PDA

Виж пълната версия : Дали има майка



lidid
28.07.2011, 12:41
За първи път пша във форума като съвсем начинаеща. На 12.06 11 г. си закупихне кошери с млади оплодени майки, при транспорта някои от рамките се бяха разместили и при прегледа на 26.06 единият кошер беше заложил свищеви маточници, а и майката не я видяхме, на 02.07 при прегледа имаше проядени маточнци и предположихме, че се е илюпила майка - до 15.07 нямаше снесени яйца и сложихне пресни яйца от друг кошер за проверка - те бяха запечатени и нямаше заложени маточници, но до 24.07 няма яйца. Това което тредполагам е ,че майката не е олодена и ако придадем нова оплодена няма да я приемат, но основният проблем е че не е можем да разпознаем майката (ако я има) поради това, че сме виждали само белязани оплодени майки. Безпокия се че мина доста време и да не изгубим кошера. Моля за съвет какво да се направи.

buci59
28.07.2011, 15:34
След като не можеш да разпознаеш майката от другите пчели,просто повикай по-опитен пчелар да ти помогне.В зависимост от резултата ще помогнем с нужния съвет.

Shine
29.05.2012, 15:44
Добър ден на всички (или вечер). Искам да попитам как да разбера дали майката е в кошера или не. Имах 2-3 рамки с маточини взех едната взех 1 с прашец и 1 с мед и ги сложих в нов кошер . И така въпросът ми е как да разбера къде е майката трудно я разпознавам а и нито един от кошерите не жужи смисъл пчеличките не са с крилете на горе и да пърпат . Унищожих другите маточини но сега искам да разбера как да намеря майката и дали тя е в плодното сандъче или в главният кошер.

Alex77
29.05.2012, 16:10
Намираш я, ако можеш или изчакваш 2-3 дни и проверяваш къде има прясно снесени яйца.
Но според мен, ако добре съм разбрал ситуаията, кошера е тръгнал към самосмяна и ако оставиш маточници и на двете места, ще е най- добре. В такъв случай не е от голямо значение точно къде е майката. Тя ще бъде сменена така или иначе.

Shine
29.05.2012, 16:22
да но тя няма и една година скорошна е и е презимувала и затова не искам да я сменям

Alex77
29.05.2012, 16:46
Пчелите усещат неща, които ние не можем..!
Ако, все пак, много държиш да си я пазиш, трябва да я намериш, да прехвърлиш всичките маточници на едно място, а майката да я оставиш на другото, но нямаш никаква гаранция, че пак няма да заложат за самосмяна по- нататък.

Shine
29.05.2012, 21:28
да но не мога да разбера къде е тя е малка ... и как да разбера дали е в основният кошер или в нуклеуса ?!

evgeni.filimonov
29.05.2012, 21:31
Скоро научих нещо интересно, че при такова продължително лошо време, една от характерните черти на местната порода пчели и то положителна черта е- да правят самосмяна, вместо да изпадат в роево състояние. При мен две от семействата и то с добри майки, заложиха в плодника по един единствен маточник, който качих в трети корпус и смятам да го оставя да се излюпи. Сега ако пак са заложили, значи наистина искат да сменят майката, но се съмнявам че при днешното оправяне на времето и очакваното затопляне плюс полуделите от цъфтеж ливади - мисля, че няма да намеря маточник за самосмяна в плодника.

evgeni.filimonov
29.05.2012, 21:34
да но не мога да разбера къде е тя е малка ... и как да разбера дали е в основният кошер или в нуклеуса ?!

След известно време ще разбереш по състоянието н апчелите, ако са разтревожени, значи нямат майка. Издават странен шум. Но може и да не издават, ако си имат маточник за който са се грижили до момента на пренасянето.
Маркирайте си майките, за да ги намирате по лесно.

Пламен Ганев
29.05.2012, 22:32
Слагаш рамка с прясно пило и след ден ще разбереш дали има майка!?Ако има маточници-няма!

Shine
29.05.2012, 22:52
за сега нямам открито пило вчера го преглеждах когато правих отводката и отстраних всички маточници и незнам дали не грешя но май са свещеви маточници .. а днеска като ходих да преглеждам нуклеоса мисля че видях само 2 килики незапечатано пило и въпросат ми е дали може майката да е там и да си снася или просто е снесла и се е махнала когато правих отводката вчера защото е едричко пилото не е като оризово зрънце а по голяма ... а на самият основен кошер сложих 2 пити за изграждане не чух да паркът постоянно с криле и даже мисля че си работеха нормално но лично аз немога да разбера къде е майката и утре сигорно пак ще прегледам за маточници и ако има ще ги махна не знам дали е правилно ,,, а и майката мога ли да я бележа с коректор ?

Владо-Gillan
29.05.2012, 22:58
щом работят майката е там, провери в магазина за майката

Димитър Бонев
30.05.2012, 10:51
Скоро научих нещо интересно, че при такова продължително лошо време, една от характерните черти на местната порода пчели и то положителна черта е- да правят самосмяна, вместо да изпадат в роево състояние. При мен две от семействата и то с добри майки, заложиха в плодника по един единствен маточник, който качих в трети корпус и смятам да го оставя да се излюпи. Сега ако пак са заложили, значи наистина искат да сменят майката, но се съмнявам че при днешното оправяне на времето и очакваното затопляне плюс полуделите от цъфтеж ливади - мисля, че няма да намеря маточник за самосмяна в плодника.
При мен два кошера бяха тръгнали към самосмяна при предишното влошаване на времето и тъкмо се зарадвах, че ще имам хубави маточници за отводки, времето се пооправи за два-три дни и ги изгризаха.Майките доста добре си работеха, но ми направи впечатление, че за този период от лошо време доста бяха ограничили снасянето. Времето се оправи и само за два дни бяха осеменили де що има свободно. Сега след последната поредица от дъждовни дни не съм ги гледал, но предполагам, че ситуацията ще е сходна. Вчера летяха като за световно. На улук се отпраявяха към рапицата, която интересно още не е прецъфтяла.

Shine
30.05.2012, 11:31
мерси за съветите надявам се всичко да тип топ и имам един друг въпрос... имам един дълак кол и нанего една забита дъска по грапавичка отдолу и има една восъчна основа на него и се чудя ако го просна до някой кошер дали рояка ще се засели там .. а не да обикалям гората и да търся или кое е най ефикасният метод за роене?

evgeni.filimonov
30.05.2012, 18:58
При мен два кошера бяха тръгнали към самосмяна при предишното влошаване на времето и тъкмо се зарадвах, че ще имам хубави маточници за отводки, времето се пооправи за два-три дни и ги изгризаха.Майките доста добре си работеха, но ми направи впечатление, че за този период от лошо време доста бяха ограничили снасянето. Времето се оправи и само за два дни бяха осеменили де що има свободно. Сега след последната поредица от дъждовни дни не съм ги гледал, но предполагам, че ситуацията ще е сходна. Вчера летяха като за световно. На улук се отпраявяха към рапицата, която интересно още не е прецъфтяла.[/quote]

И аз имах едно такова семейство с почти никакво открито пило, при положение, че имаше 3 рамки празни за снасяне. Сложих тези рамки сред запечатаното пило и нещата се нормализираха.

Shine
30.05.2012, 20:20
днеска направих една проверка просто да видят как се развиват ,,, та гледах за открито пило за да съм по сигурен че майката е там и исках да дам още една пита с мед и прашец на отводката но не можах да намеря пити с толкоз много прашец но нямаше на какво се дължи това?

evgeni.filimonov
30.05.2012, 21:09
Приятелю, постарай се да пишеш отчетливо, разбираемо.
Какъв мед искаш и какъв прашец - от 3 седмици времето е отвратително. Ако не ги храниш, ще изядат не само меда и прашеца, но и пилото.

Shine
30.05.2012, 21:28
храня ги аз и то постоянно като вали или като не става за паша

zayo
30.05.2012, 22:53
Скоро научих нещо интересно, че при такова продължително лошо време, една от характерните черти на местната порода пчели и то положителна черта е- да правят самосмяна, вместо да изпадат в роево състояние. При мен две от семействата и то с добри майки, заложиха в плодника по един единствен маточник, който качих в трети корпус и смятам да го оставя да се излюпи. Сега ако пак са заложили, значи наистина искат да сменят майката, но се съмнявам че при днешното оправяне на времето и очакваното затопляне плюс полуделите от цъфтеж ливади - мисля, че няма да намеря маточник за самосмяна в плодника.
При мен два кошера бяха тръгнали към самосмяна при предишното влошаване на времето и тъкмо се зарадвах, че ще имам хубави маточници за отводки, времето се пооправи за два-три дни и ги изгризаха.Майките доста добре си работеха, но ми направи впечатление, че за този период от лошо време доста бяха ограничили снасянето. Времето се оправи и само за два дни бяха осеменили де що има свободно. Сега след последната поредица от дъждовни дни не съм ги гледал, но предполагам, че ситуацията ще е сходна. Вчера летяха като за световно. На улук се отпраявяха към рапицата, която интересно още не е прецъфтяла.

Преди четири дни в един от кошерите ми имаше дава перфектни маточници за самосмяна.Днес го отворих с намерение да си направя отводки, но уви от тях нямаше и следа. Направи ми впечатление, че бяха изградили доста маточни чашки.

Димитър Бонев
31.05.2012, 15:30
Гледай да не ги заредят, че тогава ще е по-трудно.

Shine
31.05.2012, 19:47
здравейте вече имам и майка на отводката днес се роди drinks; и я подхраних та сега въпросът ми е как да я маркирам ,,, нямам килийки за нея и не мога да намеря как да го направя ?

Димитър Бонев
31.05.2012, 21:29
Недей сега да ръчкаш кошера за щяло и нещяло. Остави ги на спокойствие десетина дни, защото иначе радоста ти може да е напразна.

a.georgiev
02.05.2013, 20:14
Пчелар съм от тази година и съм доста неопитен още.
В единият от кошерите ми няма пило няма маточници не видях и майка магазините са почти пълни дали има майка а не я виждам и ако няма как да процедирам.
Благодаря предварително

Владо-Gillan
02.05.2013, 21:30
От каква паша са пълни магазините?Според мен майката е блокирана или вече кошера е изройл

krasimir00
02.05.2013, 21:30
Здравей колега.Ако не можеш да откриеш майката визуално,най сигурният начин да разбереш дали има налична такава ,е като сложиш на въпросното семейство една рамка с младо открито пило взето от друго семейство.Ако след няколко дни видиш че на рамката с откритото пило има заложени маточници,значи семейството няма майка,ако пък пчелите не заложат нищо,значи кошерът ти има майка,която или по някаква причина е сдала багажа и е спряла да осеменява,което е по малко вероятно по това време на годината,или пък има млада неоплодена майка.

a.georgiev
03.05.2013, 07:39
Мерси за отговора и на двамата.
С паша от рапица има мед в магазините .

Владо-Gillan
03.05.2013, 08:28
Мерси за отговора и на двамата.
С паша от рапица има мед в магазините .
Кошера е изроил, мога да се обзаложа.Гаранция имаш млада и неоплодена майка, но не я виждаш защото сега е много малка и дребна.До няколко дни като се оплоди, като я захранят и пронесе ще наедрее и ще я откриеш бързо.

a.georgiev
03.05.2013, 08:39
Добре сега да почакам ли малко да видя дали има нова майка или да сложа открито пило.

lubol
03.05.2013, 15:16
Сложи една пита с открито пило. И извади меда от плодника.:
1. Ако имаш млада и неоплодена майка- това пило ще подсили семейството, след 3-4 седмици когато се очаква спад в пчелите. Извадения мед ще освободи място за снасяне.
2. Ако няма - маика ше заложат маточник, не е най добрия начин за производтсво на майка но ще стане. И ако заложат маточник след седмица сложи още една пита с смесено пило (открито и запечатано)

a.georgiev
07.05.2013, 23:02
Колеги сложих открито пило,след 4 дена проверих положението нито маточник има заложен нито има снесено прясно пило нито майка видях, само пило с търтовка дали да пробвам с още една рамка с пило да сложа или майка да купувам

Драгошинов
07.05.2013, 23:37
Според мен, викни някой по-опитен при прегледа на кошера, защото нещо не се връзват обясненията ти. Ако наистина няма майка, има достатъчно признаци за това и откъде разба, че има търтовка?
Малко вероятно, но е възможно да е останал без майка, то тогава пробвай да придадеш 3-4 люпещи се маточника, дано това проработи.

a.georgiev
08.05.2013, 01:02
има само търтеeево пило на това викам търтовка не знам дали е правилно

ivootur
08.05.2013, 16:13
Най-вероятно семейството е правило самосмяна,но майката не се е оплодила или е загинала докато е била навън.Щом има само търтиево пило вероятноста да е станал търтовка е огромна.Извади всички пити от плоднима и магазините и изтърси пчелата в плодника.Остави я така 2-3 дни,след това върни питите и предай оплодена майка,ако нямаш такава пробвай със зрял маточник или пита с разнородно пило,където да има яйца и ларвички.След седмица прегледай за резултат.

Димитър Бонев
08.05.2013, 21:16
Или има майка търтовка. Прегледай внимателно пита по пита. Ако има майка, затова не залагат маточник.

borko_21
17.05.2013, 16:14
направих нова отвотка с маточник.майката се е излюпила. преди два дни забелязах и първите ларви, но проблема е, че в някои килики има по две яйца.Дали е ТЪРТОВКА или майката все още не е в кондиция.като преглеждах питите неможах да я забележа.

Димитър Бонев
17.05.2013, 19:36
Често се случва младите майки да правят такива магарии

zayo
17.05.2013, 20:45
направих нова отвотка с маточник.майката се е излюпила. преди два дни забелязах и първите ларви, но проблема е, че в някои килики има по две яйца.Дали е ТЪРТОВКА или майката все още не е в кондиция.като преглеждах питите неможах да я забележа.

Споко, както казва колегата Бонев, при младите майки които тепърва пронасят се случва често.

borko_21
30.05.2013, 13:48
отвотката е търтовка и се наложи стръскване на кошера.