PDA

Виж пълната версия : ЦЕНА НА МЕДА



Страници : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Юрий Цветков
10.10.2010, 17:52
Тази година, както и миналата по пазарите в София цената в зависомост от вида е 8-10 лв/кг на дребно. В серерозападния район цените на дребно са 6-7 лв/кг.

Юрий Цветков
19.02.2011, 20:25
http://s1.postimage.org/23m5qcg04/000.jpg (http://postimage.org/image/23m5qcg04/)
Това е от днес в Билла. До колко е качествен не мога да кажа, но при това положение да се предлага на дребно над 10 лв. ...!

ттитто
19.02.2011, 23:14
Колеги, в предния брой (февруарския) на American Bee Journal в анализите за цените на меда пишеше че към момента повече от една трета от Аржентинския мед е внесен в Германия на цена, която преизчислих на 4,30 лв/кг. Става дума за внос на едро. Тогава се запитах дали е реално меда при нас да надмине значително границата от 4 лв/кг. Имайки предвид, че западните страни си търсят доставки от други места и че ако нашият мед достига дотам, то това става чрез Гърция. Както и че при нас пчеларството е дребно. Просто не виждам шанс това да стане. Дори и да е несправедлива цената си мисля, че просто няма как да стане и затова не са виновни нито Ганчовци, нито Пламенчовци, а е въпрос на международна търговия. Лично за мен си правя извода, че трябва да постигнем по-малка производствена себестойност и основна реализация на дребно в чужбина.

svetlin
03.03.2011, 14:01
За съжаление има колеги който продават и на 5лв килограм мед.И при вапросами защо го дават толкова евтино ми каза.Че подобре 5лв боркан от колко на едро 4лв.За мен това неса реалните цени на хубав български мед. sadsmile;

kando
18.03.2011, 17:34
Колеги, в предния брой (февруарския) на American Bee Journal в анализите за цените на меда пишеше че към момента повече от една трета от Аржентинския мед е внесен в Германия на цена, която преизчислих на 4,30 лв/кг. Става дума за внос на едро. Тогава се запитах дали е реално меда при нас да надмине значително границата от 4 лв/кг. Имайки предвид, че западните страни си търсят доставки от други места и че ако нашият мед достига дотам, то това става чрез Гърция. Както и че при нас пчеларството е дребно. Просто не виждам шанс това да стане. Дори и да е несправедлива цената си мисля, че просто няма как да стане и затова не са виновни нито Ганчовци, нито Пламенчовци, а е въпрос на международна търговия. Лично за мен си правя извода, че трябва да постигнем по-малка производствена себестойност и основна реализация на дребно в чужбина.
това преди две години,като идва един търговец във Белене да изкупува мед (не помня името му,но и да го помня няма да го кажа) и аз се случи си бях там,малко на гости при старците.

Та садят те със дядо ми,кафенце направи бабата,даже човека беше огладнял та му отчупи и мазница - и приказваха си там,на какво,на що.Като стигнаха до пазарлъка,не се разбраха и търговеца го хвана нервата,и вика на дядо ми "това станахте алчни българските пчелари (дядо ми искаше 4лв.),взехте и вие да сте печалбари,аз мед от Аржентина ще си внеса и ще ми излезе по-евтино" и дядо ми спокойно го погледна и му отвърна (цитирам дословно на диалект):
"слушай сега моНче младо,аз не съм ле'а резба,ама и да съм не съм развалена,ти ако щеш вода да ми донесеш от дека мие бреговете на Аржентина,па че ти излезе по-скъпо,така че да имаш много здравей мой човек"

бога ми още ме е смях като се сетя човечеца каква физиономия придоби,тръгна си като наказано кутре.

Аз до сега не ми се е случвало да продам мед на едро на цена по-висока от 3,80лв.,на дребно 6лв.,на много мой хора на 5лв.

Не оспорвам,колко пари излиза Аржентинския мед,но сестра ми звъни от Гърция и разправя "бате давай да изнасяме мед,тука няма под 11 евро,на едро хората ми разправят за 7 евро" .... сега къде колко струва,малко как да кажа,примерно един познат пчелар ходил във Дубай разправя,че пчелния мед едва ли не по-скъп от златото.

Факт е,че изкупната цена във България е ФАТАЛНО ниска - а в крайна сметка,тука печелим основно от добив на мед!!!

Даниел Йорданов
18.03.2011, 21:53
При нас в последните години не е идвал търговец който да кандиса на по-висока цена на едро от 3.80 лв.....И какво- да си държа меда още 10 години за да чакам цена?! Глупости.....Прав е колегата който казва че вместо да мечтаем хазартно за високи цени е по-добре да намалим себестойността на производството и да търсим пазар навън дирактно а не чрез прекупвачи....

Юрий Цветков
18.03.2011, 22:02
Бойкот към местните търговци е добър вариант, но това лишава от целеви средства. Много малко пчелари биха могли да си го позволят. Кооперирането (тази мръсна социалистическа дума sadsmile; ) работи успешно в цял свят. Само ние тук още се делим и си своим всичко. И резултата е видим за всички.

kando
19.03.2011, 01:03
Колко повече да се намали себестойноста на производство,че дори наскоро имах принципен спор със приятели по този въпрос - та колко повече.

Последните 7-8 години не съм давал на пчелите си нищо повече от ленти против акар (дори пропуснах една цяла година),захар бях спрял да давам напълно около 5-6 години (миналата почнах пак,но май само колкото да ги дразня т.е.няма нищо общо със подхранване),две години си спрях ремаркетата на едно място (практикувам подвижно пчеларство) защото не мога да насмогна от разходи само по коли и във момента ползвам само едното ремарке,за субсидии кандидатствах два пъти макар и двата пъти да ми подшушнаха,че парите вече са разпределени (т.е.и двата пъти бяха безуспешни),нова тенекия не съм си купувал сигурно стана също 5-т години (айде преди това купих наведнъж 500,но от търговци не остана и една читава,всяка година давам нови връщат ми перекендета),дървен материал имам от 5-6 години за около 80 сандъка+един магазин+рамки така и стои,защото не мога да извадя пари за допълните материали (лепила,бои,гвоздеи,подръжк а по дърводелските машини)тогава материал дървен купих наведнъж за 150-160 сандъка,като направих първите 80-90 и като теглих чертата,че аз още не мога да си избия още разходите,за пчеларски инвертар съм давал пари само за була и пушалки ....... колко още по дяволите да намалям себестойноста.

Тикнаха ни данък тази година - няма на къде плащам,търговеца ми вика намери инвалид .... какъв инвалид да търся,сега и със тази дивотия ли трябва да се занимавам,до кога със това назадничево мислене как да минем по-тънко,ами плати си ми нормални пари за меда,какво ме занимаваш със инвалиди,че ми го докарват и на един вид съчувствие.

Опрашването никой не ти го брои - а аз бях още пунгашор ('91г.)кога чух и видях със очите си,българин пчелар избягал през комунизма в Израел,при въпрос на баща ми "каква е цената на меда там и има ли добри добиви",да отговори "там никой не печели от мед,там се печели от опрашване" .....

Восъка е със смешна цена,при прополиса също - не знам как е прашеца и отровата,но не можеш да доиш пчелите от всякъде,не може да се печели от всичко.

Как да помогне кооперирането,като не малко пчелари са със заеми или им трябват спешни пари заради лични проблеми (Българите сме бедняци,то нашето е все нямане и все е на зор).

Единствено и само виждам като шанс,ние сами или по-точно казано всеки сам,да си търси пазар в чужбина,но това далеч не е толкова проста и лесна задача.

scutellator
19.03.2011, 16:57
Колеги, в предния брой (февруарския) на American Bee Journal в анализите за цените на меда пишеше че към момента повече от една трета от Аржентинския мед е внесен в Германия на цена, която преизчислих на 4,30 лв/кг. Става дума за внос на едро. Тогава се запитах дали е реално меда при нас да надмине значително границата от 4 лв/кг. Имайки предвид, че западните страни си търсят доставки от други места и че ако нашият мед достига дотам, то това става чрез Гърция. Както и че при нас пчеларството е дребно. Просто не виждам шанс това да стане. Дори и да е несправедлива цената си мисля, че просто няма как да стане и затова не са виновни нито Ганчовци, нито Пламенчовци, а е въпрос на международна търговия. Лично за мен си правя извода, че трябва да постигнем по-малка производствена себестойност и основна реализация на дребно в чужбина.

Аржентинския мед е възможно най-долнопробния на пазара, дори Китайския е с по-добри показатели. Тук не става въпрос "кой мед е по-истински", а факта че Аржентинския мед отключва и влошава алергии - от здравословна гледна точка не е добър за консумиране.
През 2009 Аржентинския мед струваше точно 1 евро заедно с транспортните разходи до Бг и митата му.

Затова нека да оставим тоя вид мед на страна. Прекупвачите не са будали, ако можеха да съществуват само с Аржентинския мед (като по-евтин от българския), нямаше да обикалят като чакали из цялата страна.

ivandespotov
02.06.2011, 08:05
Незнам дали тук е мястото за поста ми, но ще споделя с вас,че току що ми се обади търговец от Видинско и ми предлага 4.50лв. за килограм акация. А той определено дава най - ниска цена! Което ме навежда на мисълта,че старта на другите може и да е "дай боже" 5 левов! Успех на всички!

Юрий Цветков
02.06.2011, 10:16
Дано да си прав. Мен лично не ме вълнува цената на едро, но за хората, които се издържат от пчеларстео е много важно. А това неминуемо ще се отрази и на цените на дребно. Само не се поддавайте на провокации от страна на търговците.

vanHanegem
02.06.2011, 11:56
Незнам дали тук е мястото за поста ми, но ще споделя с вас,че току що ми се обади търговец от Видинско и ми предлага 4.50лв. за килограм акация. А той определено дава най - ниска цена! Което ме навежда на мисълта,че старта на другите може и да е "дай боже" 5 левов! Успех на всички!

Колеги, аз ви предлагам да изчакате с продажбите! Разбира се, който може да чака!
При нас миналата седмица са предлагали 4.50 за рапичен мед, но нашите хора не са го дали! Убеден съм, че цената тази година ще бъде по-висока! Ако "устискате" до края на сезона, без да давате меда си - най-вероятно е да спечелите! Вероятността цената му да е по-ниска от миналата година е нищожна! Моят съвет е да изчакате и да не продавате!!!
П.С. Медът, който извадих в неделя(30.05.) от вчера "тръгна" на дребно по 8 лв./кг., въпреки, че на пазара продават миналогодишен мед по 6 лв./кг.

ivandespotov
02.06.2011, 12:20
Разбира се че няма да го дам,просто споделям с всички това което разбрах!

kando
02.06.2011, 15:49
И азе имам няколко оферти,ма специално за акация не съм питал,защото така хубаво се застъпи при мен с рапицата,че със сигурност не а чиста акация - не съм я вадил още де,събота-неделя,ако даде време,че е на днес па цял ден вали и гърми деба.

Та от рамкомерс (Масларево) - 3,70 (не искат проби)
Гърка - има един грък дека обикаля миналата ( и до колкото съм чувал и по-миналата година,ма фирма ич го не знам има ли,нема ли) 4,20 (със проби)
Апитрейд (Пловдив) - 4,00 (за пробите на първи разговор мисля,че може да се мине и без тях)

Очаквам включване и от Ловеч - има там един Мартин (фирмата не я знам),за пробите очаквам да мине без тях,ма цена няма обявена още,очаква се всеки момент.

Пак повтарям това са цени за рапица (или да го кажем изобщо за мед),конкретно за акация никъде не съм питал.

п.п.тази на 4,50 рапица звучи идеално - къде това? По-висока цена не го вярвам да стане,специално за рапица,за другите не знам - миналата година едва успях да я дам на 3,40.

----------------------
Юрка дай ги тези постове в отделна тема,в която да споделяме само цени,какво ще кажеш,а?

sissko914
02.06.2011, 19:14
Здравейте колеги искам да попитам някои има ли реална представа колко изкупуват пчелният мед ,че на мен ми казаха нещо за 3,80 3,70 а за толкова пари ако си дадем меда си е самоубиство то миналата година беше на 4,20 а аз си мислех че тази ще е поне 4,50 някой ако знае ще съм му благодарен да каже

Даниел Йорданов
03.06.2011, 07:33
Годината се очертава медна...това значи че щом има количества цената пада....не бързай да продаваш меда....според мен не бива да се вярва че ще намерим пазар на едро на цена над 4 лв,но знае ли човек....може пък да се случи и чудо?!?

kando
03.06.2011, 17:20
Очертава се трънки - търговците много добре знаят каква се очертава и за това звънят от рано.

п.п.ма дали ще се дигне цената - мога само да гадая!!!

bobi
03.06.2011, 22:52
Годината се очертава медна...това значи че щом има количества цената пада....не бързай да продаваш меда....според мен не бива да се вярва че ще намерим пазар на едро на цена над 4 лв,но знае ли човек....може пък да се случи и чудо?!?

Като се очертава да е медна, дайте да го даваме на 2лв, а next_mad; !?

Даниел Йорданов
04.06.2011, 07:40
Къде съм писал да го даваме по 2 лева nono; ....просто ви предпазвам от сънуване на розови сънища.....ако някой произвежда 5,50 или 100 кг мед годишно може да си го продава и по 20 лв буркана ако има кой да му го купи....аз говоря за цени на едро на които продаваме ние произвеждащите по над 1 000 кг годишно.....така че много моля без репчене и популистки лозунги!!!

христо
04.06.2011, 19:55
Гледам на пазара- 5 лв. килограма , рапица. Не знам как я мислят тези хора...

sissko914
05.06.2011, 16:47
Колеги пчелари да не се заблуждава ме цената на нашият чист български пчелен мед е много по висока от тези 4 лева за килограм и ви призовавам ако можете не продавайте вашата стока за под тези 4 лева колкото и малко мед да имате. Не бъдете доволни на това което прекупвачите ни дават колкото да не умрем от глад трябва да си държим на стоката защото тя качествена и се цени по целият свят но под друг етикет.(за жалост)

toko652003
07.06.2011, 21:14
На всеки е ясно, че цената меда се формира от много фактори.
Затова вместо да спорим дали е висока или ниска по-добре да пускаме само сухи факти.
В момента има ли някой, който дава изкупна цена на меда(без акация) над 4лв?

п.п. според мен цените на различните видове мед ще се задържат(за жалост), както миналата година , което е по-малкото зло.

Даниел Йорданов
09.06.2011, 10:50
то ако цената на едро е 4 лв пак добре....

Владо-Gillan
10.06.2011, 22:16
днес баща ми докато е купувал основи в магазина чул как магазинера казал на някакъв друг човек в магазина че някакъв гърк ли арабин ли знам ли го къв е му предлагал 7 лв на кг акациев мед. а той му казал че под 7.50 не го давал. и оня му отговорил че ще помисли и ще му каже. медът бил 2 тона.магазина е в берковица

Angel_A
10.06.2011, 22:37
днес баща ми докато е купувал основи в магазина чул как магазинера казал на някакъв друг човек в магазина че някакъв гърк ли арабин ли знам ли го къв е му предлагал 7 лв на кг акациев мед. а той му казал че под 7.50 не го давал. и оня му отговорил че ще помисли и ще му каже. медът бил 2 тона.магазина е в берковица

Това е полезна информация. Дано да е истина.

Владо-Gillan
10.06.2011, 22:42
днес баща ми докато е купувал основи в магазина чул как магазинера казал на някакъв друг човек в магазина че някакъв гърк ли арабин ли знам ли го къв е му предлагал 7 лв на кг акациев мед. а той му казал че под 7.50 не го давал. и оня му отговорил че ще помисли и ще му каже. медът бил 2 тона.магазина е в берковица

Това е полезна информация. Дано да е истина.

казвам какво е чул дъртия, няма за цел да ме лъже собствения баща/ колкото до другото всеки е свободен да прави съчинение по картинка ама не вярвам този човек да е излъгал и тои. защото и тои е на бая напреднала възраст на дядо ми на годините е някъде, и не вярвам да седне да говори врели некипели. на всичко отгоре и продава в магазина даже мисля че е и негов но не съм сигурен.абе паживйом и увидим....

Angel_A
11.06.2011, 06:31
Колега,
Изобщо не поставям под съмнение, че си написал това което си чул. Но както си написал в края по-нататък ще видим. Лично аз бих се радвал най-накрая и пчеларският труд (който не малко) да бъде достойно оценен. А иначе докато реално някой не сключи сделка на такива цени да не стане като с компютрите и компотите. Успех.

kando
11.06.2011, 18:37
Във Търново ни предлагат 4,50 лв/кг без значение от вида,но ..... а е нещо става тази година с търговците.Всичките хем търсят,хем мънкат едни - защото този в търново,така почна ма после продължи,ама колко е меда,ама вие от къде сте,ама тенекиите какви били,трябвало на място,а е едни приказки дето и аз не мога да определя,давали ги тези пари или не.
А примерно един от Ловеч,звъни ма на пожар - на всички колеги в околията е звънял,разпитвал и предлагал,следното .. дословно както и на мен ми го каза,както и колегите ми потвърдиха,че и при тях така,та "а е ако кажеш е сега веднага идвам и нали си мой човек 3,80 ти броя на ръка",което е супер непривична приказка за него и някак си звучеше на зор,ама със това "мой човек" ма приби,та и за него не мога да кажа нищо конкретно като цена и той мънка едни неориентирани такива и аз не знам как да кажа,едни налучквания,като че ли прави.

За вас не знам колеги,но тука в района,масово сме се разбрали да не даваме за сега нищо,освен ако не изпадне конкретна,ясна цена от рода на 4,50лв/кг на ръка (или около тези пари) - не видяхме смисъл да бързаме,нямаме и някой сред нас да е закъсал за нещо спешно,та то така или инак на 3,80-4,00 лв до края на годината е ясно,че със сигурност ще се вземат,но поне да пробваме малко отгоре.

Успех и наистина се надявам да споделяте начесто информация.

kando
11.06.2011, 19:42
Уау .... Александров,не е ли много високо летвата над 5лв.,това е наистина много,дали е реално,дали не се прекалява малко.
Питам те баш,защото поне знам,че си трезвомислещ и много добре преценяващ реалната обстановка човек - не че не искам да отстоявам тези цени,тези стойности,аз лично съм див човек и така мога да стисна зъби,че наистина да не го дам под тези пари,но като се огледам в ситуацията,за момента обстоятелствата така ги виждам,че размишлявам м/у 4,00 до 4,80 максимум 5лв,но за по-нагоре дори не съм си и МЕЧТАЛ (нарочно подчертано - психологичния момент),камо ли да го помисля.

Нямам си на идея как може наистина да се получи по-мащабно единомислие поне по-този въпрос и наистина да отстоим тези цени? :(

Юрий Цветков
11.06.2011, 19:47
Ами крайно време е да направим нещо сами, а не само да мрънкаме и да се оплакваме, че този или онзи ни е виновен.

Условията за пчеларстване в различните райони на страната са различни, което се отразява и на себестойноста на произведената продукция. За това ви предлагам тук да определим допустими цени, според сорта и региона на производство и да ги отстояваме. Това, че 2,3,5-ма може да се поддадът на търговските провокации, не е голям проблем, стига останалите да не го направят. Не забравяйте, че повечето от "преработвателните" цехове на търговците, са направени с кредити. А те трябва да се връщат, иначе банките ще ги притиснат.

Сега е момента да си извоюваме достойна цена, за получените жила!

syzi
11.06.2011, 19:48
Не забравяйте,че от миналата година плащаме и данък на меда,колеги.

ANIBAL
11.06.2011, 20:21
tongueout; Че кой знае колко съм добил?

ivandespotov
11.06.2011, 20:29
Не го забравяме Сузи, не трябваше да го има но като сме поставени на колене ще търпим и мисля поносимо ще търпим.Миналата година платих 600 лева на НАП! Няма да правя равносметка колко са ми приходите, сами можете да се сетите!

ivandespotov
11.06.2011, 20:31
tongueout; Че кой знае колко съм добил? Коста за момента не мога да продам 3000кг на дребно!!!!

Юрий Цветков
12.06.2011, 16:03
Борка, напълно съм съгласен с теб. Мога също така да кажа, че хора, като мен с до 10 кошера неса и няма как да бъдем фактор, при отределянето на цените на едро. Да не мислите, че родните търговци, сами си реализират меда на вън? Просто го дават на следващия по веригата. Крайно време е българския пчелар, да проумее, че трябва да се кооперира с колеги (за да могат да предложат исканите количества) и да търси директен контакт с крайния дистрибутор. Така печалбата, ще остава за него, а не за всичките посредници по веригата. Не е лесно да се постигне всичко това, но не и невъзможно.

ANIBAL
12.06.2011, 17:11
Отдъхвам си вече.Щом чета тези редове.И постове де.Ще си призная,че миналата година имах възможността да поема част от продукцията на някой колега.Да, имаше пазар.И то на висока цена.Но се страхувам да не би това, което ще предложа за мое, да не отговаря на истината.Не посмях да поискам партньорство.За да го направя, трябва да имам пълно доверие на колегата.А това не се постига с приказки отдалече.А със срещи и приятелско отношение.Ние не се показваме по-далече от монитора.Надявах се на Плевен да срещна повечето форумци.Но не стана така.Все пак личните впечатления са най-важни.Важни за бъдещото партньорство.Борислав е написал рецептата.И тя ни е прожектирана много време от други картели .Те няма да се минат в нещо.Суровината я притежаваме ние.Ако не стане при мен ,ще пратя търговеца при някой от вас.И като се увери ,че няма как,накъде --влиза в кръговрата на неизбежността.А търговците искат и то много ,да печелят.Иначе няма напредък.Пари се обръщат в оборот.

Но си мисля,че може да се пръкне някой Юда.

Angel_A
12.06.2011, 18:14
Колеги,
Като чета постовете във форума изключително много се надявам да направите това което пишете. От опит в други браншове знам, че големите вериги и преработватели предлагат на крайният потребител стоката със 100% надценка (мога да дам доста примери) спрямо покупната цена от първият производител. На фона на тези данни лесно можете да си направите сметката за колко да си продадете меда. Например в ЛИДЪЛ меда (букет произведен за тях в Германия) е 10.90 лева/кг следователно спокойно можете да искате 5.40 лева/кг (хайде да не бъдем максималисти, но в никакъв случай под 5.00 лв/кг), по аналогия спокойно можете да си изчислите колко пари да искате за останалите видове мед.Нещо повече на пазарите в Пловдив масово хубавият (истински неподправен) мед се търгува 10-12 лв/кг. това също е някъв критерий за онези % за които Ви говорих по-горе. Успех.

kando
12.06.2011, 18:56
на тия цени по добре да продавам всичко и да си търся някаква работа без значение каква пак ще е по-добре от онова което ще получа от меда.
да познато,аз ти разказвах как преди 7 години като ни лепнаха на два лева мед и захвърлих,и кошери,и пчели,и всичко,и се хванах на работа.От 160 семейства тогава едвам 8000лв оборот,като ударих калема и се хванах за главата - толкова бачкане,толкова блъскане,разходи,рискове и накрая едвам докарвам минимална заплата и що,че по-добре да ида некъдеи да си барам дедовия и па ще земам тези пари.Така и направих - 4-5 години може да се каже,че моите пчели си караха изцяло по природните закони,само фърлам магазини и вада мед,каквото остане живо остане,нема лекарства,нема подхранване,нема нищо.
И дори в момента открито съм заявявал,че във този отрасъл бъдеще няма,поне аз не го виждам - споделял съм ти вече на теб конкретно,че имам тука още малко материал,имам си разни идеи кое как да стане,сглабям е тази година,зареждам (уви ще отнеме повече време от предвиденото заради мора,който ме засегна) и ще развивам повече,само и единствено,ако видя реален напредък на отрасъла,инак дори и в момента си го мисля,защо ли се занимавам,а не продам всичко.

Сега по темата - днес приказвах повечко време със един предприемач.Така да се каже,се познавам със човека от време оно и винаги сме били във много добри отношения - няма да седна сега да го защитавам или нещо подобно,защото и той една мижитурка като мене,дето си го подхвърлят както си искат,това го казвам,за да е ясно,че колкото и добри желания да има човека,не може да ми даде хубава цена,защото той е просто само предприемач,нито е търговец,нито е разпространител,просто никой,ходи рови блъска,търси,но бедняк и той.Но винаги ми е говорил открито кое как е в момента на пазара.
Та каза човека,че прави впечатление на всички търговци,че пчеларите не се натискат да продават мед - в обща сметка,успяват да купят,само от разни закъсали хора,инак всеки колега във момента,в цялата страна е стиснал яката.
Причините да почнат от толкова рано тази година,са точно съмненията,които изразих по-горе и които ти също потвърди,а именно - казах аз още в първите си постове във синия форум,че има много,ама много пострадали колеги от изчезването,ма си мълчат и че това няма как да бъде скрито,крият го от себе си не от мен,защото точно като дойде момента със търговците и ще им лъснат тъпите лъжи.Страшно много народ е засегнат,ама страшно и е пълна лъжа и измама,че тази година има мед - мед няма,защото няма пчелни семейства.Тези спекулативни стЪКмистики,дето ги чета,че не знам си колко са се увеличи семействата,не знам си колко медодобива,са пълни измишльотини,сътворени от платени медии,през съботно-неделните им почивки.
Мед тази година няма,едно заради изчезването,второ уви явно тази година може би бием рекордите по смъртност от опръсквания ..... това просто нямам думи.И трето не малко от новоизлюпените покрай програмите "пчелари" са им лъснали задниците тази година,та са клекнали и те,щото нали то пчеларството проста работа - слагаш питите,они си бачкат,а ти сал от едно кранче долу точиш.

И така да се каже,взело е да им припарва на дупетата - както и си мислех,както и предположих.Относно стойностите,които гоните не знам дали наистина са достижими в тази година,но един консенсус,5лв. но за всичкия мед без значение акация,рапица,липа и т.н. са наистина,наистина реални.
Ако така успеем да проявим по-масово,по-мащабно едномислие и инат,виждам как търгашите,са притиснати и нема къде да ходят - но това зависи този път от нас си,защото да знаете,тази година търговците се сдоговарят от сега по между си.

Тази година имаме шанс - и колкото да не ни се вярва,но можем да използваме във момента всички беди които ни се случиха,а и уви продължават да ни се случват,да ги използваме във наша полза,звучи парадоксално,но .....

Станко Ставров
12.06.2011, 22:07
Браво приятели.Като четох горните постове ми стана приятно.Хубаво е да четеш поставе с висока стойност и написани с мисъл.Ако постигнете целите си ще се радвам заедно с вас.Хубаво е че защитавате правата си на производители.Успехи.

Владо-Gillan
12.06.2011, 22:43
някой го каза по горе, не се подаваите. ако трябва наистина варете на ракия и пак ще си вземете парите. евала за тези думи. не може като пия чай да ми искат по 20 стотинки за 4 грама мед, а на вас да изкупуват меда за 3-4 лева на кг. смешно е, и тъжно същевременно.

kando
12.06.2011, 23:04
:D Дори за миг не съм си помислял,че точно па ти ще се откажеш от занаята - но дадох пример със себе си,за да е ясно,че това което казваш всъщност далеч не са празни думи и са достатъчен довод,да се откажат пред очите ми пчелари,които определено по мое мнение бяха добри практици,а и не малко от тях мои набори,което според мен е още по-лошо за отрасъла.

(относно бъдещето си много прав и наистина бях изненадан - но в случай на обществена изява,бъдеще няма и така ще го говоря все още!!!па който иска нека пробва да ми докаже спекулата във този ми лозунг ... освен ти де )

Това със данъка лично и мен ме съмнява,че ще бъде тънката особенност,която сега търговците умело ще използват,защото именно някои хора много арно им става,като така им се внуши чувството за хитрост и как са успели да надцакат било то системата или колегията т.е.възползват се от плиткоумието и липсата на далновидност при по-голямата част от нацията по принцип и в частност и пчеларите.

Не само западняците - човека за който приказвах горе днес ми обади и това същото,което казваш за сърбите,но за румънците.Та в румъния рече,че не можеш да си купиш мед на едро било то 100 кила или 100 тона без дружество,на което вече казвам аз голяма хитрост и мисъл от страна на колегите в румъния.Дори -естествено има изключения от правилото предполагам,но дори не знаеш,точно чий мед купуваш т.е.купуваш мед от дружеството,което съставляваме примерно целия форум,но на кого меда точно си купил не знаеш.
И сега се замислих - добре де,аз понеже слабо се интересувам признавам си,но на мен защо ми се струва,че има една генерална грешка във начина по-който правим съюзите във България.Всичките ни съюзи,сдружения и организации на производители,са по региони,защо е така - аз тука в моя регион едва ли има 5-т човека,със които бих се включил във едно такова начинание.Не може ли да се създаде такъв съюз на пчелари без значение местожителството им - това според мен,макар и по-сложно и предполагам изискващо повече средства,е много по-рентабилно,защото ще се гради точно на интереси и ще има повечко доверие м/у членовете ... не знам питам,но ето и ти сам казваш,половината са измекяри и няма причина да не ти вярвам,защото същото е и при мен,и при много други колеги из страната.

А за сърбите да питам - вярно ли е,че над 50% от добивите на мед във сърбия се усвояват на вътрешния пазар,някой може ли да го потвърди това?

kando
13.06.2011, 09:45
Да именно - и аз така ми рече предприемача,за който пиша в тази тема,че сърбите имали много по-атрактивна цена на меда от нас и онова което спомена Александров,сърбите докарват много ниска себестойност на продукцията си .... ама така е,където хората се организирват,за да си защитават и РАЗВИВАТ интересите си,се виждат резултатите и по-професионалното ниво и подход във работата.

Angel_A
13.06.2011, 12:48
Колеги,
Позволявам си да Ви дам информация която взех от друг форум (предполагам, че колегата който я е публикувал няма да се сърди) специално за Сърбия.

Цитат:

За Сърбия мога да ти кажа, приет закон за минимална изкупна цена: 6 лева монофлора, 5 лева полифлора!! Иначе ги плюем комшиите,че били такива, онакива!!!

Край на цитата.

Това е публикувано на 28.05.2011 г. от уважаван от мен колега на когото имам голямо доверие. Успех.

Юрий Цветков
13.06.2011, 14:06
До колкото знам почти 99% от сръбския мед се реализира в страната. Сърбите не изнасят пчелен мед. Това не мога да го твърдя, но инфото ми е такова.

kando
13.06.2011, 15:05
До колкото знам почти 99% от сръбския мед се реализира в страната. Сърбите не изнасят пчелен мед. Това не мога да го твърдя, но инфото ми е такова.
а бе аз посмалих на 50%,защото е на видиш ли как дори на 50% хората ми казват,че приказвам глупости - а наистина това,което ми каза човека,е че всичкия мед произведен от сърбите,се успоява на вътрешния пазар .... сега кое,как,що няма как да коментирам,защото само това знам,но съм склонен да вярвам на тези думи.

п.п.а себестойноста на нашия мед - признавам не съм сядал да го смятам,но при всички положения е минимум 2лв.,ама минимум,така че и за това съм напълно съгласен със Александров.

ттитто
13.06.2011, 15:32
Ами тогава да членуваме в Сръбския съюз и да си превозваме меда там. Борка, можеш ли да провериш дали има такава възможност, че не им знам форума?

Angel_A
16.06.2011, 21:23
Колега,
По отношение на рапицата можеш да си 100% сигурен, че е ГМО култура. Рапица която да не е ГМО няма. За другите видове земеделски култури също имам някакви съмнения, но не съм сигурен. Успех.

Angel_A
17.06.2011, 05:45
Колега,
Ако сте обърнали внимание постовете си ги завършвам по този начин (с пожелания за успех). Успехът може да бъде всякъкъв (повече мед, по висока изкупна цена, някаква друга придобивка, радост в семейството и т.н. и т.н.). Според мен трябва да гледаме напред и да се радваме на живота макар в последно време да няма много такива поводи за радост, но въпреки това дори най-дребното една усмивка би била повод да бъдем малко по-щасливи и добри. Това е пожелание за добруването на всеки от нас и всеки да си го разбира по своему. Успех.

п.п. Преди години (за разлика от сега) сутрин като тръгнех за работа всеки срешнат познат ти пожелаваше "Добро утро", по-късно през деня "Добър ден", а сега всеки те гледа на криво и нищо. Ами как да е добър деня след като никой не ти го е пожелал ?

jordanov
17.06.2011, 11:17
Ангеле, нарушавам правилата ама не мога да се сдържа и за последното ти изказване те поздравявам !

Даниел Йорданов
20.06.2011, 07:09
До колкото знам почти 99% от сръбския мед се реализира в страната. Сърбите не изнасят пчелен мед. Това не мога да го твърдя, но инфото ми е такова.Абсолютно вярно е....Сърбите са патриоти и когато става дума да се удари едно рамо на родната им икономика нямат равни на себе си....Пък и си нямат Бойко и “Дянков да им измислят такива тъпи данъци както е у нас...

vito456
24.06.2011, 16:37
Колеги, миналата есен /2010г/ ходих на изложението в Ташмайдан - Белград-Сърбия, говорих с пчелари продаващи по сергиите, имаше хора с по 200-300 кошера, Цената , на която продаваха на дребно беше от 8-10лв за 900гр буркан, до 15лв за по-специфичните медове. На едро казаха, че им го купуват по 2 евро - букет. Имаше един с 300 кошера изнасяше за Италия в големи бидони,показа цяло албумче със снимки, видях и бидоните, но не ми каза цена, но все пак и той беше застанал там и продаваше бурканчета. Но восък и прополис там са 2 пъти по-скъпи от БГ - за изкупуване говоря.
В Сърбия подхранват много през пролетта със захар и други такива, защото гонят акацията, много са подвижни пчелини.
Това дали са приели закон за минимална цена в Сърбия ме съмнява - в БГ , а и в Европа това се счита за нелоялна конкуренция, пределни цени - да, но минимални няма как, става картел и е подсъдно.
За себестойност говорите тук, така е, но и за добив говорете, трябва над 30-40кг от кошер да гоните иначе няма как да стане, ее зависи от района, но така е, иначе и в БГ щеше да садим банани, но не е районът за тях. Поздрави.
И какво очаквате от нашите сдружения, то само двете вестничета като видите какво пишат - особено последния блой на ПиК, този форум е по-ценен от него, но сме абонати и няма как.

Владо-Gillan
26.06.2011, 00:33
днес доиде една жена да и дам мед.пита ме колко ми дължи казах и 7 лв, дадох и 1 кг акациев. а тая ми се скара че навсякъде бил по 5-6 как можело такова нещо.аз и казах че и го подарявам и не искам пари, тая ме изгледа и си тръга, не взе меда въпреки че казах че и го подарявам.

Angel_A
26.06.2011, 06:54
Колега Gillan,
Къде е това "навсякъде по 5-6 лева"? В Пловдив масово по пазарите е 8-9 лв/кг букет и 10 лв/кг. за акация и мана (говоря за хубав мед). Успех.

N-2
26.06.2011, 07:01
Вчера на Женския пазар в София беше 6.50, пишеше реколта 2011.

vito456
26.06.2011, 10:10
днес доиде една жена да и дам мед.пита ме колко ми дължи казах и 7 лв, дадох и 1 кг акациев. а тая ми се скара че навсякъде бил по 5-6 как можело такова нещо.аз и казах че и го подарявам и не искам пари, тая ме изгледа и си тръга, не взе меда въпреки че казах че и го подарявам.

Гилян, сложно нещо е цената, на която да продадеш, зависи в кой град/село/, зависи от вкусовите предпочитания на клиента, зависи на пазара ли си, от вкъщи ли. При мен на пазара е 6.50 за винтов буркан, аз от вкъщи го продавам за 6.00 ,но искам и буркан, без значение акация, липа, слънчоглед, а рапица почти не искат ,него го давам го на едро по 4лв.
За подхранването - до миналата година захарта беше 1.20-1.30, много хора хранеха и по време на медосбора - злоупотребяват, явно им го купуват.
За колегата с 20кг, важна е местността, силата на пчелите и тн, 30-40-50кг според годината не са преблем някъде без никаква захар по време на медосбора.

ahilis
26.06.2011, 14:40
За колегата с 20кг, важна е местността, силата на пчелите и тн, 30-40-50кг според годината не са преблем някъде без никаква захар по време на медосбора.
Да бе съгласих се. На някои места го наливат на мегданските чешми. :D Пък после се чудите защо не ви дават повече от 5-6 лева. Ами защото хората вече се усещат за шмекериите на някои добри наши колеги.

kando
26.06.2011, 19:12
Ами Гилъне не се прави така бе баце,как няма да си иде жената - трябвало е да и дадеш бурканЯ със мед без пари,че да и донадиш на нея още 4лв.,да се извиниш,да помолиш за прошка и да обещаеш,че следващия път като я видиш,ще я почерпиш.

Възхищавал съм се на наглоста на някои хора - може да стигне до +безкрайност.

Владо-Gillan
26.06.2011, 19:17
тук в селото другите го продават за 7 или 8 зависи кой го продава. аз и го дадох с мой буркан даже, колкото до качеството си е само от акация. захар съм и давал още в наалото, по време на паша за мен е абсурдно да хи храня със захар.до колкото знам захарта колкото и помаа толкова и изтощава пчелите

Даниел Йорданов
27.06.2011, 07:49
при мене е още по-зле.....буркан от компот върви 6 лв и ако вдигнеш цената просто никой не взема....

kando
27.06.2011, 10:44
В тази беднотия,ще почнем да се радваме,ако изобщо някой купува - реално при мен едва ли има повече от двама-трима човека от региона и то все комшии,които да си купуват мед,всичкия който реализирвам на дребно се изкупува от хора от големите градове и то предимно София.

сезгин
19.07.2011, 18:04
акация 21,80 в кауфланд
някакъф букет 18лв за кг

ahilis
19.07.2011, 19:17
акация 21,80 в кауфланд
някакъф букет 18лв за кг

Хубаво ги вижте тези цени. А вие продължавайте да го продавате по 6-7 лева.

Цеко Сифоня
19.07.2011, 19:41
акация 21,80 в кауфланд
някакъф букет 18лв за кг

Хубаво ги вижте тези цени. А вие продължавайте да го продавате по 6-7 лева.
Аз лично скоро няма да им клекна на прекупвачите-имам още около 100 тенекии празни-да си стои меда!!!Наскоро с една фирма от Раковски за 10 стотинки на кг. развалих пазарлъка но не съжалявам .Ще дойде време меда да се изчерпи и тогава аз ще диктувам цената ,имам си и други пера от което се изхранвам така че мога да чакам мнооого по-добри оферти.Днес сипах 2 тенекии рапица в бидоните с джибрите,ако закъснеят да търсят другаде :D

vito456
19.07.2011, 20:21
[quote=сезгин]акация 21,80 в кауфланд
някакъф букет 18лв за кг

Хубаво ги вижте тези цени. А вие продължавайте да го продавате по 6-7 лева.[/quote

Цеко Сифоня
19.07.2011, 20:57
[quote=сезгин]акация 21,80 в кауфланд
някакъф букет 18лв за кг

Хубаво ги вижте тези цени. А вие продължавайте да го продавате по 6-7 лева.[/quote

А за колко да го даваме, колега?
А какво количество успяват да продадат в Кауфланд?

ТЪРСЕНЕТО ОПРЕДЕЛЯ ЦЕНАТА! Българина не яде мед, а вие искате да купува! Познавам дори колеги, които не ядат мед.
Знам че е много трудно колега и аз самия не ям мед-признавам че понякога си облизвам пръстите при центрофугиране и то единствено за да видя качествата му но това не означва че след като няма голямо търсене трябва да се съгласиш на каквато и да е цена .Ми то тогава да си ги продадем кошерите барабар с пчелите и да спечелим повече отколкото продукцията ни за две-три години.Остава другия вариант ,да си защитаваме труда и потта или в крайна сметка да оставим тази ниша на прекупвачите -те да си гледат пчели ,да вадят продукция и да печелят.И да си пишат мненията тука.Какво ще кажеш?

Пеньо Лазаров
24.07.2011, 11:41
Колеги аз си продавам меда по 7лв.за кг.в София и Берковица ,за сега имам добър пазар на дребно само дето ми писна да мия буркани втора ръка,но цената си заслужава,никга няма да си продам меда по 4-5лв.дори и на едро, тази цена е подигравка с труда ни.

ahilis
24.07.2011, 11:44
Колеги аз си продавам меда по 7лв.за кг.в София и Берковица ,за сега имам добър пазар на дребно само дето ми писна да мия буркани втора ръка,но цената си заслужава,никга няма да си продам меда по 4-5лв.дори и на едро, тази цена е подигравка с труда ни.
В София цената на меда 7 лева? Не може да бъде!?

Пеньо Лазаров
27.07.2011, 21:22
Колеги аз си продавам меда по 7лв.за кг.в София и Берковица ,за сега имам добър пазар на дребно само дето ми писна да мия буркани втора ръка,но цената си заслужава,никга няма да си продам меда по 4-5лв.дори и на едро, тази цена е подигравка с труда ни.
В София цената на меда 7 лева? Не може да бъде!?Колега меда на женския пазар върви по 6-7лв.,а работата ми е на 300м. от него,аз си продавам меда на колеги на които ако го продавам по-скъпо ще идат да си вземат мед от пазара,а какво да направя ,че има колеги които си дават меда в буркани по 5лв. на търговците на пазара.А в специализираните магъзини за мед и по другите пазари върви м/у 8-10лв.

buci59
11.08.2011, 15:54
Днес проверих в руския форум как върви цената на меда при тях.Ето оригиналният текст:
У нас в этом году меда хоть ванную наливай и купайся. По городу скупили всю тару, некоторые уже думали и правда в ванные мед заливать. Подсолнечник продаем по 700 рублей 3 литра а разнотравье по 900 рублей 3 литра
В небуквален превод:Въпреки голямото количество,което е толкова,че можем даже да се къпем с меда,всички количества бяха изкупени на цени:слънчоглед 700 рубли за 3 кг и букет 900 рубли за 3 кг.
Това прави съответно 10.85лв за слънчогледа и 13.95лв за букет.Коментара е излишен.

Ангел Йосифов
11.08.2011, 17:27
3л.мед е равен на 4кг,но цената си остава отлична.

P4elar
12.08.2011, 08:45
А как ще се отрази аварията в АЕЦ Фукушима 1

jordanov
12.08.2011, 10:00
Малко по-точен превод :
" При нас тази година с мед ако искаш ваната си пълни и се къпи . По градовете изкупиха всичкия амбалаж , някои вече мислят и наистина във ваните да си наливат меда . Слънчогледовия го продаваме по 700 рубли 3 литра а полифлорния по 900 рубли 3 литра. "
Курс на БНБ 100 рубли / 4.65 лева
Буци, за коя област иде реч ?
Не е лошо да се коментират тия новини за да видим къде са те къде сме ние. Всъщност , заплатите и пенсиите им отдавна са по-големи от нашите, не съм им гледал количествата за миналата и за тая година , но ще се поразровя.

Цеко Сифоня
12.08.2011, 10:15
Рапицата я продават на едро на 4 евро като това е най-ниската цена.

buci59
14.08.2011, 13:18
Буци, за коя област иде реч ?

Извадката е за Воронежка област,но прави впечатление,че цените са масово около/с малки отклонения/цитираните по-горе.

p4elarov
17.08.2011, 11:42
при цена на едро под 4 лв няма математика -разходите двойни а приходите намаляващи-унищожават отрасала

gojyto_
17.08.2011, 14:05
Буквално! При цена на захарта в другите страни 1.40 1.50 лв.

ттитто
17.08.2011, 14:54
В кои страни захарта е 1.40? Съседни ли са? Чух, че в Гърция захарта е с около 50 ст по-евтина от тук. Дали е вярно?

Angel_A
17.08.2011, 16:51
Колега,
Цената на захарта в Гърция преди месец беще 0.85 EURO за кг. в търговската мрежа. Успех.

п.п. В момента е 0.98 EURO виж линка.

http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=el&u=http://www.officedelivery.gr/prod.php%3Fidsub%3D141&ei=I9hLTr-8OITMswbCrb25Bw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=6&ved=0CE8Q7gEwBTgK&prev=/search%3Fq%3D%25CE%2597%2B%25CF%2584%25CE%25B9%25C E%25BC%25CE%25AE%2B%25CF%2584%25CE%25B7%25CF%2582% 2B%25CE%25B6%25CE%25AC%25CF%2587%25CE%25B1%25CF%25 81%25CE%25B7%25CF%2582%26start%3D10%26hl%3Dbg%26sa %3DN%26rlz%3D1W1SKPT_en%26biw%3D1366%26bih%3D445%2 6prmd%3Divns

Evgeni Petkov
17.08.2011, 17:29
от новините на сайта- "Пчеларите бързо да продават меда от новата реколта заради падащите изкупни цени.

Това посъветва браншовиците председателят на управителния съвет на Съюза на българските пчелари Михаил Михайлов.

Той коментира пред журналисти в Добрич, че изкупната кампания това лято е започнала при цена 4.20 лева за килограм, но търговците вече дават по 3.60 лева."
Ако това го беше казал г-н Драганов изтъквайки "изобилната реколта от мед в Африка и Нова Зеландия на Манука мед", би било в реда на играта, но когато един от много-о-о-о-о-ото управители на пчеларите се явава "гробокопач" на отрасъла не мога да го приема!?!?!
При статистическо поскъпване на храните с над 40% ,а на захарта над 75% за какъв спад може да става дума!!!
А ако попитат за изкупната цена на меда един бивш премиер предполагам ще ВИ каже от TV екрана-" За бога братя не продавайте!!!" :D

кирил
17.08.2011, 17:41
Не само пред журналисти, но и пред събралите се пчелари.

Evgeni Petkov
17.08.2011, 18:25
Да си коментира зазимяването на пчелите, колко е полезен меда и как опрашват пчелите земеделските култури за да има живот на земята! Кире ,ти за изкупната цена на меда си ще я чуеш и договориш с търговеца, той реално и ще ти я плати, а не пчеларският съюз! Досега не съм срещал в пресата шефове на браншовите зърнопроизводителите да коментират например цената на слънчогледа и да се "пришпорват" другите зъртопроизводители да продават, че би била падала! Всеки си има глава и да мисли- ами ако цената на меда се повиши -тогава пък сигурно ще започне да хвали родолюбивите медозаготвители, които помагат на бедните пчелари? Но, може би и на журналистите им са все пари в главата, та затова все за пари пишат?

Димитър Бонев
17.08.2011, 21:19
Този идиот с това си изказване съсипа труда на много хора. Но нещата започнаха да се нареждат. Кой е г-н михайлов (умишлено го пиша с малка буква, голямата просто не му подхожда), че да прави такива изказвания. Председател на пчеларски съюз уж на пчеларите производители би трябвало да лобира за повишаване на изкупните цени на продукцията и да търси начини да защити интересите на пчеларя, а не на търговеца. Въпросния господин, обаче лобира точно за търговеца. Защо ли?Ако се върнем година назад във времето, когато излезе проектонаредбата за директните продажби и когато направихме писмо до МЗХ господина умишлено го задържа за да изтече 10 дневния срок преди обнародването му и чак тогава и то под огромен натиск го изпрати и то само до МЗХ, но не и до останалите институции и медиите каквото беше решението на УС на съюза(решил, че не е целесъобразно). Тази наредба в този си вид създаде изкуствен монопол на шепа търговци, и създаде условие за срив в изкупните цени на меда. Като се добави и факта, че кризата удари и един от най-големите пазари на български мед Гръцкия, нещата си дойдоха на мястото. Родните тарикати доволно потриват ръчички и няма да се учудя ако скоро смъкнат още повече изкупната цена.
Като проследявам събитията и като имам предвид, че въпросния господин е част от "Нектаркооп" и че самия той има тридесетина семейства и него пазара на едро го интересува повече като търговец, в действията му има резон. Той лобира за собствените си интереси, а не за обществените, каквато би трябвало да бъде задачата на един председател.
Не е за пренебрегване и факта, че михайлов бе троянския кон в СБП. Той не е от хората, чиято рожба е тази организация. Той се включи не знам как на един по късен етап и веднага се зае със съсипването и. Още при учредяването опорочи нещата, като беше довел със себе си достатъчно верни кучета, че да му се гарантира избирането за председател.В един момент обаче се оказа, че хората пожелали да станат учредители се оказаха повече от колкото той беше предвидил и веднага се предприеха мерки ненужните да бъдат отстранени - да не бъдат допуснати до събранието. По същия начин се постъпи и на общото събрание. В последния момент се приеха една камара нови членове (послушници или даже платени), които да гарантират избора му за председател и когато дори и това се оказа недостатъчно се включи и протежето му Челебиева, която фалшифицира резултатите от вота и заедно с няколко от верните кучета не позволиха да се повтори гласуването за да се отчете истинския резултат. Тези протежета дори имаха наглостта да ни кажат право в очите, че тук има засегнати сериозни интереси и няма смисъл да се напъваме. Чии са тези интереси вече добре разбрахме. Какви са задачите които са поставили на михайлов неговите покровители. Основно да не се нарушава статуквото. Търговците да си ни въртят на пръста както си искат, Ганчо и компания да си въртят програмите. Когато Ганчо се появи някъде михайлов се скрива в миша дупка. Когато трябваше да се внесат предложенията на съюза В МЗХ относно три годишната програма, които бяха в ущърб на Ганчо михайлов ги скри в бюрото си и отиде да чете уж лекции някъде, на един беше казал, че е в Сърбия, на други в Трявна, на трети в Берковица, а в същност се оказа не беше напускал София.
Та така относно личността на михайлов, който ще остане в историята, като човека съсисипал едно добро начинание на пловдивските пчелари, които замразиха членството си в съюза до оставката на михайлов. Същото сториха и по-голямата част от основателите на съюза, които обявиха михайлов и за персона нон грата на техните мероприятия и дори се отказаха от проектите по мярка А на програмата, защото михайлов е искал комисионни.
ПП Дори и председателя на съюза на преработвателите вчера в интервю за Дарик заяви че и дума не може да става за поевтиняване на крайната цена на меда, заради повишените разходи за производството му, каквото и да означава това.

p4elarov
18.08.2011, 06:23
Колеги букета е на цена 3`80 с данъка идва на 3`55 захарта е 2`20---Е Аз излиза че работя за прекупвачите--не мерси--намалявам бройката и си вадя мед за мен си

Пеньо Лазаров
18.08.2011, 23:12
Спорд мен колеги г-н Михаилов с това си изказване за цената на меда публично трябва да си подаде оставката като председател БПС ,та какво е това всичко поскъва ,а цената на меда пада ,ако иска Михаилов да си подарява неговия мед,проблема си е негов ,а вие колеги не си продавайте меда на едро по–малко от 5–6лв.,ние трябва да си държим цената ,търговците щът не щът като няма на къде ще плащат,та ние да не сме за подигравка.

P4elar
30.08.2011, 09:43
А как ще се отрази аварията в АЕЦ Фукушима 1.
Преди април 2011г, китайците пишеха на етикетите на произведените от тях стоки "Произведено в Япония" а сега "Произведено далече от Япония"

vila
15.09.2011, 16:16
Всички видове сдружения, съюзи и т.н работят против редовите им членове\по принцип\ и това го знаят много добре висшестоящите. Принципът е прост: щом има сдружение, то трябва да излъчи представител, а представителят е човек- тоест подлежи на агитация, обработка, корумпиране и т.н. Заключение:тия съюзи\особено в сегашната груба действителност\ са само за ПАРЛАМА, та някои законно да си напълнят гушките.

purkinie
28.09.2011, 11:03
Бихте ли ми казали на каква цена ще продавате меда?
Цени от порядъка 4.00лв букет (Фирма 1 ), и 4.40лв ( фирма 2) не ми харесват? Съгласен съм да вземат проби за антибиотик ( не третирам).
Ще се радвам на Вашата помощ?

христо
28.09.2011, 11:53
Пробите не са само за антибиотици. Всъщност даже не цената е проблем, а ...липсата и.

gojyto_
28.09.2011, 19:00
И да са ти перфектни пробите цената е пак същата.И да е чиста монофлора цената пак е същата с изключение на акацията и липата(но и за тях дават някакви стотинки горница).Всичко е подигравка.

Георги Кючуков
28.09.2011, 21:34
Колега purkinie в кой район е тази цена 4.40?

Георги Кючуков
11.10.2011, 17:31
Здравейте колеги!

Искам да попитам каква е цената при вас на меда?
Тука в Добрич дават най-много 3.90лв/кг next_mad;

Kiril8305
03.11.2011, 19:21
Здравейте колеги!

Искам да попитам каква е цената при вас на меда?
Тука в Добрич дават най-много 3.90лв/кг next_mad;
Колега навсякъде е тоя дол дренки.
И по 4,50 да е пак я няма математиката , поне тая по която сме учили булшинството.
Цената съвсем друга трябва да е , колегите са коментирали на дълго и нашироко назад във темата.

ivandespotov
03.11.2011, 21:10
Вчера и днес във Видин Апимел Раковски вземаха проби и обещават 4.20!!

Цеко Сифоня
03.11.2011, 21:43
Колега Деспотов като ви вземат меда тези мошенници от Апимел -моля запитайте ги защо не изкупуват меда от региона и дори от самия Раковски а гонят все Северна България-аз съм наблизо до тях но меда ни се изкупува от Стара Загора -макар че разходите са им по -малки-парадокс но това е.!!

недялко
05.11.2011, 08:03
Здравейте.Чета и се мисля как все някой е виновен за цената на меда и никой нищо не прави.Защото само от пчеларство човек не може да се издържа и същото време да инвистира в тях.и на 6 лв на едро да е на 1000кг =6000 разделено на 12м 500лв да се издържаш ли да инвистираш ли ?и това е без труд без разходи без осигоровки ...

Ангел Йосифов
05.11.2011, 10:02
Здравейте.Чета и се мисля как все някой е виновен за цената на меда и никой нищо не прави.Защото само от пчеларство човек не може да се издържа и същото време да инвистира в тях.и на 6 лв на едро да е на 1000кг =6000 разделено на 12м 500лв да се издържаш ли да инвистираш ли ?и това е без труд без разходи без осигоровки ...
Колегите който се издържат само от пчеларство произвеждат повече и не само мед.В никакъв случай не казвам че им е леко.

недялко
05.11.2011, 13:58
Ами като чета не разбирам някой да е доволен от цената независимо каква е ?ще дам само пример искаха да им опрашвам една градина с вишни и череши и даваха по 10лв на кошер ставаше въпрос за 40 кошера .и като си направих сметка трябваше пазач да наема или всеки ден да пътувам 30км в едната посока да си ги пазя ,защото не поемаха ангажимент за тях.за 20дни пазач ми поиска 300лв .транспорта е от мен само гориво .някой замисля ли се как се качват основи ,рамки ,кошери ,горива ,електричество,осигоровки, а меда се е закотвил на 4лв .и затова 90% от пчеларите са пенсионери да не казвам и 95%.само да кажа че съм на 36години и имам над 100 кошера .успех на всички пчелари .

kasapina
27.12.2011, 20:17
Тая година е голяма суша.
В нашето село,цяло лято не е валяло,чак септември валя малко,направо сме изплашени от природата..
Такава голяма суша не си спомням да е имало,особено като тази година и за късмет,свалят цената на меда..
Всичко се качва,само меда пада,това си го има само в България...
И за капак,сложика и данък на пчеларите с тези 16 стотинки...
Аз моя мед не съм го продал още(12тона),чакам поне 4.50 лв,дано да имам късмет...
Има един грък от Шумен,дава 4.20 но със проби и без договор,вчера му звъня,но копелето не ми дава повече от 4.20,еми ще се чака...
Дано през 2012 да има много дъжд и топлина и цената на меда да тръгне нагоре..

Весели Празници

vito456
01.01.2012, 19:31
Да ти кажа, ако не изскочи някой извънреден купувач, не вярвам да получиш тази цена - 4.50лв. Иначе, браво за добива, това от колко броя кошери е?

valaz
12.01.2012, 21:42
Моят мед го продавам само на дребно. Акациев и билков по 11лв/кг и смес от рапица и овошки-9лв/кг. Стремя се към максимално високо качество на меда-центрофуга и цедка от неръждавейка, редовна подмяна на старите пити, добро узряване на меда преди центрофугиране, обтелване на рамките с тел от инокс и т.н. След центрофугигане и прецеждане го наливам направо в бурканите. Досега мед в тенекия не съм наливал. На някои мои познати това им се вижда скъпо и се отказват, но качеството си има цена. Макар и по-евтин, рапичния мед върви по-бавно, но като свърши другия, очаквам да тръгне по-бързо.

ivan5555
12.01.2012, 23:13
моят мед отговаря на условията ти ако искаш да ти продам 5-6тона

purkinie
13.01.2012, 11:26
Дето се вика докато умните се наумуват , лудите се налудуват...
меда замина на 4.00лв букет и 4.30 акация

Даниел Йорданов
13.01.2012, 11:40
Ами като чета не разбирам някой да е доволен от цената независимо каква е ?ще дам само пример искаха да им опрашвам една градина с вишни и череши и даваха по 10лв на кошер ставаше въпрос за 40 кошера .и като си направих сметка трябваше пазач да наема или всеки ден да пътувам 30км в едната посока да си ги пазя ,защото не поемаха ангажимент за тях.за 20дни пазач ми поиска 300лв .транспорта е от мен само гориво .някой замисля ли се как се качват основи ,рамки ,кошери ,горива ,електричество,осигоровки, а меда се е закотвил на 4лв .и затова 90% от пчеларите са пенсионери да не казвам и 95%.само да кажа че съм на 36години и имам над 100 кошера .успех на всички пчелари .Първо с 40 кошера не правиш сериозно пчеларство....Второ - ако искаш да гледаш 40 кошера а не повече трябва да работиш нещо допълнително....аз отглеждам 50 кошера и ходя на държавна работа...ако се наложи да се храня само от пчеларството ще ги направя минимум 200 броя...иначе не става...

filmatoplo
29.01.2012, 17:55
Не съм наясно с пазара на едро за мановия мед , но мой роднина на 1 братовчедка мъж -продаде 1 тон и нещо на цена 6 лв.Бях чул 8 лв , но това било на дребно за 1 буркан мед.Сега вие ще кажете добре ли е .

Даниел Йорданов
29.01.2012, 23:04
Някой може ли да ми даде нормално обяснение ,защо цената на мановия мед е по-висока от тая на ливадния? Да не би да е по-вкусен или по хубав?!?

Атанас Воденичаров
30.01.2012, 14:21
Най-съществената разлика между мановия и нектарния мед е в съдържанието на минерални вещества. В мановия мед те са от 5 до 9 пъти повече.

N-2
30.01.2012, 15:06
На вкус и цвет товарищи нет, казала маймуната и си близнала отзад. blush;
Така е и с мановия мед.
Минерали може да се набавят с къде по-евтината морска сол.

зуница
30.01.2012, 16:15
http://agronet.bg/bee-keeping/bee-articles/1514-manov-med.html
Горе за мановия мед.
"На вкус и цвет товарищи нет, казала маймуната и си близнала отзад."
Приказката май е за кучето което всички знаем какво ближе ,а за маймуната е : "Какво става когато маймуната се качи на палмата? Лъсва и голия г..."
От две, едно.

N-2
30.01.2012, 16:24
Да, възможно е за кучето да става въпрос, но аз винаги казвам маймуната, не знам защо.

Даниел Йорданов повдига този въпрос за високата цена на мановия мед, предполагам, не защото не ги знае тези неща, а защото вкусово този мед отстъпва на всички останали медове. Може би дори и на рапицовия.
Поне за мен е така. Никога не бих си купила за ядене манов мед, предпочитам да ближа морска сол. wink;

Даниел Йорданов
30.01.2012, 21:55
Именно....в района където пчеларствувам стационарно понякога в сухи лета се появява мана по дъба и пчелите събират известни количества манов мед който смесват с ливадния и направо го съсипват....на вкус мановия е направо гаден,а на цвят е нещо като отработено моторно масло...и ми става много интересно и чудно като почнат да го рекламират като едва ли не най-добрия вид мед....имал високо минерално съдържание ...че какво от това?! да не би това да е най-важната характеристика на добрия мед?! просто хората които по Странджа вадят много манов му правят реклама за да го продадат успешно в конкуренцията на по-изтънчените на вкус и аромат медове от акация,липа и ливади....ЗА рапицата нямам преки впечатления....виждал съм в буркани по пазарите...прилича ми на нещо средно между свинска мас и сапун....

Димитър Бонев
30.01.2012, 22:30
Зависи от какво е маната. 2010 изкарах сносни количества липова мана. За да конкретизирам за качеството ще отбележа, че електропроводимостта беше над 16. Та една госпожа на базара се спря и като и предложих манов мед се дръпна "ааа не не мога да го ям аз този мед." Викам и опитайте, пък ако не ви хареса ще предложа нещо по-леко. Ами склоних я да опита и след това всеки месец си купуваше по 3 буркана и сега още пита за тая мана. Така че има голяма разлика от мана до мана. А цената на мановия мед е такава, каквато е и на повечето монофлорни медове. По същата причина. Говорим за рапицата. Ами съпругата ми много го харесва. А има и доста добри лечебни своиства. Всичко опира до вкус и маркетинг. В Германия меда от рапица много се цени.

Даниел Йорданов
30.01.2012, 22:36
Вярно е че има мана от растителен и друга от животински произход....може да има разлика във вкуса им....възможно е в твоята мана ,колега Бонев,да е имало примес на някакъв нектарен мед който да е облагородил тръпчивия манов вкус....при мен маната е 100% от дъб/благун,космат дъб,летен дъб/ и е много гъст и тръпчив вкуса на тоя мед....

evgeni.filimonov
30.01.2012, 23:05
Въпрос на вкус, казало кучето и се близнало под опашаката.
Какво ви става бе хора, всеки мед си има своите вкусови и лековити качества.
А и морска сол да ближем, я стига бе...
Не случайно е по- скъп от всички други видове мед.
... има високи лечебни качества и хранителна стойност, силно подчертано анти бактериално, антипротозойно и антимикотично - противогъбично действие... и тн.

Даниел Йорданов
30.01.2012, 23:56
НЕ вярвам да има по-добри лечебни свойства от един хубав ливаден мед например....Няма никаква логика да е така...

N-2
31.01.2012, 10:05
Да, предпочитам да ям нектарен мед и да ближа морска сол.

Нищо не ни става, бе хора. Нищо лошо не съм казала, само съм споделила вкусовите си предпочитания и мнението си за мановия мед.

Смятам, че другите медове заслужават по-високо признание /ценово/, смятам че нектарните медове са подценени в сравнение с мановия.

Това е мнението ми и е по темата.

Моля да оставите повече време за корекция на мненията. Поне 20-30 минути.

jordanov
31.01.2012, 10:37
Същата работа е и при мен . Миналата есен един колега от Балкана ми подари два буркана манов мед , в началото малките в къщи го похапваха , пък след две седмици викат - Я давай от нашия . Сега имам половин буркан , прилича на болкит , може и на вкус да е същи , от време на време с ножа слагам по малко в чая . На мен лично най си ми харесва смеската рапица-акация /смесен от пчелите разбира се/ , като го почна направо го изгребвам с лъжицата . Ливадният , особено късния ливаден , както беше миналата година , също си е перфектен .

Даниел Йорданов
31.01.2012, 10:39
НЕ случайно търговците ползват ливадния мед за подобрител на слънчогледовия.....

Недялко Атанасов
01.02.2012, 12:04
Какво ви става бе хора, всеки мед си има своите вкусови и лековити качества.
А и морска сол да ближем, я стига бе...
Не случайно е по- скъп от всички други видове мед.
... има високи лечебни качества и хранителна стойност, силно подчертано анти бактериално, антипротозойно и антимикотично - противогъбично действие... и тн. Интелигентния пчелар си е интелигентен и като човек wink;

Недялко Атанасов
01.02.2012, 12:14
[quote="iris"]
Нищо не ни става, бе хора. Нищо лошо не съм казала, само съм споделила вкусовите си предпочитания и мнението си за мановия мед.

Само, дето предполагам обиди доста колеги -ама ти нищо лошо не си казала след като им сравняваш продукцията с кучешки,маймунски.........това не е достатачно лошо нали?

N-2
01.02.2012, 13:20
Не, не съм сравнила продукцията ви нито с кучешки ..., нито с маймунски.

Само използвам руски и български фолклор. blush;

А аналогията я направи ти сам в поста си, съжалявам, за което.

И защо трябва да се обиждаш, като взимаш подобаваща /най-висока/ цена за продукцията си.

По-обидени трябва да другите, дето не могат да продават нектарния мед на цената на мановия.

Юрий Цветков
01.02.2012, 13:38
По-обидени трябва да другите, дето не могат да продават нектарния мед на цената на мановия.Честно казано, производителите на манов мед на са виновни за това. Явно имат по-добра маркетингова стратегия.

П.п. А дали производителите на нектарен мед, изобщо имат някаква стратегия за реализация на произведената продукция? Моето мнение е, че всеки се стреми да произведе, колкото се може повече, пък после все някак ще го продава.

Даниел Йорданов
01.02.2012, 15:54
Аз затова през последните години вместо да гоня големи добиви които да се чудя как да продам после преориентирах част от пчелина към производство на отводки и майки....за тях има добър пазар и най-важното е че парите идват в момент когато още няма приходи от меда....освен това отводките и майките се плащат на момента....няма разтакаване,проби и т.н. който е взел и е останал доволен идва пак....не мога да издавам документ но явно това не е проблем и си го намират по друг начин....обаче досега не съм имал рекламация на отводка или майка....докато на меда въртят ,сучат и гледат така да извъртят работата че накрая прекупвача да спечели повече чисти пари от мен производителя....айде сиктер тогава....произвеждам колкото мога да продам на добра цена и не се занимавам с дяволи...

Юрий Цветков
01.02.2012, 18:35
Много добре си се ориентирал. Не веднъж са ме питали, защо не гледам повече кошери. И като отговоря, защото не искам, започва едно пулене, ама защо, ама как и т.н. Не веднъж съм казвал, че пчеларството за мен е преди всичко хоби. Като увелича броя на семействата, съответно, ще ми се увеличат ангажиментите с тях, а и получения общ добив. Да ама аз няма нужда от по-голям добив, защото няма какво да го правя и на края трябва да го харижа на някого. Е не благодаря.

svetlin
04.02.2012, 20:17
Незная всеки оплюва меда от рапица но аз тази година него го продадох първи. Мойте колеги на работа умираха за него.Моето мнение че лош мед няма. drinks;

kando
04.02.2012, 20:26
А е то и за мен няма, ама я дай да питаме дяволите-търговци - то не беше, че е отровен, то не беше, че имал антибиотици, рапичния мед бил вкисвал и никъде не го били купували, акациевия бил от захар, та за това бил прозрачен, слъчогледовия пък пак имал захар, защото не бил течен ..... изобщо бисери и беззаконите. (уви)

Даниел Йорданов
04.02.2012, 22:19
Незная всеки оплюва меда от рапица но аз тази година него го продадох първи. Мойте колеги на работа умираха за него.Моето мнение че лош мед няма. drinks;Бих казал че лош мед е непродадения мед..... :D

Недялко Атанасов
11.02.2012, 18:35
Незная всеки оплюва меда от рапица но аз тази година него го продадох първи. Мойте колеги на работа умираха за него.Моето мнение че лош мед няма. drinks;Бих казал че лош мед е непродадения мед..... :DДо всички колеги-този който има непродаден мед значи, че е фалшив и некачествен,Йорданов първия ти минус да знеш е от мен.

Даниел Йорданов
12.02.2012, 09:37
Лалов, ти явно си агент на търговците-прекупвачи....Знаеш ли кога ще ви дам меда си на безценица?! Ще го подаря на домове за сираци ама няма да ми пиете кръвта със смешните си цени....Давай ми колкото си искаш минуси....искате да печелите повече от нас производителите....да ,ама няма глупави вече...свършиха....

Петко Станчев
12.02.2012, 10:31
Лалов,струва ми се,че не разсъждаваш когато пишеш!Въобще как може да напишеш такава глупост?

Недялко Атанасов
12.02.2012, 10:53
Лалов, ти явно си агент на търговците-прекупвачи....Знаеш ли кога ще ви дам меда си на безценица?! Ще го подаря на домове за сираци ама няма да ми пиете кръвта със смешните си цени....Давай ми колкото си искаш минуси....искате да печелите повече от нас производителите....да ,ама няма глупави вече...свършиха....Йорданов,т и май сам си говориш....без да четеш, нали ги знаеш кои са те,та защото съм таен агент и прекупвач както ме наричаш ,1.5тона мед 2011 ми стоят непродадени, така че незнам кой-агент,кой-производител?

Недялко Атанасов
12.02.2012, 10:57
Лалов,струва ми се,че не разсъждаваш когато пишеш!Въобще как може да напишеш такава глупост?А това как ти звучи,цитирам ;бих казал че лош мед е непродадения мед.

Петко Станчев
12.02.2012, 11:21
Лош е, защото не можеш да си използваш паричките,които са в него,а не защото е фалшиф,вкиснал и тем подобни.Не ги приемай нещата буквално.

estabien6
12.02.2012, 11:27
Ako имащ акация,липа бих купил късна пролет от теб drinks;

jordanov
13.02.2012, 15:01
Колега Лалов, предполагам си чувал израза "горещи пари" или "парите парят" ? В определени среди това означава същото, каквото написа и Даниел Йорданов за непродадения мед. Аз например казвам- непродаденият мед е горчив мед.
От мен плюс за колегата .

ianev
08.06.2012, 12:21
Цена на меда в Швейцария, цените са в швейцарски франкове

http://s16.postimage.org/6c7nphirl/DSC_1294.jpg (http://postimage.org/image/6c7nphirl/)

dvidenov
08.06.2012, 21:21
Колеги нещо сте в грешка и в България цената на меда е супер....... само че на фалшивия в големите магазини съветвам ви вместо пчеларство да учите химия така няма да имате смъртност сред пчелите просто защото няма да ги имате.И само бъркай бъркай и продавай.

valaz
02.07.2012, 18:57
При мен добива на мед тази година се очерава да е наполовина на миналогодишния. И на други места го има този проблем. Споделете, на каква цена на дребно го продавате новия мед? Едва ли на същата, като миналата година.

ianev
02.07.2012, 19:09
Аз меда тази година го продавам на цената от миналата година на по 7 лева буркан винтов 720 мл. В много редки случай попадам на някой с по големи финансови възможности и му взимам 8 лева. wink;

valaz
02.07.2012, 19:45
Миналата година продавах акациевия и билковия мед по 11лв/кг, но сега ми е неудобно да искам повече. Клиентите ми са близки или познати. Явно ще остане пак толкова.

svetlin
08.07.2012, 10:16
Тези кърлежи прекупвачите нямат срама вчера се обадих на обява да попитам каква е цената на едро.Казахами 3.50лв за кг.СРАМОТА next_mad;

mladen99
09.07.2012, 13:57
Тези кърлежи прекупвачите нямат срама вчера се обадих на обява да попитам каква е цената на едро.Казахами 3.50лв за кг.СРАМОТА next_mad;

Както каза колега от региона, за тези пари идва прави си снимка и си заминава.

8лв. за кг. на дребно и 7лв. за кг. на едро това моята твърда цена!
Тези които искат за по малко пари водя ги на пчелина 5 пчели да ги ужилят и тогава им давам буркана.

sasha_lalova
10.07.2012, 11:46
Пуснах вчера, че продавам пчелен мед на 7 лв. във местния сайт и днес гредам някакъв мухльо песнал след мен че продава меда на 5 лв. за буркан.

Светозар Каменов
10.07.2012, 12:04
Пуснах вчера, че продавам пчелен мед на 7 лв. във местния сайт и днес гредам някакъв мухльо песнал след мен че продава меда на 5 лв. за буркан.
Е за това си страдаме и се бъзикат с нас с цената.

borko_21
10.07.2012, 14:04
при мен в ботевград тази година няма и на полвина на миналата,а за 5лв на буркан и дума да не става

bobi
10.07.2012, 14:28
Пуснах вчера, че продавам пчелен мед на 7 лв. във местния сайт и днес гредам някакъв мухльо песнал след мен че продава меда на 5 лв. за буркан.
Е за това си страдаме и се бъзикат с нас с цената.

Грешиш Зарко, страдаме заради ниския стандарт на живот на народонаселението, който се очертава да продължи да пада wink; .

Светозар Каменов
10.07.2012, 17:58
Не bobi, от простотията си страдаме. Тоя си е казал ха сега гледай как ще го прекарам и ще си продам меда ако ще и на ниска цена. Не е ли по-разумно да иска по-висока цена именно да си вдигне стандарта? Няма оправия при нас за съжаление.

mladen99
11.07.2012, 14:49
А можели едрите прекупвачи и изнудвачи да са регистрирани в форума и по този начин да се опитват да маниполират нас и цените ни?
Доста по логично е!

bai-pe6o
24.07.2012, 22:56
Тези хора: http://www.paynesbeefarm.co.uk/honey-in-bulk/
купуват и продават медове от цял свят и всеки може да се свърже с тях.
Българският- гледам го дават по 21.5 лева/1.36кг или 16.2лв/кг, така че едва ли го купуват по малко от 8-10лв/кг...
също така в европа има доста медопреработвателни фирми....
някъде в този форум- http://www.beekeepingforum.co.uk
миналата година видях , че мед от БГ се купува на 5.5 GBP/1,36кг или около10 лв./кг
та, ако се закара един бус, да речем 2000кг, са примерно 18000лв (при 9лв/кг.)
1000 лв гориво
1000лв (разни разходи)
2000лв евентуални такси
или биха останали 14000 което идва 7 лв за кг............ , ха дори 6лв/кг да останат мисля че пак си струва......

Нов съм в пчеларството и нямам достатъчно количество медец, така че съм принуден да го продавам тук, но колеги които вадят по няколко тона е грехота да го дават за 4-4,5 лв.....

bai-pe6o
24.07.2012, 23:30
изкупвач и преработвател в Германия- http://www.breitsamer.de/eng/index.html

този човек- Albert SapianoTel : 44-1622-764929 / 671350Fax : 44-1622-671349Mobile: 44 7860 115189 Mail: albert@sapimiel.comWeb Page : www.sapimiel.com -също изкупува за breitsamer

Гинчев
25.07.2012, 08:33
И аз го давам на 7 лв/кг.По-добра цена на едро от 5.30 за момента не съм намерил.Търсенето продължава...
tube;

vito456
31.07.2012, 17:58
Тези хора: http://www.paynesbeefarm.co.uk/honey-in-bulk/
купуват и продават медове от цял свят и всеки може да се свърже с тях.
Българският- гледам го дават по 21.5 лева/1.36кг или 16.2лв/кг, така че едва ли го купуват по малко от 8-10лв/кг...
също така в европа има доста медопреработвателни фирми....
някъде в този форум- http://www.beekeepingforum.co.uk
миналата година видях , че мед от БГ се купува на 5.5 GBP/1,36кг или около10 лв./кг
та, ако се закара един бус, да речем 2000кг, са примерно 18000лв (при 9лв/кг.)
1000 лв гориво
1000лв (разни разходи)
2000лв евентуални такси
или биха останали 14000 което идва 7 лв за кг............ , ха дори 6лв/кг да останат мисля че пак си струва......

Нов съм в пчеларството и нямам достатъчно количество медец, така че съм принуден да го продавам тук, но колеги които вадят по няколко тона е грехота да го дават за 4-4,5 лв.....

Добре , аз имам 4-5 тона, давам ти го по 5лв, ти го продай в Англия или където искаш . Така става ли? Понеже нямаш мед , за това ти предлагам, важи за всички писали по-горе!

Петко Станчев
01.08.2012, 11:18
Колега Гинчев,ако не е тайна къде го този търговец дето дава 5,30 лв?????

Пламен Ганев
01.08.2012, 13:15
Тази година повечето дават 5.30 на акация,защото е жълтичка и няма да я признаят за акация.Не познавам пчелар тази година от нашия район да му е излязла като миналогодишната бяла като сълзичка.

Цветан Андров
03.08.2012, 22:14
Здравейте.Да ви кажа и аз на каква схема реализирам меда.Първо да уточня,че това не е основното ми препитание.През годините пчеларстване си разработих пазар за около 350-400 кг.на година.Продавам го единствено на дребно в буркан 720мл. за 10 лв(от миналата година).Всички видове мед давам на тази цена и това е и стремежа ми за годишно производство.А относно цената от 4-5 лв за килограм мисля че е подигравка с труда на хората,аджаба та кило салам от кокали и соя е 7-8 лева.Лошото е че и аз незнам как може да се постигне достойна цена за труда на колегите в страната.Само като пиша е се паля...айде успех на всички..:)

Анатоли Василев
04.08.2012, 20:37
Колеги преди няколко дни говорих с Янис- гърка той купува доста мед от тук - Ямбол и цената за жалост за момента е 4,20 лв и колеги колко щеш си дадоха меда на тази цена. Незнам аз лично ще си държа меда и ще чакам 5 лв. поне.... няма смисьл просто да се правят такива подаръци то не е рентабилно вече 3г. не помня друга цена.....

valeriboikov
12.08.2012, 12:25
http://www.blitz.bg/news/article/150358 tube; НЕ БЪРЗАИТЕ ДА ПРОДАВАТЕ.

Светозар Каменов
12.08.2012, 21:06
Много интересно защо не говори за цената на едро. Във един вестник призоваваше хората да си продават меда сега веднага, защото нямало причина да скача цената и 4 лв е нормална цена. Сега цените на дребно щели да се вдигат...Голяма шматка е тоя.

valeriboikov
12.08.2012, 21:24
http://agronet.bg/agro-news/aktualni-novini/6067-es-pchelite-barzo-izchezvat.html

kando
12.08.2012, 22:46
Ей този човек е неадекватен бре - ако някой направи инициатива да събира пари, за да го прати в психолечебница, с удоволствие бих дарил. Гати ненормалника - продавай бързо на едро щото нямало цена, задръж не продавай на дребно, щото щяло да има цена .....

valaz
21.08.2012, 06:39
http://tv7.bg/news/9398982.html

Анатоли Василев
21.08.2012, 09:04
Колеги които може да държи и да не продава меда си стига сме ги гушили тези прекупвачи колко години стана все една цена......

Jikata-OVECH
21.08.2012, 22:00
Кучетата си лаят, керванът си върви.Всяка година едни и същи лъжи.

сезгин
22.08.2012, 14:48
Липовия е даже малко на по висока цена от акациевия.пък тука

Пламен Ганев
22.08.2012, 16:01
Двама-трима в София се лигавят с нашия труд!Разбират се и готово!
Монопол няма,нали!?Дойде отпускарския месец и хоп 10% горивата нагоре!Отново няма монопол!
Сега пак нещо се правят на луди!70% от фирмите от днес не купуват липа-ХААА

valeriboikov
23.08.2012, 10:36
В България няма пазарна икономика .Някаква друга система формира цената на меда .Не реално е цената на едро да е същата като миналата година при положение, че 50 % от семействата са загинали и добива е по малко с 50% .В същото време цените на захарта, лекарствата , горивата и другите консумативи за пчеларството поскъпнаха значително. И как е възможно цената на дребно да поскъпне при положение, че цената на едро остава същата. Но за съжаление живеем в България, а в България всичко е възможно.

ianev
23.08.2012, 11:02
Цената на дребно ще поскъпне когато има голямо вътрешно потребление. У нас 90 % от хората се сещат за меда когато ги хване грипа и покрай чая. Докато в Европа го ползват не само за чай или кафе но и в кулинарията.

jordanov
23.08.2012, 11:46
valeriboikov, числата с процентите по-горе от къде ги имаш ? Не мога да повярвам че има такава смъртност, и да има някъде тя не е в пчелини които могат да окажат съществена промяна на медодобива в страната. За добива пък хептен не вярвам, даже си мисля че тая година ще е повече от миналата, т.е. свръхпроизводство, разбира се никой няма да бърза да го каже.

Румен Димитров
23.08.2012, 12:37
Изкупната цена на меда се определя от добивите за годината. Докато има балъци да се фалат колко са извадили, ще има и тарикати да ги цакат с ниски цени! По-хитрите, стари пчелари винаги държат някой тон в кеш и продават само 1/3 от наличното!
А иначе, с право ви(ни) цакат с изкупната цена! При положение, че се отварят теми за добиви и всеки се хвали, че е малко над другия, нормално е да се предлагат ниски изкупни цени. Май и пчеларите са като рибарите и ловджиите.....
Накратко, сами сме си виновни !!!!
Аз лично, никога с никой не споделям добиви, но благодарение на пчелари с "велики" практики и знания съм винаги в час с добивите и сверявам практиката си!
Айде желая ви, по-високи добиви на година....и по-малко приказване !!!!!!!

Бай Иван
23.08.2012, 12:49
Абе Йорданов ти в коя България живееш? Аз съм на 30 км. от Свищов и тук загубите са от 25% до 100% ,средно около 45% загуби.Пчелари със 30 годишен стаж имаха 60% смъртност на пчелните семейства.Ти какъв мед изкара в тая суша .Това е най- лошата година от 10 годишното ми пчеларстване.Средно по 7 кг мед от кошер.

Атанас Воденичаров
23.08.2012, 14:51
Изкупната цена на меда се определя от добивите за годината. Докато има балъци да се фалат колко са извадили, ще има и тарикати да ги цакат с ниски цени! По-хитрите, стари пчелари винаги държат някой тон в кеш и продават само 1/3 от наличното!
А иначе, с право ви(ни) цакат с изкупната цена! При положение, че се отварят теми за добиви и всеки се хвали, че е малко над другия, нормално е да се предлагат ниски изкупни цени. Май и пчеларите са като рибарите и ловджиите.....
Накратко, сами сме си виновни !!!!
Аз лично, никога с никой не споделям добиви, но благодарение на пчелари с "велики" практики и знания съм винаги в час с добивите и сверявам практиката си!
Айде желая ви, по-високи добиви на година....и по-малко приказване !!!!!!!

Малко като рибарите са някои,познавам двама с по 8 кошера,които си купуват мед от пазара но иначе като ме видят само ми дават акъл,а тази година всичките им пчели бяха по дърветата на рояци и си заминаха.Не са важни само добивите,човек трябва да помисли колко труд и разходи са хвърлени докато се извърти този мед.Някои пенсионери из нашия край си продават меда на 4 лева и се радват че ще скрият в дюшека още малко пари,и докато има такива,цената ще е такава.

jordanov
24.08.2012, 10:17
аз, за изкупната цена си в грешка. И хората от бизнеса не работят с информация от форумите. Верно че има момчета от някои структури дето гледат тук-там, ама не го мисли толкоз.

Бай Иване, значи ние с тебе сме показател за уникалността на природата и условията в България. И аз съм на 30 км от Свищов и на 40-50 от тебе, в Българене, Плевенско. Село с много кошери, имам наблюдение върху няколко колеги, да речем с моите - стотина, добиви за таз година - 45-50-55 кила, бе две тенекии. За смъртността съм писал когато му беше времето, който иска да търси и да чете. За мен смъртност над 10%, айде да са 20% - вината е на стопанина ! И ако имам власт - пчелар с 5 год стаж и 50 % - незабавна конфискация на сандъците в полза на местното дружество и забрана за 5 год да доближава пчелно семейство на два метра ! Март месец Бонев като питаше по форумите, колко колеги се обадиха ? Що мълчахте бе ? Ти, Бай Иване, на 17.01 като казваш че всичко е наред и после като си видял че има смъртност, и като регистриран форумец, що не вдигна пчеларите от Ценово и с една кола, с проби, с документи, снимки, нотариални заверки и газ при Бонев, да ви води човека, а ? Ами сега след половин година вадите числа щото никой не идва за меда. И като имате 45 % колко е винтовия буркан на пазара в Бяла ? И колко буркана се продават ? Ако имаш други въпроси питай смело, ще ти отговоря.

Господа и колеги, вижте по- горе какво е писал Янев, това е истината и да продължа - в момента хората мислят за дърва и въглища, а на външния пазар сме нищожни, за жалост. Че аз на колегите на работа - мъже, жени на средна възраст, на заплата, с деца, с родители, им знам консумацията по месеци и по години - смяяях ! Бе промоции им правя, бе томболи, бе мазни приказки, смях в залата ! И не че ми е зор да им продавам ами искам да ги науча да ядат, ами като не щат ? Пък и друго има - който яде по една тенекия/год. в един момент си взема два-три кошера и рано или късно от купувач става продавач. Примери и у форума - бол. Това е положението.

Пламен Ганев
24.08.2012, 10:42
Господа и колеги, вижте по- горе какво е писал Янев, това е истината и да продължа - в момента хората мислят за дърва и въглища, а на външния пазар сме нищожни, за жалост. Че аз на колегите на работа - мъже, жени на средна възраст, на заплата, с деца, с родители, им знам консумацията по месеци и по години - смяяях ! Бе промоции им правя, бе томболи, бе мазни приказки, смях в залата ! И не че ми е зор да им продавам ами искам да ги науча да ядат, ами като не щат ? Пък и друго има - който яде по една тенекия/год. в един момент си взема два-три кошера и рано или късно от купувач става продавач. Примери и у форума - бол. Това е положението.[/quote]

Изобщо не е това истината колега!Ако се надяваш някога българите да консумират мед като германците,има да чакаш!Проблема не е колко бурканчета си продал и за колко стотинки?Проблема е с цените на едро!Умиешлено ги държат ниски. borislav aleksandrov на предишната страница публикува цени на едро в някои държави.Разгледай ги и пак коментирай!

N-2
24.08.2012, 11:01
Умиешлено ги държат ниски
В България само цената на труда е ниска. Сигурно е умишлено това. Така се съсипва инициативата, унижават се и се обезсиляват хората.
Това изглежда е държавна политика.

зуница
24.08.2012, 12:04
Държавната политика се определя от ЕС и НАТО. И ако не ти харесва значи си терорист и чакай гости с качулки.
Хипербола?!

N-2
24.08.2012, 12:15
Държавната политика се определя от ЕС и НАТО.
За съжаление има и други фактори, които изпускаш.
Ако беше само това, нещата може би щяха да са по-прозрачни и не така отчайващи.

зуница
24.08.2012, 13:18
Не изпускам, по-скоро провокирам размисъл.Приказката ни е за друг раздел, че цените са малка част от цялото.

jordanov
24.08.2012, 13:41
Пламен Ганев, не се съмнявай че отлично знам каква е цената на изкупуване в нашия регион и по магазините в Европа. Без да имам търговски интерес, просто за обща култура. И че мога да ти направя две-три страници обобщен коментар на външно търговските отношения на България за последните 10 години. Но няма смисъл, в предишния си коментар съм го написал - на външния пазар сме нищожни ! Мога да ти направя и краткосрочна и средносрочна прогноза какво ще яде българина през следващите години, но също няма смисъл, пък и въобще не е за форума, съжалявам.

ianev
24.08.2012, 13:52
Изобщо не е това истината колега!Ако се надяваш някога българите да консумират мед като германците,има да чакаш!Проблема не е колко бурканчета си продал и за колко стотинки?Проблема е с цените на едро!Умиешлено ги държат ниски. borislav aleksandrov на предишната страница публикува цени на едро в някои държави.Разгледай ги и пак коментирай!

Колега Пламен Ганев именно че българина не консумира мед за това те работят с цената. Всеки прекупвач го знае и щем не щем като дойде новата реколта трябва да е складираш някъде а ти седи старата и клякаш на цена която ти кажат. Йорданов правилно го казва нисък стандарт, слаба държава и липса на дори минимална средна класа. Има баби 7-8 лева за буркан им са много с 7-8 лева кара половината седмица (взимат по 200 лева пенсия). Хората мислят за най наложителните си разходи и меда в списъка им с покупки е на последно място. Средно да сметнем ако едно семейство си позволи да си купи по 2-3 буркана на година каква част от произведеното ще се пласира на вътрешния пазар? Тогава дали ще те работят с по 3,80 или 4 лв. Мисля че НЕ. Знаеш ли колко съседи имам като ме видят и вика еее навремето дядо ми какъв мед вадеше и много ядяхме и аз като им каза ми аз продавам колко според теб си купуват 10 % от тях ама като им нарязах една рамка доло пред хода си близаха пръстите доволни така че теории много ......

Владо-Gillan
24.08.2012, 14:15
Каква цена на меда искате????Не може хората да взимат заплати по 250, 300 лева а мед да струва 12 лв примерно.Не ни сравнявайте цените с другите държави, има държави дето мед се продава за 12 евро килограма, ама стандарта на живот им е друг.Тук хората се самоубиват че няма с какво да си купят хляб на децата, а ние ревем за цени.Няма как да стане, в тази държава всичко ни е оправено и ни е наред, та само меда остана не оправен и до него опряхме.Като няма пари и далавера в пчеларството, защо все още продължаваме да се занимаваме с пчели, и гоним всяка година все по голям добив?Махайте пчелите, и се преориентирайте към други отрасли от селското стопанство.Пак казвам, сравнение с заплатите дето взимаме, цената на меда е сравнително добра, ако искайте се засягайте и обиждайте ако искате ме оплюйте.Това отдавна не е държава, това е кинеф.

Пламен Ганев
24.08.2012, 14:23
Пламен Ганев, не се съмнявай че отлично знам каква е цената на изкупуване в нашия регион и по магазините в Европа. Без да имам търговски интерес, просто за обща култура. И че мога да ти направя две-три страници обобщен коментар на външно търговските отношения на България за последните 10 години. Но няма смисъл, в предишния си коментар съм го написал - на външния пазар сме нищожни ! Мога да ти направя и краткосрочна и средносрочна прогноза какво ще яде българина през следващите години, но също няма смисъл, пък и въобще не е за форума, съжалявам.

Нямам нужда от обща култура колега!Изобщо не сме нищожни на външния пазар!Може думите ти да са верни,но в количествен аспект.Меда който се вади на бълканите е уникален и не напразно германците го искат.Защо не си купят от великаните Китай и Аржентина?Защото са тъпи според теб,така ли?Ние българите не си уважаваме нито меда,нито киселото мляко,които са уникални продукти.

Пламен Ганев
24.08.2012, 14:27
[quote="Владо-Gillan"]Каква цена на меда искате????Не може хората да взимат заплати по 250, 300 лева а мед да струва 12 лв примерно.Не ни сравнявайте цените с другите държави, има държави дето мед се продава за 12 евро килограма, ама стандарта на живот им е друг.Тук хората се самоубиват че няма с какво да си купят хляб на децата, а ние ревем за цени.

Меда който ние продаваме не се консумира в БГ.Така че всичко написано от теб така поетично и патриотично губи смисъл drinks;

Владо-Gillan
24.08.2012, 14:55
[quote=Владо-Gillan]Каква цена на меда искате????Не може хората да взимат заплати по 250, 300 лева а мед да струва 12 лв примерно.Не ни сравнявайте цените с другите държави, има държави дето мед се продава за 12 евро килограма, ама стандарта на живот им е друг.Тук хората се самоубиват че няма с какво да си купят хляб на децата, а ние ревем за цени.

Меда който ние продаваме не се консумира в БГ.Така че всичко написано от теб така поетично и патриотично губи смисъл drinks;


ааааааааааа губи смисъл???А като не е за България, за къде е?????По тази логика вместо да чакате търговеца, качете тенекиите в микробуса, и газ към запада.Ти колко човека познаваш, дето изнасят за навън.А на бас че познавам 3 пъти повече, който продават на вътрешния пазар.Колелото на живота не се върти около 30-40 човека, дето изнасят меда си зад граница.Мислиш ли че някой го засяга каква цена ви дават в Германия?Всеки гледа 10 стотинки да са, ама да се повече, и да ги вземе тук и веднага.Не да разчита на Германия или Франция.Меда който се продава тук какъв е по тази логика?Китайски, аржентински, Патагонски и разни други държавички ли?Смея да твърдя че по пазарите, и улиците ни се продава един от най качествените медове на света, и какво от това?Как да кажа на някой човек дай ми 10 лева за буркан, като знам че работи или взима пенсия или заплата, само колко да оцелее.80 процента от хората тук, са на ръба на оцеляването.И меда ви като не се консумира в България, какво от това????Продължавайте в същия дух, търсете Германия, Гърция и т.н.По този начин се освобождава една ниша на вътрешния пазар за нас по малките и дребни пчелари.И ние хляб трябва да ядем drinks;

Пламен Ганев
24.08.2012, 16:30
Абе приятелю,нямам в предвид търговия с бурканчета!Тези твои три пъти повече хора,имат да продават 10г на улицата докато само един от моите произвежда и продава над 10 тона всяка година.Както и да е!?Вътрешния пазар е твой

М.Петров
24.08.2012, 17:01
Каква цена на меда искате????Не може хората да взимат заплати по 250, 300 лева а мед да струва 12 лв примерно.Не ни сравнявайте цените с другите държави, има държави дето мед се продава за 12 евро килограма, ама стандарта на живот им е друг.Тук хората се самоубиват че няма с какво да си купят хляб на децата, а ние ревем за цени.Няма как да стане, в тази държава всичко ни е оправено и ни е наред, та само меда остана не оправен и до него опряхме.Като няма пари и далавера в пчеларството, защо все още продължаваме да се занимаваме с пчели, и гоним всяка година все по голям добив?Махайте пчелите, и се преориентирайте към други отрасли от селското стопанство.Пак казвам, сравнение с заплатите дето взимаме, цената на меда е сравнително добра, ако искайте се засягайте и обиждайте ако искате ме оплюйте.Това отдавна не е държава, това е кинеф.

Много добре казано,наистина на фона на стандарта ни на живот,не можем да очакваме чудеса.Тука разни хора се изказват,а и не само тука и в други форуми,цената трябвало да е 7-8лв.на едро.Абе как да стане бе колеги,като заплатите 300лв.Я да вземаме по 50 паунда на ден минимална заплата като в Англия,не за 8 ами и за 16лв.няма да им го дам на едро.Ама като сме гладни,ще ни мачкат...
Абе чак не ми се пише.

М.Петров
24.08.2012, 17:12
Пламене нямам нищо против теб,но гледам,че все си опозиция,пък до някъде може и да си прав в случая,ама щом е така изнасяй бе човек,изнасяй,стани прекупвач.Ама май за тая работа си има вече хора и те са на някого хора и вече толкова години в тая държава не можем да направим прехода от мутренско управление.Свикнал си е българина и безнина да му вдигнат и тока и с труда му да се подиграят,нали старите "мъдри" хора са казали още по турско-"покорна главица,сабя не я сече"
Че и ние така като седнем на маса или тука по форумите много сме силни,ма не ни стиска като в други държави,да се вдигнем всички дружно и да постигнем нещо.Я по-добре да прецакам аз съседа,като му подбия цената с 10-20стотинки да ми е кеф на душата,пък нищо,че и на мен няма да ми е много добре.

Владо-Gillan
24.08.2012, 19:36
Напълно възможно е да има пазар на 7-8 лева на дребно.Лично за мен съм намерил пазар, за по 8 лв на буркан.Тази година не съм падал под тази цена, но аз го давам на две закусвални, в София където работи един мой роднина.Та именно той ми помогна като казал на шефа си за мен.Гледам да съм коректен към човека, а и той засега е коректен към мен.Така че човек търси ли, намира и тук своята ниша.А колегата Ганов да ме извинява но, дали ще го продаваш на улицата, или на фондовата борса, важно е да получиш добра цена за труда си.Още повече че цената се определя и от качеството.Кел файда че съм произвел 10 тона, и се бъзикат и будалкат с труда ми, като ми дават 3,60-4 в най добрия случай за килограм.По добре да произведа 1 тон, и да го дам на 6 лева, а още по добре 600 - 700 килограма за 7,8 лева.Хем разходите ще са ми по малки, хем печалбата ще е по добра изразена в проценти.Няма как да получите тук цена от 6 лева нагоре на едро, при положение че знаете каква е минималната работна заплата.При тази логика, както казваш 10 тона по 6 лева на едро, колко ще вземеш???/Оставям да го сметнеш ти, след това го раздели на 6 месеца,защото реално зимата нямаме работа по пчелите, и какво се получава.....Най добрата заплата в България ще е на пчеларя, няма полицай, няма министри и президент.Еххххх много мечтаем за такава заплата на месец.Пък съседа около теб, ще крета с 250 лева, и мед няма и да види какво е, освен ако си не вземе 2,3 кошера за собствена консумация.Не мислите реално, не забравяйте къде живеете, кой ни е и ни управлява държавата, колко ни струва хляба без който не можем да сядаме на масата, мед отдавна е лукс тук, както лукс ще стане и бензина до края на годината.

Бай Пчеличко
24.08.2012, 20:28
Аз имам любима сентенция : ТОВА , КОЕТО ЩЕ ИЗТЪРПИМ – ТЕ НЕМОГАТ ГО ИЗМИСЛИ ! :D Инече меда на 3,90 на едро се чува , но ще почакаме , ще видим !

Пламен Ганев
24.08.2012, 23:25
[quote="М.Петров"]Пламене нямам нищо против теб,но гледам,че все си опозиция,пък до някъде може и да си прав в случая,ама щом е така изнасяй бе човек,изнасяй,стани прекупвач.

М.Петров,аз също нямам нищо против теб!Обоснови се за опозицията???Дай примери и ми обори тезите!Всичко останало е дрън-дрън!Гледам пчелите заради свободата която ми дават.Когато сутрин вляза в банята,поглеждам огледалото и казвам- Добро утро шефе drinks;
Дори и да мога да бъда прекупвач,не бих си развалил спокойствието cool;
Българина си е неудачник откъдето и да го погледнеш!1300г съществуване- 800робство.В българия трябва или много да крадеш или да се блъскаш като магаре за да си осигуриш добър жизнен стандарт.

Angel_A
25.08.2012, 07:34
Колеги,
Извинявам се, че се намесвам в спора Ви, но искам да изкажа лично мнение без да взимам страна защото според мен и двамата сте прави. От една страна цената на едро е ниска защото (според мен) на народното събрание има надпис, че СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА и тъй наречените прекупвачи отдавна са го разбрали и са се обединили (иначе казано картел), а колко от Вас се обединихте при продажбите ??? За да не бъда разбран погрешно има и друго цената на дребно в момента в магазинната мрежа е около 10-12 лв. (справка големите вериги МЕТРО, Кауфланд, Лидъл и т.н.) дотолкова доколкото това което се продава може да се нарече мед. Следователно това оборва тезата на колегите като Владо-Gillan, че никой не купува на тази цена, защото продуктът наречен там МЕД не стои за украшение (имам познати които си купуват от там независимо, че аз произвеждам мед, защото те имат следната теза откъде накъде аз ще ти купувам меда за да може ти да забогатяваш повече от мен). От друга страна прекупвачите също имат разходи транспорт, склад, заплати и осигуровки за работниците, печалба (никой не работи за този който клати гората) и т.н. които не са малко, но понеже се занимавам доста с икономика и външна търговия на други стоки знам, че една стока (хранителна или по точно бързо оборотна) произведена на в ЕС за 2 евро (лева) при печалба около 30 % за собственика цената и в България трябва да е 4 евро (лева) като това включва абсолютно всички разходи или иначе казано при цена от 12 лева в магазина е напълно нормално да Ви се плаща 6 лева изкупна цена. Иначе всичко останало е увеличение на печалбата на прекупвача, но по принцип не е луд този който яде баницата, а този който му я дава. Естествено, че ако може и по малко ще Ви дават за да остане повече за тях и всички приказки за Китайски, Аржентински и т.н. медове са прах в очите на хората (търговски трикове). Аз не продавам на едро не съм голям производител (пчеларството ми е по скоро хоби произвеждам около 1 тон на година), но държа цена като в големите търговски вериги който ми каже ама еди къде си го продават по евтино аз му казвам ми купи си го от там не те карам да купуваш моят мед. Не може да искаш да караш Мерцедес на цената на Москвич ако искаш да ядеш черен хайвер си плащаш цената му ако не можеш да си го позволиш ядеш тарама (хубав мед или някъкъв странен продукт сбор от мед, глюкоза и не знам още какво наречен МЕЛ, МЕДУН и т.н.). Успех.

Владо-Gillan
25.08.2012, 10:14
Нещо се отклонихте от темата, не само в големите вериги цента е 12-14, тук в манастира се продава (Манастирски пчелен мед) цената му е 12.Друг е въпроса че там ходя поне 2 пъти в седмицата, и кошери не съм виждал от 4,5 години.Та колко е манастирски смятайте вие.Защо си мислите че бай Иван примерно, който си продава буркана за 5 лева, меда му не е качествен, и не е мед?Това е реалността тук, да взема някакви стотинки, пък от там нататък квото ще да става.Аз съм преценил, след като съм теглил чертата че моята цена е 8, в нея влизат, труд, разходи, време и прочее.И за мен лично 8 е добра цена, за някой 6 е добра цена, за други 10 и тт.н. и т.н.Какъв процент могат да си позволят цената от 12 лева, а процента за черния хайвер няма да го и коментирам, 97 процента от населението ни не знае какво е хайвер, камо ли черен, още повече да си го купуват.Знаете ли че баба ми и дядо ми като вземат пенсии, и платят сметките, лекарства оставят само за хляба и парите свършват.Ако не са баща ми и чичо ми да им помагат, те са обречени.Така са всички пенсионери, изключвам малкото реститутки дето могат да си позволят качествен живот.Та то не им остават стотинки за един кренвирш, а вие искате цена за мед от 12, това е смешно.Един килограм пържоли се намира за 6 лева.Няма как 1 буркан мед, да струва колкото 2 килограма пържоли.Вие какво бихте предпочели, да ядете всеки ден ако имахте възможност, пържоли или мед?Всеки човек трябва да претегля възможностите си, според чергата на която се намира.Който има брада, има и гребен да я реши, и обратното.

Пламен Ганев
25.08.2012, 12:04
Колега Angel_A,абсолютно съм съгласен с теб!Успех и на теб!

jordanov
25.08.2012, 12:15
Ангеле, има хора които не ги интересува каква е цената в големите магазини, но купуват само от там и е много трудно да ги накараш да купят директно от производител. Спецовете по маркетинг ги разбират тия работи, а и ти си го казал в коментара си. Казваш че разбираш от икономика, ама да ти дам един акъл, ако позволиш - НИКОГА не връщай човек който ти е дошъл на крака за твоя стока ! Втори път може и да не се появи. Ако трябва дай му на половин цена, като му хареса качеството /не се съмнявам/ рано или късно се връща пак при теб, без да го интересува цената. И обикновено води друг със себе си. Това съм го научил от турци и при мен действа безотказно. Ма те турците и друго правят - ако няма стоката го праща при приятел, а не в търговските вериги.

Пламен Ганев, разбирам те отлично за какво говориш. Преди малко в раздела за статиите пуснах нещо за Беларус. Не се съмнявам че ще го прочетеш, но едно изречение в резюме: Територия два пъти колкото БГ, половината гори и блата, население два пъти колкото БГ, няма безработица и свръхбогати, има ГОСТ !!!, до края на годината 5 млрд Е агроизнос . А да, нямало демокрация, казват. Ти си интелигентен човек, познай още две три години и дали ще има български търговец, който да се съзтезава с държавната машина на Беларус ? Друг детайл - Беларус на Лукашенко е в митнически съюз с Русия на Путин /там пък нашето място отдавна е заето отТурция/ а всички сме гледали филма "Москва не вярва на сълзи", още много пъти ще го гледаме. Има ли някой който не е разбрал защо Луканов/Филип Димитров смачка ТКЗС и практически ликвидира АПК на страната ?? Щото сега щяхме да правим по 10 млрд Е агроизнос. Разбира се и сега правим няколко млрд само че те отиват в джобовете на няколкостотин семейства, другите лапат боклуците и отровите на света и чакаме на ДДС и акциза за да вкараме 5-6 млрд Е в бюджета.

Така че си оставаме на ниво тенекии и бусове - какъв напредък само - преди един век Бай Ганьо е тичал с мускалите след влака в Будапеща !!
Между другото не знам дали и това няма да секне в скоро време. В момента в Европа се води битка за зехтина /ще спечелят големите/, може след това да подхванат и меда, ам чи тъй де - нал дадоха субсидии, порадвахме се, трябва да си ги вземат обратно.

Извинявам се ако съм развалил настроението на някого.

Angel_A
25.08.2012, 13:52
До колегата jordanov,
Колега, благодаря за съвета. В момента точно с това се занимавам като професия Икономика и Маркетинг (Мениджър съм на една фирма). По принцип много рядко връщам клиент (аз също съм очарован от начините на предлагане на стоките в Турция - като търговци са невероятни. Доста често пътувам служебно до там.), но понякога (много рядко) и аз съм човек и направо изпушвам когато някой потенциален клиент почне да ми разправя, че видиш ли ние сме ненаяли се печалбари и едва ли не трябва само да монтираме по едно кранче на кошерите си и да точим меда на кой колкото си поиска (ако може за без пари). Предполагам, че колкото и да си спокоен (поне аз се имам за такъв) като ти кажат подобно нещо и ти ще реагираш по подобен начин. Нямам нищо против, а и доста често съм го правил да подарявам по някой друг буркан с мед за да го опитат хората за да усетят разликата между истинският мед и този който купуват от магазина, както разликата в аромата на различните видове мед, но когато дойде някой който да ти се подиграва с труда (тои си почива почивката кеф му на море кеф му на планина, а ти в най-голямата жега отиваш на пчелина да вадиш мед и да те жилят пчелите) ....... просто нямам думи. Успех.

Владо-Gillan
25.08.2012, 19:09
Пичове, напуснете държавата бе, изместете пчелините в Германия.Там ще получавате достойна цена за труда си.Толкоз ли , не можете да разберете че стандарта на живот докато е такъв, такава ще е цената и на мед, захар, хляб, бензин и прочее.Мислите ли,че има пчелар дето да не иска възможно най голямата цена????Ако може и на 20 евро намерете пазар за килограм,най искрено ще се радвам за вас.Но няма как да стане, защото живеете в България, ако сте искали промяна да сте мислили когато трябваше да се гласува.А вместо това ловяхте рояци, брахте гъби, риба ловихте и кво ли не още.Ми от кой се оплаквате???/От политиците дето избрахте ли????Защо го избрахте тогава????/България е на ръба на много сериозна криза, до зимата ще сме на дереджето, на което бяхме при Виденов.Хора се самоубиват за жълти стотинки, лихвари взимат апартаменти и къщи за няколко хиляди, никой не го интересува какво става тук, а тук е анархия.Това отдавна не е държава, това е всичко друго но не и държава.Пак казвам, хората нямат пари за хляб, вие искате супер оптимистични цени за продукцията си.Радвайте се, ако не започнем в най скоро време да работим на бартер, вместо в кеш.да не стане буркан с мед, за кора яйца, или кошница домати.Щото натам вървят нещата, аз прогнозирам че другата година, дори ще са по ниски цените и от тази година.Ако искате промяна, защо не се кооперирахте, защо не направите една истинска пчеларска организация, знаете ли колко пчелари има в държавата?/Ако се регистрира партия на пчеларите, и гласуват всички пчелари и членове на семействата им, знаете ли какъв процент депутати ще има в парламента????????????Даааа знаете, ама е по трудно, лесно е да седим във форума и да ревем за цената на мед, за бензин, ток, хляб, захар, олио и т.н.Защо чакате прекупвачите, да дойдат при вас и да се бъзикат с вас?Това е присъщо за българина, да седи и чака да му дойдат на крак и, да му донесат торбата с парите.... даааа ама вече не е така, отдавна падна комунизма, отдавна няма ТКЗС, няма АПК, няма пчеларско дружество, няма краден държавен бензин от ДАП-овете, няма държавни изкупни пунктове, така че всеки трябва да се спасява по единично, и да не разчита на другите.Именно това го доказва и тази тема.

сезгин
25.08.2012, 21:52
Гиляне пиши на майкопроизводителите да смъкнат цените на майките на 9 лв ,за лентите да станат на 3 лв ,бензина да стане 1,50 ,хляба 40 ст.еее тогава и аз ще се радвам на изкупна цена от 4 лв.това че минималната е 290 ,това е добре предпазва някои сектори от фалит ,нали няма таван за заплати.

Владо-Gillan
25.08.2012, 22:11
Ако зависеше от мене....... judge; judge; judge; Ама не зависи.А и да съм честен, и 9 лева за майка са много, като знаем с какво качество са.Реалната цена на бензина е 1 и 30, другото са такси, данъци и акцизи, да изреждам ли нататък???Пак казвам в такава държава живеем, и такъв стандарт на живот имамe.И повярвай ми това за тавана не знам къде го виждаш, но ела в северозападна България, и ще се пренесеш в реалния свят.

Пламен Ганев
25.08.2012, 22:15
- НИКОГА не връщай човек който ти е дошъл на крака за твоя стока ! Втори път може и да не се появи. Ако трябва дай му на половин цена, като му хареса качеството /не се съмнявам/ рано или късно се връща пак при теб, без да го интересува цената. И обикновено води друг със себе си.

Да ти кажа честно,от тази година спрях да продавам на буркани и се родих.Който ме пита,предлагам само цяла тенекия на цената на едро.Писна ми да ми носят бурканчета с 5лв вътре и да будут детето ми по 10 пъти на ден!Но когато човека не желае тенекия,го изпращам естественно при някой колега пчелар.

Spens
25.08.2012, 23:02
тука не си много прав колега...много на едро играеш..и колко тенекии продававаш на месец,,,а и колко имаш ? предполагам около 100? speechless;

Пламен Ганев
26.08.2012, 00:16
Не съм много прав според теб!Ами с продажбите е различно!Има месец в който продавам 7-8,но има и в който не продавам нито една.Тази година при нас е мърлява.Горе долу по тенекия от с-во.

ducheto1982
30.08.2012, 16:51
Колеги, не продавайте труда си за 4 лв. СМЕШНО Е!!!

small_bee
03.09.2012, 18:32
може да не е най- подходящатат тема, но тук най много се обсъжда меда....
Та някой има ли достоверна информация какво трябва да притежавам като документи (и съответно да е отразено на етикета) на буркан с мед, за да може да бъде изложен съвсем законно на щанд в хранителен магазин ?

МОЛЯ който има опит в тази област да сподели :)

п.п. с това си мнение мисля, че ясно подкрепям тезата "НЕ ПРОДАВАЙТЕ НА ЕДРО ЗА БЕЗ ПАРИ "

Димитър Бонев
03.09.2012, 19:52
1. регистрация като ЗП
2. регистрация по наредба 26
3. Анализ по показателите описани в наредба 26
какво трябва да пише на етикета също го пише в наредбата.

small_bee
03.09.2012, 23:28
1. регистрация като ЗП
2. регистрация по наредба 26
3. Анализ по показателите описани в наредба 26
какво трябва да пише на етикета също го пише в наредбата.

аз я четох тази наредба, сигурно съм пропуснала нещо, но там освен за начина на съхранение, взимане на проби и водене на партиди друго не намерих...
както и да е... как и къде става тази регистрация...

Има ли полза от нея или да не си вкарам автогол после с НАП-аджииските глупости... Нещо от опит да препоръчате ?!? inbox;

Димитър Бонев
04.09.2012, 08:45
В Областната Дирекция по Безопасност на Храните. Подава се заявление, идват и ти правят проверка, искат да е чисто подредено, съдовете да са годни за хранителни цели, по възможност със сертификат, за тенекиите и бурканите да са задължително нови с документ, да имаш течаща топла и студена вода. Съдовете сМеда не трябва да са поставени директно на земята, а на някаква поставка, може и на дървен палет.Общо взето това е.
На етикета трябва да има : Наименование - пчелен мед, вид на меда, име на производителя, адрес, телефон, срок на годност (3 години), номер на пчелина, калоричност, специфични особености (примерно за кристализацията е специфично своиство на меда , втечняването да се извършва при температура до 42 градуса) ,съдържание ( 100% пчелен мед) Може да се добави и номера на сертификата по наредба 26 . Общо взето това е .

Петко Станчев
15.09.2012, 13:10
Преди малко се свързах с 10 различни фирми за изкупуване на мед-плюли са си в устите-4лв с договор!

сезгин
15.09.2012, 21:02
10 различни фирми ,но реално работят за един,затова ситуацията е такава

t.slavov
17.09.2012, 14:25
1. регистрация като ЗП
2. регистрация по наредба 26
3. Анализ по показателите описани в наредба 26
какво трябва да пише на етикета също го пише в наредбата.

А как може да продаваме законно, без да сме регистрирани по наредба 26? Или не можем? Някой беше споменал, че единствения начин е да си дадем меда с тенекиите на лицензиран цех който да го налее в буркани, да му сложи етикети и да ни го върне, за да си го продаваме? Моля за коментар, както и в коя наредба е дефинирано всичко това?

PS.Определено не е по темата, но беше писано по този въпрос по-горе..

pchelarq
20.09.2012, 14:37
Здравейте, някой може ли да препоръча някоя фирма или някого,който изкупува мед на едро на добри цени и да е коректен.Благодаря.

Пламен Ганев
23.09.2012, 15:16
И да е коректен и на добри цени няма!Само едното...

Ruslan
01.10.2012, 12:05
Вероятно тази година има по интензивно търсене на мед от страна на прекупвачите.Един от тях, вече няколко пъти ми се обажда, като в началото предлагаше 3.80 лева, сега стигна до 4.00.
Досега не се е случвало той да ме търси така настоятелно и то няколко пъти.
То моето количество няма да го оправи, но може би меда е по малко, колегите не го дават и тия започват да не успяват със заявените количества.


judge;

ivootur
01.10.2012, 12:43
моя ще го държа докато наближат празниците,пък тогава ще мисля.4-4,20 не е цена.

jordanov
02.10.2012, 12:26
Вероятно тази година има по интензивно търсене на мед от страна на прекупвачите.Един от тях, вече няколко пъти ми се обажда, като в началото предлагаше 3.80 лева, сега стигна до 4.00.
Досега не се е случвало той да ме търси така настоятелно и то няколко пъти.
То моето количество няма да го оправи, но може би меда е по малко, колегите не го дават и тия започват да не успяват със заявените количества.


judge;

Че то в Масларево още преди слънчогледа имаше цена 4.00, за малки количества.

ianev
02.10.2012, 12:47
Според мен за количества до 1 тон хич не го давайте за 4 лева. Ами с малко старание може да го продадете на дребно всичко е до това как ще си завъртите клиентелата аз до това количество проблем няма да имам. Тази година 400 кг без проблем го пласирах на цена 7-8 лева drinks;

jordanov
02.10.2012, 15:12
Баце, лесен си ти в големия град wink; Клиентелата е около теб, сега само осигурявай асортимент cool; И зайци да изкараш, и пуйки, яйца, ракия - за всичко имаш пазар. Тука при нас - умиращи села около бедни градчета и май поминък никакъв, за много хора кошерите останаха от малкото неща дето може да се изкара някой лев. Който иска да яде мед пък си произвежда и това е положението.

П.п. Ей, ако закъсаш, свиркай да помагаме, клиентите трябва да са задоволени, нъл знаиш ? :D

ianev
02.10.2012, 16:49
E така е при мен е малко по лесно града е голям. И ракия може да пробвам догодина ако няма цена на рапицата ще е направя на ракия. Ако има недостик ще се обадя не трябва да се губи пазара :D Накрая може да отворя една бакалия :D :D drinks;

parafoil252
25.10.2012, 12:53
Колеги колко върви сега цената на меда на едро? Моят беше на 7 лева - вече го продавам и на тенекия и на буркан 8 лева ... и върви което е хубаво!

Пламен Ганев
25.10.2012, 23:37
Доколкото имам инфо,около 4.00 за букет и 4.20 за липа,дори липа повечето казват че не купуват в момента!Най-вероятно за пореден път са се налапали с евтин боклук?!

alex74
30.10.2012, 22:51
Истинската цена на меда сега трябва да е около 6-6,50лв. за кг. на едро и около 10лв.на дребно. Там кадето цената е 5-6лв. за кг. вероятно става дума за мед менте. Всъщност медът менте в България оказва влияние на цените ,както на едро така и на дребно. Ако не сте доволни от цената научете се да правите евтин мед,защото не само пчелите правят мед ,но вече и човека може. Тази година медът е малко във всички раиони на страната и тъи като медът менте се прави със истински мед в повечето случаи ,очаква се покачване на цената.

Пламен Ганев
31.10.2012, 00:19
alex74,ти научи ли се да правиш евтин мед?Няма предпоставки за скок в цената!Монопола работи без грешки!Ако щеше да мърда цетата,още август и септември щяха да го излапат!В момента чакат и барват само хората които са на зор.

alex74
31.10.2012, 08:49
Мога да сваля цената на моя мед който оценявам на около 9-10лв. до цена 6лв.като използвам 'добавки'.Няма обаче да ви разкрия как става,защото и намен никой не ми е казал как става ,сам съм търсил начина.Трябва сами да мислите и да се 'трудите' та после да ви е мило и да цените постигнатото.Разбира се ,че мед за 6лв. на дребно е менте ,но по вкусови качества превъзхожда повечето истински медове,всъщност българина е свикнал със вкуса на медът менте и когато му се предложи истински мед вкусът му се струва странен.Ето например аз имам превъзходен акациев и липов мед но когато дам на приятел или клиент да опита те в повечето случаи им се струва странен на вкус,приятен но странен вкус.Защо ли ,ами защото са свикнали с вкуса на меда менте повечето хора и купуват меда по вкусови качества а не заради лечебните му свойства които са невидими и не се усещат на вкус.

scutellator
31.10.2012, 10:49
Сашко, тук понякога влизат и четат и "не- пчелари" и биха останали с грешно впечатление.

Когато решиш са спечелиш "някой лев" отгоре за сметка на качеството, посоката на цената на продукта има само една посока.
Това е и една от причините цената на меда от България и в България през последните 20 г да пада - алчност.

Евтин и некачествен мед с лопата да го ринеш, тази пазарна ниша и без това е преизпълнена. Смяташ да правиш конкуренция на китайския мед? Замисли се. Защо някой да ти плати 6 лв за "захарта" , вместо да си я купи от магазина или да си купи шоколад, например. Защо някой да иска да купи твоя мед, като може да има същия на 6 пъти по-ниска цена?

Светозар Каменов
31.10.2012, 11:31
alex74, такива големи глупости отдавна не бях чел. Такава гавра с меда даже не бих си и помислил да направя. Дръж си "тайната" за себе си ...

Spens
31.10.2012, 17:50
Заради такива тарикати цените на дребно(че и на едро )са такива!!!Не стига че клиентите поглеждат към продукцията на пчеларите с недоверие и всеки трябва да се убеждава поотделно че това е натурален мед ,отгоре на това "колегата " алекс 74 ни убеждава да подхванем китайските методи.Само че доверие трудно се гради и не е далеч времето когато ще се ослушва напразно някой да му тропне на вратата за мед.Меда е храна и лекарство -бонбони и захар в магазините има достатъчно и вместо да си губи времето алекс 74 из форумите в поучаване на "изостаналите във времето" пчелари да наблегне на сладкарската промишленост където очевидно има потенциал. judge;

Пламен Ганев
31.10.2012, 18:13
Мога да сваля цената на моя мед който оценявам на около 9-10лв. до цена 6лв.като използвам 'добавки'.Няма обаче да ви разкрия как става,защото и намен никой не ми е казал как става ,сам съм търсил начина.Трябва сами да мислите и да се 'трудите' та после да ви е мило и да цените постигнатото.

Нямах в предвид да свалиш цената с разни добавки!Само аматьорите работят като теб!Дръж си тайните за себе си!С колко кошера се трудиш и какво си постигнал?Самочувствието е много хубаво нещо,но без покритие прави собственника си пълен смешник!

pa4o
31.10.2012, 18:21
Защо си написал в профила си срещу професия- пчелар ?На теб по би ти отивало -измамник. Нали продаваме на хората здраве, а не илюзии.

alex74
31.10.2012, 21:26
Аз продавам и много качествен пчелен мед на цена от 9лв.кг.,но когато кажа на клиент цената или като я види на етикета в повечето случай иска по евтин за 6-7лв./така върви меда ми казват/ или пък /9 лева ли ти си обирджия бе/ това е реалноста.В големите градове медът има заслужена цена от 9-10лв/кг но в малките градове и села масово се продава за 5-6лв/кг. ,как да продавам моя истински мед на цената на ментетата,а не мога да стоя по цял ден в София например и да продавам мед.Не ми се сърдете и не ме обиждайте ,аз убеждажам клиентите,приятелите и роднините ,че по скъпия мед е много по-качествен от евтиния,но в повечето случай я ме чули я не,пък и се уморих да ги уча,искат евтин мед и това е. А от къде се научих да правя евтин мед ли?Ами от гърците.Там в Гърция имам роднини ,работят за гръцкия просперитет,та на тях пращам мед да продават и търговците гръцки искат течен мед а не кристализирал, когато майка ми им казала , че качествения мед кристализира ,те отвърнали -ами да му слага 30% клюкоза искаме го течен.Да ама качествения мед надделява дори и 50 % да е глюкоза,особено ако е слънчогледов,пак кристализира и се наложи да купим специална машина с термостат за 4теникета /500евро/ за да го разтопяваме.

buci59
31.10.2012, 22:44
.....А от къде се научих да правя евтин мед ли?....
Значи все пак правиш нещо,което го опредяляш като мед и го продаваш на хората,нали така?Само не разбрахме гордееш ли се с това,и как ли ще имаш очи да погледнеш всички колеги-пчелари,както и би ли им казал-ЗДРАВЕЙТЕ,КОЛЕГИ?

Светозар Каменов
01.11.2012, 00:16
Ти даже и не схващаш каква глупост правиш. Аман от андрешковци.

scutellator
01.11.2012, 10:05
В Гърция е забранено да се продава мед ( с държава на произход Гърция) с добавки. Дори е забранено преди челен мед да бъде поставяна думата ЧИСТ (понеже съдържа следи от полен, прахови частици и др.) Ако някой бъде хванат че медът му съдържа добавки, глобата е толкова висока, че излиза по-евтино за затвори цеха за пакетиране.
Друг стои въпроса с вносните медове. Те трябва да отговарят на стандартите на държавата която е посочена за произход. Така клиентът има право да избира между мед (вносен) с 10%, 20%, 30%,...50%... съдържажие на глюкоза в меда (обозначено на етикета).
Фуражните видове мед кристализират бързо. За да се забави процеса се смесват с такъв който кристализира бавно - горски, манов, маслинов... И без това светлите медове ( каквито са фуражните) трудно се пласират, така с един куршум - два заека. Освен това, букетът притежава по-богат вкус и аромат.
За да не кристализира меда, се използват инсталации за пастьоризация, а НЕ СЕ СМЕСВАТ С ГЛЮКОЗА.

Явно гърците за които говориш са обикновени козари.

jordanov
01.11.2012, 10:33
Джентълмени, що така кръвнишки се нахвърлихте върху чиляка ? Та той като един истински стопански деятел ни представи своите експертни наблюдения и анализи върху медовия пазар в БГ и региона. С вашия благороден гняв давате тежест на таквизи словоблудства. А и друго - след прочита на неговите виждания по въпроса, поне 10 човека които досега са си купували по 2-3 буркана мед ще хукнат да търсят кошери. Таз година кошери, догодина - пчелари. Еми няма да загине пчеларството в БГто.

vito456
01.11.2012, 14:21
Наивно е да се мисли, че само цената определя качеството. Цената зависи от разходите, които са направени за кг мед и от търсенето на този мед. Слаби на паша райони, естествено, че цената ще е висока , какъвто и да е меда. 10кг мед от кошер за година, няма как да ти струва 4 на едро или 6-7-8 на дребно. Ако чаках цената на едро, да е такава каквато на болшинството пчелари им се иска, до сега да съм се затрупал с мед.

kando
01.11.2012, 16:28
То, че не е само цената не е, но в крайна сметка, решаващата роля играе цената, когато една стока се изкупува толкова близо до себестойността й, то е много лесно в даден момент, да почне да се изкупува под нея, тогава решенията са само две - или спираш да се занимаваш с пчеларство, или почваш с мошенгиите. Та тъй като в България сме на ръба т.е. медът ни се изкупува на възможния минимум, то очаквайте за в бъдеще подобно развитие в професията ни.

п.п. с чиста съвест не можем да продаваме менте мед, но с чиста съвест си продаваме меда на хора, които го продават преработен в менте - разликата не е голяма. И нали се сещате - когато го продават натурел му пишат БИО ..... макар мен и тогава да ме съмнява, колко не е менте.

Димитър Бонев
01.11.2012, 16:48
В същност цената на българския мед е ниска поради няколко причини. Първо много заради тарикатлъка както колегата, потребителите станаха много мнителни и взеха да слагат всички пчелари под общ знаменател. Това на свой ред е основата, която изполват и търговците за да се гаврят с труда ни и на свой ред да подправят продуктани, като вината естествено е наша. От там нататък започнахме да казваме как да се правят полеви тестове за истински и фалшив мед. Много от тях са абсолютна глупост, но потребителите почват да въртят лъжички, да тестват с моливи и темподобни простотии и в един момент идват и ти казват, че меда ти е фалшив. Имах един такъв случай преди години и като дойде стареца ми казах, че след като не харесва меда ми ще му върна парите, но имам едно условие. Взимаме произволно избрани орт него няколко буркана и ги пращаме за анализ. Аз поемам стойността на анализа, като за най-сигурно ще го изпратим в Германия. Отиваме при нотриус и сключваме договор. Ако меда е фалшив той получава къщата и колата ми, ако е истински аз неговите. Попитах го приема ли облога , а той подскочи до тавана. Сега ми е редовен клиент и ми води и други. Много трудно се гради доверие, но много лесно се губи Аз алагам на качеството, макар и с по-висока ебестойност. И съм убеден, че мед няма да ми остане непродаден.

ivootur
01.11.2012, 19:00
Колегат Бонев даде много точно опредление как стоят нещата в момента!Напълно съм съгласен

alex74
01.11.2012, 20:10
До всички пчелари . Ето какво се случва с вашия мед след като го купи търговеца по цени на едро.Първо влиза в преработвателно предприятие където се загрява на висока температура с цел втечняване и по лесна обработка,после се добавят към него 'добавки' наи-често това е глюкоза ,следва насипване във бидони ,варели или цистерни.Този продукт вече не се води пчелен мед , а се нарича промишлен мед и се използва във хранително-вкусовата промишленост.Изнася се предимно за Гърция и Турция по цени на едро за такъв мед 3,50-4евро .Такъв мед не се води фалшив а се нарича промишлен мед , именно от този мед се отклонява малка част и влиза в българските супермаркети като оказва влияние на цените на пчелния мед в цяла България.Търговеца печели като си махне разходите на лева-лев или 100% печалба.Търговеца не е заинтересован да вдине изкупната цена на меда дори със 10ст. ,защото това са 10ст. за вас, но за него са хиляди левове,дори стотици хиляди.Има и фирми /търговци/ които продават много качествен пчелен мед у нас и също такъв изнасят и в чужбина ,именно те спокойно могат да дадат по висока изкупна цана ,защото при тях печалбата е 200% но не го правят, вероятно заради големите преработватели за да не им бъркат сметката.Какъв е изхода от положението ,ами или да чакате да се вдигне изкупната цена или да произвеждате така наречения промишлен мед който се прави от пчелен мед най-важната суровина която вие имате.Има и друг начин за вдигане на изкупната цена- стачки и протести.Вие ако имате мнения пишете може нещо да съм пропуснал.

alex74
01.11.2012, 20:34
До Димитър Бонев. Тарикатлък ли ?Ами имаме в града пчелар който продава на общинския пазар мед за който писах и всички го знаят какво продава но купуват от него ,защото медът му бил вкусен и евтин повтарям ВКУСЕН и ЕВТИН, така той продава от години. А доколкото мен аз вече не продавам мед по пазарите ,пращам го в Гърция . И не съм аз измислил производството на мед за промишленоста което всъщност е цяла наука.Така , че не обвинявайте мен за нищо ,а по добре изучете пазара на мед в България и съседните нам страни .

Пламен Ганев
01.11.2012, 21:08
Не си добре запознат alex74!Турция мисли за пчеларството си и там вноса на пчелен мед е забранен!В Гърция отиват малки количества!70-80% от българския и сръбския мед пътуват за Германия и едва ли там го правят на мармалада за който пишеш?!Знаеш ли по технология при колко градуса се извършва пастьоризацията на пчелния мед?Обади се на немците да ги научиш,че според теб и те са тъпи...

Румен Димитров
01.11.2012, 21:13
винаги съм делил хората в нашия бранш на "пчелари" и "медари".....сега видех че има и други....по-зле и от медарите.....ма да са живи и здрави да работат на пълни обороти, че само благодарение на тех обикновения потребител се научава да прави елементарна вкусова разлика в продукта и съответно да дири нещо по-добро.......а нащо, ващо, мойто се не губи...не вервам, некой да е искал да си продаде продукцията и да не е успял wink;

alex74
01.11.2012, 21:20
Относно мнението на Йорданов.Това не са мой виждания ,а реалноста в която живеем.И дори заради мен не 1 а 1000 човека да станат пчелари не би помогнало на пчеларството в България -цитирам последните данни на статистиката: За 5 години пчеларите у нас са намалели с 1/3,а пчелните семейства-с 1/4!!! Въпреки действието на втората тригодишна програма по пчеларство /от 2011г. до 2013г./ само през 2011г., спрямо 2010г.,пчеларите са намалели с 5595 души/с 20%/,а пчелните семейства са намалели с 65586бр./с около 11%/,в тази сметка не се броят загубите на пчелни семейства през зимата на 2011-2012г. ,които са между 30 до 100% в отделни пчелини./ПВ/бр38. Според други данни ако кризата в пчеларството продължава до 2020г. почти няма да останат пчелари в България.

Румен Димитров
01.11.2012, 21:59
пич, а кацни на земята....нема независима статистика...винаги некой поръчва данните, а не е трудно да се види уклоните на поръчалия и да му се "поднесат" угодни цифри....щото след време, пак, че го подири същия работодател....

....иначе "кризата в пчеларството" и "синдрома на празния кошер" се появиха по едно и също време с програмите за усвояване на европейски средства....изводите ги оставям на теб, щото глеам, че си умен wink;

....а зимната смъртност и до ден днешен си е в същите норми, питай стари пчелари....пчелари, а не медари......

-----------------------
...така къ си почнал, май че изкараш и тройната коалиция виновни за изнесените статистически данни :D

alex74
01.11.2012, 23:46
Като няма независима статистика мога аз да ви кажа за смъртноста в Луковитска община през изминалата зима,но защо като няма да ми повярвате,нали?И да питам стари пчелари няма смисъл,защото лично аз им възтанових половината пчелни семейства,имаше пчелини по 70семейства със 100% смъртност.Някои по дребни пчелари с по 5 ,10 пчелни семейства не можаха да възтановят загубите си. На 38 години съм и при идват стари пчелари да ги уча по на 60години как да пчеларстват и да ми се молят за рояци.

Румен Димитров
02.11.2012, 00:35
....щом казваш......

Димитър Бонев
02.11.2012, 11:07
Малко се отклонихме от темата, но има защо. Нека изчакаме да видим статистикта за тази година. Наистина има много региони с много голяма смъртност през зимата, а възстановяването на толкова много загинали семейства е много трудно. Прав е Колегата Алекс, че тенденцията е изключително тревожна, но мишката си има и опашка. Защо пчеларството е на такова дередже? Нека да започнем от тук. Причините са много, нека да видим кои са основните:
1. Липсата на компетентност. Тук не става въпрос за това кой с колко семейства работи, а за познания. Както при всичко останало, така и при пчеларството, всеки си мисли, че като е сложил няколко кошера в двора или е направил пчелин, вече е голям пчелар. Така не става. Пчеларството изисква много познания, които повечето от нас са пропуснали да си набавят. Не е лесно. То си е цяла наука. Липсата на тези познания води до негативни ефекти.
2. Липса на пчеларска гилдия. Ние сме все вълци единаци. Всеки работи сам и гледа да прецака другарчето. Така не става. Така резултати не се постигат. Пчеларските съюзи са опорочени, там всичко е далавера. Но защо е така. Пак вината е наша, защото все чакаме някой да ни издейства благинки, а ние само да берем плодовете. Видно е че тази тактика дава отрицателни резултати.
3. Манталитета на българина- все ако може някаква далаверка на дребно да се завърти, да се прецака другия, да се направи някаква шашма, да му се подбие цената да се оплюе колегата и т.н. Е тука се връщам и в темата. За да имаме пазари на добра цена то трябва да променим мисленето си и да започнем да работим качествено спазвайки правилата и не на последно място добри производствени практики. Трябва да се научим, че не прецакването е пътя към успеха, а по-скоро точно обратното. Когато постигнем всичко това, то тогава тези, дето ни взимат меда на безценица, развалят го и го продават за промишлен, ще ударят кепенците. Сигурен съм, че тогава самите ние, че можем да реализираме продукцията си без посредници и тогава цената ще е съвсем друга. Но ако започнем да подражаваме на тях и да правим същите некоректни практики тогава изхода ще е трагичен.
4. Безхаберието на държавата. Ролята на държавата е да създава правила и да следи за спазването им. Да ама чиновника не иска да работи ей така. Него го интересува основно какъв рушвет ще получи за да прекара някоя наредбичка. Той е насаден на тази работа без да има съответните познания. Пчеларските лидери са тези, които му диктуват как да стане далаверката. Чиновника няма интерес ние да печелим от труда си. Неговия интерес е той да печели. Това може да се промени, но пак стигнахме до липсата на организираност в пчеларството.

parafoil252
02.11.2012, 11:22
До другарят Бонев
Евала ти правя значи !!! Напълно подкрепям мненията ти !!!

scutellator
02.11.2012, 12:30
Българина още от времето на Соц-а е свикнал да не мисли. Той да си произвежда, пък после държавата да дойде и да му изкупи продукцията.
И програмите "млад фермер" са ориентирани по същия начин - стимулират де та произвеждаш нещо, което в повечето случаи отива за ракия, ядат го прасетата (ако ги има) или изгнива някъде.
Българския пчелар, придобил известен опит с 10 кошера и опиянен от продажбите на дребно започва да си "мечтае" за 200- 500- 1000 кошера. Прави ги, пълни склада с мед, ... и тогава започва да се пита " какво да го прави тоя мед". Нещо за което е тряблало да се сети още от самото начало. 10 тона мед в склада носят приходи от точно нула лева, ако те си стоят там.
После прекупвача идва като твой Спасител (щото теално той е такъв, въпреки всичко). Той няма вина за безизходното положение в което се намираш. После ти започваш да недовостваш за цената ( "ИЗКУПНАТА ЦЕНА", както българина е свикнал да мисли. Продажна - това е правилния термин ) , еди-кой си бил виновен и т.н.

Ти решаваш че щом " ти плащат колкото да не умреш от глад, то от твоя страна ще им работиш колкото да не заспиш". ...И започваш да изравняваш качеството на продукцията спрямо цената. По времето когато обикаляха едни "млекарки" и изкупуваха млекото на хората , принципът беше абсолютно същия. В резултат сиренето вече се прави и без млеко.

Продукцията (на каквото и да било) трябва да става на базата на договорни отношения. Ти си задължен да произведеш (доставиш) еди-колко си тона със съответното качество на продукта , а той от своя страна да ги купи на цената упомената в договора.
Ако си мислите че имате много време, почакайте.

kando
02.11.2012, 14:14
Продукцията (на каквото и да било) трябва да става на базата на договорни отношения.
т.е. пак се стига било то до държава, прекупвач, преработвател - все е същото, разликата е само една, че има официален документ за договорени отношения. Но каква е действителността с тези договори - даваш си продукцията и си чакаш парите неизвестен период от време, разбира се по договор трябва да ти се изплатят до еди коя си дата, разбира се, като се прескочи дата и то с много (в моя случай с 8 месеца) тогава въпроса се решава в съда. А в съда какво се получава - от едната страна на везната имаме 5 лева и някаква хвърчаща хартийка, от другата страна имаме милиони левове и хората, които пишат такива хартийки. Вярно е, че сметки без кръчмар не се правят, но когато кръчмарите са менте, какъв друг избор ти остава, освен да оцеляваш както можеш.

Викате да направим така и така, и търгашите ще ударят кепенците ..... това даже и на кино няма да стане. Веригата е много проста - производител, търговец, потребител. Потребителя консумира фъшкии на високи цени, производителя продава качество на безценица - очеизвадно е къде се случва фала и кой печели от цялата галимация.

И още нещо - колкото и да спорим, факта е, че пазарната икономика и политика в съвременния свят е просто такава .... мръсна и грозна, светът е луднал по тези пари. Тези хиляди тонове промишлен мед, който не е само от Китай, къде мислите, че се пласира - в България, в Уганда, в Папуа Нова Гвинея .... или в западна Европа и щатите. Кое не е менте в хранително вкусовата промишленост - само, онова за което все още науката не му е намерила цаката как да създаде някакъв сурогат. Не е само в България така - и във водещите държави, ядат помия, може би ние с една идея в повече, но разликата не е голяма: ГМО храните не са измислени в България, нито употребата на стероиди в животновъдството, нито заместителите на месо, нито промишления мед. Тази илюзия, че западняците се хранят само с черен хайвер и яйца от кокошки, на които им четат приказки преди лягане е просто една телевизионна рекламка за повечко печалба.

п.п. като си хвърля бобените зърна и виждам как внуците ще се хранят с хапчета с различни етикетчета - хапче пъстърма, хапче мляко, хапче овче сирене, хапче сьомга уловена в реките на западното крайбрежие на Северна Америка, това ще е особено ценно, тъй като ще съдържа незаменими аминокиселини, бриза от океана, атмосферата на дивия запад, либералния капитализъм и ще се води мега пауър био. Дано бобените ми зърна, макар че не са ГМО да ме лъжат.

jordanov
02.11.2012, 14:51
Много хубаво се получи така с последните два коментара като са един след друг. Даже ако може да се съберат ще бъде още по-добре и ако някой все още има някакви въпроси по темата достатъчно е да ги прочете и да си отговаря сам.

Румен Димитров
02.11.2012, 16:03
даммм...Скутелатор и Кандо са прави на 200 %
----------------
OFFtopic:


..... Защо пчеларството е на такова дередже? Нека да започнем от тук. Причините са много, нека да видим кои са основните:...







Бонев, само първата причина ти е смислена.....останалите бла-бла глупости са без съществено значение за смъртността....

....а цената на меда е друга бира в правилната (тази) тема drinks; ...ма и тука се пускат тънките нишки wink;

Светозар Каменов
02.11.2012, 16:38
...

Викате да направим така и така, и търгашите ще ударят кепенците ..... това даже и на кино няма да стане. Веригата е много проста - производител, търговец, потребител. Потребителя консумира фъшкии на високи цени, производителя продава качество на безценица - очеизвадно е къде се случва фала и кой печели от цялата галимация.

...
Ами да вземем да елиминираме това звено, което прецаква веригата. Не е толкова трудно, колкото си мислим, въпрос на елементарна организация е...

Spens
02.11.2012, 17:22
Българина още от времето на Соц-а е свикнал да не мисли.
Българския пчелар, придобил известен опит с 10 кошера и опиянен от продажбите на дребно започва да си "мечтае" за 20-100-100-кошера.
Скутелатор не си прав -има хора започнали от 1 кошер и достигнали до 100 и повече и то без субсидии-само на две ръце.Как тогава да не си защитават труда и продукцията като знаят с какъв труд са създали пчелини от нищото? Не може да слагаш всички под един знаменател!Също така не трябва да се пренебрегва опита който са придобили дори и с тези 10 кошера а за реализацията ако се огледаш не са виновни самите пчелари а системата.