PDA

Виж пълната версия : Оправяне на търтовка



krasimir00
05.06.2013, 21:00
Здравейте колеги.Тази година направих около 20 отводки,но две от тях станаха търтовки.Отводките са доста силни и не ми се иска да ги разформировам.Някъде бях чул ,че някой пчелари практикуват по следния начин:взимат всички пити на търтовката и оставят пчелите за 2-3 дни в плодника без храна.След този период на семейството се придава оплодена майка или зрял маточник.Нека колегите които са практикували този метод да споделят колко процента е успешноста.Интересува ме,когато питите се изземат от плодника,входа на кошера дали се затваря с мрежичка,или си стои отворен.И за колко дни е най удачно да се държат пчелите гладни преди придаването на майка или маточник.

estabien6
06.06.2013, 00:12
Има тема във форума,не затваряй с мрежа.

aiza
07.09.2013, 09:12
Аз бях на протеста в София . Видях колко човека бяхме . Забравете че някой ще излезе на протест в разгара на сезона . И не ме съдете че съм песимист просто това е истината sadsmile;

Nik_m
07.09.2013, 21:22
Тази година имах една търтовка и направих следното:
Взех 4 празни пити като на една от тях сложих майката с клетка, след което добавих 6 пити с мед за да изпълня корпуса(в търтовката имаше пчели за 1 корпус).
Сутринта изчаках да излезнат работничките и като започнаха да се прибират махнах кошера и на негово място сложих празния с майката, преместих го на 20тина метра и го оставих така до вечерта, след което изтърсих на земята това което беше останало на търтиевото пило, на другия ден отворих и освободих майката.
При мен така се получи, пчеларя който ми каза какво да правя, ми каза още че трябва задължително да няма никакви яйца в кошера за да приемат майката.
Не знам колко е правилно, може да е станало по случайност, но стана.

Цеко
07.09.2013, 21:45
:взимат всички пити на търтовката и оставят пчелите за 2-3 дни в плодника без храна..

Да това е един от начините за справяне с проблема, но не е задължително да държиш пчелите 3 дни без храна. Аз моята търтовка я оправих след 24 часов "карцер", днеска я проверих, бяха приели майката, но както пише колегата Nik_m, не трябва да се допускат търтееви яйца в кошера

Nik_m
09.09.2013, 19:59
Един приятел вчера пробва метода, днес ми се обади че са приели майката като я пуснал.
Предполагам че като ги сложиш в нов кошер с нови пити има някакво объркване първия момент и при положения че няма никакви яйца нямат много варианти и приемат майката.
С карцера сигурно е още по сигурно.

bobi mitrev
10.09.2013, 07:50
При мен се получи следното: приеха майката, започна да снася и си викам всиччко е ок, но след три-четири дни поглеждам така от любопитства аджаба как вървят нещата и какво да видя, нито майка нито пило, и се ядосах, и хайде рамките по другите кошери.
Неможах да разбера защо се получи така. Погледнах да видя дали има убити пчели, нямаше никаква следа от нападение, даже по рамките си имаше мед и прашец

erum
30.10.2013, 08:42
И като го отвориш и погледнеш през найлона какво ще прегледаш?!? С подслушване през входа също може да се направи преглед

Kiril8305
30.10.2013, 20:16
При мен се получи следното: приеха майката, започна да снася и си викам всиччко е ок, но след три-четири дни поглеждам така от любопитства аджаба как вървят нещата и какво да видя, нито майка нито пило, и се ядосах, и хайде рамките по другите кошери.
Неможах да разбера защо се получи така. Погледнах да видя дали има убити пчели, нямаше никаква следа от нападение, даже по рамките си имаше мед и прашец
Колега , колкото и да мислим над подобни случки всеки ще даде собствено мнение , а дали то е вярно можем само да гадаем.
Такива случки са ми се случвали доста , включително и тази година - единия от ЛР кошерите ми точно след акациевата паша започна да си прави маточници - маточниците на брой доста точно като за роево - отнех няколко рамки с маточниците и пчелите и си направих отвотки - другата част от маточниците оставих във въпросния кошер.Оказа се , че маточниците не са роеви , а са за самосмяна въпреки всякаква обяснявана логика от всички , че маточниците за самосмяна са няколко на брой и т.н. и т.н. та излюпи се новата майка , оплоди се и започна да снася - олекна ми на сърцето.Мина слънчогледовата паша, гледам майката вътре и нови маточници - оставих маточниците , след извесно време като отворих нито маточници нито майка - явно младата майка по време на брачния полет е станала на храна за птичките.Сложих контролна рамка заложиха на ново хубави маточници, захраниха ги и ги затвориха - да , но мен ме хвана бъз понеже стана септември и не знаех какво точно ще се случи след излюпването на маточниците - дали майката ще се оплоди ?Дали това семейство ще оживее?
И така реших кардинално - поръчах си нова майка от магазина до нас - маточниците с част от пчелите ги прехвърлих като отвотка с цел експеримент да видя какво ще стане - какъв бе ефекта?
Основното семейство прие новата майка и тя започна да осеменява бързо , в направената късна отвотка се излюпи млада майка и се оплоди успешно - осемени 4 рамки , аз добавих още 3 рамки с мед от запаса и така я зазимих.Сега ще видя дали ще дочака пролетта.
На всички ни се ще да даваме точни отговори за това което се случва и ни се иска да сме убедени , че знаем всичко ама нещата по някога не са такива каквито си мислим ние , че са.