PDA

Виж пълната версия : Подобрения и благоустройство на пчелина. Вода.



Stefanbg
11.05.2013, 07:26
На всички ни е ясно, че пчеларя освен да се грижи за пчелите трябва да е и дърводелец, градинар, шлосер, понякога изобретател и какво ли не още. А пчелина е мястото, където се извършват повечето дейности. Затова някои удобства и добрия, естетичен вид не са излишни.
Тъй като не намерих подходящ раздел, задавам въпросите си тук, като някои може да отнеса и до специализирани форуми.
И така. Пчелина ми е в населено място, двор 2.8 дка, без ток и водоснабдяване, без постройка, барака и какъвто и да е друг подслон. Планирам скоро да сложа един фургон. Но имам кладенец с диаметър около 3 м. и дълбочина до водата 7-8 м. до него има бетонна вана около 3-4 куб.м. Двора не беше поддържан от много години. Сега кося, режа, чистя и засаждам по нещо декоративно, но няма как да поливам. Та идеята ми е да сложа един фотоволтаичен панел и да използванм едно от тези:
http://watersportsequipment.eu/bg/product-view/261.html
http://watersportsequipment.eu/bg/product-view/259.html
http://watersportsequipment.eu/bg/product-view/1583.html
Всичко това ще ми дойде малко повече като разход, но сега правя плановете. Не зная само тези помпи с какъв ресурс са, т.е. за колко часа живот са проектирани. Който е имал подобни проблеми/идеи моля да сподели. Идеята е през деня да църка вода във ваната, а два пъти седмично да поливам с нея. Възможно ли е фотоволтаичния панел директно да захранва помпата - без акумулатор, контролер и инвертор. Всъщност инвертор ще трябва, ако използвам помпа на 220V. А други идеи за помпа и енергия? Ще се радвам на всеки коментар и мнение.

Владимир Владимиров-Влад
11.05.2013, 08:21
След като си в населено място, а не в гората или на полето си мисля че е по-добре да хвърлиш усилия и средства за нормално електрифициране. Колкото и да струва партидата, упражнението си заслужава повече отколкото сегашните ти намерения.
Мое мнение, все пак.

М.Петров
11.05.2013, 09:20
Сигурно е възможно с някакъв стабилизатор на напрежението колега.Питай по магазините за електроника,там има и готови схеми,ако не си много навътре с материята.Или да се включи Матеев,той е по фотоволтаиците.
На мен идеята ти пък ми харесва много.Оня ден купихме един инвертор от prodavalnik за 40лв.Работи с мощност до 1500W ,с 5 години гаранция.Ама без акумулатор няма как да вадиш по-голяма мощност,както е примерно захранването на една помпа между 380W и 800W от тия дето са на 220V. Може да стане с по-малките от снимките.Целта на акумулатора е да натрупа амперите и като се умножат по волтовете получаваш мощността.
Сега трябва да тръгвам,довечера може да се включа пак.

Stefanbg
11.05.2013, 15:17
След като си в населено място, а не в гората или на полето си мисля че е по-добре да хвърлиш усилия и средства за нормално електрифициране. Колкото и да струва партидата, упражнението си заслужава повече отколкото сегашните ти намерения.
Мое мнение, все пак.

Да, но ще искат да има законна постройка. А там няма нищо. Все пак ще проуча и тази възможност.

Stefanbg
11.05.2013, 15:21
Сигурно е възможно с някакъв стабилизатор на напрежението колега.Питай по магазините за електроника,там има и готови схеми,ако не си много навътре с материята.Или да се включи Матеев,той е по фотоволтаиците.
На мен идеята ти пък ми харесва много.Оня ден купихме един инвертор от prodavalnik за 40лв.Работи с мощност до 1500W ,с 5 години гаранция.Ама без акумулатор няма как да вадиш по-голяма мощност,както е примерно захранването на една помпа между 380W и 800W от тия дето са на 220V. Може да стане с по-малките от снимките.Целта на акумулатора е да натрупа амперите и като се умножат по волтовете получаваш мощността.
Сега трябва да тръгвам,довечера може да се включа пак.
Имам един 300 W и един 800 W инвертор, но имаха нужда от някакъв ремонт, май крайните транзистори бяха някакви екзотични. Може би повече ме притеснява акумулатора, по-скоро цената му. Иначе има мембранни помпи по 200 - 300 W.

М.Петров
11.05.2013, 20:59
Ами зависи от фотоволтаика каква мощност дава,ако е по-маломощен няма как да се разминеш без акумулатор.

Stefanbg
11.05.2013, 21:52
Ами зависи от фотоволтаика каква мощност дава,ако е по-маломощен няма как да се разминеш без акумулатор.
Естествено, но изхождам от презумпцията, че ще е достатъчен като мощност, дори и при по-слабо слънце. Доколкото зная, има панели по 125 W. Но вече започвам да се съмнявам, дали инвестицията си струва, май ще е скъпичко.