PDA

Виж пълната версия : странно поведение



borko_21
08.05.2013, 10:21
въпроса ми е на какво би се дължало странното поведение макар и сега през активния сезон, пчелите постоянно се хапят една с друга на прелката поведението не е като от нападение от друг кошер.без видима причина както са на прелката нападат някоя пчела две три други.Започват да я ръфат и след малко я остават.на какво би се дължало това.

Димитър Бонев
08.05.2013, 21:18
Вариантите са два - кражба или е възможно да са пръскали някъде. Обикновено пчелите не пускат в кошера отровени пчели. Миришат им различно.

borko_21
09.05.2013, 07:44
версията за нападение отпада защото вчера валеше и ходих да видя какво става, немаше летеш,а от време на време пак се получаваше две три пчели да нападат някоя и да пачват да я ръфат и след извесно време я остават и пускат на вътре.

Петър84
19.11.2013, 21:13
Здравейте от снимките не се вижда добре но пред кошера има умрели пчели,също и повече от половината горна прелка е задръстена със умрели пчели.Забелязах че при температура между 5-10градуса имаше от вътрешната страна на горната прелка единични пчели.Каква може да е причината?

slavi 13
20.11.2013, 10:18
До Петър84
Гледах един руски филм, на който показваха няколко кошера в зимовник с температура около 10 градуса, снимаха кошерите само отвън, снимаха прелките. Пчеларя каза че показваните кошери са останали без майки. Състоянието на пчелите беше следното: пълзяха пчели около прелките и бръмчаха силно, т.н. плач на пчелите, търсеха си майките. Нямаше снимки от вътрешността на кошерите, но това което видях, ме накара да си полисля, че зимното кълбо на тези семейства се е разпаднало. Тъй като твоето семейство не е в зимовник, и температурата пада под 10 градуса /както си написал/, пълзящите пчели умират, а когато температурата се покачи се опитват да ги изхвърлят.
Желая ти успех.

evgeni.filimonov
20.11.2013, 11:41
Многото подмор по това време е вследствие на няколко причини:
- зазимяване на стари пчели, поради невъзможността на майката в края на лятото да снася, вследствие на липса на празни килийки или слаба майка
- зазимяване на силно амортизирани пчели, вследствие на късно преработване на захарен сироп или късно отглеждане на пило
- неправилно третиране срещу вароатоза
- външни дразнители, оси, голямо опаразитяване
Ако семейството е слабо, то не се разпуска по обедните часове, и пчелите нямат силите да изчистват подмора по дъното или по прелките.

зуница
20.11.2013, 12:03
Разгледай за признаци на нозематоза.От вън не е видно да има следи по кошера, но проверката ще покаже по-точно.Виж с какъв мед си ги зазимил. Да не е вече захаросан и да мрат от глад.На снимката не се виждат зрънца захар, но проверка на дъното не е излишна.

Nik_m
20.11.2013, 16:27
И при мен има едно семейство с голям подмор, разгледах умрелите пчели с изтъркани гърбове са, определено стари пчели, но ми направи впечатление че са с подути коремчета.
Всички семейства съм ги подхранвал и обезпаразитявал еднакво а при другите почти няма подмор(единични пчели).
Почистих с ръка пчелите от прелката и веднага излязоха няколко пчели от кошера и ме нападнаха, след това само като наближа до кошера излзат и налитат, много са изнервени.
Повдигнах 2рия корпус да проверя за следи от нозематоза и не видях такива, иначе врмето не позволяваше друг преглед.
Предполагам че или някакво животно ги е тормозило или са останали без майка или някаква болест.

Петър84
20.11.2013, 22:53
Този кошер лятото беше най силния сравнение със другите ми два кошера.Като го отварях преди около три седмици видимо имаше разлика,въпросния кошер беше останал със най малко пчели.Възможно ли е като е слабо семейството,на пчелите да им става течение през горната прелка.И пчелите със телата си да се опитват да спрат нахлуващия студен въздух,и да умират от измръзване??

BUGI
20.11.2013, 23:43
Този кошер лятото беше най силния сравнение със другите ми два кошера.Като го отварях преди около три седмици видимо имаше разлика,въпросния кошер беше останал със най малко пчели.Възможно ли е като е слабо семейството,на пчелите да им става течение през горната прелка.И пчелите със телата си да се опитват да спрат нахлуващия студен въздух,и да умират от измръзване??
Петре84,
Оште е времето топло да би пчелите измрзвали и умирали от студ.
Моја с-вет ти е да пот-рсиш преглед от нјакој по искусен пчелар, а имаш в окр-жението сигурно,
или потрси помошт от ветеринар.

Петър84
21.11.2013, 09:07
При мен нощните температури падат между 0 и +5 градуса.Ако еденична пчела не е във кълбо не знам дали може да оцелее.Знаем че зимата когато има пило пчелите остават да го топлят,и може да умрът от студ.

vlado 9
21.11.2013, 10:23
Петре84,
Оште е времето топло да би пчелите измрзвали и умирали от студ.
Моја с-вет ти е да пот-рсиш преглед от нјакој по искусен пчелар, а имаш в окр-жението сигурно,
или потрси помошт от ветеринар.

+ пчелите запечатват с клей,може да има проблем с майката.

evgeni.filimonov
21.11.2013, 11:02
Този кошер лятото беше най силния сравнение със другите ми два кошера.Като го отварях преди около три седмици видимо имаше разлика,въпросния кошер беше останал със най малко пчели.Възможно ли е като е слабо семейството,на пчелите да им става течение през горната прелка.И пчелите със телата си да се опитват да спрат нахлуващия студен въздух,и да умират от измръзване??

Зазимен с изтощени пчели, и аз имах такъв случай. Ако не им харесваше отвора на горната прелка, щяха да го заклеят. От там са искали да излязат и там са умрели. Да не те отчайвам, но според мен ще загине това семейство. Единственото, което можеш да направиш е в рамките на тези 2-3 дни по обед да го отвориш и да го стесниш максимално.

Петър84
21.11.2013, 19:05
Ако няма майка във кошера пчелите образуват ли кълбо?

evgeni.filimonov
21.11.2013, 21:49
Да, така могат да оцелеят, но са разтревожени и бръмчат странно. Не са спокойни, поради това са-по активни и ядат повече и поддържат по висока температура.

2ма пчеларя
15.12.2013, 13:05
Зазимен с изтощени пчели, и аз имах такъв случай. Ако не им харесваше отвора на горната прелка, щяха да го заклеят. От там са искали да излязат и там са умрели. Да не те отчайвам, но според мен ще загине това семейство. Единственото, което можеш да направиш е в рамките на тези 2-3 дни по обед да го отвориш и да го стесниш максимално.
а ако са зазимени недостатачно стеснено слабо с-во ст. дума за д.б. мога ли да ги стесня сега ако даде време?

kuline
16.12.2013, 22:45
Според мен това понятие недостатъчно стеснено в момента не е актуално. Не ги пипай сега! Дори и да са повече в момента питите това не е проблем за пчелите. Стесняването можеш, а и препоръчително е да го извършиш напролет.

2ма пчеларя
17.12.2013, 10:24
Според мен това понятие недостатъчно стеснено в момента не е актуално. Не ги пипай сега! Дори и да са повече в момента питите това не е проблем за пчелите. Стесняването можеш, а и препоръчително е да го извършиш напролет.

благодаря за отговора колега за първа година пчеларствам и не съм оверен в себе си още :)

Nik_m
17.12.2013, 16:50
И аз така за първа година пчеларствам и съм говорил с много хора за стесняването и повечето стесняват само февруари- март други и тогава не стесняват.
Когато ги зазимявах моите семейства викнах един приятел който се занимава от 10 години с кошери и поддържа много силни семейства.
Той ми каза така: дали ще ги стесниш или не те си греят колкото и е необходимо, февруари като започнат да гледат пило махаш празните пити който така и така не трябват и така ги стесняваш.

Ангел Йосифов
17.12.2013, 17:49
Необходимоста от стесняване е в пряка зависимост от силата на семейството и начина на евакуацията на влагата.

Петър84
09.01.2014, 21:32
Зазимен с изтощени пчели, и аз имах такъв случай. Ако не им харесваше отвора на горната прелка, щяха да го заклеят. От там са искали да излязат и там са умрели. Да не те отчайвам, но според мен ще загине това семейство. Единственото, което можеш да направиш е в рамките на тези 2-3 дни по обед да го отвориш и да го стесниш максимално.За съжаление се оказа прав.

joromainata
10.01.2014, 06:51
така като гледам те са искали да заклеят отвора на горна прелка но не са успели иначе тази система кошери е непонятна за мен

спартак
10.01.2014, 10:52
Петьо, голямо между рамково пространство си оставил. Пределна дъска ползваш надявам се.

Вълчан
10.01.2014, 11:01
Междурамковото пространство, есенно зимния сезон е препорачително да е по голямо.

спартак
10.01.2014, 13:01
Не съм чувал за това, че е препоръчително, но щом казваш . Аз лично не оставам такива големи пространства , то като гледам може по една рамка още да влезе...

Вълчан
10.01.2014, 13:46
Когато разстоянието между питите, е малко по голямо от стандартното;есента-зимата, когато не се гледа пило. Кълбото което се образура е по малко и по плътно по обем. Заради повечето пчели които навлизат между питите, по ниска косумация на мед. На пролет, се стесва за по лесно подържане на температурата, от кошерните пчели около пилотоп. Пилото, запечатаното също отделя доста топлина.

scutellator
10.01.2014, 15:08
Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Зазимен с изтощени пчели, и аз имах такъв случай. Ако не им харесваше отвора на горната прелка, щяха да го заклеят. От там са искали да излязат и там са умрели. Да не те отчайвам, но според мен ще загине това семейство. Единственото, което можеш да направиш е в рамките на тези 2-3 дни по обед да го отвориш и да го стесниш максимално.



За съжаление се оказа прав.


Такова нещо като пчелно семейство зазимено със стари или изтощени пчели на практика не съществува. Старите/изтощените пчели напускат кошера още преди формирането на зимното кълбо ( на есен) , оставяйки младите "зимни пчели".
Всяка смърт/отслабване на семейството между есентта (зазимяването) и пролетта трябва да се търси другаде.

salash
10.01.2014, 20:28
На много места пише , че ако се подхранват със захарен сироп след 15-30 09 пчелите се изтощават.

BUGI
10.01.2014, 21:37
На много места пише , че ако се подхранват със захарен сироп след 15-30 09 пчелите се изтощават.
Точно така;)

scutellator
10.01.2014, 22:49
На много места пише , че ако се подхранват със захарен сироп след 15-30 09 пчелите се изтощават.

Въпросът е дали дотогава е приключило отглеждането на пило. Ако има пило това със сигурност ще повлияе на количеството зимни пчели (по-голяма част от по-рано излюпените пчели ще бъдат пожертвани), но едва ли ще засегне семейството в голяма степен, където да се застраши оцеляването му.

Ако пилото е спряло - в Дания е стандарт, пчелите да бъдат стръсквани всяка есен (след като приключи пилото )на основи и да им се добавя сироп, върху който зимуват (снежната покривка е 4-5 месеца). Тази практика се прилага и в други скандинавски страни но не е толкова установена, колкото в Дания.
Късното (солидно)подхранване, в най-лошия случай би довело до "изтощаване" (стареене) на част от пчелите, които по-късно си отпадат преди образуването на зимно кълбо.

Ситуация в която всички пчели измират по време на зимуването е нещо друго от "престарели" пчели. От радиационната следа на летяща чиния случайно преминаваща над кошера? Как мислите - изглежда добро обяснение?

Nik_m
10.01.2014, 23:14
На мен ми изглежда много слабо семейстото, ако това са всичките пчели.

Петър84
11.01.2014, 20:14
Този кошер беше нападнат по моя грешка.Във тази тема съм писал.http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=692

Петър84
11.01.2014, 20:16
Междурамковото пространство, есенно зимния сезон е препорачително да е по голямо.Това за първи път го чувам.