PDA

Виж пълната версия : НОЗЕМАТОЗА



Страници : [1] 2

Станко Ставров
25.10.2010, 12:54
Миналата седмица бях командировка в Румъния.От там си купих препарат против нозематоза - Протофил, препарата е тяхно производство.Дозата е 17мл. на литър сироп и 34мл. на килограм питка. Купих го в пчеларски магазин. Собственика на магазина ми каза, че е много доволен от него. Въпросът ми е дали някой в България го е ползвал, и дали има ефект от него.Ще съм благодарен ако някой колега сподели.Желая успех на всички.

stonit
25.10.2010, 18:46
то и в българия има препарат против нозематозата казва се Нозестат но не съм го използвал

bayspiro
04.03.2011, 18:00
Здравейте, искренно се надявам да си дадете мнението по следния въпрос- Днес забелязах, че при летеж пчелите ми изхвърлят светло жълта течност. Дали това е болест?

ivandespotov
04.03.2011, 20:54
Здравейте, искренно се надявам да си дадете мнението по следния въпрос- Днес забелязах, че при летеж пчелите ми изхвърлят светло жълта течност. Дали това е болест? Не се притеснявай, прости физиологични нужди!!!

Димитър Бонев
05.03.2011, 07:30
то и в българия има препарат против нозематозата казва се Нозестат но не съм го използвал
Внимателно с този препарат. Когато излезе на пазара някои велики доценти останаха без пчели от неправилна употреба.

Тошката
15.03.2011, 16:09
искам да попитам за тези препарати , използват се само в краен случаи , мисълта ми е не профилактично против НОЗЕМАТОЗА

scutellator
15.03.2011, 18:02
Напротив. Тъй като нито нозестата, нозевита, vita feed и тимола са антибиотици или съдържат такива, се използват и за профилактика. Нищо повече от екстракти от етерични масла. Но дори и природния продукт е опасен, ако се използват дози над предписаното. Напр. алкохол, хероин, кокаин, ефедрин, тетрахидроканабинол (трева), .. са все от растителен произход и въпреки това... (съжалявам че не е много подходящ, но не мога да се сетя за друг пример)

Станко Ставров
15.03.2011, 22:25
Аз ползвах това лекарство против нозематоза профилактично в питките.Дозите са 34мл. на кг. питка и 17мл. на литър сироп. Купих го от Румъния, тяхно производство е.

http://s1.postimage.org/36g8ds3us/15032011110.jpg (http://postimage.org/image/36g8ds3us/)

Станко Ставров
16.03.2011, 07:58
Имаш основание приятелю.Аз го купих за 15 лв.Просто ми останаха леи и реших да го взема, пък дано върши работа.

jivko
21.03.2011, 20:13
на етикета пише ли състава на това лекарство

Станко Ставров
21.03.2011, 20:53
На румънски е.

Даниел Йорданов
21.03.2011, 23:55
Дадох първа доза захарен сироп / 1:1/ с добавка по 5 см3 нозестат на литър сироп....прави ми впечатление че пчелите вяло свалят сиропа/по 300 мл на силно и по 100 мл на слабо семейство /......за 24 часа няма семейство което да е сваливо всичкия сироп от хранилката.....бихте ли споделили впечатления и мнения?!

N-2
22.03.2011, 09:08
Студено е. Няма 10 градуса дневна температура. Пчелите почти не се качват в хранилката.

Kiril8305
01.04.2011, 17:35
Здравейте колеги!
Ако може да ви задам няколко глупави въпроса относно ползването на нозестат.
Инетересува ме дали пречи нещо ако в сиропа съм добавил стартовит и добавя и нозестат?
Интересува ме и това , че пише да не се комбинира с препарати от друг характер , а ако съм сложил ленти предварително , дали е проблем , понеже и лентите съдържат препарат , а пише за нозестата ,че елементите му могат да станат реактиви при определени комбинации с други медикаменти!
Благодара ви предварително за коментарите.
Поздрави!

kando
01.04.2011, 17:49
Това не са глупави въпроси,защото и мен изрично ме предупредиха,да не го смесвам със нищо!!!
Но така и не остана време да разбера,защо - сега гледам съставките на стартовита и нозестата предполагам,че не е проблем,може би с мравчената киселина при неизвестни нам комбинации да направим беля.


п.п.та и мен ме интересуват тези въпроси!

Kiril8305
02.04.2011, 08:34
Днес ходих във Ветеринарната аптека да попитам по въпроса за Нозестата и лентите и Стартовита като комбинация.След дълги обяснения от моя страна , еле бре ме разбраха , и ми обясниха , че смесването със стартовита не представлява опасност, но ако лентите са вътре , е добре със нозестата да се третира две седмици след поставяне на на лентите.Активните вещества казаха ми за две седмици се изпарявали от лентите и така.Не зная дали е вярно или не , ще помоля пак някой по запознат който вече е пробвал за адекватно мнение.
Поздрави!

ivoborisov78
18.10.2011, 14:06
http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Nosema_ceranae&ei=g2udTpP-KKSQ4gTYkty7CQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CCUQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3DNosema-cerana%26hl%3Dbg%26rlz%3D1C1AFAA_enBG433BG434%26pr md%3Dimvns

lyub4eto
16.03.2012, 20:32
Колеги моля за съвет аз съм ос Самоков,обл.София.
Имам три кошера днес 16.03.2012г. при прегледа се останови че са заболели от нозематоза.Какво да правя

Пеньо Лазаров
16.03.2012, 21:07
Любче единственото лекарство за нозематоза в Б-я. е ноземастат третираи снего, въпреки аз му нямам много доверие.

lyub4eto
16.03.2012, 21:20
Колека днез си купих нозестат,но кълбото още е стегнато, а кошерита са целите в петна

ivootur
16.03.2012, 21:28
тези дни времето се оправя,правиш питки пудра захар и мед и слагаш от нозестата както е описано.мисля че се даваше 3–4 пъти през 3–4 дена за сиропа.на питки не знам как е

Димитър Бонев
16.03.2012, 22:27
Към лекарството си има упътване. Спазвай строго указанията, че иначе става беля.

Ивайло Велинов
18.03.2012, 20:16
Немога да разбера аз ли не търся правилно или няма нищо писано за Нозема Церана? Ако знаете някакъв източник моля споделете.

зуница
18.03.2012, 22:42
Ползвай сайта на руското "Пчеловодство"
Доколкото си спомням в някой от броевете от 2011г. имаше интересна статия по темата.Ако не я откриеш пиши на лични ще я потърся.

Toncho
08.04.2012, 12:17
Здравейте. Имам един малък въпрос тъи като съм начинаещ пчелар. Препоръчаха ми да третирам профилактично пчелните семеиства с "Нозестат" понеже диста хора от моя краи се оплакват от нозематоза. Но проблема ми е с дозирането и третирането казаха ми да направя воден разтвор и да напръскам върху рамките а на опаковката пише да се разтвори в подхранващия сироп. Можете ли да ми кажете дали е възможен вариянта с напръскването върху рамките и каква концентрация трябва да е разтвора.

Димитър Ганчев-storm
16.08.2012, 23:27
Някой ползвал ли е препаратът "Нозевит"?Какви наблюдения имате и какво количество на пчелно семейство се дава,когато е в сироп?

зуница
17.08.2012, 10:08
Копирам директо от полски сайт.Дано ти е полезно.Дозировка и способ применения препарата Нозевит:
"Нозевит добавляем в сахарный сироп (1:1), в пропорции 3 мл препарата na 1 литр сиропа. Пчелиным семьям даём двукратно 1/3 литра готового роствора с промежутками 10 дней весной и осенью.
В исключительных случаях (семьи сильно зараженые ноземотозом) подкармливаем 4 раза через каждые 4 дня по1/3 литра роствора.
Роствором препарата с сахарным сиропом можно также опрыскивать пчелосемьи либо поливать в улочки на пчёл сидящих на сотах. Замечено, что опрыскивание действует более эффективно."
http://bartnik.pl/_old/lang-ru/onas/aktualnosci/250-preparat-do-zwalczania-choroby-sporowcowej

vanHanegem
17.08.2012, 17:17
Днес получих информация, че следващата седмица "Байер" пуска на българския пазар препарат против нозематоза(вкл. и за нозема церана) с наименование "Байкокс". Приблизителна цена за 20 мл. разфасовка - 7 лв. Препаратът е разрешен за употреба в РБ.

Юрий Цветков
17.08.2012, 22:12
Днес получих информация, че следващата седмица "Байер" пуска на българския пазар препарат против нозематоза(вкл. и за нозема церана) с наименование "Байкокс". Приблизителна цена за 20 мл. разфасовка - 7 лв. Препаратът е разрешен за употреба в РБ.Сигурен ли си за името. Защото от години се продава препарат с такова име, но е за борба с кокцидиите. А тези паразити, не засягат пчелите, поне до колкото е известно.

vanHanegem
17.08.2012, 22:54
Информацията ми е от управителя на ф-ма "Гергьовче" - може би най-големия дистрибутор на ВМП в България. Но нека почакаме.....след вторник ще видя и ще "пипна" препарата с ръцете си .....Ще информирам допълнително....

Ивайло Георгиев - ingivo
31.08.2012, 12:49
Тъй като закупих още 4 семейства преди 4-5 дни реших да им дам Нозестат профилактично . Може ли да се дава по често например през 2 дни а не през 3 както е в упътването ? То тва си било чист йод като го помирисах.
Защо са решили ,че през 3 дни трябва да се дава ? Може би да не се застоява по хранилките ако се долива ?Ама те мойте 2.5 литра на 6 семейства разделен по около 400 мл го свалиха за 24 часа и хранилките са сухи . Та дали е толкова важен 3 дневния интервал?

Пламен Ганев
31.08.2012, 13:26
Спазвай дозировката точно!От колеги знам,че предозирането се отразява много зле на майките.Мравчената киселина в предозиране ги убива.Според мен,каквото и да се дава /освен забранения фумагилин/ ако даде същия период на необлитане и кошмарно студен февруари,отново ще има значителен брой наранени с-ва.

gaikata1982
27.12.2012, 08:35
здр колеги ,ниакои знаели по колко се слаага нозестат в захарномедните питки?

Димитър Бонев
27.12.2012, 16:38
На кутията пише, но внимавай. Ако прекалиш губиш, ако сложиш по-малко все едно нищо не си направил. Много внимавай. Един много скандално известен пчелар преди години яката се провали докато изпитваше този продукт.

alex74
29.12.2012, 22:05
Упътването за Нозестат и дозировка го има в Мрежата,изписваш името,търсиш и четеш.

М.Петров
13.03.2013, 09:59
Колеги,имам един кошер умрял от диария.Проблема е,че по половината пити има доста мед да не кажа,че са почти пълни.Сложил съм ги в хладилник,а кошера ще обгоря.Дали има вероятност да умрат спорите на ноземата в хладилника или да не си правя експерименти и да ги топя на сироп?Кажете и вашето мнение как постъпвате?

scutellator
13.03.2013, 13:27
Във фризер - дълбоко замразяване за 2 седмици. Повечето от спорите на нозема церана ще умрат за това време, нозема апис обаче е неустойчива на топлина, не на студ.

йо-йо
13.03.2013, 13:28
Сложи ги в празен кошер и ги дезинфекцирай ,с оцетна кесилина във форума е описано как става.

Недялко Атанасов
13.03.2013, 13:36
Причинява се от едноклетъчен паразит — нозема апис, който в споровата си форма попада в храносмилателната система на пчелите, майките и търтеите чрез замърсените от изпражненията на болни пчели храна и вода. Като до-стигнат до средното черво (същинския стомах), спорите прорастват и изхвърлят своя амебовиден зародиш, който навлиза в епителните клетки на вътрешната чревна об-вивка. Там ноземите се хранят и прекарват сложен цикъл на числено размножаване, като отново се превръщат в спори. От това епителните клетки се разрушават и храни-телните вещества не могат да преминат през стените на червото в кръвта. Чувствувайки глад, болните пчелп поглъ-щат все повече храна, вследствие на което дебелото им черво се препълва и те принудително изхвърлят изпражне-нията си по питите и цялата вътрешност на кошера, от което се заразяват и другите пчели в семейството. Оттам по всички възможни преки и непреки .пътища заразата се разпространява по другите семейства. Болните пчели са с намалена жизненост и работоспособност, имат но-кратък живот и произвеждат по-малко млечице. Майката отслаб-ва и намалява или преустановява яйцеснасянето. Вследствие на това семействата остават слаби и с ниска продуктив-ност или напълно загиват още през пролетта.
Според изследванията на Шабанов спорите се запазват жиз-неспособни във водата и почвата до 90 дни, в центрофугирания мед до 1 година, а в запечатания мед в пити-те до 462 дни. Според други автори спорите се запазват но повърхността на питите до две години. Преките слън-чеви лъчи убиват сухите спори за 30 часа, а във вода-та — за 51 часа. Спорите биват убити от парата за 1 ми-нута, във вода при 60°С — за 10 минути, а в мед при 60°С — след 15 минути.
П.П от Календарен справочник по пчеларство.Л.Радоев

М.Петров
13.03.2013, 20:09
Благодаря за отговорите!Календарния справочник го имам и четох там,интересуваше ме със замразяване какво мога да постигна,можеше и във фризера да ги сложа на -18,но...колегата scutellator го е написал,за оцетната к-на ще погледна да.

Kiril8305
13.03.2013, 20:14
Дадох първа доза захарен сироп / 1:1/ с добавка по 5 см3 нозестат на литър сироп....прави ми впечатление че пчелите вяло свалят сиропа/по 300 мл на силно и по 100 мл на слабо семейство /......за 24 часа няма семейство което да е сваливо всичкия сироп от хранилката.....бихте ли споделили впечатления и мнения?!
Не се къхари , принципно сега им е нужно и време през което да си затоплят сиропа преди да почнат да го "свалят".Всичко ще се нареди.

vivabg
20.03.2013, 14:19
Нозематоза профилактично третиране сега,дайте съвет с какво и как,още е рано за сироп.

Николай Калапиш
24.03.2013, 13:45
Сложи ги в празен кошер и ги дезинфекцирай ,с оцетна кесилина във форума е описано как става. А мравчена киселина ще свърши ли същата работа?

Недялко Атанасов
24.03.2013, 20:01
Нозематоза профилактично третиране сега,дайте съвет с какво и как,още е рано за сироп.20мл. йод-1л.вода,смесваш и напръскваш рамките отгоре,това за 20 семейства,ако сам те разбрал правилно,и ако нямаш Нозестат.

Ангел Йосифов
24.03.2013, 20:54
Нозематоза профилактично третиране сега,дайте съвет с какво и как,още е рано за сироп.


Във питките,на килограм 12капки йод.Във поилката(имам бидон 60л) по 20млл.

Николай Калапиш
25.03.2013, 09:39
Благодаря колеги,но аз незададох правилно въпроса.Имам пити с мед от загинали семейства и искам да ги използвзм.Колегта йо-йо отговори на такъв въпрос че те трябва да се третират с оцетна киселина.А моят въпрос е,може ли да ги дезинфекцирам с мравчена киселина а не оцетна защото оцетна ненамирам а имам първата.

salash
25.03.2013, 14:29
Не. С мравчева не става. Оцетна има тук http://www.valerus-bg.com/index_bg.php

Николай Калапиш
27.03.2013, 23:24
Не. С мравчева не става. Оцетна има тук http://www.valerus-bg.com/index_bg.php Колега би ли казал каква е технологията и дозировката?

salash
28.03.2013, 15:55
http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2649&postdays=0&postorder=asc&start=0 Тук е описана технологията и пропорциите. От всякъде трябва да е плътно затворено и внимавай да не вдишаш от киселината.

Николай Калапиш
03.04.2013, 13:10
Не. С мравчева не става. Оцетна има тук http://www.valerus-bg.com/index_bg.php Благодаря колега,взех киселина от фирмата на която ми прати сйта.Купих си два литра които биха ми стигнали да третирам питите по описания начин,НО снощи видях че съдържанието на едната туба(рзфасофките са по 1 л.)е станало на камък.Въпросът ми е можели да се ползва ако го разтроша в някакъв съд и евентуално да добавя малко вода?Проблемът е че куриерските фирми не превозват такъв тип стоки и няма как пак да си взема,аз съм на 180 км. от София.Тази ми я купи приятел който имаше път към моето село,а и ми се оплака че му усмърдяло колата доста добре пък е пътувал с детенцето си.Зтова няма как пак да поискам такава услуга.Ще съм благодарен на всеки колега които има малко повече познания по химия да даде съвет.

Димо Караангелов
03.04.2013, 15:44
Колега аз си поръчах от същата фирма оцетна,мравчена и оксалова кисилина и ми ги пращат с Спиди,утре са при мен!Кои ти каза че куриерите не носят такива пратки!?

Николай Калапиш
03.04.2013, 22:59
Ами те колега.Естествено първо и звъннах и те ми казаха че куриерските фирми не приемали такъв тип стоки.Изредиха ми няколко продукта,само глицерина запомних които може но киселините не,най вече заради миризмата и тогава опасноста разливане и т.н..Но щом ти си поръчал и ще ти ги пратят по Спиди утре пак ще звъня.

dimi_01
06.04.2013, 18:27
Здравейте!Нов съм в пчеларството,от една седмица съм се задомил с 4 кошера!Но днес забелязах на прелките на 2 от кошерите бели петна.Това признак ли е за нозематоза?Трябва ли вече да съжелявам че,се доверих изцяло на човека от който ги закупих?

buci59
06.04.2013, 20:42
Бели петна не са признак за нозематоза.

Румен Димитров
06.04.2013, 21:04
Диарията(нозематозата) се вижда много лесно, даже ако се стане за 10 мин. пред кошера, ще се видят и пчели дрискащи на пожар.При преглед, същите диарични петна ако ги има и по рамките и питите, значи има някакъв проблем.

Тук е момента да питам и аз за нещо: Имам резервоар 4 тона, от който родителите ми си поливат всеки ден или през ден-два градината...ползвам го и за водопой на пчелите, понеже водата се сменява и е прясна. Та, възможно ли е периодично да сипвам някакво количество йод в резервоара, което да води и до профилактична дезинфекция на кошерите ми....па и на тези на комшията ?

Принципно, пчелите се мръщат на Нозестата, заради йодните миризми, та се страхувам, да не ги изгоня от свеж и сигурен водоем.
Та, моам ли да фъргам по малко йод на теа 4 тона вода....и по колко, че да си не изгоним, барем мойте пчели?

Владимир Владимиров-Влад
06.04.2013, 21:33
Та, моам ли да фъргам по малко йод на теа 4 тона вода....и по колко, че да си не изгоним, барем мойте пчели?
На комшията кучета ги яли. :D :D :D drinks;

Румен Димитров
06.04.2013, 21:40
бе той, кумшията, пчелар-софиянец...ретко иде и основно за ваденйе... wink;
...ма си мислех, че йода мирише гадно на болница, та ако фръгам по малко, моам и да постигнем неква целогодишна хигиена wink;

спартак
07.04.2013, 08:22
Румене, ако имаш от старите сребърни пари и не ти свидят , хвърли няколко в резервоара и приключваш с микробите drinks; а бе става (светена вода) :D

satana1982
10.04.2013, 16:25
Колеги,този препарат "Нозестат" с свободно ли се продава в аптеките или трябва рецепта?Има ли на българския пазар по добри лекарства,които да се продават?

Nik_m
15.04.2013, 11:20
След отварянето на един кошер, намерих 4-5 кафяви петна по дрехите ми.
В следващото отваряне прегледах внимателно питите кошера и прелките и никъде не видях да има петна.
Дали са болни?

Ангел Йосифов
15.04.2013, 13:58
Най-вероятно си се изцапъл с прополис.

Николай Калапиш
13.05.2013, 19:05
Колеги тази зима имах сериозни згуби от нозематоза,оцеляха ми 30-тина семейства.Въпросът ми е мога ли да слагам новозакупени отводки в същият двор при тях.В календарният справочник на Л.Радоев четох че трябва местата на загиналите семеиства да се обработят разтвор на хлор,ще пречи ли на пчелите да напръскам с разтвора непосредствено до кошера тъйкато мястото ми е ограничено и немога да настаня отвотките на повече от 10 метра от старите семеиства.Носих за иследване и ми казаха че е нозема апис,за нея пише че умира за 30 часа на слънце но ме притеснява дали все още може да се заразят от миналогодишните семейства.

зуница
13.05.2013, 19:28
МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
НАРЕДБА № 30
от 24 юли 2002 г.
за профилактика и борба с някои заразни болести по пчелите
(Обн., ДВ, бр. 78 от 13.08.2002 г.)


Раздел I
Общи положения
Чл. 1. С тази наредба се определят:
1. мерките за предпазване, ограничаване и ликвидиране на заразните болести по пчелните семейства: американски гнилец (АГ), европейски гнилец (ЕГ), акароза, нозематоза, вароатоза;
2. редът за вземане на проби за установяване на заразните болести по пчелните семейства;
3. задълженията на държавните органи, физическите и юридическите лица за прилагане на мерките по т. 1.
Чл. 2. Установените случаи на болестите по чл. 1, т. 1 подлежат на задължително регистриране и обявяване при условията и по реда на Наредба № 21 от 2002 г. за обявяване и регистриране на заразните и паразитните болести по животните (ДВ, бр. 55 от 2002 г.).
Чл. 3. (1) Генералният директор на Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС) утвърждава ежегодно национална програма за задължителните профилактични мерки срещу болестите по пчелните семейства.
(2) При съмнение или при възникване на някоя от болестите, посочени в чл. 1, т. 1 генералният директор на НВМС утвърждава оперативен план за действие.
Раздел II
Задължения на държавните органи и физическите и юридическите лица при провеждане на мерките за профилактика и борба със заразните болести по пчелните семейства
Чл. 4. (1) Ветеринарният лекар на съответния ветеринарен участък води дневник на пчелина, в който вписва данни относно:
1. броя на пчелните семейства през годината;
2. новозакупените и продадените пчелни семейства, роеве и пчелни майки;
3. установените заболявания и проведените профилактични мероприятия и диагностични изследвания.
(2) Дневникът по ал. 1 подлежи на периодични проверки от НВМС и се съхранява най-малко 4 години след приключването му.
Чл. 5. Собствениците на пчелни семейства са длъжни:
1. да декларират в кметството броя на притежаваните от тях пчелни семейства, мястото на пчелина и настъпилите промени в числеността на пчелните семейства:
а) в срок до 3 работни дни за новозакупените, за които представят ветеринарномедицинско свидетелство;
б) до 30 работни дни за новосъздадените пчелни семейства;
2. да уведомяват незабавно обслужващия ги ветеринарен лекар за промени в здравословното състояние на пчелните семейства и да осигуряват достъп до пчелина за прегледа им;
3. да оградят пчелина и да го разположат на разстояние не по-малко от 1 км от животновъдни обекти и предприятия, в които се събират, съхраняват и преработват пчелни продукти, или предприятия на сладкарската промишленост;
4. да използват пчелни майки от стопанства, получили разрешително за производство и търговия с пчелни майки;
5. да осигурят недостъпни за пчелите помещения за съхраняване на запасните пити, за центрофугиране на меда и за съхраняване на пчеларския инвентар;
6. да използват восъчни основи само от стерилизиран восък.
Чл. 6. Кметовете на общините съгласно чл. 35 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД) организират изпълнението на мерките за профилактика и борба със заразните болести по пчелните семейства.
Чл. 7. (1) За откриване на заразни и други болести по пчелните семейства ветеринарните лекари със съдействието на определени със заповед на директора на РВМС пчелари проверители, предложени от съответната териториално представена браншова организация, извършват задължителни профилактични прегледи на пчелните семейства в района съгласно утвърдената национална програма за задължителните профилактични мерки по чл. 3, ал. 1.
(2) При съмнение за заразни болести ветеринарният лекар взема проби, които изпраща в специализирана диагностична лаборатория, определена по реда на чл. 14, ал. 3 ЗВД.
(3) Ветеринарният лекар отразява в дневника на пчелина извършените прегледи по ал. 1, здравословното състояние на пчелните семейства и резултатите от изследванията по ал. 2.
Чл. 8. При констатиране на заразна болест (АГ, акароза, нозематоза) в отделните пчелини и населени места се налагат мерките съгласно държавната профилактична програма по чл. 30 ЗВД.

Раздел III
Мерки за предпазване, ограничаване и ликвидиране на болестта американски гнилец
Чл. 9. (1) След лабораторно потвърждаване на диагнозата на болестта ветеринарният лекар поставя под възбрана заразения пчелин и всички пчелини, разположени в радиус 3 км от заразения.
(2) Ветеринарният лекар забранява изнасянето, превозването и продажбата на пчелни семейства, роеве, пчелни майки и инвентар от поставения под възбрана пчелин, както и внасянето на пчели и пчелни семейства в него. (3) Болните пчелни семейства (пчелите и пилото), пчеларският инвентар (восъчните пити, рамките, преградните дъски и покривките) и медът се изгарят. Кошерите се изгарят, ако са негодни за по-нататъшна употреба. Изгарянето се провежда в присъствието и под контрола на ветеринарен лекар.
Чл. 10. (1) Пчелните семейства в поставения под възбрана пчелин се преглеждат най-малко двукратно през 15 дни от потвърждаването на диагнозата, като с новооткритите болни пчелни семейства се постъпва съгласно чл. 9, ал. 3.
(2) Останалите пчелни семейства в пчелина, които не показват клинични признаци на болестта, се третират профилактично с химиотерапевтични ветеринарномедицински препарати (ВМП), разрешени за ветеринарна употреба, по указанията на ветеринарен лекар. Третирането се провежда два пъти годишно: през пролетта - март-април (не по-късно от 30 дни преди поставянето на корпусите или магазините за получаване на стоков мед), и през есента - август-септември (след свалянето на същите).
Чл. 11. (1) Пчелинът се счита оздравен и възбраната се вдига една година след последния преглед, при който не са открити болни пчелни семейства, а за разположените в радиус 3 км здрави пчелини - след 30 дни.
(2) Медът от здравите пчелни семейства на заразения пчелин се използва за човешка консумация, след като се обозначи, че произхожда от заразен пчелин.
Чл. 12. (1) Годният за използване кошер се почиства механично и се дезинфекцира по указание на ветеринарния лекар.
(2) Дребният инвентар, центрофугата и работното облекло се дезинфекцират с дезинфекционни разтвори, изваряват или обгарят.

Раздел IV
Мерки за предпазване, ограничаване и ликвидиране на болестта европейски гнилец
Чл. 13. (1) След потвърждаване на диагнозата борбата срещу европейския (доброкачествен) гнилец се провежда диференцирано, съобразно силата на пчелното семейство и степента на проявяване на болестта.
(2) Семействата с тежка и/или напреднала степен на европейски гнилец и парагнилец, както и много слабите пчелни семейства се унищожават по начина, указан в чл. 9, ал. 3.
(3) Леко засегнатите и силните пчелни семейства се лекуват след отстраняване на питите с поразено пило. Лечението се извършва под контрола на ветеринарен лекар с разрешени за употреба във ветеринарната медицина химиотерапевтични ВМП. Медът, получен от тези пчелни семейства, се използва за преработка в хранителната промишленост.
Чл. 14. Профилактиката на пчелните семейства в пчелина се провежда със средствата, по начина и в сроковете, посочени в чл. 10, ал. 2.

Раздел V
Мерки за предпазване, ограничаване и ликвидиране на болестта акароза
Чл. 15. (1) След лабораторно потвърждаване на диагнозата се вземат проби от останалите семейства в пчелина, както и от пчелините, намиращи се в радиус 5 км от него.
(2) Пчелите от болните пчелни семейства се унищожават чрез изгаряне в присъствието и под контрола на ветеринарен лекар.
(3) Ветеринарният лекар поставя под възбрана пчелните семейства в район с радиус 10 км от заразения пчелин за срок една година. През този период ветеринарният лекар извършва ежемесечни прегледи на поставените под възбрана пчелни семейства.
Чл. 16. (1) Всеки разплоден материал, който се внася в страната, подлежи на строг граничен контрол и лабораторни изследвания с цел предотвратяване внасянето на акароза в страната.
(2) За откриване на причинителя на акарозата ежегодно се извършва лабораторно изследване в пограничните райони със страни, в които е регистрирано заболяването (на разстояние 3 км от границата към вътрешността на страната). Лабораторното изследване се извършва на 30 на сто от пчелите в пчелните семейства.

Раздел VI
Мерки за предпазване, ограничаване и ликвидиране на болестта нозематоза
Чл. 17. (1) Засегнатите в силна степен пчелни семейства се унищожават чрез изгаряне в присъствието и под контрола на ветеринарен лекар.
(2) По-слабо засегнатите и все още силни пчелни семейства се прехвърлят в нови или дезинфекцирани кошери, върху изградени чисти или дезинфекцирани пити. Тези семейства се третират със специфични противопаразитни средства, регистрирани за употреба във ветеринарната медицина, след консултация с ветеринарен лекар.
(3) Кошерите и другият дървен инвентар след механично почистване от восъка и клея се дезинфекцират чрез обгаряне.
(4) Годните за употреба пити се дезинфекцират с концентрирана оцетна или мравчена киселина.
Чл. 18. В районите, където е установена нозематоза, се провежда профилактика с пролетните и есенните подбудителни подхранвания в пчелините. Профилактиката се провежда под контрола на ветеринарен лекар.

Раздел VII
Мерки за предпазване от болестта вароатоза
Чл. 19. (1) На всички пчелни семейства в страната се извършва профилактично третиране с регистрирани във ветеринарната медицина акарицидни средства.
(2) Третирането се извършва рано напролет и есен, в периодите, когато не се получава стоков мед.
(3) Всички пчелни семейства в един район се третират едновременно.
(4) През активния период се прилагат механично-биологични методи - строителна рамка, изрязване на търтеевото пило, създаване на отводки.

Раздел VIII
Ред за вземане на проби за установяване на заразните болести по пчелните семейства
Чл. 20. (1) Вземане на проби за лабораторно изследване на заразните болести по чл. 1, т. 1 се извършва ежегодно в съответствие с план, изготвен от НВМС.
(2) Изследването на пробите се извършва в диагностичните лаборатории по чл. 7, ал. 2.
(3) Резултатите от лабораторното изследване се потвърждават от националната референтна лаборатория за диагностика на болестите по пчелите, определена по реда на чл. 10, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за ветеринарномедицинската дейност (ДВ, бр. 55 от 2000 г.), а по преценка на НВМС - и от световна референтна лаборатория.
Чл. 21. (1) Националната референтна лаборатория за диагностика на болести по пчелите координира използваните диагностични стандарти и методи в другите диагностични лаборатории.
(2) Лабораторията трябва да разполага с необходимото оборудване, персонал, апаратура и диагностикуми за потвърждаване на резултатите от другите лаборатории.

Допълнителна разпоредба
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "пчелно семейство" е биологична единица, която се състои от пчели работнички, търтеи и пчелна майка, настанени в един кошер;
2. "пчелин" е животновъден обект, в който са настанени едно или повече пчелни семейства, които принадлежат на един собственик;
3. "американски гнилец" е злокачествено протичащо заразно заболяване по пчелното пило, причинявано от спорообразуващ микроорганизъм;
4. "европейски гнилец" е група от доброкачествено протичащи заразни заболявания по пчелното пило със сходни клинични признаци, причинявани от различни микроорганизми;
5. "парагнилец" е доброкачествено протичащо заразно заболяване по пчелното пило, причинявано от спорообразуващ микроорганизъм;
6. "акароза" е паразитно заболяване по възрастните пчели, което засяга трахеите им;
7. "нозематоза" е паразитно заболяване по възрастните пчели, причинено от едноклетъчен паразит;
8. "вароатоза" е паразитно заболяване по пилото и възрастните пчели, причинено от ектопаразит, който смуче хемолимфа.

Заключителни разпоредби
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 23, ал. 2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
§ 3. Изпълнението на наредбата се възлага на генералния директор на НВМС.
44725
Дано ти е от полза.

scutellator
13.05.2013, 19:45
Колеги тази зима имах сериозни згуби от нозематоза,оцеляха ми 30-тина семейства.Въпросът ми е мога ли да слагам новозакупени отводки в същият двор при тях.В календарният справочник на Л.Радоев четох че трябва местата на загиналите семеиства да се обработят разтвор на хлор,ще пречи ли на пчелите да напръскам с разтвора непосредствено до кошера тъйкато мястото ми е ограничено и немога да настаня отвотките на повече от 10 метра от старите семеиства.Носих за иследване и ми казаха че е нозема апис,за нея пише че умира за 30 часа на слънце но ме притеснява дали все още може да се заразят от миналогодишните семейства.

Не, най-малкото от налитането ( което е неизбежно) от другите кошери ще се заразят и останалите.
В този случай ще отнеме няколко години докато болестта прогресира до състояние че да започне да причинява смъртност. След това - ефекта на доминото, посредством ограбването от пчелите. Колкото и устойчиви да са пчелите на нозематоза и те си имат граници. Накрая ще оцелеят няколко ултра- устойчиви на този паразит.... докато не си сменят майката.... и цикъла започва отново wink;

Николай Калапиш
16.05.2013, 12:39
Колега scutellator след като тези семейства са оцелели и вече се е люпило много ново пило те не са ли се преборили с болеста?Естесвено преместени са в нови кошери старите са обгорени,леко полеко подменям питите но няма да успея да ги подменя всичките тази година защото бяха отслабнали много а и няма паша при мен.Да сменя ли майките и това ще помогне ли с нещо?Доколкото разбирам в крайна сметка тези семейства са обречени,може би следващата зима няма да оцелеят.

scutellator
16.05.2013, 14:59
Ако питаш дали са унищожени спорите - отговорът е НЕ. Когато не си сигурен за някоя болест - разглеждай я все едно е Американски гнилец ( бидейки друг спорообразуващ организъм) - доста добре е описан. Дали е възможно здрав (клинично) човек да зарази друг човек ? - Да, може.

В случая с ам. гнилец ( или която и да е болест) между болните пчели(пило) в семейството има и здрави. Част от пилото не е заразено, както и част от заразеното пило не е болно ( клинично). Има личинки които трябва да погълнат по-голям брой спори от други за да се разболеят. По същия начин и с нозематозата.

Тук обаче поражения върху пилото (обикновенно) няма, и тези неща няма как да ги забелижиш. През активния сезон постоянно се раждат нови (здрави) пчели и евентуално ( тъй като част от здравите също се разболяват) семейството успява да промени съотношенитето на болните/здравите пчели в своя полза, като по този начин се замаскира наличието на преждевременно умрели (болни) пчели. Какво ще стане през зимата, обаче, когато нови пчели не се раждат? "През зимата пчелите не стават по здрави" - колкото повече спори има в кошера, толкова повече от пчелите с по-голям праг на устойчивост ще се разболеят, които пък от своя страна ще генерират още спори.


Относно питите, харесва ти или не- с постепенна подмяна не става. Новите също стават заразени със спори, нищо че изглеждат нови. Направи си аналогията сам - все едно да напръскаш в едно затворено помещение със сълзотворен газ (онези за самозащита) и от време на време да отваряш прозореца за 1-2 минутки, като на всеки час продължаваш да пускаш по-едно две "кълба" от спрея.


Наесен стръскай всички пчели върху основи, дезинфекцирани кошери и т.н. и подхранвай. Иначе пак ще протестираме че пчелите ни били изтровени.

Ако оцелелите майки са вече няколкогодишни и ако не бъдат сменени, най-вероятно тези семейства ще си оцелеят и така. Освен ако не разполагаш с източник на устойчиви на нозематоза пчели, смяната на майките ще помогне само ако ги стръскаш върху гол рой ( т.е. намалиш нивата на патогените в кошера под прага на заболеваемост).

scutellator
29.06.2013, 13:27
http://www.plospathogens.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.ppat.1003185


Старата дилема - кое ще навреди повече - болестта или лечението й.

Niki1313
26.12.2013, 22:48
Здравейте,

Бих искал да повдигна дискусия относно използването на халогена йод (I) и неговите производни при профилактика и борба с болестотворни микроорганизми в пчелното семейство.

Много от Вас споделят своя опит и споменават различни рецепти, но при по-задълбочен прочит се установяват неясноти и дори подвеждане (несъзнателно – надявам се).

Йода и много минерали играят важна роля за правилното функциониране на органите на живите организми, но той има и свойството да бъде и антисептик. Именно като такъв би трябвало да го използваме и в пчеларството. Освен, че успешно се справя с нозематозата, той спомага за неутрализиране на свободните радикали в организма на пчелата и действа като антиоксидант.

Както написах по горе много хора използват различни рецепти, но кои са правилните...?

"...10-12 капки йод на един литър захарен сироп 1 към 1..."
Въпроса тук е какъв йод се използва:
- Йодова тинктура - 5% разтвор на йод в 70% етанолен разтвор на калиев йод (Ki)
- Калиев йодит – воден разтвор (Ki)
- Калиев йодат - KiO3
- Силно наситен калиев йодид ( SSKI) - Силен йод
- Разтвор на Лугол - 6,3 мг молекулярен йод
- Йодорал (Iodoral) – една трета молекулярен йод (5%) и две трети калиев йодид (10%).
- Йодис Концентрат - концентрация 70 мг/куб.дм.
Всичките тези производни на йода ги има в кварталната аптека

Йода е изключително устойчив и стабилен във всичките си форми и това го прави много добро средство за борда с бактериалните заболявания. Проучванията до момента показват, че най-добрата йодна добавка е тази, която включва само един молекулен йод (I2).

Надявам се във форума, освен машинни инженери да има хора, които биха хвърлили повече светлина по този въпрос, защото моите познания за съжаление са само теоретични.

спартак
27.12.2013, 11:50
Аз използвам обикновена 5% тинктура. Когато напълня 20 литровата поилка и слагам 15 капки от тинктурата и малко сол
(две щипки)във водата.За 5 дни се отича и пълня нова и по същия начин.Наблюдавайки пчелите виждам и от други места да идват водоноските , освен и от моите кошери.Така е по - добре , нека и съседските пчели да я ползват водата.Така профилактиката действа в по - голям периметър.

scutellator
27.12.2013, 12:33
според съвременните американски и европейските сравнителни изследвания, които съм срещал, йода и всичките там препарати съдържащи йод ( сръпски, мръпски и т.н.) - не оказват никакво влияние срещу нозематозата - плацебо, за пчеларя. Нозевита е доказано че действа и към момента е евтин ( като превантивно лекарство. той не лекува болните пчели, изгражда преграда между ноземните спори и външния слой на клетките на червата.)

Niki1313
27.12.2013, 21:47
Тази седмица съм я отдал на проучване и анализ на проученото за резултата от употребата на йода в хуманната и ветеринарна медицина.
Струва ми се, че никой не харесва евтините и ефикасни лекарства - още повече, богатите фармацевтични компании. Мисля, че има и много негативни статии за употребата на Оксалова Киселина.
Чел съм доста постове на колеги, които от години използват йод за борба и профилактики при нозематозата.

perdeee
10.02.2014, 18:04
Разполагам с няколко опаковки Нозестат но срока му на годност е изтекъл януари месец,дали ще е проблем ако третирам с него пролетта?Същата е ситуацията и с 10 опаковки Стартовит. Какво мислите дали да ги изхвърля или да ги използвам?

Mateev
10.02.2014, 18:22
Използвай ги, но внимателно проследи дали наистина са проработили и дали има ефект.

За който не знае - сроковете на годност на всички продукти по магазините се определят с ....... гледане в тавана и чесане зад врата. Точно така и аз определих преди много години сроковете на годност на нашите пасти за зъби и шампоани. Кой да ти каже колко ще издържат? Откъде да знам къде ще ходят и как ще се подмятат по складове и рафтове на магазините. Какви ще са температурите, ще ги пече ли слънце и т.н. Пък дори и да го знаех всичко това, откъде да знам какво може да се повреди вътре в химичния състав и кога това ще стане. И какво направих? Ами погледнах какво са написали конкурентните фирми, и написах същото. Не смеех да напиша по-малко, защото продукта нямаше да се продава. Не смеех да напиша по-много, защото знае ли човек дали наистина няма да възникне някакъв проблем. Това е. Така го направих аз, така го правят и всички останали производители по света - гледат в тавана, чешат се зад врата и определят срока на годност, като най-вече се съобразяват с това, което пишат техните конкуренти.

Какво се случва впоследствие?
Ами най-лошото е даден продукт да се повреди преди изтичане на срока на годност. Тогава обикновенно се заформя някакъв скандал, медиите се намесват, производителя бива оплют, и стоката се изтегля от пазара. Но всичко това се случва с вероятност 1 на милион. Много по-вероятен е другия сценарий, при който продукта е с изтекъл срок на годност с една, две, пет или дори 10 години, и въпреки това си е напълно работоспособен и пригоден за употреба.

спартак
10.02.2014, 18:44
То Аржентинскя боб уж европейски помощи за бедните българи - не увира цял ден и пак в резултат е изяден.
Шегата на страни , ако имаш възможност купи си пчелните стимуланти и други такива по възможност пресни и по нататък си прави сметката по добре , освен ако не си дистрибутор.

dunsho78
12.02.2014, 18:40
Вчера видях че един от кошерите изхвърля много подмор като го отворих нямаше майка даже беше станал търтовка но по ме притеснява подмора събрах останалите пчели с друг кошер дали е възможно да е боледувал от нозематоза и подморат да е от това миналата година загубих доста кошера с подобни синптоми есента им давах нозестат с захарният сироп.

Димитър Бонев
12.02.2014, 18:51
Това може да се докаже с анализ на подмора.

dunsho78
12.02.2014, 18:55
къде може да се анализира и какви мерки могат да се вземат ако се докаже че е нозематоза

scutellator
12.02.2014, 20:03
В български лаборатории..... по-добре занеси пробите на врачка. И тя най-вероятно няма да ги изследва, но поне се очаква да има по-голяма вероятност да познае.

Вземаш един микроскоп х400 и си ги изследваш сам. Дори и да откриеш спори (което е много вероятно), това съвсем не означава че точно това е причината ( има голяма вероятност да е резултат, а не причина).


Както всяка болест, най-добър ефект дава превенцията (първа линия на защита -невнасянето на зараза, втора - хигиена: "намери и изгори").


В твоето положение - прехвърляне на всяко едно семейство върху основи и чист кошер и Нозевит. Ако е нозематоза (или бактерия дори) - ще свърши работа, ако е вирус... 50/50.
Алтернативния вариант е селекция - каквото оцелее оцелее.

зуница
12.02.2014, 20:22
Колега,dunsho78,
Пробвай да се свържеш и потърсиш истинска информация.
http://www.vetinst-bg.com/bg/contacts

m_pchelari
14.02.2014, 14:35
Fumagillin. Не е панацея но е единственото средство за временно спасение на пчелина.
Изследване на колегите канадци.

scutellator
14.02.2014, 16:05
Не е панацея но е единственото средство за временно спасение на пчелина.

http://scientificbeekeeping.com/nosema-drench-treatment-trial/

Бърз поглед върху графиките е достатъчен



Между другото, във втория PDF файл само като видях как се вземат пробите за изследване, ме кара СЕРИОЗНО ДА ПОСТАВЯ ПОД ВЪПРОС валидността на резултатите. (също така изследването не е независимо)

m_pchelari
14.02.2014, 20:58
Благодаря за линка колега.

stenlik
02.04.2014, 23:23
Изчетох всичко от форума,но не намерих убедителен отговор на следните въпроси:
1.Видимо има пити които нямат диарични петна,меда в тях заразен ли е ?
2.Съгласно Наредба №30 " (4) Годните за употреба пити се дезинфекцират с концентрирана оцетна или мравчена киселина."
За празни пити ли става дума или за такива с мед?

m_pchelari
03.04.2014, 14:09
Изчетох всичко от форума,но не намерих убедителен отговор на следните въпроси:
1.Видимо има пити които нямат диарични петна,меда в тях заразен ли е ?
2.Съгласно Наредба №30 " (4) Годните за употреба пити се дезинфекцират с концентрирана оцетна или мравчена киселина."
За празни пити ли става дума или за такива с мед?


При нозема церана диария няма и петна може въобще да не видиш. Меда ще е заразен в питите от засегнатите или измрели кошери. Бактерията на цераната живее по рамките около 2 години, в меда около една година. При изкарване на питите на слънчева свелтина драстично се съкращава живота на бактерията. Празни а може би и запечатани пити се третират с 70-80% оцетна киселина. (Взимаш ледена оцетна киселина 99% и я разреждаш с вода да стане 80%. Подреждаш по 5 плодника един върху друг като между всеки плодник слагаш широка гъба или капак от тенекия с памук и наливаш по 120 мл. от киселината. Отгоре слагаш капак и запечатваш всичките плодници със стреч да не взимат въздух. Държиш така 7 дена при над 20 градуса.) Металните части на рамката корозират здраво, но и без това тези рамки е препоръчително да ги бракуваш възможно най-скоро.

stenlik
06.04.2014, 17:03
Празни а може би и запечатани пити се третират с 70-80% оцетна киселина...

Празни и запечатани или празни и може би и запечатани?
Унищожават ли си спорите в запечатан мед?

m_pchelari
06.04.2014, 19:49
Празни а може би и запечатани пити се третират с 70-80% оцетна киселина...

Празни и запечатани или празни и може би и запечатани?
Унищожават ли си спорите в запечатан мед?



Спорите в меда издържат около година. Оцетната киселина в меда няма да ги унищожи. Не знам обаче ако третираш пити със запечатан и незапечатан мед дали оцетната киселина няма да се натрупа в незапечатаните килийки и после да не можеш да ги ползваш пак в кошера. Нека ако някой по-запознат или пробвал колега се включи и ти отговори.

Ако не са ти много питите ги вкарай във фризер за 4-5 дена. Спорите на цераната са много неустойчиви на студ. Също се поразрови за Нозевит и Фумидил-Б (Фумагилин).

Niki1313
06.04.2014, 19:57
Празни а може би и запечатани пити се третират с 70-80% оцетна киселина...

Празни и запечатани или празни и може би и запечатани?
Унищожават ли си спорите в запечатан мед?



Оцетната киселина върши чудесна работа със спорите на нозематозата. Рамки с открит мед, рамки със запечатан мед, рамки без мед - оцетна киселина.

Когато решиш да използваш рамките, вадиш от склада или там където си използвал оцетната киселина за няколко минути на въздух и мушкаш в кошера. Няма никакъв проблем или вредно въздействие на и върху пчелите.

Иначе рецептата е следната:
За пространство с обем 1 куб.м са необходими 200 мл оцетна киселина (4 части ледена оцетна киселина и 1 част вода). Питите се нареждат в сандък или чист празен кошер и върху горните им рамки се поставя слой лигнин, памук или друга памучна тъкан. Върху него се налива нужното количество киселина и кошерът (сандъкът) се затваря. Питите престояват 4-7 дни, след което се проветряват и могат да бъдат използвани отново.

Аз съм по краен и не използвам вода.

Успех

Pavel_Bs
23.07.2014, 22:01
Колеги,имам следния въпрос - ако ползвам Нозевит в комбинация с Апифит и ги приложа чрез напръскване с пулверизатор,ефекта по-слаб ли ще бъде отколкото да се внесат добавките в сироп?Пръскането е посочено като един от методите на третиране.

scutellator
23.07.2014, 22:15
Когато пчелите са силно инфестирани от нозематоза, в крайната фаза семейтвата вече престават да вземат сиропа. От там и даването на дозата чрез намокряне - искат не искат - ще се оближат едни други.

Недялко Атанасов
23.07.2014, 23:57
Колеги,имам следния въпрос - ако ползвам Нозевит в комбинация с Апифит и ги приложа чрез напръскване с пулверизатор,ефекта по-слаб ли ще бъде отколкото да се внесат добавките в сироп?Пръскането е посочено като един от методите на третиране.Нямаш нужда от тия гимнастики,а да извадиш меда и да третираш за каквото трябва и как то трябва.Нозематоза и зорлен да искаш да си я докараш пак няма да можеш

vlado 9
27.07.2014, 19:00
176117621763Това признак за нозематоза ли е,една стара пчела беше останала на булото ми и изака това,след което не успя да излети

m_pchelari
27.07.2014, 21:36
Ха ха човече попикаме от смях. Ама то човек като се гипсира.... Май месец и аз снимах акано от пчели и се съмнявах за майска болест. Повече ми прилича това на преяждане с прашец.

Niki1313
01.08.2014, 21:44
Днес попаднах на интересна информация. Проведени са контролирани опити за влиянието на тимола и ресвератрола в-у нозематозата и живота на пчелното семейство
http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00/89/20/60/PDF/hal-00892060.pdf

"...Един интересен и доста уникален аспект на ресвератрола, който прихваща вниманието на изследователите е, че има способността да удължава жизнения цикъл на някои животни. Риба хранена с ресвератрол, например, живее с 59% по-дълго, отколкото същия вид, без него. Затлъстели мишки живеят с 31% по-дълго и успяват да избегнат всички болести, които обикновено се асоциират със застаряване и затлъстяване..."

Предния откъс е извадка от тази статия http://www.parallelreality-bg.com/statii/netradicionnamedicina/353-2011-08-24-21-31-15.html, която се позовава на научни изследвания, публикувани в Интернет пространството.

m_pchelari
02.08.2014, 06:23
Днес попаднах на интересна информация. Проведени са контролирани опити за влиянието на тимола и ресвератрола в-у нозематозата и живота на пчелното семейство
http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00/89/20/60/PDF/hal-00892060.pdf

"...Един интересен и доста уникален аспект на ресвератрола, който прихваща вниманието на изследователите е, че има способността да удължава жизнения цикъл на някои животни. Риба хранена с ресвератрол, например, живее с 59% по-дълго, отколкото същия вид, без него. Затлъстели мишки живеят с 31% по-дълго и успяват да избегнат всички болести, които обикновено се асоциират със застаряване и затлъстяване..."

Предния откъс е извадка от тази статия http://www.parallelreality-bg.com/statii/netradicionnamedicina/353-2011-08-24-21-31-15.html, която се позовава на научни изследвания, публикувани в Интернет пространството.

Това го има в апидолоджито, май сме го коментирали преди време. Ресвератрола го има като добавка за фитнес, но и цената му е хубава. Има го също в естествен вид в червените вина. Това обаче въобще няма да помогне срещу нозематоза в напреднал стадий.
Ако обаче докажат, че ще удължи и моя живот с 50% почвам червеното вино и добавките :)

Pavel_Bs
02.08.2014, 10:11
Колеги,бях писал в друга тема за ресвератрола.В червените вина които не се пръскат с пестициди има най-голямо количество ресвератрол.Има така наречените "директни" сортове лозя(алжирка,унгарка,липа... .)които всичко познаваме и които не се пръскат.Следвайки логиката би трябвало те да са най-богати на ресвератрол.В миналото,за да се доунищожат "директните" сортове е започнала кампания с дезинформация,че тези сортове извличали вредни вещества от почвата и не били хубави за пиене.Както се досещате - където има пари,скруполи няма.Филоксерата е вкарана умишлено в България в един кух бастун от френски шпионин.Та колегата m-pchelar е напълно прав - нека да си удължим нашия живот,пък пчелите и те ще намажат по нещо.Само да не прекалите с източника на ресвератрол,че се става зависим:laughing:

vencii
02.08.2014, 20:38
Лозите отделят ресвератрол за да се борят с някои болести, вследствие на това че не са пръскани. Тая година лозята масово са болни и във виното ще има ресвератрол.

PABLO PAVLOV
02.08.2014, 21:14
Явно много малко колегине са виждали истинска нозематоза която на територията на страната се среща в два вида /шама/ церане и апис. От 2004 г. в България не е регистрирана нозема апис но нозема церане има.
Интересно че всеки говори за нозематоза но каква и как е определи и по какви методи -церане колеги е азиатски еко тип в нашите климатични условия тя не може да прояви клинична картина -в смисъл :диарични петна по корпуса и питите в силно сив цвят без миризма, мащабно намаляване на броя на работните пчели в кошера, мъртви пчели по дъното на кошера с подути коремчето и др.
Много често не компетентните лица бъркат не заразната диария при пчелите и токсикозите с ноземна зараза.
Нозема церане е разпространена в цяла европа но не и отдават кой знае какво внимание.Но се стремят да селектират пчели с силна емунология съм церане.
Лабораторно спорите на церане и апис са еднакви и на микроскобски анализ трудно се различават затова са правят анализи на ДНК ниво с контрастни праймери.
Интересно на нашия пазар се появиха какви ли не продукти от антибиотични до билкови това добре ама кой и кога ги тества и провери дали теса ефективни то по тази логика и пясък в торбички да опаковаш и твърдиш че лекува нозематоза ----може и да стане .
Института по пчеларство в Кирхайн - Германия е работил доста дълго време по тези въпроси с нозематозата имат интересни изследвания но не са- безплатни.
Интересно е че са изпитвали почти всички раси пчели и българските по емунология.
Тъпчете си пчеличките с каквито си боклуци искате но до момента в България има само един препарат на ПРИМА ВЕТ и той за нищо не става.
Мисля че е по разумно да се търсят пчели който са по малко податливи към този потоген а не да ги наливаме, пръскаме и какво ли не.

m_pchelari
03.08.2014, 08:51
Маркетинга на най-различни пчеларски чудеса върви по една и съща схема. Интернет страница, теми за съответния продукт по пчеларсите форуми и на първо място поне няколко спонсорирани научни изследвания "доказващи" ефикасността му. После следва мълниеносно разространение на слуховете за новото "спасение".
Това го изпитах с чудодейния заместител на прашеца, така наречения Фийд бии. Много добра мрежа от сайтове, теми по форумите и така нататък. Канадците са виртуози.
И така и аз реших да го тествам. Давах го по какви ли не рецепти и варианти и резултата беше един и същ - пчелите така и не го кусаха. Тогава си дадох сметка за нашата природа, нещо което в канада пчелите го ядат едва ли не от чувала, тук не щат и да го погледнат. Казват, че съдържа основно бирена мая и грахов протеин ама това за нашите пчели е боклук.

scutellator
03.08.2014, 18:03
.....Това го изпитах с чудодейния заместител на прашеца, така наречения Фийд бии. ....
И така и аз реших да го тествам. Давах го по какви ли не рецепти и варианти и резултата беше един и същ - пчелите така и не го кусаха.....

Ако вместо заместител решиш по същия начин да ги храниш със готов събран прашец - повярвай, резултата ще е същия.
Не ти е виновен продукта, а че не го използваш правилно.

Например, ако на пчелите сложиш питки със ПРАШЕЦ ( или пък негов заместител) и във същото време има принос на прашец, семействата по-скоро биха умрели от глад отколкото да накусят тези питки.

Да храниш със прашец не е същото като да ги почерпиш със сироп. Има си повече трикове за да ги накараш да го вземат.

scutellator
03.08.2014, 18:23
.
Мисля че е по разумно да се търсят пчели който са по малко податливи към този потоген а не да ги наливаме, пръскаме и какво ли не.

Ако чакаш някой друг да я свърши тази работа, а ти да си купиш готов продукт, ще има още да търсиш доста дълго.
В Дания селекцията против Нозематоза е стандарт. Но отделен е въпроса дали след като са устойчиви там, ще бъдат устойчиви и тук.
Учените вече масово възприемат Нозематозата не като причинител, а като СИМПТОМ на заболяване. Когато нивата на вароатозния акар са високи, репликацията на вирусите също се увеличава, а вирусите (или някакъв друг причинител) лесно водят до увеличаване на нозематозния товар. Следствие, а не причина за повишена пчелна смъртност.
Интересното е друго, някои семейства са напълно работоспособни и видимо изглеждат напълно здрави дори при нива от над 5 млн. спори за пчела (според Джери Броменшенк), при положение че повечето други семейства трудно оцеляват при нива над 1 млн спори за пчела.

Един ХУБАВ микроскоп със х400-х1000 струва малко повече от една ръчна 3 рамкова центрофуга за мед

Nik_m
26.08.2014, 14:16
Някой ползвал ли е сръбски Ноземацид за профилактика?

Vmitev
26.08.2014, 17:03
А в този ред на мисли, някой има ли идея защо Варамита е забранен в Б-я, а в Румъния се продава свободни и то от Евротом - Сърбия?

freelancer_bg
28.08.2014, 15:56
Resviratrola e скъпичак в БГ. Даже БЕЗБОЖНО СКЪП, но в iHerb цените са ПЪТИ по-малки. Това е един от най-големите онлайн магазини за хранителни добавки, натурална козметика и т.н. От него си купувам разни неща за здравето и тренировките във фитнеса (другото ми голямо хоби освен пчелите). Също така от тук си купих летицин за рецептата с тимол емулсия на scitellator, няколко вида етерични масла , едно от които от лимонова трева (http://www.iherb.com/now-foods-essential-oils-lemongrass-1-fl-oz-30-ml/3330?rcode=nov505) (имитира насоновия хормон и може да ловите ройчета с него, също така има и рецепти за профилактика против акар с него) Ако някой иска да екпериментира с ресвирастрол ето го линка http://www.iherb.com/resveratrol?p=1&sr=4&rcode=nov505 . Доставката до България е 4$ и пратките пристигат от САЩ за 10 работни дни (бързо е защото много хора пазаруват от този сайт и постоянно правят групажи), ако поръчката е на цена под 30 лв. , си я вземате директно от пощата срещу лична карта. До тази сума не се начисляват нито ДДС, нито мито, нито митнически такси.


Днес попаднах на интересна информация. Проведени са контролирани опити за влиянието на тимола и ресвератрола в-у нозематозата и живота на пчелното семейство
http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00/89/20/60/PDF/hal-00892060.pdf

"...Един интересен и доста уникален аспект на ресвератрола, който прихваща вниманието на изследователите е, че има способността да удължава жизнения цикъл на някои животни. Риба хранена с ресвератрол, например, живее с 59% по-дълго, отколкото същия вид, без него. Затлъстели мишки живеят с 31% по-дълго и успяват да избегнат всички болести, които обикновено се асоциират със застаряване и затлъстяване..."

Предния откъс е извадка от тази статия http://www.parallelreality-bg.com/statii/netradicionnamedicina/353-2011-08-24-21-31-15.html, която се позовава на научни изследвания, публикувани в Интернет пространството.

perchi
29.08.2014, 16:43
От къде си купувате Тимола колеги? Някой линк ако може.

freelancer_bg
29.08.2014, 18:56
Някой беше казал ,че Нозевита се прави от дъбов танин. Същото нещо чета и по разни англоезични сайтове. Някой може ли да даде рецепта за препарат против нозематоза направен от дъбов танин?

Nik_m
30.08.2014, 17:36
Купих Нозевит+ в нета намерих че се дава 4 пъти през 4 дена а на опаковката пише 2 пъти през 10 дена.
Кое е по добрият вариант.

Искрен Мутафов
30.08.2014, 17:42
Купих Нозевит+ в нета намерих че се дава 4 пъти през 4 дена а на опаковката пише 2 пъти през 10 дена.
Кое е по добрият вариант.

Зависи от целите...?!?
Ако е за лечение е 4 пъти през 3-4 дни. Ако е за профилактика 2 пъти през 10 дни пролет и есен. Но най-добре е есента да го приложиш 4 пъти през 10 дни(може и по-начесто, не е голям проблем). Не е от голямо значение дали ще го дадеш чрез напръскване или в хранилката, важното е да е по 1 мл на семейство на третиране.

Nik_m
30.08.2014, 18:10
Зависи от целите...?!?
Ако е за лечение е 4 пъти през 3-4 дни. Ако е за профилактика 2 пъти през 10 дни пролет и есен. Но най-добре е есента да го приложиш 4 пъти през 10 дни(може и по-начесто, не е голям проблем). Не е от голямо значение дали ще го дадеш чрез напръскване или в хранилката, важното е да е по 1 мл на семейство на третиране.
Мерси! Нямам следи да са болни, но колегите от моя район които носиха на изследвания имаха нозематоза и предполагам че и при мен има но се изхождат на вън. За това препрочитам да и дам 4 пъти.

Искрен Мутафов
30.08.2014, 18:30
Мерси! Нямам следи да са болни, но колегите от моя район които носиха на изследвания имаха нозематоза и предполагам че и при мен има но се изхождат на вън. За това препрочитам да и дам 4 пъти.

Във всички/почти всички пчели има някакво определено ниво на спори на нозематозата. Въпроса е какво е количеството им, и като надминат някакво ниво то тогава се проявява фактически болестта. Работата която Нозевит+ върши е да подтиска развитието на спорите на ноземите(апис и церане). Тъй че според мен, няма какво да се чудиш ами си третирай поне два пъти, а най-добре четири. Цената му за едно третиране е по-малко от 25 стотинки...

Валтер Желязков
30.08.2014, 21:12
От къде си купувате Тимола колеги? Някой линк ако може.

http://www.renyshoney.eu/

Вълчан
01.09.2014, 11:26
https://www.youtube.com/watch?v=bcAZ9rhl5U4 Попаднах на това третиране! Йод повидон, в България Браунол има фасовки по 1л. и Йодасептадон.

distedi
01.09.2014, 11:59
Освен с поливане, може да се напръсква и с пулверизатор. Мой познат при всяко отваряне на кошерите профилактично напръсква горните летви на рамките. Ето един линк, от където може да се закупи йодна тинктура: http://afya-pharmacy.bg/product/1749/yodova-tinktura-5-1l-himaks.html

asti
01.09.2014, 12:34
Освен с поливане, може да се напръсква и с пулверизатор. Мой познат при всяко отваряне на кошерите профилактично напръсква горните летви на рамките. Ето един линк, от където може да се закупи йодна тинктура: http://afya-pharmacy.bg/product/1749/yodova-tinktura-5-1l-himaks.html
Разрежда ли се или направо се пръска със пулверизатора?

distedi
01.09.2014, 12:46
Задължително се разрежда! В клипчето е казано.

asti
01.09.2014, 13:04
Задължително се разрежда! В клипчето е казано.
Да разбирам: Йодсептадон 10% се разрежда 30мл. на 1 /един/ литър вода. /поне това разбрах от клипчето/.

distedi
01.09.2014, 13:20
Така е казано в клипчето. А иначе може и с по-малки концентрации :)

Борис Борисов
01.09.2014, 16:06
Нозестат, Нозевит или Нозевит + според Вас, е най-добрият избор за борба с нозематозата ??? Никъде не можах да намеря сравнение, така че смятам, че ще бъде полезно за много хора да споделите опита си. Благодаря предварително

distedi
01.09.2014, 17:29
Нозестат, Нозевит или Нозевит + според Вас, е най-добрият избор за борба с нозематозата ??? Никъде не можах да намеря сравнение, така че смятам, че ще бъде полезно за много хора да споделите опита си. Благодаря предварително
Преди време Mateev беше дал връзка към един сайт, където се предлагат Нозевит и Нозевит+. Там е написано, че Нозевит+ съдържа в себе си същите активни съставки като Нозевит с добавка на витамини, етерични масла и лимонена киселина. :) Ето и линк: http://galabari.com/Za-pchelite-apivita-Hrvatska-c-33_94.html?ssid=cf0a75kmuho4p5l3r542iij837

vanHanegem
01.09.2014, 19:13
Най-доброто средство за борба с нозематозата е Vitafeed Gold. Сега е момента да приложите препарата!

scutellator
02.09.2014, 22:45
Най-доброто средство за борба с нозематозата е Vitafeed Gold.

Не и според ето това изследване:
http://scientificbeekeeping.com/nosema-drench-treatment-trial/
До колкото ми е известно това е единствения по рода си сравнителен тест между толкова много различни препарати.

Нека ви кажа защо е толкова трудно да се прецени дали даден препарат ДЕЙСТВА срещу нозематозата или не:
-Ако човек използва само външното състояние на семейството като ориентир дали третирането си е свършило работата, то има една голяма заблуда в която може да попадне: Това че семейството на пръв поглед изглежда по-здраво, съвсем не означава, че нивата на нозема са по-ниски от преди.

- Ако човек измерва нивата на спорите преди,по време и след третирането, то съвсем не означава че ако нивата са по-ниски, те задължително се дължат на третирането. По-често ноземната инфекция заглъхва от самосебе си и без третиране.

Борис Борисов
03.09.2014, 07:48
Някой друг пробвал ли е Vitafeed Gold ? Скутелатор ти какво средство за борба с нозематозата използваш ? Почти сигурно ще пробвам с Нозестат +, но определено ще ми бъде интересно да чуя повече мнения за Vitafeed Gold, тъй като поне според мен не е толкова разпространен в България и варианта да е най-доброто на пазара не може да бъде изключен автоматично. В същото време не искам да рискувам и да имам жертви затова, че съм избрал да се доверя на препарат с не дотам доказани на практика качества, или поне аз не се чувствам достатъчно сигурен в него, че да рискувам.

ivootur
03.09.2014, 08:21
Доколкото разбирам от изследването с моите нищожни познания по английски,най-ефективно средство е фумалгина,на второ място е нозевит.Правилно ли съм разбрал?
Искам да попитам третиране с фумалгин и след това с нозевит,по-добри резултати ли ще даде от колкото пооделно?
То за България е ясно че поради забраната за антибиотици остава нозевита.

scutellator
04.09.2014, 14:37
Скутелатор ти какво средство за борба с нозематозата използваш

Поддържане на вирусите под контрол и високопротеинова диета на пчелите (това включва и повече мързелуване/гъстота на пчелите спрямо дадения обем)!

Никой от препаратите в момента не е ЛЕКАРСТВО (в класическия смисъл) - третираш и хоп, пчелите вече като с магическа пръчица нямат нозематоза. - Недей да разчиташ на това че като третираш с препарат и проблема е решен! ("Кошерите ми загинаха, пък ги бях третирал за вароатоза и за нозематоза. - Трябва да е заради земеделските пестициди?! Аредаторите са виновни!") Ако не си гледаш пчелите както трябва няма прапарат на света, който да те избави от нозематозата дори и за момента.

Ако ме питаш кой от препаратите използвам - Нозевит +, но не бих могъл да кажа дали действа или не. Аз го ползвам като суплемент.



Доколкото разбирам от изследването с моите нищожни познания по английски,най-ефективно средство е фумалгина,на второ място е нозевит.Правилно ли съм разбрал?



На мен ми изглеждат еднакви по ефктивност. Интерсно е друго - графиката по медодобив. Там контолната група (без третиране) се представя най-зле. Най-добре се предтавя групата третирана с белина, а при всички останали медодобива е горе-долу еднакъв (в рамките на статистическата грешка).



Искам да попитам третиране с фумалгин и след това с нозевит,по-добри резултати ли ще даде от колкото пооделно?


Иво, някои американци твърдят че едновременното третиране с двата препарата (в сиропа има както нозевит, така и фумагилин) дава "чудодеен ефект". Естествено, информацията не е потвърдена, така че не се предоверявай.

Pavel_Bs
09.09.2014, 19:42
Колеги,днес останах изненадан от Нозевита.Когато почнах да преливам в друго съдче за да имам лесен достъп със спринцовката,започнаха да се точат едни кафяви сополи от шишенцето.Образуваната утайка определено беше жилава и не се разкъсваше лесно.Нозевита съм го закупил пролетта,ползвам съм го тогава и от там насетне си стои затворен и на тъмно.Беше в промоционален пакет с Апифит и сега се чудя да не са почнали с икономиите и те.Случвало ли се е на някой от вас и дали е добра идея да го ползвам?Днес им разлях първата порция,все пак за това отидох на пчелина.

scutellator
09.09.2014, 19:54
Имай впредвид че Нозевит не е синтетичен химичен продукт, а просто "бабина рецепта" на екстракт от дъбова кора. Ако не се получаваха тези сополи (точно те предпазват външния слой на чревната обвивка на пчелите от атаките на ноземните спори) би имал повод за притеснение

Pavel_Bs
09.09.2014, 19:58
Тоест да очаквам тези утайки винаги да присъстват в шишенцето.В такъв случай добра идея ли ще е ако се опитвам да ги разбия или просто да ги изхвърля от разтвора?

scutellator
09.09.2014, 20:02
След определен период на престой на продукта те започват да се образуват.
Едва ли ще можеш да ги разбиеш - може да ги изхвърлиш за да не ти пречат

Pavel_Bs
09.09.2014, 20:09
Това и направих.Сега се сещам,че танина при алкохола предизвиква също утайка,явно процеса е същия.

Pavel_Bs
09.09.2014, 20:28
Не искам да издребнявам,но имам следните въпроси - след като част от танина в разтвора е преминала в друга форма,то това не намалява ли ефективността на Нозевита?При алкохола комбинацията от кислород и танин ускорява отлагането на утайки.Да считам ли,че след отваряне на опаковката се задейства въпросния процес или той е наличен и при не отваряна опаковка?Ако отговора е да,то това не значи ли,че е най-добре да се поръчва такова количество което ще се оползотвори в рамките на месеца без да престоява за следващ сезон?

scutellator
09.09.2014, 22:24
С тези въпроси може да се обърнеш към производителя. Те заслужават отговор.
А пък от друга гледна точка, след като никое третиране против нозематоза така или иначе не дава близък до желания резултат, има ли смисъл да си тормозиш главата за стотинки?

Искрен Мутафов
10.09.2014, 01:53
...то това не значи ли,че е най-добре да се поръчва такова количество което ще се оползотвори в рамките на месеца без да престоява за следващ сезон?


Там от където аз си купувам Нозевита, ми препоръчаха след отваряне на опаковката(бутилката), да го съхранявам в хладилника.

Pavel_Bs
10.09.2014, 07:33
Колега Искрен,ако процеса стартира вследствие на окислението,съхраняването в хладилника би забавило утаяването,но няма да го спре.Отделно стои въпроса как се налива от самия производител и дали въпросния процес не стартира още при пакетирането.

asti
10.09.2014, 07:38
Добро утро на всички. Като млад пчелар реших да опитам да подхранвам със питки който сам ще си направя. Мисля да ги направя от пудра захар и мед 4:1. Прашец 250гр /разтворен във малко вода/ на 5 килограмова питка. И капка карамфилово масло. Искам да ви попитам тъй като се чудя дали ще е удачно и ще има ли ефект ако добавя нещо против нозематоза-та? Например като: Церанон, Нозецид или Йодасептадон 10%. Желая ви лек и ползотворен ден.

m_pchelari
10.09.2014, 09:07
Основното свойство на танина е свьзването с протеина. Чудя се дали обяснението за предпазната обвивка не е за по лесно смилане. Имам предположение, че действието му може да се дьлжи на протеиново "гладуване" на спорите. Което най-вероятно до известна степен подлага пчелата на протеинов глад.

scutellator
10.09.2014, 14:44
Е па може да го прочетеш сам, вместо да го мислиш обяснението.

http://vri.cz/docs/vetmed/56-7-344.pdf (http://vri.cz/docs/vetmed/56-7-344.pdf)

http://vri.cz/docs/vetmed/58-8-422.pdf

Запознай се и със жизнения цикъл на Нозема и накрая вземи че преразкажи на всички нас това което си научил. Виждам че си любознателен.



Между другото спората е много усточива на външни влияния гадинка. На слънце, екстремни температури, изсушаване, радиация... не се храни, не пие вода, не диша и не ака. Един спорообразуващ организъм може да стои с десетки (понякога дори стотици или хиляди) години в това си състояние, чакащ да попадне в благоприятна за размножаване среда.

m_pchelari
10.09.2014, 21:21
Сега четох единия файл и това което разбрах донякьде ми потвьрждава теорията. Ноземата подтиска храносмилателни ензими и изсмуква хранителните вещества на пчелата. Нозевита по някаква причина води до стимулиране на тези храносмилателни ензими или протеини и така помага. Накрая обаче се казва че тепьрва ще се изследват негативните последствия на нозевита за хранителното усвояване на пчелата. Благодарение на файла обаче осьзнах, че танина е по скоро "отрова" за пчелата която се защитава от него като синтезира повече от тези храносмилателни ензими и така преборва ноземата. Типичен случай на клин клин избива. Това е мое разсьждение!


These results show that the use of Nozevit in the midgut of treated bees stimulates the activity of the studied proteolytic enzymes. In future research, it will be necessary to determine the effect of Nozevit on the lifespan of bees and whether its administration leads to any adverse effects on the physiological processes in bees

m_pchelari
10.09.2014, 22:00
Прочетох и втория файл, но за сьжаление не разбрах много. Говори се за някаква гьбична обвивка на средното черво породена от танина. Като според мен пчелата реагира така като защита срещу танина. Накрая се казва, че понеже танина помага срещу разстройство а ноземата предизвиквала разстройство то затова помагал.


Such phenols of high molecular weight contain sufficient numbers of hydroxyl groups to form complexes with proteins, cellulose and some minerals and thus protect against diarrhoea. As diarrhoea is induced by nosema disease, tannins from Nozevit should function to inhibit this and thus substantially reduce the spread of the pathogen within bee colonies

Пьрвия файл за мен беше по-разбираем и по-смислен.

П.С.
Ако храносмилателните ензими са една и сьща "храна" на ноземата и танина, то чисто теоретично полза би могло да има и даването на храносмилателни ензими от сорта на мезим форте и еспумизан. Ха ха само това не сьм давал на горката пчела.

scutellator
11.09.2014, 12:02
Трябваше да започнеш първо със жизнения цикъл на нозема. Тогава щеше да разбереш много по-добре написаното.
http://entomology.ucdavis.edu/files/147621.pdf


http://palaeos.com/eukarya/stem_metazoa/microsporidia.html
http://www.extension.org/pages/31234/nosema-microsporidia:-friend-foe-and-intriguing-creatures


http://aem.asm.org/content/76/9/3032/F4.large.jpg
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3109658/

На снимките не се вижда много добре, но действителната дължина на "харпуна" е по-голяма от тази на човешки косъм!!!

m_pchelari
12.09.2014, 21:44
Въпреки, че темата за нозематозата не ми е актуална в момента ми е изключително интересна. Някой от линковете съм ги чел, но в един намерих нещо ново и интересно. Ключа за палатката според мен се крие в това какви условия в средното черво точно карат бактерията да "покълне" и с какво точно се храни. Условията за покълването на бактерията доколкото разбрах от линка варират много за всеки нападнат организъм и са много различни, а на всичкото отгоре и все още неизвестни.

4. Germination
Spore discharge is generally believed to occur in several phases: (1) activation, (2) increase in intrasporal osmotic pressure, (3) eversion of the polar tube, and (4) passage of sporoplasm through the polar tube. The exact mechanism(s) of this process is not well understood. Conditions that activate spores vary widely among species, presumably reflecting the organism’s adaptation to their host and external environment
В другия линк обаче се казва с какво най-вероятно се храни бактерията след като навлезе в клетката.

Based on genetic studies that indicate whether an organism has the necessary mechanisms to process nutrients, the most likely source of energy uptake from the host is direct- microsporidian vegetative forms (meronts and sporonts) appear to directly absorb adenosine triphosphate (ATP), the chemical that stores and transfers energy in cells.
А тук пише аджеба какво е това adenosine triphosphate (ATP):
http://en.wikipedia.org/wiki/Adenosine_triphosphate
Изключително важен коензим - енергията която ензимите използват за да си свършат работата. Тоест най-вероятно ноземата се храни не точно с ензима а с енергията която му е нужна. Ефекта обаче е същия, невъзможност на пчелата да се храни пълноценно. Интересно е защо ноземата не засяга младите пчели (които още не консумират активно прашец), и защо при обилна прашецова паша ноземата почти изчезва. И къде точно помага танина дали променя условията за покълване или оставя спората без храна или действа като заместител на ATP и възстановява равновесието в организъма?

Нещо интересно за този коензим извън пчелите:

The energy used by human cells requires the hydrolysis of 100 to 150 moles of ATP daily, which is around 50 to 75 kg. A human will typically use up his or her body weight of ATP over the course of the day.[33] This means that each ATP molecule is recycled 500 to 750 times during a single day (100 / 0.2 = 500). ATP cannot be stored, hence its consumption closely follows its synthesis. However a total of around 5g of ATP is used by cell processes at any time in the body.
В човешкото тяло има само 250 грама от него, които се рециклират 750 пъти всеки един ден, като за целия ден се използват около 75 килограма от това чудо. Във всеки един момент в клетките се използват постоянно около 5 грама от него.

m_pchelari
14.09.2014, 08:24
Подарък за Скутелатор, комбиниран с един въпрос ;). Знаеш ли колко е съдържанието на танин в нозевита (примерно опаковка 250 мл.)? Интересно хърватите не го споменават никъде.

scutellator
15.09.2014, 20:17
Подарък за Скутелатор, комбиниран с един въпрос ;). Знаеш ли колко е съдържанието на танин в нозевита (примерно опаковка 250 мл.)? Интересно хърватите не го споменават никъде.

Бях решил да приключа първо с книжлето и тогава да ти отговоря, но към момента не е ясно докога това ще стане.
В кое изречение прочете че точно танина е това което помага на пчелата да не се заразява с нозема? ХА ХА. Нозевит е традиционна народна (демек бабина) рецепта на базата кора от дъб и като нищо полезния му ефект би могъл да идва от удавените бубулечки които съм намирал вътре в него ( което е малко вероятно, но все пак схвана идеята)


А тук пише аджеба какво е това adenosine triphosphate (ATP):
http://en.wikipedia.org/wiki/Adenosine_triphosphate
Изключително важен коензим - енергията която ензимите използват за да си свършат работата. Тоест най-вероятно ноземата се храни не точно с ензима а с енергията която му е нужна. Ефекта обаче е същия, невъзможност на пчелата да се храни пълноценно.


Бодибилдърите приемат АТФ под формата на креатин ( буквално това не е съвсем вярно, но ефекта е абсолютно същия). След като ноземмната спора изтреля "харпуна" си, тя инжектира съдържанието си в клетката на своя гостоприемник. Тя е паразит! Всички функции на клетката са вече подчинени изцяло върху изхранването и размножителния процес на нозема. (колкото повече от чревните клетки на пчелата са заразени, толкова по-малко хранителни вещества е способна да усвоява) В този етап паразитираната от нозема клетка служи за директно заразяване на други съседни чревни клетки и/или за разпространението на нозема и в други органи в тялото на пчелата. След като накрая измуче всички жизнени сили на клетката, смъртта на клетката (лезии) довежда до изхвърлянето на спори във фекалната маса, които биха могли или отново да реинфестират гостоприемкика или биват изхвърляни навън заедно с фекалиите.

scutellator
15.09.2014, 20:43
Интересно е защо ноземата не засяга младите пчели (които още не консумират активно прашец),
При излюпването си храносмилателната система на пчелите е девствена откъм всякакви бактерии ( защо - отговора ще намериш в стадия какавида при пилото), но не и от вируси. Смилането и усвояването на храната (в храносмилателната система) и превръщането на прашеца от пчелите в перга се извършва от бактерии. (От всички бозайници, преживните животни са най-зависими от бактериите за изпълнението на храносмилателния процес) След излюпването си, младите пчели получават тези бактерии от кърмачките (т.е. биват заквасвани) посредством храната. Пчелите всъщност култивират различните бактерии нужни им за всички тези процеси ( и колкото е по-голямо генетичното разнообразие вътре в семейството, толкова повече на брой видове потенциално полезни бактериии има).


Ноземата засяга младите пчели!!!! но до втората седмица всичката нозема се намира във вегетативна форма!!!!! Затова е много важно от къде точно се вземат пробите за микроскопско изследване на нозема!!! НИКОГА ОТ ВЪТРЕШНОСТТА НА КОШЕРА! Изследваш млада пчеличка, виждаш че няма спори и си правиш грешното заключение че всичко е наред, докато в същото време въпросната пчеличка може да е силно заразена, а семейството да е на крачка от колапс.

m_pchelari
15.09.2014, 21:14
Имаше една статия за трите цикъла на енергията при човека, която за съжаление не съхраних. На първия етап при върхови натоварвания се ползва всичкия наличен АТФ който стига за 8-10 секунди, при продължаване на натоварването се включва усилен синтез на АТФ, който идва най-напред от креатина (който използват културистите както казваш), при още по-продължително натоварване се изисква кислород и последством дишането се синтезира още АТФ от глюкоза, а след изчерпването на наличната глюкоза се използват мазнини.

Тъй като в твоя линк се казваше, че ноземата най-вероятно се храни с това АТФ в клетката, чукнах да видя какво е общото между танина и АТФ и след доста ровене ми попадна този файл. Главата за танина е най-интересна във файла, но най-накратко той е "лепило" за протеини и се свързва с храносмилателните ензими и затова е известен със слабителните си свойства. Предизвиква в животното обратна реакция като при някой плъхове синтеза на хр. ензими се увеличава 3-4 пъти. Не съм биолог и все още не мога да си обясня как точно действа, но най-вероятно по две линии. Предизвиква изхвърляне на всички наранени клетки в лигавицата а с тях и спорите, предизвиква увеличаване на синтеза на храносмилателни ензими.

Интересен е опита при който към танина се добавят протеини и действието му намалява точно с толкова колкото са добавените протеини (посредством замерване на изхвълените танино-протеинови комплекси в урината и фекалите).
Веднага може да се стигне до извода, че нозевита не трябва да се дава в комбинация с протеинови добавки защото ползата му ще намалее драстично. Поначало и в упътването му се казва да е последното хранене преди зимата.

Ето и един файл на фирма за протеинови питки, която прави тестове на танин с техните питки и на резултата се вижда намаления ефект срещу нозематозата за сметка на нарастване на пилото. В графиката се вижда и протеиновия глад който настъпва при чистото третиране с нозевит и слабото пролетно развитие на пилото, което е косвено доказателство че именно танина в нозевита е главния герой, то друго и в нозевита няма.

scutellator
15.09.2014, 22:02
Ключа за палатката според мен се крие в това какви условия в средното черво точно карат бактерията да "покълне" и с какво точно се храни. Условията за покълването на бактерията доколкото разбрах от линка варират много за всеки нападнат организъм и са много различни, а на всичкото отгоре и все още неизвестни.


Да, точно затова част от пчелите в семейството не могат да се заразят (или се заразяват по трудно) от нозема. Това е и което прави селекцията против нозема възможна.


И къде точно помага танина дали променя условията за покълване или оставя спората без храна или действа като заместител на ATP и възстановява равновесието в организъма?



Ето ти отговора в прав текст:

...The question remains whether active substances in “Nozevit” coat the mid-gut lumen of bees or the Nosema spores? In case they coat the mid-gut lumen, i.e. the peritrophic membrane, then the question is whether this coat is selectively permeable? If germination of spores is prevented and they are unable to penetrate epithelial cells of the mid-gut, then there is the question normal digestion through such membrane? What happens to shed cells and digestive enzymes expelled via those cells? Also, what happens with food uptake if the food is digested at all? Do all physiological processes follow a normal course? All the above questions call for re-study under controlled laboratory conditions, with known number of bees in each group and known level of active ingredient per bee in the preparation………….. The results of histological examination show that the gut lumen of bees treated with “Nozevit” is coated with a firm layer, while untreated bees have a much looser and not clearly limited area of peritrophic membrane. Also, it has been observed that the intestinal content with numerous spores tends to be squeezed in the center of the lumen, due to which germination of spores is probably impeded. We assume that “Nozevit” simultaneously coats both the gut lumen and the Nosema spores. The mechanism of the “Nozevit” action requires more detailed biological and histological studies, and so do the differences in pathogenesis of N. apis and N. ceranae...


Последвалите (другите две) изследвания имат за цел едно по едно да изясняват тези въпроси. Направо се чудя дали въпросните изследвания на моя монитор не се показват в различен текст? Не трябва да си позволяваш въображението да запълва празнотите между известните факти. Също, когато четеш един научен текст трябва да си непредубеден ( иначе ще разбереш написаното така като на теб ти се иска). Ако се налага, един текст последователно го препрочиташ няколко пъти, докато не вникнеш в смисъла, който автора е искал да вложи.

scutellator
15.09.2014, 22:43
Ето и един файл на фирма за протеинови питки, която прави тестове на танин с техните питки и на резултата се вижда намаления ефект срещу нозематозата за сметка на нарастване на пилото. В графиката се вижда и протеиновия глад който настъпва при чистото третиране с нозевит и слабото пролетно развитие на пилото...

Сигурен ли си че наистина гледаме едни и същи графики???? ХА ХА. Опитах се, но аз такива неща не виждам.

m_pchelari
15.09.2014, 23:07
Е аз затова говоря хипотетично и си задавам вьпроси, и тьрся някаква категорична информация доказваща определена теза. На снимките от последния ти документ ясно се вижда че нозевита е полепнал по лигавицата и прави защитен слой, останалите вьпроси в цитата са много добре формулирани.

Сигурен ли си че наистина гледаме едни и същи графики???? ХА ХА. Опитах се, но аз такива неща не виждам.

2008
Тук се вижда ясно как при третиране само с нозевит (ред B) спорите намалят 6 пъти и следват само нисходяща тенденция, докато при третиране с нозевит в протеинова питка (ред А) намалят само 3 пъти и след 40-тия ден тръгват пак нагоре.
2009
Тази графика е към горните числа и показва същото, след 40 тия ден при пр. питка спорите тръгват нагоре а при чистия нозевит са само надолу и в по-малък брой.
2010
Тук за съжаление не е написано дали сиропа е с нозевит, но се вижда ясно как с всеки изминал ден пилото намаля а при питката с нозевит расте.


Последвалите (другите две) изследвания имат за цел едно по едно да изясняват тези въпроси. Направо се чудя дали въпросните изследвания на моя монитор не се показват в различен текст?
Защо? В изследването се казва че храносмилателните ензими след третиране с нозевит са по-силни в сравнение без третиране. Мисля че точно това казах и аз, че танина стимулира синтеза на тези ензизми. Даже дадох пример, че при някой плъхове се увеличават до 3-4 пъти.

А това го пише в първото изследване което сподели:

Нозевит е натурален екстракт, произведен по патентован процес от специални сортове дъб, познати с високото си съдържание на танин от много години. Такива феноли с висока молекулярна маса съдържат достатъчен брой хидриксилни групи за да формират комплекси с протеини, целулоза и някои минерали...
Не мисля, че ги четем нещата много по-различно.

borislav aleksandrov
16.09.2014, 00:11
срещу нозематозата използвам био препарат (пробиотик) лично аз съм доволен от резултатите в това число и в развитието на семействата но се изисква малко постоянство ...

scutellator
16.09.2014, 01:24
1.jpg (http://pchelari.com/forum/attachment.php?attachmentid=2008&d=1410816030)
Тук се вижда ясно как при третиране само с нозевит (ред B) спорите намалят 6 пъти и следват само нисходяща тенденция, докато при третиране с нозевит в протеинова питка (ред А) намалят само 3 пъти и след 40-тия ден тръгват пак нагоре.


В изследването ясно се казва че последното третиране е направено 20 дни след предходното ( вместо обичайните 10-12) заради наличието на неблагоприятно време ( още един фактор способстващ развитието на нозема). Трябва да се вземе и впредвид че според Ранди Оливър третирането чрез намокряне по-ефективно разпространява медикамента между отделните индивиди в пчелното семейство, по този начин водейки до по-голям ефект на третирането.

При първите две групи намалението в нивата на спорите е в границите на стандартната статистическа грешка (което ще рече че без "фото финиш не може да се прецени кой от двата коня пресича първи финала"), С ИЗКЛЮЧЕНИЕ на нивата след последното третиране.




Прикачен файл 2010 (http://pchelari.com/forum/attachment.php?attachmentid=2010)
Тук за съжаление не е написано дали сиропа е с нозевит, но се вижда ясно как с всеки изминал ден пилото намаля а при питката с нозевит расте.



Щом не е написано значи е БЕЗ нозевит. Т.е. тестовата група сироп + нозевит липсва.
В изследването ясно се казва че по време на експеримента ИМА наличие на външен приток на прашец. Освен това 4 питки по 200 грама съдържащи близо 14% протеиново съдържание са фактор който има незначително значение за развитието на семейството ( в експеримента на Ранди Оливър ЕДНО СЕМЕЙСТВО КОНСУМИРА 15 КИЛОГРАМА ПРОТЕИНОВИ ПИТКИ !!!!!! за да изглежда по начин ако би имало достъп до естествен приток на прашец). В изследването ясно казват че повечето пило се дължи на нозевита в питката (съответно нивата на нозема), а не на нещо друго.

Между другото има сериозни спорове дали е правилно при изследване за нозематоза дали да се измерва средното ниво на опаразитеност (т.е. милиона спори за пчела) или да се измерва интензитета на опаразитяване (т.е. % заразени пчели в семейството).



Защо? В изследването се казва че храносмилателните ензими след третиране с нозевит са по-силни в сравнение без третиране. Мисля че точно това казах и аз, че танина стимулира синтеза на тези ензизми.

Да, но въпросното изследване прави сравнение между заразени с нозема пчели третирани с нозевит и заразени с нозема пчели не третирани с нищо.
Въпросът ми тогава е, дали увеличените нива на ензими (спрямо нетретираните нозематозни пчели) е пряк ефект от танините или е вследствие предпазване от нозематоза и съответно запазване на по-голямата цялост на средното черво (отделящо въпросните ензими)? Смятам че отговорът е написан достатъчно ясно (макар и само в едно изречение) за да може да го откриеш сам.

scutellator
16.09.2014, 01:26
срещу нозематозата използвам био препарат (пробиотик) лично аз съм доволен от резултатите в това число и в развитието на семействата но се изисква малко постоянство ...
Аз пък срещу нозематозата използвам предимно антивароатозни препарати:cool:

Добре дошъл отново във форума. cheers

m_pchelari
16.09.2014, 09:13
Ок, благодаря ти за дискусията. Явно ти вьзприемаш танина като хранителна добавка а аз като хранителна (не)добавка и от там идва леко различното тьлкуване.

Но все пак ще сьм много благодарен ако някой намери концентрацията на танин в нозевита. Като активна сьставка не са ли дльжни да го споменат в сьдьржанието. Аз за себе си сьм правил някакви домашни замервания, но искам да се уверя че не предозирам.

Пламен Керчев
16.09.2014, 12:53
Според вас Червеното подъбиче, в предвид състава и приложението му от хората точно за чревни проблеми има ли реялна полза за прилагането му при пчелите за лечение и профилактика на нозематоза.
http://bilki.bg/encyclopedia-bilki/cherveno-podabiche.html

m_pchelari
16.09.2014, 13:52
Подьбиче, коприва, пелин, люта чушка все народни рецепти на основата на танини и други полифеноли. Ама как ще ги извлечеш и каква ще е дозата един господ знае.

Аз на пролет ползвам люта чушка, 1 леко преварена и пасирана чушка (семките ги прецеждам) в питките за 20 кошера. Точната рецепта в грамове я има в един от пчеларските вестници.

ivootur
16.09.2014, 14:40
Какво ще кажете за сребърната вода?Ползвал ли е някой,с каква цел,ефект?Има ли място в пчеларството,като профилактика,лечение?Някак ви изследвания има ли публикувани.Скутелатор е навътре в английскоговорящите сайтове.Дали си попадал на нещо?

Mateev
16.09.2014, 15:39
Ето един български сайт за сребърната вода с много подробно описание на всеки един полезен или вреден аспект:

http://сребърнавода.com/

Искрен Мутафов
16.09.2014, 23:41
Какво ще кажете за сребърната вода?Ползвал ли е някой,с каква цел,ефект?Има ли място в пчеларството,като профилактика,лечение?Някак ви изследвания има ли публикувани.Скутелатор е навътре в английскоговорящите сайтове.Дали си попадал на нещо?

Преди около месец - чичко Павлов, предложи подобен експеримент(но по субективни причини не се получи да го проведем с него, надявам се той все пак да си го реализира - в името на науката и знанията), виж постин #85, и някой последващи(#91):

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=191&page=9&highlight=Инверт

nolkov
25.11.2014, 15:30
Здравейте,
Моля за мнение, дали прикачената снимка е повод за притеснение от нозематоза. Според мен това са диарични петна...По другите кошери нямам такива петна.

BateMisho
25.11.2014, 17:12
Нолков, не всяка диария се причинява от нозематоза, може и от лоша храна да е. Миналата зима един-два от кошерите ми бяха хубаво нашарени и вътре и вън с диарични ивици по 6-7см поради захаросан и може би леко прокиснал мед. Наблюдавай кошера, но според мен е ОК. Иначе нозематоза се доказва с лабораторни проби.

Nik_m
25.11.2014, 18:21
Моля за мнение, дали прикачената снимка е повод за притеснение от нозематоза. Според мен това са диарични петна...По другите кошери нямам такива петна.
Аз виждам клей, кoe са диарични петна?

rosty_sz
25.11.2014, 20:14
Не са диарични петна. Ник е прав това е клей изпуснат при влизане. Диаричните петна са доста по големи. Ако са вътре по рамките обикновено имат и леко провлачен край, като рисунка на сперматозоид с по-къса и дебела опашка.

nolkov
26.11.2014, 09:21
Благодаря! Ще го наблюдавам и ще притворя входовете - сигурно затова носят клей....студено им е на душиците :)

Nik_m
01.02.2015, 07:54
Добре ли е да се редуват препаратите за профилактика (пролет-есен) или да се ползва един. Също се чудя кога е по добре да се третира, февруари в питките или март в сиропа?

ganchev55
01.02.2015, 09:23
За да разбереш ефекта от определен препарат е добре да третираш няколко пъти с цел да обхванеш по-голяма група пчели.Примерно-зимата в питките,между пашите с накапване и при създаване на отводки,а есен в сиропа.Така третирам аз с Нозевит+.

Vmitev
01.02.2015, 10:54
Някой изпращал ли е проби с пчели до Националния Диагностичен Научноизследователски Ветеринарномедицински институт за определяне нивата на заразяване с нозема, за да знае впоследствие с какво да третира?

borislav aleksandrov
01.02.2015, 16:04
третирате защото има нужда или просто така сте свикнали...

asti
10.02.2015, 14:57
Здравейте, някой да е употребявал Nosembee, какви са ви наблюденията?

Борис Борисов
18.03.2015, 13:48
Здравейте. Имам дилема относно пролетно профилактично третиране против нозематоза. Миналата година есента съм третирал 2 пъти с Нозестат и съм доволен, защото нямам загинали семейства. Въпреки всичко искам да направя едно профилактично третиране към края на март. В тази връзка дилемата ми е отново Нозестат ли да използвам или да използвам Нозевит+. Притеснението ми за Нозестата, е че трудно ще го вдигнат/всички знаем причината/ и поради тази причина обмислям да опитам с Нозевит+. И понеже досега не съм го използвал и не съм на 100% убеден в качествата му както например от Нозестата от който имам преки наблюдения, ме интересува някой от Вас пробвал ли е пролетно третиране с Нозестат и било ли е успешно?

Дамян Дамянов
18.03.2015, 14:09
Нозестата е съдържа йод и мравчена киселина.
Нозевит+ съдържа лимонена киселина, витамини и етерични масла

Аз използвам целогодишно лимонена киселина, витамини и мащерка. Рамките в кошерите са чисти, а само на един кошер имам една черта отвън.
Йодът убива всички бактерии(а не само вредните) и затова не го използвам.
Затова според мен е по-добре с Нозевит+

Петър84
18.03.2015, 14:10
Здравейте. Имам дилема относно пролетно профилактично третиране против нозематоза. Миналата година есента съм третирал 2 пъти с Нозестат и съм доволен, защото нямам загинали семейства. Въпреки всичко искам да направя едно профилактично третиране към края на март. В тази връзка дилемата ми е отново Нозестат ли да използвам или да използвам Нозевит+. Притеснението ми за Нозестата, е че трудно ще го вдигнат/всички знаем причината/ и поради тази причина обмислям да опитам с Нозевит+. И понеже досега не съм го използвал и не съм на 100% убеден в качествата му както например от Нозестата от който имам преки наблюдения, ме интересува някой от Вас пробвал ли е пролетно третиране с Нозестат и било ли е успешно?Колега аз пък не съм слагал нищо за нозематоза,и моите 31 бр.са живи.Само за акар съм третирал.Така както си го написал излиза че ако не си третирал с Нозестата,е щяло да ти умрат семействата.Което според мен не е така.

Борис Борисов
18.03.2015, 14:49
Написал съм го, защото 2013 година имах около 30 % загуби и след направени изследвания/ защото се опасявах, че са отровени/ излезе, че причината е Нозематоза. По тази причина третирах с Нозестат и няма как да не съм доволен, че нямам загуби тази зима. Желанието ми е да направя профилактично третиране, но не съм сигурен дали ще пипнат Нозестатa заради йода в него и затова ми е интересно някои дали има опит и дали е бил положителен или пчелите не са го пипнали.

Ангел Йосифов
18.03.2015, 15:06
Йод слагам профилактично във питките и във сиропа-първите 2-3 подхранвания по 10-12 капки на литър или кг.Омитат всичко.

ch.atanasov
18.03.2015, 15:46
Нозестата е съдържа йод и мравчена киселина.
Нозевит+ съдържа лимонена киселина, витамини и етерични масла

Аз използвам целогодишно лимонена киселина, витамини и мащерка. Рамките в кошерите са чисти, а само на един кошер имам една черта отвън.
Йодът убива всички бактерии(а не само вредните) и затова не го използвам.
Затова според мен е по-добре с Нозевит+
Нозевита явно съдържа нещо по -специално затова е толкова скъп:bigsmile:. Гледам лимонена киселина 6лв.- 1кг.Дай рецепта.Ако съм я пропуснал някъде сори.

Ivan Mankov
18.03.2015, 19:27
Нозестата е съдържа йод и мравчена киселина.
Нозевит+ съдържа лимонена киселина, витамини и етерични масла

Аз използвам целогодишно лимонена киселина, витамини и мащерка. Рамките в кошерите са чисти, а само на един кошер имам една черта отвън.
Йодът убива всички бактерии(а не само вредните) и затова не го използвам.
Затова според мен е по-добре с Нозевит+

Аз в сиропа за попълване на запасите август слагам изцеден лимон + мента,глог и валериан . Дамяне, сподели опит за мащерката !
Баща ми (лека му пръст) в таблите на старите ДБ разстилаше мащерка ! Жалко ,че тогава бях на друга вълна и съм пропуснал урока !

Дамян Дамянов
18.03.2015, 19:59
Нозевита явно съдържа нещо по -специално затова е толкова скъп:bigsmile:. Гледам лимонена киселина 6лв.- 1кг.Дай рецепта.Ако съм я пропуснал някъде сори.

Нозевита излизаше към 0.20лв/л сироп. Не е скъпо, но не знам колко вода има или колко киселина и витамини и какви...
Трябва да съм давал рецепти и преди, но кой знае къде са. Това което сега използвам излиза 0.60лв/кг сироп.


На 12кг сироп:
1 пакетче 8 грама лимонена киселина (Dr. Oetker)
24 таб Витамин B комплекс
120 таб Витамин C
Чай от мащерка(силен екстракт)

Чая е много силен и вътре има повече мащерка отколкото вода. Все пак мащерката е безплатна. Оставям мащерката да се кисне един ден и загрявам чая няколко пъти през това време. Става като Кока Кола на цвят.
Витамините се стриват на прах и се разтварят в бутилка с чай. Следва много друсане. Ако използваш Витамин B12, то сега е момента да го сложиш в бутилката.
Киселината се сипва в сиропа преди преди да сложиш захар във водата.
Като изстине сиропа се слага чая с витамините и се разбърква.

Дамян Дамянов
18.03.2015, 20:31
Аз в сиропа за попълване на запасите август слагам изцеден лимон + мента,глог и валериан . Дамяне, сподели опит за мащерката !
Баща ми (лека му пръст) в таблите на старите ДБ разстилаше мащерка ! Жалко ,че тогава бях на друга вълна и съм пропуснал урока !

Ами... някой стари рецепти работят, а други не. Мащерката според мен работи, но всеки с мнението си. Мента не съм пробвал, но скоро някой каза за гюзум-джоджен(роднина на ментата). Глог и валериан не съм пробвал и не съм проучвал - нямам мнение.
При мен зимуват на сироп + добавките и съм много доволен от резултата.
Мащерката и киселината пречат на вредните бактерии и помагат на полезните. Бактериите които превръщат прашеца в перга обичат киселинна среда, а тимола и мащерката не им пречи.
Комбинацията е идеална и няма как вредни бактерии да убият семейството. Просто е невъзможно да се развиват в тази среда.
Вирусите също имат проблем с тази комбинация. За мен това е идеалното "лекарство" и досега не съм намерил по-добра алтернатива на мащерката, киселината и Витамин C.

kapanec
18.03.2015, 20:42
На 12кг сироп:
1 пакетче 8 грама лимонена киселина (Dr. Oetker)
24 таб Витамин B комплекс
120 таб Витамин C
Чай от мащерка(силен екстракт).
По колко грама се дава на семейство и през какъв период

Дамян Дамянов
18.03.2015, 21:00
По колко грама се дава на семейство и през какъв период

Толкова е консервативна рецептата, че ако можеш и всеки ден давай и резултата ще бъде същия.
Витамин C можеш да даваш по 60 таблетки/кг през ден и семейството ще се представи по-добре от такова само на сироп.(правени са опити и съм ги давал).
Витамин B можеш да даваш 2-3 пъти повече и ефекта е положителен.
Лимонената киселина сигурно всеки я е пробвал, а в рецептата има 0.6грама/кг (смешно малко).

Просто количествата са много малко и са под препоръчителните.
6 пъти по-малко Витамин C от максималната доза с положителен ефект.
Минимално количество Витамин B.
Минимално количество лимонена киселина.
За чая няма какво да кажа :). Тимола в него няма да е повече от това което се дава иначе.

Сиропа има кисел вкус, а пчелите го вземат много по-бързо от чистия сироп. Не е меродавно, но някой така определят дали им харесват на пчелите питките.
Интересното е че в меда само един път съм усещал мащерката, а за кисело не ми се е случвало и дори сега имам към 20-30кг при мен и няма и помен от добавките.

ch.atanasov
18.03.2015, 21:05
Дамянов ,явно сега сме те хванали да обясняваш.:bigsmile: Уточняващ въпрос :може ли да се ползва аскорбинова киселина.Тази лимонена киселина на д-р Оеткер ,да не е -лимонтузу? Някъде четох ,че имало разлика между лимонтузу и лимонена киселина.

Дамян Дамянов
18.03.2015, 21:13
Дамянов ,явно сега сме те хванали да обясняваш.:bigsmile: Уточняващ въпрос :може ли да се ползва аскорбинова киселина.Тази лимонена киселина на д-р Оеткер ,да не е -лимонтузу? Някъде четох ,че имало разлика между лимонтузу и лимонена киселина.

Не си ме питал - не съм ти казал :bigsmile:.
Лимонтузуто е най-често смес от лимонена и винена киселина - МЕНТЕ.На Dr Oetker e 100% лимонена.
Другото име на аскорбинова киселина е Витамин C :)
Витамин C-то се разпада много бързо, а лимонената не. И двете се използват за консервант и ги има в почти всеки продукт в хладилника, че и в хляба(бях показвал снимки на съдържанието на хляба).
В хляба се използва за помощ на маята. Бухва много повече и от долното става ясно защо е така.

vencii
18.03.2015, 21:17
Лимонтозуто или лимонена киселина които се продават по магазините всъщност са винена киселина и то синтетична. Дамяне аз знам два вида мащерка обикновена и лимонена - коя използваш.

ch.atanasov
18.03.2015, 21:22
Благодаря за бързият отзив.Стана ми чудно защо стриваш таблетки ,иначе и хляб съм произвеждал.:bigsmile:

Дамян Дамянов
18.03.2015, 21:28
Лимонтозуто или лимонена киселина които се продават по магазините всъщност са винена киселина и то синтетична. Дамяне аз знам два вида мащерка обикновена и лимонена - коя използваш.

Лимонената е истинската. Лимонтузуто е менте с винена киселина, че излиза по-евтино.
Аз ползвам само един вид мащерка и не съм пробвал друга. Явно се нарича дива мащерка. Отивам в гората и като ми замирише приятно си пълня джобовете догоре :) Дори и в градината си засадих, но някой е решил, че е плевел и хоп с лопатата. :laughing: При мен я има навсякъде, но най-често в пясък и около камъни. Явно има много видове, но аз друг не съм пробвал.

http://atanas.mipa-bg.com/herbs/mashterka.jpg

Дамян Дамянов
18.03.2015, 21:33
Благодаря за бързият отзив.Стана ми чудно защо стриваш таблетки ,иначе и хляб съм произвеждал.:bigsmile:

Пробвай да ги пуснеш цели и ще ме разбереш :) Няма разтваряне това чудо.
Трябва предварително да ги разтвориш в чиста вода и след това да ги добавиш към сиропа. Иначе ако ги хвърлих на прах в сиропа - нищо няма да стане, остават си на бучки.
Трябва хубаво да се разбърка сиропа с витаминената вода.
Я да пробваш, че да ме разбереш по-лесно :bigsmile:. Питай патило...

vencii
18.03.2015, 21:36
http://prirodo-lechenie.blogspot.com/2011/04/c.html

ch.atanasov
18.03.2015, 21:40
Малиий.Все пак ще храним насекоми.:bigsmile:Един килограм аскорбинова к-на май беше към 30лв.:(

Дамян Дамянов
18.03.2015, 21:46
Малиий.Все пак ще храним насекоми.:bigsmile:Един килограм аскорбинова к-на май беше към 30лв.:(

1 кг Витамин C са 10000 таблетки. Това ще ти стигне за 1000 кг сироп. 30 лева на тон сироп...не е много.
Като ще го смятаме в грамове... 1 грам Витамин C се слага на 1кг сироп.

ch.atanasov
18.03.2015, 21:52
Да прав си.Ама нали трудно смятам това -40гр.=16,60 лв.направо ми уби устрема.crying;

Дамян Дамянов
18.03.2015, 21:57
Да прав си.Ама нали трудно смятам това -40гр.=16,60 лв.направо ми уби усрема.crying;

Аз вземам на Актавис -> ЛИНК (http://apteka.framar.bg/30020397/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD-%D1%86-%D0%B4%D1%80-100-%D0%BC%D0%B3-80-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%81)
1кг излиза 337,50лв

Така, че 30лв/кг е много добра оферта, стига наистина да е това което пише на опаковката.
А това 40гр-16.60 излиза (16.60/40)*1000 = 415лв/кг
Now Foods Vitamin C (http://www.iherb.com/Now-Foods-Vitamin-C-Crystals-3-lbs-1361-g/390) излиза 95лв/кг с доставката

Не, изобщо не се печели от лекарства ;) Само жалките 300-500%

ch.atanasov
18.03.2015, 22:04
Моля за извинение.30лв. е без ДДС.Пише -непише на етикета ,щом я кльопат хората /в хляба/ ,какво ще им стане на пчелите.:bigsmile:

vencii
18.03.2015, 22:12
http://alphachim.com/laboratory-chemicals/item/52-askorbinova-kiselina

Дамян Дамянов
18.03.2015, 22:14
http://alphachim.com/laboratory-chemicals/item/52-askorbinova-kiselina

Даже и за акара ще става ;) Оксалова киселина: максимум 0.02%
25лв/кг е нищо :)
2.5 стотинки на килограм сироп
За 300 лева дават 25 кг, което ще ти стигне за 25 тона сироп. Излиза 1.2 стотинки/кг

freelancer_bg
19.03.2015, 09:14
В магазини DM има витамин Ц на прах - 6 лв. за 100 гр. ;)

M.Milkov
19.03.2015, 11:01
В магазини DM има витамин Ц на прах - 6 лв. за 100 гр. ;)Колега,може ли да ми разясниш какво означава това съкращение DM магазини че не мога да го разбера.Благодаря ти предварително.

ciko
19.03.2015, 11:20
ДИЕМ = DM трябва да е

Пламен Керчев
19.03.2015, 11:51
Магазин за перилни и почистващи препарати. В почти всички молове го има.

vanHanegem
19.03.2015, 12:04
Простете, а какво е отношението на Vit."C" върху нозематозата?

Юрий Цветков
19.03.2015, 13:21
Простете, а какво е отношението на Vit."C" върху нозематозата?
Спомага за подобряване на имунната и система. ;)

Nik_m
19.03.2015, 14:56
Спомага за подобряване на имунната и система. ;)
И пчелите сами се преборват с болестта, ако е в по малка степен.

scutellator
19.03.2015, 15:06
Спомага за подобряване на имунната и система. ;)
Това при хората, а при пчелите доказано ли е или е просто антропоморфизъм?
При хората излишното количество се изхвърля от бъбреците, където хроничното приемане на високи дози причинява камъни.

freelancer_bg
19.03.2015, 15:17
Това при хората, а при пчелите доказано ли е или е просто антропоморфизъм?
При хората излишното количество се изхвърля от бъбреците, където хроничното приемане на високи дози причинява камъни.

Това за камъните при хората не е точно така. Камъните при високи дози вит. Ц се получават САМО ако имаш и определени други проблеми, но това вече е много друга дълга тема.

freelancer_bg
19.03.2015, 15:18
Колега,може ли да ми разясниш какво означава това съкращение DM магазини че не мога да го разбера.Благодаря ти предварително.

Това са магазините
http://www.dm-drogeriemarkt.bg/bg_homepage/
http://www.dm-drogeriemarkt.bg/bg_homepage/127258/filialfinder.html?view=asMarketfinder




(http://www.dm-drogeriemarkt.bg/bg_homepage/)

Дамян Дамянов
19.03.2015, 21:28
Това при хората, а при пчелите доказано ли е или е просто антропоморфизъм?
При хората излишното количество се изхвърля от бъбреците, където хроничното приемане на високи дози причинява камъни.

Мисля, че разбирам какво искаш да кажеш :)
Не става дума само за pH, но и за ефекта върху пчелата и ефекта върху бактериите в нея.
Скоро четох статия от Майкъл Буш и той твърдеше, че с оцетна киселината не става номера, но с Витамин C става :). Аз съм го изпреварил, но няма сега да му се сърдя ;)

marianski
20.03.2015, 11:44
Колеги как е най добре да се даде Нозевит+ пише 1мл в 200мл сироп в хранилката или чрез напръскване на кошер,ако примерно се даде на кошер 50мл сироп проблем ли ще? Че имам някой слаби семейства!Според мен важното е да се даде 1мл на кошер Нозевит нали така?

ivoborisov78
20.03.2015, 12:01
200 мл. сироп + 1 мл. нозевит + в торбичка за фризер от най-малките поставени върху рамките, пробити отгоре на две три места и ако е хубаво времето изчезва за 20 мин.
вземат го и най-слабите

Юрий Цветков
20.03.2015, 12:13
Това при хората, а при пчелите доказано ли е или е просто антропоморфизъм?
При хората излишното количество се изхвърля от бъбреците, където хроничното приемане на високи дози причинява камъни.
Дони имах в предвид, че подобрява имунната система на Нозема, за това беше и намигването. Не виждам причина едно и също вещество (в случая вит С) на един организъм да влияе добре, а на друг зле. Но това са и мои размишления и сигурно са грешни.

vanHanegem
20.03.2015, 12:26
Дони имах в предвид, че подобрява имунната система на Нозема, за това беше и намигването. Не виждам причина едно и също вещество (в случая вит С) на един организъм да влияе добре, а на друг зле. Но това са и мои размишления и сигурно са грешни.

Въпросът ми беше зададен с тази цел - някой да намигне! Крайно време е и някой да викне - във форума се пръкнаха едни юнаци, регистрирани от половин година, които се оказаха много "продуктивни" - написаха по около 1000 поста, повечето от които са....систематизирани глупости! Когато обаче им го кажеш, те веднага са готови да се "аргументират" - пускат снимки на едни розови кошерчета, изрезки от списания, клипчета, телевизионни интервюта, даже аматьорски интервюта с евродепутати и министри.

kameliyanna
14.04.2015, 16:14
Здравейте!
Днес говорих с един ветеринарен лекар и той ми препоръча да ползвам ФАРМАКОКС 2.5% разтвор за третиране на нозематозата при пчелите. Някой ползвал ли го е и знае ли повече информация относно този разтвор?

tsvetanko1973
14.04.2015, 18:33
Здравейте!
Днес говорих с един ветеринарен лекар и той ми препоръча да ползвам ФАРМАКОК 2.5% разтвор за третиране на нозематозата при пчелите. Някой ползвал ли го е и знае ли повече информация относно този разтвор?
http://www.farmavet.bg/bg/catalog/item26.html#.VS1AunDIXSw

kameliyanna
14.04.2015, 18:51
http://www.farmavet.bg/bg/catalog/item26.html#.VS1AunDIXSw

Благодаря, tsvetanko1973, и аз намерих тази информация. Това беше единствената информация, която намерих. По тази причина питам дали някой знае нещо повече и дали го е пробвал.

Nik_m
23.04.2015, 21:49
От няколко дена пчелите хвърчат и дрискат жълто. По колата намирам доста нацапано, а в кошерите няма нищо и се развиват нормално. Дали е някаква диария или е от прашеца който са задръстили всичко.

kuline
23.04.2015, 23:15
От няколко дена пчелите хвърчат и дрискат жълто. По колата намирам доста нацапано, а в кошерите няма нищо и се развиват нормално. Дали е някаква диария или е от прашеца който са задръстили всичко.

Еми какво да дрискат - червено ли? Що за въпроси задаваш.

Nik_m
24.04.2015, 06:35
Еми какво да дрискат - червено ли? Що за въпроси задаваш.
Кафяво, задавам въпроса защото се чудя дали са преяли с прашец или е нещо друго.
Като няма какво да кажеш по добре не казвай нищо.

Георги Кръстев
24.04.2015, 08:08
Вчера след 17:00 посетих пчелина и аз забелязах доста изпражнения по прелки и капаци. Мисля си че лошото време 3-4 дена не са излизали да акат и затова.

Nik_m
26.04.2015, 20:59
Мисля, че разбрах какъв е проблема. След ротацията пчелите са се качили в бившия 1ви корпус където е останал по малко рапицов мед с лошо качество.
Днес реших да надраскам венците и видях че почти са го преработили и насели в крайните пити. Вчера и днес всичко си е нормално.

jdrumev
16.07.2015, 20:06
Някой може ли да ме насочи от къде да намеря нещо да прочета за
Nosema ceranae

Сергей Тимофеев
16.07.2015, 20:59
Ако ти помага.Можеш да си го преведеш с https://translate.google.bg/?hl=bg
http://entomology.ucdavis.edu/files/147621.pdf

kubio
20.08.2015, 08:25
1 кг Витамин C са 10000 таблетки. Това ще ти стигне за 1000 кг сироп. 30 лева на тон сироп...не е много.
Като ще го смятаме в грамове... 1 грам Витамин C се слага на 1кг сироп.


Дамяне, а колко е достоверна тази информация? Защото аз мислех да слагам нещо от сорта на 1 до 2 МИЛИграма на кг сироп (взех го от някакво проучване), тези количества, които цитираш ме стряскат малко...

мерси

Дамян Дамянов
21.08.2015, 21:57
Дамяне, а колко е достоверна тази информация? Защото аз мислех да слагам нещо от сорта на 1 до 2 МИЛИграма на кг сироп (взех го от някакво проучване), тези количества, които цитираш ме стряскат малко...

мерси

Излючително достоверна. Не се сещам, да съм виждал изследване с по-малко от 1гр/кг, но сигурно има някое. Давам по 2 грама / кг, но не си заслужава да се дава повече въпреки, че има информация за добри резултати. Говорим за цена/ефект, все пак всичко опира до пари и трябва да се търси максималния ефект.
Специално за ноземата - просто няма шанс при 2 грама/кг.
Действа по 3 начина:
- Благоприятна среда за бактерии ест. врагове на ноземата
- Неблагоприятна среда за развитие на ноземата
- Повишено тегло на пчелата(вителогенин/протеин/мастно тяло/хипофарингиални жлези).

Сещаш се какво е влиянието на тези 3-те върху успешното зимуване, а и върху добивите през активния сезон. Качени са изследванията, можеш да ги провериш.

Направих 2 клипа за колега и трябва да ти стане ясно от тях, щом си запознат с темата.

https://www.youtube.com/watch?v=kJgjXdWriO0
https://www.youtube.com/watch?v=C3SVMwULa08

kubio
22.08.2015, 08:57
Излючително достоверна. Не се сещам, да съм виждал изследване с по-малко от 1гр/кг, но сигурно има някое. Давам по 2 грама / кг, но не си заслужава да се дава повече въпреки, че има информация за добри резултати. Говорим за цена/ефект, все пак всичко опира до пари и трябва да се търси максималния ефект.
Специално за ноземата - просто няма шанс при 2 грама/кг.
Действа по 3 начина:
- Благоприятна среда за бактерии ест. врагове на ноземата
- Неблагоприятна среда за развитие на ноземата
- Повишено тегло на пчелата(вителогенин/протеин/мастно тяло/хипофарингиални жлези).

Сещаш се какво е влиянието на тези 3-те върху успешното зимуване, а и върху добивите през активния сезон. Качени са изследванията, можеш да ги провериш.

Направих 2 клипа за колега и трябва да ти стане ясно от тях, щом си запознат с темата.

https://www.youtube.com/watch?v=kJgjXdWriO0
https://www.youtube.com/watch?v=C3SVMwULa08


Мерси,


Доклада, който четох беше полски, те слагаха по 1.8 МИЛИграм на кг. сироп, освен ако не е печатна грешка де...

Както и да е, доверих ти се и хакнах по грам на килограм (:bigsmile:), към 3-те действия по-горе можеш да добавиш и четвърто: понижава/регулира рН-то (нали е Аскорбинова Киселина все пак). ;)
Досега сиропа ми беше около рН=8.0, след слагане на Вит Ц на прах (гр/кг) падна на 4.6!


п.с. прикачам и въпросния доклад.

Дамян Дамянов
22.08.2015, 14:08
Мерси,


Доклада, който четох беше полски, те слагаха по 1.8 МИЛИграм на кг. сироп, освен ако не е печатна грешка де...

Както и да е, доверих ти се и хакнах по грам на килограм (:bigsmile:), към 3-те действия по-горе можеш да добавиш и четвърто: понижава/регулира рН-то (нали е Аскорбинова Киселина все пак). ;)
Досега сиропа ми беше около рН=8.0, след слагане на Вит Ц на прах (гр/кг) падна на 4.6!


п.с. прикачам и въпросния доклад.

Това е едно от изследванията по които се водех :)
Грешка е, виж предишния абзац(2g/kg Herbert et al . (1985))
Ако целта ти е ноземата, свали pH още(на око до около 4). Ако искаш дори можеш да измериш колко е на запечатания, защото като го смесят с нектар и се покачва. Вчера чистия сироп беше около 6.5-7 и разликата идва само от водата.
ЖОКЕР: Пробвай с целогодишно

kubio
22.08.2015, 19:37
... Ако искаш дори можеш да измериш колко е на запечатания, защото като го смесят с нектар и се покачва. Вчера чистия сироп беше около 6.5-7 и разликата идва само от водата.
ЖОКЕР: Пробвай с целогодишно

Дамяне,

извинявай, ама днес загрявам доста бавно... може ли да перефразираш цитирания текст, че да го разберем... важи и за жокера blush;

мерси

Mateev
22.08.2015, 20:00
Да кажа и аз моята лична теория относно необходимите ежедневни дози дози от Витамин C. Понеже за пчелите има сравнително малко информация, аз ще кажа за хората, а за пчелите ще смятаме пропорционално (все пак те са направени от същите клетки със същата структура и нужда от хранителни вещества).

Малко факти:
В литературата се цитират най-различни дози, но трябва внимателно да се чете какво означава дадената доза. Има една минимална доза, под която организма се разболява от скорбут (болестно състояние, водещо до смърт, предизвикано от недостиг на витамин C). При хората тези минимални дози са от порядъка на 40-120 mg на ден съобразно възраста и теглото. Пушачите се нуждаят от около 35 mg/ден допълнителна доза. Източник: http://vitamin-c-1000mg.blogspot.com/

Има допустими горни нива на Vitamin C, за които е прието, че са напълно безопасни. За възрастни хора тези нива са от порядъка на 2000 mg/ден. Източник: http://vitamin-c-1000mg.blogspot.com/2014/10/c_2.html

Има данни от хранителния режим на приматите (нашите първородители), според които те ядейки банани и други плодове в дивата природа, ежедневно са си доставяли по 10-13 g (10 000 - 13 000 mg) Vitamin C.

Има УДАРНИ ДОЗИ Vitamin C, които с минимални странични ефекти предизвикват ПОЛОЖИТЕЛЕН ЕФЕКТ най-вече при борба с разни нелечими заболявания, като например РАК. В медицината са цитирани случаи на еднократно венозно третиране на хора с дози от по 100, 200 и дори 300 g (300 000 mg) Vitamin C, при които са констатирани ограничаване на развитието на туморите и дори пълно излекуване при някои индивиди и при някои видове рак.

За да преизчислим тези дози към пчелите, трябва да приемем следните приблизително верни числа. Числата са закръглени за по-лесни сметки:
1. Един човек (примат) тежи 100 kg
2. Едно пчелно семейство тежи 5 kg (20 пъти по-малко)
3. Едно пчелно семейство за 1 ден изяжда 1 литър нектар (захарен сироп).

Следователно за да преизчислим човешката доза към дозата за 1 литър сироп, трябва да разделим човешката доза на 20. И ето какво се получава за 1 L сироп:
1. Минимална доза, под която има опасност за здравето на пчелите - 5 mg/L
2. Максимална безопасна доза - 100 mg/L
3. Възможност за доставка чрез природата - 500 mg/L
4. Максимална изтествана лечебна доза с много положителни и минимални странични ефекти - 10 000 mg/L

Та гледайки дозата на Дамянов (1000 mg/L) бих я окачествил като СЛАБА ЛЕЧЕБНА ДОЗА с антиоксидиращо положително въздействие и с минимални възможни отрицателни въздействия върху стомашния тракт (при хората, а и вероятнo при пчелите - някаква малка вероятност от стомашно разстройство с диария).

Ако трябваше аз да избирам дозата за моите пчели, бих избрал 100 mg/L, която е максималната доказано безопасна доза. Ако трябваше да лекувам пчелите си от някаква болест, не бих се поколебал да сложа 2000 или дори 3000 mg/L.

PS: Всички тези сметки са верни, ако биологията и химията на пчелния организъм и пчелните клетки са подобни на човешките. Има голяма вероятност за това - все пак живота на планетата има един и същи произход.

Изводи: Каквато и доза Vitamin C да дадете в зоната от 0 mg до 3000 mg/L, това по принцип би трябвало да е безопасно за пчелния организъм. Въпросът всъщност е не е дали ще повредите пчелите (това няма да се случи), а дали има икономически и биологически смисъл от тази доза. Когато в природата има достатъчно прашец, със сигурност семействата си доставят повече витамин C, отколкото вие бихте им дали. Ако обаче семейството е болно и има риск от неговото загиване, то тогава ударните дози Vitamin C са мярка на отчаянието, и в определени случаи биха могли да помогнат.

Дамян Дамянов
22.08.2015, 20:35
Дамяне,

извинявай, ама днес загрявам доста бавно... може ли да перефразираш цитирания текст, че да го разберем... важи и за жокера blush;

мерси

Ако искаш да измериш pH на сиропа/меда в питите, защото като го смесят с нектар и pH се покачва леко. А и знаеш с какво pH зазимяваш(дори и да не е точно), което според мен ще ти даде полезна информация.
Жокера: Пробвай цяла година да подаваш витамин C и ще забравиш за доста от проблемите. Другата година Юни-Юли ще ти направи впечатление количеството стара пчела, която все още е жива и работи.

Дамян Дамянов
22.08.2015, 23:20
Да кажа и аз моята лична теория относно необходимите ежедневни дози дози от Витамин C. Понеже за пчелите има сравнително малко информация, аз ще кажа за хората, а за пчелите ще смятаме пропорционално (все пак те са направени от същите клетки със същата структура и нужда от хранителни вещества).

Малко факти:
В литературата се цитират най-различни дози, но трябва внимателно да се чете какво означава дадената доза. Има една минимална доза, под която организма се разболява от скорбут (болестно състояние, водещо до смърт, предизвикано от недостиг на витамин C). При хората тези минимални дози са от порядъка на 40-120 mg на ден съобразно възраста и теглото. Пушачите се нуждаят от около 35 mg/ден допълнителна доза. Източник: http://vitamin-c-1000mg.blogspot.com/

Има допустими горни нива на Vitamin C, за които е прието, че са напълно безопасни. За възрастни хора тези нива са от порядъка на 2000 mg/ден. Източник: http://vitamin-c-1000mg.blogspot.com/2014/10/c_2.html

Има данни от хранителния режим на приматите (нашите първородители), според които те ядейки банани и други плодове в дивата природа, ежедневно са си доставяли по 10-13 g (10 000 - 13 000 mg) Vitamin C.

Има УДАРНИ ДОЗИ Vitamin C, които с минимални странични ефекти предизвикват ПОЛОЖИТЕЛЕН ЕФЕКТ най-вече при борба с разни нелечими заболявания, като например РАК. В медицината са цитирани случаи на еднократно венозно третиране на хора с дози от по 100, 200 и дори 300 g (300 000 mg) Vitamin C, при които са констатирани ограничаване на развитието на туморите и дори пълно излекуване при някои индивиди и при някои видове рак.

За да преизчислим тези дози към пчелите, трябва да приемем следните приблизително верни числа. Числата са закръглени за по-лесни сметки:
1. Един човек (примат) тежи 100 kg
2. Едно пчелно семейство тежи 5 kg (20 пъти по-малко)
3. Едно пчелно семейство за 1 ден изяжда 1 литър нектар (захарен сироп).

Следователно за да преизчислим човешката доза към дозата за 1 литър сироп, трябва да разделим човешката доза на 20. И ето какво се получава за 1 L сироп:
1. Минимална доза, под която има опасност за здравето на пчелите - 5 mg/L
2. Максимална безопасна доза - 100 mg/L
3. Възможност за доставка чрез природата - 500 mg/L
4. Максимална изтествана лечебна доза с много положителни и минимални странични ефекти - 10 000 mg/L

Та гледайки дозата на Дамянов (1000 mg/L) бих я окачествил като СЛАБА ЛЕЧЕБНА ДОЗА с антиоксидиращо положително въздействие и с минимални възможни отрицателни въздействия върху стомашния тракт (при хората, а и вероятнo при пчелите - някаква малка вероятност от стомашно разстройство с диария).

Ако трябваше аз да избирам дозата за моите пчели, бих избрал 100 mg/L, която е максималната доказано безопасна доза. Ако трябваше да лекувам пчелите си от някаква болест, не бих се поколебал да сложа 2000 или дори 3000 mg/L.

PS: Всички тези сметки са верни, ако биологията и химията на пчелния организъм и пчелните клетки са подобни на човешките. Има голяма вероятност за това - все пак живота на планетата има един и същи произход.

Изводи: Каквато и доза Vitamin C да дадете в зоната от 0 mg до 3000 mg/L, това по принцип би трябвало да е безопасно за пчелния организъм. Въпросът всъщност е не е дали ще повредите пчелите (това няма да се случи), а дали има икономически и биологически смисъл от тази доза. Когато в природата има достатъчно прашец, със сигурност семействата си доставят повече витамин C, отколкото вие бихте им дали. Ако обаче семейството е болно и има риск от неговото загиване, то тогава ударните дози Vitamin C са мярка на отчаянието, и в определени случаи биха могли да помогнат.

Матеев, знаеш какво проучване и какви сметки бяха, но някои колеги не са запознати и подхождат с недоверие или когато ножа опре до гърлото.
Като смятах количествата на минималната, безопасна и финансово обоснована доза, търсих информация за разграждането на витамин Ц.
За съжаление витамин Ц не е от най-стабилните съединения(което е и плюс и минус) и дозата трябва да отговаря на поне няколко основни изисквания:
- Да не може да бъде токсична за хората
- Да не може да бъде токсична за пчелата
- Да не вреди на пилото
- Да е финансово обоснована - цена/ефект
Дори 100% от сиропа да попадне в меда и да има нулеви загуби на витамин Ц, то човек трябва да изяде 1кг мед, че да приеме 2гр витамин Ц. Ако изядеш 1кг мед за ден....ще имаш много по-сериозни проблеми от витамин Ц-то.
Накрая възприех дозата от 1 до 2 гр/кг за идеална. Започнах с 1гр и след като видях ефекта, вдигнах на 2гр.
За ударно съм приел 2гр / кг сироп, а за редовно 2гр / 1,200кг сироп.
Това е толкова далеч от безопасната доза за пчелата(по книга), че съм спокоен и не ме притеснява, а като мине първата година и реално видиш резултата, вече се превръща в задължителна практика.
Има и друго което се забравя - витамин C инвертира изключително бързо сиропа и не е нужна висока температура(разходи, време и т.н)
Досега не съм намерил по-изгодна практика, а плюсовете са толкова много и ми беше доста странно защо не се използва.

Mateev
23.08.2015, 06:50
Това че Vitamin C инвертира сиропа е новост за мене. Би ли ми посочил някакъв източник?

Иначе аз лично от дълги години всеки ден вземам:
1. Vitamin C (таблетки с удължено освобождаване) - сутрин и вечер по 1000 mg
2. Магнезий - 200 mg
3. Omega 3 - сутрин и вечер по 500 mg

Това е необходимия минимум, който трябва да се взема от всеки един съвременен човек, защото организма се нуждае от това, а не може да си го доставя с нормалната съвременна храна. Причината - ядем повече месо и повече готвени ястия и сравнително малко пресни плодове и зеленчуци, които освен всичко друго са отгледани на изтощени почви с беден минерален състав, много по-беден от този преди 200 години. Няма човек на земята, който да не изпитва дефицит на магнезий, и това е една от причините за бума на сърдечно-съдовите заболявания, инфарктите и инсултите. А дефицита на Vitamin C води до слаба имунна система с всички последици от това.

Колкото до дефицита на Омега 3 - ще дам следния пример:
Всеки божи ден около 200 g клетки умират в нашия организам и се заместват от други 200 g нови клетки. И когато се строят новите клетки, ако в организма липсва някоя важна съставка, тя се подменя с друга по-некачествена. Представете си, че строите нова сграда, но вместо тухли четворки използвате кирпич. Пак ще стане сграда, но колко ще е здрава? Та така е и с клетките в човешкия организъм. Omega 3 е ключова съставка за клетъчната мембрана и в повечето случаи тя е в дефицит, освен ако ежедневно не ядете риба и рибни продукти.

Та помислете си за това - всеки божи ден, в който се напиете или в който ядете непълноценна храна, вие обричате поредните 200 g клетки от вашия организъм да бъдат построени с "кирпич". Последиците от това ще ги носите със себе си следващата 1 година, когато тези 200 g клетки ще умрат и организма ще изгради други такива.

kubio
23.08.2015, 07:50
Ако искаш да измериш pH на сиропа/меда в питите, защото като го смесят с нектар и pH се покачва леко. А и знаеш с какво pH зазимяваш(дори и да не е точно), което според мен ще ти даде полезна информация.
Жокера: Пробвай цяла година да подаваш витамин C и ще забравиш за доста от проблемите. Другата година Юни-Юли ще ти направи впечатление количеството стара пчела, която все още е жива и работи.


Благодаря за доуточнението, Дамяне!

и аз така те разбрах, но исках да съм сигурен :)

п.с. намерих си Аск. К-на на 12 лв./кг + ДДС от химична лаборатория :yahoo:

п.п.с. предстои ми да забъркам инвертирания сиропец скоро (по рецептата на Матеев) и мислех да заменя ''лимонтозуто'' там с АК (поне за постигане на нужното рН, като минимален ефект), но в главата ми се върти фразата: ''Аскорбиновата Киселина се разпада бързо''... мисля, че ти я беше казал (или съм чел някъде)... та, означава ли това, че сиропа ще е по-нетраен или пък ,че самото действие на Вит. С ще намалее...?

п.п.п.с. мнооо съм зле с химия и пропорции, винаги получавам главоболие... прощавай за тъпите въпроси. :)

srg
23.08.2015, 07:56
Някои хора са си сбъркали професиятd :). През живота си съм прочел какви ли не медицински "теории" и " открития" . Дайте малко повечe свобода на природата да диша спокойно.

kubio
23.08.2015, 08:12
...

п.п.с. предстои ми да забъркам инвертирания сиропец скоро (по рецептата на Матеев) и мислех да заменя ''лимонтозуто'' там с АК (поне за постигане на нужното рН, като минимален ефект), но в главата ми се върти фразата: ''Аскорбиновата Киселина се разпада бързо''... мисля, че ти я беше казал (или съм чел някъде)... та, означава ли това, че сиропа ще е по-нетраен или пък ,че самото действие на Вит. С ще намалее...?

п.п.п.с. мнооо съм зле с химия и пропорции, винаги получавам главоболие... прощавай за тъпите въпроси. :)


виждам, че с пост 223 си отговорил на повечето ми въпроси.

Дамян Дамянов
23.08.2015, 17:35
Това че Vitamin C инвертира сиропа е новост за мене. Би ли ми посочил някакъв източник?
...................................
......................................
Та помислете си за това - всеки божи ден, в който се напиете или в който ядете непълноценна храна, вие обричате поредните 200 g клетки от вашия организъм да бъдат построени с "кирпич". Последиците от това ще ги носите със себе си следващата 1 година, когато тези 200 g клетки ще умрат и организма ще изгради други такива.

Мислех, че знаеш :). Много пъти съм казвал, че съм заменил лимонената киселина с витамин C. Нали знаеш, че понякога не ми се разбира ;)
Готовите сиропи които се продават ги инвертират с киселина и изобщо не използват ензим. Затова казах, че сме им дали всичко на готово и просто трябва да прочетат и използват информацията. Когато киселината реагира с фруктозата се образува ХМФ-за това имат високи стойности. Трябва да намалят количеството киселина след инвертирането, защото ХМФ зависи от времето, киселината, топлината(t, pH, T). Като оставят сиропа с месеци по складовете, като не премахнат киселината, като загреят до висока темп - ето го ХМФ-то. Може да се възползват от бързото разпадане на витЦ и да използват много по-малко енергия за инвертирането, но "то не става само с ядене, трябва да акъл". Между другото, вит Ц се произвежда от глюкоза.

По темата за здравия организъм на човек:
За 2 месеца и малко свалих близо 20кг, само като ограничих боклуците в храната. Чипсове, снаксове, шоколади, мазни храни,маргарини, палмово масло и т.н ги органичих. На ден изяждам около 500гр кашкавал, 300-400гр сирене, над 1кг шопска салата, някаква домашна манджа(вчера ориз с домати около 500гр), 200 гр кашу и бадеми, плодове колкото искам, а 1-2 пъти седмично дюнери и пици с приятели. При толкова много калории свалям кг, а при по-малко, но с некачествена храна качвам.
За това ме светна гастроентеролог, като ми обясни, че 99% от проблемите тръгват от некачествената храна и всички добавени отрови. Най-голямата отрова се оказаха готовите подправки, фиксове и бульони. Плодовете и зеленчуците ги третират с фунгициди и така ги продават, целта е да седят в магазините по-дълго време. Най-често се използва белина(колкото и да не ви се вярва), а всички плодове и зеленчуци трябва да се киснат във вода поне 30-60 мин. Тези отрови като попаднат в стомаха, нарушават средата и предизвикват киселини, неправилно храносмилане, холестерол, задържане на вода и 1000 други проблеми.


виждам, че с пост 223 си отговорил на повечето ми въпроси.

Питай каквото не ти е ясно, а ако мога ще кажа.

nikola.vladov
23.08.2015, 20:46
... На ден изяждам около 500гр кашкавал, 300-400гр сирене...

Много млечни според мене. Някои казват, че млякото и продуктите от мляко са полезни, други твърдят обратното. Аз гледам да ям по-малко млечни, но всеки си решава сам. Иначе за некачествената храна съм 100% съгласен!

ch.atanasov
23.08.2015, 21:23
Аве ,много ядете ама пиете ли?Незнам бирата съдържа ли витамин Ц .Ако не съдържа ,свършил съм от скорбут.:laughing:Е ноземата да ми прощава спама.:bigsmile:

Дамян Дамянов
24.08.2015, 04:09
Много млечни според мене. Някои казват, че млякото и продуктите от мляко са полезни, други твърдят обратното. Аз гледам да ям по-малко млечни, но всеки си решава сам. Иначе за некачествената храна съм 100% съгласен!

Млечните съдържат протеин, а е доста трудно да си го набавиш с растителен произход. Въпреки, че излезе информация, че нямаме нужда от голямо количество протеин и дори е вреден над 5-10% (по памет).


Аве ,много ядете ама пиете ли?Незнам бирата съдържа ли витамин Ц .Ако не съдържа ,свършил съм от скорбут.:laughing:Е ноземата да ми прощава спама.:bigsmile:

В последно време пропихме, но всичко с мярка.

rumenggr
24.08.2015, 08:20
Простете за спама. Липсата на протеин може да докара много неприятности! Имам приятел, който след 4 месеца вегетарянство се лекува повече от 6 месеца! Периферната нервна система и вестибуларния му апарат се бяха побъркали, а той е здрав и редовно спортува . Много внимавайте с диетата. Важно е консултацийте със специалисти да се направят преди да започнете да правите глупости, за да не се обезмисли цялата игра.

Mateev
24.08.2015, 11:36
Вегетарианство не означава липса на протеин. Твоя приятел не просто е бил вегетарианец, а е ял някакви ограничени храни, в които е имало дефицит на някоя съставка.

Точно пък месото въобще не е задължителна съставка от нашата диета (ако това имаш предвид с думичката вегетарианство). Има много видове вегетариански храни, в които има всички необходими съставки, дори и да ядеш само една от тях. Например повечето зърна са такива - жито, ориз, царевица и т.н. Същото е положението и с ядките - в тях си има всичко. Например можеш да оцелееш, като ядеш само ядки или само жито (хляб). Може да се оцелее и ако се ядат само плодове.

tihmr
24.08.2015, 14:32
Вегетарианство не означава липса на протеин. Твоя приятел не просто е бил вегетарианец, а е ял някакви ограничени храни, в които е имало дефицит на някоя съставка.

Точно пък месото въобще не е задължителна съставка от нашата диета (ако това имаш предвид с думичката вегетарианство). Има много видове вегетариански храни, в които има всички необходими съставки, дори и да ядеш само една от тях. Например повечето зърна са такива - жито, ориз, царевица и т.н. Същото е положението и с ядките - в тях си има всичко. Например можеш да оцелееш, като ядеш само ядки или само жито (хляб). Може да се оцелее и ако се ядат само плодове.

Много точно казано, ама го кажи на заклетите месоядци, аз от 25 години не ям месо и съм си жив и здрав!
Като кажат, ама като не ядеш месо от какво живееш, ме убиват!
Толкова много храни има: ориз ,боб, картофи, яйца, мляко... въпрос на желание!

Дамян Дамянов
24.08.2015, 18:06
Простете за спама. Липсата на протеин може да докара много неприятности! Имам приятел, който след 4 месеца вегетарянство се лекува повече от 6 месеца! Периферната нервна система и вестибуларния му апарат се бяха побъркали, а той е здрав и редовно спортува . Много внимавайте с диетата. Важно е консултацийте със специалисти да се направят преди да започнете да правите глупости, за да не се обезмисли цялата игра.

Успамихме се ;)
Консултирал съм се с едни от най-добрите специалисти в областа си(доворя за лекари), а не за разни псевдогурута. С единя се заприказвахме, запали цигара(в кабинета) и ми каза: "Ядем такива боклуци, че алкохола и цигарите са дори полезни. Не знам какво ще правим като забранят пушенето на обществени места". Стана ясно, че пуши по 1-2 кутии на ден и пие до 100мл концентрат всеки ден. В интерес на истината и тримата са пушачи.
Причината да има толкова болни хора е в храната. Искаме храната бързо да ни даде нужните въглехидрати, а това означава ударна доза. Искаме да не се занимаваме по 8 пъти на ден да сядаме на масата, а и нямаме времето да го правим. Тоест, малко на брой хранения с максимално количество въглехидрати. Това натоварва ВСИЧКИ системи до максимум, като най-често избиват проблеми с диабет, язва, киселини и психични проблеми. Интересното е че мозъка променя пътеките си и дори има хора който не могат да мислят адекватно когато са гладни. Организмът има запаси за поне 2-3 седмици, но мозъка казва, че е в опасност. Това е проблем подобен на анорексията и предполагам, че се лекува много трудно, ако изобщо е възможно. Имам приятел с подобни проблеми. Почваме да правим оградата на пчелина и в 11-12:00 буквално седна на един стол и каза "не мога, трябва да ям", а бяхме закусвали сутринта към 08:00. Културистите, които са на диета направо си съсипват организма и дори е по-вредно от диета на чипс и снакс.
За хляба - в зърното има около 9% протеин, а в хляба сиругурно е по-малко.
И аз съм жив и здрав, въпреки, че месото съм го ограничил до минимум. Проблем възниква с желязото, но досега ми се е случвало само един път да имам под нормата.
Добавки в момента вземам:
Витамин Ц постоянно
Витамин Б през месец
Геритамин(А и Е) през месец
Витамин D през 1-2 месеца
Цинк през месец

Mateev
24.08.2015, 18:53
Пропусна Магнезия - почти е сигурно, че имаш дефицит от него в организма си, и с течение на годините това дава отражение на цялата ти сърдечно-съдова система. Със сигурност дефицита на магнезий скъсява живота и е първопричина за почти всички инсулти и инфаркти на млади години (40-50 г.).

Направи си един експеримент - купи си поне веднъж таблетки магнезий и глътни да речем 200 мг. Ако не получиш разстройство, глътни 300, 400 и дори 500 мг. Ако пак не получиш разстройство, това е сигурен критерий, че организма ти има дефицит. Започни да вземаш всеки ден до момента, докато започне да ти се появява разстройство. Чак тогава намали дозата, защото вече ще си наситил организма си. Трябва обаче да знаеш, че този процес (на насищане на организма) понякога отнема години. Дори и когато го наситиш, пак трябва да продължиш да го вземаш, но в намалени дози, които да не ти предизвикват разстройство.

ПС: Когато чуеш, че някой е умрял от инсулт или инфаркт, трябва да знаеш, че всъщност е умрял от магнезиев дефицит. На млади години това е малко вероятно, защото организма компенсира (напр. с по-високо кръвно налягане), но увреждането на кръвоносните ти съдове ВЕЧЕ Е ЗАПОЧНАЛО.

http://www.svoizbor.com/magnesium-for-your-hearth/
http://gotvach.bg/n5-19907-%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%B9_% D0%B8_%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B5
http://bolenzdrav.com/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%9B%D1%8E%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BD%D 0%BE/%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D1%8F%D 1%82-%D0%BF%D0%BE-%D0%B2%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D1%82%D 0%BE-%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D 0%BE%D0%BB%D0%B0

Marko
24.08.2015, 19:15
... Въпреки, че излезе информация, че нямаме нужда от голямо количество протеин и дори е вреден над 5-10% (по памет).
...
Необходимата дневна доза за мъж НЕ ИЗВЪРШВАЩ тежка физическа работа е 1,5гр протеин на кг телесна маса.

Дамян Дамянов
24.08.2015, 19:37
Пропусна Магнезия - почти е сигурно, че имаш дефицит от него в организма си, и с течение на годините това дава отражение на цялата ти сърдечно-съдова система. Със сигурност дефицита на магнезий скъсява живота и е първопричина за почти всички инсулти и инфаркти на млади години (40-50 г.).

Направи си един експеримент - купи си поне веднъж таблетки магнезий и глътни да речем 200 мг. Ако не получиш разстройство, глътни 300, 400 и дори 500 мг. Ако пак не получиш разстройство, това е сигурен критерий, че организма ти има дефицит. Започни да вземаш всеки ден до момента, докато започне да ти се появява разстройство. Чак тогава намали дозата, защото вече ще си наситил организма си. Трябва обаче да знаеш, че този процес (на насищане на организма) понякога отнема години. Дори и когато го наситиш, пак трябва да продължиш да го вземаш, но в намалени дози, които да не ти предизвикват разстройство.

ПС: Когато чуеш, че някой е умрял от инсулт или инфаркт, трябва да знаеш, че всъщност е умрял от магнезиев дефицит. На млади години това е малко вероятно, защото организма компенсира (напр. с по-високо кръвно налягане), но увреждането на кръвоносните ти съдове ВЕЧЕ Е ЗАПОЧНАЛО.

http://www.svoizbor.com/magnesium-for-your-hearth/
http://gotvach.bg/n5-19907-%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%B9_% D0%B8_%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B5
http://bolenzdrav.com/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%9B%D1%8E%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BD%D 0%BE/%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D1%8F%D 1%82-%D0%BF%D0%BE-%D0%B2%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D1%82%D 0%BE-%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D 0%BE%D0%BB%D0%B0

Прав си, само да се сетя като минавам през аптеката :). Не съм почитател на комбинираните и вземам всичко отделно, като ги разделям през деня.


Необходимата дневна доза за мъж НЕ ИЗВЪРШВАЩ тежка физическа работа е 1,5гр протеин на кг телесна маса.

Не съм сигурен, че това е вярно. Преди години се твърдеше, че при културистите трябва да се приема по 1.8-2.2г/кг тегло.

srg
24.08.2015, 20:23
Скоро фармацефтичния бизнес няма да изпадне в криза.

jorors
24.08.2015, 20:43
Скоро фармацефтичния бизнес няма да изпадне в криза.
Като, ви чета и аз днес си направих консултация с приятел(лекар). Каза СЪЩОТО!!!

georgi rumenov
24.08.2015, 20:44
Извинявайте но къде остана ноземата?Много хора следят темата с надеждата да научат нещо полезно.

scutellator
25.08.2015, 12:06
Извинявайте но къде остана ноземата?Много хора следят темата с надеждата да научат нещо полезно.

Ако се третира редовно за акар (всъщност по-важното е да не се позволява нивата му да станат прекалено високи, т.е. да си сигурен че третирането си изпълнява предназначението), ако питите се подменят редовно, не се вкарват зарази от вън, не ги оставяш да зимуват върху манов мед (т.е. през периода без облитане), и на есен ги оставиш да си направят мастно тяло, и кошерите не се намират на някое сенчесто, подгизнало и влажно място, не би трябвало да имаш проблеми.

Ако вече Нозема се е превърнала в проблем ( и заедно с нея и всякакви бактерии и вируси) - антибиотиците са забранени и то с причина (и без това биха закърпили положението временно), Нозевита би помогнал ( смъква нивата на нозема толкова, колкото и антибиотика Фумагилин - в оптимистичния вариант - с 40-50%). Решенията са две - умъртвяване на семейството (+ изгаряне или дезинфекциране на инвентара) или прехвърляне на семейството в нов/дезинфекциран кошер върху основи + третиране с препарат, който действа! ( не приемайте по презумция че щом е третирано, значи проблема е решен)- АКОсемейството разползга с капацитет да се пребори с инфекцията, това би свършило работа. Най-важното, и във двата варианта, мерките трябва да се съчетаят със предотвратяване на разпространението на инфекцията и в другите кошери и появата на рецидиви.

Наличието на симптоми на Нозема, НЕ ОЗНАЧАВА че тя е ГЛАВНИЯ им причинител. Диария и отслабване на семействата може да са в резултат и от амебоза, бактерийни заболявания, лошокачествена храна, неисектицидни пестициди (хербициди, регулатори на растежа, сурфактанти, бактерициди, фунгициди....)
Ноземата е получила популярност сред пчеларите, само защото индустрията предлага продукт за нейното подтискане. Ако утре открият лекарство, което подтиска или убива пчелните трипанозоми - те моментално ще се превърнат във враг номер 2 (след вароа) за пчеларите!

Във пчелния организъм ( както и в човешкия) във всеки един момент циркулира един голям микс от болестотворни микроорганизми. Когато организма се разболее, то е в резултат, че защитните сили на организма някъде са били преодоляни ("със хитрост") или пък "атаката" е била толкова мощна и трудна за превъзмогване, че в крайна сметка процесът на разболяване на организма не е могъл да бъде предотвратен.
И по правило "Дявола никога не ходи сам", т.е. рядко някоя болест има само един причинител - това е и причината повечето от лекарствата да действат - ако се подтиснат само част от причинителите за болестта, организма по-лесно би се справил с останалите. Принципа на действие на антибиотиците при вирусни инфекции е същото - убиват и/или подтискат размножаването на бактериите и оставят организма, ако може, да се справи сам с останалото (вирусите).

Nik_m
29.08.2015, 17:03
Излючително достоверна. Не се сещам, да съм виждал изследване с по-малко от 1гр/кг, но сигурно има някое. Давам по 2 грама / кг, но не си заслужава да се дава повече въпреки, че има информация за добри резултати. Говорим за цена/ефект, все пак всичко опира до пари и трябва да се търси максималния ефект.
Специално за ноземата - просто няма шанс при 2 грама/кг.
Действа по 3 начина:
- Благоприятна среда за бактерии ест. врагове на ноземата
- Неблагоприятна среда за развитие на ноземата
- Повишено тегло на пчелата(вителогенин/протеин/мастно тяло/хипофарингиални жлези).

Сещаш се какво е влиянието на тези 3-те върху успешното зимуване, а и върху добивите през активния сезон. Качени са изследванията, можеш да ги провериш.

Направих 2 клипа за колега и трябва да ти стане ясно от тях, щом си запознат с темата.

https://www.youtube.com/watch?v=kJgjXdWriO0
https://www.youtube.com/watch?v=C3SVMwULa08
Как го давате този Витамин С? Течният е скъп а на хапчета 10бр. са 1гр. и е поносимо като цена. Само не знам дали се разтварят хубаво.

freelancer_bg
29.08.2015, 17:51
Аскорбинова киселина = витамин Ц.
Евтина има в търговска верига DM - http://www.dm-drogeriemarkt.bg/
Още по-евтин вариант е от фирмите, които продават химически реактиви, от които се купуват ОК, МК , тимол ...

distedi
29.08.2015, 19:41
Аскорбинова киселина:
http://www.pharmalife.bg/product/652/vitamin-c-prah-100gr-vitamin-c.html 5.89 лв/100 гр
http://www.teocom.eu/Teocom_chemicals_pricelist.pdf (Номер 0400 от списъка) 4.00 лв/100 гр (Фармакопейна)
http://www.valerus-bg.com/pdf/reagents_2012.pdf 25 КГ! /8 лв/кг (ЧЗА)

Nik_m
29.08.2015, 19:58
Аскорбинова киселина:
http://www.pharmalife.bg/product/652/vitamin-c-prah-100gr-vitamin-c.html 5.89 лв/100 гр
http://www.teocom.eu/Teocom_chemicals_pricelist.pdf (Номер 0400 от списъка) 4.00 лв/100 гр (Фармакопейна)
http://www.valerus-bg.com/pdf/reagents_2012.pdf 25 КГ! /8 лв/кг (ЧЗА)
Мерси! .........

plamen2009
29.08.2015, 20:18
http://www.rai-him.com/viewpro.html?cat=8 Може и от тук.

Дамян Дамянов
29.08.2015, 20:27
Как го давате този Витамин С? Течният е скъп а на хапчета 10бр. са 1гр. и е поносимо като цена. Само не знам дали се разтварят хубаво.

Само гледай да е фармакопеен, нямам много доверие,но...
Нещо не се връзва в цените и качеството/чистотата. Гледай дали пише тежки метали или нещо друго.
Всичко това сме го говорили по 100пъти, хвърлете един поглед.
Мерете pH винаги. Имало ленти по 4лв/100бр, но все още не съм ги пробвал. Дори и тези от 20лв/100бр да си вземете, то няма да е голяма загуба.
Разтваря се много добре във вода и според мен е задължително да се добавя в сиропа предварително разтворено.
Хапчетата се разтварят, но остава нишестето, а и излиза скъпичко, а за ампулата и дума да не става. Най-добрият вариант е да си вземеш 1361гр на прах на Now Foods.
Чакам отговор от един приятел в Русия и ще кажа какво е станало, но най-вероятно има вариант да се внасят добавки от там.

мухозол
31.08.2015, 06:11
Момчета някой знае ли, Витамин С може ли да се ползва за зимно подхранване ?Аз започвам да си правя, по трудно е но по сигурно.

Дамян Дамянов
31.08.2015, 08:42
Момчета някой знае ли, Витамин С може ли да се ползва за зимно подхранване ?Аз започвам да си правя, по трудно е но по сигурно.

Може да не съм разбрал въпроса правилно,но:
Ако искаш да кажеш, хранене декември-март - да, може, но е по-добре да им напълниш хранилките със суха захар. Сега е момента за подаване на сироп, а зимата им давам само сухо :)
Всеки си има някакви наблюдения, но според мен, гнездото трябва да се организира преди септември, да има място за снасяне, да се подава малко сироп, а в края на декември да се напълни хранилката със суха захар.