PDA

Виж пълната версия : Защо се раждат търтей целогодишно?



TeodorTodorov
05.05.2013, 23:10
Здравейте нов съм както във форума така и в пчеларството Искам да попитам защо се раждат търтей целогодишно?

Mateev
06.05.2013, 13:00
Майката през зимата не снася яйца, така че със сигурност раждането на търтеи не е целогодишно. През останалото време действуват различни фактори, като например генетичните заложби на майката, силата на семейството, пашата, сезона и т.н. Старите пчелари биха могли да дадат много повече информация, свързана с личния им опит.

galin_f
06.05.2013, 13:41
За целогодишно и аз не съм чувал, дори и пчели не се раждат целогодишно при болшинството семейства в БГ. А се раждат по принцип защото са неразделна част от пчелното семейство и през активния период на развитието му във всеки един момент може да има нужда от тях.
Няма как да има продължение на вида без търтей тъпкач :D

TeodorTodorov
06.05.2013, 13:55
Може ли да унищожа търтеевите килийки ?

Mateev
06.05.2013, 14:09
Да, но не всичките. В пчеларството се практикува слагането на така наречените строителни рамки, в които пчелите изграждат само търтеиви килийки. Акарите предпочитат да снасят яйцата си именно в тези килийки и унищожаването им е един от методите за борба с Вароатозата.

Все пак някакви килийки трябва да оставите поне в част от кошерите, за да има кой да опложда майките.

ianev
06.05.2013, 14:16
Не се раждат целогодишно но винаги има по някой друг търтей който зимува с семейството. Не изхвърлят всичките търтей есента както е всеобщото мнение.....

Ивайло Велинов
06.05.2013, 19:28
Да в книгите пише, че майката не осеменява зимата но това не е така. В този ред на мисли, ако питата е стара и деформирана защо не да има и търтей.

peychev
06.05.2013, 19:56
Да в книгите пише, че майката не осеменява зимата но това не е така. В този ред на мисли, ако питата е стара и деформирана защо не да има и търтей.

Защото майката не осеменява в търтейвите килийки през студените месеци от годината...

peychev
06.05.2013, 19:58
Майката през зимата не снася яйца, така че със сигурност раждането на търтеи не е целогодишно. През останалото време действуват различни фактори, като например генетичните заложби на майката, силата на семейството, пашата, сезона и т.н. Старите пчелари биха могли да дадат много повече информация, свързана с личния им опит.

В грешка си.Повечето ми семейства имаха пило през ноември и декември.

Сергей Тимофеев
06.05.2013, 20:04
[quote=Ивайло Велинов]Да в книгите пише, че майката не осеменява зимата но това не е така. В този ред на мисли, ако питата е стара и деформирана защо не да има и търтей.

(Защото майката не спася!!!!!

tube; judge;

Ивайло Велинов
07.05.2013, 07:55
Айде стига не снася, аз говоря от опит. Цяла зима имаха пило, малко но имаха.. То и зимата не беше точно зима, вероятно за това са се поотпуснали..

Mateev
07.05.2013, 10:07
Пилото изисква топлина, за да оцелее. Майката - също. Затова и двете трябва да са в центъра на кълбото. Едно силно семейство с много пчели вероятно е в състояние да топли едновременно и двете, като при това положение не е изключено майката да реши да снесе някое друго яйце. Но това няма нищо общо с лятното снасяне, където майката снася например по 2000 яйца на ден.

Аз например имах проблем именно със снасянето на яйца в студено време. Майката снесла 100-200 яйца и после се е преместила в посока към меда. Това е довело до разделянето на кълбото на две - около майката и около пилото. Двете кълба са били по-малки и не са били в състояние да изгенерират достатъчно топлина. Крайния резултат - семейството загина. Кошера го намерих с умряла майка и стотина пчели около нея и на другия край на питата - пило и умрели пчели около него.

peychev
07.05.2013, 10:16
Пилото изисква топлина, за да оцелее. Майката - също. Затова и двете трябва да са в центъра на кълбото. Едно силно семейство с много пчели вероятно е в състояние да топли едновременно и двете, като при това положение не е изключено майката да реши да снесе някое друго яйце. Но това няма нищо общо с лятното снасяне, където майката снася например по 2000 яйца на ден.

Аз например имах проблем именно със снасянето на яйца в студено време. Майката снесла 100-200 яйца и после се е преместила в посока към меда. Това е довело до разделянето на кълбото на две - около майката и около пилото. Двете кълба са били по-малки и не са били в състояние да изгенерират достатъчно топлина. Крайния резултат - семейството загина. Кошера го намерих с умряла майка и стотина пчели около нея и на другия край на питата - пило и умрели пчели около него.

Едно е кълбото да се разтегне,друго е да направят 2 кълба....Съвсем друго е семейството да е било на 2 рамки с пчели...От думите ти излиза точно това,че заради пилото е загинало семейството,а реално заради слабото семейство което си заземил и явно не си подхранвал в него периот от време ти е загинало семейството

Mateev
07.05.2013, 10:19
Така е. Семейството беше слабо, а пролетта в Габровско имаше голям диапазон от температури. Денем топло до над 20 градуса, което подлъгва майката да снася, а нощем минусови температури. Мисля че това е основния проблем и затова сега мисля да премина на стиропотрени кошери, които биха дали комфорт на пчелите именно в пролетния сезон, когато майката се чуди да снася или не.

спартак
07.05.2013, 20:43
Хайде стига се чуди , ами започвай да ги продаваш тези фински кошери.То беше основи , кошери , форуми ...Като ти казах че искаш да ставаш олигарх отричаше.Ако направиш и партия на пчеларите в БГ, ще те призная Матеевич. :D :D

М.Петров
07.05.2013, 20:52
Хайде стига се чуди , ами започвай да ги продаваш тези фински кошери.То беше основи , кошери , форуми ...Като ти казах че искаш да ставаш олигарх отричаше.Ако направиш и партия на пчеларите в БГ, ще те призная Матеевич. :D :D

:D :D :D Вярно бе,Матеев,ти трябва да направиш една пчеларска партия и да си решим въпроса с износа wink;

Mateev
07.05.2013, 20:54
Хайде стига се чуди , ами започвай да ги продаваш тези фински кошери.То беше основи , кошери , форуми ...Като ти казах че искаш да ставаш олигарх отричаше.Ако направиш и партия на пчеларите в БГ, ще те призная Матеевич. :D :D
drinks; drinks; drinks;

За съжаление нямам амбиции в това отношение. Писнало ми е от ръководни длъжности и отговорности. Ако направиш нещо добро - никой не ти казва "браво". Ако обаче сбъркаш - изяждат те с парцалите.

Пчеларството ми е повече като хоби, а не като бизнес. От него се разтоварвам и ми носи удоволствие, а останалия бизнес ми носи проблеми и нерви. Парите не са най-важното нещо, но това няма как да го разберете. По-важно е предизвикателството, но хайде да не забиваме в такива теми. Ако искате да бъдете колегиални и тактични, умолявам ви в този форум да не говорим за пари. Това е неприятна за мене тема.

drinks; drinks; drinks;