PDA

Виж пълната версия : ИЗКУПНИТЕ ЦЕНИ В БЪЛГАРИЯ



Ruddy30
20.04.2013, 21:30
Фирмите, който изнасят Българският мед и цените на който изкупуват меда от пчеларите в България.

Кой са фирмите,къде са регистрирани и кой са собствениците?
Кои определя цената на меда за износ?

Два много прости въпроса за да се докаже, че монополни фирми изкупуват 80% около 7000 тона на година и го продават на цени над 4.80 Евро

Поради намаляването на популацията цените на меда в Целият свят се вдига с над 30%. Призовавам всички пчелари от България да не продават меда си на монополните прекупвачи на цени под 3.80 Евро на непрероботен мед в тенекия. Изчакайте до средата на лятото за да дойдат купувачите.

Ако знаете нещо за фирмите кой са и къде са регистрирани моля да ни уведомите ще направим всичко възможно да работите с тях на реални Европейски цени. Не се заблуждавайте, че имало внос на Аржентински и Китайски мед. Този мед го разреждат с нашият . Имаме внос на Аржентински и Китайски мед около 200 тона. България добива над 7000 всяка година. 250 милиона лева всяка година, българският пчелар взема по малко всяка година. Коментирайте и ако знае някой информация за фирмите да ни посочи адреси.
Засега имаме две фирми , който са част от монополната схема.
''Кандела груп''
“Герада – ГМ” ООД

alex74
20.04.2013, 22:11
Ами със търсачката на Гугъл или друга търсеща машина се намират, ето една-http://www.apitrade.bg

Ruddy30
20.04.2013, 22:24
Пчелар голям ще стана :) Сега се уча :) Много ми харесва. Знаеш ли някоя фирма от прекупвачите?

Румен Димитров
20.04.2013, 22:48
Принципно, първо се става пчелар, после (след няколко години практика или чиракуване) се става търговец на мед!

Ruddy30
21.04.2013, 00:18
Надявам се Българският пчелар да се вразуми и да спре да продава българското злато за стотинки на няколко фирми от България.

Нашият мед е един от най хубавите в целият свят. Трябва всеки да опита мед от другаде и да прецени.

НЯкой знае ли кой яде 7000 тона мед? Каде отива Българският мед?

Mateev
21.04.2013, 05:01
Българският мед заминава основно за Германия.

Колкото до цените и фирмите - изкупвачи:

Не забравяй, че живеем в пазарна икономика. В нея никой никого не кара да прави нещо насила. Всичко става доброволно. Цената се формира автоматично и е в резултат на БАЛАНСА НА ТЪРСЕНЕТО И ПРЕДЛАГАНЕТО. Като не ти харесва тази цена - не продавай. Така леко ще промениш този баланс и може би ще я вдигнеш с хилядна от стотинката.

Ruddy30
21.04.2013, 18:34
Информацията излиза от мен. Аз лично разпитах Няколко Международни Пчеларски асоциации в Европа Рната е Английската другата е В Германия Асоциация на Европейските пчелни асоциации. Попитайте ако не вярвате Walter Haefeker Който е президент на асоциацията. Долу изпращам връзка. Засега се отгелямот този форум и този сайт. Тук само някакви чатари сте се наредили, който воабще нямате идея за какво иде реч. Има няколко форума в Facebook Пчелин е единият . Към администратора и собствениците на този сайт: Много хубав сайт и форум с много полезна информация може би най добрият в БГ , който съм срещнал, но моля ви ако искате да задържите истинските пчелари в контакт в този сайт ограничете тези чатари или им сложете цензура малко. Връзка за изкупните цени :

President
European Professional Beekeepers Association
Member of the Board of Directors
German Professional Beekeepers Association
Deutscher Berufs und Erwerbsimkerbund e.V
Mobile: +49 151 58 565 444
Fax: +49 322 224 507 65
E-Mail: walter.haefeker@berufsimker.de
http://www.berufsimker.de

Илиан77
21.04.2013, 18:47
здравеите от доста време чета този форум и останах с впечатление че тук масово се продава мед за цена от 4лв
Казвам че тва е мое виждане дано греша

scutellator
21.04.2013, 18:58
Най-големите скъперници, казват, били онези които имали най-малко.

Всеки който изкаже намерение да помогне, автоматически се възприема като "враг".

Тука са свикнали да вярват на всякакви лъжепророци, че когато се появи някой истински просто ще го подминат без или ще крещят "разпни го".

Между другото, съфорумниците тук по този начин си посрещат новобранците, странен феномен.

Илиан77
21.04.2013, 19:05
scutellator много си прав wink;

s3s3s3
21.04.2013, 19:17
Някой от тях по този начин си избиват комплексите sadsmile; .

Mateev
21.04.2013, 19:21
И мене допреди месец ме разпъваха на кръст и аз също десетки пъти съм се клел крака ми да не стъпи повече в този форум. Но нещата постепенно се уталожиха и в момента дори си съдействувам с най-големите ми "врагове".

Според мене в този форум няма лоши хора, само дето някои от тях са малко чувствителни на тема КОМПЕТЕНЦИИ. Мога да ги разбера - все пак те са пчелари от дълги години и си имат самочувствие в дадени области.

Истината е, че всеки е компетентен в една или друга област, и ако всеки дава мнения само там, където е компетентен - ще има мир и спокойствие. Ако обаче някой се опитва да дава акъл за неща, в които е некомпетентен - ами повече от ясно е, че ще бъде критикуван.

При тебе се получи така - идваш и хвърляш една бомба, при това точно в целта - в най-чувствителната и болна точка на всеки един пчелар. При това положение е нормално да бъдеш посрещнат с недоверие. Ако преди това беше разказал нещо за себе си - кой си, с какво се занимаваш, от какво разбираш, къде си натрупал най-много опит и най-важното - откъде е тази свръх важна информация - ами тогава щеше да бъдеш приет по друг начин.

ianev
21.04.2013, 19:42
Руди е добре познат на аудиторията :D . Повечето колеги от форума ги има в групите в фейсбук а там Руди е в стихията си :D . Между другото евала за активността му просто мисълта му изпреварва опита му и за това много колеги не го взимат на сериозно. Като придобие и малко повече опит няма да има спиране
drinks;

Mateev
21.04.2013, 19:53
Аз харесвам такива хора. Мисълта трябва да изпреварва действията, и то с много. Всяка една велика идея, която е преобразила живота на милиони хора, първо е успявала в мислите на своя създател. Няма как да направиш нещо велико, ако преди това не си го направил в мечтите си. Поздравления.....

Имам кръстник, който емигрира преди 10 години в Канада. Първото му впечатление от там беше отношението на хората. Ако в България споделиш някаква нова идея, веднага ще се намерят 100 човека, които да ти кажат че това няма как да стане, че си глупак, некомпетентен и т.н. В Канада отношението е друго. Там казват: "Ами пробвай, може пък да успееш. Мога ли и аз с нещо да ти помогна?".

ianev
21.04.2013, 20:04
Канада е емигрантска държава. Всеки е почнал от нулата оставил близки и семейство в родината си. За това хората са с такова мислене. Пък при нас нали знаеш как е да прецакаме другия, щом аз не съм добре и той няма да е. Същата работа е и с кражбите на кошери, как им дава сърце на колеги пчелари да крадат от други колеги пчелари. Защото няма как някой от улицата да дойде и да си избере най хубавите ти семейства и да вземе само рамките с пчелите judge;

спартак
22.04.2013, 18:03
...Там казват: "Ами пробвай, може пък да успееш. Мога ли и аз с нещо да ти помогна?"....
При нас е " Ще си помагаме, докато се унищожим" :D

alex74
22.04.2013, 21:24
Ами този Руди ми се вижда интересен,ако е вярно това което пише във страницата му в ф-бука може да ни бъде от полза на пчеларите.

Ruddy30
25.04.2013, 20:47
Меден протест / Beekeper's Protest - No money No honey
http://www.peticiq.com/vanishingbees
Разпространете и подкрепете . Не си продавайте меда за 4.50лв. Всички заедно трябва да натиснем монополните прекупвачи.

jeliazko
27.05.2013, 10:48
Здравей Руди,
Дай ми някаква информация как мога да се свържа с теб?
Ваш колега пчелар ми даде няколко фирми в чужбина, който преработват мед. Цените са над 6 евро. Аз се занимавам със захарни изделия, който изнасям от България. Моля напишете ми телефон за връзка или емайл търся около 500 тона мед на цена 4,00 Евро, Моят Емайл е :jeliazko@Safe-mail.net

toko652003
27.05.2013, 12:13
Пиши му лично съобщение или в Facebook (https://www.facebook.com/Radostin.Roland) Ruddy Christov Tashkov с тези инциали е в пчеларските групи и United beekeepers - Обединени Пчелари (https://www.facebook.com/groups/132042123654725/)
Може да ти даде координати на пчелари с количества. Пиши и в групите има търсачка.Успех!

anti
13.07.2013, 19:47
Здравей Руди,
Дай ми някаква информация как мога да се свържа с теб?
Ваш колега пчелар ми даде няколко фирми в чужбина, който преработват мед. Цените са над 6 евро. Аз се занимавам със захарни изделия, който изнасям от България. Моля напишете ми телефон за връзка или емайл търся около 500 тона мед на цена 4,00 Евро, Моят Емайл е :jeliazko@Safe-mail.net

На тази цена всеки ще си докара меда където кажеш в България!...

Mateev
14.07.2013, 00:14
Вие не разбрахте ли, че Руди си прави майтап?
Както Руди, така и Желязко са потребители, които се бъзикат с вас. Не знам каква е целта на всичко това, но горещо се надявам да не е някакъв опит за измама.

ПС: Между другото както Руди, така и Желязко пишат от един и същи IP адрес, пък уж не се познавали и единия търси контакт с другия. Ха, ха..... Изводите си ги правете сами. IP адреса е в София, а Руди обявява, че е в Лондон. Ха, ха .....

Дори и да не го знаехте това с IP адреса, не се ли усъмнихте в числата, цитирани от Руди?
Нима повярвахте че съществуват глупаци, които са готови да изкупуват меда по два пъти по-висока цена от международната?

koragroup
14.07.2013, 05:45
Вие не разбрахте ли, че Руди си прави майтап?
Както Руди, така и Желязко са потребители, които се бъзикат с вас. Не знам каква е целта на всичко това, но горещо се надявам да не е някакъв опит за измама.

ПС: Между другото както Руди, така и Желязко пишат от един и същи IP адрес, пък уж не се познавали и единия търси контакт с другия. Ха, ха..... Изводите си ги правете сами. IP адреса е в София, а Руди обявява, че е в Лондон. Ха, ха .....

Дори и да не го знаехте това с IP адреса, не се ли усъмнихте в числата, цитирани от Руди?
Нима повярвахте че съществуват глупаци, които са готови да изкупуват меда по два пъти по-висока цена от международната?

Izvinete me za latinicata.

A Vie g-n Mateev, zashto ne slozhite BAN po IP na tozi maitapchia s razdvornie na lichnostta? Edva li she donese neshto hubabo, niakoi da govori sas sebe si...

ilian55
14.07.2013, 12:58
Моля напишете ми телефон за връзка или емайл търся около 500 тона мед на цена 4,00 Евро

tube; cool;

Светозар Каменов
14.07.2013, 13:02
Матеев, ние няма как да знаем от какво IP пише който и да е. Това е работа на модераторите и администратора. След като има такъв случай би трябвало да се вземат мерки да се спре тази измама. Кой повярвал кой не е друг въпрос.

Недялко Атанасов
14.07.2013, 13:17
Ирен Гицева ли ква беше там,в групата в фейса е същата,като тоя Руди ,Желязко и незнам ,още може да има

Mateev
15.07.2013, 23:26
С модераторите обсъждахме случая с Руди/Желязко и решихме да изчакаме, за да видим как ще се развият събитията. Ако беше продължил да прави опити да измами някого, щяхме да предоставим данните на криминалната полиция. Нямаше да допуснем някой да бъде измамен и щяхме да предупредим този, който се върже, но трябваше да изчакаме, за да видим каква точно е схемата на измамата. Затова и си замълчахме - за да не изплашим Руди/Желязко. Той обаче си затрая и от тогава мина много време. И тъй като не се случи нищо страшно, сега вече можем да разкрием тайната на всички.

Ruddy30
17.07.2013, 08:53
Здравейте колеги, не знам откаде да почна Виздам, че има и един Лалов с биологично пчеларство.

Защо и мислите, че е с цел измама рекламата? Защо си мислите, че ако е едно и също Софииско ИП-то е един човека стоящ зад нея? А ДСН-а ?. Аз воабще не съм от София първо на първо . Второ не е никаква измама.

Сега искам да обърна внимание на г-н Матеев , който е писал по горе, че това са двойно по високи цени от Европейските. МАтеев най не сте запознат с цените за пчелните продукти в Европа и качеството на българският мед спрямо другите страни в съюза.

Чухме и за вас всичко знаят за вашите инвестиции в пчелни семейства и мечти за милиони. Да бяхте си направили бизнес план преди това да потърсите себестойността на меда.

Меда е като виното Матеев и колеги трябва качество а не количество.

Да бяхте направили инвестиция в изграждането на платформа или интернет сайт, който да обединява всички пчелари малки и големи да има връзки за развитието в продажбите на вън. Така всеки щеше да се отцени с качеството си на меда. А вие купувате стари сайтове и стари кошери мислиики си за бързи печалби.

Защо не направихте една браншова асоциация и обедените всички пчелари? Щяхте да извоювате име сред нас и щяхме да ви уважаваме. Знаете какво е положението на пчеларството и как прекупвачите изкупуват меда за да го продават за подобрител. Пчеларите получават ниски цена и никой не плаща данаци ощетени са те и държавата също. Големите някой друга програма от Европа заработват и всички си мълчите.



А вие колега с биологичното пчеларство и емблемата на европа, не мислите ли, че ще е трудно след тези бюрокрации да реализирате меда си само заради емблемата на пазара като се знае каква е цената на меда и Моя мед не се отличава с нищо от вашият само кадето имате емблема. Обратното никой няма да ви повярва от крайният потребител, че вашият шарен мед не е преработван и ще си купят мед на по ниска цена даже без етикет защото ще знаят, че е истински директо от пчелините.

Ще ви кажа каде ви е Грешката на всички: Трябваше да инвестирате в популяризиране на меда, обединяване и изправяне на българският пчелар на крака не да мислите за печалби само.

Във фацебоок има 7 форума с над 2000 пчеларя трябва тях да обедините защото там е истината. Там са пчелите и най хубавият и разнообразен мед.

НЯкой свърза ли се с колегите в чужбина да потърси помощ от вас ? НЯкой потърси ли каде отива меда на пчеларите и кой го яде?

Обръшам се пак към биологичното пчеларство : НАправихте презентация за популяризирането на меда си е какво видяхме 20 човека в залата и Мария Габриел на видео връзка.

Докато мисленето ви не се промени и спрете да мислите само за бързи и големи печалби няма да ги постигнете лесно.

Стига сте мислили за измами и мислите, че всичко е измама и пари. Цените са реални на Европейският пазар. Говорим не мед за подобрител а 100% органичен Български мед. размърдайте се попитайте колеги от чужбина. НАй висока цена на меда е в Норвегия 130 крони това са 17,50 евро за килограм и те имат страшна нужда от хубав мед. Не забравяйте меда е като виното!

КАто за начало купете си по едно було вземете си лично по един два кошера и погледайте по една година пчели . tube;

ianev
17.07.2013, 09:16
Aйде по полека Руди. Аз съм ходил на пчелина на този един Лалов както му казваш и общо взето имаше едно предаване с Тодор Колев "Как ще ги стигнем". Така че не класифицирай хора който не познаваш. А един Ай-Пи адрес няма как да е в няколко града освен ако не ползвате с въпросните измамници едно и също прокси което мен лично ме съмнява. Но да навлизам IT сферата че вече ми е дотегнало 15 години се занимавам с това. А колкото до мед-а на колегата Лалов не бери грижа той не му стига не му е проблема пласирането. Продай ти 1 Тир мед навънка и тогава лей акъл на нас. Вече ни дотегна само да мяташ някакви тънки упреци и то към хора който сигурно колкото мед са извадили ти няма да извадиш!

Ruddy30
17.07.2013, 09:50
Няма и да вадя мед. Ходил си на пчелина му и си видял инвестиция само. Щом прави презентация за популяризиране на Българският мед значи не е добре нали ? Сам тръдно ще успее трябва да има асортимент от всички пчелари за да представлява Българският мед. Погледнете гърците 100 вида биологичесн мед с ядки без ядки от различни гръцки пройзводители кога ще се конкурира с тях сам знаеш ли? Никога... Докато не се обедени пчеларството в едно цяло не в 5 различни профилчета, докато няма отделен профил в земеделието пчеларство. Ще си продавате меда на прекупвачите на най ниска цена а тези биологични и по големи Пчелини ще се мъчат да намерят пазар за меда си подскачайки като обезценана акция от фирма на фирма...

Ивайло Велинов
17.07.2013, 10:14
Не, бях посещавал форума известно време, зачетох първата тема и виждам тази боза дори с участие на администратор. Не стига, че простотията е навсякъде около нас, но виждам че трайно се е преместила и тук. Като епизод от "Престъпни намерения" в главната роля на Хорейшо е администратора.

Недялко Атанасов
17.07.2013, 13:14
Няма и да вадя мед. Ходил си на пчелина му и си видял инвестиция ...Да идвал е на пчелина,(ела заповядай и ти) и е видял ИНВЕСТИЦИЯ градена 30год.И не взимай участие от чуждо име от сорта,кой е добре,кой ще успее,а за презентирането нещо си се объркал и Лалов, да има го и ще го има.

kando
17.07.2013, 13:38
Призовавам всички пчелари от България да не продават меда си на монополните прекупвачи
че то други има ли? И мислиш ли, че ако им се заинатим и не си продадем меда, те ще почнат да реват за нас?

п.п. износа не пчелен мед сме го обсъждали не един път в този форум - на всеки му е ясно, че това съвсем не е проста, нито лесна работа, а и струва както много пари, така и много време.

Владо-Gillan
17.07.2013, 16:22
Бихте ли дали РСС на Руди и Желязко да им видим и ние айпитата, някой казал че писали от едно айп, и само на базата на думи трябва да вярваме и нападаме даден колега и човек.Покажете разпечатката да ви кажа евала, дотогава това са думи на вятъра.

п.п. По принцип продавам буркана за 8 лв, но Заради Руди си продадох акацията още на зелено за 7 и 50 кг, липата също на 7 и 50 кг (на тенекета), сега за ливадата ще видим каква е цената, та може да е измамник както казвате, ама аз бих работил и занапред със този измамник.Та ако искате пуснете айп, ако искате не ги пускайте и продавайте мед за 3 и 80, 4 лв. на неизмамниците

Mateev
17.07.2013, 18:03
Все пак аз не получих разумно обяснение как двама непознати (Желязко и Руди) се търсят един друг, а IP адреса им е един и същи.

И след като ме предизвиквате - ето го: 46.253.15.78

От този адрес са писали и двамата преди време, от този адрес пише Руди и сега.

Да продължа с обвиненията:
Преди време Руди ми написа ЛС с молба за контакт. Опитах се да направя този контакт. Отговорих му, също така му написах и един мейл. Отговор НИКАКЪВ.

Също и Желязко - къде си бе човек. Нали търсиш мед по 4.0 EUR. Ето аз имам няколко тона. Ела и си го вземи. Защо се криеш?

Владо-Gillan
17.07.2013, 18:15
Аз не казвам, че лъжете за АЙП, казвам, че от Руди поне лично аз съм доволен и със радост ще работя и занапред със него.Между другото ако искаш провери моя айп и от къде пиша, вчера останах изумен....Проверих си айп и адреса, и ми дава че съм във София, а аз в този момент съм на 100 км от там във с.Слатина-Берковско.Така че не е важен айп адреса, в случая е важен МАК адреса - сиреч номера на ЛАН картата, сравнете МАКовете и ако има сходство предприемете нужните действа.Навремето когато имах радио плащах 2 айпита, едно виртуално и едно реално, и когато ходех в ПРОФОН, винаги ме питаха защо сървърите са във Монтана, а реално те бяха във Берковица.
п.п. г-н.Матеев, аз не ви предизвиквам, просто останах най малкото изненадан и изумен от темата и искам да стигна да истината, затова питам тези неща.Не вземам ваша страна, нито страната на Руди, за мен истината е над всичко, просто казвам от опит, че Руди на мен ми помогна, за другите не знам, ако има ужилени нека се изкажат.

Mateev
17.07.2013, 18:27
Ами ако прочетеш темата назад ще видиш, че в първия си постинг аз просто написах, че вероятно Руди си прави майтап. Не съм го обвинявал, но наисатина с модераторите обсъждахме ситуацията, и то е по една единствена причина - да не би случайно някой да бъде измамен, а ние да сме знаели и да сме си мълчели. Тоест искахме да направим добро.

Недей да съдиш от позицията на бъдещето. Кажи ми ти как би постъпил, ако попаднеш в подобна ситуация, която прилича на разиграване на театър от един и същи човек с някакви измислени цени, които все още не са доказани. Ето в цяла България вече има хиляди тонове мед. Къде са прочутите изкупвачи по 4.0 EUR? Нима не си наясно, че меда пак се изкупува по 4.0 BGN !!!!!

BGN, а не EUR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ruddy30
17.07.2013, 18:35
Матеев моят Емайл е r.h.tashkov@live.co.uk и да това е моето ИП 46.253.15.78 Но не съм Желазко.Емайл почти на никой не го давам, но може да съм писал някъде другаде по форумите. Не си спомням даже за какво съм ви търсил чух само , че имате интерес в пчеларството като бизнес.

Искам да ви задам най любезно няколко въпроса:

Като инвеститор в пчеларството вие потърсихте ли пазар във своя бизнес-план за вашите пчелни продукти ?
Има няколко фирми като Кандела груп който трябва да изпълват квоти за износ и изкупуват меда над 10 тона. Дребните прекупвачи който им закарват по 10 тона печелят по няколко хиляди на курс. Работите ли вече с една от тези фирми? Последен трети въпрос:
Имате ли ваш личен добив който ще продадете някаде ?

ianev
17.07.2013, 18:49
Владо ти си видял че си в София. Защото доставчика ти е с седалище София и там са регистрирани Мрежите сиреч Ай-пи-тата. Няма значение къде си физически а на кой адрес са регистрирани ;). Мак Адреса също се сменя аз го правя за 20 сек.

Mateev
17.07.2013, 18:52
...Искам да ви задам най любезно няколко въпроса:

Като инвеститор в пчеларството вие потърсихте ли пазар във своя бизнес-план за вашите пчелни продукти ?
Има няколко фирми като Кандела груп който трябва да изпълват квоти за износ и изкупуват меда над 10 тона. Дребните прекупвачи който им закарват по 10 тона печелят по няколко хиляди на курс. Работите ли вече с една от тези фирми? Последен трети въпрос:
Имате ли ваш личен добив който ще продадете някаде ?Все още не съм станал достатъчно едър медопроизводител. Кошерите ми все още са по-малко от 1000. В бъдеще обаче това няма да е така. Нямам никакви проблеми с международните контакти както за доставки, така и за продажби. Нямам никакви проблеми и с ТИР-овите количества, които са необходими за международна търговия. Въпрос на време е всички тези неща да си дойдат на мястото. В бъдеще може би дори и ще стана прекупвач на мед, и когато това стане, ще постъпя както постъпих и с восъка - ще разкрия публично всички кирливи ризи (ако има такива) и ще предоставя информация от първа ръка, която да е ТОЧНА и ВЯРНА.

Ruddy30
17.07.2013, 19:35
Ала бала аз съм бил писал на себе си от моя си ИП. Hide ip и все такива са безплатни винаги мога да се скрия за по малко от 5 секунди.

То е ясно, че ще станете прекупвач. Толкова много балъци на дребно има който си продават меда на каквато цена им се кажа много по ниска от Европейските стандарти. Естествено прекупвача гледа да вземе на най ниска цена медеца за да има по голяма печалба. Много добър бизнес в този отрасъл защото няма организация която да обединява пчеларите . Еми успех ви желая набарали сте нишата . Те найстина 90% от пчеларите са доволни на 4 лева килограма без данаци. Докато има агнета ще има и касапи. има около 2000 дебни пчелини със до 200 кошера средно. За един прекупвач си е златна мина България.

Само пари и пак пари ви чакат в този бизнес както пчелите работят за пчеларите така и пчеларите ще работят за вас. Един ден ви пожелавам да си изпълните всички материални желания и направите нещо полезно за общото пчеларство в БГ. Така хем богат ще сте хем ще ви уважават всички...

Владо-Gillan
17.07.2013, 19:47
Аз не визирам теб лично, освен тук във форума темата се повдигна и на други места във интернет, със точен лйнк към темата във форума.Понеже там писаха много хора, и никой не слушаше другия, реших да попитам тук какво става, защото все пак обявата е пусната тук.Разбрал си ме грешно, ако си мислиш че казвам Матеев обвинява Руди, напротив, понеже гледам че пишеш едно към едно, зададох въпроса си към теб.

Вълчан
18.07.2013, 10:26
Само попитам Руди; какви са минималните количества мед който се изкупува от вас?

kando
18.07.2013, 12:54
Аз малко не вдявам за какво е патардията - ако има прекупвач даващ 4евро, то със сигурност ще убие всякаква конкуренция и ще бъде залят от мед, респективно ще спечели и той едни наистина много добри пари. Ако Ruddy30 е такъв прекупвач то няма начин да не му се чуе името - просто не съществува такава възможност.

В случая какво виждам - Маteev при все, че координатите му не са тайна, първо е търсил към момента доколкото разбирам чака, точно еди кой си прекупвач да дойде и да му вземе меда на въпросните пари, дали ще се случи това само времето ще покаже, останалите приказки са просто безсмислено разтягане на вече дъвкани локуми.

cecko96_1
18.07.2013, 15:21
На една от обявите в сайта от Русе мисля,че беше ми предложи 3,80лв БЕЗСРАМНИЦИ.

Ruddy30
19.07.2013, 12:40
Колега не искам да пиша тук администраторите са много лоши а и не знам какви хора има тук няма снимка няма профил не се знае кой е какво и какъв е. Влез в нашта група има още 6-7 групи в интернет всички се знаем само в едната вече сме 1300 пчеларя https://www.facebook.com/groups/279057128878973/401009336683751/?notif_t=group_comment_reply

borislav aleksandrov
19.07.2013, 20:43
Предлагам темата да бъде изтрита

scutellator
20.07.2013, 11:02
Колега не искам да пиша тук администраторите са много лоши



Предлагам темата да бъде изтрита


ЛОШ администратор :)

me4o_puh
13.08.2013, 10:13
Aйде по полека Руди. Аз съм ходил на пчелина на този един Лалов както му казваш и общо взето имаше едно предаване с Тодор Колев "Как ще ги стигнем". Така че не класифицирай хора който не познаваш. А един Ай-Пи адрес няма как да е в няколко града освен ако не ползвате с въпросните измамници едно и също прокси което мен лично ме съмнява. Но да навлизам IT сферата че вече ми е дотегнало 15 години се занимавам с това. А колкото до мед-а на колегата Лалов не бери грижа той не му стига не му е проблема пласирането. Продай ти 1 Тир мед навънка и тогава лей акъл на нас. Вече ни дотегна само да мяташ някакви тънки упреци и то към хора който сигурно колкото мед са извадили ти няма да извадиш!


Zdraveite Ianev,moje li da mi dadete kontakt na 4ujdestranna firma i az imam 1 tir med za iznos!
blagodarq predvaritelno.

me4o_puh
13.08.2013, 10:18
zdravei Ruddy,kolko med iska6,kakuv i na kakva cena go izkupuva6... moje6 da me potursi6 na skype evgeni757

Спазвай правилата на форума - пиши на кирилица

kirschman
03.11.2013, 08:01
Преди това трябва де се обединим в две направления - първо МЗХ да ни направи лаборатория в която да си изследваме меда (ако не е съгласна да ни дава директни плащания поне това да направи и безплатно да ни се изследва меда). И второ - да ни се уреди въпроса как директно да си продаваме меда навън с малки бусчета. Та нали ЕС е за свободно движение на стоки? Защо ни държат тук затворени и зависими от някакви си обирджии? МЗХ не иска да остави своите любимци - преработвателите на мед на които им трябават роби. И тогава ще видите как медарите ще повишат цената. Сега никой от нас не знае регламентите за директна продажба и затова ни будалкат тук и ни го вземат на безценица. Иначе много от нас ще напуснат държавата и ще отидат да работят навън като пчелари и ще получават много повече пари, отколкото да отглеждат тук пчели. В България пазарът за пчеларство е свит и трябва да работиш и друга работа иначе си обречен. Да, има големи пчелини и колегите се издържат единствено от тях, но на приливи и отливи. България е южна страна с топъл климат и има богати паши (вече през година-две) и целта и на запада е да ни го взема на безценица, но пък търговците намират ниши и продават навън чрез подставени фирми от всяка държава. Защото никой не може да познае от къде е меда като прехвърлиш в друг съд. Затова например Германия произвежда по-малко мед, от колкото изнася. А е най-големия износител на мед. Питам - от къде идва разликата?

Mateev
03.11.2013, 22:07
Никой не те е спрял и в момента да изнасяш мед в малки бусчета, стига да покриеш GMP и HACCP стандартите. Това е с цел безопасност на потребителите в цяла Европа. Но ако успееш да покриеш тези стандарти, значи вече си станал преработвател със сертифицирана база за преработка, и си похарчил поне 1 милион лева за сграда, машини и друго оборудване.

Европа не пречи на производителите, Европа защитава потребителите !!! И това е правилно. И не важи само за меда, а за всеки един друг продукт, който се слага в устата.

s3s3s3
04.11.2013, 20:38
Европа не пречи на производителите, Европа защитава потребителите !!! И това е правилно. И не важи само за меда, а за всеки един друг продукт, който се слага в устата.

Именно, защото Европа "защитава" потребителите в хранителните продуктите има всевъзможни Е-та, консерванти, подобрители и подсладители...

toko652003
05.11.2013, 00:33
И защо да няма право да продава мед непреработен или най-малкото да го транспортира до цех за разфасовка в Европа?Мен друго ме гложди повече, че почти няма български мед на буркани в Европа, а основно се изнася на едро.Какъв е смисъла от GMP и HACCP стандартите, цехове, линии и т.н. щом като само го пълнят в бидони, а в Европа в техните цехове разфасоват на дребно? Има нещо объркано в цялата история/

.

cecko96_1
05.11.2013, 14:43
Европа не пречи на производителите, Европа защитава потребителите !!! И това е правилно. И не важи само за меда, а за всеки един друг продукт, който се слага в устата.[/QUOTE]
За това ли ядем вместо сирене палмово масло,вместо месо в каймата гмо соя ,вместо телешко конско и т. н. Липсва ми БДС

Юрий Цветков
05.11.2013, 21:28
Европа не пречи на производителите, Европа защитава потребителите !!! И това е правилно. И не важи само за меда, а за всеки един друг продукт, който се слага в устата.

За това ли ядем вместо сирене палмово масло,вместо месо в каймата гмо соя ,вместо телешко конско и т. н. Липсва ми БДС


При всички случаи, не е заради Европа. А заради не коректността на някои родни производители и търговци. Важното е да си осведомен, а не умишлено заблуждаван от неверни неща на етикета и сам да избереш дали да ядеш палмово масло или сирене от мляко.

Pavel_Bs
13.11.2013, 12:36
Здравейте колеги,бих желал да споделя моето мнение за Европа и безопасността на това което слагаме в устата си.От няколко години съм пчелар, но този коментар го пиша като лозар - занимавам се с десертни лозя от 15г.Имам 10дка сорт Италия в землището на Каблешково.Когато започнах да се занимавам като студент,реших че трябва да разбера принципите в растениевъдството, а това включва и пестицидите които се използват там.Купих си книги по почвознание лозарство,овощарство и една малко срещана - нарича се патология при пестицидите(учебник за студенти в селскостопанските факултети).На базата на прочетеното,започнах да избирам препарати с възможно най-ниската отровност,тъй като пръскането го извършвам аз с гръбна моторна пръскачка,а гроздето го консумират ХОРА.Един от добрите препарати който се явява инсекто-акарицид е Талстар.ОДОБРЕН ОТ ЕВРОПА КАТО БЕЗОПАСЕН ЗА ПРЪСКАНЕ, с относително ниска отровност в сравнение с Нуреле,Децис,Вазтак,Агрия и т.н. !Каква беше изненадата ми обаче когато от миналата година същата комисия която го одобряваше от десет години,го заклейми като вреден,защото видите ли химическите съединения не се разграждали, както е посочил производителя му, а се натрупвал в растението,почвата и след това в човек,като не можело да се каже какви биха били последствията за околната среда и хората.Ако някой се интересува ще се изуми колко още други препарати като купроцин,пероцин и т.н. бяха БЕЗОПАСНИ,докато не станаха пречка за новите поколения пестициди, и изведнъж лъснаха страничните им действия.Защо пиша това, ами защото Европа се ръководи от корпорациите,чийто стремеж е да стават все по-големи,а дребните им конкуренти да бъдат премахнати.Това важи за всички области.Това важи и за пчеларството,след време може да изискат меда да се добива едва ли не в стерилна атмосфера, с предпазни облекла,щото видите ли в Брюксел,"едно дете" умряло от ботулизъм.Нали се сещате че вие и аз няма да можем да си позволим такива условия, те ще останат привилегия за най-богатите.Не виждате ли всички, че колкото по стерилна храна ядем, има все повече алергии и бум от ракови заболявания.Според мен всички Европейски стандарти обслужват едрия бизнес и целта е да се въведат такива изисквания към дребните,че те да бъдат отказани поради невъзможността да заделят такива средства.Имам малко детенце, и когато имаше млечница в устата, всички баби казваха мед със сода върху бибата.Мислите ли че ако това е било толкова опасно,старото поколение е щяло да запомни тази рецепта.Сега какво е положението - пазят децата от меда като дявол от тамян,говоря за индоктринираните родители.Аз на моето му давам още от първата годинка.Не е проблема в меда,а в начина на хранене и преди всичко имунна система.Защо когато децата са малки и ближат всичко по пътя си,докторите казват че това е полезно,защото се поемат бактерии и това изгражда имунитет,а като пораснем млякото което пием е UHT,тоест вътре е живо мъртвило.Имунната система на човек трябва да бъде поддържана постоянно в готовност, а това се постига чрез борба с бактерии и вируси.Преди да имам дете,като паднеше храна на земята я хвърлях, а сега я ям,защото според докторите е полезно за детето ми,а това според мен е полезно и за другите.Пиша тези неща защото за 15години лозарство се нагледах на лъжи и корпоративни интереси, за сметка на здравето на хората и всичко това ОФИЦИАЛНО ОДОБРЕНО ОТ ЕВРОПАТА.Затова не ми говорете за тези продажници.Решил съм лозята да ги пръскам със сяра и медсъдържащи препарати,защото това грозде го ядат хора като мен и вас, а не червеи.В това отношение нещата опират до съвест и морал.Против съм сляпото следване на европейски директиви, и слепите им поддръжници.Ако хората се вгледат в голямата картинка ще се отчаят, а тя е окрупняване и смърт за такива като нас.Всичко започва с добронамерени пожелания и изисквания,видите ли "за благото на хората", а същевременно преди да бъде официално одобрен един пестицид от ЕК се изисква производителя да покаже че е безвреден.Разбирате ли - ПРОИЗВОДИТЕЛЯ, а не някой друг.Някои ще кажат че това не е вярно ,но истината е че анализи доказващи вредността се заглушават в зародиш с пари и сила,а ушите на евробюрократите са отворени само за корпорациите.Съвета ми към всеки е да не приема безрезервно изисквания, а да помисли преди всичко кои биха били привилегировани от тези изисквания и тогава ще започне да му се изяснява.Не съм против хигиената и основни изисквания, но след А следва Б и до Ю,Я вие и аз няма вече да сме в играта.

Pavel_Bs
13.11.2013, 12:45
Темата се измести,но бях провокиран от предните коментари.Може би коментара е за философските размисли,нека модератора прецени.Ще дам още един пример който касае предполагам голяма част от нас - всички обичаме червеното винце, за което освен приятните емоции свързани с него, се твърди че намаля темпа на стареене благодарение на едно вещество наречено ресвератрол.След като откриха това вещество и широко го прокламираха,се увеличи консумацията на червени вина с което и печалбите на големите винарни.Това което не се доизказа обаче Е ЧЕ РЕСВЕРАТРОЛЪТ СЕ ОБРАЗУВА САМО В НЕОБРАБОТЕНИ С ПЕСТИЦИДИ ЛОЗЯ!!! Ресвератролът може да се каже че е част от имунната система на лозата( и не само на лозата) спрямо гъбичките които я атакуват и пръскайки с пестициди, ние не даваме възможност на растението да го отдели в кожицата на зърната.Както виждате когато има интерес и печалба няма скрупули.Ако някой се интересува, мога да дам и други примери от личен опит.Не съм зелен муджахидин, да кажа предварително:)

kunev
13.11.2013, 18:53
още по- малко можеш да намериш от полезните вещества в лъскавите бутилки с пастъоризирано вино

Pavel_Bs
13.11.2013, 20:11
Ами колеги,за съжаление истинското вино струва скъпо.Това не е продиктувано от големи разходи,макар че хубава коркова тапа стига до десетки евро бройката(това се отнася за изключително скъпи вина), а защото шaрата може да се използва само веднъж.Колкото и тъпо да звучи пояснявам,след като се източи ширата тя ферментира и става на скъпо вино,с което се ходи по международни изложения и се печелят медали.Джибрите от друга страна са изключително полезен "отпадък" от който се прави второ вино,което като ферментира се примесва с вино от шaра(така нареченият подобрител) - това са бутилките от по 7-8лв..Ако виното от шaра е повече отиват към 10лв.След това се прави третото вино което е същите джибри от второто плюс вода, захар, дрожди,есенции,оцветители, улфити...Тези са всички мераклийски, механджийски и др. йиски вина в пластмасова бутилка.Накрая джибрите се изваряват и се получава прекрасната ни ракия,която за да не е с "пренаситен вкус" и се добавя първокачествен спирт в съотношение от 30/70 до 50/50(ракия/спирт).В описанието не включвам скъпите ракии,те се варят само от вино, но винаги се добавя спирт.За да добавя нещо към темата и да не ми се сърди модератора,ще кажа че за мен няма цена на меда.Взимайки в предвид безценните му свойства, за мен той няма справедлива стойност .

Andreas
31.12.2013, 13:05
Нашето земеделие е било водещо,относно добив без пестициди и подобни препарати.Сега ни казват как се прави земеделие от ЕС.
Само,че разликата е в това да използваме тяхната индустрия/машини и торове/.
Защо Германия е най богата в ЕС. Защото има много пазари.Всеки може да разпределя баница пълна с късмети.
Говорим за ЕКО-продукти.Нали всичките Е-та по опаковките са от тези водещи страни.Сега казват не може така.
Царете на химията са фирми като "Данон"," Нестле","Кока Кола" и какво от всичко това.

jordanov
31.12.2013, 15:35
Ами колеги,за съжаление истинското вино струва скъпо.Това не е продиктувано от големи разходи,макар че хубава коркова тапа стига до десетки евро бройката(това се отнася за изключително скъпи вина), а защото шaрата може да се използва само веднъж.Колкото и тъпо да звучи пояснявам,след като се източи ширата тя ферментира и става на скъпо вино,с което се ходи по международни изложения и се печелят медали.Джибрите от друга страна са изключително полезен "отпадък" от който се прави второ вино,което като ферментира се примесва с вино от шaра(така нареченият подобрител) - това са бутилките от по 7-8лв..Ако виното от шaра е повече отиват към 10лв.След това се прави третото вино което е същите джибри от второто плюс вода, захар, дрожди,есенции,оцветители, улфити...Тези са всички мераклийски, механджийски и др. йиски вина в пластмасова бутилка.Накрая джибрите се изваряват и се получава прекрасната ни ракия,която за да не е с "пренаситен вкус" и се добавя първокачествен спирт в съотношение от 30/70 до 50/50(ракия/спирт).В описанието не включвам скъпите ракии,те се варят само от вино, но винаги се добавя спирт.За да добавя нещо към темата и да не ми се сърди модератора,ще кажа че за мен няма цена на меда.Взимайки в предвид безценните му свойства, за мен той няма справедлива стойност .

Не разбрах обаче колко трябва да струва истинското вино ? Да кажем доставна цена на гроздето 1лв и рандеман 50% колко себестойност имаме на виното преди бутилиране ? Водата и реферментацията /ако не е за дестилация/ мисля че са забранени.

srg
31.12.2013, 17:12
.Джибрите от друга страна са изключително полезен "отпадък" от който се прави второ вино,което като ферментира се примесва с вино от шaра(така нареченият подобрител) - това са бутилките от по 7-8лв..Ако виното от шaра е повече отиват към 10лв.След това се прави третото вино което е същите джибри от второто плюс вода, захар, дрожди,есенции,оцветители, улфити...Тези са всички мераклийски, механджийски и др. йиски вина в пластмасова бутилка.
.

Прощавай за моята некомпетентност, но с това "вино от шaра" във второто вино........ Все съм си мислел че тези "технологии" включват само захар и спирт.

Pavel_Bs
31.12.2013, 17:29
Колеги за съжаление не излизат коментарите ви.Дайте без цитати.

Pavel_Bs
31.12.2013, 18:02
Аха,прочетох го по друг начин.Ще отговоря и на двамата.Не мога да кажа колко трябва да струва 1 бутилка истинско вино.Моето вино,ако сметна ориентировъчно ми излиза около 2лв./л.,при условие че аз си го отглеждам(гроздето), произвеждам и т.н.Това което написах беше провокирано от други теми.Както си признах,обичам да се отвличам.Модераторе за последно.Това което написах е защото хората вярват че консумират качествен продукт.А вярват защото е ОДОБРЕНО от съответните органи.Същите тези на които се доверявате и за другите неща,независимо в коя област са.Ако на обществото се разкрият рецептите на промишлеността,повярвайте ми,на доста от вас ще им се променят навиците.В същото време за да не променяте навиците си са създадени органи,които да ви казват,че всичко е в реда на нещата и трябва да им вярвате.Ако обаче някой се поинтересува как се получават нещата,ще му покажат среден пръст и ще цитират закона,който защитава търговците.На втория въпрос - виното от шара е най-скъпото.Както казах,с него се ходи на изложения.За да има обаче вкус второто вино(джибри+захар+дрожди+ос таналите химии) и за да се оправдае цената от 8-10лв. се подобрява именно с виното от шарата,така наречения подобрител или първо вино.Няма реално голяма разлика между второ и трето вино,разликата в по-голямата си част е от подобрителя.Между другото нали точно българския мед се ползва за подобрител в европата(така поне чета).Какъв процент от първо вино се използва не знам,но знам със сигурност,че спирт се влага винаги в ракиите и то след преваряване.Изключвам най-скъпите конячни(или винени) ракии.Те се приготвят от вино.Моята ракия я приготвям само от вино и напоследък без захар.Колкото даде.Ако искате да приказваме по тази тема,нека я преместим в свободната.За мен цената на меда е много ниска и не говоря за цена на едро,а и за дребно.За съжаление възможностите на Българина винаги са били умишлено подтискани и това е изградило ниския му стандарт,възможности и мислене,но и това е друга тема за раздел свободни.Весело посрещане на новата година!

jordanov
31.12.2013, 19:59
Не разбрах обаче колко трябва да струва истинското вино ? Да кажем доставна цена на гроздето 1лв и рандеман 50% колко себестойност имаме на виното преди бутилиране ? Водата и реферментацията /ако не е за дестилация/ мисля че са забранени.

Това бях написал в пост №62. Всичко е ясно.

Димитър Бонев
01.01.2014, 16:07
Нещо грешно смятате всичко. Така смятат и преработвателите, за това и цените на меда са такива. Всъщност въобще не е лесно да се направи хубаво вино. Изисква инвентар, много познания и не на последно място много труд. Нещата не са ори, мели яж. За да стане хубаво вино, не само гроздето трябва да е хубаво, а и този който го прави да знае как. Много се опитват, малко са тези, които знаят как да направят хубаво вино. Така че няма как истинското вино да струва 2лв. За 2 лв получавате нещо от рода" китайски мед". Този, който умее да прави хубаво вино, никога няма да го продава на такава цена.

Pavel_Bs
01.01.2014, 16:39
Колега Бонев,напълно си прав.Примера който дадох нямаше за цел да прави анализ на ценообразуването.Целта ми беше съвсем друга.Ако прочетете по-долните ми коментари ще разберете каква е била.Това което съм забелязал досега е,че кофти човек,хубаво вино не може да направи,а предполагам че ако е пчелар,пчелите му ще бъдат много зли.Нека приключим темата за вино с един последен въпрос от моя страна-не смятате ли че всичко, което не е приготвено единствено от ферментирал гроздов сок, би трябвало да се нарича ВИНЕН ПРОДУКТ.Задайте си въпроса защо това е така и може би ще видите как се защитават интересите на ПРОИЗВОДИТЕЛЯ А НЕ НА ПОТРЕБИТЕЛЯ!

srg
01.01.2014, 16:58
Тук става въпрос за себестойност при производител. Хубаво грозде/мерло/ тази година можеше да се купи доста под лев. Ако го правиш по старата технология и без много допълнителни разходи за бъчви и тапи за по 10 евро ще пиеш вино което не бих го заминил и за доста от тези в красивите бутилки по 10-20 лева. Да не говорим че не знаем какво има вътре.

зуница
01.01.2014, 17:04
LIDL- естествено пенливо вино Linderhof - 2,49лв.От какво е това вино?Колко са акцизите, данъцине и разходите на производителя, та цената е такава?В най-добрия случай е дъмпинг с цел унищожаване на нашето винопроизводство.Това е подхода на "европата" към народа ни като цяло.Пчелните продукти са само част от тая политика.Когато ни набута по гол г.. в Евросъюза г-жа Кунева се съгласи да сме аборигени.Сега само се дърлим помежду си да подаянията на колонизаторите.Не се ли усещате.Правилата на играта са такива, че винаги сме губещи.Остава да се сметне само колко е загубата.Да не вземе някой да откаже да играе по тия правила!

Pavel_Bs
01.01.2014, 17:48
Уважаеми колеги,всеки един от вас е прав.Целта на коментарите ми беше да ви покажа с примери,че европата(и не само) на пръв поглед изглежда че защитава правата на потребителите,но всъщност не е съвсем така.Съвсем наскоро достигнах до една истина за себе си и смятам да я споделя.Българина е умишлено подтиснат и с промит мозък, че е най-лошото същество на земята.Не забелязвате ли последните месеци как мЕДИИТЕ ни вкараха във всички черни класации.На Българина му се натрапва постоянно идеята ЧЕ Е ОЦЕЛЯВАЩ.Приятели,всеки който мисли като оцеляващ, е загубил битката преди да започне.Оцеляват жертвите,не победителите! Задайте си един въпрос-как според вас мисли "еЛИТА",дали мисли като оцеляващ,или като победител?Според вас ПраБългарите като са заставали на бойното поле срещу многократно превъзхождащ го противник,дали са мислили като "ОЦЕЛЯВАЩИ". Отговора е че са мислили като победители и като тях НИЕ отново трябва да започнем да мислим.Не слушайте медиите,които всекидневно ни оплюват-за това им е платено.Съвета ми е да мислите точно наобратното.Приемем ли че сме такива каквито ни описват,че държавата ни ще изчезне то значи,че в момента просто чакаме погребението ни да настъпи.Един тъп въпрос-бихте ли създавали пчелин,ако вече сте "осъзнали"(благодарение на медиите) че след 20 години Българите няма да съществуват.Бихте ли правили изобщо нещо,ако сте приели вече края си.Разберете,че сами трябва да оправим кочината и към момента никой друг не иска да ни помага.Били сме велик народ и пак ще бъдем,но това няма да стане докато сме КОЛОНИЯ.Тогава ще се оправи и цената на меда:).Ха наздраве на всички!

alex74
01.01.2014, 18:28
но това няма да стане докато сме КОЛОНИЯ

Точно така в момента сме като колония на ЕС.

вълк дивак
08.01.2014, 01:29
Колеги, и в библията пише, че ще ги познаеш по делата. Докато всички продаваме натези цени(с мазни усмивки пред търгашите), няма как друг да ни е виновен. Всичко, е въпрос на осъзнаване, пожелаване и малко КЮТЕК!!!

Pavel_Bs
08.01.2014, 22:14
Желанието за КЬОТЕКА идва веднага след осъзнаването:).Трябва сред НАШИЯ НАРОД да се образува един хубав РОЙ,който да даде новото начало.Останалото е джуджета търтеи и крадци(примери много).

tsc1
08.01.2014, 22:33
Желанието за КЬОТЕКА идва веднага след осъзнаването:).Трябва сред НАШИЯ НАРОД да се образува един хубав РОЙ,който да даде новото начало.Останалото е джуджета търтеи и крадци(примери много).
То по вашия край роеве има. Първия излезе несполучлив, да видим втория как ще е..

Pavel_Bs
09.01.2014, 11:21
Ха,ха така си е.Този първия е изкуствено създаден с феромони от старите фабрики на НРБ.Целта е да се отнема роевата енергия на останалите пчелички и да не се допусне истинско роене.Сега всички одумват роенето,ама ще го бъде!Номера е да се научим да разпознаваме истинските(традиционните) феромони от фалшивите.Едно време нашия кошер е бил с най-много феромони:).Поздрави.