PDA

Виж пълната версия : Йентеров апарат



medunqk
24.05.2013, 12:48
Искам да да попитам за йентеровия апарат.Цената му е 140 лв ,а срещнах в един сайт същият апарат ,но само за 45 лв комплекта
Мисля ,че се казваше Николай (от Бургас)който ги продава.Има ли някаква разлика в тези апарати,мисля да си закупя такъв

Mateev
24.05.2013, 21:03
Този апарат от 45 лева всъщност е мини Никот апарат. Имам го в къщи, както и цялата негова комплектация. Прави се в Бургас и детайлите му са подобни на оригиналния немски Никот, но в допуските и сглобките има минимални разлики, които ти вчернят живота. Пластмасата също е друга - по-лоша. С две думи - сравнително лошо и недомислено подобие, но ако ползваш само неговите компоненти и не ги смесваш с оригиналните - нещата донякъде се получават.

Апарата от Бургас е с много по-малко килийки (мисля че бяха 32), а на оригиналния са 110. Малко е по-малък като размери. Двете му плексигласови капачета се защипват накриво - изместени са встрани от апарата с няколко милиметра. Личи си че е била допусната груба грешка при изработването на матрицата. Все пак дефекта е само физически и визуален (грозно е), но не и функционален - апарата си работи и мой колега, на когото подарих една бройка, вече го е пробвал и е вадил личинки от него.

Основата на маточните чашки се набива много трудно върху държачите - явно допуска на размерите не е направен както трябва. Освен това са едни ръбати - ако се опиташ да ги вадиш на ръка без отверка, чак ще ти пуснат кръв от пръстите.

Маточните чашки също са с грешни допуски - или са прекалено хлабави, или прекалено стегнати. Имат и някаква склонност към самоизмъкване изглежда защото са от мек материал и имат лека конусовидност. Когато се сложат в кошера, след два дни част от тях ги намирам изпопадали на дъното.

Клетката на майката също има проблеми с допуските на размерите. Или се набива трудно, или се измъква лесно. Също съм намирал изпопадали клетки.

Въобще в сравнение с оригиналния немски апарат този от Бургас е едно грубо направено недомислено копие с неточни размери и детайлите са от некачествен материал. Всичко това само на външен вид прилича на оригинала, но в действителност е много нескопосано и работата с него си е жива мъка с много нерви и главоболия.

Въпреки това си мисля, че за малки пчелини с до 50 кошера един такъв апарат би могъл да е от полза след като отбраковате и изхвърлите некачествените основи, чашки и решетки. Малко повече работа и трябва да ръчкате от време на време с отверка, но все пак майки ще получите.

Разликата между оригинала и Бургаския апарат е като между Мерцедес и Москвич, сглобен от пияни руснаци в петък вечер. Пак ще можете да се возите, но всеки един ден ще псувате икономията, която сте направили. Съжалявам за критиката, но това е истината. Имам 4-5 бургаски апарати и съм готов да ги подаря на някого, ако е голям мераклия да се мъчи. След като и аз се напатих, просто си купих оригинали апарати на Никот и почти два кашона с части и апарати от Бургас ги захвърлих в мазата.

Mateev
24.05.2013, 21:56
Ето от тука купих оригиналния немски апарат на Никот:

http://pchelar.com/node/329

Не знам дали наистина е оригинален (така пише на етикетката), но качеството му определено е на светлинни години по-добро от това на Бургаския апарат. Първо купих 1, после още 2, после 5 Бургаски апарати, които ги изхвърлих, и после още 3 от оригиналните и така си реших проблемите с главоболията и нервите от Бургас.

Mateev
24.05.2013, 22:08
Вече подарих един мини Никот от Бургас на Nedji - поиска си го в лично съобщение.

joromainata
24.05.2013, 22:13
Имам 4-5 бургаски апарати и съм готов да ги подаря на някого, ако е голям мераклия да се мъчи.
аз имам мерак да пробвам да си произвеждам майки
така,че може да пратиш на мен един drinks;
пък малко и аз да се помъча .

Mateev
24.05.2013, 22:17
Готово. Дай си адреса и телефона на лично съобщение и в понеделник ще ти го пратя. Куриера е за твоя сметка.

vencii
25.05.2013, 07:31
Матеев ако има още прати и на мен един. Данните на лични.
Благодаря жив и здрав.

Mateev
25.05.2013, 07:54
Ще ти пратя и на тебе. Станахте трима. Остана още един апарат. Иска ли го някой?

Mateev
25.05.2013, 09:50
Апаратите свършиха. Не ми пишете повече лични съобщения.

Понеделник ще пратя по един мини Никот апарат на Антонов, Joromainata, Nedji и Vencii. Ще гледам извън апарата да им разпределя и по малко основи за маточни чашки, чашки, държачи, клетки и каквото там друго допълнително съм купувал от Бургас.

Пожелавам им успешно майкопроизводство.

scutellator
25.05.2013, 16:00
Ето от тука купих оригиналния немски апарат на Никот:
Френски, на Nicotplast

Mateev
25.05.2013, 21:24
Проверих - вярно че е Френски. Не знам защо съм се заблудил. judge; judge; judge;

scutellator
26.05.2013, 15:37
Ами "произведено в Германия" - символ на качество. Навремето са слагали този надпис наляво и надясно за да могат определени фирми (с най-различна националност) да си извоюват пазар

joromainata
28.05.2013, 13:28
С огоромни благодарности към колегата Матеев
Благодарение на него се сдобих с Бургаското подобие на Никот (не ,че съм виждал Никотския оригинал)
сега мисля как да го внедра и да увелича 7 те си кошера
тази година имам наличен инвентар да ги увелича на 14
дано да стане работата ,че май вече е късно за тази операция
нека по знаещите да кажат има ли смисъл сега да се захващам или да чакам догодина?

Nedji
28.05.2013, 15:20
Благодаря Матеев , да си жив и здрав

http://img221.imageshack.us/img221/7840/picture065j.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/221/picture065j.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

vencii
28.05.2013, 18:52
Благодаря на Г-н Матеев за Бургаския никот, може да не е идеален но ще се науча да си отглеждам майки.
Пожелавам му много здраве и успехи.

Максим Тодоров
01.01.2015, 22:00
А от къде може да се закупи Немски

koragroup
01.01.2015, 22:48
А от къде може да се закупи Немски

Ако в пчеларските магазини няма, в Плевен на изложението сигурно ще има някъде.

Mateev
01.01.2015, 23:05
Аз го купих от Пчеларски център - Южен, гр. Стара Загора. Само изкам да те предупредя, че не ти трябва Йентеров апарат, а Апарат на Никот. В магазина ги има и двата и аз съм пробвал и двата, но апарата на Никот е много по-добър от Йентеровия. По неведоми причини в магазина го водят "Касета за производство на пчелни майки" но не се шашкай - това е оригинален френски Апарат на Никот. За немски не знам дали ще намериш някъде, освен в eBay. Този френския обаче е много добър.

http://pchelar.com/node/329

Искрен Мутафов
01.01.2015, 23:26
А от къде може да се закупи Немски

Ето от тук:

http://beesmarket.com/index.php?route=product/product&path=48_49&product_id=136

А, също и от тук(само че нямат уеб сайт, но пък при тях е по-евтин):

http://www.informator.bg/bg/br/Стрелец-3-Георги-Илиев-ЕТ

koragroup
02.01.2015, 12:01
И аз това щях да предложа, ама пише че е Сръбски, а човека пита за Германски :P

dankov64
02.01.2015, 13:07
Като прочетох темата ми изкача една идея как Държавата с малко парични средства може да помогне много на пчеларите. А тя е да спонсорира пчеларите примерно с над 10 броя регистрирани кошери с по един Ентеров апарат или на Никот.

Искрен Мутафов
02.01.2015, 14:38
И аз това щях да предложа, ама пише че е Сръбски, а човека пита за Германски :P

Ти сега недей гледа "точно" какво им пише на сайта, това че са сложили "дърводелската марка" - Techtron DOO, Serbia на Йентеровият апарат, както и на още една камара продукти на сайта им(дори и на китайското бамбуково перце за пренасяне на ларвички), то това е или пропуск на Пламен или на Ивайло, или са възложили на "бабето" дето продава да им поддържа сайта... Предполагам, че повечето неща ги купуват от тая сръбската фирма и затова са им шляпнали тая марка, но няма как специално Йентеровият апарат да е сръбски.
Вгледай се внимателно в детайлите, ако отидеш на място погледни от вътрешната страна на капака на кутията в горният ъгъл какво пише...?!?

2825

2826

koragroup
02.01.2015, 15:28
Еййййй страшен си! Зад Строителния колко струваха?

Искрен Мутафов
02.01.2015, 16:46
Еййййй страшен си! Зад Строителния колко струваха?

При Валя не съм стъпвал от "100 години", и нямам спомени да съм го виждал там...

юлката
05.01.2015, 11:54
Аз моят йентеров апарат го закупих преди от около десет-единадесет години от един магазин в София и на капака отзад пише , че е произведен в Германия.Доволен съм от него не съм работил със системата Никот и моля г-н Матеев да изкаже своите наблюдения от двата апарата

Максим Тодоров
06.01.2015, 18:58
Днес ми пристигна касетата от пчеларския център южен и разбрах че отделно трябва да си поръчам комплекта за маточниците.Но те го нямали във момента.

Искрен Мутафов
06.01.2015, 23:25
Днес ми пристигна касетата от пчеларския център южен и разбрах че отделно трябва да си поръчам комплекта за маточниците.Но те го нямали във момента.

"ДОБРО УТРО"...

Прочети постинг #100 от линка по-долу...

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=396&page=10&highlight=Никот

А, от тук също можеш да си напазариш някой елементи, които са съвместими с чашките на Никота...

http://www.rolta-plastic.com/product-2-3.html

Mateev
07.01.2015, 02:44
Днес ми пристигна касетата от пчеларския център южен и разбрах че отделно трябва да си поръчам комплекта за маточниците.Но те го нямали във момента.

На практика маточници могат да се правят и без допълнителната комплектация. Просто чашките с яйцата се вадят от апарата на Никот и посредством малко парченце восък се залепват за дървената летвичка. После се капват една две капки восък отстрани за по-голяма здравина и това е достатъчно. Пчелите ще направят всичко останало.

Може да се направи още едно усъвършенствуване, което аз го използвах тази година. На практика се отказах от пластмасовите чашки, защото се оказа че почистването им с цел повторно използване е много трудоемка и неблагодарна операция. По-лесно се оказа да си купя силиконова матрица и с нея да си отливам восъчни чашки за еднократна употреба. Тези чашки ги използвам както за апарата на Никот, така и за правенето на маточници посредством прехвърляне на личинки.

Тъй като и аз имах проблеми с доставката на оригинални държачи и гнезда, реших да рискувам и си купих български такива от фирма Ролтапласт. Купих си от тях и клетки за майката. Да ви кажа честно - по-фалшиви са от оригиналните и създават известни проблеми, но на практика ги има налични и могат да се закупят от днес за утре.

http://www.rolta-plastic.com/product-2-3.html

Иначе от Електронния магазин на Пчеларски център Южен са ми обещали да ми доставят такива от Франция още преди година и половина и още чакам доставката. При това заявката ми беше сериозна (500 комплекта) и те обещаха да ми звъннат като ги доставят "до седмица две". И чакам повече от година тази седмица да изтече. Затова и купих бургаската окомплектовка, въпреки че е по-скапана. Просто бързах и не ми се чакаше. Става въпрос не за бургаската версия на апарата на Никот - той е скапан, а за допълнителната окомплектовка - държач, основа, предпазна клетка и дори маточни чашки, ако не ви се занимава да ги правите от восък. Купувайте смело - съвместими са по размери с оригиналния френски апарат на Никот. Явно бургазлията е копирал от него, когато си е правил матриците.

scutellator
07.01.2015, 15:35
По-скоро е копирал турците

tarty
07.01.2015, 21:19
Ще споделите ли апарата на френската Никот хубав ли е и какво представлява целия комплект,че на каталога им има само отделни картинки със цените,така и ще си поръчвам и други работи от там да знам дали да си го купя.

Искрен Мутафов
08.01.2015, 03:35
Ще споделите ли апарата на френската Никот хубав ли е и какво представлява целия комплект,че на каталога им има само отделни картинки със цените,така и ще си поръчвам и други работи от там да знам дали да си го купя.

Е, еднозначен отговор на твоя въпрос не може да се даде! Един ще ти го похвали до небесата, друг ще го оплюе до неузнаваемост... В темата за Никот е описано какво представлява комплекта:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=396&highlight=Никот

Във форума има много информация, просто трябва да се използва търсачката, ама май "по-модерно" е отварянето на нови теми...

Можеш да си го закупиш от линковете, които ти поствам по-долу(и да не те притеснява, че срещу МАРКА пише: Tehtron DOO, Serbia; незнам защо точно това поле така е попълнено, но както и Йентеровият апарат, така и касетата на Никот не са сръбски, а са съответно немски и френски), само трябва да провериш/говориш с продавачите, точно колко е броя на маточните държачи и маточните клетки които са включени, и евентуално да си купиш поне държачи допълнително(като за мен най-изгодно е допълнителните държачите да се купят от Ролта-пластик, съвместими са - http://www.rolta-plastic.com/product-2-3.html ):

http://beesmarket.com/index.php?route=product/category&path=48_49

http://beesmarket.com/index.php?route=product/product&path=48_49&product_id=137

tarty
08.01.2015, 06:39
Искрене благадаря за отговора.Не се бях замислил за такъв апарат но докато четох темата/не е моя/ми стана любопитно,а и ще поръчвам от Франция от самия производител/защо ми е да поръчвам от прекупвачи/други неща,та защо да не си поръчам и апарата.Нали трябва да сме в крак с модата :-) :-) :-) :-) .

Искрен Мутафов
08.01.2015, 07:17
Искрене благадаря за отговора.Не се бях замислил за такъв апарат но докато четох темата/не е моя/ми стана любопитно,а и ще поръчвам от Франция от самия производител/защо ми е да поръчвам от прекупвачи/други неща,та защо да не си поръчам и апарата.Нали трябва да сме в крак с модата :-) :-) :-) :-) .


Щом ще си поръчваш директно от производителя, то направо си поръчай голямата касета, с размери на рамка - така ще си спестиш вграждането в рамка, и тъй не просто ще си в крак с модата, ами направо ще я изпревариш...


2859


2860

koragroup
08.01.2015, 10:03
Ухаааааа 700 чашки... добре, ами 700 отводки или оплодни сандъчета? Сериозна работа!
350 отводки Х 80лв = 28000лв
350 майки Х 15лв = 5250лв.
Общо 33250лв. Два пъти в годината 66500лв. Три пъти - 99750лв...

А вие си въртете центрофугите...

галин
08.01.2015, 10:21
Брее, че лесно било пък ний са блъскаме с тоя мед.
Колега с тоя коментар виждам поне 100 нови мераклии пчелари на пролет.

tarty
08.01.2015, 10:47
Искрене не мога да видя такава рамка в каталога им,има някаква по малка.Ако знаеш френски помагай.2861286228632864

tarty
08.01.2015, 10:59
Ухаааааа 700 чашки... добре, ами 700 отводки или оплодни сандъчета? Сериозна работа!
350 отводки Х 80лв = 28000лв
350 майки Х 15лв = 5250лв.
Общо 33250лв. Два пъти в годината 66500лв. Три пъти - 99750лв...

А вие си въртете центрофугите...

Цените май са занижени,но пак е добре 1050 бр за близо 100 000 лв.А кажи ми как се пуска такъв кокал,от тригодишната програма си имат сигурна клиентела която няма каде да отиде,остава само да не допускат да стават повече майкопроизводителите,че намаля печалбата.

Искрен Мутафов
08.01.2015, 22:12
Искрене не мога да видя такава рамка в каталога им,има някаква по малка.Ако знаеш френски помагай.

Щом искаш да "прескачаш" прекупвачите, то хващай речника(сега с гугъл транслейта е лесно), или си взимаш преводачка(желателно от френската гимназия)...

tarty
09.01.2015, 00:10
Щом искаш да "прескачаш" прекупвачите, то хващай речника(сега с гугъл транслейта е лесно), или си взимаш преводачка(желателно от френската гимназия)...
Не е толкова лесно,аз имам позната чрез която съм си поръчвал досега,но това са спицефични думи които и тя не знае макар да ме насочва в някаква посока.Аз досега не съм произвеждал майки освен най обикновенните начини който всеки знае,а и не познавам човек които да ми обясни за какво иде реч.Сещам се/поне така си мисля/кое за какво е но незнам от кое по колко ще ми трябва.Остава да си поиграя на тото а с времето ще се надявам да се науча какво точно трябва да правя и как да го правя.

Искрен Мутафов
09.01.2015, 01:08
Не е толкова лесно,аз имам позната чрез която съм си поръчвал досега,но това са спицефични думи които и тя не знае макар да ме насочва в някаква посока.Аз досега не съм произвеждал майки освен най обикновенните начини който всеки знае,а и не познавам човек които да ми обясни за какво иде реч.Сещам се/поне така си мисля/кое за какво е но незнам от кое по колко ще ми трябва.Остава да си поиграя на тото а с времето ще се надявам да се науча какво точно трябва да правя и как да го правя.

Не е въпрос на тото, а на четене и ползване на опцията "Search" по предназначение. И интересно - кои са "НЕобикновенните", че да отделим от тях обикновенните начини, май ще трябва да се посяга към по-горните рафтове на библиотеката, въпреки че може да стане и с ю-туб...

scutellator
09.01.2015, 15:26
В темата за Никот е описано какво представлява комплекта:

.... и евентуално да си купиш поне държачи допълнително(като за мен най-изгодно е допълнителните държачите да се купят от Ролта-пластик, съвместими са...

Да, но не са еднакви. Едно от най-значимите различия е, че формата на държачите не позволява "защипване" на клетките. Бургаските държачи са цилиндрични и клетките падат от тях, като постоят в кошера.

Mateev
09.01.2015, 20:11
Това е така защото бургазлията прави цилиндричните клетки от фалшива корава пластмаса без пружиниращ ефект. Когато се набият в държачите се разширяват и после при затопляне в кошера много лесно се измъкват. Този проблем обаче се разрешава много лесно посредством конструкцията на самата рамка с маточни чашки. Много внимателно се изчислява позицията на хоризонталните летвички така, щото когато клетката започне да се измъква да мръдне само с 1 мм и да се подпре в долната летвичка.

Хоризонталните летвички на първите ми рамки ги завивах челно с винтчета в центъра им, така че да могат да се ротират около оста си именно с цел нанизване или вадене на цилиндричните клетки. Впоследствие започнах да правя рамки, в които хоризонталните летвички се нанизват странично в хоризонтален канал, издълбан в страничните летвички. И двата варианта се оказаха добри и работоспособни. Важното е само да има и трета долна летвичка за ограничаване на измъкването на клетките от втората летвичка. Самата втора летвичка ограничава клетките на първата летвичка. А позициите на тези три летвички се определят опитно така че да има оставен минимален луфт от 1 милиметър при нанизани цилиндрични клетки.

scutellator
09.01.2015, 21:18
Това е така защото бургазлията прави цилиндричните клетки от фалшива корава пластмаса без пружиниращ ефект.

:) Не е проблема изцяло в клетките. Никотските държачи са леко конусовидни и имат по-малък диаметър в основата, отколкото в началото. Разликата лесно се забелязва.

Искрен Мутафов
09.01.2015, 23:48
Да, но не са еднакви. Едно от най-значимите различия е, че формата на държачите не позволява "защипване" на клетките. Бургаските държачи са цилиндрични и клетките падат от тях, като постоят в кошера.

Аз рядко използвам клетки, гледам маточника да е в отводката поне ден-два преди да се излюпили.

argilov
10.01.2015, 08:07
Добър резултат се получава и със захлюпване на маточнка, върху рамката с решетка.След излизането и се оглежда и ползва по предназачене.Аз съм ги направил от пласмасова тръба 50мм.със залепена мрежа.Отдолу е заострена и с изрязани шипове за по лесно захващане към питата

Todor.77
14.06.2015, 23:41
Колеги,скоро гледах лекция и клипове на Димитър Кукушев на апарат за производство на пчелни майки,който той предлага.Някой има ли наблюдения от този апарат?

argilov
15.06.2015, 08:08
Апаратчето е много добро, за любители.До 100 майки на сезон не му е проблем.

stalev
23.10.2015, 21:52
Има ли колега,работил с апарата на Димитър Кукушев? Да сподели какви са му впечатленията и дали си струва инвестицията!

Искрен Мутафов
24.10.2015, 09:34
Има ли колега,работил с апарата на Димитър Кукушев? Да сподели какви са му впечатленията и дали си струва инвестицията!

Може да има и някой, който да е доволен от него, но за определено не съм и бих казал, че според мен не си струва. По-добре си вземи напълно окомплектован Никот.

ganchev55
24.10.2015, 09:48
Искрене,как почистваш апарата?Майките,които ми подари миналата година са живи и здрави,много кротки и работливи.Имат и наследнички.Благодаря!Мног о здраве и успехи.

ch.atanasov
23.01.2016, 12:44
Как мислите ще свършат ли работа? http://www.aliexpress.com/item/30-Pcs-78-mm-Bee-Queen-Cage-Protection-queen-Wangtaipu-bee-cage-Bee-Equipment-Beekeeping-Tools/32458826468.html?spm=2114.10010108.0.157.BOXXb9&s=p

zayo
23.01.2016, 13:50
Как мислите ще свършат ли работа? http://www.aliexpress.com/item/30-Pcs-78-mm-Bee-Queen-Cage-Protection-queen-Wangtaipu-bee-cage-Bee-Equipment-Beekeeping-Tools/32458826468.html?spm=2114.10010108.0.157.BOXXb9&s=p

Рейтинга на търговеца е добър. Отзивите на купувачите са отлични. Клетките изглеждат добре..., ако и цената ти отговаря направо скачай. Поръчките от този сайт обикновено стигат от 17 до 60 дни, като има и допълнителни опции. В нета съм срещал направени клетки и от спринцовки. Лично аз не ползвам такива клетки, защото намирам по-опростените неща за по-практични. 14-дневните маточници ги слагам в рошфусовите отделения, направо в отводките или семействата, където се излюпват.

ch.atanasov
23.01.2016, 14:17
Не можах да разбера само клетки ли са или комплект, като на снимката.Намерих чашки за маточници- 200бр -за 1,76 евро, но не открих държачи.Помагайте.

zayo
23.01.2016, 14:37
Не можах да разбера само клетки ли са или комплект, като на снимката.Намерих чашки за маточници- 200бр -за 1,76 евро, но не открих държачи.Помагайте.
Според мен това са само клетките без чашките за маточници, но може да се запита продавача преди покупката.