PDA

Виж пълната версия : НЕ СПОДЕЛЕНАТА "ИСТИНА" В ПЧЕЛАРСТВОТО



Ангел Йосифов
21.04.2013, 20:28
Матеев,в една друга тема спомена ,че работниците "шушукат" та каак смяташ да запазиш тайната ако нее тайна.

Mateev
21.04.2013, 20:33
Не е никаква тайна. Не казвам, защото знам че ще ме оплюете, ако ви кажа че НЯМА НУЖДА ОТ ОБТЕЛВАНЕ, защото има по-добър метод и аз вече го прилагам.

Много хора можеха да стигнат до моето мнение, ако си бяха направили труда да сложат една рамка с восъчна основа в термокамера и да я загреят до 35 градуса. И това, което видят, щеше да ги накара да се замислят. А то се вижда - ОБТЕЛВАНЕТО ПРЕЧИ или най-малкото с нищо не помага. Основите се измятат странично благодарение на топлинните разширения. Ако пчелите ги изградят така, от едната страна ще има килийки с дълбочина 7-8 милиметра, а от другата - 12-13 милиметра. Как мислите - това добре ли е за майката и за пилото?

Колко от вас са мерили дълбочината на килийките на собствените си пити? Еднаква ли е тази дълбочина и от двете страни? Ако не е, как може да се направи еднаква? Обтелване - явно не. Армиране с мрежа - СЪЩО НЕ. Както телта, така и мрежата се разпускат и измятат при 35 градуса по целзий.

Обикновенно една рамка се прави (произвежда) при 20 градуса, а се гради при 35 градуса. Тези допълнителни 15 градуса разпускат и измятат основата и ефекта е най-силен в нейната централна част, където отклонението може да надхвърли 3 или дори 4 милиметра, а това е СТРАШНО МНОГО !!! Това го видях в камерата със собствените си очи.

Ангел Йосифов
21.04.2013, 20:42
Днес гледах подобен клип-залепване на во за четирите летви без тел.Но темата тук е друга.

s3s3s3
21.04.2013, 20:44
http://warre.biobees.com/ Tук колегите биха казали, че няма нужда дори от рамки и восъчни основи.

todorksavov
23.04.2013, 07:06
И какво ще стане като се завърти в центрофугата тази неоптелена и новоизградена пита? sleepy;

Димитър Бонев
23.04.2013, 07:13
най-напред трудно ще стигне здрава до центруфигата, но дори и да стигнеще се избуши от центрубежните сили. Пробвано е. Най-слаборо място е в средата на питата, но мисля, че много се отклонихме от темата и модераторите ще ни направят основателна забележка.

Mateev
23.04.2013, 07:29
А сега си представете, че този, който предлага необтелена пита, не е чак такъв глупак, какъвто си го мислите. Въобще не знам защо повечето "специалисти пчелари" са си въобразили, че всички останали освен тях са или глупаци, или деца от детската градина.........

Крайният ефект от това е, че мислещите хора не смеят да публикуват информация, защото веднага ще се появи поредният "специалист" с "безценните си забележки", които ги знаят дори и децата от първи клас. Аз лично до момента по-голямата част от ценната информация съм я получавал на лични съобщения. Защо ли хората, които имат ценна информация, не смеят да я пишат открито във форума, но са готови да я споделят в лични съобщения? Не страда ли форума от това?

И защо ли най-големите "специалисти" не могат да сглобят едно вярно изречение на Български език, без да допуснат поне няколко правописни грешки?

Румен Димитров
23.04.2013, 08:10
нека съпоставим изказвания:


Здравейте,

Нов съм в този форум. Въобще нов съм в пчеларството, но от известно време съм луднал и направо бих го окачествил като мания. Както и да е.

Както всеки един начинаещ пред мене стои дилемата да взема серия от решения - с какъв модел кошери да пчеларствувам, с какви рамки, с какво оборудване, с какви машини и т.н и т.н. Налага се да се вземат стотици решения и за да може те да са по-правилни се наложи да изчета де що форум намеря и де що книга намеря в България и по света. Респективно изгледах и де що клипове намерих (да е жив и здрав чичко Гугъл).
......

....и днешното :


.......
Аз лично до момента по-голямата част от ценната информация съм я получавал на лични съобщения. Защо ли хората, които имат ценна информация, не смеят да я пишат открито във форума, но са готови да я споделят в лични съобщения? Не страда ли форума от това?
.....

....та последно: чел ли си или са четеш?!?!?!?
....и като четеш сфащаш ли или ползваш постовете на другите за самоизтъкване и самохвалство ?!?!?

.....а ?!?!?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

....и Бонев е прав, тука за загинали и избягали семейства си говорихме, а не за предприемчивостта....
....то верно, засега този проблем ти е непознат.....ама само засега
wink;

N-2
23.04.2013, 09:51
Защо ли хората, които имат ценна информация, не смеят да я пишат открито във форума, но са готови да я споделят в лични съобщения? Не страда ли форума от това?
Попитай тези, които се свързват с теб на лични. После пиши, та и ние да разберем причината да не пишат ценната си информация.
Ние знаем само мотивите на някои, които на всеослушание обявиха, че няма да споделят ценна информация, която на тях им е струвала пари, със сульо и пульо.

Може би споделят ценната си информация поради симпатия към теб. Или причината не е толкова импулсивна, може би просто да завържат контакт с един успял бизнесмен /който не еднократно изтъкна сам това/, който контакт в бъдеще би могъл да им донесе ползи? Знае ли човек?

Mateev
23.04.2013, 15:56
Не могат ли администраторите и модераторите да озаптят РУМЕН ДИМИТРОВ !!!

Писна ми от просташките му мнения, от просташкия му жаргон, от просташкото му отношение и въобще от цялата тази простащина, която той налага във всяка една тема от форума. Всяко второ мнение е негово и в него освен простащина няма нищо друго.

Толкова ли е ценен този човек за форума?

Простащина, простащина и само простащина. Целия форум е придобил просташки облик и причината е една единствена - РУМЕН ДИМИТРОВ !!!

Не желая да отварям нови теми и да пиша за това, което вече съм го изследвал, проверил, измерил и т.н. И не желая не защото пазя някакви тайни, а защото знам, че простащината моментално ще се настани в моята тема и ще я направи да изглежда просташка.

Също така не желая да влизам в спор с РУМЕН ДИМИТРОВ, защото ако го направя, то това означава че съм се принизил до неговото ниво.

Умолявам администраторите и модераторите ВЕДНЪЖ ЗАВИНАГИ да премахнат простащината от форума, която простащина в момента се нарича РУМЕН ДИМИТРОВ.

Другия вариант е да си го държат като кадем, но да му отворят един специален раздел с име ПРОСТАЩИНА и да му дадат права да пише само там. Поне така ще ни развеселява.

При всички случаи обаче ПОВЕЧЕ НЕ ЖЕЛАЯ РУМЕН ДИМИТРОВ да ми цапа темите с простотии. Ако администраторите НЕ ГО ОЗАПТЯТ и продължат да го толерират, тогава просто аз ще се махна.

N-2
23.04.2013, 16:11
Румен Димитров не е проблем за форума, а проблем за Матеев.

Румен Димитров не е простак, а умен човек.
А това пречи на Матеев.

Mateev
23.04.2013, 16:20
Колкото до рамките:

Ами измислих си и си направих идеалната според мене рамка. Перфектна е като визия и като здравина. В нея има вградена скрита RFID лепенка против кражба и за нуждите на инвертаризацията и/или пчеларската информационна система, която вече създавам. Живот и здраве - ако Румен се махне, ще отворя теми и ще опиша всичко това. Ще има и снимков материал.

Рамката е съобразена с възможните сили, които предизвикват натоварвания и с посоката на тези сили (натоварвания). От горната и от долната страна восъчната основа е захапана и притисната от летвички и по този начин издържа на големи сили на измъкване както от собствената си тежест, така и от силата на центрофужене в радиална центрофуга. На странични сили не издържа, но то такива няма и откъде да се появят.

Температурните разширения също са премерени, изчислени и отчетени. За да е възможна някаква компенсация в двете странични рамки има прорези (канали) в които влиза восъчната основа, но в тях има около 1 мм луфт именно заради топлинните разширения.

Восъчната основа е нестандартна и нейните размери са специално пригодени за моята рамка - такава, каквато съм я измислил и изтествал. Цялата рамка е минала на топлинни тестове посредством замразяване във фризер и контролирано нагряване в термокамера с електронен терморегулатор. Изкривяванията са измерени и въобще всичко е надлежно документирано, като е използван научен подход към експериментите с изолиране и измерване само на един параметър в даден момент от време.

Обтелване реших да не слагам, защото експериментите с обтелени рамки показаха, че те имат същите температурни коефициенти на разширение, същите провисвания и въобще - същите недостатъци. Нещо повече - появиха се и допълнителни проблеми, които ги няма при необтелените рамки.

Армиране с мрежичка отпадна по същите причини - мрежичката с нищо не допринася за намаляване на разширенията или провисванията.

Единственото ново усъвършенствуване на технологията, по която се сглобява рамката и основата е това, че самото помещение се нагрява, за да може рамката да се сглоби в максимално изпънато положение при температура, колкото се може по-близка до тази вътре в кошера.

Направени са експерименти с изграждане на така направените рамки и основи. Няма никакво мръщене от страна на пчелите. Напротив - изградиха ги за норматив.

По въпроса със съмненията дали при центрофужене все пак няма да настъпи странично измятане?
Ами няма, по една много проста причина. Вместо да си правя труда да обтелвам хиляди рамки, много по-добре е да направя специални приспособления на гнездата на центрофугата, където рамките ще се притискат странично от опъната мрежичка от хромникелова тел. Това е всъщност "великата тайна" - ще модифицирам една центрофуга вместо обтелване на десетки хиляди рамки. При това тази модификация ще я направя само ако стане нужда.

При всички случаи обаче аз НЯМА ДА ОБТЕЛВАМ РАМКИ, независимо че целокупното пчеларско общество го е правило това 100 или 200 години.

А сега с молба към администраторите да изтрият постинга на РУМЕН ДИМИТРОВ, с който той ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЩЕ МЕ ОПЛЮЕ след малко.

medved68
23.04.2013, 18:23
матеев прави каквото си намислил и хич да не ти пука какво пише или пък мисли тоя кавал Р.Д.- мисли си че е ентелегент и нарочно пише като селяндур демек народен човек

Румен Димитров
23.04.2013, 19:34
Съгласен съм, че начина ми на изказ е малко в разрез с общо приетите етични норми, но в повечето случаи, по какъвто и начин да говоря, се придържам към темата в която пиша и никога не обиждам съфорумец!
Освен това във всеки мой пост се крие някаква насока или начин за решение на проблемите.
Има някои, които не винаги са в час с темите, ама не е моя работа да обсъждам нарушения на правилника!
Поставянето на условия и опити за психологично въздействие, също не правят чест, ама и това не е моя работа wink;

Относно "тестваните" в лабораторни условия рамки, ще кажа, че тестването не винаги може да даде реална представа за полевите условия в които ще се работи!
Малък пример е, ако дадения работник установи неналичие на шеф в обсега и запали цигара, за да си отдъхне. При този случай, извадените за центрофужене пити, ще бъдат в някакъв съд, който под слънчевите лъчи, ще темперира цяла пита по различен начин. Оттам ще се получат и t° аномалии при центрофужене в помещението със строго определена температура, което неминуемо ще доведе или до "свличане" или до "бушене" на питите.
Това е един от проблемите!
Можех и да го кажа с две думи, ама щеше да бъде прекалено лесно, готово решение, и вместо да се подложат нещата на научни експерименти, щяха да се представят наготово дадените резултати като "тествани изводи" wink;
Имам и други примери, ама ще чакам по-точни похвати, за да ги конкретизирам!

drinks;

Mateev
23.04.2013, 19:52
Каквото повикало - това се обадило. Ако мене не ме обиждат - няма да обиждам и аз.

Виждам че можеш да пишеш и разсъждаваш като нормален човек, какъвто и предполагам че си. Тогава защо беше всичко това?

Един - два пъти за майтап - бива. Всички ще те разберем. Твоето "детско" поведение обаче беше придобило параноични размери. Виждам че сега вече си "порастнал" и ще се радвам ако за в бъдеще водим диалог в дух на приятелство и взаимно разбирателство. Предполагам че не си лош човек и ако някога се срещнем и си стиснем ръцете - сигурно ще се майтапим и ще се смеем на искрите, които прехвърчаха помежду ни.

В бъдеще няма да те обиждам и няма да те предизвиквам, дори и ти предлагам приятелство, но ако пак се завърне оня другия Румен Димитров - нищо не обещавам.

Mateev
23.04.2013, 20:13
По въпроса с пчеларството аз вече научих урок номер 1, а той гласи:

1000 пчелари, 1000 метода на пчеларстване.

При това положение защо пък аз да не съм 1001-вия?

Важното е друго - нека да има различен начин на мислене, нека да има дори и разногласия по един или друг проблем. Ако обаче всички споделят един с друг какви експерименти са направили и какви резултати са постигнали, то тогава всеки ще има шанса да научи нещо ново, което може да му е от полза.

Няма смисъл хората да бъдат обвинявани, че са пробвали едно или друго нещо, което противоречи на всеобщите схващания. Нима живота не ви научи, че понякога дори и всеобщите схващания се оказват погрешни? Хубаво е човек да споделя, но не е хубаво да твърди, че неговото мнение е единствената абсолютна истина. Правилното е всеки един постинг да започва така: "Аз мисля, че това трябва да стане така" или "Аз пробвах еди какво си и се получи това или онова".

В никакъв случай не трябва да се започва с "Това са глупости" или "Това не е вярно" или "Това няма как да стане".

Mateev
23.04.2013, 20:15
начи не расчитай секи път на серйозни постове....кога темата или поста предполага към несерйознос нема къ да се изчепим и да съм у ред wink;
...и още нещо...не обичам да ми се налагат и правила....или ме приемат такъв....или преценяват, че моат и без мене......свет широк, форуме много....а Матеевци йоще повече wink; drinks;

Оооо господи....
Не съм набожен, но друго нищо не ми идва наум в момента....

Тогава ще пробвам друга стратегия:

Уважаеми г-н Румен Димитров,

Умолявам те в бъдеще да не се намесваш в моите теми. Не си ми интересен и не желая да ти чета писанията. Смятам в този форум да отворя теми на сериозни тематики и твоето присъствие в тях е нежелателно.

Ако толкова много искаш да се изявяваш в тази си светлина, отвори си специална тема за тази цел и да се надяваме, че ще си намериш почитатели да те четат. Аз обаче не съм от тях.

С уважение
Росимир Матеев

Румен Димитров
23.04.2013, 20:21
Матеев, извади си бастуна от задника, прочети ми подписа, за който се борих цел ден да остане цветен,.....и мисли малко по-разчупено!!!!
Успеха не винаги е в парите!!!

П.П. И спри да си променяш постовете след мой коментар, че имам вече 100 мВ с твои снимки на диалози от форума wink;

П.П.П. "Господ(и)" се пише с главна буква, според православната вяра wink;

N-2
23.04.2013, 20:29
Господ на всички езици мисля, че се изписва с главни букви.

Mateev
23.04.2013, 20:38
Това ли беше най-важното, което разбрахте от моя постинг?

N-2
23.04.2013, 20:39
И защо ли най-големите "специалисти" не могат да сглобят едно вярно изречение на Български език, без да допуснат поне няколко правописни грешки?
В отговор на тази забележка.

evgeni.filimonov
23.04.2013, 21:06
Аз пък мисля да изхвърля теловете и центрофугата.
Ще подавам ВО по време на пашата и то само в силни семейства и ще ми изграждат перфектни ВО. А колкото до центрофугата, ще вадя меда чрез пресоване и тогава няма да се нарушава структурата на меда, както се нарушава при центрофугиране. Да е жив и здрав един възрастен пчелар БХ , който ми даде тази идея. Има начин и рамката да отпадне и ВО даже, да остане само горната летва.
А колкото до колегата Матеев, ако спре да се дразни от това, че някой му се противопоставя, може и да се получат нещата.

Mateev
23.04.2013, 21:10
Аз просто исках мирно и тихо да споделям, без да ме обиждат на всеки втори постинг. Толкова ли е трудно това?

Ако някога реша да създам алтернативен форум, това ще е правило НОМЕР 1 - НИКОЙ НИКОГО НЕ ТРЯБВА ДА ОБИЖДА ПО НИКАКЪВ ПОВОД !!!

И ако някога се появи някой обиждач - забележка, след това предупреждение и накрая БАН ЗА ВЕЧНИ ВРЕМЕНА. Не може така заради няколко обиждачи да страда цял един форум.

Румен Димитров
23.04.2013, 21:15
Още от далечни времена мед и вино е добиван и правено чрез пресоване, явно и има защо най-хубавите природни продукти да са използвани по този начин. Преди време попадах на едни линкове за преси за вино и мед от преди хиляди години, ама пусто, не ги запазих!
Сегашното добиване е повече печалбарско, така, че пресован мед, би трябвало да се продава и на по-висока цена със съответния обозначителен надпис!
Друг е въпроса, че и този метод, също може да стане повод за спекулация.
Затова и по-добрия начин е основа произведена в същия пчелин, от който е добит восъка, изградена и запечатена пита с мед и в този вид да се предлага на пазара със съответните сертификати.
Пък клиента ако иска да си я яде така, ако иска да си я мачка или центрофужи.
Щом има домашни мини пекарни и мини мелници за хляб, шо да няма и домашна мини центрофуга за мед?!?!?

evgeni.filimonov
23.04.2013, 21:19
Аз просто исках мирно и тихо да споделям, без да ме обиждат на всеки втори постинг. Толкова ли е трудно това?

Ако някога реша да създам алтернативен форум, това ще е правило НОМЕР 1 - НИКОЙ НИКОГО НЕ ТРЯБВА ДА ОБИЖДА ПОД НИКАКЪВ ПОВОД !!!

И ако някога се появи някой обиждач - забележка, след това предупреждение и накрая БАН ЗА ВЕЧНИ ВРЕМЕНА. Не може така заради няколко обиждачи да страда цял един форум.

Слез на земята, не гледай от високо и наблегни на диалога - и приемай майтапа.

estabien6
30.04.2013, 11:15
Защо ли хората, които имат ценна информация, не смеят да я пишат открито във форума, но са готови да я споделят в лични съобщения? Не страда ли форума от това?
Попитай тези, които се свързват с теб на лични. После пиши, та и ние да разберем причината да не пишат ценната си информация.
Ние знаем само мотивите на някои, които на всеослушание обявиха, че няма да споделят ценна информация, която на тях им е струвала пари, със сульо и пульо.

Може би споделят ценната си информация поради симпатия към теб. Или причината не е толкова импулсивна, може би просто да завържат контакт с един успял бизнесмен /който не еднократно изтъкна сам това/, който контакт в бъдеще би могъл да им донесе ползи? Знае ли човек?е тук ИРИС е мноого права :D

estabien6
30.04.2013, 11:20
Румен Димитров не е проблем за форума, а проблем за Матеев.

Румен Димитров не е простак, а умен човек.
А това пречи на Матеев.тук отново разцепи ,просто адмирации ,перфектните отговори не само тук ,а и във всяка тема в този форум дори в тази в която не изказа нито едно мнение wink;

Димитър Бонев
30.04.2013, 13:08
По скоро причината е друга. Понеже сме си българчета и някой сподели своето виждане поне 10 души ще докарат от девет кладенеца вода да докажат колко не е прав. И понеже завистта е традиция в българския манталитет, ние мразим тези, които по някакъв начин са постигнали повече от нас. Освен това пчеларството не е точна наука. Във всяка една ситуация трябва да се действа според даденостите, които са коренно различни за всеки отделен случай. Аз вече бях доста остро нападнат от млади колеги, заради това, че се противопоставих на ползването на опасни за здравето и на пчеларя и на пчелите препарати за борба с вароатозата. Дори някой се осмели да ме нарече мерзавец. Е кажете как да споделяш информация, като някой, който хем не знае как да се справи с проблема, а като му дадеш рецепта скача като подплашено яре и те нарича с обидни епитети. Е за това много от участниците, включително и аз предпочитам да давам съвети на лични, не само на Матеев, но и на много други колеги, защото ми е крайно неприятно да се опитвам да доказвам, че нямам сестра.

estabien6
30.04.2013, 14:12
А вие господин Бонев сте най-големия радетел на пчеларството според мен .Аз не съм ползвал никога разни ленти и друга смрад до сега ,бихте ли споделили с мен рецептата си за борба с акара ,от мен да знаете jicama това е мноого добро срещу вароатозата Мексиканска ряпа или картоф би могло да се определи drinks;

Димитър Бонев
30.04.2013, 15:20
Рецептата Skutelator я е дал в тази тема от форума : http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2640&postdays=0&postorder=asc&start=30. Аз се ползвам от нея. Преди ползвахме препаратите и накрая квото е останало доубивахме с оксалова киселина. Питам се защо след като няма ефективност от тези препарати, а вече има и оплаквания че са открити и в меда(не е задължително да е третирано по време на паша, те се натрупват във восъка) защо трябва да даваме луди пари за да тровим и пчелите и себе си. Както виждате и аз като всеки от вас, съм научил нещо полезно от колегите във форума, за което им благодаря. Не съм радетел. Търся справедливост. Това ми заболяване е по наследство.