PDA

Виж пълната версия : Хм ......... това не го знаех



Nedji
14.05.2013, 22:01
Здравейте колеги , накратко да ви разкажа - реших да се пробвам да си направя майки по метода на пренасяне еднодневни ларви. Два дена преди това на бъдещото семейство отглеждач отнех майката ,дожаля ми да я унищожа и я придадох в клетка на друго много слабо семейство което бе без майка.
Пренесох 10-на ларви в маточната рамка , след 6 дена на рамката имаше 4 много добри запечатани маточника , при прегледа унищожих няколко свищеви моточника в отглеждача ............през това време майката на семейството отглеждач бе освободена и приета от слабото семейство където тя си осеменяваше по рамките.
На 8-я ден при преглед на маточниците в с изненада видях че три от маточниците бяха разпечатани /унищожени/. "Тръгнах" по рамките в отглеждача и ........ старата майка се бе завърнала в семейството си и си осеменяваше най-спокойно. Това не го знаех , че е възможно.

FVCVS CAESAR
15.05.2013, 01:24
И аз не знаех, че е възможно. А сигурен ли си, че това е същата майка? Извинявай за въпроса, но провери ли в слабото семейство дали има майка?

Nedji
15.05.2013, 06:47
Да сигурен съм , пропуснах да кажа , че веднага проверих в слабото семейство - нямаше майка

ledenia123
15.05.2013, 08:23
Да напълно е вазможно да се върне маиката и при мен се е случвало такова нещо само че аз разделих едно семеиство на две и пренесах маиката.

HINAP
15.05.2013, 08:41
Случвало ми се е нееднократно подобно нещо.Отделял съм майки за да ги дам на колеги в отделен нуклеус с малко пчели.Когато е идвал колегата за майката съм забелязвал,че се е прибрала в основното семейство.Но има си и обяснение.Нуклеуса е до основното семейство и майката при малко пчели е била на пост и молитва и е станала лесно подвижна/говоря за оплодена майка/.В друг случай пък я дадох в съседен пчелин,прибра се и след няколко дена беше на ройче пред кошера си на една вишня.Прегледах основния кошер и там видях два маточника.Много пъти от самосмяна обръщат в роене,но роевете са много малки.Мисля,че колегата Бонев е писал за подобни случаи.Виждал съм и оплодена майка да излиза повторно/в това съм сигурен защото съм виждал как пчелите почистват шлейфа предния ден от майката/.Не мога да я объркам,защото всички други веднага ги бележа след като пронесат и тази я следях за да я бележа и нея.Та за това вече не се учудвам от нищо.

сезгин
15.05.2013, 11:51
аз съм имал случай купешка приидадена майка да се върне в кошера си (придадена в отводка ,където не беше се оплодила майката),при смяната и с нова .Това значи ,че тя е излизала на брачен полет ,през сезона ,щом е успяла да си намери стария кошер

Илиан77
15.05.2013, 18:47
колеги искам да ви попитам как бележите майките преди или след като се оплодят и ако се бележат преди да се оплодят грешка ли е?

Mateev
15.05.2013, 19:30
Най-лесно е веднага след нейното раждане. Ако работите с Йентеров апарат или с апарата на Никот, то тогава след запечатване на маточника върху него се нахлузва пластмасова клетка и майката се ражда вътре в тази клетка. Веднага след това можете да я маркирате. Така го правят и по филмчетата, с които е пълен интернет.

Иначе няма никакво значение кога ще я маркирате, и дали въобще ще я маркирате, но нали не ви се претърсва цял един кошер, за да я намерите и да я стресирате? А когато се ражда, тя ви е под ръка. Между другото това е и единствения сигурен момент, в който знаете че това е именно вашата майка, която планомерно сте създали. После в кошера вече не се знае дали е същата майка, или някоя друга, победила в битка след самосмяна или каквото там друго се е случило.

aleko
15.05.2013, 19:41
В литературата пише друго.Белязаните майки при брачен полет стават по често жертва на птици.

Илиан77
15.05.2013, 19:43
благодаря за барзия отговор аз си ги произвеждам сам с заредени маточници от осиротялото семеиство мисля че е по добре от колкото да копувам

Mateev
15.05.2013, 19:51
В литературата пише друго.Белязаните майки при брачен полет стават по често жертва на птици.

Възможно е. Обаче онази мадама - германката със зелените кошери, е направила възможно най-подробен филм как се правят майки. В него тя веднага лепи на гърба им едни малки пластмасови етикетчета с номерца. След това майките се слагат в едни малки нуклеусчета заедно с 250 грама пчели и ги изпращат на един специален остров, в който отглеждат маркови бащини семейства. Та във филма казват, че в този остров цяла Германия си праща майките за оплождане. Както и да е. В този филм маркирането беше веднага след раждане. Тогава и само тогава човек е сигурен, че това е неговата си майка.

Илиан77
15.05.2013, 20:05
немога да си обесня зашто пет майки се излиупват и след няколко дни изчезват на какво се далжи това?
Такова нещо за пьрви пьт ми се случва sadsmile;

Mateev
15.05.2013, 20:29
Ако не са затворени в килийки, те се избиват една-друга.

Илиан77
15.05.2013, 20:37
Матеев аз щтом се излиупи майка веднага махам останалите маточници а и дори данеги махна по закон една винаги остава и след два три дни изчезва а кайи ко става освен при оплождането да се губи

scutellator
15.05.2013, 22:22
колеги искам да ви попитам как бележите майките преди или след като се оплодят и ако се бележат преди да се оплодят грешка ли е?

Аз лично ги бележа щом им се излюпи първото пило, до тогава - никакъв тормоз.
Маркирането може да се направи по-рано, ако и е дошло времето за експорт - преди да бъде затворена в транспортната клетка.

Майките които се маркират при излюпването им са тези които са предназначени за разплод. Към тях може да е прикрепена статистика като тегло ( при излюпването), ден на излюпване ( партида), от коя майка са личинките, номер на кошера отглеждач, номер на нуклеуса, дата на понасяне.... абе абсолютно всичко за което може човек да се сети. Тук увеличаването на вероятността дадена майка да не се завърне е по-маловажно от това да бъде направена грешка в родословието.

За промишлено производство на майки ( тези които отиват в производствени кошери) повечето от тези неща са ненужни, гледа се номера на нуклеуса, а не номера на майката. Няма никакво значение ако случайно някои майки са си разменили местата ( шанса е приблизително 1 на 100). Тук по-важното е да се постигне по-голям успех при оплождането. Освен това има едни трикове( при промишленото производство), които просто не стават ако преди това си докосвал майката с ръце.

aleko
15.05.2013, 22:36
Не съм чувал за такъв случаи.Случвало ми се е неоплодена майка да ми излети при преглед, някой се връщат, други не.Ако е успяла да направи облитане преди това може би...Но работеща майка да си вдигне дебелия гъз и да се върне в своя кошер не го вярвам.

Mateev
16.05.2013, 07:06
При промишленото производство за всяко едно действие, което се прави на пчелина, си има разработен специализиран инвентар. Десетки различни видове сандъчета, кутийки, пръчици, тапички - огромно разнообразие от всякакви джаджи, като единствената цел на всяка една от тях е ИКОНОМИЯТА НА ВРЕМЕ. Когато всяко едно действие се извършва хиляди пъти, вече си струва да се разработи джаджа, която да икономисва някоя друга секунда или минута. Тази микроикономийка, умножена по хиляди, води до икономия на цели работни места.

При ръчното пчеларство и при под 100 кошера единствения универсален инструмент са човешките ръце и пръсти, и това води след себе си до прилагането на други технологии за пчеларстване, съобразени със съответния инструмент (ръцете и пръстите).

Това всъщност е голямата разлика между повечето филмчета и това, което в действителност правят пчеларите. Например за майката - има си специализирани инструменти, посредством които тя може да бъде маркирана без да се докосва с човешки ръце. Въпрос на личен избор на всеки е дали да си прави (купува) такива инструменти, или да използва ръцете си.

Mateev
16.05.2013, 07:15
Има и още нещо, което се явява най-голямата разлика между промишлено пчеларстване и индивидуално. Това е баланса на ПАРИ и ВРЕМЕ. При индивидуалното пчеларстване повечето пчелари не си ценят личното време. Тоест оценяват го на НУЛА ЛЕВА НА ЧАС. Това оказва влияние и на решенията им - готови са да загубят повече лично време в името на икономията на някакви пари. Ярък пример за това са например рамките - всеки пчелар предпочита сам да си ги сглобява и обтелва, защото така икономисва пари.

При промишленото пчеларство труда струва пари - например 4 или 5 лева на час. При това положение цената на нещо е равна на цената на материалите + цената на труда. И когато човек започне да търси начин за намаляване на крайната цена, много често се оказва, че труда е скъпото нещо, а не материалите. И именно това стимулира разработването на различни приспособления, които да икономисват този труд. Понякога дори си струва да се разработи (купи) машина за много пари, която в дългосрочен план всъщност ще НАМАЛИ крайната цена на нещото. Например разпечатваща машина, голяма центрофуга, машина за восъчни основи и т.н.

HINAP
16.05.2013, 07:57
Отговарям на колегата относно белязането на М.Принципът е да се бележи след като пронесе.В противен случай може и да не се оплоди защото самата боя е допълнителен товар и пречи при брачния полет.Пчелите се стремят да премахнат боята и започват да прогризват част от маркировката и понякога тя остава на половина.Рисковано е белязането преди оплождане и поради риск да не попадне част от боя и по крилцата.Та съвета ми е да се бележи поне седмица след пронасянето.Преди белязането трябва да се потренира върху поне 20 търтея и чак тогава да се бележат М.Самия аз съм тренирал върху търтеи с паста за зъби или латекс.Така вече се придобива увереност в действията и риска се свежда до минимум.Експериментирал съм и с лак за нокти.Най лесно става с маркер за белязване на майки.

Трендафил Дончев
13.01.2020, 10:48
Учени разкриха загадката как пчелната ларва става царица

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Ucheni-razkriha-zagadkata-kak-pchelnata-larva-stava-tcaritca_20208.html

agro
13.01.2020, 22:57
Учени разкриха загадката как пчелната ларва става царица

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Ucheni-razkriha-zagadkata-kak-pchelnata-larva-stava-tcaritca_20208.html

"С напредването на технологиите може би един ден ще се доближим до изясняването на въпроса с какво точно се хранят пчелите в кошера си и защо."

Напредването на технологиите е свързано с изследвания, резултат от разнообразни електроники, наблъскани из кошерите, каквито много се ненавиждат из пчеларските среди /част от този форум не прави изключение/. Прогрес, какво да го правиш.:icon_idea: