PDA

Виж пълната версия : пълзящи пчели пред кошера



papo1996
08.05.2013, 21:16
пълзят ми пчелите пред кошера и се мъчат да летят но не могат. Каква е тази болест ?
Ако може да ми дадете някакви съвети какво да правя третирани са за акар

кирил
09.05.2013, 10:27
Почти винаги по това време се появява тази болест, нарича се "салетна", особенно развита за североизточна БГ.

Драгошинов
09.05.2013, 13:20
Тези симптоми навеждат и за "майска болест", но едва ли е това, тъй като тя се развива при продължително лошо време, когато пчелите кърмачки не могат да се облетят. Л. Радоев споменава за такива симтоми и при натравяне с прашец от определени растения.

кирил
10.05.2013, 14:06
Почти винаги по това време се появява тази болест, нарича се "салетна", особенно развита за североизточна БГ.
Искам да се извиня, като се вгледах в това което съм написал,имах впредвид думата "самолетна". При нас се получава когато се пръскат полетата, т.е. исках да кажа че са натровени.

Ruslan
10.05.2013, 14:14
Вчера надвечер, когато отидох на пчелина забелязах много пълзящи пчели по земята.Ще трябва да проверя дали са провеждали някакво пръскане тези дни.Лошото е, че не се обаждат а поставят съобщение на таблото на кметството а аз не мога всеки ден да проверявам.

Димитър Бонев
10.05.2013, 18:08
извадка от наредба 15
Раздел III.
Условия и ред за оповестяване на мероприятията

В срок не по-малко от 3 работни дни (72 часа) преди третирането кметът на кметството уведомява писмено и по телефона собствениците на пчелини в района по данни за адреса за кореспонденция, вписани в регистъра по чл. 8, ал. 1 от Закона за пчеларството, както и чрез обява на видно място в съответното населено място, вкл. и кметовете на кметства и кметските наместници на населените места, чиито землища граничат с третираните площи.
(3) Към екземпляра на уведомителното писмо до кмета за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни мероприятия задължително се прилага схема на площите за третиране, както и се отразяват видът и фенофазата на културите в съседните площи.
Ако пчелина ти е надлежно регистриран, можеш да си търсиш правата в случай ще не са те уведомили по надлежния ред. Аз днес имах разправии, че общината решила утре да пръска за кърлежи. Уведоми ха ме в последния момент. Казах на кмета, че така не е редно и че са в нарушение, а тя веднага беше готова да спре третирането, ако не успее днес да уведоми някого или не всички могат да си подсигурят пчелите. Ама това положение беше постигнато преди 10 години с цената на 100 семейства унищожени при подобно третиране.

krasimir00
11.05.2013, 19:59
И при мен има пълзящи пчели,както и пълзящи търтеи.Случвало ми се е и по средата на лятото в минали години.Мисля си че причината по скоро е в акара,но кой знае,причините могат да са смесени.В отделни кошери видях няколко броя току що излюпени млади пчели с деформирани крила,все едно са пригризани по краищата.

михаил савов
10.10.2013, 20:29
hi;те болестите при пьлзенито са много саветвам те да намепиш пчеларски кнги там са описани може ако е пролета майска болес или манова ако е в средата на лятото е по опасно там вече са около три сложно е за обя сняване затова тьрси литература за болести по пчелите

Niki1313
19.05.2014, 21:00
Отново се появява в нашият регион пълзене на пчели пред кошерите.

Възможно ли да е това:
"Остър вирусен паралич
Това е болест на младите пчели работнички. Тя настъпва внезапно по време на пролетното развитие на пчелното семейство, а пред кошера се появяват много умрели пчели. Болестта се ускорява от присъствието на акари в пчелното семейство. Вирусните частици са кръгли с големина 30 nm. Вирусът на острия паралич /ВОП/ прониква в организма на пчелата с храната. Той се размножава в много тъкани на тялото - в коремчето, мастните клетки, мозъка, подглътъчните жлези. За да предизвика заболяване, ВОП трябва да попадне в хемолимфата на пчелата. До заразяване чрез храна може да се стигне, ако клетките на червата са засегнати от причинителя на нозематозата. Така че, да се прояви заболяването при заразяване с храната е по-трудно, отколкото чрез акара Varroa, проникващ през телесната стена на възрастните пчели при смученето на хемолимфа. При своето паразитиране от пчела на пчела акарът пренася вирусните частици от болните пчели на здравите. Отначало могат да се видят единични пълзящи млади пчели и постепенно отслабване на семейството. По-късно пред кошера се наблюдават голям брой умрели пчели. Болните пчели излизат от входа, падат на земята, пълзят, изкачват се по тревата, събират се на купчинки, но не могат да летят. Коремчето им е увеличено, а ако го отворим внимателно, можем да видим много разширена медова гушка, пълна с бистра течност. Трябва да се внимава болестта да не се обърка със запушване на червата с цветен прашец или с нозематоза. При болни от паралич пчелни семейства е необходимо преди всичко да се извърши третиране на пчелните семейства срещу акара Varroa. Пчелната майка да се замени с нова млада майка от здраво и силно семейство. Разчита се също и на подхранване със захарен сироп, който активира пчелното семейство."

scutellator
20.05.2014, 09:50
Отново се появява в нашият регион пълзене на пчели пред кошерите.

Възможно ли да е това:
"Остър вирусен паралич ....

Възможно е. Въпреки че паралича освен от ABPV, може да бъде причинен и от KBV, IAPV, LSV...... (все параличови вируси) или от вируса на хроничния паралич.


Освен акари, вектор на разпространениято може да бъде (поотделно или съвкупно) нозематоза, трипанозоми, гладуване, както и (ниски нива -много под L50) земеделски пестициди и пчеларски акарициди(мравчена киселина включително) - просто отслабващи имунната система на пчелите, или за по-правилно си го представете като "последната капка" която кара чашата да прелее.

Niki1313
20.05.2014, 19:23
Възможно е. Въпреки че паралича освен от ABPV, може да бъде причинен и от KBV, IAPV, LSV...... (все параличови вируси) или от вируса на хроничния паралич.


Освен акари, вектор на разпространениято може да бъде (поотделно или съвкупно) нозематоза, трипанозоми, гладуване, както и (ниски нива -много под L50) земеделски пестициди и пчеларски акарициди(мравчена киселина включително) - просто отслабващи имунната система на пчелите, или за по-правилно си го представете като "последната капка" която кара чашата да прелее.

Какво трябва да се прави в такива ситуации и какво не трябва да се прави - профилактика, превантивни мерки, лечение или всичко си отшумява от самосебе си.

http://www.beeologics.com/colony-health/bee-viruses/

Много добре е обяснено, но няма профилактика.

scutellator
20.05.2014, 21:46
Превантивни мерки за ненавлизане на болест.
Хигиена в пчелина
Селекция (ако горните две отсъстват, няма селекция която може да насмогне на скоростта на внасянето/мутирането на нови болести)
Целогодишно поддържане (превенция) на вароатозата и нозематозата под контрол (не е задължително да се третира против нозематоза, стига да знаеш че с нея нямаш проблеми - има лаборатории за тази цел, или за по-сигурно - микроскопи)
Колкото се може по-малко остатъци от пестициди/акарициди в кошера (и редовна подмяна на питите)
Поддържане на пчелите в добър хранителен режим. Консумирането на големи количества разнообразен прашец са важни за изграждането на имунната система и за детоксикация на токсините. Въглехидратите пък са важни за функционирането й на клетъчно ниво ( тя е метаболитно скъпа и затова пчелите прибягват към нея в краен случай, наблягат на поведенчески механизми- полиране на цялата вътрешност на гнездото с прополис, хигиенично поведение, алтруистично самоотлъчване ....и т.н.).

Вирусите... до колкото знам не се лекуват с лекарства (антибиотици) и за тях профилактиката е само ваксина ( така и още няма пуснат на пазара такъв продукт - Remebee). Антибиотиците само подтискат бактериите и така помагат на организма сам да се справи с вирусната инфекция, т.е. някои етерични масла също могат да са от полза.

калинчо
28.04.2015, 21:17
здравейте ... моят случай е следния ... купих си 4-ри кошера ( 4 пчелни семейства) след транспортът им , още на следващият ден започнаха да пълзят по земята пред кошера? На какво се дължи това , според вас ... ? Има и умрели пчели ...

valaz
29.04.2015, 01:53
При мен, такова явление имаше преди години. Предходната есен бях третирал против акари с варотом. Тогава установих по няколко акара на килийка с търтеево пило. След това преминах на варостоп и ОК и повече подобни проблеми не съм имал.

Zahari79
20.05.2015, 17:33
Колеги и при мен се появи това заболяване.Пълзят по земята,събират се на групички,и започват да се ближат.И омират.Кажете с каво може дасе третира.Моля за помощ

delta.e
20.05.2015, 18:59
Погледни труповете на пчелите ,ако хоботчетатa са напълно изтеглени , значи са отровени .

ivandespotov
21.05.2015, 11:49
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10203389840580793&set=p.10203389840580793&type=1&theater

мухозол
22.05.2015, 06:10
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10203389840580793&set=p.10203389840580793&type=1&theater
Не може да отвори ? За този проблем ме питат много колеги но нямам отговор . И летящата пчела изчезна ??

solaris60
22.05.2015, 06:27
За този проблем ме питат много колеги но нямам отговор . И летящата пчела изчезна ??

Защото вече е пълзяща. А отговора е НОЗЕМАТОЗА.

зуница
22.05.2015, 09:44
А отговора е НОЗЕМАТОЗА.
На тая уверена диагноза мога да предложа само тоя отговор:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=92&page=39

solaris60
22.05.2015, 16:50
На тая уверена диагноза мога да предложа само тоя отговор:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=92&page=39

Имайки предвид вица ти, аз не споря с никой, а и съм категоричен, а и да не е вярна, какво толкова? Докторите толкова хора пращат на онзи свят, та за едни пчели чак пък толкова
прецизност.

зуница
22.05.2015, 19:00
Обичаш да се майтапиш, ама май не носиш на майтап.:bigsmile:

solaris60
22.05.2015, 19:30
Обичаш да се майтапиш, ама май не носиш на майтап.:bigsmile:


Четейки лекотата с която се поставят диагнози само от гледане в компютъра

Достатъчно интелигентен си. Ха сега помисли дали не прекали малко с майтапа и дали тук имаше нещо за майтап. И дали това което съм казал е грешно?

delta.e
22.05.2015, 20:00
Обичаш да се майтапиш, ама май не носиш на майтап.:bigsmile:

Ти , търпиш ли на майтап ?
Явно не !!!

зуница
22.05.2015, 22:04
Ти , търпиш ли на майтап ?
Явно не !!!
Пас... ;)

зуница
22.05.2015, 22:34
Достатъчно интелигентен си. Ха сега помисли дали не прекали малко с майтапа и дали тук имаше нещо за майтап. И дали това което съм казал е грешно?
За мене е грешно да се твърди убедено нещо, каквото и да било без обективни факти.Разполагаш с разкази, които са субективно виждане и не е задължително да са точно описание.Колко точно е заключението? Реално е да имаш предположение .Дори и да е обосновано , то си остава предположение ,защото няма обективно потвърждение.
Е, такива заключения ми напомнат за други и ги приемам с усмивка.;)

solaris60
23.05.2015, 08:07
За мене е грешно да се твърди убедено нещо, каквото и да било без обективни факти.Разполагаш с разкази, които са субективно виждане и не е задължително да са точно описание.Колко точно е заключението? Реално е да имаш предположение .Дори и да е обосновано , то си остава предположение ,защото няма обективно потвърждение.
Е, такива заключения ми напомнат за други и ги приемам с усмивка.;)

Когато си на ТИ с материала не са ти необходими обективни факти и да разчиташ на субективно виждане за да определиш, за какво иде реч и да ти е точно заключението. Ако кошера се нуждае от помощ, а ние така философстваме пред него - кое е обективно, субективно, обосновано и реално то просто усмивката ни ще изчезне, виждайки как половин годишен труд и средства лазят по земята и над половин бон изчезват от джоба ни.

мухозол
26.05.2015, 20:11
Ало, майтапчиите и тези , които са напред с материала с какво да излекуваме кошерите от нозематоза? Не ми давайте рецепти с чай от лайка. Фумагелина върши работа , но къде да го намеря, по възможност оригинален?