PDA

Виж пълната версия : ПРОБЛЕМ С ПИЛОТО



nelly
27.04.2013, 15:25
При последния оглед на кошерите в единия забелязах, че пилото е смесено. Между килийките с пчели работнички има и търтеево пило. Почти наравно са. На какво се дължи това и какви мерки да взема?

Димитър Бонев
27.04.2013, 20:39
смяна на майката.

nelly
27.04.2013, 21:47
Мерси drinks;

peychev
28.04.2013, 12:00
При последния оглед на кошерите в единия забелязах, че пилото е смесено. Между килийките с пчели работнички има и търтеево пило. Почти наравно са. На какво се дължи това и какви мерки да взема?

Това в една рамка или е във всички ?

nelly
28.04.2013, 12:35
Да, във всички и пилото е разположено не където е нормално, а в страни.

Ако предизвикам тиха смяна,няма ли да е рано. Има ли по това време вече търтеи. Кошерите са в Стара планина.

FVCVS CAESAR
28.04.2013, 12:53
Може причината да е голямото количество търтееви килийки по питите и недостиг на работнически? Ако семейството е достатъчно силно, вече е нормално да отглежда търтеи, а ако работническите килийки са запълнени с пило, мед и прашец, майката ще снася неоплодени яйца в търтеевите килийки. То е като при кокошките - като я напъва отвътре, трябва да ги снесе тия яйца някъде.
Не знам обаче при теб какво е положението - инфото е недостатъчно.

nelly
28.04.2013, 13:12
Така е, направи ми впечатление, че складират прашеца не в крайна пита, а на мястото на пилото. Имаше и стар мед, но тези килийки ги разпечатах. Кошерът не е слаб.

FVCVS CAESAR
28.04.2013, 13:36
Пчелите не складират прашец в търтеевите килийки и може затова при теб те да остават свободни, а майката ако няма избор, снася в тях...

nelly
28.04.2013, 19:30
При първа възможност ще отида и ще сложа основи за градене и ще видя какво ще стане. Имаше яйца, ако има проблем предполагам, че ще "заложат" нов маточник.
Имам три пчелни семейства и за това всяко ми е ценно.

Ще ме прощавате, но не съм добра в терминологията. blush;

спартак
28.04.2013, 20:20
Слагай строителна рамка. Ако си на 12 рамки слагай две.Не бързай да сменяш майката.

jorors
28.04.2013, 21:01
Тази майка веднага бих я сменил.Няма какво да я чакаш.

evgeni.filimonov
28.04.2013, 21:11
Да, във всички и пилото е разположено не където е нормално, а в страни.

Ако предизвикам тиха смяна,няма ли да е рано. Има ли по това време вече търтеи. Кошерите са в Стара планина.

Има вече търтеи.

nelly
08.06.2013, 10:30
Все още не мога да кажа , че всичко е наред с кошера. Смениха си майката, новата започна да снася, след което намерих мъртва майка на прелката. Отворих кошера и се оказа, че отново са заложили маточници. Вече имам нова майка, която започна да снася нормално. Защо убиха предишната млада майка не ми стана ясно и се опасявам да не стане същото с новата. Не бях ги отваряла, не ги бях безпокоила с нищо, не е оставал без майка, за да има търтовка.

Сложих и нови основи за градене, но те много не им се израдваха, едвам едвам ги градат. Предполагам, че покрай смените няма достатъчно млади пчели.

Освен това забелязах, че пада сянка от едни съседски дървета и го преместих на два пъти са по 20 см напред. Повече незнам какво да направя. Ще чакам да видя какво ще стане.

evgeni.filimonov
10.06.2013, 10:03
Времето не беше стабилно и нямаше добър приток на нектар и затова не градят бързо. Масово пчелите са на поилките. Ливадите цъфтят, но цветята не пускат нектар, трябва да позагрее. Вече виждам пчели по мащерката, това е добре. Аз имам контролен кошер и от 2 седмици не е мръднал изобщо нагоре. От вчера започнаха масово да летят и носят. Поне при мен в полупланинския район е такава ситуацията.