само сутрешните часове когато е студено и не са много активни но се надявам да се справят

Светозар Каменов
29.07.2013, 02:56
Проблема дойде точно като паднаха температурите. Пчелите не летяха а тия гадини без проблем си влизаха в кошерите.
По принцип борбата с тях трябва да е на пролет, когато са останали само презимували майки, но те се множат много бързо.

Nik_m
08.08.2013, 13:44
Открих една голяма колония оси, но са в пукнатина на една изоставена къща и няма как да ги избия, пробвах с нафта и със спрей, но има завои преди гнездото и не мога да стигна до тях.
Взех си сяра и ще пробвам да напуша дупката да видим дали ще стане.

Бай Пчеличко
12.08.2013, 15:22
Колеги , някой откри ли идеалната примамка за осите ? Аз ползвам ферментирал меден разтвор и дава резултат , но ми се струва , че може и по-добре .

Ruslan
12.08.2013, 15:45
Оцет, захар(мед) и вода-идеална примамка и да мирише повечко на оцет.Всичко това в една бутилка с прорязан отстрани отвор.Привлича ги и се давят.

kunev
12.08.2013, 19:28
на мен ми направи впечатление , че с ферментирал меден разтвор + оцет стършелите се побъркаха - влизаха на опашка ама само първия ден , след това изглежда миризмата отслабва и не ги привлича така силно

Nik_m
13.08.2013, 15:33
И аз миналата година направих сироп от мед и вода (преварен), но прекалих с количеството.
Остана ми 2-3 литра, след няколко дена беше се вкиснал и викам ще го заредя в капаните вместо да го хвърлям.
Имаше много добър ефект напълни се с оси а пчели не влизаха и оцет не сипвах даже.

volen777
01.09.2013, 10:48
Аз ползвам капани от стъклени шишета. В началото слагах сироп от захар и вода и добавях оцет резултата беше нулев, осите неискаха да влезнат в шишетата. След това правих сироп с тимол (на 5литра сироп по 1g тимол разтворен предварително в ракия) към този сироп бях прибавил и малко меден сироп от премиване на разпечатките и понеже ми остана реших и напълних по 1/4 десетина шишета и бях изумен колко много привлича осите и няма нито една пчела вътре. От 10 дни седят шишетата и птодължават да се пълнят с оси.

Стефан Стоянов
07.11.2013, 22:37
От тридесетина години съм пчелар,но такава мощна популация на осите като тази година не си спомням-на мен ми загинаха вече 16 млади семейства.Застрашени са и по-силните,защото при най-малкото захлаждане пчелите се вдигат да правят кълбото и входа остава без охрана.Осите влизат безпрепятствано и крадат от запасите за зимата. Сложих 20 капана от пластмасови бутилки.Сега понамаля инвазията, но преди седмица-две всяко шише събираше по 200-300 грама оси дневно. Унищожил съм 4 дупки-гнезда в земята на оси.Едната беше особено голяма-почти 1 куб.м.По време на едно от разбиванията ме нажилиха жестоко и два дни бях на легло с температура и треска, а много от ужилените места станаха гнойни торбички,като циреи.Вече съм вдигнал ръце,каквото има да става,ще стане...

М.Петров
08.11.2013, 09:10
До колегата Стефан Стоянов: Сложи БОРАКС в разтвора,повечето оси бързо се научават да излизат от шишетата,което в случая е добре.Хранят си ларвите и бързо ще се отървеш от гнездата без да се налага да ги разравяш и да те жилят.Единствената подробност е,че тия гадове мрат от доста по-висока доза отколкото при мравките.Аз на литър и половина два сироп слагам цялото пакетче Боракс,понеже с по-малко не даваше резултат.Не може да чакаме само да ги издавим,те са огромни колонии тая година наистина има бум някакъв,може би от топлата зима.Трябва да се трови!При мен специално останаха единични бройки,но ги почнах навреме,иначе слабите отводки щяха да заминат.

М.Петров
08.11.2013, 09:13
Ето една снимка и от мен.

Петър84
08.11.2013, 10:58
Ето една снимка и от мен.във шишето само оси ли има или има и някоя пчела??

М.Петров
08.11.2013, 18:43
във шишето само оси ли има или има и някоя пчела??

Само оси,слага се в сиропа малко оцет и пчели не влизат.

вълк дивак
12.11.2013, 00:29
Колеги, аз слагам в шишетата бира и оцет и резултата е чуден.Тази година трябва да ни е като обица на ухото.Във всички книжки които си четем пише,че една убита оса през пролетта са 1000 оси наесен.

Nik_m
12.11.2013, 09:59
Направих си 5 литра сироп от мед и вода зимата ще вкисне добре и пролетта зареждам капаните.
Така направих тази година и съм много доволен от ефекта.
И комшиите са доволни радват се че тази година почти няма оси.
Между другото хванах сравнително малко оси (около 30 и 2 стършела), но факт е че тази есен нямах никакви проблеми с тях.

Светозар Каменов
12.11.2013, 11:12
Направих си 5 литра сироп от мед и вода зимата ще вкисне добре и пролетта зареждам капаните.
Така направих тази година и съм много доволен от ефекта.
И комшиите са доволни радват се че тази година почти няма оси.
Между другото хванах сравнително малко оси (около 30 и 2 стършела), но факт е че тази есен нямах никакви проблеми с тях.

То това е решението. Напролет да се хванат презимувалите майки и се намаля популацията многократно.

Nik_m
09.02.2014, 17:30
Подготвяйте капаните, само да видя оса да лети и веднага ги залагам.
1 убита оса, 1 колония по малко.

Дарка
14.03.2014, 21:31
Може ли да ми дадете някакво съотношение мед/захар :вода:оцет , за един капан примерно. Миналата година изгубих един кошер заради осите и не мога да позволя тази година гадините да вилнеят пак така ... слагах в двулитрови пластмасови бутилки захарен сироп около 200мл с малко оцет около 50 мл, но не ми помогна изобщо. Явно съотношението е друго ...
Може ли малко повече инфо за този БОРАКС , че гугъл ми изкара доста и различни резултати , благодаря :)

Недялко Атанасов
14.03.2014, 22:12
Захарен сироп +бира-1към 1 ,слагаш в шишета,между четварт и една трета поне от обема на шишето.

Дарка
15.03.2014, 09:12
Захарен сироп +бира-1към 1 ,слагаш в шишета,между четварт и една трета поне от обема на шишето.

Благодаря , дано имаме успех с борбата с осите тази година.

jordanov
15.03.2014, 19:41
Борбата е безмилостно жестока и трябва вече да я почваме. Показаха се гадините.

Astralind
19.03.2014, 20:27
Колеги, осите и стършелите отдавна летят, в събота заложих 5 капана и за 4 часа се бяха хванали от 4 до 8 оси във всеки капан. Днес вече не мога да ги преброя по колко са, толкова много са! Има и 3-4 стършела.

Nik_m
19.03.2014, 20:43
Аз заложих 4 капана, но за сега са празни, а не съм и виждал гадини да летят.

kunev
19.03.2014, 21:31
Не зная защо но по това време капаните с каквото и да са струва ми се не ги привличат.Днес като преглеждах семействата след вдигането на капака на кошера имаше по 1-2 напъхани отдолу - страшна напаст ! А още по - интересно ми беше като видях няколко на цветовете на една цъфтящя джанка заедно с пчелите

Astralind
20.03.2014, 10:20
В капаните сипвам смес от захарен сироп (може сироп от стари компоти или конфитюри), оцет и бира (Пиринско, че много гадно мирише). В капаните е пълно с оси, стършели, големи мухи и молци.

Nik_m
20.03.2014, 20:39
При мен белките са ми бутнали капаните, хем ги бях завързал с тел.

Astralind
09.04.2014, 20:19
За три седмици в капаните са уловени 409 оси + 1 стършел!!! И това почти в центъра на града!

Вълчан
19.06.2014, 07:08
Забелязвам бум на стършелите, на три пчелина в празни кошери имаше стъшелови "тръвни".

asti
22.06.2014, 17:48
Днес преди обяд намерих това в единия капан който си направих миналия ден:
156815691570

След обяд имаше още един, но него не го снимах.

Astralind
22.06.2014, 22:00
Да, тази година има много стършели. Заради топлата зима всички оси и стършели майки са оцелели. Който не е започнал още през март борбата с тях, през есента ще види голям зор да си опази кошерите.

asti
23.06.2014, 05:18
Да, тази година има много стършели. Заради топлата зима всички оси и стършели майки са оцелели. Който не е започнал още през март борбата с тях, през есента ще види голям зор да си опази кошерите.
Така е. Моята борба с тях започна малко късно. Но ако някой през март ми бе казал че ще се запаля по пчеларството и ще си взема кошери, нямаше да му повярвам. Затова по добре късно да започна борбата отколкото никога. :cool:

Astralind
23.06.2014, 08:49
:bigsmile: Разбирам те! Миналата година и аз бях в същото положение - станах пчеларка на 1-ви юни. От август до ноември беше ужас, но сега нещата са под контрол - от март да днес в капаните са уловени над 700 оси плюс 10 огромни стършели.

vlado 9
23.06.2014, 12:33
Някъде бях чел, консерва от пастет или русенско или някаква друга мръвка се смесва с препарата" карате" мисля беше,бил отровен, като се смеси с мръвката се слага на място което е недостъпно за куче,коте и тн.Осите и стършелите много го налитали и вземали от него да си хранят пилото. Смятам да пробвам, ако само да не бъркам името на препарата

BateMisho
23.06.2014, 15:20
Някъде бях чел, консерва от пастет или русенско или някаква друга мръвка се смесва с препарата" карате" мисля беше,бил отровен, като се смеси с мръвката се слага на място което е недостъпно за куче,коте и тн.Осите и стършелите много го налитали и вземали от него да си хранят пилото. Смятам да пробвам, ако само да не бъркам името на препарата

Доколкото знам се слага боракс - бяло прахче, намира се в аптеките за 80-90ст/пакетчето.
В домашни условия с боракс и картофено пюре се правят отрови за хлебарки и мравки - свяряваш 2 картофа, намачкваш, сипваш боракс и залагаш тук и там.

nikolailailai13382
30.06.2014, 19:37
http://www.pcp-bg.com/resourses/Dobol%20Microkap%20listovka.pdf
http://www.otrovi.com/borba-s-mravki/dobol-mikrokap-protiv-hlebarki-darvenitsi-mravki-25-ml.html

Колеги, споделете мнение,ще работи ли и против стършели...ако се поръси върху рива или месо..

kunev
21.07.2014, 19:04
Да ви покажа какво намерих днес в една сцепена върба.На снимката се жиждат три пити но нагоре в съшинската хралупа има поне още 4 - много гад се е въдила там миналата година може би но сега са го напуснали

P.Dinev
22.07.2014, 15:54
Чувал съм, че миризмата на развалена копърка е неустоима за стършелите ако се подправи с боракс, нуреле или някакъв друг препарат дали ще има ефект? Някой има ли опит с такива капани за оси и стършели?

salash
22.07.2014, 19:07
Бях забравил отворен един празен кошер и..........

kunev
22.07.2014, 19:10
Имаше подобни мнения и миналата година пробвах копърка с нуреле - така мирише нурелето , че ми се стори че действа по-скоро като репелент за осите отколкото да ги привлича. Капаните с оцет , захар и каквото ти дойде друго на ум / старо вино , извтряля бира / действат при мен много по-добре

kunev
22.07.2014, 19:13
Като гледам добре си ги развил !

P.Dinev
22.07.2014, 21:00
Благодаря на Кунев за бързия отговор, тия дни ще направя няколко различни капана и ще видя къде ще е най-големият ефект.

Ristis
01.09.2014, 10:51
Вчера наслагах капани за оси и веднага почнаха да се пълнят! Споделям общо място с друг пчелар, който е оставил 10-тина празни кошера в близост до мойте. Вчера му отворих сандъците и в почти всичките имаше гнезда на оси. На какво разстояние от кошерите поставяте капаните за оси? Ако са близо се страхувам, че миризмата на оцет ще дразни пчелите и евентуално излишно може привлече оси до кошерите ми.

P.Dinev
01.09.2014, 18:43
Пробвах различни смеси за капаните, слагах и боракс в някой, имаше и два с развалена цаца. Най-работещ се оказа захарният сироп с оцет и малко бира. Прави ми впечатление, че рано напролет имаше доста стършели в капаните а последният месец нито един. Може да бъркам нещо с пропорциите или се надявам да са намалели значително и да ги няма есента.
В капаните се ловят доста пеперуди, светли с дебели тела, възможно ли е да са пеперуди на восъчния молец?

distedi
17.09.2014, 21:04
В капаните за оси влизат всякакви гадини (основно оси и мухи). Когато, обаче, ги поставя върху кошерите, вътре се напълва с восъчен молец плюс останалите твари.
Течността, която използвам е: захарен сироп, бира и оцет.

kunev
17.09.2014, 21:30
А при мен от 2 седмици нищо не "кълве" на капаните. В същото време стършелите си ловуват пред прелките и направо ме вбесяват. Положителното е че намирам вече трети стършел убит пред кошерите - дали пчелите се справят по някакъв начин или стършелите се бият помежду си ?

distedi
17.09.2014, 21:39
Сложи мишепредпазителите....ще улесниш пчелите при борба със стършелите. Друг вариант е прашецоуловител.

Ristis
18.09.2014, 00:03
При мен капаните се пълнят със страшна бързина - след поставяне, до 10 минути има вече по 3-4 оси вътре (включително и от онези големите по 2-3см дълги). За по-малко от седмица се зареждат до горе с трупове и се налага да чистя и презареждам. Важно е при изливането на течността вътре в тях, да се прави с фуния, защото ако попадне сироп от външната страна на шишето, понякога кацат и пчели, съответно след време попадат и в капана...

Nik_m
18.09.2014, 20:06
При мен тази година почти няма оси.

DDimitrov64
27.09.2014, 19:21
Здравейте.Сложих 3 капана за стършели преди седмица и днес ги проверих не мога да повярвам ,преброих 50 бр Слагай те и вие.

rikolinik
17.10.2014, 12:49
https://www.youtube.com/watch?v=sHXZ5hS7u5Y

asusat
16.02.2015, 10:16
Вижте това! Мисля ,че е нещо ново ! http://pcheli.bg/kapan-za-aziatski-starsheli/

P.Dinev
17.02.2015, 20:02
Кога започвате да слагате капаните, има ли значение каква ще е първата примамка за сезона?

asti
17.02.2015, 21:06
Мисля другата седмица да пълня капаните. Вчера вечер си приготвих материала, до тогава малко да ферментира. Миналата година забелязах че така повече му налитат, доста стършели се издавиха в тях. Въпреки това ми убиха един слаб кошер.

marianski
18.02.2015, 10:35
Мисля другата седмица да пълня капаните. Вчера вечер си приготвих материала, до тогава малко да ферментира. Миналата година забелязах че така повече му налитат, доста стършели се издавиха в тях. Въпреки това ми убиха един слаб кошер.

Какъв ти е материала,чев при нас миналата година мн. Оси имаше

asti
18.02.2015, 11:11
Какъв ти е материала,чев при нас миналата година мн. Оси имаше
Оси при мен нямаше от юни до септември се хванаха не повече от 5-6 оси. Но капаните се пълниха най вече със мухи, пеперуди, молци и стършели. Правя го от 200мл вода, 60гр захар и една супена лъжица оцет на това количество, приготвям течност спрямо тези норми около 4-5 литра и след това добавям към нея едно кенче бира. Само да отбележа че пчелите НЕ и налитат и НЕ ВЛИЗАТ в капаните.

Валтер Желязков
18.02.2015, 12:18
За капаните: оцет, мед, бира и да ферментира. Пропорция на око.

scorpidius
18.02.2015, 13:33
Миналото лято имаше истинско нашествие на стършели. Захарен сироп, оцет и бира. Моята пропорция е 1:1:2. Сипвам в пластмасови бутилки и слагам по дърветата. Стършелите влизаха един след друг в капаните. Първо пробвах без бира, но нямаше никакъв ефект. Но това е нормално, ако няма бира и аз няма да се подлъжа :laughing:. И друг интересен факт от моят експеримент. Сложих прозрачни и зелени пластмасови бутилки. В зелените не влезе почти нищо, а прозрачните се напълниха догоре. Не знам дали е закономерност или случайност. Освен стършелите влизаха и мухи и пеперуди. Оси покрай пчелина ми няма.

marianski
18.02.2015, 13:38
Оси при мен нямаше от юни до септември се хванаха не повече от 5-6 оси. Но капаните се пълниха най вече със мухи, пеперуди, молци и стършели. Правя го от 200мл вода, 60гр захар и една супена лъжица оцет на това количество, приготвям течност спрямо тези норми около 4-5 литра и след това добавям към нея едно кенче бира. Само да отбележа че пчелите НЕ и налитат и НЕ ВЛИЗАТ в капаните.

мерси - на 4-5 литра добавяш едно кенче бира така ли?
аз в едни шишенца от 0,50,1, 2 литра наливам сиропа и го закачам по клоните на дърветата,вие какви капани правите?

ch.atanasov
18.02.2015, 13:42
Един може би любопитен факт от мен.В годината ,мисля че беше 2004 ,когато изкарах най-много мед ,осите ги изхвърлях с лопата от бараката.Имаше процепи през ,които пчелите не влизаха ,но се пълнеше с оси.

marianski
18.02.2015, 14:18
Един може би любопитен факт от мен.В годината ,мисля че беше 2004 ,когато изкарах най-много мед ,осите ги изхвърлях с лопата от бараката.Имаше процепи през ,които пчелите не влизаха ,но се пълнеше с оси.

и при мен сега е така незнам защо в стаята където въртя меда има процепи по тавана и си мислих,че ще влизат много пчели от там ама кво стана само оси влизат имам една мухобойка и с нея ги трепя като отидат по прозорците.

ch.atanasov
18.02.2015, 14:20
За да не ви е скучно още нещо за любителите на капани.Отивам да помогна на приятел и се оказваме под хасма ,където висят капани.Отрязани литрови бутилки пълни на една трета с пчели и тук там оси.Домакина възторжено обяснява какъв ефект имат и как пази гроздето.А аз си мислех: Боже ако този знае колко пчели има в един кошер и колко в един пчелин, и ги сравни с количеството ликвидирани от него ,сигурно ще се обеси на хасмата.Както е казано: всеки луд -с номера си.:bigsmile:

asti
18.02.2015, 15:39
мерси - на 4-5 литра добавяш едно кенче бира така ли?
аз в едни шишенца от 0,50,1, 2 литра наливам сиропа и го закачам по клоните на дърветата,вие какви капани правите?
Точно така на 4-5 литра добавям едно кенче 0.500мл бира. Капаните ги правя от прозрачни шишета кола, мин. вода и т.н. изрязвам със ножа във формата на кръст с размери около 3 на 3 см. разрез който се пресича в центъра и със пръст притискам ъглите на вътре за да се получи дупчица, наливам от течността някъде около 3 пръста под дупката, след като влязат през нея не могат да излязат. Общо взето това е. Първият ми стършел от миналата година за жалост не се вижда разреза.
34733474

кентавър
18.02.2015, 17:34
Есента имах голям успех срещу осите с равни количества мед и оцет.Капаните се бяха напълнили догоре с оси.За капани използвам пластмасови туби от безалкохолно. П.П. Оцета да е винен

h_kirilov
18.04.2015, 20:59
Точно така на 4-5 литра добавям едно кенче 0.500мл бира. Капаните ги правя от прозрачни шишета кола, мин. вода и т.н. изрязвам със ножа във формата на кръст с размери около 3 на 3 см. разрез който се пресича в центъра и със пръст притискам ъглите на вътре за да се получи дупчица, наливам от течността някъде около 3 пръста под дупката, след като влязат през нея не могат да излязат. Общо взето това е. Първият ми стършел от миналата година за жалост не се вижда разреза.
34733474

Точно в такъв "капан", но бутилката е от бира (2 литра) вчера имам "улов" на стършел(до сега имаше само някоя и друга муха и нощни пеперуди). Сместа е вода, захар, оцет, бира - в неопределено съотношение.

solaris60
06.05.2015, 14:51
4243

Малко е некачествена снимката. Това ми беше на гости днес.

delta.e
06.05.2015, 20:37
Важното е , че мащаба е ясен .
Вчера , и аз имах такъв гост.

tarty
07.05.2015, 09:44
Вчера 4 предали богу дух.

Dobry60
07.05.2015, 13:16
Вчера на Гергьовден следобяд случайно видях и убих два стършела като този по-долу..Това са азиатските гигантски стършели...Днес купих капан от Жоро (на гарата) и итре залагам мърша в капана , отделно копърка с миша отрова (или за мравки), а освен това ще сложа мишепредпазителите и 10-15 шишета с разтвор на вода , захар и оцет ....За бирата някои твърдят че помага, но 2013 имаша много оси есента и шишетата работеха безотказно и без мед (мисля, че меда ще привлече и пчели като се позпари оцета..).. Тогава за месец половин кофа оси издавихме.... имаше и стършели, но по-малки, разбирай от местните.. Тези (вчерашните и тази снимка по-долу ) са азиатските ......найстина пчеелите нямат шанс ..

Дамян Дамянов
07.05.2015, 14:26
Вчера на Гергьовден следобяд случайно видях и убих два стършела като този по-долу..Това са азиатските гигантски стършели...Днес купих капан от Жоро (на гарата) и итре залагам мърша в капана , отделно копърка с миша отрова (или за мравки), а освен това ще сложа мишепредпазителите и 10-15 шишета с разтвор на вода , захар и оцет ....За бирата някои твърдят че помага, но 2013 имаша много оси есента и шишетата работеха безотказно и без мед (мисля, че меда ще привлече и пчели като се позпари оцета..).. Тогава за месец половин кофа оси издавихме.... имаше и стършели, но по-малки, разбирай от местните.. Тези (вчерашните и тази снимка по-долу ) са азиатските ......найстина пчеелите нямат шанс ..

Това на снимката е европейски стършел и се познава най-лесно(по главата и тергума).
Ние все още нямаме от онези големите гадини, но имаме 2-3 вида които не са наши.

зуница
17.05.2015, 20:43
Ей, тия "пияници" налитат на капаните с бира.4336

P.Dinev
25.05.2015, 09:26
4371

Борбата продължава с пълна сила.

Aranis
27.05.2015, 08:54
Хайде и аз да се похваля с едър улов:


4379

Петър84
21.10.2015, 21:35
Ползвал ли е някой този препарат.Нанася се със четка и трови оси,стършели и мухи.


http://s3.postimage.org/mobn4i90f/image.jpg (http://postimage.org/image/mobn4i90f/)Някои ползвал ли е това лепило?

kroum
22.10.2015, 05:38
Някои ползвал ли е това лепило?

Аз преди месец. Намазах входа на стършели в едно полуизсъхнало дърво. Действа! Най-големите мераклии(стършели) да се приберат-полепнаха. Но имаше и екземпляри, които като че ли надушиха капана, пообиколиха и изчезнаха на някъде. Преди това изпръсках един цял спрей(Bros) вътре в хралупата.

Петър84
22.10.2015, 15:07
Аз преди месец. Намазах входа на стършели в едно полуизсъхнало дърво. Действа! Най-големите мераклии(стършели) да се приберат-полепнаха. Но имаше и екземпляри, които като че ли надушиха капана, пообиколиха и изчезнаха на някъде. Преди това изпръсках един цял спрей(Bros) вътре в хралупата.Колега откъде си го купил?

kroum
22.10.2015, 16:17
Ако не се лъжа от тук:
http://www.agropal-bg.com/products/insekticidi.html?view=item&item_id=330
изпращат по куриер.

Ангел Йосифов
22.10.2015, 17:38
Някои ползвал ли е това лепило?
Ползвах го.Върши добра работа.Със четка намазваш където ти падне,но не на кошерите.Върши работа и в лозето-намазвам коловете преди да узрее гроздето.......

tarty
28.04.2016, 20:58
Вече имa 15-20 броя удавени стършели в шишетата и то за два дена.

vencii
28.04.2016, 21:05
И аз засега имам 10 бр. стършли, но комшията ме води по точки с 30 бр.

solaris60
26.07.2016, 19:59
Интересна случка. Днес приготвяйки кошери за пристигащи по Еконт майки на какво се натъкнах. Отварям един кошер оставен настрани в пчелина за капан. Не хвана пчели, а едни едри италианки.:bigsmile: Ама много едри. Направили гнездо вътре и аз дърпам рязко платното и като се разбръмчаха ми настръхна косата. Бързо изтичах за етера и ги полях обилно. Не успях да ги затворя, но мисля, че количеството етер би трябвало да ги натръшка - уви не. Отлетяха си и добре, че не се завърнаха да си търсят рожбите.

Юрий Цветков
27.07.2016, 14:53
Интересна случка. Днес приготвяйки кошери за пристигащи по Еконт майки на какво се натъкнах. Отварям един кошер оставен настрани в пчелина за капан. Не хвана пчели, а едни едри италианки.:bigsmile: Ама много едри. Направили гнездо вътре и аз дърпам рязко платното и като се разбръмчаха ми настръхна косата. Бързо изтичах за етера и ги полях обилно. Не успях да ги затворя, но мисля, че количеството етер би трябвало да ги натръшка - уви не. Отлетяха си и добре, че не се завърнаха да си търсят рожбите.
Аз тези ги лекувам с коресилин. Имам един метален флакон с помпичка за пулверизиране и го пълня с коресилин. Като ги напръскаш, моментално им се стопяват крилата и настава един гърч. не е хуманно, но вероятноста да те ужилят е малка.

IVO_3
27.07.2016, 15:05
Онзи ден натръшках едно гнездо оси с горелка.

delta.e
27.07.2016, 21:32
Аз тези ги лекувам с коресилин. Имам един метален флакон с помпичка за пулверизиране и го пълня с коресилин. Като ги напръскаш, моментално им се стопяват крилата и настава един гърч. не е хуманно, но вероятноста да те ужилят е малка.


Да не се пазиш от БХК ? Трепи наред !

Юрий Цветков
28.07.2016, 13:43
Да не се пазиш от БХК ? Трепи наред !
А не, но да не реши някой, че съм садист. :bigsmile:

Boss
15.10.2016, 09:51
Здраейте колеги, искам малко помощ за решаване на една дилема. Реших от тази година да се занимавам с пчели. Баща ми помага, че и повече от това. В май месец хванахме 3 роя, населихме ги в три кошера, 10,12,18 рамкови като 10,18 ги обгорих с горелка че са над 20 г.та в този 18 рамков лежак беше най големият рой, но майката беше дребна, тръгна добре даже подсилихме другите 2 роя с пило. Към 21септември забелязах че през прелката влезна 1 оса. На другия ден имаше на капака една търкаляща се пчела. Казах на бащата и не взехме мерки и около 10 октомври баща ми забеляза че кошера бучи от сутрин рано до късно вечер. Помислихме че е кражба на другият ден кошера беше без пчели, няма умрели и няма пило. Бащата каза, че такова нещо не му се случвало и затова реших да се допитам тук. Благодаря предварително.

Христо Димитров
15.10.2016, 13:58
здраеите,колеги искам малко помощ за решаване на една дилема.реших от тази година да се занимавам с пчели баща ми помага,че и повече от това.в май месец хванах ме 3 роя населихме ги в три кошера 10,12,18 рамкови като 10,18 ги обгорих с горелка че са над 20 г.та в този 18 рамков лежак беше най големият рой,но майката беше дребна тръгна добре даже подсилихме другите 2 роя с пило,и към 21септември забелязах че през прелката влезна 1оса на другия ден имаше на капака една търкаляща се пчела казах на бащата и не взехме мерки и около 10октомври баща ми забеляза че кошера бучи от сутрин рано до късно вечер помислихме че е кражба на другият ден кошера беше без пчели, няма умрели и няма пило.бащата каза, че такова нещо не му се случвало и затова реших да се допитапм тук.благодаря предварително

Кога и с какво си третирал против акар?Прилича ми на силно опаразитено семейство,което е избягало от мнохо акар.

Boss
17.10.2016, 16:45
Благодаря май ще се окаже това защото да си призная не съм третирал с нищо точно този кошер,другите 2 да с ленти и мравчена претполагах.когато ги хванахме забелязах акара,казах на баща ми и отговора му:толкова години съм имал пчели не съм ползвал нищо.и послушах старило ,а не патило.още съм начинаещ ,но до някъде с теоретични познания,без практика

jdrumev
17.10.2016, 16:52
Благодаря май ще се окаже това защото да си призная не съм третирал с нищо точно този кошер,другите 2 да с ленти и мравчена претполагах.когато ги хванахме забелязах акара,казах на баща ми и отговора му:толкова години съм имал пчели не съм ползвал нищо.и послушах старило ,а не патило.още съм начинаещ ,но до някъде с теоретични познания,без практика



Може Осите да са помогнали не само акар.Аз преди писах за проблема с осите.Повече оси влизаха и излизаха от колкото пчели.Вчера забелязах че вече е унищожен и окраден.Наш колега след като му споделих наблюденията ми преди каза ,че кошера има проблем да влизат и излизат така за мое нещастие е бил прав.При теб може да се е случила същата ситуация.

Boss
17.10.2016, 17:29
Но меда си седи,и го прибрах ме,за храна на другите,н ямяше пило и печели ни живи ни мъртви

jdrumev
17.10.2016, 17:33
Но меда си седи,и го прибрах ме,за храна на другите,н ямяше пило и печели ни живи ни мъртви



Странно да седи меда не бутнат.

zapstojan
17.10.2016, 17:50
Преди две седмици забелязах, че в един кошер влизат крадци.
Поеденично - черни пчели. На прелката имаше няколко пчели и като че ли се опитваха да охраняват.

Отворих го. Вътре имаше 20-30 пчели пръснати по питите. Като ме усетиха излетяха нагоре, не през прелката и кошера остана празен.
Меда си стои по питите.

Нямам представа кога и по каква причина семейството е напуснало кошера.

На дъното и пред прелката имаше по десетина умрели пчели. Мисля, че са от крадците, те също се бият в чуждия кошер.

Бях чувал за такива случаи и не вярвах. Сега вярвам.

georgi rumenov
17.10.2016, 17:58
Но меда си седи,и го прибрах ме,за храна на другите,н ямяше пило и печели ни живи ни мъртви

По добре не го ползваи за храна защото акара винаги е предпоставка за някоя друга болест пък не е сигурно дали тои е причината за смъртта.

Трендафил Дончев
17.10.2016, 18:25
Започва сеее. Така започват да изчезват. Днес един. Утре два - три. Понякога и много повече. Прибираш кошерите и ти се реве. Пчели няма, кошерите пълни с пити с мед, а молеца чака. Няма какво да ги правиш. Няма и кой да ти каже. Зимата е добре, но след месец, два започва да мирише на кисело. Чудим се какво да правим. :crazy:bow;:tres: Идва началото на пролетта. Осите са вече на ход. Намират всички възможни дупки в помещението и навлизат на рояци.ком. Времето се затопля с всеки изминал ден и молеца тръгва. Не го плаши нищо. Молци, оси, пчели, прокиснал мед. Отваряш кошера който си напръскал с някакво противно вещество за молци, а то все едно не им е подействало, а напротив - активизирало. Ужас. Питите станали на вълна, меда тече по земята, кошера пълен с какавиди на молци, пеперуди и лазещи твари. И всичко това по 2, по 5, по 100 - колкото кошери имате загинали толкова по - зле. Ето това е картинката за съжаление. А какъв е моя извод след като го преживях. Не складирайте питите, не жалете за меда, унищожавайте на момента, обгаряйте кошерите и рамките. Така ще си спестите много повече главоболия. Тази година ще е по - тежка в сравнение на предишните. Дано излезна слаб пророк. Дано.bow;

ivohit
17.10.2016, 18:59
Започва сеее. Така започват да изчезват. Днес един. Утре два - три. Понякога и много повече. Прибираш кошерите и ти се реве. Пчели няма, кошерите пълни с пити с мед, а молеца чака. Няма какво да ги правиш. Няма и кой да ти каже. Зимата е добре, но след месец, два започва да мирише на кисело. Чудим се какво да правим. :crazy:bow;:tres: Идва началото на пролетта. Осите са вече на ход. Намират всички възможни дупки в помещението и навлизат на рояци.ком. Времето се затопля с всеки изминал ден и молеца тръгва. Не го плаши нищо. Молци, оси, пчели, прокиснал мед. Отваряш кошера който си напръскал с някакво противно вещество за молци, а то все едно не им е подействало, а напротив - активизирало. Ужас. Питите станали на вълна, меда тече по земята, кошера пълен с какавиди на молци, пеперуди и лазещи твари. И всичко това по 2, по 5, по 100 - колкото кошери имате загинали толкова по - зле. Ето това е картинката за съжаление. А какъв е моя извод след като го преживях. Не складирайте питите, не жалете за меда, унищожавайте на момента, обгаряйте кошерите и рамките. Така ще си спестите много повече главоболия. Тази година ще е по - тежка в сравнение на предишните. Дано излезна слаб пророк. Дано.bow;
Колегата е много прав.Събота претопих към 350 рамки и не ги мисля повече.Иначе предни години уж пазя изградени рамки да има за отводки накрая нищо молеца смила всичко.Не съм пробвал с B401 как ще е.

Валентин.
17.10.2016, 19:10
За сега немога да се оплача! Пък и доста захладня, че даже и осите не летят (ако има някоя летяща, пада и едва мърда от студ). Лани имаше МНОГО оси!:yo: Единствено се оплаквам, че продукцията няма цена и реализация!
П.П. Дали пък да не започна да се замислям за ензими, захар, лекарства, препарати.....sweating;

Христо Димитров
17.10.2016, 21:07
Колегата е много прав.Събота претопих към 350 рамки и не ги мисля повече.Иначе предни години уж пазя изградени рамки да има за отводки накрая нищо молеца смила всичко.Не съм пробвал с B401 как ще е.



B401 изпитан вече два поредни сезона.Според мен няма по-ефективен препарат срещу молеца!

agro
22.12.2017, 00:05
Ползвал ли е някой този препарат.Нанася се със четка и трови оси,стършели и мухи.


http://s3.postimage.org/mobn4i90f/image.jpg (http://postimage.org/image/mobn4i90f/)

Днес ми го похвали приятел пчелар. Много бил доволен. Други ползвали го ще потвърдят ли?

kroum
22.12.2017, 08:04
Днес ми го похвали приятел пчелар. Много бил доволен. Други ползвали го ще потвърдят ли?

Да, работи! Маже се около входа/вете на гнездото на стършели и оси. Мазал съм го на гнезда на стършели в дървета. Стършелите залепват здраво и завинаги. До сега съм го ползвал винаги в комбинация със спрей за унищожаване на оси и стършели, като намазвам входовете, преди да напръскам. Забележи, че не се навъртат пчели около тези гнезда. Ако кацне пчела/и на лепилото загива.

Ангел Йосифов
22.12.2017, 08:32
Най-добре е да се използва в края на зимата-началото на пролетта.Тогава гадините още не са се размножили.Осите изграждат гнездата си от дървесина и я събират от изсъхнала такава.Аз намазах коловете на лозето,но може и на др. места."Лепилото" не само лепи,а и привлича..Виждал съм и пчели залепнали-5-6бр.Мисля,че най-ефикасно би било мероприятието да се проведе,както писах,по рана през годината и със всевъзможни капани и тем подобни.Тогава,почти всяка оса е презимувала майка,а като отстраним майката,няма да има кой да възпроизвежда....

kroum
22.12.2017, 19:49
Най-добре е да се използва в края на зимата-началото на пролетта.Тогава гадините още не са се размножили.Осите изграждат гнездата си от дървесина и я събират от изсъхнала такава.Аз намазах коловете на лозето,но може и на др. места."Лепилото" не само лепи,а и привлича..Виждал съм и пчели залепнали-5-6бр.Мисля,че най-ефикасно би било мероприятието да се проведе,както писах,по рана през годината и със всевъзможни капани и тем подобни.Тогава,почти всяка оса е презимувала майка,а като отстраним майката,няма да има кой да възпроизвежда....

Лошото е, че по това време на годината трудно се откриват гнездата-малка им е популацията.
Лично аз не бих мазал с това лепило профилактично в и около пчелина.
Тази година поставих течните капани(PET бутилки) още април и съм много доволен от резултата.

Ангел Йосифов
22.12.2017, 20:22
А,твоя си работа.Но ми се струва,че не разбра идеята..

agro
22.12.2017, 23:56
Интересното е, че пчеларя, който ми го похвали, маже плоскости, поставени отгоре на кошерите. Твърди, че се лепят здраво оси и стършели и много рядко някоя пчела - примерно 1 на 100. Нямам основания да не му вярвам.

ivootur
13.08.2018, 08:36
Някой слагал ли е в капаните за оси и антифриз, дали ще има ефект?

Трендафил Дончев
17.08.2018, 21:15
https://www.youtube.com/watch?v=QJ8ls5oN3ps

agro
17.08.2018, 21:36
При мене стършелите се изучиха. Преди ловяха пчелите в полет или от прелката, сега направо отнасят пълзящите по земята. Нямах под ръка камера, за да снимам отблизо как процедират. Отнасят пчелата на близък клон и увисват надолу с главата, окачени само на единия си заден крак. С останалите крака и с челюстите за десетина секунди отделят коремчето на пчелата и то пада долу. Останалото го отнасят нанякъде.

delta.e
17.08.2018, 21:47
Да нахранят тяхното пило .

jdrumev
17.08.2018, 21:59
Да нахранят тяхното пило .


Малко им остана и на тях щъркелите отдавна заминаха.;):bigsmile:

delta.e
17.08.2018, 22:01
Лястовиците заминаха , но пчелоядите са още тук .
Нож с две остриета .

jdrumev
17.08.2018, 22:41
Лястовиците заминаха , но пчелоядите са още тук .
Нож с две остриета .



Малките им колко са гулеми?

rosty_sz
18.08.2018, 06:09
На моменти имам чувството че сме в различни държави. Щъркели си имаме колкото искате. Започна оран и се тълпят зад плуговете да хапнат зашеметени мишоци. Лястовиците са си тук. Привечер стават доста нахални. Пчелоядите все още летят високо което значи поне още месец присъствие.
Вчера преглеждах едни отводки и си имат яйца и личинки в търтиеви килийки.

mici-92
18.08.2018, 10:47
Моите наблюдения са ,че тази година осите и стършелите са по–малко спрямо миналата.

kuline
18.08.2018, 11:41
Моите наблюдения са ,че тази година осите и стършелите са по–малко спрямо миналата.

Не съм сигурен, че е така. Вчера гледах капаните и на единия пчелин са препълнени, а на другия по 3-4 в капан. Така че зависи и от мястото. ;)

jdrumev
18.08.2018, 19:48
Не съм сигурен, че е така. Вчера гледах капаните и на единия пчелин са препълнени, а на другия по 3-4 в капан. Така че зависи и от мястото. ;)

При нас на Златарица също няма много тая година,но пък на Елена колегите са се видели в чудо с осите.

Юрий Цветков
20.08.2018, 15:41
При нас на Златарица също няма много тая година,но пък на Елена колегите са се видели в чудо с осите.

Ами те, каъто ти видят сурата и бягат право в Елена. :bigsmile:

georgi1000
10.04.2019, 17:14
Здравейте, тъй като съм нов в пчеларството, преди да започна разпитвах стари пчелари за различни методи и неща който трябва да се спазват при отглеждането на пчели. Всички ми казаха, че стършелите и осите са много опасни за кошерите(очевидно) и е хубаво да залагам капани(сироп и оцет), но аз си мисля, че ако поставя мишепредпазители и не ги махам примерно стършелите няма как да влязат в кошера и така, според мен, кошера ще се охранява по-лесно. Та въпросът ми е дали има проблем, ако не махам мишепредпазителите?

Вълчан
10.04.2019, 17:19
Здравейте, тъй като съм нов в пчеларството, преди да започна разпитвах стари пчелари за различни методи и неща който трябва да се спазват при отглеждането на пчели. Всички ми казаха, че стършелите и осите са много опасни за кошерите(очевидно) и е хубаво да залагам капани(сироп и оцет), но аз си мисля, че ако поставя мишепредпазители и не ги махам примерно стършелите няма как да влязат в кошера и така, според мен, кошера ще се охранява по-лесно. Та въпросът ми е дали има проблем, ако не махам мишепредпазителите?

Има! Мишипредпазителите, пречат на пчелите да влизат, бутат по някога прашеца от крачката! Осите са напаст есента!

georgi1000
10.04.2019, 17:22
Ясно. Благодаря за бързия отговор!

FreeBSD
30.04.2019, 22:33
Тая година отрано налазиха стършелите.Единия ми пчелин е в началото на мешова гора и много се посещава от стършели,особенно привечер или когато захладнее.Там са ми стари кошеритеи се врат под капаците на топло мисля. В интерес на истината до сега не съм намирал стършел/и пред прелката убити/умрели В Йвайловградско и Странджата пак е много мешова гора и винаги ми е било интересно как се оправят там семействата със стършелите. Ако има колеги с наблюдения,моля да споделят.

Трендафил Дончев
20.05.2019, 16:57
10051 ...............

barkov1982
20.05.2019, 18:49
10032 ...............

Не го отваря и с други снимки от други теми имам проблем

Илиев
20.05.2019, 19:49
Досега съм убил може би над 70-80 стършела....разпечатал съм 5-6 стари пити със стар мед пчелите да се занимават и обират, и стършелите идват на питите - от Гърция преди 5-6г. си купих една тенис-ракета за оси, на батерии с кондензатори...и като ги видя на питите, стършелите са бавни и тромави при излитането, и ги изпържвам с ракетата, не умират, но падат на земята, и ги стъпквам...на ден по 5-6 дават фира....вече усещам, като че ли малко им поразредих популацията около мен.

Трендафил Дончев
20.05.2019, 22:15
Не го отваря и с други снимки от други теми имам проблем

Проблема е оправен и би трябвало всичко да е наред.

FreeBSD
21.05.2019, 22:32
70-80 стършела си е резултат :)
И аз ги мандровам във въздуха със "ракетата" ( едно парче шперплат) ,найстина са тромави,но излизат бързо от нокдауна и искат доубиване.
Инче за момента идват само да се топлят вечерта,гладните направо си кацат на прелката и си вземат пазачите.

Djoro
22.05.2019, 06:17
Аз ги оправям с ракетата за федербал. Като ги мина с нея излизат на квадратчета.

Momchil Zhekov
22.05.2019, 09:53
Намираш им гнездото и яко пръскане с инсектицид.

зуница
22.05.2019, 21:05
Намираш им гнездото и яко пръскане с инсектицид.
Намирането как го правиш?Има ли някаква тънкост?Някакъв признак за наличието на гнездо?

Трендафил Дончев
22.05.2019, 21:30
Намирането как го правиш?Има ли някаква тънкост?Някакъв признак за наличието на гнездо?

Залагаш капани за пчели и често там намираш стършели.;) Онзи ден показах единия, а днес обгаряйки един кошер за отводка, един се наниза на пламъка на горелката сам.

demonj
23.05.2019, 05:05
И аз вчера унищожих едно гнездо на стършели направено в празен кошер

зуница
23.05.2019, 07:13
Залагаш капани за пчели и често там намираш стършели.;) Онзи ден показах единия, а днес обгаряйки един кошер за отводка, един се наниза на пламъка на горелката сам.
Капанът е пасивна стратегия.Интересува ме активната.Примерно да обиколя определен район и по някакви признаци да открия гнездата на стършелите.

Трендафил Дончев
23.05.2019, 18:18
Капанът е пасивна стратегия.Интересува ме активната.Примерно да обиколя определен район и по някакви признаци да открия гнездата на стършелите.

Няма как да стане. Единствено, ако попаднеш на случайно на гнездото. Аз съм попадал само два пъти - говоря за природата, а иначе в пчелина доста пъти намирам в кошерите, в които няма пчели. За два дни на две гнезда попаднах.

FreeBSD
23.05.2019, 22:42
Капанът е пасивна стратегия.Интересува ме активната.Примерно да обиколя определен район и по някакви признаци да открия гнездата на стършелите.

Трудоемка работа е иска много обикалянеи загуба на време :) По принцип обитават мешовите гори и гнездзта им са нависоко 3-4 метра. Интересно е когато + те гледат 50- 60 стършела от гнездото и ти тях. Нощо време ги привлича силно светлината

зуница
27.05.2019, 11:42
До момента около 20-тина са попаднали в капаните.Това показва, че наблизо има гнездо.Ако се справя с гнездото капанът ще ми остане като индикатор за популацията.
Благодаря, Колеги за информацията.

Трендафил Дончев
15.11.2019, 09:16
До момента около 20-тина са попаднали в капаните.Това показва, че наблизо има гнездо.Ако се справя с гнездото капанът ще ми остане като индикатор за популацията.
Благодаря, Колеги за информацията.

Осите пак налитат яко. Особено по някои кошери си влизат безпроблемно. А започнат ли да влизат оси, след време и пчелите го нападат.