PDA

Виж пълната версия : Гол рой



Nik_m
18.04.2013, 21:25
Не можах да намеря четиво по темата и да попитам тук как се прави?
Искам да прехвърля две семейства в нови жилища с нови рамки без да ползвам старите защото питите са по на 7-8години.
Говорих с пчелар и той ме посъветва да си купя по една изградена рамка от друг пчелар и да сложа останалите с основи.
Аз се чудя като нямат никави запаси с храна, как ще се хранят и майката ще и стигне ли тази една пита.
И колко силно трябва да е семейството да може да гради усилено.
И ако искам да сменя и майката кога да я сменя?
И старите пити с меда мога ли да ги претопя?
Ако някой го е практикувал ще съм му благодарен да изкаже мнение.

kara7
18.04.2013, 21:54
Първо смени питите постепено след затоплянето на времето ще почне и усилен градеж така че можеш да махаш по 2-3 пити и да слагаш основи като преди това старите ги местиш постепено към края за да няма пило, и следкато смениш питите може да ги слагаш в новите кошери, иначе какво ще правиш тези с пило? да не мислиш да ги претопяваш с пилото hi;

dvidenov
18.04.2013, 22:16
Като си взех първите два кошера бяха с черни пити и докато четях и тичах да вдигам капаците за да видя какво става.Кошера се напълни с повече търтей от колкото пчели и като започна едно роене. в магазините не видях пчели, въобще не разбрах какво се случва цяло лято но от есента до пролетта четях,четях .....ааа забравих да спомена,че мед опитвах от рамкоповдигача sweating; .Но си спомням аромата на кошерите като вдигнех капаците.

peychev
19.04.2013, 01:17
Не можах да намеря четиво по темата и да попитам тук как се прави?....


В момента не ти знам в какво състояние са ти семействата аз бих направил следното...Сменяш тази година половината пити,другата години сменяш останалата част от питите....не си прави експерименти с това 1 изградена рамка и останалото основи за градеж....Ако искаш да останеш без пчели това е начина....ще върнеш семейството в първи клас...
В крайна сметка не разбрах,след като искаш да сменяш питите защо не изцентрофогираш меда и след това да ги изхвърлиш.
Защо искаш да си усложняваш живота с това да усложняваш и този на семействата който имаш...
Не забравяй че ти трябват тъмни пити в началото на годината,майките осеменяват първо най-тъмните части от изградената рамка в този периот на годината....

Nik_m
19.04.2013, 06:26
Питите са стари деформирани на дупки и се ронят, според мен това е една от причинете, че майката не иска да снася.
За налитането на основи четох че стимулирало роене и пчелите започвали да работят усилено и тук в форума се споделя това мнение.
Въпроса ми беше ако някой го е правил да сподели опит.
Да изчакам ли малко да стане по силно семейството или да действам на акацията. Сложил съм и по една пита за градеж, но са слаби и не градят.

ianev
19.04.2013, 06:55
Направи както ти казват колегите. Колко рамки покрива това семейство? На година спокойно може да подмениш половината основи в плодника. Сложи 1 основа след седмица отваряш и гледаш ако са ти е изградили слагаш още една и така. И постоянно наливаш сироп и ще видиш как ще градят. Миналата година имах 20 изградени магазини рамки а завърших се с 300 отделно 60-70 плодникови подмених drinks;

Светозар Каменов
19.04.2013, 08:13
Аз миналата година купувах едни рояци и като ги прехвърлях нямах толкова изградени пити. Та за това сложих основи и 1-2 изградени. Повечето за седмица изградиха поне по 3 основи. Беше юни месец и не съм ги хранил.

scutellator
19.04.2013, 11:06
Не можах да намеря четиво по темата и да попитам тук как се прави?
Искам да прехвърля две семейства в нови жилища с нови рамки без да ползвам старите защото питите са по на 7-8години.
Говорих с пчелар и той ме посъветва да си купя по една изградена рамка от друг пчелар и да сложа останалите с основи.
Аз се чудя като нямат никави запаси с храна, как ще се хранят и майката ще и стигне ли тази една пита.
И колко силно трябва да е семейството да може да гради усилено.
И ако искам да сменя и майката кога да я сменя?
И старите пити с меда мога ли да ги претопя?
Ако някой го е практикувал ще съм му благодарен да изкаже мнение.

Стръскването на гол рой се прави най-лесно когато няма пило (или то е много малко) - късно наесен ( при Датчаните това е рутинна практика - всяко семейство получава "чист" старт за следващата година) или рано напролет или по време на или след роене, когато така или иначе има прекъсване на отглеждането на пило.

Тук целта е не просто подмяна на питите - прекъсване на цикъла на патогените в кошера ( които си съществуват дори и при здравите семейства), санитаризация на пчелното семейство.
Очевидно ако няма проблем, такава не се налага, редовната подмяна на старите пити върши достатъчно работа. Когато обаче това не е правено дълго време и/или патогените достигат нива които започват да вредят на пчелното здраве, единствения начин е пълна подмяна, т.е. ако оставиш дори една изградена пита все едно нищо не си свършил.

За да има положителен ефект от цялата операция трябва да имаш поне кг пчели в кошера ( пчелопакетите се продават по 1,5 кг пчели), което е грубо казано 5-6 рамки покритие. В противен случай пчелите няма да могат да изградят бързо основите и да развият наново семейството.

В настоящата ситуация когато семействата се развият достатъчно ( този сезон си го изпуснал) или малко след последната паша (Юни- Юли- Август, според местните условия) може да стръскаш първо едното семейство, прехвърляйки питите с пило на другото докато се излюпи, а меда - през центрофугата.

Седмица - две по късно, повечето от пилото трябва да се е излюпило ( и ако си затворил майката предварително) и не би трябвало да има големи количества пило които да си заслужават. Меда центрофугираш, питите претопяваш, рамките дезинфекцираш ( газова/бензинова горелка; изваряване със 5% разтвор сода каустик)


Стръсканите семейства - ако са около 1,5 кг и нагоре - може да им дадеш направо 10 рамки за градеж ( основи), ако са по-малко - 5 основи на първо време са достатъчни.
СИРОП през първата седмица. За 10 основи ти трябват около 15л сироп през това време, за 5 основи - съответно на половина. Гледай по-голямото количество от него да го вземат през първите 2-4 дни.
Масово продаваните хранилки побират 700 мл - не са подходящи. Ако имаш от по-големите 2,5л, вътрешни хранилки, или милерова - ползвай тях. Ако нямаш, ползвай нещо друго например: сироп в полиетиленови пликчета или да речем разрязваш една празна голяма бутилка минерална вода добавяш малко баластен материал да не се давят пчелите, пълниш догоре със сироп и я слагаш вътре в кошера ( като махнеш нялко рамки за да може да се побере). Варианти много.

Ако няма паша, стесняваш максимално входовете и внимаваш да не предизвикаш кражби.

Основите ги изграждат много бързо и майката ще започне да осеменява още на следващия ден.

Nik_m
20.04.2013, 16:12
Благодаря на scutellator за разясненията.
Ще изчакам да станат на 5 пъти поне и ще действам с единия.
А майката може ли да взема нова и да я сложа в клетка в новия кошер и да убия старата преди да ги стръскам?

scutellator
20.04.2013, 16:58
да, както искаш

alex74
01.05.2013, 21:37
При мен започна роенето,днес 1 май в 11ч. се отдели първия рояк -първак,настаних го и заработи веднага.От рапицата пчелите полудяват, в добрия смисъл,хем роят ,хем сбират мед,дори съм виждал по някой пити и двойна запечатка.Рапицата променя някой пчеларски представи за живота на пчелите.

nolkov
16.09.2013, 21:20
Привет - моля те сподели резултата си от заселването на голият рой - любопитно ми е.

bor4o111
27.11.2014, 18:26
Колега Nik_m ако може сподели какво се получи с прехвърлянето на семействата???

Nik_m
28.11.2014, 09:04
Колега Nik_m ако може сподели какво се получи с прехвърлянето на семействата???
Не стигнаха да прехвърляне, майките започнаха да снасят чак април месец а до тогава бяха останали една шепа пчели. Махнах ги и започнах на чисто с нови кошери.

Георги Кръстев
28.11.2014, 10:44
Тази година хванах 2 ройчета големи колкото половин волейболна топка. Сложих ги в 2 отделни корпуса и им сложих по 3 рамки за градеж. Сложих им по 1 вътрешна хранилка рамка и доливах всеки ден. За 1 седмица ми изградиха по 4-5 рамки и започнаха да си работят, забавиха темпото на градеж, но до 1 месец веднага след като се излюпи първото пило започнаха да градят и ги напълниха корпусите. Това са 8 р корпуси. За слънчогледа ги вдигнах едно над друго с ХР. И сложих 3 корпус със 7 основи за градеж, изградиха и напълниха с мед. След слънчогледа ми изградиха още 2 пити. Така 2 ройчета ми изградиха 25 лр пити.
24862487