PDA

Виж пълната версия : Как се отделя меда от восъка?



galin_f
29.05.2013, 15:15
Не се сетих в коя тема да питам затова пуснах в търсачката и пак не се ориентирах много ама тука ще питам.

Имам плодникови пити за бракуване в които има венци с кристализирал мед, но от друга заетост молеца леко ги е гризнал. Щях да ги слагам по кошерите да ги опоскат ама вече ще ги пращам за ракия. По какъв начин да си взема восъка и да отделя меда?

Да ги слагам в голямата тенджера и на водна баня да стопя целия бъркоч, ама не знам дали восъка ще изплува и да се отдели от меда докато изстива.
Другото което мислих е да го разтварям във вода и като го прецедя си взимам восъка и после ще го топя, ама така пък не знам колко вода да слагам да не стане пък ниска захарността.

Така и не стигнах до крайно решение и пак ще разчитам на чуждия опит ако някои даде съвет.

Mateev
29.05.2013, 20:34
Слага се цялата каша в един съд, като предварително се налива вода на дъното на съда - някъде около 10 сантиметра. След това го нагряваш до около 85 градуса - няма нужда водата да завира. При над 70 градуса восъка ще се стопи и ще изплува на повърхността. Медът като по-тежък ще падне на дъното и ще се разтвори във водата. Това е.

Когато всичко се нагрее до 85 градуса, прекратяваш нагряването и изливаш цялата тази смес в един или повече пластмасови легени с наклонени стени, за да може после лесно да излезе застиналия восък. Предварително намазваш (или напръскваш) стените на легените с леко сапунена вода. Когато изстинат, обръщаш ги надолу с главата и вадиш питите. На дъното на питите ще има една чернилка, която всъщност представлява воден разтвор на изгорял мед. Изстъргваш я и я изхвърляш. Останалото е 99% восък.

Тази операция съм я правил десетки пъти. Това всъщност е и една от тайните при производството на восъчни основи - в казана с восък на дъното винаги се слага около 10 сантиметра вода. Тя поема и разтваря всички боклуци, които не са восък, а самия восък винаги изплува на повърхността, защото е най-лек.

Метода е много добър и пречиства восъка до повече от 99%. Ако искаш още по-добро пречистване, трябва да повториш операцията с восъка от първото пречистване, но по принцип няма нужда от това, защото така или иначе при производителите на основи восъка отнова се подлага на същата тази операция и към машината вече постъпва пречистен на 99.9%.

Mateev
29.05.2013, 20:48
По принцип восъка може да се отделя от меда и посредством различни видове преси - ръчни или машинни. Те обаче не могат да осигурят толкова добро отделяне , колкото едно сваряване при температура 85 градуса.

Дори и когато се използват парни восъкотопилки, на дъното на восъкотопилките остава голямо количество от една черна и гъста маса, в която има изгорял мед и около 40-50% неизвлечен восък. Ако наистина искате да извлечете и този восък, единствения разумен метод е именно сваряване при 85 градуса с малко вода на дъното.

Всъщност каквито и други методи да използвате, последния метод за окончателно отделяне винаги е СВАРЯВАНЕ НА 85 градуса. Не се бойте - восъка ще издържи и 100 градуса (тоест пълно завиране на водата), но не е добре да стои дълго на тази температура, защото започва да потъмнява.

Mateev
29.05.2013, 21:01
Най-добре се получава ако за съд използвате някакъв малък матуратор, който да го нагрявате отдолу с газов котлон. Идеята на матуратора е, че неговия отвор за изливане е отдолу и когато започнете да изливате сварената смес, вода ще има само в първия леген и във всички останали ще има само чист восък. Ако изливате сварената смес отгоре чрез накланяне на съда, и ако го правите бавно и внимателно, вода ще има само в последния леген.

В този леген, в които има вода, тя ще падне на дъното и над нея ще се образува восъчна пита с чернилка по дъното си, която чернилка трябва да бъде изстъргана след изстиване на восъка. Във всички останали легени ще има само чист восък и ще се образуват идеални пити.

Stefanbg
31.05.2013, 09:25
Матеев ти е дал подробна информация, но ако искаш да си отделиш меда и да е годен за консумация или подхранване, то не трябва да е разреден с вода. Постави питите на топло - 40-50 градуса за няколко часа и захаросания мед се втечнява. Тогава може да се центрофугира, но е добре малко да се охлади питата за да не се къса. После самата пита - както пише по-горе. На дъното на слитъка се събира част от троптината, която трябва да се изстърже, иначе може да не ти приемат восъка, ако го даваш за ишлеме. Аз преди месец забравих едни пити в колата, две годишни със захаросан мед. На следващия ден забелязах, че най-горните са започнали да се топят-восъка се стопил и меда потекъл. В по-долните меда беше течен и като пресен.
Смачкани пити в по-малки количества загрявам на водна баня, но без вода на дъното, за да не се разрежда меда и да мога да си го използвам. В този случай в меда се разтварят чернилки от питата и е подходящ само за подхранване на пчелите, но не и за консумация (освен ако питите не са светли). Восъка изплува отгоре и като се втвърди го преработвам по познатите начини, за да се изчисти.
В момента имам много пити със захаросан мед и мисля да си правя камера за затопляне от стар хладилник. Един руснак във филма си показваше такава, която използва както за загряване на пити, така и като инкубатор за люпене на маточници. Освен стар хладилник трябва само нагревател, термостат и за сигурност някаква защита.
Матеев, ти произвеждаш майки и ако четеш този постинг, помисли за вариант за люпене в инкубатор. Споменава се в един филм варианта с хладилника, но се продават и готови (виждал съм реклама някъде) и предполагам, че контрола ще е много по-лесен, няма да се ангажира пчелно семейство и винаги са ти под ръка.

Mateev
31.05.2013, 15:41
Идеята е добра. Считай че съм го направил, но ще е за догодина. За тази година спирам да правя майки, че се задръстих. Всеки ден се люпят нови и нови и се чудя какво да ги правя. Ако някой от региона на Габрово е закъсал, да знае че имам една камара излишни майки.

ciko
31.05.2013, 20:19
каква е цената? Мовея ли да изпратиш по куриер?

Mateev
01.06.2013, 10:07
Майките са неоплодени - излюпени в последните няколко дена и все още си стоят в клетките. Има и много които са в маточници, готови да се родят в следващите няколко дена. Мога да направя услуга на приятели от Габровско, ако дойдат да си ги вземат. Ще им ги дам например по 5-6 лева, колкото да си платят клетката, чашката, държача и вложения до момента труд.

Не ми се занимава обаче да подготвям клетки и да изпращам майки по пощата. Това изисква влагането на допълнителен труд, а персонала ми в момента е претоварен по други задачи.

ilian55
01.06.2013, 20:34
Майките са неоплодени - излюпени в последните няколко дена и все още си стоят в клетките. Има и много които са в маточници, готови да се родят в следващите няколко дена. Мога да направя услуга на приятели от Габровско, ако дойдат да си ги вземат. Ще им ги дам например по 5-6 лева, колкото да си платят клетката, чашката, държача и вложения до момента труд.

Не ми се занимава обаче да подготвям клетки и да изпращам майки по пощата. Това изисква влагането на допълнителен труд, а персонала ми в момента е претоварен по други задачи.

наблизо съм, казвай кога да идвам! wink;