PDA

Виж пълната версия : Паяжина по питите



TeodorTodorov
09.05.2013, 18:18
Извинявам се че напоследък пиша без да пояснявам но сега имам сериозен проблем моля да ми помогнете sweating; Така значи забелязах паяжина на една от питите окло търтеевото пило crying;Доколкото знам това е восачен молец? Ако е това опасно ли е и как се лекува?

Nik_m
09.05.2013, 20:40
Предполагам пчелите са ти малко и не могат да обслужват питите.
С една игла може да убиеш ларвата на молеца, но по добре е да махнеш питата ако няма на нея пчели.

TeodorTodorov
09.05.2013, 20:46
Да малко са :) На питата има запечатано търтеево пило и обикновено crying; Това е пред последната пита и до нея има още една без нищо

Драгошинов
09.05.2013, 22:23
Не звучат никак добре нещата, около твоите пчели. Сега семействата трябва да са в подем и не е нормално да не могат да се справят с молеца. Само едно семейство се гледа значително по-трудно, защото нямаш много опции за реагираш. Нямаш друго, за да ги обединиш, да подсилиш с люпещо се пило и т.н.
Моето мнение е, да смениш майката възможно най-бързо, може и със зрели маточници.

Ивайло Георгиев - ingivo
09.05.2013, 22:46
А защо пита с пило е предпоследна и до нея последна празна ? Нещо не е на ред тука .

scutellator
10.05.2013, 11:20
Според мен може би напразно шашкате човека. Просто има семейства ( дори и силни) които не си охраняват добре входовете и молеца лесно влиза.
От това няма да умре никое семейство, нито е заразно, нито води до понижение на добивите или нещо друго. Просто ще има едни 20-ина пчелички(там откъдето е минала ларвата на восъчния молец) които може да се излюпят с физически деформации.
Пчелите пък от своя страна могат да почистват ларвите на молеца и да ги изхвърлят навън (когато успеят да ги хранат и преди да се скатаят на място недосъпно за пчелите).

Такива семейства ще станат проблемни когато малкия кошерен бръмбар дойде и по нашите ширини. Той вече наистина може да унищожи цели пчелни семества ( болни, слаби и т.н , но не и здрави), като времето за реакция на пчелите е само 3 дни - фаза яйце което могат да почистят ( 3 дни от снасянето на яйцето се илюпва ларва на малък кошерен бръмбар и от там връщане назад няма - няма как да я почистят, а освен това отделя и отблъскващи пчелите химикали).

koragroup
10.05.2013, 12:23
Пепел ти на езика...