PDA

Виж пълната версия : Каква отводка да направя ?



armancho1
03.05.2013, 04:46
Здравейте нов съм както във форума така и в пчеларството по неволя се сдобих с 3 кошера и взе че ми хареса да се занимавам с тях и сега искам да ги увелича малко.Реших това да стане с отводки, та мисълта ми е коя отводка е по-добрия вариант сборна или от 1 кошер, и с колко рамки да е, четох от една книга и доста в интернет, но се обърках още повече и реших да пиша преди да направя някоя глупост. Ще съм ви благодарен много ако ми помогнете.

ianev
03.05.2013, 06:44
Скоро време ще има майки взимаш си 2 и от всяко семейство дърпаш по 2 рамки пило и пчела и си правиш отводки на по 3 рамки ;)

Димитър Бонев
03.05.2013, 09:37
За да бъдем коректни първо трябва да знаем каква система са кошерите и колко отводки имаж желание да направиш. Но по принцип най-напред ще ти трябват майки.

armancho1
03.05.2013, 10:37
Кошерите са дб 12 рамкови, имам още 2 такива които са празни и един 6 рамков който току що завършвам, не мисля да ги пълня всички наведнъж не бързам за никъде, стига ми и 1 здрава отводка, все пак съм начинаещ и имам доста да уча, а и съм студент и ми сенатоварва допълнително програмата, затова нека бъде бавно но славно, мисля отводката да я направя в 6рамковия кошер, а вие ми предложете как точно да го направя защото, съм пчелар от 3 месеца и нямам никакъв опит с отводки. Благодаря ви че се отзовахте толкова бързо : )

Димитър Бонев
03.05.2013, 16:08
Бих те посъветвал щом не бързаш да я караш стъпка по стъпка. Според мен правилно си решил първоначално да заселиш отводката в шестрамковия кошер. Така ще осигуриш на отводката по благоприятна среда за развитие. Понеже предполагам, че нямаш майка, то добре е отводката да направиш по следния начин - Взимаш две пити със люпещо се пило заеднао с пчелите (такива, на които капачетата им вече са потъмнели)няма никакво значение дали ще вземеш от двата кошера по една или от единия кошер. Аз бих те посъветвал да е от двата. Взимаш и една пита с яйца и една пита с мед и прашец и всичкото това го поставяш в новия кошер, като питата с яйцата поставяш в средатамеждъ двете пити с люпещо се пило. След това взимаш и изтръскаваш пчелите от две рамки (такива с открито пило)в новосъздадения кошер и връщаш питите там от където си ги взел. Това се прави, защото всичките летящи пчели ще се приберат обратно в кошерите и в одвотката ще остане много малко пчела.В следващите дни подхранваш. Като взимаш пити внимаваш за майката!

armancho1
03.05.2013, 18:53
И аз за нещо такова си мислех, но реших да питам преди това и добре, че съм го направил това за летящите пчели не го знаех.Благодаря много. Утре ако ми остане време ще го направя и ще пиша какво е станало, само последен въпрос има ли значение по кое време горе долу да го направя сутрин, по обед или след обед, и с захарен сироп или с мед да ги подхранвам, защото имам стар мед който разтапям и разреждам със вода?

Димитър Бонев
03.05.2013, 20:52
Според мен добре е да направиш отводките през деня, но подхранването го прави привечер и малко стесни входа защото новото семейство все още няма изградени защитни сили. А и няма да е зле да попрочетеш някоя друга книжка от типа календарен справочник на пчларя и да понаучиш малко повече за биологията на пчелите. Така много неща ще ти се изяснят.

armancho1
03.05.2013, 23:07
За момента се ровя повече във форумите защото наистина нямам време а тук информацията е по отсята, като ми мине сесията обезателно трябва да прочета и ми се струва че само с една няма да стане работата. А колкото до кошера входа му е 5-6см. аз си го правих сам малко на изуст, но мисля че добре се получи единственото което съм пропуснал е отвор на дъното, но мисля че не е фатално, на този етап.

Димитър Бонев
04.05.2013, 10:38
5-6 е малко. Сложи още толкова.

mladen99
05.05.2013, 17:35
За момента се ровя повече във форумите защото наистина нямам време а тук информацията е по отсята, като ми мине сесията обезателно трябва да прочета и ми се струва че само с една няма да стане работата. А колкото до кошера входа му е 5-6см. аз си го правих сам малко на изуст, но мисля че добре се получи единственото което съм пропуснал е отвор на дъното, но мисля че не е фатално, на този етап.

Може да се консултуриш с някои пчелар, в твоя регион има много такива, въпросът е какво ще ти кажат и какво ще спестят.

donald
05.05.2013, 19:19
За момента се ровя повече във форумите защото наистина нямам време а тук информацията е по отсята, като ми мине сесията обезателно трябва да прочета и ми се струва че само с една няма да стане работата. А колкото до кошера входа му е 5-6см. аз си го правих сам малко на изуст, но мисля че добре се получи единственото което съм пропуснал е отвор на дъното, но мисля че не е фатално, на този етап.

Може да се консултуриш с някои пчелар, в твоя регион има много такива, въпросът е какво ще ти кажат и какво ще спестят.
Страхотен отговор.Човека пита ти го пращаш да пита някой друг.Който знае му отговаря.Ти като не знаеш защо въобще пишеш.

ianev
05.05.2013, 19:54
Правилно му е писал колегата Младен не става само с четене колега Доналд. Трябва практика а най лесно е като ти покаже някой колега пчелар от региона. И в процеса на работа си задаваш въпросите и много от нещата ти се изясняват. Знам какво е никой да не ти показва и да се оправяш сам, само с четене и гледане на филми. За това не съм върнал колега който ми е поискал помощ и съм му показвал нагледно както на неговия така и на моя пчелин. За скромния си вече към 4-та година съм помогнал на 10-тина прохождащи колеги но както писах по горе знам какво е да ти отказват. От тук само колегата Лалов ми е помагал практически за което винаги ще съм му благодарен

Цветан Андров
05.05.2013, 22:02
Аз бих процедирал по следният начин.Ако семействата ти са силни и имаш предстояща паша изчакай да съберат и извади по 1 магазин мед.Междувременно на пазара вече ще има оплодени млади майки.Уговаряш си доставката на майката и ако в уречения ден до обяд я имаш,правиш следното.От най-силния кошер изваждаш 2 рамки с разновъзрастно пило,а от другите 2 по 1 рамка пило и по 1 рамка мед и прашец(обикновенно са крайните).Работиш бавно и внимаваш да не пренесеш някоя от майките в отводката.Затова е хубаво да ги намериш по питите за да си сигурен.Междувременно подреждаш извадените пити в 6 рамковия кошер-по средата пилото,в краищата питите с мед.След това-ако можеш да преместиш отводката на разстояние около 3-4 км. за около 25 дни,ще е най-добре.Така летящите пчели няма да се върнат и няма нужда от процедурата със стръскване за която те посъветва колегата Бонев.Така младото семейство тръгва най-бързо да се развива.Ако няма къде да го местиш-следваш инструкцията със стръскване и затваряш капака.Изчакваш 5-6 часа и внимателно поставяш майката с клетката върху питите в средата на новото семейство.Отваряш след 2-3 дни да видиш дали е освободена майката.След това при нужда, сироп за развитие на малчугана и градени рамки или основи.

Ако досега не си придавал майка,огледай внимателно клетката,пластмасовите имат две зъбчета които трябва да се отрежат за да има от къде да излезе майката.Успех...:)

armancho1
07.05.2013, 08:43
Здравейте отново вчера направих отводката и процедирах по следния начин: взех от 2ата кошера по 2 пити с пило и прашец и от един друг една пита с мед, която разпечатах, всичко това събрах в кошера който предварително натрих с лук от вътрешната страна.Стръсках и малко пчели в отводката и сложих една преградна дъска в края.Напълних хранилката със захарен сироп и сложих капака. Сега чакам развитие.

ясен
17.05.2013, 21:37
Аз пък си направих отводка по следния начин.На 27 април преместих четирите си семейства на вилата,където очаквам да съберат малко аморфа.На 28 сутринта на старото място на кошерите имаше много пчели и ми стана жал за тях та ги прибрах в едно нуклеусче.Донесох им една пита с прясно пило,две стари пити и една основа.Появиха се 6–7 маточника ,но не отстраних нито един(мисля че те ще изберат най–добрия).От няколко дена вече трябва да има майка,но не успявам да я открия,та ще чакам да се оплоди и тогава може да се похваля че имам ново семейство.Очаквам вашите мнения и препоръки.

armancho1
18.05.2013, 11:56
Здравейте, днес открих новоизлюпената майка. Но все още няма снасяни яйца, след колко време трябва да се оплоди и да почне да снася? Какво да правя с останалите маточници да ги оставя или да ги премахна, не вярвам да почне да се рои ?!

Daniel
18.05.2013, 13:35
Няма да се рои!! Първата майка , която е излязла е прогризала другите маточници отстрани и е убила другите майки. Остави отводката на мира за поне 10-дена , да може майката да се оплоди и да пронесе.

armancho1
18.05.2013, 21:36
Аз пък си направих отводка по следния начин.На 27 април преместих четирите си семейства на вилата,където очаквам да съберат малко аморфа.На 28 сутринта на старото място на кошерите имаше много пчели и ми стана жал за тях та ги прибрах в едно нуклеусче.Донесох им една пита с прясно пило,две стари пити и една основа.Появиха се 6–7 маточника ,но не отстраних нито един(мисля че те ще изберат най–добрия).От няколко дена вече трябва да има майка,но не успявам да я открия,та ще чакам да се оплоди и тогава може да се похваля че имам ново семейство.Очаквам вашите мнения и препоръки.


Защо е имало пчели на другия ден на старото място да не би вилата ти да е наблизо, или си ги преместил по време когато са били на паша ?

ясен
19.05.2013, 11:24
Да,вилата ми,наистина е наблизо,около 5км.Преместих пчелите около 21 часа,а на другата сутрин в 7:30 имаше почти две рамки пчели и всички натоварени с много прашец.За 4-5 дена напълниха 4 пити с мед и прашец и изградиха две основи.До 2-3 дена майката трябва да пронесе.

pep4o93
22.05.2013, 02:21
Значи направих отводка на 18.05.Въпроса ми е тази отводка като създаде маточници,ще може ли да взема 2-3 пити пило от съштия кошер и да му придам маточник от отводката и по този начин да направя и втора отводка.

koragroup
22.05.2013, 05:18
Да

pep4o93
22.05.2013, 10:18
А дали ще отслабя много основният кошер и какъв трябва да бъде маточника на колко дни?

koragroup
22.05.2013, 10:54
Да ще станат слаби. Маточника да е запечатан. Най-добре около 10-тия ден.

krasimir00
22.05.2013, 21:37
Ще отслабне основния кошер,но пак има вероятност да хване слънчогледа.Тази година направих доста отводки,по две от семейства(10 рамкови дадан блат)на по три рамки.Няколко дни след като направих отводките и отворих основните семейства,се оказа че вътре има голямо количество пчели висящи на гроздове зад преградната дъска.За 6-7 дни ми изградиха по 5 основи и след някой друг ден ще им сложа магазини.Явно голяма част от пчелите от отводките са се върнали в основните си кошери.Въпреки това в отводките останаха достатъчно пчели за да могат да си топлят пилото.Маточници за отводките си произведох с Йентеров апарат.Не е препоръчително да се чака отводките сами да си произведат майки.

pep4o93
22.05.2013, 22:41
Защо не е хубаво да се чака те да си направят маточници.Защото става бавно ли?

krasimir00
22.05.2013, 23:39
Едно че става бавно,друго че майката няма да е много качествена,а има и голяма вероятност да се излюпи някоя полу пчела-полу майка и в крайна сметка семейството да стане търтовка.Можеш да отвориш отводката на четвъртия ден след като си я направил и да унищожиш всички запечатани маточници,и да оставиш само отворените.По този начин значително се намалява вероятноста да се излюпи нещо смесено между пчела и майка.Можеш към 7-8 ден да отвориш отводката отново и да избереш няколко добре изглеждащи маточника които да оставиш,а останалите по- малките да ги махнеш.Ако прецениш можеш да използваш някой от оставените маточници и за втора отводка.

pep4o93
23.05.2013, 00:35
А на кой ден е най правилно да взема маточник и да го придам на другата отводка?
Мерси за полезните отговори.

Nik_m
23.05.2013, 17:55
Пристигнаха ми първите три отводки, но за съжаление при пътя една рамка пропаднала в едната отводка и убила голяма част от пчелите и майката не намерих.
Отводките са много силни 3 пити с пило и 5 с пчели, направо извират :)
Въпроса ми е ако майката е загинала и тя, дали да ги оставя да си произведът сами(има пресно пило) или да и купя от магазина.
Интересно ми беше, че веднага след настаняването почнаха да работят, мислех че ще и трябва време да свикнат с новото жилище.

Nik_m
27.05.2013, 18:06
Днес отворих да видя ако е умряла майката да изрежа малките маточници, за моя голяма радост на втората пита видях пресни ларви :)
Имал съм късмет успяла е да се скрие някъде.
А в другата отводка майката я бяхме затворили в клетка и като отворих клетката видях вътре една топка умрели пчели, след като изсипах топката на дъното, топката се размърда и от вътре излезна майката невредима.
Пчелите правят всичко възможно да предпазят майката.

evgeni.filimonov
27.05.2013, 20:39
20 минути след като настаниш отводката на новото място - започват да носят прашец.

Вълчан
28.05.2013, 17:13
Моя съвет е когато се прави отводка, без да имаме готов маточник или майка в клетка.ВИНАГИ да се изважда майката в новата отводка. Това се прави, защото в отводката няма пчели в добро съотношение на възрастовата структура и микроклиимата се подържа много по добре. Пчелите винаги избират най-добрата личинка-яйце на която да заложат промяната и в майка!

armancho1
22.06.2013, 18:39
Отводката ми е с 4 пити пило и една пълна с мед, но когато сложих основата преди 3 седмици започна да гради от страната към другите пити и почети покри цялата основа но тънко а от дръгата страна съвсем малко петно с диаметър около 5см и от тогава до сега нищо не се е променило преди 3 дни и сложих меден сироп за да я подхраня малко. Все още не мога да разбера защо спря градежа. Вие какво мислите?

Димитър Бонев
22.06.2013, 18:51
Липса на принос, проблем с майката.Добре си направил, че си я подхранил.

armancho1
22.06.2013, 19:21
Сега като се замислих малко и ми хрумна нещо, понеже си произвеждаха сами майка и мина доста време докато се излюпи първото пило и ме съмнява, че те са почнали да градят, но след като са минали по реда си да градят сега вършат друга работа. Явно трябва да почакам новото поколение!?

FVCVS CAESAR
22.06.2013, 20:08
По-скоро трябва да почакаш да цъфне слънчогледът, ако при вас има такъв. Ако няма обилна паша или обилно хранене със сироп, не се надявай да има градеж...

armancho1
22.06.2013, 20:47
Другите ми кошери градят стабилно, тази година нямах много изградени магазинни рамки и 70% бяха с основи и дори най слабия почети ги е изградил. Дано да е от пашата сланчогледа ми е до гъза и до края на месеца се надявам да започно да цъфти.


И като стана въпрос за магазини, мога ли да ви помоля за съвет два от кошерите ми почети са си напълнили магазините, остават тук там по края на 1-2 пити да се запълни, и сега се чудя да изчакам да го запечатат и да го извадя или да сложа под тях нови магазини, защото тъкмо ще стане слънчогледа а те ще трябва да запечатват и няма да има къде да събират вие какво ще кажете ?

Димитър Бонев
23.06.2013, 12:08
Сложи отдолу втори магазин.

evgeni.filimonov
24.06.2013, 09:47
Когато по крайните пити има налят нектар, задължително се слага допълнителен магазин. В противен случай , губиш продукция и затормозяваш пчелите.
Ако е с изградени рамки, аз го слагам отгоре, ако е с ВО, го слагам под пълния. Ако нямаш допълнителен магазин - изпръскваш добре запечатаните рамки и ги връщаш обратно.

estabien6
24.06.2013, 10:14
А защо ако е с изградени е отгоре?Не мога да взема решение crying;

evgeni.filimonov
24.06.2013, 10:58
Аз следвам наученото от книгите на Венер и Лонин. Когато върху плодника има магазин с мед, то това за пчелите е медова шапка и по този начин не трупат много мед в гнездото и не блокират майката. Слагам поредния магазин над пълния и когато го залеят с нектар, разменям местата и пълния отива отгоре за дозапечатване. След изпръскване на пълния магазин го връщам пак отгоре и чакам отново да го налеят с нектар, стига да продължава пашата. А в книгата на Лонин пише, че всеки следващ магазин се слага отгоре. Например ако имаш 2 магазина и втория са го наляли с нектар и по крайните пити, то слагаш трети отгоре. Когато запчонат да работят в третия магазин, това означава , че първия вече е запечатан. В момента имам такова семейство и в събота ще разбера дали е така, макар, че надникнах вчера в първия магазин и гледката беше добра.
Според мен многото мед над семейството, допринася за това пчелите да бъдат по спокойни и по работливи. Също така по този начин винаги вадиш добре узрял мед.

Ruslan
24.06.2013, 15:28
Гена, прав си, но за да не трупат мед в плодника, има едно условие(според Венер), а то е да има ХР над плодника.Според него ако няма, не се получава ефекта на медовата шапка.Няма ли ХР, пак трупат мед в плодника.Както знаеш аз експериментирам с един ЛР с такава медена шапка(хранителна надставка)и ХР над плодника.Наистина в този случай, меда в плодника е много малко.Други неща не се получават от това което е писал Венер, ама това е друга тема ... :D
Иначе съществуват двете мнения(както за доста неща в пчеларството, едното празния магазин се слага под пълния, според други обратно.
Ще взема да пробвам сега като вадя с няколко празни, сложени върху пълния wink;

armancho1
27.06.2013, 10:05
Сложих магазините отдолу, но нямам изградени пити и им сложих основи за градеж и свалих от горните(пълните магазини)по 3 по-празни рамки в долните и ги сложих като първи. Напръсках със сироп вече има чат пат цъфнал слънчоглед. Чакам резултати дано са полужителни и успеят да изградят основите ако не ще си помогнат за догодина. Пак ще пиша като има развитие.