PDA

Виж пълната версия : може би грешен въпрос но-Отводки от Отводки



nasko73
03.06.2013, 09:14
Здравейте.
Като всеки новобранец започвам и аз с въпросите..
Питам просто защото не намерих отговор на това което ме интересува ..
Та на Въпроса ...
Миналата година подариха на жена ми празен кошер (ДБ12р) .. Тя пък взе че без да иска намери зад нашата къща кълбо с пчели и с познат пчелар го хванаха и задомиха в празния кошер .. И така започна всичко..
Оказа се че роя си е имал и майка .. Тази година въпросното семейство се оказа прекалено силно ( според друг познат )и така го разделихме на 2(в началото на май)..Сега имам 2 кошера ... Единия е стария със старата майка -- в момента е със 7 рамки с пчели + 2 рамки за изграждане + магазин с 12 рамки от които 10 са пълни с мед но не е запечатан и новият кошер който в момента е с 6 рамки с пчели + 2 рамки с основи за изграждане който вече са почти изградени ( майка не съм търсил но най вероятно има защото е снасяла -(на този кошер сме оставили маточник който беше в стария кошер + 1 допълнителен ) )
Та сега въпросът ми е ..
Може ли тези 2 кошера да ги разделя на още по 2 и да станат четири кошера ???? (затова и съм кръстил темата така.. защото май ще се получат отводки от отводки) и как е по правилно да стане това ??? Задавам въпроса си тук защото от четиримата познати пчелари двама казват МОЖЕ .. а другите двама казват НЕ МОЖЕ ...
Да уточня че целта за тази година е да станат 4 кошера ако е възможно и да презимуват ..
Мед не искам да вадя ...(въпреки че ме съветват този мед от магазина на стария кошер да го взема)

Благодаря на всички който си направят труда да ми отговорят или посъветват ..
Поздрави и успех на всички drinks;

koragroup
03.06.2013, 09:52
Моят съвет е:
Цепи смело. От стария кошер извади пита с мед, пита с прашец, пита с ларви и пита със старо пило. Добави празни пити и или 1-2 основи. В новия кошер изтръскай пчели от пити с прясно пило. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО майката да отиде в новия кошер. На новия кошер 1-2 пъти дай сироп по-редичък. На стария кошер добави празни пити и основи. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в стаpия да останат прясно снесени яйца.

Това го казвам "смело", ако имаш накаква силна паша занапред, слънчоглед примерно.

Mateev
03.06.2013, 10:04
Може, ако купиш 1 чувал захар и започнеш да подхранваш 2-те семейства (а после и 4-те) с по 200-300 грама захарен сироп на ден всеки божи ден от днес до края на септември. Дето се казва - хранилката да не изсъхва, независимо дали има паша или не.

Аз в момента прилагам подобна стратегия с част от кошерите, но освен чист захарен сироп от време на време ще слагам и Апиинверт, както и Стартовит. Идеята е да се изцедят и последните капки сила на майките и те да снасят бясно всеки божи ден. При напълване на плодника делиш кошера на две и продължаваш в същия дух. Купувай си готово оплодени майки, за да не се губи време в създаване и оплождане на собствени. Последното разделяне трябва да стане не по-късно от края на Юли или началото на Август. След това вече няма шанс една нова отводка да стане силно семейство за презимуване.

Теоретично е възможно при обилно ежедневно хранене от 1 кошер в началото на март до края на септември да станат 8 силни семейства. Трябва обаче майките да са млади и да снасят по 2000 яйца на ден. Това е възможо ако не икономисваш подхранването, витамините, кобалта и другите препоръчвани добавки за силно снасяне.

nasko73
03.06.2013, 10:17
Относно пашата .. Мястото където са кошерите е непосредствено до акациева гора от южната и западната страна .. От изток всичко е само ниви в близките 5-10км но не съм обръщал внимание с какво са засети. на север е градът ..На самото място имам малка овощна градинка . малка Оранжерия и 4 реда лозе + различни зеленчуци и царевица в останалата част от мястото... Захарта и храненето не са проблем .. Ще ги храня нон стоп ако е нужно .. Майки на новите 2 кошера да придавам ли или да ги оставя те си направят ??

Благодаря hi;

Mateev
03.06.2013, 10:26
Пашата няма значение - радвай и се догодина, когато ще търсиш мед. В момента търсиш бясно снасяне от майките всеки божи ден. Никакво забавяне не е допустимо, включая и това да си правиш сам майки (ще загубиш цял 1 месец без снасяне на яйца, а това е равносилно на 1 нов кошер по-малко).

nasko73
10.06.2013, 16:07
Такааа взех си двете нови кошерчета .
Боядисах ги .. нагласих ги на местата където ще бъдат ..
Правени са според мен по схемите на господин Бонев ..
Но възникна едно сериозно притеснение в мен и в приятелят ми пчелар който ще ми даде майки и с когото ще направим отводките тази седмица..
Разстоянието от долния край на рамките до дъното (горната табла) е 6см

Това не е ли много ????????
sweating; sweating; sweating;

Nik_m
10.06.2013, 16:13
И на мойте е голямо разстоянието някъде 4см. и на други колеги и няма проблеми.
Мислех, че ще надгрдят но няма проблеми.