PDA

Виж пълната версия : Как се заселва ново нуклеусче?



Mateev
10.05.2013, 14:02
Как става първоначалното заселване на малки нови нуклеусчета , които са с неизградени рамки. Мисля за в бъдеще да ги използвам за временно жилище на млади или стари майки, но не знам как да организирам първоначалното изграждане на питите.

Нуклесите вече са при мене, нови майки - също. Какво да правя по-нататък? Не мога просто да пусна майките - какво ще правят сами в кошерче с неизградени рамки. Мога ли да взема и да им дам малко млади пчели от други кошери? Как се процедира? Има ли някакви тънкости?

И следващия етап, когато и дойде време майката да я взема и да я придам на даден кошер, какво ще се случи с шепата пчели в нуклеусчето? Мога ли някакси да ги съхраня в очакване на нова временно пребиваваща майка?

Ангел Йосифов
10.05.2013, 14:23
Как става първоначалното заселване на малки нови нуклеусчета ,


С черпак,изтръскване на рамки с люпещо се пило...Основите могат да се изградят от основните семейства,като след това ги нарежеш по размера на малките рамки.

Ruslan
10.05.2013, 14:50
Трябва да се направят отводки, на които да се предадат майките.Няма начин на съхранение на майките, в очакване да бъдат използвани някога си.
Правят се отводки, сборни или индивидуални и след няколко часа, когато пчелите усетят осиротяването се придават майките.Препоръчително е отводките да се преместят на десетина километра, за да не се върнат старите пчели в кошерите си.
Възможно е и без местене, ама трябва да се стръскат млади пчели.
Сега вероятно ще възникнат въпроси как се правят отводки и как се придават майки!?
Ако за това питаш, или аз не съм разбрал въпроса!?

Светозар Каменов
10.05.2013, 15:42
Друго имаше предвид Матеев. Той ще ползва малки оплодни сандъчета с по-малки рамки, които не са му изградени.
Другото, което пита, а и мен ме интересува е като се произведат майките и се придадат за смяна на стари майки какво се прави с пчелите, които останат в оплодните сандъчета. Аз няма да ползвам такива, а ще са в нуклеуси. Така или инъче майката ще снесе яйца и ще има пило. Други майки няма да има, които да сложа пак там да се оплодят. Тия пчели и пило какво се правят после?

scutellator
10.05.2013, 16:20
Как става първоначалното заселване на малки нови нуклеусчета , които са с неизградени рамки. Мисля за в бъдеще да ги използвам за временно жилище на млади или стари майки, но не знам как да организирам първоначалното изграждане на питите.

Нуклесите вече са при мене, нови майки - също. Какво да правя по-нататък? Не мога просто да пусна майките - какво ще правят сами в кошерче с неизградени рамки. Мога ли да взема и да им дам малко млади пчели от други кошери? Как се процедира? Има ли някакви тънкости?

И следващия етап, когато и дойде време майката да я взема и да я придам на даден кошер, какво ще се случи с шепата пчели в нуклеусчето? Мога ли някакси да ги съхраня в очакване на нова временно пребиваваща майка?


Зависи колко са ти големи нуклеусите и какъв модел ти са рамките. Има няколко начина и ако покажеш модела ще ти кажа за какво стават и за какво - не.

По-малките нуклеуси са с по-ограничена функционалност, аз ползвам 6 рамкови ЛР ( за оплождане на майки, не за помощни семейства).

Mateev
10.05.2013, 17:43
Вече донякъде ми се изясни как се правят отводки в малки кутии или в малки кошери с 3, 4, 5 или 6 рамки. Финландците имат такива и аз вече се обзаведох с няколко бройки. Ето линк:

http://www.paradisehoney.fi/EN/Hives/Nuc_and_Mate_-series

Това са си малки кошери за 6 броя СТАНДАРТНИ РАМКИ, като в комплектацията има и преграда, която може да ги направи на 2 х 3 рамки. Има си вход за пчелите отпред и отзад и комплект вътрешна и/или външна хранилка. Та когато става въпрос за стандартни рамки, вече има някаква яснота как се правят отводки.

Какво да правя обаче с това микрокошерче, което е само с 4 малки НЕСТАНДАРТНИ рамчици с размер 8 х 10 сантиметра:

http://en.lyson.com.pl/p3029206_bee-hive-one-family-painted-foamed-polystyrene.html

или с това миникошерче, в което има 6 броя НЕСТАНДАРТНИ РАМКИ с размер 20 х 15 сантимера:

http://en.lyson.com.pl/p3028917_mini-bee-hive--mini-plus.html

От всичките имам по няколко броя ей-така от любопитство - да видя, да пипна, и сега вече настана време да ги ползвам, но не знам как. Купил съм 20 майки и всеки момент ще дойдат. Отделно от това днес изтече 72 часовия период на апарата на Никот и от него извадих 95 току-що излюпили се личинки и ги заложих в 3 кошера-отглеждачи. Тоест скоро при мене ще бъка от майки, някои от които дори ще са ми излишни и веднага възникна въпроса:

Мога ли да ползвам тези вече закупени кошерчета за временно настаняване на излишните майки докато им дойде времето за някоя нова отводка след акацията?

И кое кошерче от трите линка по-горе се нарича нуклеус? А как се наричат останалите 2 вида?

И за какво въобще служат средните и най-малките кошерчета или нуклеусчета или както там им е името?

Извинявайте за елементарните въпроси, но колкото и човек да чете теория, като дойде време за практиката, наученото от книжките се изпарява. Пък и да си призная около майкопроизводството най-малко съм чел, а там изглежда е най-сложното.

Mateev
10.05.2013, 17:59
Колегата пчелар, който ме учи, гледа пчели цял живот, но винаги си е правил майки посредством самосмяна или чрез подрязване на крилце и краче. На практика това с апарата на Никот и тези малки кошерчета е новост и за него и той чистосърдечно си призна, че явно човек се учи цял живот. И сега и двамата чакаме някой полезен съвет от форума.

koragroup
10.05.2013, 18:02
Не се ли казват оплодни сандъчета?
Аз бих им изрязал пити от големи изградени. Даже може и с възрастно пило. 2-3 изградени, 2-3 с основи и насипвам пчели с черпака - пчели от рамки с люпещо се или открито пило. На другия ден маточника и по каналния ред...

Mateev
10.05.2013, 18:08
Тоест смисъла на тези най-малките е да се сложи маточник и да се роди вътре майка и след това да чакаме да се оплоди. Така ли е? Затова ли се нарича оплодно сандъче?

И след това я хващаме, боядисваме с червено и си заминава по етапния ред в някой кошер. Така ли е?

Димитър Бонев
10.05.2013, 18:15
Аз бих те посъветвал за оплождане на майките и за запазването им да използваш тези големите, нищо, че в майкопроизводствените стопанства го правят в най-малките. Причината е, че колкото повече пчела има при захранването на майката, толкова по-качествена ще е тя. А зареждането на такъв нуклеус си е стандартна отводка. Подхранването докато майката се оплоди е необходимост. След като вече не ти трябва тази отводка, т.е след като майката се оплоди и осемедни две пити, и я придадеш където си решил, то пак можеш да заредиш друга майка за оплождане или да подсилиш някое семейство с нея.

Mateev
10.05.2013, 18:52
Чак сега осъзнах каква е ползата от малките кошерчета. Ако един маточник се придаде на голям кошер или отводка, минава много време докато майката се роди, заякне, научи се да лети, отиде на оплождане, върне се, още няколко дена за заякване и чак тогавая започва да снася. През това време пчелите в кошера мързелуват, а това са си почти 2 или 3 седмици. Прекалено голям период от време. Ако имаше как пчелите да им се смени майката за 1-2 дена, почти няма да има престой и малкото на брой силни паши ще бъдат усвоени.

Ако написаното по-горе е вярно, то тогава не е редно цял един кошер да му даваме такъв голям престой през активния сезон. Ами ако ми трябват 500 майки, значи ли че трябва да блокирам 500 кошера да изпуснат някоя важна паша?

С младите пчели на един голям кошер мога да захраня например 5 или 10 малки кошерчета и така ще жертвам сравнително малък брой млади пчели от другите кошери за нуждите на оплождането на майките.

Правилно ли разсъждавам?

Mateev
10.05.2013, 19:03
Освен това кошерите съм ги пръснал по различни пчелини, но само един от тях ми е под носа - там, където живея. Този пчелин е единствения подходящ за отглеждане на майки, защото само в него спокойно могат да се правят ежедневни манипулации без големи разходи за транспорт. Следователно когато 1 пчелин трябва да произведе майки за 10 или 20 други, то тогава просто няма никакъв друг шанс, освен използването на голям брой оплодни сандъчета, в които в рамките на един сезон да се оплодят няколко поколения майки.

И всъщност сега трябва да си направя план от колко на брой оплодни сандъчета се нуждая. Тогава имам следния въпрос:

Колко време е необходимо от слагането в оплодното сандъче на една на току-що родена майка до нейното оплождане, заякване и снасянето на първото нейно яйце? Или колко майки мога да отгледам в едно оплодно сандъче в рамките на 2 месеца?

aleko
10.05.2013, 21:01
Това не е фотовотаик и няма точен график wink;Някои от майките се оплождат по бързо,други не.Имай на ум че като се оплоди майката в малките нуклеуси трябва да я оставиш няколко дена да снася иначе ще останеш без пчели в нуклеуса за следващата серия.Още един съвет, нуклеусите се хранят.

Mateev
10.05.2013, 21:10
Благодаря на всички колеги, които ми отговориха на въпросите. Само 7 часа след отварянето на темата получих съвети от толкова много хора, включая и двама ми писаха в ЛС с подробни инструкции, дори с картиники, а един ми се обади дори по телефона (не знам откъде го знае) и ми предложи филм за работа с оплодни сандъчета на руски език.

Искам да кажа че съм приятно изненадан колко много са отзивчиви хората и как всеки един е готов да жертва лично време в името на това да помогне на някой друг свой колега. Докато това го има - духа на форума няма да умре.

Та още веднъж искам да благодаря на всички, които ми помогнаха. Само за 7 часа повечето неща ми се изясниха, а нататък надявам се практиката ще направи останалото.

jojonov
11.05.2013, 05:05
Аз лично не намирам особен смисъл да се работи с малки сандъчета и нестандартни рамки. По-добре ми се вижда за оплодни сандъчета или нуклеуси да игре роля един ЛР корпус , дъно и капак . И вместо 5-6 малки рамчета, може 3-4 стандартни- мразя различните размери :)

aleko
11.05.2013, 07:05
Аз лично не намирам особен смисъл да се работи с малки сандъчета и нестандартни рамки. По-добре ми се вижда за оплодни сандъчета или нуклеуси да игре роля един ЛР корпус , дъно и капак . И вместо 5-6 малки рамчета, може 3-4 стандартни- мразя различните размери :)

Мразиш но ако имаш 50 нуклеуса и си затрил половината пчелин докато ги заселиш.

Mateev
11.05.2013, 09:20
Аз лично не намирам особен смисъл да се работи с малки сандъчета и нестандартни рамки. По-добре ми се вижда за оплодни сандъчета или нуклеуси да игре роля един ЛР корпус , дъно и капак . И вместо 5-6 малки рамчета, може 3-4 стандартни- мразя различните размери :)
Съгласен съм с тебе. В резултат от мненията в тази тема вече за в бъдеще твърдо съм решил да ползвам само големи нуклеуси за стандартни рамки. Става въпрос за тези финландските - стиропорени с 2 х 3 рамки. А тези малките играчки тъй или иначе вече съм купил по няколко бройки, така че ще ги ползвам и тях, тъкмо ще имам база за сравнение.

Mateev
11.05.2013, 09:26
Аз лично не намирам особен смисъл да се работи с малки сандъчета и нестандартни рамки. По-добре ми се вижда за оплодни сандъчета или нуклеуси да игре роля един ЛР корпус , дъно и капак . И вместо 5-6 малки рамчета, може 3-4 стандартни- мразя различните размери :)

Мразиш но ако имаш 50 нуклеуса и си затрил половината пчелин докато ги заселиш.

Малките имат две големи предимства - евтини са и се заселват само с пчелите от една рамка (дори им е много), докато големите искат млади пчели от три рамки.

Недостатъка доколкото разбирам от обсъжданията е по-некачествена майка. Тъй като вече имам база за сравнение, това твърдение може да бъде проверено.

scutellator
11.05.2013, 10:03
Тази тема вяче е дискутирана някъде по архивите, но ще се опитам да направя някакво обобщение, тъй като муклеусите ти са разбообразни.

Според големината има няколко вида нуклеуси (разделението е условно):
-Микронуклеуси
-Мининуклуси (бейбинуклеуси)
-Средни по големина
-Големи

Микронуклеусите се използват главно за оплождане на изолирани оплодни пунктове (най-вече острови), където достъпа е труден и трябва да се пренасят пеш или с мулета. Състоят се от една малка рамчица/ или половин малка рамчица (питата има само едно лице). В раница могат да се поберат и да се носят на гръб 100-120 такива нуклеуса. Използват се еднократно ( за оплождането на нова майка е необходимо ново заселване с пчели).

Мининуклеуси - първоначално са създадени със заселването им да се използват за оплождането само на една майка. Пчеларите са открили че при подходяща употреба, могат да се използват за 4-5 последователни цикъла ( през 20 дни) без да се налага презаселване. Казвам 4-5, защото към края на сезона употребата им става нерентабилна в това отношение.
Масово се използват в Европа, най-вече по географските ширини с не толкова горещо лято.

Средни по големина - за такива считам тези с 1/2 стандартна рамка.

Големи - цяла стандартна рамка.

Заселване:

Микронуклеусите - само с пчели

Мининуклеусите - При повечето, заселването е само с пчели и ивица от восъчна основа, при някои мининуклеуси е възможно заселването им с предварително заети рамки с пчели/пило ( например нункеусите с 1/4 ДБ рамка или 1/3 ЛР рамка)

Средни по големина - само пчели и основи/ прясноизградени рамки + пчели/ пило с пчели/ или зимуване - заселване не е необходимо.

Големи - всеки възможен вариант.

Само с пчели
При заселването само с пчели може да се придаде маточник или с директно придаване на излюпена майка (по-често използваният вариант)

Пчелите за (малките) нуклеуси се стръскват предварително в "bulk bee box" (съжалявам не знам термина на български - представлява една кутия с поне една от страните й изцяло от мрежа), престояват там поне до следващия ден оставени на хладно и тъмно ( и третирани за акар), а след заселването на нуклеусите те се оставят затворени за още 2-4 дни, като малките нуклеуси е добре да престоят през този период на хладно и тъмно.

При самото пълнене пчелите се напръскват обилно със захарен сироп за да се насмучат. Бейбинуклеусите се пънят с около 200-250 гр пчели ( в зависимост от прогнозата за времето) .

Големите нуклеуси - 700-800 гр пчели ( което съравнява на половин пчелопакет).


Предимства:
-Няма остатъчни химикали в питите, които да влошат качеството на майките ( за тези които ползват синтетични акарициди)
- По-малка вероятност за разпространение на зарази заедно с майката

Недостатъци:
-По-сложно за изпълнение
- По-голяма част на избягали пчелички( при неправилно изпълнение) или напускане на нуклеуса от пчелите ( при инцидент с придаването на майката/маточника, особенно в по-малките нуклеуси)

Забравих да уточня - използват се т.н. "роеви" или млади пчели. За събирането им се използва роево сандъче -
http://s23.postimg.org/z7bt3zq87/untitled.jpg (http://postimg.org/image/z7bt3zq87/)

Или всяко друго нещо което ползволява на старите пчели да излетят, а младите да потърсят "кутия" в която да се приберат ( например стръскване през фуния и по време на сътръскването се позволи на по-голямата част от старите пчели да излетят).

Ще продължа после

Ангел Йосифов
11.05.2013, 11:12
Аз бих използвал такива кутии като на Кривичков.Две рамки(дб или лр) в кутия,която влиза в кошера.След оплождането,майката се придава направо с кутията,която си има и страничен отвор.

scutellator
11.05.2013, 14:47
Заселване с прясно изградени рамки
ето това е един от начините. снимката е от интернет
http://s24.postimg.org/kas6sq45t/IMG_20120401_00016.jpg (http://postimg.org/image/kas6sq45t/)

Удрани дози сироп, пчелите изграждат и усвояват рамките до седмица, дали майката е успяла да направи пило там или не е без значение. Добавят се пчели по подобен на горния метод начин.

Заселване с пило.
Всеки знае как става.

Предимства:

-Пчелите много рядко напускат нуклеуса ( дори и маточника да не бъде успешно приет, пчелите ще се опитат да си отгледат нова майка вместо да напуснат)
-Елементарен за изпълнение

Недостатъци:

- Опасност от остатъчни количества синтетични акарициди ( и всичко останало с което е третиран кошера-донор през годините, или това с което са третирани питите при тяхното съхранение - да, има и такива още ползващи нафталин)

- невъзможност за прекъсване на цикъла на вароатоза/вируси и патогени
- ниска хигиена (стари пити?) и повишена опасност от разпространение на болести


Зимуване на нуклеуси

Възможно само при средно големи и големи нуклеуси.

След презимуването се подбират най-добрите майки и с тях се прави смяна ( рано напролет - Март) на производтвените семейства, чийто майки пък заместват тези от нуклеусите до първата партида маточници.

Предимството тук ( освен че всяка година не се заселват голямо количество нуклеуси наново от производствените семейства) че майките могат да се преценят преди да бъдат" пуснати" в производството. Смяната на майките рано на пролет, почти предотвратява възможността в пчелините да има семейства които са в тежест и да се "дундуркат" в продължение на целия сезон

scutellator
11.05.2013, 15:00
Продължителност на времето на престой на майката.

Взависимост от това колко трае един цикъл, нуклеуса трябва да бъде с различна големина.

В промишленото производство на майки има 3 вида операциионни цикъла:

на всеки 2 седмици ( на практика около 10-15 дни)
на всеки 3 седмици ( 20 дни)
на всеки 4 седмици ( 30+ дни )


Ако майките се "жънат" на всеки две седмици, тогава бейбинуклеусите не са подходящи за тази цел ( освен ако не се заселват наново след всеки цикъл).

Ще продължа...

scutellator
11.05.2013, 22:21
За да може да има достатъчно пчели за следващия цикъл ( за по-следващия фактически) е нужно нуклеусът да е по-голям за да може майката да наснесе по-голяма площ. При отнемане на майката по-голямата част от яйцата ще бъдат изядени от пчелите, както и в по-малка степен по-младото пило. Като се има това впредвид това което остане след нея трябва да стигне за следващите партиди маточници.

В разгара на сезона може част от майките да се "ужънат" на 10 ден ( част от майките започват да снасят на 7 ден) но това може да се направи веднъж или два непоследователни пъти през сезона.

Предимства:
-ниски прооизводствени разходи

Недостатъци:
- никакви гаранции за плътността на пилото ( трябва поне да бъде запечатано за да си проличи)
- прекъсване на периода по времето на развитие на яйчниците( в крайна сметка след приемането развитието им започва пак, като не приключва в пълния си потенциал) .
-по-голяма вероятност майката да бъде неприета или повредена при придаването и по-голяма вероятност за самосмяна след приемането.

scutellator
12.05.2013, 09:20
20 дневен цикъл

Тук главният проблем е семейството да не стане прекалено силно и да му стане тясно. Нуклеусите с със средни и големи рамки ( но малко на брой такива) много бързо се запълват със пило от майката. Когато майката се отнема то е вече запечатано и нуклеусите не страдат от опасност канибалистично самоунищожение.
Когато стане тясно във нуклеуса, първо става неудобно за работа ( от "врящите" пчели) и след това нуклеуса се задръства със мед, като почти не остават свододни площи за пило ( докато започне да снася майката почти всичко се запълва с мед, а после с далаци и мостове, в опит да освободят свободно простанство за майката). За следващия цикъл маточници , ситуацията се обръща - малко пчели, много мед ( поради малката площ пило преди това).

При нуклеусите с по-големи рамки за да не се допусне това трябва да се отнема пило или да има място за още рамки/втори корпус.

4 седмичен цикъл:
Тук нуклеусът трябва да е по-голям - поне 5 ЛР рамки, а тези които използват средни по големина нуклеуси като Mini + или Kieler при 4 седмичен цикъл, използват и втори корпус.
Майката се отнема след като нейното поколение пчели започнат да се излюпват. "Пубертета" е вече приключил и тя е вече много по-спокойна и по-добре понася стрес. Няма случай някоя майка да изпадне в каталепсия и да умре при отнемането й ( както често се случва при 2 седмичния цикъл).


Предимства:
-По-голям процент на приемане на маточниците (няма флуктуации ( т.е. стабилен) в потока млади пчели), по-добро захранване на майката до нейното оплождане
-Некачествените майки по-лесно могат да бъдат засечени и отстранени (съдейки по плътността на пилото)
- По-малка вероятност за неуспех при придаването на майката ( майките са вече напълно развити и спокойни)

Недостатъци:
- По-големи производтвени разходи - необходимост от по-голям нуклеус, по-малко майки от производствена единица за сезон, необходимост от повече производствени единици ( нуклеуси) за нужното количество майки.


Като обобщение 4 седмичния цикъл е по-добър както за нуклеуса, така и за майката, но пък някой трябва да плати по-високите производтвени разходи.

Като се има впредвид всичко горенаписано, всеки сам може да си прецени колко голям нуклеус му е нужен ( или обратното - според големинта на нуклеуса, колко дълго да държи майките в него) и по какъв начин да го заселва. Пропуснах да спомена - за мерило считам че тези с квадратни размери са по-подходящи ( вместо черпак) - например отрязана кутия от мляко ( 1/4 кутия - 250 грама)

има доста филмчета в интернет, като при всяко едно начинът на заселване е донякъде различен и са използвани различни комбинации от възможните "правилни" манипулационни детайли.

Mateev
12.05.2013, 22:23
Благодаря за безценната информация.

Остана въпроса, който поставих в самото начало - как се заселват нови малки нуклеусчета, в които питите са все още неизградени. Може ли от раз в тях да се сложи маточник и пчели, или е необходима някаква предварителна подготовка?

Понеже не знам отговора на този въпрос, днес направих следното:
1. С готово закупени майки подмених част от майките в пчелина
2. Старите майки не ги убих, а ги сложих в нуклеусчетата заедно с млади пчели да "подготвят обстановката".
3. След две седмици очаквам да започнат да излизат мои си майки и дотогава се надявам да имам готови изградени пити в малките нуклеусчета.

Правилно ли постъпих? Трябва ли да правя нещо друго, освен обилно хранене на старите майки в нуклеусчетата?

scutellator
13.05.2013, 13:06
http://www.youtube.com/watch?v=RGFEfABe5yU&list=PLCA4B59CCF6B00989


Клип 12 и 14. Анестезията с CO2 не е задължителна, просто прави пчелите да не шават докато работиш с тях.

http://www.youtube.com/watch?v=ygS8m20ROQ4

Като го гледам това, всеки път ми става смешно, но принципа е същия.

Има и много други, някъде там.....

Та обратно на въпроса - ако си сложил старата майка в клетка за по-сигурно приемане от новите пчели, не би трябвало да има проблем. Затваряш ги за 2-3 ( по възможност повече) дена докато освободят майката ( ако е придадена с клетка), започне да снася и започнат да се люпят първите яйца. Щом вече има ларви в кошера, пчелите вече няма накъде да бягат, особенно ако си ги преместил на 2-3 км разтояние от предишното им място.

Mateev
13.05.2013, 19:42
В клипчетата видях едно интересно нещо - майката се пуска в един буркан с мед, за да се омаже цялата, и после я вадят и директно я пускат в нуклеусчето. Значи ли това, че омазването на майката с мед е един БЪРЗ МЕТОД за нейното приемане в чуждо семейство (или от чужди пчели), или аз нещо не съм разбрал?

scutellator
13.05.2013, 19:57
Целта на цялата операция с омазването е да се забави майката. Това е току-що излщпена майка ( до 24 часа) и още не отделя (голямо количество) феромони ( в първите 2-3 дни. Пчелите я приемат горе-долу като работничка и я пускат свободно да се разхожда ( дори и когато е пусната в кошер със снасяща майка!)

Проблема в приемането на майките често не е в пчелите, а в самите майки. Младите майки ( неоплодените, както и оплодените до 3 седмична възраст) са много бързи и дразнят пчелите, с което предизвикват тяхната агресия. По-често обаче, не пчелите започват "боя", младите майки пуснати директно в чужд кошер започват да се боричкат с пчелите в кошера ( сам войник срещу цяла армия?! - голяма глупост). Познайте кой побеждава накрая.

galin_f
13.05.2013, 20:26
В клипчетата видях едно интересно нещо - майката се пуска в един буркан с мед, за да се омаже цялата, и после я вадят и директно я пускат в нуклеусчето.

Не е мед, а сироп!
Ако беше мед няма да потъне така, а ако се омаца така цялата с мед според мен ще предаде дух :D

Че и гранули им слагат, същите като тези за кучетата ми :D

kaloyan_ivanov
23.05.2013, 15:10
Някой може ли да сподели или да подаде линк към някое видео или инфо как се заселва оплодно сандъче ( мини нуклеусче) със и без пило
Поздрави

kaloyan_ivanov
23.05.2013, 22:05
ако не сте ме разбрали.. искам да разбера как се заселват пчелите в оплодното сандъче,,, изтръскват се млади пчели ли. за метода с пило ми е ясно, , но понеже е мининуклеус нямам птакова пило на малки рамки и ще трябва да ги заселя без....

Mateev
23.05.2013, 22:25
Преди около 2 седмици и аз зададох същия въпрос и получих много отговори и много варианти, но най-накрая избрах едно собствено решение - просто след една подмяна на 20 стари и негодни майки не ги убих веднага, а ги сложих в оплодните сандъчета заедно с млади пчели и 4 голи рамки с восъчни основи. Към днешна дата от 20 сандъчета на 3 от тях майките и пчелите някъде са избягали, но останалите 17 са с почти изградени пити (70-80%), и дори в тях има по някоя друга килийка с мед, пило и прашец. Тоест вече си е станало едно функциониращо мини семейство и точно след 2 дена ще изхвърля старите майки и ще сложа нови, току що излюпили се. Може и да се наложи да се стръскат още малко пчели, ако бройката им много е намаляла.

estabien6
23.05.2013, 23:20
По- добре ги подари вместо да ги убиваш!Просто идея

Mateev
24.05.2013, 08:47
На кого му е нужна стара майка?

Иначе аз вече се натъкнах на поредния пчеларски проблем, който се чудя как да се справям с него. Става въпрос за майките - когато ми трябват, никъде ги няма, и обратното - в един момент се сдобиваш с камари от излишни майки, които да се чудиш какво да ги правиш.

Та си задавам въпроса има ли някакъв начин да се направи нещо като пансион (общежитие) за майки, където всяка една от тях да изчаква момента, в който ще бъде необходима за някой кошер. Става въпрос за нещо компактно, нещо в една терморегулирана стая, а не в стотици нуклеуси, пръснати на поляната.

Любопитно ми е ако направя някакви малки нуклеусчета педя на педа и напълня цяла една стена в една стая, дали майката ще може да живее там месец или дори цялата зима? Естествено ще им е топло и ще ги храня в изобилие, но това дали е достатъчно?

Знам че ще възникнат хиляди проблеми с останалите пчели около майката, но все пак някой срещал ли е нещо подобно някъде из интернет?

Mateev
24.05.2013, 08:56
Тази идея е част от по-голямата идея да се направи производство на пити с пило. В някакво хале да се сложат стотина кошера, който ще ги затопля и подсиля още от януари. Тяхната цел ще е една единствена - да пълнят пити с пило, които аз ще изземвам и ще слагам във външните кошери 3-4 седмици преди главната паша. Може да не е хале. Може да е оранжерия, в която дори ще им насея например фацелия или лофант, за да си имат и прашец.

Нещо като разделение на труда - едни кошери да се грижат за многото пило, други - за многото мед. При такова разделение на труда начина на гледане на двата вида кошери ще е коренно различен, което би могло да помогне за по-високи резултати и в двете направления. Тези с пилото ще ги храня в неусвест и ще ги топля през цялото време, а тези с меда ще ги пръскам по шевовете с пчели в точния ден на главната паша.

Пак някъде някой да е виждал нещо подобно?

Готов съм да направя и някой друг експеримент, но дайте ми някаква сламка, за да не започвам от чистата нула.

ivootur
24.05.2013, 09:19
Сигурно имаш предвид нещо от рода за работа с "помощни семейства"
Бях чел някъде за това дори си мислих да направя някое друго.Става въпрос за 4 рамкови нуклиуси които работят само за пило.Периодично се отнема по няколко пити с пило и им се дават изградени пити където майката да работи.Пилото се пръска из кошерите за мед като по този начин се подсилват основните семейства преди медосбора.Точната технология не я знам,но както всичко друго е въпрос на проба и грешка,докато се уцели с правелните действия.Предполагам че майките трябва да са млади и качествени и да се прави постоянно стимулиращо подхранване.Едно от предимствата е че винаги разполагаш с резервна работеща майка в случай на проблеми с основните семейства.

Mateev
24.05.2013, 09:59
Да, нещо подобно, но искам да добавя и факта, че многото нуклеуси трябва да са наблизо един до друг, за да мога лесно да ги обслужвам, топля, храня и т.н. Тези мини семейства трябва преждевременно да се развиват и да са в силата си тогава, когато другите навън все още им е студено и се развиват бавно.

dachkov
24.05.2013, 10:58
Тази идея е част от по-голямата идея да се направи производство на пити с пило. В някакво хале да се сложат стотина кошера, който ще ги затопля и подсиля още от януари. Тяхната цел ще е една единствена - да пълнят пити с пило, които аз ще изземвам и ще слагам във външните кошери 3-4 седмици преди главната паша. Може да не е хале. Може да е оранжерия, в която дори ще им насея например фацелия или лофант, за да си имат и прашец.

Нещо като разделение на труда - едни кошери да се грижат за многото пило, други - за многото мед. При такова разделение на труда начина на гледане на двата вида кошери ще е коренно различен, което би могло да помогне за по-високи резултати и в двете направления. Тези с пилото ще ги храня в неусвест и ще ги топля през цялото време, а тези с меда ще ги пръскам по шевовете с пчели в точния ден на главната паша.

Пак някъде някой да е виждал нещо подобно?

Готов съм да направя и някой друг експеримент, но дайте ми някаква сламка, за да не започвам от чистата нула.
1 .По една тръвна до всеки кошер ,като почне пашата я отместваш .
2.http://www.users.callnetuk.com/~heaf/beekeeping_for_all.pdf стр. 94
3.Г Г Затрива

kaloyan_ivanov
24.05.2013, 11:20
никой не каза как сезаселва нуклеусчето с пчели....знам ч се стръскват млади пчели, , но без пило вътре едва ли ще останат...

Димитър Бонев
24.05.2013, 12:27
Така. Помощните нуклеуси е най-добре да са пет рамкови. Не е необходимо да зимуват някъде при специални условия. Те са нещо като фабрика за пчели. Изисква се само редовно подхранване. Рано на пролет правят много бурно развитие. Добре е да се поставят до основния кошер, за да е по-лесно при работа с двете семейства. Също така е добре дя са оборудвани и с втори корпус. Това е така, за да може да има пространство във времето когато не се налага да се тегли пило от нуклеуса. Освен това е много по-лесно да се раздели на две т.е. Да се вземе отводка.

kaloyan_ivanov
24.05.2013, 12:39
всеки пише каквото иска. хора никой не написа ама нищо по това което питам, май ся прави повечето хора да се етет чужди форуми... нито ще зазимявам нуклеуса нито ще правя отводкиииии... имам мини нуклиус с малки рямки. требва ми да заселя пчели, да придам маточници ида си оплодя 10 майки за след липата да са ми готови за отводките....
кви неща пишете не мога да ви разбера

Димитър Бонев
24.05.2013, 12:43
Какви ти са мининуклеусите какви са рамките е за да получи отговор дай повече информация. Ние все пак не сме екстрасенси.

kaloyan_ivanov
24.05.2013, 12:55
е какво, сега повечето тук незнаят какво е мининуклеус ли,,, ами онези малки рамчици който са само с горна летва и малко основа. http://www.youtube.com/watch?v=lruZZ5kHyYc&feature=youtube_gdata_player

scutellator
24.05.2013, 13:43
Та си задавам въпроса има ли някакъв начин да се направи нещо като пансион (общежитие) за майки, където всяка една от тях да изчаква момента, в който ще бъде необходима за някой кошер.

http://www.beekeeping.com/articles/us/queen_banks.htm

Относно как се заселва нуклеусче, вече съвсем наскоро я занимавах тази тема, просто погледни там.
Има и клипчета в Youtube.

kaloyan_ivanov
24.05.2013, 14:27
как се кязва клипа в ютуб,, може и линк

Димитър Бонев
24.05.2013, 16:32
Мининуклеусите са толкова видове, колкото и пчеларите. Така че като си видял нещо то не значи, че това е и само това. Така с рогата напред трудно ще получиш адекватна помощ. Успех.

Mateev
24.05.2013, 19:13
Ами и аз му отговорих, но човека явно не чете. Казах му че просто стръсках пчели и им сложих по 1 стара майка и от 20 нуклеуса в 17 се получи - изградиха питите. Какво повече очаква като отговор - не знам.

Ясно че трябва да се сложат млади пчели. Ясно е че трябва да има и някаква майка. Друго нищо не може да се направи.

Scutellator e прав като казва, че когато човек задава въпрос, трябва да знае поне половината отговор, иначе не може да зададе правилно въпроса. Така се получи и с мене, когато зададох същия въпрос преди време.

Mateev
24.05.2013, 19:35
ВЪПРОС: Как се заселва ново нуклеусче?

ОТГОВОР: Какво означава заселено нуклеусче - ами има изградени пити, има пчели, има и майка.

1. Има ИЗГРАДЕНИ ПИТИ. Как се изграждат пити? Ами слага им се восъчна основа и после се нуждаем от пчели, за да я изградят. Има само два начина:
- Питите отиват при пчелите - ами микрорамчиците се слагат в някое пчелно семейство да ги изгради.
- Пчелите отиват при питите - ами вземат се млади пчели и се стръскват в нуклеусчето

2. Има ПЧЕЛИ - ами вземат се млади пчели и се стръскват в нуклеусчето. Защо млади? Ами защото старите ще избягат и ще се върнат в собствения си кошер, а младите все още не са летели и не си познават кошера.

3. Има МАЙКА - ами взема се някаква майка и се придава. Може и само маточник на майка, която ще се излюпва след ден-два.

ИЗВОДИ: Ами отговора на въпроса е в главата на всеки един от нас и не е било нужно той да се задава. Но въпреки това аз го зададох преди две седмици, а сега и колегата. Причината не е в незнанието, а в НЕСИГУРНОСТТА. При това положение по-правилния въпрос би бил "Има ли някаква тънкост при заселване на нуклеусче, освен това че трябва да сложа пчели и майка?" И отговора - "Действай смело - в голям процент от случаите се получава."

xenon
03.01.2016, 18:52
Та си задавам въпроса има ли някакъв начин да се направи нещо като пансион (общежитие) за майки, където всяка една от тях да изчаква момента, в който ще бъде необходима за някой кошер.

http://www.beekeeping.com/articles/us/queen_banks.htm

Относно как се заселва нуклеусче, вече съвсем наскоро я занимавах тази тема, просто погледни там.
Има и клипчета в Youtube.
Всъщност колко време след като се оплоди майката може да остане в оплодното кошерче /от тези малките от XPS/?

Mateev
03.01.2016, 20:10
Можете да я вземете още на 14-тия ден, но това не е за препоръчване. Причината е много проста - нуклеусчето се нуждае от регенериране на семейството в него. Някой трябва да снесе достатъчно яйца, за да може семейството да остане живо и да има достатъчно пчели в него и за в бъдеще. Поради тази причина е редно майката да седи в нуклеуса поне 18-21 дена - 8-10 дена за оплождане и още 8-10 дена за снасяне на достатъчно яйца за регенериране на семейството.

xenon
03.01.2016, 20:21
Можете да я вземете още на 14-тия ден, но това не е за препоръчване. Причината е много проста - нуклеусчето се нуждае от регенериране на семейството в него. Някой трябва да снесе достатъчно яйца, за да може семейството да остане живо и да има достатъчно пчели в него и за в бъдеще. Поради тази причина е редно майката да седи в нуклеуса поне 18-21 дена - 8-10 дена за оплождане и още 8-10 дена за снасяне на достатъчно яйца за регенериране на семейството.
Благодаря за бързия отговор. Имах предвид колко дни след като се оплоди майката тя може да пребивава в малкото оплодно кошерче докато и дойде реда за придаване. И също от тези нуклеуси от дебелия фибран /този самоделния пет рамковия където вашата ферма ползва/ след създаване на отводка, дали може да презимува на пет пити с цел да се ползва като помощно семейство рано пролетта преди цъфтежа на рапицата.

Mateev
03.01.2016, 22:21
..... И също от тези нуклеуси от дебелия фибран /този самоделния пет рамковия където вашата ферма ползва/ след създаване на отводка, дали може да презимува на пет пити с цел да се ползва като помощно семейство рано пролетта преди цъфтежа на рапицата.

Да, семейството в нуклеуса може да презимува, дори и да е само на 4-5 рамки. Трябва обаче да се погрижиш за топлинния режим. Една от идеите е много на брой такива нуклеуси да се допрат един до друг с цел загуба на по-малко топлина. Това е пробвано от Jorors.

Вчера ми казаха още една технология, която се използва от един канадец с над 10 000 кошера. Разказа ми я един българин, който повече от 7 години работи за този канадец и в момента е ръководител на майкоразвъдния му отдел. Накратко - този канадец има нуклеуси с размери 32х32х32 сантиметра. Състоят се от малко корпусче, дъно и капак, като дъното и капака са най-обикновенни дъски. Лятно време тези корпусчета работят като нуклеуси, а зимно време ги обединява на комин, висок повече от 2 метра. В този комин има една единствена майка, която поддържа семейството живо.

Пролетно време след засилване на това обединено сенмейство комина се разделя на отделни нуклеусчета и във всяко едно от тях се слага поне по 1 пита със старо пило, една с младо и една прашецо-медова. Получените мини-семейства оплождат 4-5-6 майки в рамките на сезона и есента отново се обединяват на комин в ново силно семейство с една единствена майка.

Идеята е интересна с това, че не се налага всяка пролет да се жертват силни семейства за зареждане на нуклеусите. Веднъж заредени, те изкарват много години. Тази идея може да се приложи и при нуклеусите от фибран. Есенно време слабите семейства в нуклеусите се обединяват по 2 по 3, след това нуклеусите се допират един до друг и така изкарват зимата. Пролетно време се засилват докато напълнят целите нуклеуси с пчели и пило (това ще се случи някъде в средата на април). След това се делят на по 2 или 3 и се ползват цял сезон.

jdrumev
26.10.2017, 09:33
Изчетох цялата тема но никъде освен размери 32х32х32 не видях.Миналата година си направих 10 с мои измислени размери, но нямах възможност да ги пробвам.Искам да попитам имал някакви стандартни размери или като пишеше в един пост 1000 пчелари 1000 размера на оплодни съндъчета?

ch.atanasov
26.10.2017, 09:38
Изчетох цялата тема но никъде освен размери 32х32х32 не видях.Миналата година си направих 10 с мои измислени размери, но нямах възможност да ги пробвам.Искам да попитам имал някакви стандартни размери или като пишеше в един пост 1000 пчелари 1000 размера на оплодни съндъчета?

Твоите -10 са точно по схемата --1000 х 1000 .:bigsmile:

jdrumev
26.10.2017, 09:47
Не точно, откраднах размерите от бат Севдо, но се оказа,че на клипа има грешка в тях.Приправих ги като е писал Дони да са 1/4 от ДБ плодникова рамка.Така мога да ги съединя 2/1 и да ми ги изгради някой кошер.:bigsmile:

nikawr
26.10.2017, 15:14
Общо взето си мернал размера, ама филма с тези мини нуклеуси е доста голям, особенно ако няма кой да ти помогне... ;)
При мен тази пролет се задържаха пчели вътре чак на третата проба.... :))))))))))))
Първо ги пробвах с маточник залепен на неизградена основа, черпак пчели и маточник.... отворих ги след 1 ден, всички се ометоха от кибритената кутия.. :)
Втора проба с изградена основа и пак два черпака пчели и маточник. Държах ги 2 дена затворени. На третия отивам да ги освободя и те изгризали фибранчето и пак се омели.... :))))))))
Ама съм тъп и упорит та трета проба: маточник, два черпака пчели, изградена рамка, част от строителната рамка с дестина килийки прясно търтиево пило. Отваряне след 1 ден, половината пчели фанаха баира, другата останаха. Майката се оплоди и след слънчогледа влезе в употреба в едно осиротяло семейство. Догодина ще видим как ще се представи!

ch.atanasov
26.10.2017, 15:25
Общо взето си мернал размера, ама филма с тези мини нуклеуси е доста голям, особенно ако няма кой да ти помогне... ;)
При мен тази пролет се задържаха пчели вътре чак на третата проба.... :))))))))))))
Първо ги пробвах с маточник залепен на неизградена основа, черпак пчели и маточник.... отворих ги след 1 ден, всички се ометоха от кибритената кутия.. :)
Втора проба с изградена основа и пак два черпака пчели и маточник. Държах ги 2 дена затворени. На третия отивам да ги освободя и те изгризали фибранчето и пак се омели.... :))))))))
Ама съм тъп и упорит та трета проба: маточник, два черпака пчели, изградена рамка, част от строителната рамка с дестина килийки прясно търтиево пило. Отваряне след 1 ден, половината пчели фанаха баира, другата останаха. Майката се оплоди и след слънчогледа влезе в употреба в едно осиротяло семейство. Догодина ще видим как ще се представи!

Не си питал. Аз имах такава драма 2016г. С помощ от тук, съм готов майкопроизводител. blush; След сипване на черпака и поставяне на зрял маточник, ги държа затворени до излюпване на майката. После не бягат.

nikawr
26.10.2017, 15:28
даааа ама гризат фибранааааа :))))))))))))))))
Да, основната грешка е да се сложи маточник който няма да се излюпи преди да се отвори прелката, ама го разбрах по-трудния начин.
А колкот до питане, питах, ама остана глас в пустиня... :(
Но определено това е технология, която няма да прилагам за майкопроизводсвто, а само 3-4 бр оплодни колкото за запасни майки..

ch.atanasov
26.10.2017, 15:39
даааа ама гризат фибранааааа :))))))))))))))))


Но определено това е технология, която няма да прилагам за майкопроизводсвто, а само 3-4 бр оплодни колкото за запасни майки..

Къде гризат, капака ли ? Незнам защо не ти харесва-супер е. По две майки оплодих в едно( една след друга ), сигурно може и повече.

Трендафил Дончев
26.10.2017, 15:43
Използвайте дървени нукове. Или ако са фазерни да се местят на друг пчелин. Отвора се оставя отворен на момента и всичко е ОК.

nikawr
26.10.2017, 15:47
Къде гризат, капака ли ? Незнам защо не ти харесва-супер е. По две майки оплодих в едно( една след друга ), сигурно може и повече.
Гризат дето има най малко разстояние до свободата.... ;)
Не ми харесват майките от тях.... Предпочитам свещева пред такава.
Имам 4 майки тази година от такива нукове и четирите са осезаемо по слаби от другите!
А и като чета повечето майки оплодени в такива нукове им правят самосмяна на пролет.

ch.atanasov
26.10.2017, 15:58
Гризат дето има най малко разстояние до свободата.... ;)
Не ми харесват майките от тях.... Предпочитам свещева пред такава.
Имам 4 майки тази година от такива нукове и четирите са осезаемо по слаби от другите!
А и като чета повечето майки оплодени в такива нукове им правят самосмяна на пролет.

Проблема според мен е в залагането и изхранването на маточниците. Тези малки нукове тип черпак се ползват при топло време и няма какво да и стане на майката за 7-10 дена. Аз ги оставям да снасят, до като запълнят рамчетата. Колкото по-дълго, толкова по-добре ги приемат после.

ch.atanasov
26.10.2017, 16:04
9008

Върху рамките има парче от чувал и тези парчета от подложка за ламинат.Идеята ми е докато гледам едното, другите да не ми пречат. Нямам нагризани.

nikawr
26.10.2017, 16:08
Проблема според мен е в залагането и изхранването на маточниците. Тези малки нукове тип черпак се ползват при топло време и няма какво да и стане на майката за 7-10 дена. Аз ги оставям да снасят, до като запълнят рамчетата. Колкото по-дълго, толкова по-добре ги приемат после.
Ами не знам, може би проблема е в захранването и съзряването на майката когато се роди и преди да се оплоди. Единствения плюс за мен до сега е, че не изискват много ресурс за производството им и винаги имаш под ръка майка, която да влезе в осиротяло семейство, докато си произведеш по качествена майка. Защото иначе семейството се връща назад, ако нямаш резервна... Дори може би догодина няма и да ги заселя, а ще отделя на пролет 2-3 силни семейства за помощни и ще ги цепя за материал. Зависи какво ще ме наплюе тази зима... ;)

nikawr
26.10.2017, 16:12
Матеев нали беше правил експерименти с такива фибранени нукове, и беше доказъл, че са в пъти по-добри от към поддържане на темп. режим от дървените....

ch.atanasov
26.10.2017, 16:15
Ами не знам, може би проблема е в захранването и съзряването на майката когато се роди и преди да се оплоди.

Едва ли. Пчелите са достатъчно, градят и пренасят от питката по рамчетата, в последствие хранят пилото.

nikawr
26.10.2017, 16:40
По спомен майката съзрява полово 7-8 ден след излюпване, а когато пчелите в кошера са малко, майката излиза по-рано за оплождане и от там е по не качествена. Като се замисля има логика в това твърдение, защото пчелите са малко и се чустват застрашени и може би от там се опложда по рано. А може би факторите са комплексни и всичко е въпрос на пресечнта точка на подговката на пчеларя и случайните фактори, като време, качество на търтаците и т.н.

ch.atanasov
26.10.2017, 16:57
По спомен майката съзрява полово 7-8 ден след излюпване, а когато пчелите в кошера са малко, майката излиза по-рано за оплождане и от там е по не качествена. Като се замисля има логика в това твърдение, защото пчелите са малко и се чустват застрашени и може би от там се опложда по рано. А може би факторите са комплексни и всичко е въпрос на пресечнта точка на подговката на пчеларя и случайните фактори, като време, качество на търтаците и т.н.

Е, не лобирам за малки нукове,blush; :bigsmile: Решението си е твое. Моите наблюдения са други. Хубава, едра майка се опложда по-рано -7-10дни. Тази година оплодих много (по стечение на обстоятелствата ) в отводки на големи ДБ рамки ( 2-3 рамки запечатено пило с пчелите и още пчели от 2-3 рамки ). При хубаво време се оплождат, както и в мининуковете. Има статии в които се казва, че при принудително задържане на брачния полет на майката, тя съзрява и после е по-качествена. Не съм много убеден, макар, че има логика. Тук ще питаш колегата Куров, той има опит.;)

kroum
26.10.2017, 17:15
При мен от такива нук-ове добрата майка е по-скоро изключение. По-доволен съм от 4-5ЛР нукове. Според мен количеството пчели влияе много на качеството, освен другите фактори.
Тези нукове са измислени за търговия, като че ли...
ПС Отглеждам майки за собствени нужди.

jdrumev
26.10.2017, 17:19
Днес кАто видях тоя клип направо се влюбих в тоя нуклеус
https://youtu.be/4oGUMYRPU0E

Валентин.
26.10.2017, 20:22
Тия “нук-ове“ не са ли само за оплождане и пронасяне на майката. За захранване и отглеждане на майчила са нищожни според мен.

jdrumev
26.10.2017, 20:38
Аз имам 5 рамкови ДБ за отводки и сега търся алтернативен начин да ги използвам.Това ми хареса много.

kroum
26.10.2017, 20:43
Тия “нук-ове“ не са ли само за оплождане и пронасяне на майката. За захранване и отглеждане на майчила са нищожни според мен.


Тия нукове по книга се ползват за излюпване, съзряване и оплождане на майката и айде на пазара. Демек придава им се зрял маточник. Който иска и за стартери и отглеждачи може да ги ползва:), но не е рационално

jdrumev
26.10.2017, 20:56
Днес колега ме посъветва същото.Каза да не си губя времето,а да ползвам магазин за тая цел.
https://www.youtube.com/watch?v=pdEvL_KxiKE&t=261s

rosty_sz
26.10.2017, 21:33
Днес кАто видях тоя клип направо се влюбих в тоя нуклеус
https://youtu.be/4oGUMYRPU0E

Не става. Рамките са много високи и нука е прекълено дълбок. За разлика от нормален кошер в нуклеуса майките често са по стените и от толкова дълбок и тесен нук, няма изваждане. Освен това колегата говори за обединение и подготовка за зимуване още на слънчоглед, а те след това започват проблемите с незавърнали се майки от самосмяна. Точно тогава самосмените са в разгара си. Точно ще го подготвиш за зимуване и ще ти потрябва майката.

delta.e
27.10.2017, 18:21
Колеги , Вие сте , като вълните в Черно море .
Да Ви , извадя ли статистиката на мненията ?
През пролетта или прeз есента ?
Едни и същи мнения .
Къде , е развитието ?

delta.e
27.10.2017, 18:52
Как , се заселва НУКЛЕУС ?
Лесно - независимо от неговите размери .
Tук , чета и препрочитам - едни мнения , които са глупости .
Който , го е страх от мечки на ходи в ...... .

nikawr
27.10.2017, 21:10
Как , се заселва НУКЛЕУС ?
Лесно - независимо от неговите размери .
Tук , чета и препрочитам - едни мнения , които са глупости .
Който , го е страх от мечки на ходи в ...... .

Позволи ми да не се съглася с теб. Тези малки пъцикни се заселват много по трудно от един 5 рамков нормален нук. И да не мислиш, че съм се грухал тази пролет с тях щото ме е страх от "мечки"?
Факт е че попитах във форума що така не ми се получава, но отговор не получих, та не знам какви мнения ще вадиш от пролет, есен, зима, ама лекинко ме подразни с постовете си! Аз си се блъскам сам в дувара, и колкото ми позволява багажа си вадя поуки!
Ей на, произведох 4 майки с тез нукове, но и четирите семейства не са на нивото на отводките които направих след слънчогледа. Извода за мен е че стават само за запасни майки и то с много условности. Може да е късмет, може да е от моята некъдърност, но това се получи тази година. Аре стига съм писъл, че виното ожадня.....

Трендафил Дончев
27.10.2017, 21:15
Позволи ми да не се съглася с теб. Тези малки пъцикни се заселват много по трудно от един 5 рамков нормален нук. И да не мислиш, че съм се грухал тази пролет с тях щото ме е страх от "мечки"?
Факт е че попитах във форума що така не ми се получава, но отговор не получих, та не знам какви мнения ще вадиш от пролет, есен, зима, ама лекинко ме подразни с постовете си! Аз си се блъскам сам в дувара, и колкото ми позволява багажа си вадя поуки!
Ей на, произведох 4 майки с тез нукове, но и четирите семейства не са на нивото на отводките които направих след слънчогледа. Извода за мен е че стават само за запасни майки и то с много условности. Може да е късмет, може да е от моята некъдърност, но това се получи тази година. Аре стига съм писъл, че виното ожадня.....

Тази година, като че ли всички майки са такива или поне повечето. Не е в теб вината.

Валентин.
27.10.2017, 21:25
Аз преценявам млада майка след като премине поне една паша...

jdrumev
27.10.2017, 21:34
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=866507
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=866508
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=866509
Ето моите нукове специялно за теб даскале дето не вярваш.

delta.e
27.10.2017, 22:01
Позволи ми да не се съглася с теб. Тези малки пъцикни се заселват много по трудно от един 5 рамков нормален нук. И да не мислиш, че съм се грухал тази пролет с тях щото ме е страх от "мечки"?
Факт е че попитах във форума що така не ми се получава, но отговор не получих, та не знам какви мнения ще вадиш от пролет, есен, зима, ама лекинко ме подразни с постовете си! Аз си се блъскам сам в дувара, и колкото ми позволява багажа си вадя поуки!
Ей на, произведох 4 майки с тез нукове, но и четирите семейства не са на нивото на отводките които направих след слънчогледа. Извода за мен е че стават само за запасни майки и то с много условности. Може да е късмет, може да е от моята некъдърност, но това се получи тази година. Аре стига съм писъл, че виното ожадня.....

С 4 майки , не се става специалист .
С моите писания , и сега те дразня - явно .
През юни и юли , някои търсеха инкубатор за пренос на маточници , ако можех щях да помогна .

nikawr
27.10.2017, 22:14
С 4 майки , не се става специалист .
С моите писания , и сега те дразня - явно .
През юни и юли , някои търсеха инкубатор за пренос на маточници , ако можех щях да помогна .

Сега, чекай да напиша докато не съм изпил каната още: таз година си произведох близо 40 майки. С преносен инкубатор взех 15 зрели маточници от Дамян /Варна/. Пренесох ги до пчелина си /220 км/. Оплодиха се 12 и в момента са на 4-5 рамки пчели и гледат пило още. Като изключим 3те отводки направени с майки от мини нуклеусите съм доволен всички отводки и майки за сега. Увеличих бройката на пчелина с 25 семейства. Аз от годината съм доволен, и виното ми е хубаво!
Колкото до закачката за преносния инкубатор, сам си го направих и след като си свърших работа го дадох на колега да си пренесе и той. Пуснаха го даже по еконт и всичко с маточниците се получи. Който му трябва на пролет да ми пише на лични, ще му го дам да си свърши работа, на мен повече не ми е нужен. Целта ми беше да вкарам нова кръв в пчелина.

rosty_sz
30.10.2017, 07:32
Ползам мини нукове. Доволен съм. Силно съм впечатлен от apidea. Работи се леко без голям разход на пчели и време. Имам особено мнение за роевите маточници и ги избягвам, но направих експеримент и с няколко такива и нямаше проблем. Маточника се изрязва с много малка част от питата и се поставя в сандъчето. За поставяне ползвам едни специални решетчици с които е много удобно и освен това предпазват маточника от прегризване. Избират се възможно най "зрелите" маточници и се спазват всички правила за предаване на маточник.

nikawr
30.10.2017, 08:18
Рости, точно проблема е, че ако майката от роевия маточник не се излюпи преди да отвориш прелката пчелите бягат от мини нуклеуса. /поне при мен/
Точно това ми беше проблема при първия опит. При роевите маточници трябва да се убедя, че се е излюпила майката и тогава да отворя прелката, защото не знам със съгурност кога ще се излюпи. За мен това е неприемливо, защото съм на пчелина само събота-неделя, а и нямам възможност да занеса нуклеуса на друг пчелин, или по-точно имам такава възможност, но не искам.
Аз не случайно писах, че най-вероятно майките от тези малки пъцикни са некачествени при мен, защото вината е може би в мен! Не съм се обидил на Делта, защото наистина в майкопроизводството съм доста бос! Подразних му се от поста за мечката ...
Факт обаче, че 3те отводки сформирани след слънчогледа с майки от тези нуклеуси са с по рамка-две пчели по-малко от другите 5 сформирани по-това време с мой майки! Четвъртата майка, беше придадена на семейство, което след слънчогледа осиротя. Горе долу направи пчели и пило за зимата, но там не мога да преценя, защото този август-септември е беше доста шантав, но едно е да се придаде на отводка, друго е на семейство което е на десет рамки ДБ фул пчели. Напролет ще си проличи кое как....

ch.atanasov
30.10.2017, 08:38
Факт обаче, че 3те отводки сформирани след слънчогледа с майки от тези нуклеуси са с по рамка-две пчели по-малко от другите 5 сформирани по-това време с мой майки! ...

Разбирам, че 5 майки са твои, какви са ? А тези от "тези нуклеуси " от къде са ? Четох за някакви чужди маточници, да не те е срам да кажеш, че не струват.;)

rosty_sz
30.10.2017, 08:48
Ти говориш за първиначално заселване. Правилото за прелката както си забелязъл е валидно в случая. На мен ми се получи така този сезон че заселих първоначално три апидейки и трябваше да ги отворя ев неудобно за мен време. Реших проблема лесно. Взех сандъчетата с мен в града. Майките се оплодиха без проблем, а съндъчетата бях поставил върху външното тяло на климатик (който не включвах естествено). Получи се експеримент дали майките ще се ореантират в градската среда. Никакъв проблем ( живея в суперцентъра).
Дали майките ще станат добри решаващия фактор съвсем не е обема на " оплодното" семейство. Факторите са комплексни и за ясни изводи трябва много сериозни и дълги наблюдения в голям обем. Определено няма да можеш да извадиш кардинални изводи от 4 майки при това предполагам маточниците за които са дошли от едно и също семейство и подхода към нуковете е бил един и същ и самите нукове са били едни и същи. Аз също нямам необходимия обем наблюдения за да дам заключение за качеството на майките оплодени в мини нукове.

nikawr
30.10.2017, 09:05
Разбирам, че 5 майки са твои, какви са ? А тези от "тези нуклеуси " от къде са ? Четох за някакви чужди маточници, да не те е срам да кажеш, че не струват.;)
Отдавна не ме е срам да казвам каквото и да било! :)
Когато взех и пренесох 15 маточника от колега, бях заложил и аз маточници като бях наясно, че няма как всичките 15 маточници да се излюпят и оплодят, а гонех определена бройка за увеличаване на пчелина.
Оплодиха се 12 от тези като попълних липсващите, а с останалите направих още 7 отводки от които пък две не се върнаха .... :)
Майките от маточниците на колегата и моите от сборните отводки се развиват единтично и за сега не дават признаци да имам някакъв проблем. Но отчетливо тези 3 отводки с майките от мини нуклеусите са с по-малко пчели.
Правя майки тип свещиви, осиротявам семейството и на 4тия ден унищожавам запечатанати маточници.

rosty_sz
30.10.2017, 22:15
Тези "кошнички" ползвам за предаване на маточници.
Доволен съм.

ch.atanasov
31.10.2017, 08:51
Правя майки тип свещиви, осиротявам семейството и на 4тия ден унищожавам запечатанати маточници.

Сега видях това изречение, което си дописал в някакъв момент. Ето къде ти е проблема, ето откъде идва тази разлика между майките. Сам пишеш, че си високообразован човек, не се излагай : избери си кошер за материал, използвай стартер, отгледай майки в присъствие на майката и тогава сравнявай резултата от нуковете.

пп. просто съвет.hi;

Валентин.
31.10.2017, 10:07
Много добри майки съм получавал когато в слънчогледа просто смачкам старата майка. Дебели, дълги, едри...развиват добри семейства на следващата година. Но го правя само на стари и слаби семейства с много стари майки.

nikawr
31.10.2017, 11:22
Сега видях това изречение, което си дописал в някакъв момент. Ето къде ти е проблема, ето откъде идва тази разлика между майките. Сам пишеш, че си високообразован човек, не се излагай : избери си кошер за материал, използвай стартер, отгледай майки в присъствие на майката и тогава сравнявай резултата от нуковете.

пп. просто съвет.hi;

Пич пак не допрочел....
Как да ти го обясня по-просто. Майките в оплодните и в 4-5 рамкова отводка идват от едно място, само захранването и оплождането се случва в различни кутии и съответно различен брой пчели.
Не е проблем да си правя стартер, но все си мисля, че когато една майка е отгледана от силно семейство, в което има здрави пчели от всички възрасти, не отстъпва по нищо на майка от стартер. Има си и дори статистики в подкрепа на това твърдение. Стартера има един голям плюс, че качествините маточници са повече, но мен това не ме бърка, тъй като не съм майкопроизводител, а стартера изисква ресурс и повече време. Може и да греша, но за сега така практикувам.

ch.atanasov
31.10.2017, 11:54
Пич пак не допрочел....

Може и да греша, но за сега така практикувам.

Чета аз, чета, ама трудно схващам.blush; Тъп човек съм и в момента пак се напъвам да разбера- що се хабя да ти давам съвети.:(

rosty_sz
31.10.2017, 12:50
Помислете, дали не е по-добре запечатаните маточници при премахната майка да се унищожават на петия ден.

nikawr
31.10.2017, 14:42
Чета аз, чета, ама трудно схващам.blush; Тъп човек съм и в момента пак се напъвам да разбера- що се хабя да ти давам съвети.:(

Колега, никъде, никого не съм си позволявал да обидя, още по-малко пък теб. Но освен съвета "направи си стартер" друг не съм прочел. Темата е за заселване на оплодено съндъче. И какво общо има с това от къде идва маточника, дали от стартер, реви или свещиви след като всички са еднакви при извадката, нали в края на краищата идват от едно и също място. Ако едните са калпави, то и другите са такива, като би следвало и обратното да е вярно!

ch.atanasov
31.10.2017, 15:18
: избери си кошер за материал, използвай стартер, отгледай майки в присъствие на майката и тогава сравнявай резултата от нуковете.



Нима тук виждаш само един съвет. Е, цялата технология можеш да си я прочетеш някъде.


.... Темата е за заселване на оплодено съндъче. И какво общо има с това от къде идва маточника, дали от стартер, реви или свещиви след като всички са еднакви при извадката, нали в края на краищата идват от едно и също място.

Да, темата е за заселване на оплодно сандъче, но нали го заселихме вече. :bigsmile:Приказката тръгна за качеството на майките оплодени в него. А това качество зависи ( явно само според мен ) какъв е бил маточника, който сме ползвали, откъде е (какво семейство ), как е получен ( с пренасяне- без пренасяне на личинка ), как и къде е отгледан (с осиротяване-без осиротяване ). Сигурно трябва да спомена и значенето на търтеите и т.н.

nikawr
31.10.2017, 15:59
Да, темата е за заселване на оплодно сандъче, но нали го заселихме вече. :bigsmile:Приказката тръгна за качеството на майките оплодени в него. А това качество зависи ( явно само според мен ) какъв е бил маточника, който сме ползвали, откъде е (какво семейство ), как е получен ( с пренасяне- без пренасяне на личинка ), как и къде е отгледан (с осиротяване-без осиротяване ). Сигурно трябва да спомена и значенето на търтеите и т.н.
Да бе колега, ама не коментирам качеството на получените маточници! Колко пъти да ти обясня едно и също нещо. Факт е че при мен се получи ситуацията, че майки от една партида маточници отгледани в различни по големина пчелно семейство /в мини нук и нормален нук/ имат разлика и то осезаема в полза на нормалния нук! Това може да се отдаде на много фактори! Примерно, несъзнателно да съм избрал по-добрите маточници да са в по-големите нукове, повечето пчели да са задържали майките да се оплоди с ден два по-късно и тогава времето да е било по-подходящо или търтиеите да са се случили по-качествени и т.н. Просто фактите са такива, защо не го приемеш!
Не коментирам колко са качествени като цяло маточниците които аз съм произвел, там е друга тема ! Само ще отбележа, че пете семейства които са с мои маточници се развиват наравно с тези които са произведени от добър пчелар, който знае какво прави, в стартер и пренасяне на личинки, но и тук условностите са много за да правим сравнения! Истината ще проличи напролет!
Факт също е че извадката ми не е много коректна, защото става въпрос за много малка бройка нукове, а от тук и грешката при сравненията е голяма. Има колеги които изказаха мнение в подкрепа на мини нуковете и аз ги приемам! Може би догодина пак ще ги пробвам.
Аре стига сме се "хабили", както се изказа ти, че само предъвкваме едно и също нещо!

ch.atanasov
31.10.2017, 16:18
... Просто фактите са такива, защо не го приемеш! ...


Приемам ги , кой ти каза че не ги приемам. Писах, че ти си решаваш. Просто споделих мнение и проявих любопитство, онези ( 3 и 5 ) майки от къде са. Изглежда навярно, като спор между нас, но такъв няма.

nikawr
31.10.2017, 16:40
...... онези ( 3 и 5 ) майки от къде са.....
От осиротен 12р ДБ почти в края на слънчогледа...

nikawr
31.10.2017, 17:03
Помислете, дали не е по-добре запечатаните маточници при премахната майка да се унищожават на петия ден.

Рости, аз не съм толкова навътре в майко произвоството, но средно колко маточници ще останат, ако разваля всички запечатани на петия ден? Не съм оставял за 5тия ден чак. А каква ще е ползата от това мога да гадая само, ще трябва да почета значи още...

rosty_sz
31.10.2017, 17:22
Майки правя само с пренасяне и там възрастта на личинката е доста по ясна. Нямам опит с тези разрушавания на маточници само си спомням, че веднъж правих сметка и се оказа, че ако се разрушават на 4-ти ден пак има вероятност да мине някой с по-стара личинка. После пък чух на лекция от доц. Пламен Христов, че сърбите разрушават на 5-ти ден. Смятай хубаво, че ме мързи и ако не се получат нещата ще смятаме заедно.;)

ch.atanasov
31.10.2017, 18:22
Помислете, дали не е по-добре запечатаните маточници при премахната майка да се унищожават на петия ден.

Я да се пробвам аз. blush; На четвъртия ден запечатан , това показва, че личинката е била на 48 часа, когато е захранена за маточник ( плюс -минус ). На петия ден, съответно - на 24 часа +, - .

Валентин.
31.10.2017, 18:37
На петия ден-Метод на някой си Здравко...сърбин. От книгата “Майката уникално творение“

rosty_sz
31.10.2017, 19:40
Получава се едно разминаване в зависимост от това дали броим деня на пренасяне (осиротяване ) или почваме да броим от следващия. Като пренасям маточниците са запечатани 5дни след пренасянето като не броя дена на пренасяне и тогава мога да сложа втора партида. Тоест ако пак така броим трябва да унищожим всички затворени на 4 ти ден след осиротяване. Но ако броим деня на осиротяване стават на 5-тия.
Пример: Осиротяваме на 03.06. сутринта. Няма да започнат да захранват няколко часа или да предположим че започват да захранват по обед. Годни си всички личинки излюпени до полунощ 2ри срещу 3-ти. те ще бъдат запечатани грубо казано на 7-ми в полунощ. Всичко запечатано на 7-ми и преди полунощ е негодно. Тоест въпреки че сме махнали (убили ) майката на 3-ти сутринта, 3-ти не трябва да го броим ако унищожаваме на четвъртия ден. Ако сме махнали майката след обед сметката се разтяга още повече!!!

Тъй като говоренето в дни е доста условно и яйцето е яйце повече от три дни, а ларвата се запечатва СЛЕД 8-мия ден при зададения пример е най добре да унищожим всичко запечатано на 8-ми сутринта. Лошото е че тогава ще останат 1-2 незапечатани маточника, а който разчита на този метод да си прави майки това въобще не го удовлетворява. Явно за това се казва на 4-тия ден и който иска повечко маточници брои и деня на осиротяване , който натиска повечко на качеството не брои деня на осиротяване, а който иска да е сигурен си пренася личинки:laughing:

tarty
31.10.2017, 21:09
Аз мисля че е редно да спазим всички писани по книгите правила, а майките ще станат каквито станат. Правилата в майкопроизводството са доказани от по-можещи и по-знаещи от нас и ако искаме да намалим риска от кофти майки е по добре да ги спазваме.

Тези по знаещи и по можещи, не са ли търговци търсещи клиенти за своята стока?

rosty_sz
31.10.2017, 21:12
Тези по знаещи и по можещи, не са ли търговци търсещи клиенти за своята стока?

НЕ
Рутнер, примерно.

Гогол
31.10.2017, 21:34
Темата е за заселване на оплодено съндъче. И какво общо има с това от къде идва маточника, дали от стартер, реви или свещиви след като всички са еднакви при извадката, нали в края на краищата идват от едно и също място. Ако едните са калпави, то и другите са такива, като би следвало и обратното да е вярно!
1изречение от твоя пост–Да,такава е темата.Как да го напълним с пчели които ще отчуват сложения запечатан маточник до излюпването му и последващото оплождане на това което е в него?Миналата година,колегата с когото си опонирате в тази тема попита как да задържи пчелите в нуковете си,защото все бягали.Сега гледам дава съвети,значи се е научил да ги задържа.
Моите нукове заселвам само с млади пчели взети от набелязаните с–ва/независимо дали ще слагам роеви или отгледан в стартер маточник/.По този начин не се налага да ги арестувам нито за час.Нуковете ми са с р–ри 300–300–220,като всеки един е разделен на 4 секции със самостоятелен вход,т.е всеки нук ми дава 4 майки,отгледани от'' 1 черпак'' пчели както иронизирате Севдат.Не знам защо го вземате на подбив.Човека предлага икономически изгоден начин/игнорирам вълшебния прах от ... / в който е съвместил и побългарил опита на двама американци,един чех и един руснак.Взел най–необходимото от тях и е направил свой метод. Един черпак пчели са достатъчни за до излюпването на маточника и сполучливото оплождане/съешване/ на майката.
2–ро изречение от твоя пост–в огромна грешка си тук.Има огромно значение.За такова твое заключение се полага Н.П.–Вчера стана кюмюрджия и му почерня гъза. Да не вземеш да се обидиш сега,ама много бързо вземаш генерални заключения.Чакай малко,направи/производи/ 500–600 майки от изброените от теб възможни и тогава напише финала.
Мисля,че задоволих любопитството ти.Е,има и други неща и вариации,но това е основното.Успех в майко добива.

nikawr
31.10.2017, 22:30
1изречение от твоя пост–Да,такава е темата.Как да го напълним с пчели които ще отчуват сложения запечатан маточник до излюпването му и последващото оплождане на това което е в него?Миналата година,колегата с когото си опонирате в тази тема попита как да задържи пчелите в нуковете си,защото все бягали.Сега гледам дава съвети,значи се е научил да ги задържа.
Моите нукове заселвам само с млади пчели взети от набелязаните с–ва/независимо дали ще слагам роеви или отгледан в стартер маточник/.По този начин не се налага да ги арестувам нито за час.Нуковете ми са с р–ри 300–300–220,като всеки един е разделен на 4 секции със самостоятелен вход,т.е всеки нук ми дава 4 майки,отгледани от'' 1 черпак'' пчели както иронизирате Севдат.Не знам защо го вземате на подбив.Човека предлага икономически изгоден начин/игнорирам вълшебния прах от ... / в който е съвместил и побългарил опита на двама американци,един чех и един руснак.Взел най–необходимото от тях и е направил свой метод. Един черпак пчели са достатъчни за до излюпването на маточника и сполучливото оплождане/съешване/ на майката.
2–ро изречение от твоя пост–в огромна грешка си тук.Има огромно значение.За такова твое заключение се полага Н.П.–Вчера стана кюмюрджия и му почерня гъза. Да не вземеш да се обидиш сега,ама много бързо вземаш генерални заключения.Чакай малко,направи/производи/ 500–600 майки от изброените от теб възможни и тогава напише финала.
Мисля,че задоволих любопитството ти.Е,има и други неща и вариации,но това е основното.Успех в майко добива.
Не Гогол, не си ме разбрал за второто изречение. Ставаше на въпрос, че без значение какви по тип са маточниците, нали са от едно място и качеството им трябва да е приблизително еднакво, нали са само свещеви примерно. НЕ казавам, че роеви и свещиви са еднакви.

rosty_sz
23.06.2018, 19:08
Един продукт който се ползва заселване на оплодни сандъчета. Пръчицата излъчва майчини феромони и задържа пчелите в нуклеусчето докато се излюпи първата майка. За съжаление цената е доста сериозна, но все пак е изгодно. Предполагам могат да се намереят и други приложения на точи продукт.
https://www.amazon.co.uk/Pseudoqueen-Bee-Boost-10-pack/dp/B074XC3BNB