PDA

Виж пълната версия : ИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯ в пчеларството



Бай Пчеличко
25.05.2013, 12:10
Тази тема е създадена от отделни мнения не по темата в друга тема.
Администратор

Mateev написа:
... В момента ме интересува основно пчеларството като процес и технология и най-вече как да го индустриализирам (с по-малко труд да постигам по-големи резултати).
....

Дано не успееш , да съсипеш и този поминък , щото програмите и субсидийте го ликвидираха наполовина , но индустриализацията ще го довърши !

Костов
25.05.2013, 20:20
Много си прав!!! judge;

Mateev
25.05.2013, 20:50
Зависи кой какво разбира под думичката индустриализация.......

Аз разбирам следното:

Вместо със сърп, рало и волове да работя със свръхмодерни трактори и комбайни, влагайки по този начин много по-малко труд и постигайки по-високи добиви. Не ми става ясно как вкарването на нови технологии в пчеларството може да съсипе отрасъла. Може да съсипе само тези, които останат да се мъчат да работят със сърп, рало и волове.

Нещо повече - на запад индустриализацията отдавна вече е факт и именно поради тази причина международната цена на меда е ниска. Просто западняците постигат по-ниска себестойност и ако ние не го направим същото, просто ще загинем.

Това е пазарната икономика - или се адаптираш към новостите, или пазара те изхвърля. Това с молби не става. Не става и със жалване към евродепутати. Пазара си има жестока логика и който не се съобразява с нея - просто си отива. Аз отдавна съм го разбрал това и се опитвам да се адаптирам. Не се жалвам на евродепутати за ниската цена на меда, защото знам, че това не зависи от тях. Това зависи само и единствено от международната конкуренция, която вече се е индустриализирала. Ако и аз не го направя същото, и господ не може да ми помогне. Надявам се че го разбирате този факт......

tsc1
25.05.2013, 23:23
Зависи кой какво разбира под думичката индустриализация.......

Аз разбирам следното:

......
При съвременните условия се разбира вкарване на високопроизводителна техника, модерни, високопроизводителни технологии и унификация на продукта. В резултат на което, в нашите условия на незряла демокрация, определен ресор или цял отрасъл се съсредоточава в ръцете на няколко души и се монополизира или картелизира. Конкуренцията се унищожава с всички възможни средства, включително и с дъмпинг на цените. В резултат на това много дребни производители фалират. Пада многообразието на продукта и качеството, много семейства остават без препитание и се маргинализират. В резултат на това:
- увеличава се разслоението в обществото и спада общото качество на живота;
- увеличената безработица води до спад на нивата на образование, медицинска помощ и ниво на културата.
- обществото се радикализира, увеличава се престъпността и се получава тотален срив на морала.
Като общ резултат се влиза в една порочна спирала на "рецесия" на цялата държава. Изхода от нея обикновено е или превръщането и в "бананова република" или социална революция.
И стигаме до един кардинален въпрос: "Къде е разумната граница на индустриализацията?"
Трябва ли да стигнем до нови прояви на "чартистко движение" или здравия разум ще надделее?

Mateev
26.05.2013, 11:45
Ограничението за прекомерно разрастване трябва да дойде от антимонополното законодателство.

За пример можем да дадем обработката на земята. Държавата се старае да поддържа и подпомага не дребните производители на село като Баба Пена, която копа с мотика доматите си, а средните земеделци, които с трактори и комбайни обработват по няколко хиляди декара земя. Те са носител на индустриализацията и с конкуренцията си между тях именно те осигуряват най-ниски цени на зърното и на хляба, който ядем.

Октопода е пример за това, как рано или късно някой от средните земеделци прилага някаква авангардна идея, която му осигурява монополно положение. Тука обаче трябва да се намеси държавата и да ограничи прекаленото разрастване на монополите.

Та същото е и с медопроизводството. Държавите и хората по света имат интерес от индустриализирано пчеларство, защото именно то може да осигури възможно най-ниски цени на меда. Най-дребните не се подпомагат, защото дадените им на тях средства не се влагат в закупуване на нова техника и инвестиции, а се изяждат и изпиват. Най-едрите също не се подпомагат, дори трябва да се ограничават, за да не достигнат до монополно положение.

Така се прави по света и доколкото гледам в тази насока се развива и българското подпомагане. Самия факт че Държавен фонд земеделие подпомага основно проекти с цена около 200 000 EUR красноречиво говори, че политиката за подпомагане е насочена към малките и средни фирми. Не към единичните хора, не и към монополите.

Ясно осъзнавам че това няма да се хареса на много хора от форума, но това е действителността. Ако в България някога започнат да подпомагат пчеларите с директни плащания на кошер, със сигурност в програмата ще има ограничения за най-дребните и най-едрите. Вероятно ще има изисквания пчелините да са регистрирани, да са с някакъв минимален брой кошери, фирмата да е регистрирана като земеделски производител, да е регистрирана по ДДС, да си плаща данъците и да няма задължения към държавата и т.н.

И в момента има други общи мерки на ДФЗ, по които могат да се получат много пари. Но тези пари се дават за нови инвестиции в оборудване, в машини и съоръжения и т.н. Тоест пари се дават за ИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯ и това е така във всички държави по света. Не вярвам в България да се случи нещо по-различно.

Mateev
26.05.2013, 12:14
Мецду другото индустриализацията и в момента си тече. Помислете си колко много фирми участвуват в производството на пчеларско оборудване. Вижте как някои от тях се разрастват, купуват машини, купуват оборудване, правят WEB сайтове и прилагат маркетингови подходи за повишаване на продажбите си. Не говоря за мене - аз съм от вчера и все още се мъча да се ориентирам в обстановката. Доколкото обаче разбрах, вече има поне 10 фирми с по няколко хиляди кошера. А тези с над 500 кошера вероятно вече са поне 100 фирми. С над 100 кошера са хиляди фирми. Всичките тези фирми са осъзнали необходимостта от индустриализация и повече или по-малко я прилагат в ежедневната си работа.

Процеса си тече със или без нас. И така като гледам, всичко това се прави тихомълком, без много обяснения по форумите. Проучих някои от лидерите - та те имат голямо количество служители и милиони оборот. Това че не пишат по форумите не значи, че те не съществуват и не се развиват.

Дайте да си извадим главата от пясъка и да си признаем, че в България ИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯТА ТЕЧЕ С ПЪЛНА СИЛА и че сега е момента всеки сам да си реши дали ще бъде част от тази индустриализация или ще се остави бъдещето да го изхвърли по периферията заради морално-остарелите технологии, които прилага.

Според мене няма нужда да спорим има ли нужда от индустриализация или не, а да започнем да мислим как да повишим ефективността на пчеларския труд чрез употребата на приспособления, машини и съоръжения, позволяващи ни да постигнем по-ниска себестойност на произведения мед. И ако това се случи, вместо ние да се оплакваме от ниската цена на меда, нека Бразилците да се жалват, че България е превзела световните пазари.

tsc1
26.05.2013, 16:30
Ако под индустриализация разбираме модернизиране, навлизане на нови техники и технологии аз съм за с двете ръце. Това е добър процес и той трябва да бъде подкрепян и от непчеларския бизнес. Мисля, че посоката която сме избрали е правилната. Моите опасения са за прекаленото окрупняване и от там всички последствия, за които писах в предния пост. Системата "производство - пазар" трябва да се поддържа в балансирано положение иначе ще настъпи срив и съсипване на малките производители. Както се получава сега със соларните и вятърните паркове. Помниш ли споровете ни преди 5 години в другия форум? За необходимостта от много дребни производители на ток, за нуждата от балансиращи мощности при големи паркове? Резултата го виждаш нали?
И хич не разчитай на законите и държавата. В БГ те не работят по правилния начин.

jojonov
26.05.2013, 16:34
Сещам се и за обратни примери. Кокошките искат да са щастливи, макар че това е спънка за индустриализацията. "Био-то " става модерно, а то също предполага по скромни размери. Има и други...Идеалистите срещу капиталистите:) Борбата е неравна...епична, както казват...

Mateev
26.05.2013, 17:26
Ако под индустриализация разбираме модернизиране, навлизане на нови техники и технологии аз съм за с двете ръце. Това е добър процес и той трябва да бъде подкрепян и от непчеларския бизнес. Мисля, че посоката която сме избрали е правилната. Моите опасения са за прекаленото окрупняване и от там всички последствия, за които писах в предния пост. Системата "производство - пазар" трябва да се поддържа в балансирано положение иначе ще настъпи срив и съсипване на малките производители. Както се получава сега със соларните и вятърните паркове. Помниш ли споровете ни преди 5 години в другия форум? За необходимостта от много дребни производители на ток, за нуждата от балансиращи мощности при големи паркове? Резултата го виждаш нали?
И хич не разчитай на законите и държавата. В БГ те не работят по правилния начин.

Даааа,

За съжаление в соларния бизнес монополите съсипаха дребните производители и дори крайните си клиенти. Това е един добър пример до какво могат да доведат куфарчетата с пари, които се подмятат във висините на властта. Въобще беше съсипана цялата енергетика, само дето не стана ясно кой прибираше 8-цифрените комисионни.

В пчеларството не се въртят чак толкова много пари. За управляващите това са жълти стотинки и затова и пчеларството е изоставено на самотек - никой не му обръща и капка внимание.

ianev
26.05.2013, 17:42
Бай Пчеличко има предвид с така наречената индустриализация тип САЩ понеже на всички те са им мерило за индустриално пчеларство ще се гледа на пчелите само като средство за печелене на пари! Гледайте филма More.Than.Honey там много добре е показано за какви печалбари става дума за какво мачкане на пчелите, как пръскат без да им пука че ще умре голяма част от пчелата пък като стигнете до начина им на центрофугиране вече ще ви призлее как пръскат целия кошер не гледат къде има майки и така нататък. Даже арабите имат по хуманно отношение към пчелите който по принцип не се славят с такова... Американеца сам си каза дядо ми ако беше жив щеше да му призлее като види какво правя.....Хубаво е да се автоматизира и улесни голяма част от работата но да не е за сметка на пчелите...

tsc1
26.05.2013, 18:21
....
В пчеларството не се въртят чак толкова много пари. За управляващите това са жълти стотинки и затова и пчеларството е изоставено на самотек - никой не му обръща и капка внимание.
Замирише ли на сериозни европари през следващия период (2014+) за пчеларството само гледай какво ще се случи! next_mad;

Бай Пчеличко
26.05.2013, 18:52
Колеги , всеки от нас е прав в изказването си , но в нашата държава всичко е извратено ! Имаше поговорка - земеделец с каса няма , но сега са молионери , като една шепа хора се ползват от облаги полагащи се на стотици и на фона на свръхмодерния трактор един с магаре се опитва да съществува , щото по някаква случайност е още жив ! Според мен нищо добро не ни чака от индустриализацията освен още хора без поминък , щото неможем всички да сме индустриалци !

Mateev
26.05.2013, 20:39
Меда е хранителен продукт. Хората го слагат в устата си. Следователно във всички фази на неговото производство трябва да се спазва ХИГИЕНА - на пчеларите и на оборудването. Трябва да се използват хромникелови машини и оборудване - само такова е разрешено в хранителната промишленост. Меда не трябва да се докосва с ръка по никакъв повод. Дезинфекцията на оборудването трябва да е издигната в култ. Помещенията за преработка трябва да са чисти като аптека и в тях трябва да се ходи с превръзка пред устата и с бяла шапчица на главата. Пода на тези помещения трябва да свети като в болница.

Кажете си честно - така ли е при всички нас?

Гледах няколко пчеларски клипчета, от които направо се отвратих. Ако и народа ги изгледа, няма да вкуси мед в следващите 100 години. Мръсни помещения, ръждиво оборудване, бърка се с мръсни ръце в меда или в цветния прашец, мръсни дрехи, брадясали пчелари, кихат, кашлят, подсмърчат, плюят по пода, фаса им виси от устата. Няма майтап - това го има в интернет и е снимано с цел някакви хвалби или реклами, а всъщност незнаещия потребител на мед и пчелни продукти СЕ ОТВРАЩАВА.

Това според мене трябва да се промени. Субсидиите могат да се използват за изграждане на нови и чисти помещения с хромникелово оборудване в тях. Отделно от това трябва да се повиши културата и хигиеничността на българския пчелар. Ако ще бърка с ръце в цветния прашец, нека да е с бели ръкавици. Нека ситото му да е от хромникел. Нека цигарата да я остави отвън и ако е болен - да си сложи марля пред устата. Такива ми ти работи - това е въпрос на съвест.

Mateev
26.05.2013, 20:53
Колеги , всеки от нас е прав в изказването си , но в нашата държава всичко е извратено ! Имаше поговорка - земеделец с каса няма , но сега са молионери , като една шепа хора се ползват от облаги полагащи се на стотици и на фона на свръхмодерния трактор един с магаре се опитва да съществува , щото по някаква случайност е още жив ! Според мен нищо добро не ни чака от индустриализацията освен още хора без поминък , щото неможем всички да сме индустриалци !

Дребните пчелари няма да останат без поминък - те си имат пазар, който никога никой не може да им отнеме - това са техните приятели и познати, техните колеги, местния кооперативен пазар и т.н. Този техен си личен пазар е готов да купува скъпо, стига качеството да е наред.

Проблема възниква с едрите пчелари с по 100 кошера и нагоре. Те са принудени да продават меда си на изкупвачи просто защото е много. А изкупвачите купуват с цел износ по международни цени, в резултат на което изкупната цена на меда е ниска. Та ако искат пчеларите с над 100 кошера да оцелеят, те са принудени да търсят някакви методи за индустриализация, тоест за понижаване на цената на труда и от там за понижаване на цената на готовата продукция.

Двете групи пчелари (едри и дребни) не са в конфликт, защото си имат отделни пазари. Те обаче могат да си сътрудничат и взаимно да си помагат. Това е и идеята на този форум.

Mateev
26.05.2013, 21:10
Това че вече има индустриализация в селското стопанство не ми пречи аз сам да си гледам домати, краставици, ябълки, сливи и т.н. Не ми пречи да си правя вино и ракия. Не ми пречи и да давам излишъците на приятели и дори да ги продавам (не го правя, но не е невъзможно). Имам си зеленчукова и овощна градина с какво ли не. Например имам си тиквички, които аз лично си садя, гледам, пържа и ям. Много обичам пържени тиквички. Имам 10 липи от които си берем чувал-два за нас и после каним приятели и познати да си наберат кой колкото си иска. Имам две дръвчета дюли, от които жена ми прави страхотно сладко. От лозите всяка година си правя вино-розе, а от ябълковите дръвчета си правя ябълково вино и оцет. Тази година нещо обърках технологията и вместо вино се сдобих със 70 литра ябълков оцет. Оказа се обаче, че той е много ценен, и сега го раздавам на приятели. Жена ми си копа домати, краставици, моркови и разни други неща и всяка година през лятото си ядем само собствена продукция. Десетки касетки с ябълки си имаме и през цялата зима.

Искам да кажа, че индустриализацията не може да попречи на дребните производители да произвеждат и (ако искат) да продават на приятели и познати.

vencii
26.05.2013, 21:22
Дори си мисля че индустриализацията ще направи домашното производство по-ценно

ianev
26.05.2013, 21:34
Каквато и реклама да пуснеш или направиш пак обикновения пчелар ще продава повече мед от твоето индустриално производство съпоставено върху брой кошери и добит мед. Веднага ти казвам защо, през годините хората се убедиха че читав мед могат да купят само от истински пчелар а не от веригите магазини а ти ще предлагаш главно там. Единствено чужденците взимат мед от хранителните вериги. Така че и по 3 лева да пуснеш буркана ще привлечеш бабите и хората в лошо финансово положение който иначе трудно биха си купили мед. А основната клиентела на обикновения пчелар не може да му е вземе който и да е индустриалец (така да го кажем). А колкото до хигиената при вадене на мед-а винаги трябва да е на ниво. Това че вадиш меда в фургон не те прави мизерник не държащ на качеството. Каквато е личната хигиена на дадения човек такъв ще му е и майсторлъка. Аз не съм ходил на ни един пчелин в който да не се държи на хигиената. Лесно казваш така ли е при вас, Лесно хвърляш такива закачливи думи може би заради големия финансов ресурс с който разполагаш. Но запомни едно всеки пчелар си мечтае за хубава база с разпечатваща машина с помещения с терикот, топла вода, изобщо голяма складова база но той тръгва от нулата не с 500 кошера за 1 месец. И рано или късно ако е настоятелен ще го постигне! Но да изместваме темата на колегата Бай Пчеличко

Mateev
26.05.2013, 22:01
Аз говорих по-принцип, а не в личностен план. Не си мисли, че аз съм идеалния. При мене също в момента е мизерия, че чак ме е срам да щракам снимки и да ги показвам.

Останалото, което казваш, съвпада с моите думи от предишния постинг - никой не може да вземе пазара на дребните пчелари. Проблема е с едрите пчелари и е нормално те да се опитват да икономисват труд посредством индустриализация (направа или купуване на машини и други съоръжения).

Mateev
26.05.2013, 22:09
.... Лесно казваш така ли е при вас, Лесно хвърляш такива закачливи думи може би заради големия финансов ресурс с който разполагаш. .....
Не идеализирай чак толкова много. Не разполагам с голям финансов ресурс (иначе сега щях да съм на Бахамите). Просто се опитвам правилно да управлявам ограничени ресурси (хора и пари), голяма част от които са на други хора (колеги съдружници и банки). Имам смелостта да го правя и познанията да допускам по-малко грешки. Но това не означава, че съм безгрешен, и че и при мене не стават гафове в резултат на грешни решения. Такъв е живота ..... Опитвам се да постъпвам правилно и да се адаптирам към заобикалящата ме обстановка, но не всеки път се получава. Живота е една голяма игра, в която друг пише правилата (властимащите), а ние сме принудени насила да я играем тази игра. И единствения правилен път е да полагаме усилия да се адаптираме към чуждите правила, колкото и да са кофти написани.

Хората обикновенно виждат лъскавата страна на нещата (виж го тоя каква кола кара), ама я ела да поживееш с мене няколко дена и след това сам да прецениш това ли е живота, за който мечтаеш. Почти съм сигурен, че ще се откажеш, когато видиш лудницата, нервите, стреса и всичко останало.

ianev
26.05.2013, 22:25
Новите правила ще ги напишат големите в бранша. То между другото се започна с изисквания от сорта 3 години да ти е регистриран пчелина иначе не може да участваш по каквито и да е програми Почти съм сигурен че ще се прием. Щом едрите пчелари с по над 1000-1500 кошера взеха да повдигат въпроса за субсидия на пчелно семейство ... За каква сума пари ще лапнат не ми се мисли

Mateev
26.05.2013, 22:30
Нали и аз това казвам - друг пише правилата, а ние се печем на огъня ....
Винаги е било така и вече не ми останаха нерви да се ядосвам.....

ianev
26.05.2013, 22:34
Може би ако направиш 1500-2000 кошера тогава ще те допуснат да седнете на една маса но пак не е сигурно. Това е много закостенял "елит" ......