PDA

Виж пълната версия : КАКВО ДА НАПРАВИМ,ЗА ДА СПРЕМ КРАЖБИТЕ НА КОШЕРИТЕ НИ,



дедо
05.06.2013, 19:29
Колеги видях, че към темата за откраднатите кошери са проявили интерес много хора.Отварям тази,защото утре когато се събуди всеки от вас може да се окаже на мое място.Някой от вас знаят какво е да отидеш да си погледнеш животинките и тях да ги няма.Някакви изроди са решили,че могат да ти отнемат дългогодишният труд средствата които си вложил и да те съсипят тотално.Не стига,че тъпанарите арендатори ни тровят масово пчелите ами и разни мръсни крадливи копелдаци ни крадат кошерите и взимат за тях субсидии.От друга страна всички рано или късно се сблъскваме с безхаберието на държавата в лицето на полицията и институциите.Ясно е също,че пчеларските организации не си мърдат дебелите задници за да ни защитят.
Колеги предлагам ви всеки който иска да даде мнение какво да направим,за да спрем кражбите и безотговорното избиване на пчелните ни семейства защото това се превръща в епидемия и утре ще трябва да пазим пчелините си с денонощна въоръжена охрана или да си ликвидираме бизнеса и любимото занимание.

evgeni.filimonov
05.06.2013, 19:39
Има начин, но иска организация, създаване на закон за пчеларството.
Да се криминализира кражбата на кошери.
Да има възможност да се застраховат пчелните семейства.
Най важното - да се регистрира всяко пчелно семейство и да има документ за произход.
Да се спрат всякакви програми и субсидии.
Абе иска ред и дисциплина, но тук в БГ това е невъзможно - за съжаление.

дедо
05.06.2013, 21:07
Ако ние сами не си създадем тази организация няма кой.И според мен не е невъзможно.Ако всеки се спасява по единично всички ще сме зле ,ще си мишкуваме и всеки ще се надява,че на него няма да му се случи.Да ама не, то се случва на всички ни.Дерибеите които са ни хванали за гушата,тровят ни стоката,крадат ни имуществото включително и ония дебели свине горе в свинарника дето искат да ни вземат всичко.
Точно за това пуснах тази тема.Аз започвам да се боря ще занимавам медии ,министри, депутати, ще пиша,ако трябва до Брюксел,че в България с крадени кошери се взимат субсидии,и не само.Така,че да разберат в съюза как у нас се получават субсидиите за пчеларство и ако трябва да ги спрат.
Само организирано можем да натиснем властите да вземат мерки.И да се променят законите.А то и сега кражбата си е криминално престъпление дали е на кошери или не няма значение.
Нещата опират до това ,че полицията не си върши работата изобщо за всичко.

wenciautoklima
05.06.2013, 21:16
Има начин, но иска организация, създаване на закон за пчеларството.
Да се криминализира кражбата на кошери.
Да има възможност да се застраховат пчелните семейства.
Най важното - да се регистрира всяко пчелно семейство и да има документ за произход.
Да се спрат всякакви програми и субсидии.
Абе иска ред и дисциплина, но тук в БГ това е невъзможно - за съжаление.Грешка г-н Филимонов/с цялото си уважение към Вас/НА ВОЙНА КАТО НА ВОЙНА!!Вие говорите за цивилизована държава,но нейното име не е България.Само този който не е виждал изпразнени корпуси,нищо не знае.Ако префразираме една мисъл на Лаврентий Берия се получава "има крадец ,има проблем-няма крадец........."

Светозар Каменов
05.06.2013, 21:33
Само не мога да разбера защо всички говорите, че програми или субсидии са виновни за кражбите. Винаги съм го казвал и продължавам да го твърдя, че програмата не краде, краде малоумника, краде изрода. Дайте всички да не получаваме субсидии, заради това, че има тъпанари, които крадат. Не виждам логика в това. За кражбите са виновни основно бездействието на полицията и всички други институции, непукизма на хората, безхаберието на всички. Спрете да обвинявате помощта, която даже все още не сме получили...

evgeni.filimonov
05.06.2013, 21:37
Виждал съм празни пчелини, и аз съм потърпевш.
Проблема е в това, че кражбите са един вид бизнес - за крадците и за властта.

evgeni.filimonov
05.06.2013, 21:52
Само не мога да разбера защо всички говорите, че програми или субсидии са виновни за кражбите. Винаги съм го казвал и продължавам да го твърдя, че програмата не краде, краде малоумника, краде изрода. Дайте всички да не получаваме субсидии, заради това, че има тъпанари, които крадат. Не виждам логика в това. За кражбите са виновни основно бездействието на полицията и всички други институции, непукизма на хората, безхаберието на всички. Спрете да обвинявате помощта, която даже все още не сме получили...
Проблема не е пряк, той е косвен, ако нямаше програми,нямаше да има такъв интерес към пчеларството и от там интерес към кражбите на кошери. Абе скапана държава сме. Преди 20 дни бяхме в Сърбия и попитахме един председател на пчеларско дружество, дали има кражби на кошери... е не са чували за такъв случай.
Ето и малко снимки.
http://s23.postimg.org/qxwhof8d3/DSCF0903.jpg (http://postimg.org/image/qxwhof8d3/)
тези две монахини се грижат за 30 пчелни семейства
http://s16.postimg.org/cgkako3k1/DSCF0905.jpg (http://postimg.org/image/cgkako3k1/)
60 кошера
http://s9.postimg.org/apnpnfasr/DSCF0906.jpg (http://postimg.org/image/apnpnfasr/)
http://s23.postimg.org/a1glnhfkn/DSCF0910.jpg (http://postimg.org/image/a1glnhfkn/)

http://s1.postimg.org/fum0ykie3/DSCF0912.jpg (http://postimg.org/image/fum0ykie3/)

http://s7.postimg.org/8ipq2gwef/DSCF0913.jpg (http://postimg.org/image/8ipq2gwef/)

http://s24.postimg.org/4pdt3bcpt/DSCF0914.jpg (http://postimg.org/image/4pdt3bcpt/)

wenciautoklima
05.06.2013, 21:59
Виждал съм празни пчелини, и аз съм потърпевш.
Проблема е в това, че кражбите са един вид бизнес - за крадците и за властта.Ами тогава нека бъдем поне веднъж мъже-да се изправим пред "бизнесмените" и властимащите.

evgeni.filimonov
05.06.2013, 22:02
Ами аз бях на протеста, нека следващия път да сме десет или сто пъти повече.

дедо
05.06.2013, 22:06
Не казвам ,че субсидиите са изцяло причина.Но ,тъй като няма контрол за произход.Крадеца си казва повече кошери повече пари.
Противодействието:
Организация.
Представителство на гилдията.
Ясни определени искания.
Хора които сериозно да се занимават с проблемите на пчеларите.При които може да се обърне всеки за помощ и те да му обърнат внимание.
А не като кухите структури в които много от нас членуват.И при които ако отидете изобщо няма да ви обърнат внимание.Те гледат само да печелят ,но не и да се занимават с проблемите на пчеларите.

evgeni.filimonov
05.06.2013, 22:14
Борещи се има, но разбиращи в министерството - няма.
Това е проблема.

wenciautoklima
05.06.2013, 22:53
Борещи се има, но разбиращи в министерството - няма.
Това е проблема.Борещи се за какво?!Кой избира кухите структори!?Нали тези хора са с нас всеки ден.Или всичко започва и заършва като протестите пре ди няколко месеца.Нужное действие -радикално-не давайте меда,не давайте пчелните продукти.Обявете бойкот.Но 99% ще се дръпнат

Димитър Бонев
05.06.2013, 23:29
А не като кухите структури в които много от нас членуват.И при които ако отидете изобщо няма да ви обърнат внимание.Те гледат само да печелят ,но не и да се занимават с проблемите на пчеларите.
А вчера един от т.н. лидери имаше наглостта да ми се обади едва ли не да ме плаши със съд, че публично съм заявил, че е част от тези, които гледат как да печелят на гърба на пчеларя. Не че ще го направи, защото знае, че имам протоколите от заседанията на работната група и редица други документи от по-ранни събития, а там много ясно е отразено, чии интереси защитава и какво най-вече го интересува.

plamen
06.06.2013, 00:09
По никакъв начин не виждам как могат да се спрат кражбите с действащите закони който защитават крадците.Инвестираш грешни пари за видео наблюдения сотове вместо да ги дадеш за пчелите. Като хванеш крадеца нямаш право да му направиш нищо.Полицията го задържа най много за 72 часа и след няколко месеца получава глоба или условна присъда.Във нашата община тази година дойде охранителна фирма която пази нивите на арендаторите.Не съм ги питал какви пари искат но мисля да го направя.Гарантират че случайно ако има кражба изплащат обезщетение , водят си сами разследване и до сега нямали не разкрита кражба.

estabien6
06.06.2013, 00:17
А не като кухите структури в които много от нас членуват.И при които ако отидете изобщо няма да ви обърнат внимание.Те гледат само да печелят ,но не и да се занимават с проблемите на пчеларите.
А вчера един от т.н. лидери имаше наглостта да ми се обади едва ли не да ме плаши със съд, че публично съм заявил, че е част от тези, които гледат как да печелят на гърба на пчеларя. Не че ще го направи, защото знае, че имам протоколите от заседанията на работната група и редица други документи от по-ранни събития, а там много ясно е отразено, чии интереси защитава и какво най-вече го интересува.Бихте ли загатнали за кой от мизерниците става въпрос

дедо
06.06.2013, 08:15
Това потвърждава казаното от мен.Не разчитайте ма тези мизерници.Сами трябва да се организираме и да се борим.Прав е Венци "НА ВОЙНА КАТО НА ВОЙНА".Всички средства са позволени.Ето за това говорим - заплашвал те, ти не смееш да кажеш кой е.За това ни обират и натискат защото ни е страх.Протести ,това протести ли са? Нали виждате турците за един мол какво правят, това са протести.А ние сме мишки.Полицията не си върши работата! Ами как ще си я върши ,като никой не им търси сметка какво са направили по даден случай.Това може да го прави организация по места като ги натиска непрекъснато да бачкат,а не само да лапат парите от данъците ни.
ВЕНЦИ- ти на тези снимки да виждаш мъже?Аз виждам две монахини и един куп дядовци средна възраст 70г.Ние по-младите трябва да се организираме и да дадем отпор на това което става в скапаната ни държава, която ние си направихме такава.

дедо
06.06.2013, 08:31
ЕВГЕНИ- нямало разбиране в министерството казваш.Кой те представлява пред това министерство?Ония същите мизерници дето заплашват колегата.Те не са пчелари -те са чиновници, който въртят бизнеса си на наш гръб.А ти очакваш да работят в твоя полза.Гарван ,гарвану око не вади.За това според мен трябва тия да бъдат игнорирани, да си направим своя организация та дори тя да е НА ПОСТРАДАЛИТЕ ОТ КРАЖБИТЕ И АРЕНДАТОРИТЕ.

wenciautoklima
06.06.2013, 11:50
Аз съм с една патеричка но Ви гарантирам че ще застана отпред до Вас.Писна ми щото не сме народ а мърша.Пак ще кажа-На война,като на война!

дедо
06.06.2013, 17:56
Нищо не е от значение както духът.Мишките са си мишки.За сега явно сме само двама но утре много от вас ще са на мое място.Когато крадците ви посетят отворете тази тема,но вече ще е късно.Защото те ще дойдат ,чакайте ги.

ВЕНЦИ патериците не правят човека.Правят го неговият ,ум и духовна сила.Ние сме народ ,който има патерица в ума си.И от събитията протекли през тези 20г си правя заключение ,че нещо не сме нормални.

wenciautoklima
06.06.2013, 18:36
Двама сме с теб!Дали третият ще бъде предател?!

дедо
06.06.2013, 19:08
Добре но аз пък ти гарантирам,че по този предателски начин по който се държим предаваме себе си, семействата си и близките около нас хора.Помни ми думата,че много от тези до тук над 400 човека които четат темата горко ще реват,когато един ден пчелите им не се върнат или крадците ги споходят.Пак казвам :

ЧАКАЙТЕ ГИ ТЕ ИДВАТ! ЗАЩОТО СЕ ЧУВСТВУВАТ НЕУЛОВИМИ И БЕЗНАКАЗАНИ!
Достатъчно е да не купуваме кошери и инвентар със съмнителен произход. Да съобщаваме за видени такива.ПО възможност ги снимайте и ги качвайте във форумите.Все някой може да си познае собствеността.Ако правим това кражбите драстично ще намалеят.Добре е пострадалите да качват снимки на откраднатото им.Всички знаем ,че социалните мрежи са голяма сила можем да ги използваме като оръжие срещу посегателствата.

chobanin1
06.06.2013, 20:15
Че аз се чудя има ли някой на който да НЕ му е крадено НИЩО от пчелина?Гледам тук само 1-2-ма души се възмущават и жалват...Явно на всички други им е добре...
По мои наблюдения кражбите винаги си ги е имало-ето например беше преди може би 10-12 години от заграден пчелин в "Шерба" задигнаха 80 ПРАЗНИ ДБ кошера ,сума си и инвентар , останалите 10 пълни кошера бяха разхвърляни по земята все едно мечка ги е борила.Та така де,кражбите си ги има още от преди субсидии и програми,и за съжаление никой не е застрахован...Пчелините ни са по горички и полянки,където няма кой да ги пази...Кой е виновен?Никой не е виновен-всеки сам си отговаря за имуществото и на кого да се сърдим?Защо да е виновна полицията-защото не обикаля по гори и полянки ли?Не мога да разбера защо се гневите толкова?!?
Разбирам - да гадно е,но разберете и Вие че никой не може да Ви гарантира опазването на имуществото...И те така с тоягата и пазим ...Всички сме така.
П.С. Пчелина с 80-те празни кошера беше на баща ми,който въпреки че работи в полицията не можа да направи нищо,нито някой му оказа съдействие ,като техен колега...Така че сами си правете изводите какъв е шанса да Ви бъде помогнато...
Ако имате конкретни идеи как да защитим нашето си-споделете,а не само да си трошим клавиатурите по форумите!Подкрепям Ви,но с ДЕЙСТВИЯ!

wenciautoklima
06.06.2013, 20:27
Значи ЧОБАНИНО станахме трима!Давай да чуем какво да бъде първосигнално.Само че искам да ти кажа/аз съм на 62/че по мое време пъдарите биеха на поразия,а вратите в село бяха отключени!!

дедо
06.06.2013, 21:49
Чобанино нещо не си разбрал.Аз не се жалвам.Аз търся съдействие от колегите от форума.Ако погледнеш горната тема ще видиш,че са я прочели над 1100 човека.Публикували сме снимки на кошерите си.От тези 1100човека някой може да е видял нещо някъде.По този начин 4 ограбени може да намерят кошерите си.А темата не съм я отворил ,за да си говорим колко безнадеждно е всичко и как трябва да чакаме да ни заколят ,а да потърсим заедно начин как да се справим с положението.Ако са само моите голяма работа,но това се превръща в епидемия.Аз няма да се откажа и пак ще си сложа там кошери в най скоро време, и какво пак ще ми ги откраднат.Ако заваря крадците ще трябва да влизам в затвора.Въоръжен съм и със сигурност ще стрелям.По добре да натиснем властите да оправят законодателството.А и ние самите да си съдействаме и помагаме,Защото така както е тръгнало с нас ще стане като с малките магазинчета.Малките пчелини ще изчезнат и ще останат само тези които могат да си позволят жива охрана,кучета,охранителна техника и т.н.Искам да кажа ,че всеки от нас трябва да си помисли дали иска да си гледа пчелите спокойно или да бъде пчелар със затихващи функции като малките квартални магазинчета които ги ликвидираха големите вериги напускани на пазара от власт имащите.Те ще стигнат и до нас, огромните пчелини които създават така ще свалят цената на меда,че няма да ни е изгодно да ги гледаме,а това се казва принудителен фалит.Така мисля аз.И ако в разсъжденията ми няма логика кажете ми го.Те нарочно поддържат такова положението,За да ни разкарат от пътя си и да заграбят целият бизнес.Както стана с много други.

chobanin1
07.06.2013, 01:28
Прав си ,Дедо, ама както сам каза-докато има хора които да купуват крадената стока,ще има и такива които да я набавят ...Така си е -търсенето определя предлагането и няма как да е иначе...
Всеки си мълчи и си гледа благото,щото едно е да дадеш 200-300 лева за кошер с развито семейство и всичките му там салтанати , друго е да дадеш 50 кинта на мангал с тесла и няколко гвоздея да ти го донесе... :Х
Нито законодателство нито нищо не може да спре тая напаст-само сопата...да се строшат няколко кратуни и да се разчуе,че барем се вдигне цената на краденото,та да не го купува никой...
Така е карам си и аз с 30 год кошери че да не изглеждат апетитни за джамбазите,нищо че се разпадат вече когато ги местя,ама ако ги подменя не само ще се разпаднат ами и изобщо няма да ги имам...
Пък относно големите пчелини то натам отиват работите с нас малките производители...Шанса за оцеляване е само ако се комбинираме и обединяваме че да можем да се конкурираме с тях,иначе ще си продаваме на комшиите по 6 лева буркана...

chobanin1
07.06.2013, 01:37
Значи ЧОБАНИНО станахме трима!Давай да чуем какво да бъде първосигнално.Само че искам да ти кажа/аз съм на 62/че по мое време пъдарите биеха на поразия,а вратите в село бяха отключени!!

И аз това казвам-без да играе кривака няма как да стане ...Преди 2 години дойдоха на пчелина бус с мангали ,някой им "продал" "СиСтерната" от моя двор :D :D :D
готови смъкнали едни бутилки,едни горелки-ще режат...
Да можехте да видите как не могат да сварят да си прибират партакешите,че си изоставиха авера да си поиграя с него judge; judge; judge; оттогава нататък верно-пиле не прехвръква,ама се чудя кой ли ден ще се изсипят повече и ще ме линчуват,или ще ми изнесат и покъщнина и всичко...ама друг начин според мене няма...Докато съм още здрав,прав и корав няма да им се дам next_mad;

wenciautoklima
07.06.2013, 01:45
Значи проблемът на давещият се е проблем на самият давещ се!

chobanin1
07.06.2013, 02:25
еми дайте друго решение на проблема и както казах-ще ви подкрепя wink; за момента за мене сопата само ги оправя и да се разчува за сопата че малко от малко да се поуплашат next_mad;

Ангел Йосифов
07.06.2013, 06:26
Нито законодателство нито нищо не може да спре тая напаст

Именно заради законите сме като вързани кучета,които освен да лаят друго немогат.А,я ако кучето не е вързано.....

Mateev
07.06.2013, 08:25
В Америка всеки има право да си купи оръжие и всеки има право да застреля някой крадец, ако е влязал в двора му или в къщата му. И каква е ползата от всичко това? Ами вместо да намалее, престъпността се е увеличила. В момента в Америка е най-високата престъпност в света, въпреки че по затворите вече са вкарани над 2 милиона престъпника (това вчера го казаха по Discovery).

Аз мисля, че защитата от кражба трябва да е превантижно мероприятие, и всеки един пчелар трябва сам да си я организира колкото се може по-добре. Има много теми във форума по този въпрос.

Държавата не е виновна, полицията също. Просто сред населението има определен процент хора с престъпно мислене и ние нищо не можем да направим. Това просто е един факт, с който трябва да се съобразаваме.

Не забравяйте, че престъпността е дълбоко вкоренена в психиката на всеки един от нас. Всеки нарушава правилата за движение по пътищата, всеки един поне веднъж е карал пиян. Дайте да разстрелваме пияните шофьори, шофьорите с превишена скорост, и всики младежи под 25 години, защото те са генератор на над 50% от катастрофите. Така със сигурност жертвите по пътя ще намалеят, но каква ще е цената на всичко това.

Лично за себе си аз съм се убедил, че ако аз сам не направя нещо за защита от кражба, няма кой друг да ми помогне. Не вярвам на държавата, на полицията, на съдебната система и дори на господ (ако го има).

Mateev
07.06.2013, 08:39
А това с обединението в името на някаква кауза също е една химера. Няма как да стане, защото това също се корени в психиката на всеки един от нас. Всеки гледа сеира на останалите и си трае, защото него не го засяга. Самата тази тема е доказателство за това. Човека, който я отвори, е силно афектиран от случилото се, но същия този човек си е траел и е гледал сеира на десетките други подобни теми за кражби. Казвал си е "Мене не ме засяга" и си е траел. И чак когато открадват и неговите кошери, чак тогава се сеща че кражбата е проблем в пчеларството. И започва апели за обединение, започва да си търси виновници и т.н.

Ами дайте да се обединим и против краденето на леки коли, против корупцията във власта, против незаконното изсичане на горите, проитив избиването на костенурките, против убийците по пътя, които не спазват правилника за движение и т.н.

Клаузите за обединение са хиляди и хиляди. В колко от тях сте се включили? Отговора го знаете - включили сте се само в тази клауза, която ви засяга лично. И то само тогава, когато вече са ви откраднали кошерите - не по-рано, не по-късно.

Mateev
07.06.2013, 08:54
Искате обединение - ами добре, направете го. Съберете се инициативен комитет, проучете законодателството, регистрирайте поредната асоциация и започнете да набирате членове. Аз обещавам да съм съпричастен, да стана член и редовно да си плащам членския внос.

За да функционира обаче тази нова асоциация, в нея трябва да има поне 2-3 човека, които да си жертват бизнеса и личното време, губейки хиляди часове в подготовката на писма, протести, участие в заседания и т.н и т.н. Ще се наложи да харчат и много лични пари за транспорт например и т.н. И най-накрая никой няма да им каже "Браво". Нещо повече - всеки ще ги оплюва, че не са успели да защитят интересите на всички членове на асоциацията.

Хайде - правете я. Станете активисти. Загубете си живота в една безнадеждна клауза. Аз ви подкрепям - ще си плащам редовно членския внос и дори ви обещавам, че няма да ви критикувам за това че с нищо не сте помогнали на пчеларите. Бъдете сигурни обаче, че хиляди други ще ви критикуват, при това без да са членове и без да си плащат членския внос.

Съжалявам за казаните думи, но това е положението с всички обединения и асоциации в България. Във всяка една от тях някъде някой си жертва времето и парите, за да го оплюват после разни хора, които си мислят че той им е длъжен с нещо. Ето и вие оплювате някаква пчеларска асоциация, но не сте член, не давате членски внос, не участвувате активно в нейните мероприятия и най-накрая си мислите, че тази асоциация ви е длъжна с нещо. Ами хайде направете друга, за да видим как ще я направите по-добра.

ПС: Нищо лично. Говоря по принцип. Аз също съм създавал асоциация и съм губил хиляди часове време и много пари в името да помогна на членовете на асоциацията. "Браво" досега не съм чул от никого, но критики - оооо те са в изобилие. Така че сега съм пас. Готов съм да членувам и да подкрепям всяко едно пчеларско обединение или асоциация и дори да плащам членски внос - но организатор или активист - НИКОГА.

Та ако вие се чувствате готови за организатори или активисти - действайте. Ако не - няма смисъл да търсите вината в другиго и да хвърляте призиви за обединение, чакайки някой друг да свърши работата.

ianev
07.06.2013, 09:30
Няма как да се обединят пчеларите ще го заявя за сетен път. Докато голямата част от дружествата, асоциациите и най вече колегите който взимат пари по програмите не приемат останалата част от колегите за част от тях. А не само да разтягат локуми с колегите по форуми и групи. Асоциациите и дружествата в голямата си част ги касае само членския внос и как да дърпат чергата към тях. Когато правихме декларация странно защо 80 % от хората който подкрепиха не са участвали или по скоро не са се добрали до каквато и да програма. И постоянно се настройват едните срещу другите. Трябва да стане ясно на всички че ще сме добре когато заедно. А иначе за регистриране на поредната асоциация или дружество Матеев е прав проучих донякъде и наистина времето и нервите не са малко който трябва да отделят основателите. А както знаем естеството на нашата работа лятото сме плътно ангажирани тези работи се правя есен или зима. Кражбите стават само заради прословутите дарения от Европа. За мен по добре да ги няма, едно време като ги е нямало да не би да не се е развивало пчеларството, но кражбите ги е нямало или ако е имало не са били в такъв мащаб. Програмите не са лошо нещо за държави с МОРАЛ и Контрол. Тук при нас ни едно едното го има ни другото и всичко е на самотек. Пък човек решил ли е да се развива ще го направи със или без пари от програми. Само ще му отнеме година, две повече като време. Мисля си че и субсидията на кошер ще доведе до бум на кражбите за да имат по голяма бройка поне на хартия и да се точат едни пари.


Аз лично не съм оптимист че кражбите ще спрат или че колеги могат да седнат на една маса и да водят нормален разговор без да се скарат.

plamen
07.06.2013, 10:29
Не мога да разбера само като се обединим пчеларите как ще спрем кражбите.Зърнопроизводите ите са обединени ходят на протести спират движения по пътища блокират столицата и големите градове но кражбите при тях продължават.Разбиват им складовете ,крадат директно от нивите.Във нашия регион загубите им възлизат на 500,600тона.Според мен само трябва да се промени закона и кражбите ще спрат или намалеят драстично ,крадците ще започнат да се страхуват.Трябва да имаме право законно да си защитаваме собствеността със всички средства.Със сега действащия закон ако го хванеш крадеца да краде в собствеността ти и му причиниш по тежка телесна повреда си директно в затвора.

ianev
07.06.2013, 10:34
http://btvnews.bg/tazi-sutrin/razgovori-s-gosti/blgarint-bez-pravo-na-samozashchita-v-doma-si.html

ivootur
07.06.2013, 11:07
Матеев е напълно прав,Янев също.Все пак ми се иска а и смятам че е възможно извесно обединение или коопериране,поне когато стане дума за продажби и пакетиране,но и за това са нужни огромни усилия и добра воля.
Колкото за това да намалеят кражбите,или за каквото и да е престъпление,единствения начин е да се промени закона.Докато обикновенният човек не получи правото да защитава собственоста си,крадците ще се чустват безнаказано и няма да имат страх от това да влязат в собственоста ти.Само че тези отгоре не ги интересува това защото са защитени.Ако някой влезе да краде в дома на Станишев или обкръжението му ще го разкатаят до девето коляно,отделно че може и да го затреля с чиста съвест защото има имунитет.Докато някой влезе в къщи,ако си направят труда да го хванат,най-много ще се размине с условна присъда и на следващия ден отново е на акция.

Ангел Йосифов
07.06.2013, 17:16
.Държавата не е виновна, полицията също.

Всъщност коя институция работи?

дедо
07.06.2013, 20:42
Матеев- думата КЛАУЗА няма нищо общо с думата КАУЗА.
КЛАУЗА- термин в правото означаващ част или положение от договор.
КАУЗА-общо дело ,интерес,идея за която хората се борят.
Справка тълковният речник.
Колкото до това че съм бил афектиран,защото ми откраднали кошерите.Говориш наизуст без да ме познаваш.Гледал съм сеир,траел съм си по-голяма тъпотия не можа ли да кажеш.
Пчелар съм от миналата година и изобщо не съм знаел за проблема.Четях другият форум,за да се науча как да си гледам пчелите,защото един такъв корифей като тебе ме заряза с 13 кошера без да му пука какво ще стане и дали няма да умрат.
Ако знаех,че има такъв проблем как мислиш дали нямаше да взема мерки.
А за афектите,да афектиран съм:
афектиран съм от всичко което,което става в държавата.И не мога да разбера ти някакво подставено лице ли си или си от ония хора които философстват и ни заливат с потоци от думи без да кажат нещо съществено.Ти някъде да прочете в постовете ми думата "асоциация"или" гражданско движение"или нещо подобно за избиране на ръководства и т. н.Става дума за организираност,а не за организация.Организации има достатъчно много дето се борят за членски внос.
Да не сме се борили против корупцията ,против кражбите ,против битовата престъпност и тези,който умишлено я поддържат,против високите сметки и ниските доходи и ред други неща, чрез който ни подлагат на геноцид.А какво да правим според теб да си седим и да чакаме бавно да ни унищожат,щото всяка съпротива е безсмислена.Извинявай ,но аз не мисля така.

wenciautoklima
07.06.2013, 21:10
Класика в жанра дядо.Всичко е узурпирано,всичко е заето-остава ни само сопата.Аз за себе си съм се погрижил,но ме боли за момчета извадили мъчени пари да започнат малък бизнес!

estabien6
07.06.2013, 21:42
.

chobanin1
07.06.2013, 21:45
ааааа като ви казва чобанина за сопата... tongueout; а иначе оставете тея сдружения и глупости...и тях ги има като партиите-много и безполезни...

Mateev
07.06.2013, 23:30
Кошери са се крали в миналото, ще се крадат и в бъдеще. Причините могат да бъдат всякакви, но това няма никакво значение. Важното е, че това е факт от живота на пчеларите, и вместо да търсим вината в някой друг, не е ли по-добре да се подготвим предварително.

Аз знам, че рано или късно и на мене ще ми откраднат кошери, така както знам, че рано или късно ще катастрофирам например с лека кола или пък ще падна и ще си счупя някоя ръка или крак. Просто така е устроен живота. Тези събития се командват от теорията на вероятностите и за нас е неподвластно да ги управляваме. Не можем да ги предотвратим, но можем ПРЕДВАРИТЕЛНО ДА СЕ ПОДГОТВИМ така, щото да смегчим ефекта, ако наистина се случи и на нас.

Mateev
07.06.2013, 23:38
Аз си имам едно правило:
Не трябва да критикуваш или да обвиняваш някой друг за неговите грешки, АКО НЯМАШ ПО-ДОБРА АЛТЕРНАТИВА.

Ако обвиняваш законодателството - ами седни и напиши по-добър закон и го предложи за гласуване в парламента.

Ако обвиняваш полицията - ами стани началник на полицията и се заеми с охраната на всички кошери по всички пчелини.

Ако обвиняваш някоя асоциация - ами направи собствена такава и води по-правилна политика.

Ако търсиш някакви последователи за нещо - ами кажи каква е твоята концепция. Не ми се сърди, но аз не разбрах какво е твоето предложение за разрешаване на проблема. Разбрах само, че се опитваш да намериш виновник за случилото се, и че ти се иска НЯКОЙ ДРУГ да реши твоите проблеми.

chobanin1
07.06.2013, 23:40
МЕНСТРУАЦИЯ !!!МЕНСТРУАЦИЯ !!!МЕНСТРУАЦИЯ !!!МЕНСТРУАЦИЯ !!!МЕНСТРУАЦИЯ !!!Важното е кръв да се лее :D :D :D

Mateev
07.06.2013, 23:54
Темата "Хайде да се обединим, защото ....." съм я срещал стотици пъти по най-различни форуми. Инициатор винаги е някой, който е пострадал от нещо, в резултат на което си мисли, че това е най-важният проблем на света. Такива теми обикновенно бързо се забравят, защото последователи не се намират.

Ежегодно в България умират по 1000 човека от автомобилни катастрофи. Това достатъчно важно ли ви изглежда? Ами хайде тогава да се обединим и да направим нещо по въпроса........ Не знам какво трябва да се направи, но очаквам НЯКОЙ ДРУГ ДА ГО ИЗМИСЛИ. Не знам какви действия трябва да се предприемат, но очаквам НЯКОЙ ДРУГ ДА ГИ ПРЕДПРИЕМЕ. Няма да идвам на протести, но очаквам НЯКОЙ ДРУГ ДА ОТИДЕ. А аз ще стоя пред телевизора и ще гледам сеири. И ако утре чуя по новините, че са блъснали детето на комшията, ще ми стане тъжно и до там. Ако обаче блъснат моето дете, ще надам вой до небесата и ще обвиня държавата, законите, пияниците, Бойко Борисов, Цветанов, полицията, дупките по пътя и т.н.

Това познато ли ви изглежда?
Та това се случва буквално всеки един ден с един или друг човек по един или друг проблем. Списъка с проблеми е безкраен и кражбата на кошери сигурно е номер 10 000 в списъка на държавата, правителството, парламента и полицията. Нима очаквате на някого да му пука за това? Ако всеки не си помогне сам - никой друг няма да му помогне.

plamen
08.06.2013, 01:08
Ако обвиняваш законодателството - ами седни и напиши по-добър закон и го предложи за гласуване в парламента.

Аз обвинявам законодателството за всички битови кражби.
Ако закона ни даваше право да се защитим от крадците съм сигурен че кражбите ще намалеят драстично.Много пъти е дискутиран проблема но власт имащите не искат да го променят.Как да си помогнеш сам срещу кражбите, инвестираш във видео наблюдение , заснемаш извършителя,предаваш го на полицията той не се признава за виновен ,видео записа не се приема за доказателство в съда и ти изгаряш освен с имуществото което са откраднали но с ходене по мъките и пари на вятъра.Хващаш го по време на кражбата прострелваш го в кракът примерно и веднага ставаш подсъдим и си за затвор,не дай си боже да стане по сериозна ситуация.Застрахователите не искат да ни застраховат за кражби,вандализъм,пожари.П авят
застраховки от сорта удар от гръм , цунами ,торнадо,терористична акт,ядрен взрив.Кажи ми как да си помогнем сами ,да се преместим да живеем на пчелините или да имигрираме в друга държава.От две години мисля някакъв вариант да си защитя имуществото законно после да не бера ядове .Тази година дойде някаква охранителна фирма която охранява земите на зърнопроизводителите но са тук от май до октомври.Повечето кражби тази година станаха март и април което означава че не се решава проблема.

ivootur
08.06.2013, 06:25
Ако обвиняваш законодателството - ами седни и напиши по-добър закон и го предложи за гласуване в парламента.

Аз обвинявам законодателството за всички битови кражби.
Ако закона ни даваше право да се защитим от крадците съм сигурен че кражбите ще намалеят драстично.Много пъти е дискутиран проблема но власт имащите не искат да го променят.Как да си помогнеш сам срещу кражбите, инвестираш във видео наблюдение , заснемаш извършителя,предаваш го на полицията той не се признава за виновен ,видео записа не се приема за доказателство в съда и ти изгаряш освен с имуществото което са откраднали но с ходене по мъките и пари на вятъра.Хващаш го по време на кражбата прострелваш го в кракът примерно и веднага ставаш подсъдим и си за затвор,не дай си боже да стане по сериозна ситуация.Застрахователите не искат да ни застраховат за кражби,вандализъм,пожари.П авят
застраховки от сорта удар от гръм , цунами ,торнадо,терористична акт,ядрен взрив.Кажи ми как да си помогнем сами ,да се преместим да живеем на пчелините или да имигрираме в друга държава.От две години мисля някакъв вариант да си защитя имуществото законно после да не бера ядове .Тази година дойде някаква охранителна фирма която охранява земите на зърнопроизводителите но са тук от май до октомври.Повечето кражби тази година станаха март и април което означава че не се решава проблема.


100% си прав.Ако живеехме в нормална държава нямаше да е толкова интересно.Аз дори снощи сънувах че са ми откраднали кошерите.Луда работа

дедо
08.06.2013, 08:07
Моите кошери така и така вече са откраднати.Повдигнах въпроса ,за да се замисли всеки от нас сам и всички заедно да си помогнем.А не да правим безполезни организации,сдружения и асоциации.

Сопата- да но придружена със защита от закона,а не,пребил си крадеца ,той отива в болнични,а ти в затвора.
Матеев -да ти приведа един прост пример /понеже говориш за битовата престъпност и за убийците по пътищата/ в Германия ако преминеш на червено 10 човека ще се обадят в полицията и на следващото кръстовище ще те хванат.Караме през едно градче ,ограничение 20,зад нас коли и всякакви космически кораби,е как докато излязохме на аутобана един не ни изпревари,а всички спазват ограничението.За един хвърлен на магистралата фас от един наш олигофрен някой ни натопи и на границата не ни пуснаха докато не си платихме глобата нищо че возехме 30 деца.
На един мой познат също му откраднаха кошерите.Вече 12дни до съдебното дори не е разпределено да работи някой по него.Това е в Ихтиманското РПУ.А сега ми кажи защо трябва да ги търпим тия кретени? И трябва ли да разколебаваме хората с приказки "е ми то никога нищо не става и всичко е безсмислено".
Не е безсмислено ,просто ние трябва да постъпваме като хората в цивилизованите държави.Там обаче ако те хванат с крадена стока влизаш в затвора наравно с крадеца.А ще те хванат със сигурност.
Ние сме си виновни защото не ги мачкаме тези дето правят законите.Те също се страхуват, дори и от това,че утре няма да са във властта.Така,че ,промяна на шибаните закони. И както казва ЧОБАНИНА -сопата.
В момента слушам по нтв протеста на пушачите.Значи за вреден навик,който трови всички може да се протестира и забраната да я отменят.А за това ,че нас ни тровят животните,крадат масово имуществото на което някои от нас изобщо разчитат, не можело и всичко било безсмислено.

Mateev
08.06.2013, 09:52
Виждали ли сте наказателния кодекс - Над 400 члена с по средно 5 алинеи във всеки един от тях или това прави 2000 вида престъпления, които един или друг човек може да направи. И сигурно някъде някой ги прави. Просто такива са хората, такава е човешката психика, такова е съвременното общество. Това е факт.

Дори и да приемем, че 50% от обществото са полицаи, пак ще има престъпления, но този път половината от всички престъпници ще са полицаи просто защото и те са хора.

Казваш да променим законите - а някой от вас чел ли е съществуващите закони? Дори и да ги променим в правилна посока - никой няма да ги прочете и пак никой няма да ги спазва. Та те самите полицаи не познават законите и 99% от тях никога не са чели наказателния кодекс.

Малкото на брой качествени полицаи се занимават с разследване на изключително тежки престъпления, като например отвличания и противодействие на организираната престъпност. И с това се изчерпва капацитета на Българската полиция. В бюджета няма средства за повече полицаи, но и да имаше - едва ли нещо щеше да се промени. Та те за убийствата нямат достатъчно следователи, пък какво говорим за някакви си дребни кражби, разследването на които ще струва повече пари отколкото е цената на самите кошери.

Дайте да си дадем реална сметка за ситуацията в България. Истинския брой на престъпленията е поне 10 пъти по-голям, отколкото го пише в статистиките. Това е така защото за дребни кражби до 10-20 хиляди лева полицаите дори не желаят да ги регистрират, за да не им се влошават показателите на престъпността.

Знаете ли, че ежедневно в България се крадат поне по 100-200 леки коли и всяка една от тях е 5 пъти по-скъпа от един пчелин. Знаете ли, че ежедневно в България се обират поне по 100-200 апартамента и щетите на всеки един от тях са по-скъпи от един пчелин? Знаете ли, че ежедневно се извършват икономически престъпления за милиони? Ежедневно се продават наркотици за милиони. Ежедневно се извършват ДДС измами за милиони.

Какви излюзии въобще храните, че кражбата на няколко кошера въобще някога ще влезе на дневен ред в парламента или в правителството? Та то такива дребни кражби в страната сигурно са по 10 000 на година, от които официално регистрирани са 1000, от които разкрити са 100, и то по случайност.

Mateev
08.06.2013, 10:12
Когато откраднаха моята кола в София, полицая отегчено ми каза, че аз съм му 9-тия за деня. И това само в едно РПУ, в което има само един полицай, занимаваш се с кражбите на коли. Та той не насмогва само да регистрира кражбите, камо ли да ги разследва. Една малка стаичка, в която има едно бюро за двама човека и един компютър от балканската война с дисплей от тези бумбалниците с кинескоп. Бюрото отрупано с тонове неподредени хартийки (вероятно оплаквания за кражби). Отегчения следовател ми хвърля няколко празни бланки и ми казва - пиши. Излизам в някакъв мръсен коридор с някаква дървена масичка на 100 години и един счупен стол и 2 часа гриза химикала и се чудя как се попълват тези бланки. Най-накрая връчвам бланките на следователя и той ги слага най-отгоре на една огромна камара с други подобни и започва да ми се жалва колко им са ниски заплатите, как нямало пари за компютър, та си носел собствения си лаптоп и т.н.

За довиждане следователя ме посъветва да си платя откупа, когато крадците ми звъннат по телефона. Аз го попитах откъде те ще ми научат телефона, а той ми каза - "спокойно, ще го научат". Прозвуча ми като "спокойно, аз ще им го кажа".

Та това е съвременната Българска полиция, която уж противодействува на кражбите. Един единствен човек за цяло РПУ, който ежедневно приема около 20-30 сигнала за кражби и се чуди как да ги опише. За разследване и дума не може да става, а колата ми струваше 30 000 лева. Та тогава аз осъзнах, че за под 100 000 или дори за под 1 милион лева кражба Българската полиция няма да си мръдне пръста да ме защити.

Mateev
08.06.2013, 10:25
Миналата година в Плевен джебчии откраднаха на жена ми дамската чантичка с една камара документи и около 3000 лева. Достатъчно сериозно престъпление, отговарящи на кражбата на 20 кошера. Четири часа обикаляхме РПУ-тата и ни подмятаха насам-натам, защото никой полицай не искаше да регистрира тази кражба в неговото си РПУ. Представяте ли си.......

След едно озъбване най-накрая се съгласиха да приемат жалбата за кражбата, но най-вероятно след като сме излезли са я изхвърлили и не са я регистрирали в системата. Най-интересното беше, че GSM-а на жена ми беше в чантичката и при избиране звънеше. Полицая просто можеше да звънне в МТЕЛ и да ги попита къде се намира в момента този GSM. Да, но не го направи, въпреки нашите молби и нашето настояване. Жалвах се на началници, опитах се с връзки да стигна дори до шефа на Плевенското МВР, получих дори и обещания и какво от това.

Телефона си звънеше следващите 3 дена докато най-накрая вероятно се изтощи и замлъкна. Полицаите можеха за 1 секунда да разрешат случая, НО НЕ ГО НАПРАВИХА.

Та това е СЪВРЕМЕННАТА БЪЛГАРСКА ПОЛИЦИЯ !!!

Написах всичко това за да ви кажа за пореден път:
НЕ ХРАНЕТЕ ИЛЮЗИИ, че въобще някой се интересува от вашите откраднати кошери. Не хранете илюзии, че положението някога може да се поправи. Приемете факта, че кражби ще има и за в бъдеще, и още от сега започнете да мислите КАК САМИ ДА СЕ ЗАЩИТИТЕ, без да нарушавате законите.

Mateev
08.06.2013, 10:36
През живота си сигурно имам 5-6 случая на кражби:
1. Куфарче с документи от кола в Благоевград
2. Разбита кола на морето и откраднат радиокасетофон и газов пистолет от жабката
3. Крадена кола в София
4. Крадена чантичка в Плевен
5. Обиран апартамент в Габрово (щети няколко хиляди лева)
6. Други по-дребни, които не си заслучава да ги изреждам.

Полицията НИКОГА НЕ МИ Е ПОМАГАЛА. В два от случаите след около 6 месеца получавах официално писмо от тях, че случая се прекратява поради изтичане на давност. В останалите случаи такова писмо не съм получавал, което означава, че жалбата ми не е била регистрирана в системата и директно е била изхвърлена в кошчето след излизане от полицията.

Та това е СЪВРЕМЕННАТА БЪЛГАРСКА ПОЛИЦИЯ !!!

Mateev
08.06.2013, 10:46
Ако има любопитни, мога да им издам тайната как ГАРАНТИРАНО могат да си предпазят колата от кражба.

За кошери няма как гарантирано да се предпазят, но има много методи за СИЛНО НАМАЛЯВАНЕ НА ВЕРОЯТНОСТТА ОТ КРАЖБА. Във форума си има такава тема и в нея има стотици идеи.

plamen
08.06.2013, 10:46
Идеята не е да променят всички закони а само един или два текста.Да имаш право да си защитиш имуществото с всякакви средства.Щом полицаите не могат да се справят с битовата престъпността да ни позволят законодателите ние да опитаме.Като прочетат крадците или гледат по телевизията примерно баба на 70 години простряла крадец при опит за кражба ,баща и син заловиха и пребиха двама крадци на кошери ще се замислят дали си заслужава да посягат.По голямата част от кражбите стават от кокошкари това означава че ще намалеят драстично.Другия текст е който закупува крадена , съмнителна стока ,стока без произход ,стока без документ да подлежи на затвор.Да видим тогава на кого ще продават откраднатото.

Mateev
08.06.2013, 10:52
Има държави по света, в които е разрешено да гръмнеш някой, който е в двора ти или в къщата ти. Въпреки това в тези държави престъпността не е по-малка. Напротив - дори е по-голяма, защото слагането на оръжие в ръцете на населението отваря цял един нов клас от престъпления. Например пиян тинейджър взел пистолета на баща си и изпозастрелял една камара учители и съученици. В такова ли общество искаш да живеем, където децата по улицата се гърмят едно друго заради някакво дребно спречкване?

Mateev
08.06.2013, 11:26
Идеята не е да променят всички закони а само един или два текста.Да имаш право да си защитиш имуществото с всякакви средства...

Наистина ли го искаш това? Ами как тогава ще избегнеш нещастните случаи?

Влизат деца в двора ти и се качват на черешата да ядат череши. Ще ги гръмнеш ли?

Открадват ти една диня от бостана. Ще ги гръмнеш ли?

Топката на децата по време на мач пада в двора ти и едно дете прескача оградата, за да си я вземе. Ще го гръмнеш ли?

Някой насочва срещу тебе пластмасов воден пистолет с цел майтап. Отдалеко ти не виждаш, че пистолета е пластмасов. Ще гръмнеш ли човека или не?

Кога ще вземеш решение - да гърмя или не?
Как ще разбереш, че човека в двора ти е крадец или не?

Ами ако ти самия се напиеш и случайно се отзовеш в чужд двор - трябва ли някой да те гръмне?

Ами ако се занесеш с колата и тя разбие оградата и влезе в чужд двор - трябва ли някой да те гръмне?

Ами ако се разхождаш из полето или гората и в един момент някой започне да стреля по тебе, защото си навлязал в чужда собственост?

Осъзнаваш ли колко е сложно всичко това? Ти ли ще си човека, който да решава кой да живее и кой да умре? Можеш ли да понесеш такава отговорност? Имаш ли знанията да го направиш това по правилния начин, да отсъдиш справедливо във всеки един от хилядите възможни случаи?

Няма начин всичко да се разреши с един единствен текст от закона. Ако въобще бъде разрешена официалната самозащита, то тогава сигурно трябва да се напишат закони с по 1000 члена, да се направят учебници по практическа подготовка, да се ходи на изпит и да се получава документ за правоспособност. Такава е здравата логика и всъщност в момента е точно така. Определени хора притежават оръжие и имат право на самозащита, но преди това са изкарали курсове за обучение, ходят ежегодно на психопреглед, оръжието им се проверява ежегодно, амунициите им се контролират, в къщи имат каси за оръжие, за да не би децата случайно да се доберат до него и т.н. и т.н.

Това е съществуващото положение в България и според мене то е правилно. Ако режима на носене на оръжие се либерализира, хората ще се изпозастрелят. Те и сега се ръгат с ножове в пиянски скандали - дай им пистолети и им гледай сеира.

Mateev
08.06.2013, 11:46
Аз притежавам законен пистолет. Имам и пушки, защото съм ловджия. Във форума има и стотици други ловджии или хора с пистолети. И трябва да ти кажа, че на нито един от тях дори и за секунда не му е хрумвало да носи оръжие на пчелина с цел някаква защита от когото и да било.

Това е така защото именно хората с оръжие (включая и полицаите) са минали курсове за носене на това оръжие и на тези курсове са научили колко е сериозно всичко това и колко е тънка границата, при която от защитаващ се може да се превърнеш в убиец. Остави присъдата и затвора - кажи ми как ще се справиш със собствената си съвест, ако знаеш че човек е умрял по твоя вина в един краткотраен изблик на ярост? Нима 10, 100 или 1000 кошера струват колкото един човешки живот?

Mateev
08.06.2013, 12:01
...Другия текст е който закупува крадена , съмнителна стока ,стока без произход ,стока без документ да подлежи на затвор.Да видим тогава на кого ще продават откраднатото.

Тука също нещата са много сложни. Няма как да се влиза в затвора, само защото нещо е купено или продадено без документ. Нима ти самия притежаваш документ за всяка една вещ в твоя дом. За всеки един стол, маса, вилица или кол от оградата? Бас ловя, че дори и да си ги имал при покупката, отдавна вече си ги загубил. Това според тебе достатъчно основание ли е, за да влезеш в затвора?

Колкото до това да купуваш нещо, ЗА КОЕТО ЗНАЕШ ЧЕ Е КРАДЕНО, това вече си е престъпление по съществуващите закони и ако се докаже че е така, ще влезеш в затвора. Тоест съществуващите закони са добри.

Какво според тебе трябва да се добави, за да станат още по-добри?

Според мене няма проблеми със съществуващите закони. Те са си достатъчно добри. Проблем има само с това, че престъпността се шири в особенно големи размери и малкото на брой полицаи не успяват да я контролират в достатъчна степен. Но това е така във всички държави по света, въпреки че законите са различни и един или друг аспект е пробвано да се решава по един или друг начин.

Mateev
08.06.2013, 12:21
И в заключение, че ми писна да пиша, ще систематизирам всичко само в няколко изречения:

1. Законодателството ни е добро, но повечето хора не го познават и не го спазват. Бих казал, че 100% от хората по един или друг повод са нарушавали един или друг закон - умишлено или не.
2. Полицията няма достатъчно ресурси да контролира престъпноста, а дори и да ги имаше - в нея също работят хора, които имат същите недостатъци като всички останали. Тоест пак няма да се получи.
3. Със или без полиция престъпността се шири в големи размери. Престъпност има дори и вътре в самата полиция.
4. Винаги е било така, винаги ще бъде така и за в бъдеще !!!
5. Причината е в самите хора и в тяхното несъвършенство, както и в техните първобитни чувства като злоба, завист, ярост, отмъщение и т.н.
6. Причината е и в неграмотността и незнанието - дори и най-неграмотния циганин се мисли за достатъчно интелигентен, щото да планира кражба така, че да не го хванат.
6. Причината е и в беднотията и мизерията - за голям брой отчаяни и бедни престъпници затвора не е наказание, а награда - там имаш покрив над главата, топло е и те хранят.
7. Всичко това са дадености, които НИЕ НЕ МОЖЕМ ДА ПРОМЕНИМ, защото те са функция на обществото, в което живеем, и на първобитното ниво на нашето собствено съзнание. Нали заради това се провали комунизма, който по дефиниция трябваше да бъде по-добър и по-справедлив обществено-икономически строй.
8. Единственото, което ни остава, е САМИ ДА ПРЕДПРИЕМЕМ НЯКАКВИ МЕРКИ ЗА СОБСТВЕНА ЗАЩИТА, разбира се без да нарушаваме законите.
9. Имаме право да монтираме по пчелините си всякакви съоръжения, стига те да не убиват и да не нанасят телесни повреди на потенциалния крадец. Това, като се замисли човек, съвсем не е малко. Много неща могат да се направят и именно тях трябва да обсъждаме във форума, а не държавата, законите, полицията и съдебната система.

зуница
08.06.2013, 12:56
Не оръжието убива, а хората.Престъпниците се снабдяват с оръжие и не е проблем ,че е незаконно.Само честните хора са беззащитни.Ограничението на оръжието ограничава правото им на достоен живот.Презумцията , че гражданите плащат данъци и държавата чрез органите си (МВР) им усигурява запазване на чест и достойнство за нас не важи.Гражданинът плаща дадена "стока, услуга" на държавата, но не я получава.Грабят го два пъти веднъж престъпниците , втори път държавата за която работи една трета от годината и получава...Когато държавата е безсилна да се справя със задължението си (сигурност)тя трябва да даде право на гражданите си да го извършат.
Другия аспект на въпроса е : Защо сдобилите се с оръжие считат само себе си за "достойни"?
Постановката "другите са идиоти" ще се изтрепят.Е примамлива за собственото его и самочувствието , но няма нищо общо с демократично мислене и уважение на чуждото достойнство.
Защо на някои се дава правото да притежават оръжие, а на други не?
Нашата държава се бои от гражданите си.
Всеки пълнолетен швейцарец държи у дома си личното си оръжие зачислено му да изпълни дълга си в армията на страната.Да сте чули за безкрайни престрелки между съседи?
Всеки пълнолетен американски гражданин има право на оръжие .Всички американци ли са престъпници които само се стрелят?
Не е убедително ограничението на правото на защита с презумцията , че си престъпник.
Ограничаването на оръжието е само страх на недемократичната държава от посоката в която гражданите и могат да го насочат.
Толерирането на ,така наречената " битова, дребна " пристъпност е целенасочена държавна политика с цел прикриване от обществото на големите престъпления на " политическата класа".
Страна в която 20 години се руши и върви все надолу , чиито деца се раждат емигранти , има благоденстваща класа от богаташи.Богатства внесени отвън?! Богатства произведени вътре от силно развитата икономика?
По-скоро присвоени и откраднати от всички ония "недостойни" да имат оръжие.
Затова колеги няма да имате право на защита ,ще гледате латино серияли, за разнообразие някой турски.Ще ви обясняват колко лош мързелив и недостоен сте.Защото, ако се осъзнаете и прогледнете , а не дай си боже имате и оръжие каква ще стане...
Оръжието е опасно когато попадне в "неподходящи" ръце. Но по-важно е кой определя чии са те.Защото граждани и управници нещо хич не си подхождат.
А нашите кошери са само брънка от цялата ни трагедия, кой знае защо наречена "демокрация" и нямаща нищо общо с позната та ни от други страни истинска такава.Там престъпните политици са в затвора при приятелите си , а гражданите имат право на достоен живот.

Mateev
08.06.2013, 13:29
Никой не те ограничава да имаш оръжие. Подай си молба, изкарай курсовете и психотеста и ти също ще имаш оръжие. Ограничението е само за тези, които НЯМАТ ПОЗНАНИЕ как да боравят с него. И това е правилно.

Така е и с карането на кола - трябва да изкараш шофьорски курсове и да вземеш един изпит. Нима смяташ, че кола трябва да може да кара всеки който си поиска, без да е запознат с правилника за движение по пътищата?

Между другото такива важни неща се решават с национален референдум. Ако наистина над 50% от българите желаят оръжията да се продават свободно по магазините, ами то това лесно може да стане факт. Само някой трябва да се наеме да събере няколко стотин хиляди подписа и готово. Аз обаче горещо се съмнявам, че болшинството от народа ще гласува ЗА на един такъв референдум. Хайде ако искаш отвори една анкета в този форум, за да видим наистина какви са настроенията по този въпрос.

plamen
08.06.2013, 15:35
Със тези спорове нищо няма да променим нито кражбите нито законите.Дали трябва да се продава свободно оръжие
или не е без значение всеки обикновен човек ако иска изкарва едни курс едно психо и вече има право на оръжие.Закона ти дава право да го използваш за самозащита единствено ако докажеш че си бил нападнат.Ако си бил сам на произшествието без свидетел това е невъзможно.Повече няма да споря за това такъв е закона дали е хубав или не никой не ме е питал.


9. Имаме право да монтираме по пчелините си всякакви съоръжения, стига те да не убиват и да не нанасят телесни повреди на потенциалния крадец. Това, като се замисли човек, съвсем не е малко. Много неща могат да се направят и именно тях трябва да обсъждаме във форума, а не държавата, законите, полицията и съдебната система.

Да дискутираме какви са тези съоръжения кой на какво се е спрял имат ли ефект и на каква цена са.

зуница
08.06.2013, 21:09
Матеев,основните ценности на демокрацията ,като равнопоставенността и равните граждански права, каквото е и правото на достоен живот не се решават на референдуми.Тях или ги има или не.
Да не говорим доколко референдумите в нашата държава са изпразнени от съдържание.Референдум "ДА" ,но швейцарски ,задължителен за служителите на народа. Нашите се кълнат да служат на народа ,а го управляват като османски бейове.(Примерите за фалшиви изборни бюлетини и отхвърлен и оплют референдум са много пресни.)
Правото на оръжие е лакмус за силата на демокрацията.
Запитай се защо американците които имат право на оръжие не ходят на демонстрации с него? От страх? Не! Хората знаят ,че ще бъдат чути и видени от служителите на нацията.И за тях президента е баща на нацията.А за нас? Колко мирни стачки и протести бяха окървавени от полицията? Не помниш ли?
(Ако искаш премести тази тема на друго място, че е доста по широка от опазване на кошерите ни.)

Недялко Атанасов
08.06.2013, 22:33
Ето нещо което всеки може да си позволи,има всякакви варианти,снимките стават уникални съдиите жалеят за такива факти и доказателства. http://spyboar.com/%D1%83%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D1%8F%D 0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8

Mateev
09.06.2013, 07:18
Видеонаблюдението е едно от най-добрите предпазни средства за един пчелин именно защото то може да даде лицето на крадеца и/или номерата на неговото превозно средство. Има няколко технически проблема, които трябва да се разрешат (захранване, нощно виждане, запис на изображението), но като цяло е напълно реализуемо със съвременните технически средства.

chobanin1
09.06.2013, 08:24
Матеев,основните ценности на демокрацията ,като равнопоставенността и равните граждански права, каквото е и правото на достоен живот не се решават на референдуми.Тях или ги има или не.
Да не говорим доколко референдумите в нашата държава са изпразнени от съдържание.Референдум "ДА" ,но швейцарски ,задължителен за служителите на народа. Нашите се кълнат да служат на народа ,а го управляват като османски бейове.(Примерите за фалшиви изборни бюлетини и отхвърлен и оплют референдум са много пресни.)
Правото на оръжие е лакмус за силата на демокрацията.
Запитай се защо американците които имат право на оръжие не ходят на демонстрации с него? От страх? Не! Хората знаят ,че ще бъдат чути и видени от служителите на нацията.И за тях президента е баща на нацията.А за нас? Колко мирни стачки и протести бяха окървавени от полицията? Не помниш ли?
(Ако искаш премести тази тема на друго място, че е доста по широка от опазване на кошерите ни.)
Абе хора,за какви швейцарии и за какви щати говорите бе?Я се осъзнайте!Къде сте сега в момента???
Много ли е хубаво в тая швейцария?Еми отивайте си там !Аман от ренегати ! Всеки ми хвали някакви швейцарии или норвегии :Х Като ви е толко хубаво там-кръгом-никой никого не задържа насила!Вместо някой да даде някакъв смислен отговор и решение/изключвайки Матеев от това число/всеки тръгва да обяснява как е "навънка" ...Навънка си е навънка осъзнайте се!Тука сме в българия и докато не си го набием в кратуните по-добре няма да стане!И аз съм привърженик на саморазправата,ама тука почнахте с пистолети , автомати и гранати да си вардите кошерите :D я малко слезте на земята и си помислете защо ви ги крадат?Както казах по-рано да приемем че кошер със семейство и 2 магазина мед струва 250-300 лева,ти оставяш 10х300лв на някаква полянка в гората и очакваш никой да не ти ги вземе ли?Еми риск на занаята...правете си сметка къде са ви пчелините и дали може да ги стопанисате...Както казах и баща ми впоследствие и аз също сме потърпевши,но си извадихме някаква поука-или ще се занимаваш с даденото нещо или бъди готов да се разделиш с него...Този случай за който разказах по-рано отказа баща ми от пчеларството,но пък запали мен и сега аз не смятам да допускам грешките които той допусна с пчелина.Както и да е пак се отдалечихме от темата-дайте решение на даден проблем,ама нека поне малко от малко да се мисли преди да се изпозастрелва половин българия :D
Аз например моя циганин дето дойде за "СиСтерната" ,както ви разказах преди 2-3 дни си му теглих един стабилен пердах и си го вързах на един ученически стол между кошерите и похлопах малко по капаците...Да ви кажа аромата който се разнесе беше покъртителен,но оттогава насам /да чукна на дърво/ не съм имал никакви нежелани гости повече :) дано и занапред да нямам...Решението на проблема е индивидуално за всеки,ако някой иска да си купува пистолет,ако някой иска да си минира пчелина,ако някой иска да коли,да беси,кой каквото иска да прави!То си е една слободия и с това наше ЧОБАНСКО мислене така и ще си бъде занапред!

wenciautoklima
10.06.2013, 01:08
На война като на война!

дедо
10.06.2013, 08:17
Лалов- точно за това става дума.Още днес ще се поинтересувам от тези камери .Ти ако можеш кажи нещо повече .
Колкото до оръжието,никой няма да разреши открито носене на оръжие от всички.Но може да се поиска,ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА СЕМЕЙСТВОТО,който да позволи на хората да държат в къщи регистрирано оръжие за самозащита.Паралелно с това трябва да се промени оная "НЕИЗБЕЖНА ОТБРАНА" в закона щото,според тази формулировка много често, невинният се оказва виновен и обратно,виновният невинен.
Венци- увеличаваме се ,това е добре.Между другото аз също поддържам идеята за саморазправата.Главата в кошера.

plamen
10.06.2013, 10:54
На тези камери може да се монтира GSM модул и да ти праща снимката с MMS ако телефона ти поддържа таз функция.Работят с батерии и издържат 15 до 20 дена.Идеални са за места където няма ток.Другия вариант е IP камера с алармен изход на който монтираш GSM модул,камерата се настройва на режим да се включва когато засече движение,модула се активира и ти звани телефона.Захранва се с акумулатор 12 v колкото е по голям повече издържа.И при двата варианта ти трябва обаче да има покритие 3G.

Недялко Атанасов
10.06.2013, 11:00
Тази която ползвах няколко пъти беше назаем от познат,захранването си беше със собствени батерии които караха по седмица,след което слагах другия комплект и така.Можеше и с акумолатор така издържа месеци,но искаше маскировка.Снимките са само при движение,дори и срещу камерата да гледаш повреме на запис пак неможеш да видиш какво става срещу теб.За мой късмет се нагледах на птички и какви ли не животинки :D

tsc1
10.06.2013, 15:03
Към пчеларите, решили да пазят пчелините си с видеонаблюдения, камери, заснемания, MMS и други такива:
ОХРАНАТА НА ПЧЕЛИН С ПОДОБНИ МЕТОДИ Е ЕДНА ИЛЮЗИЯ!
И за да няма излишни спорове ще се опитам да се аргументирам:
Кои са обектите на посегателство?
1. Рамки с пчелите и меда.
2. Цели кошери.
3. Пчеларско имущество и оборудване.
Кои са задачите на една охранителна система?
1. Да извести веднага собственика или упълномощени от него лица (приятели, охранителна фирма, съседи) за опит за извършване на кражба или вандализъм спрямо изброените по-горе обекти.
2. Да задейства средства, които са в състояние да изплашат крадеца, че може да бъде разкрит или заловен и наказан (включване на сирена, осветление през нощта, евентуално някакви други средства с психологически ефект).
3. Да задейства средства за активно възпиране или затрудняване работата на крадеца - евентуално звукова граната, сълзотворна димка или друго възпиращо средство).
Коя от задачите решава слагането на всякакви камери?
Ами никоя!
1. За да има ефект от видеонаблюдение трябва някой да стои 24ч пред мониторите и при попадане на движещ се обект в пчелина да вземе решение за действие.
2. Камерите трябва да са толкова на брой и така разположени, че да няма мъртви зони.
3. Камерите трябва да са с дистанционно управление, за да могат да се насочат към обекта и фокусират върху него.
4. Камерите трябва да са свързани към комуникационен канал с възможност за пренос на видео в реално време, а това в полеви условия е "мисия невъзможна" без сериозни капиталовложения.Всякакви заснемания и последващо гледане на записи е "след дъжд качулка".
5. Камерите трябва да са съоръжени с мощни източници на инфрачервена светлина и да са достатъчно качествени за да работят в нощни условия и в при ниска осветеност - сутрин рано, привечер, в мъгла или дъжд.
6. Камерите, реагиращи и задействащи се от движещ се обект дават много лъжливи сработвания в открити и разградени пространства - всяко по-едро животно или случайно минаващ човек без престъпни намерения ще ги задейства.
Мога да изреждам още куп аргументи за ползването на камери като основно средство за охрана, но и всеки може сам да се досети за тях, ако помисли трезво.
За това на тях им се отрежда само спомагателна роля.
Организирането на ефективна охрана на пчелините, кошерите и имуществото изисква комплекс от мерки:
- законодателни;
- организационни;
- технически;
Един от методите за рязко намаляване на кражбите Матеев го посочи - маркиране на кошерите и рамките със скрити и открити RFID тагове. За да е ефективен този метод това маркиране трябва да се въведе в закон или подзаконов акт като единно и задължително действие. Когато се изгради единна система на регистрация на пчелните семейства и всеки пчелар получи уникален ID номер, само тогава намирането на нечие маркирано имущество в чужд субект ще се приема от съда за доказателство.
Другия метод е съоръжаването на пчелините с надеждни охранителни системи, проектирани специално за целта и на достъпни цени.
В законодателството трябва да залегне клауза, според която пипнат ли те с доказано чуждо имущество или инвентар това да те поставя на равно с този, който ги е откраднал. Тогава номера от сорта на "купих ги от битака" или "намерих ги в гората" няма да минават.

wenciautoklima
10.06.2013, 17:17
Имайки предвид кой изготвя и гласува законите/инак всичко казано по-горе ми харесва/ в обозримото бъдеще нищо няма да стане,следователно както няколко пъти вече казах:ОКО ЗА ОКО...........или да се роди нов хан Крум!!Но няма да е през моят живот.Преходът не свършва.

plamen
10.06.2013, 17:24
Преди около два месеца питах как вървят цените на периметровата охранителна система.

Микровълнови бариери 150 метра обхват 650 лева за комплект два броя.На мен ми трябват 4 броя.
Микровълнови бариери 50 метра обхват 450 лева за комплект два броя.Също трябват 4 броя.
Платка която да ги управлява с вграден GSM модул 195 лева.
Влагоустойчива кутия, акумулатор, сирена 80 лева
Кабели на метър колкото влезнат и 100 лева за работата.

Аз нямам ток на пчелина единия вариант е с два акумулатора като се изтощи и ти изпрати SMS отиваш и сменяш.Другия е с фотоволтаик реле и акумулатор не знам каква е цената им.

Гарантират ми че почти няма да има фалшиви сигнали но цената не е по моите възможности.

дедо
10.06.2013, 18:42
Тази камера има ли записващ модул инфрачервено зрение?

krasimir00
10.06.2013, 19:25
Преди около два месеца питах как вървят цените на периметровата охранителна система.

Микровълнови бариери 150 метра обхват 650 лева за комплект два броя.На мен ми трябват 4 броя.
Микровълнови бариери 50 метра обхват 450 лева за комплект два броя.Също трябват 4 броя.
Платка която да ги управлява с вграден GSM модул 195 лева.
Влагоустойчива кутия, акумулатор, сирена 80 лева
Кабели на метър колкото влезнат и 100 лева за работата.

Аз нямам ток на пчелина единия вариант е с два акумулатора като се изтощи и ти изпрати SMS отиваш и сменяш.Другия е с фотоволтаик реле и акумулатор не знам каква е цената им.

Гарантират ми че почти няма да има фалшиви сигнали но цената не е по моите възможности.Ако човек се занимава професионално с пчеларство,една инвестиция от 1400-1500 лева си е оправдана ,при положение,че до голяма степен пчелинът му ще бъде защитен,но за хора които не си вадят хляба с това,инвестицията си е голяма.

plamen
10.06.2013, 19:34
http://spyboar.com/product/%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B0-ltl-acorn-5210-m-%D1%81-mms-%D1%84%D1%83%D0%BD%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%B8-2

Колега има този модел скрита е на пчелина ако засече движение снима до 20 метра нощно време и праща MMS с заснетото.На мене ми прилича на детска играчка но човека брои 600 лева за нея.

Mateev
10.06.2013, 19:36
Преди време бях пускал подобен линк, пускам го и сега:

http://videonabliudenie.eu/Kameri-s-visoka-rezolyutsiya/effio-hd-lia90eshe.html

Това е най-добрата камера за видеонаблюдение на пчелини. Трябва да се използва заедно с DVR (аз ползвам DAHUA).

Основното и преимущество - нощем вижда като в ден на разстояние до 50-60 метра.

Допълнителни преимущества:
1. Най-високата резолюция, достигана някога от аналогова камери - 700 TV линии
2. Най-добрата за момента Sony CCD матрица
3. Най-доброто за момента цветно изображение благодарение на най-новия и модерен видеопроцесор SONY EFFIO ExWiev.

Ако тази камера се използва заедно с DVR с H.264 видеокомпресия, получавате видеосигнал с честотна лента от 2 мегабита в секунда, което означава, че добро видеоизображение може да получите със сравнително лош канал за пренос на данни до пчелина. При това ще имате гарантирани 25 кадъра в секунда без накъсването, което дават цифровите камери.

Такива камери имам монтирани по поделенията над 300 броя и трябва да ви кажа, че съм много доволен. Изборът точно на тази камера стана след тестването на много други модели в най-различни условия - денем, нощем, на сянка, на слънце, в дъжд и т.н. Тази камера просто блесна пред останалите с невероятните си възможности и се представи особенно добре нощем при нула лукса осветеност.

plamen
10.06.2013, 19:50
Проблема е че нямам ток и DVR ще сваля бързо акумулатора.

Mateev
10.06.2013, 20:24
Ами фотоволтаични панели с акумулатори и военен фургон от радиостанция.

3-4 хиляди лева инвестиция на пчелин с кошери и семейства за 30 000 лева изглежда съвсем нормално. При това говорим за 16 камери, 3 фотоволтаични панела, 2 броя специални AGM акумулатори от 150 Ah, 16 канален DVR, компютър, рутер, GSM или HDSL модем с мощен предавател и остро насочена 24 dBi антена.

Самата система заедно с фотоволтаичното захранване и компютъра във военния фургон създава допълнителна даденост за бъдещо развитие на допълнителни електронни устройства в самите кошери - например мерене на температура, влажност и CO2, управление на прелките и вентилацията, електронна везна на 1-2 кошера и т.н и т.н.

Има ли захранване и канал за цифрови данни, това създава предпоставки за бъдещо дистанционен мониторинг и контрол едва ли не на каквото си поискаш на ниво пчелин или единичен кошер.

зуница
10.06.2013, 22:01
Някогашните "пъдари,полски стражари" са ползвали ловни пушки заредени с патрони с каменна сол и свинска четина.Един изстрел в задните части действа възпитателно за няколко месеца.Докато излезе четината от неудобното място.
А балистиката не открива стопена сол и косми по нарезите ,които ги няма на ловната пушка.А пък тя може и да гръмне в тъмното сама отнякъде.
Майтапя се!Това съм чувал от стари хора. Може и истина да има? Знае ли човек?
Тия дето имат оръжие знаят по-добре.

Димитър Бонев
10.06.2013, 22:06
Не е малка инвестиция все пак. Повечето от пчеларите трудно могат да съ позволят такъв разход.

wenciautoklima
11.06.2013, 03:29
Някогашните "пъдари,полски стражари" са ползвали ловни пушки заредени с патрони с каменна сол и свинска четина.Един изстрел в задните части действа възпитателно за няколко месеца.Докато излезе четината от неудобното място.
А балистиката не открива стопена сол и косми по нарезите ,които ги няма на ловната пушка.А пък тя може и да гръмне в тъмното сама отнякъде.
Майтапя се!Това съм чувал от стари хора. Може и истина да има? Знае ли човек?
Тия дето имат оръжие знаят по-добре.Несамо че гърмяха ами като те хванеха само синура на нивата да си пресякъл-затварят те в мазето на кметсвото.В едното животните които си изтървал,в другото нас,храпета на по7-8години.После трябва да дойде баща ти или дядо ти за да те пуснат.И получаваш съответния пердах.

forestar
28.08.2013, 12:22
Не се лъжете чак толкова за неоткриваемостта при употреба на ловна пушка.
Има си натривки, хим. анализ на барут, барутни частици и прочие и прочие и неоткриваемите стават откриваеми....
Въпрос на желание и много работа на едни лоши чичковци....
Голяма част от показаното в "От местопрестъплението ....." и други подобни художествени филми е истина.
Наскоро точно така изгоряха няколко бракониери дето си мислеха, че няма начин да се свърже убитото животно с ловната пушка...

suni
26.01.2014, 13:31
http://www.donsoft-bg.com/product.php?id_product=7984
Колеги - погледнете това устройство и кажете дали ще свърши работа за охранителна дейност на пчелини. Надявам се, че ще се включат много от колегите и ще си дадът мнението. Мерси за коментарите предварително!

tsc1
26.01.2014, 15:02
http://www.donsoft-bg.com/product.php?id_product=7984
Колеги - погледнете това устройство и кажете дали ще свърши работа за охранителна дейност на пчелини. Надявам се, че ще се включат много от колегите и ще си дадът мнението. Мерси за коментарите предварително!
Обърни внимание на думата "домашна аларма" и помисли как ще работи на открито в пчелина. На -20 и +60гр, при 98% влага, дъжд и сняг? И с какво захранване, ако няма на пчелина мрежа 220V?

rosty_sz
26.01.2014, 15:08
Има интересни функции. Ръководството а български дава голяма яснота. Цената е приемлива от гледна точка на това, че само GSM комуникаторите са по стотина лева. Сега малко недостатъци. Цялата аларма е в показания корпус и той е редно да е на достъпно място за да може да се борави с клавиатурата. Един удар с чук, лост, камък и .т.н. и всичко приключва. Хубавите аларми си имат отделни клавиатури и отделно в бронирани кутии са самите аларми с дайлера, резервното захранване и т.н. Към така продавания комплект трябва да се закупят допълнителни подходящи датчици защото с тези може да се охранява къщичката на пчелина, но не и самия пчелин. Притеснява ме качеството на изработка и най вече качеството на безжичната връзка което може да се провери само на място и покупката през интернет е изключително лоша идея.

Saras
26.01.2014, 21:47
http://www.donsoft-bg.com/product.php?id_product=7984
Колеги - погледнете това устройство и кажете дали ще свърши работа за охранителна дейност на пчелини. Надявам се, че ще се включат много от колегите и ще си дадът мнението. Мерси за коментарите предварително!
Върши работа ако пчелина ти е в двора.

Христакиев
27.01.2014, 16:48
Зравейте колеги , това устройство би свършило работа ако можете да отидете веднага до пчелина . В другия случай само ще ви съобщи че има набези ама какво от това ? По добре си сложете куче .

kuline
27.01.2014, 16:52
Крадците и кучето ще откраднат, ако е стока, ако пък не е, просто ще го умъртвят.

tsc1
27.01.2014, 18:34
Зравейте колеги , това устройство би свършило работа ако можете да отидете веднага до пчелина . В другия случай само ще ви съобщи че има набези ама какво от това ? По добре си сложете куче .
А кой ще храни кучето, ако пчелина е далече?:)

Валтер Желязков
27.01.2014, 19:29
А кой ще храни кучето, ако пчелина е далече?:)
Решението е тревопасно куче, лятото на паша с пчелите, зиме 2-3 бали сено.:bigsmile:

Mateev
27.01.2014, 19:57
Може и вълк. Ще се храни с крадци на кошери.

wenciautoklima
09.03.2014, 18:56
Само този който не е виждал изпразнени корпуси,нищо не знае.
Благодарение моя адаш Венци от Асеновград и един колега от Девня отново имам си имам три пълни кошерчета.Да са живи и здрави!!

wenciautoklima
13.04.2014, 17:56
11911192Ето ги днес!

zayo
13.04.2014, 20:29
Решението е тревопасно куче, лятото на паша с пчелите, зиме 2-3 бали сено.:bigsmile:

Може ли да поръчам едно такова куче! Пазарлъка за цената - на лични! :)

vencii
13.04.2014, 21:40
Браво Адаш! Добре си са грижил за любимците.

rosty_sz
13.04.2014, 22:47
Нищо не разбрах от тоя пост със снимките. Какво общо има с темата? И тези кошери като се вгледаш ми изглеждат като пълно безумие. Може и да не виждам добре но:
На първия в ляво виждам три ЛР корпуса един върху друг отделени с плътни прегради като на третия има и още два корпуса.
На средния виждам два ЛР корпуса, преграда, ЛР корпус + ДБ плодник+ ЛР корпус който като му гледам дръжките е с главата на долу.
На третия виждам 4 ЛР корпуса с прегради между тях един върху друг.
Няма никаква представа каква е идеята на тези конфигурации нито защо са публикувани в този раздел.

Искрен Мутафов
13.04.2014, 23:46
Аз доколкото разбрах на човека са му откраднали пчелите, и колеги са му помогнали да си напълни кошерите пак, и затова им изказва благодарностите си показвайки снимки...

wenciautoklima
14.04.2014, 03:58
Нищо не разбрах от тоя пост със снимките. Какво общо има с темата? И тези кошери като се вгледаш ми изглеждат като пълно безумие. Може и да не виждам добре но:
На първия в ляво виждам три ЛР корпуса един върху друг отделени с плътни прегради като на третия има и още два корпуса.
На средния виждам два ЛР корпуса, преграда, ЛР корпус + ДБ плодник+ ЛР корпус който като му гледам дръжките е с главата на долу.
На третия виждам 4 ЛР корпуса с прегради между тях един върху друг.
Няма никаква представа каква е идеята на тези конфигурации нито защо са публикувани в този раздел.
Уважаеми господине,това на снимките не е безумие а кошери Роже Делон-Изпълнението е от стари Д.Б.В последствие съм ги правил от стиродур.Вие като заслужил автор би трябвало да ги познаете веднага!А ако бяхте прочели темата от начало щяхте да разберете поводът за моите думи.

rosty_sz
14.04.2014, 06:30
Да, пропуснал съм един пост, който обяснява, че това са възстановените след кражба кошери. Грешката е моя. Моля за извинение.

Да са ти живи и здрави и никога да не попадат в лоши ръце повече.

wenciautoklima
14.04.2014, 09:47
И ти имаш заслуга за това.Да си жив и здрав!

wenciautoklima
14.04.2014, 09:49
Да, пропуснал съм един пост, който обяснява, че това са възстановените след кражба кошери. Грешката е моя. Моля за извинение.

Да са ти живи и здрави и никога да не попадат в лоши ръце повече.РАЗБРАХМЕ СЕ!ДАЙ БОЖЕ ВСЕКИ МУ!!