PDA

Виж пълната версия : Майката избяга от апарата на Никот



Mateev
02.05.2013, 14:18
Вчера направих моя първи опит в майкопроизводството и той завърши трагикомично. Пуснах майката в апарата и я затворих с прозрачното капаче, в което има отвори с размер на ханеманова решетка. Днес гледам, че майката е избягала, без да снесе нито едно яйце.

Някакви идеи как да накарам майката да снесе яйца въре в апарата на Никот, без да бяга?

ianev
02.05.2013, 15:18
http://vbox7.com/play:ma8f93dfc8

Mateev
02.05.2013, 15:21
Точно от това филмче се учих, но явно майката не го е гледала.... :D

galin_f
02.05.2013, 18:15
То в днешно време какви ли не некачествени неща се произвеждат. Копират някое изделие наизуст, без мисъл и точност, и се пуска на пазара на примамлива цена.
Другия вариант е майката да е джудже или Худини :D
Проба грешка и нещата се получават. В тази насока при мен никога не са ставали от първия път.
Аз пък пак с Йентеров се главоблъскам ама накрая пак ще ми писне и ще прехвърлям ларви.

Mateev
02.05.2013, 18:34
Майката е видимо по-голяма и по-дълга от останалите пчели. Маркирана е, така че няма грешка. Семейството е едно от най-силните и най-кротките. Майката е жизнена и бърза. Направихме си надбягване, докато я хванем.

Никъде обаче в инструкциите не пише, че трябва да се търсят семейства с дебели и затлъстели майки....... :D :D :D

Въобще тези ханеманови решетки работят ли или не? На някой друг да му се е случвало майка да мине през ханемановата решетка?

Mateev
02.05.2013, 18:41
Днес сменихме кошера с друг и отново арестувахме майката в апарата на Никот. Да видим утре дали и новата майка пак ще ни изиграе някакъв номер...........

Иначе пчелите работнички не си поплюват и бясно са започнали да градят килийки около апарата на Никот.

Mateev
02.05.2013, 18:46
... Аз пък пак с Йентеров се главоблъскам ама накрая пак ще ми писне и ще прехвърлям ларви.

Имам и Йентеров апарат, но засега отлежава в един кошер да го "оближат" и да му изградят килийките. След няколко дена ще пробвам и с него. Дано да се окаже по-свестен....

Все повече започвам да се убеждавам, че пчелите не гледат филмчетата, които ние гледаме, и не четат форумите, които ние четем ..... drinks; drinks; drinks;

Георги Георгиев
02.05.2013, 19:09
Матеев на мой приятел също му избяга майката и сложи апарата в друг кошер и работата заспа. drinks;

s3s3s3
02.05.2013, 19:28
Така е колега. Както се казва: " това което го пише в книгите , не расте по нивите ".
Майкопроизводството е " висшия пилотаж " в пчеларството. Ако произвеждаш майки само за да видиш " как става" предполагам, че ще постигнеш някакви успехи, но да селектираш определени качества на този етап се съмнявам да успееш.

scutellator
02.05.2013, 20:45
Майкопроизводството е " висшия пилотаж " в пчеларството.

Мен ако питаш е детска игра, особено в сравнение с отглеждането на търтеи.

Висшия пилотаж е в съвсем друга насока - например как да извадиш 4х мед от съседа, включително и детайли за които често дори не е загатнато в книгите ( може би тези които ги пишат хал хабер си нямат от "висшето" пчеларство) .