PDA

Виж пълната версия : ПИТИ ИЗГРАДЕНИ БЕЗ ОСНОВА



s.gergowski
24.04.2013, 07:02
от няколко години гледам пчели
ам пчелар още немога да се нарека ма се пак ще пусна резултата от някои друг експеримент дет си направих през тези няколко години и резултатите.
Та аз работя с дадан блат и пробвах на магазинните рамки да сложа една тясна лента от основа залепена на горната летва на рамката за да покажа на пчелите къде да си направят далака
след няколко дни имах една прекрасно изградена магазинна пита след още няколко дни беше пълна с мед и запечатана при центрофугиране не се разпадна и започнах така да процедирам за магазините се пак не ме интересува стоковия мед в какви килиики бива събиран.
При плодниковите пити правя същото нещо само като хвана рояк и то само 1 рамка и придавам по този начин направена защото на втората вече започват търтееви килиики да градят

М.Петров
24.04.2013, 07:57
Браво,колега и аз ще пробвам на магазините,че кашона с основи намалява.Аз преди слагах 9 рамки в магазина сега почнах 8,одебеляват ги и майката не снася там.Най много на долния край да снесе някое търтейче.
Рамките разбира се имат тел нали,че после трябва да ги събирам от стената на центрофугата :D

Ангел Йосифов
24.04.2013, 08:29
От няколко години слагам голи рамки(без восъчни лентички) в магазините през две-три,но никога несъм ги центрофугирал.Имайки в предвид съдържанието на во.не искам да тровя семейството си и близките.

Змея
24.04.2013, 11:56
От няколко години слагам голи рамки(без восъчни лентички) в магазините през две-три,но никога несъм ги центрофугирал.Имайки в предвид съдържанието на во.не искам да тровя семейството си и близките.

Обтелени ли са рамките?

Ангел Йосифов
24.04.2013, 12:42
Не.Сед като ги запечатат ги нарязвам за консумация.

s.gergowski
24.04.2013, 18:49
да колега обтелвам рамките така както когато слагам цяла основа само че вместо основа слагам само 1 лентичка от основа а в магазина слагам 10-11 рамки за да не ходи маиката да снася по 12 слагам само ако ползвам магазина за полукорпус или да си направя отводка без да отслабвам по какъвто и да било начин семеиството даже и по време на главна паша

nikola.vladov
03.08.2015, 21:43
Аз слагам една тел по средата хоризонтално на магазините и става за радиалната (без основа). Ако има два тела хоризонтални вече е супер. Градят търтееви, но докато не се е качила майката горе е ОК. Търтеевите я привличат в магазина. Гледам по време на силна паша да го правя, за да може да я блокират и да сложат мед. Ако е с мед и да са търтееви не пречи.