PDA

Виж пълната версия : Делене на половина



Димо Караангелов
04.06.2013, 18:43
Здравеите!В момента имам 3бр.ДБ-12 кошери пълни с пчели,магазините също са пълни, към края на юли-началото на август като изпразня магазините окончателно съм решил семеиствата да ги разделя на половина и да предам плодни маики където няма!Въпроса ми е ще се получат ли нещата и за какво да внимавам?Благодаря!!!

koragroup
04.06.2013, 19:08
Здравеите!В момента имам 3бр.ДБ-12 кошери пълни с пчели,магазините също са пълни, към края на юли-началото на август като изпразня магазините окончателно съм решил семеиствата да ги разделя на половина и да предам плодни маики където няма!Въпроса ми е ще се получат ли нещата и за какво да внимавам?Благодаря!!!

Ако ще я правиш тази работа, сега е момента. Да не казвам че си закъснял...с месец... Сега ако ги разцепиш, едва ли мед от тях ще видиш, а ако го направиш както си го планирал, е много вероятно да останеш с 3, че и по малко семейства. Освен ако не пчеларстваш в Гърция или Турция....

Mateev
04.06.2013, 19:47
.... и освен ако не подхранваш бясно със захарен сироп. Теоретичното време за създаване на пълноценно семейство от отводка е 60 дни, но само ако ежедневно се храни с по 200-300 грама захарен сироп и ако майката е млада, за да снася по 1800-2000 яйца на ден.

Ако не подхранваш или ако е стара майката - времето няма да ти стигне.

В момента подготвям на Excel един опростен симулатор на пчелната популация и когато е готов - ще ви го дам. Много интересни резултати се получават. Оказва се, че икономисвайки 30-40 лева за подхранка, пчеларя всъщност се лишава от 200 или дори от 300 лева на кошер на година. Но за това ще отворя нова тема когато съм готов .....

Ангел Йосифов
04.06.2013, 20:51
Здравеите!В момента имам 3бр.ДБ-12 кошери пълни с пчели,магазините също са пълни, към края на юли-началото на август като изпразня магазините окончателно съм решил семеиствата да ги разделя на половина и да предам плодни маики където няма!Въпроса ми е ще се получат ли нещата и за какво да внимавам?Благодаря!!!


След като магазините ти са пълни,какво ти пречи сега да делиш.Колкото по рано толкова по добре.И в началото на август ще стане но иска повече грижи и най важното-прашец в природата.Трябва оше от сега да мислиш за зимните запаси,но и без подхранване няма да мине.Ако делиш сега,пчелите ще изградят по няколко рамки с во,но ако делиш по късно градежа е труден.Освен това майките избягват да осеменяват в прясно изградени рамки,както през ранна пролет така и в края на сезона.

zayo
05.06.2013, 08:47
Един приятел преди 2г така си раздели семействата - 47 бр през август с цел да ги удвои бързо. Няма да ти описвам в подробности какво се случи след това. През пролетта имаше около 50 рояка, така че сам си прецени.

koragroup
05.06.2013, 11:41
Един приятел преди 2г така си раздели семействата - 47 бр през август с цел да ги удвои бързо. Няма да ти описвам в подробности какво се случи след това. През пролетта имаше около 50 рояка, така че сам си прецени.

В смисъл бяха слаби или бързо изпаднаха в роево настроение?

zayo
05.06.2013, 15:50
В смисъл, че след това няколко не успяха да си произведат майки. Остатъците им ги обедини към такива с майки. Не ги храни. След това през зимата голяма част от не стигнаха до пролетта и в крайна сметка вместо да има тази бройка преди делението като кошери накрая имаше няколко повече, но всички бяха слаби на по 4-5-6 рамки.

Димо Караангелов
05.06.2013, 18:34
Колега Аз смятам да им предам оплодени маики,а за храненето филма ми е ясен че хранилката не трябва да пресъхва,и че накрая ако всичко се получи цената може да ми излезе по-скъпо от отводка,ама ще опитам! drinks;