PDA

Виж пълната версия : БОЛЕСТИ ПО ПЧЕЛИТЕ И ПИЛОТО



Kiril8305
10.10.2010, 11:05
Явно , че ще трябва да добавим и нова болест.
http://www.nytimes.com/2010/10/07/science/07bees.html?_r=2

kostadinstoyanov
02.11.2012, 21:43
Пило на майка, която пропусна месец за оплождането си.Има ли шанс семейството да презимува?
http://s13.postimage.org/h6yccon8z/DSC00743.jpg (http://postimage.org/image/h6yccon8z/)

alex74
02.11.2012, 22:29
Защо е пропуснала цял месец ,да не би да е била в цикъл. Майтап нали схващаш. Това семейство е за брак.

Spens
02.11.2012, 22:38
Пило на майка, която пропусна месец за оплождането си.Има ли шанс семейството да презимува?
http://s13.postimage.org/h6yccon8z/DSC00743.jpg (http://postimage.org/image/h6yccon8z/)
никакав.

N-2
03.11.2012, 06:22
Мисля, че има шанс за оцеляване. Ако пчелите не са изтощени и са достатъчо, за да поддържат топлината. Пък и търтеите ще участват в отоплението.
В едно от списанията, които Маргарита Дикова издаваше мисля, че имаше описан подобен случай. Трябва да го потърся.
Имам едно такова семейство. Майката снасяше само търтееви яйца, после се оправи. Сега е доста силно, трябваше да му прехвърлям храна.

asm22
27.04.2013, 20:24
Имам пчели които са неразвити, на цвят са почти бели, без крила, или почти без крила(като изядени), дребни. Има и с нормална окраска, пак с неразвити крила. Здравите пчели, ги изхвърлят от кошера нищо, че са живи. Огледах една такава неразвита изхвърлена пчела, хоботчето е извадено. Прегледах болестите в тази тема, такива симптоми не са описани.

Димитър Бонев
27.04.2013, 22:07
А какво е положението с акара

buci59
28.04.2013, 15:25
.... Прегледах болестите в тази тема, такива симптоми не са описани.

Това е вследствие на вароатозата,третирай незабавно с ОК двукратно през 7 дни,в противен случай ще останеш без пчели.

asm22
28.04.2013, 20:22
Изглежда трябва да е вароатоза, както подсказвате. Утре ще сложа МК.

scutellator
29.04.2013, 11:44
Имам пчели които са неразвити, на цвят са почти бели, без крила, или почти без крила(като изядени), дребни. Има и с нормална окраска, пак с неразвити крила. Здравите пчели, ги изхвърлят от кошера нищо, че са живи. Огледах една такава неразвита изхвърлена пчела, хоботчето е извадено. Прегледах болестите в тази тема, такива симптоми не са описани.

На мен ми звучи като вирус на острия паралич ( някой от десетките видове - ABPV,IAPV,KBV,IIV... и другите подобни неидентифицирани още вируси)

Ако става въпрос само за вируса деформиращ крилата (DWV), третирането срещу вароатоза ще реши проблема ( освен ако нивата му в кошера/питите не са достигнали прекалено високи нива - тогава вече не се нуждае от акари за да се разпространява; смъкването на акарите няма да реши проблема и при високи нива на други паразити - нозема, например).

Мравчената киселина в такива случаи не ти я препоръчвам, имунната система на пчелите в този случай ще ти трябва, ползвай ОК.

Pavel_Bs
02.01.2014, 11:03
Колега Скутелатор,въпроса ми по отношение на прополиса беше в смисъл кои патогени и евентуално вируси подтиска.Пчелите консумират ли прополис,освен че го обработват.Ако се влага в храната им(както се прави от някои) какви биха били резултатите?Влияе ли на вирусите?Преместих тук въпросите,защото ще разводня темата с мутациите:).Иначе за рендосването съм го наблюдавал многократно.Особено на входа.Дори ми се струва,че колкото повече пчели рендосват на входа,толкова повече ходят за прополис,нещо като знак че им трябва още "материал".Ако се използва като косвен признак,то излиза,че тези кошери с голяма бройка "рендосващи" може би имат по-добра хигиена.

scutellator
02.01.2014, 15:22
Вирусите - не. Прополиса е вид антибиотик и действа като такъв, което означава - бактерии и гъбички. Има различни видове бактерии, чувствителни към различни видове антибиотици; така има и различни видове прополис, събиран от различните растения.

До колкото знам пчелите не консумират прополиса (поне аз не съм наясно дали го правят или не), но знам че пчелите култивират "умишлено" полезни за тях бактерии, подтискащи разлини патогени. Под култивация имам предвид бактерии които не се размножават в тялото на пчелата, а извън него.

Добавянето на антибиотик в храната би причинило подтискане на едни микроорганизми за сметка на други. Никой не може да предскаже ефекта върху "косвените жертви" (потенциално полезните микроорганизми). (например при хората, употребата на антибиотици често води до гъбични инфекции). От пчелната микрофлора за сега има идентифицирани около 300 различни бактерии и гъбички.

Преди известно време четох научна статия в която се изследваше имунния отговор на пчелите ( по-специално събирането на прополис) към гъбична или бактерийна инфекция. В единия от случаите събирането на прополис се увеличаваше значително, докато в другия не се наблюдаваше промяна.

Pavel_Bs
02.01.2014, 16:31
Колега Скутелатор,едно от нещата които се опитвам да избягна е да съм зависим от някой:).Имам в предвид всичко,включително и информацията.Защо в литературата по българските щандове няма обстойни изследвания?Имам чувството че в България може да съществуват само любители пчелари.Аз ли пропускам информация която я има и не съм я забелязал или това е умишлено.Не всеки знае английски,за да е в крак с най-новите открития.Не бих задавал въпроси,ако имаше литература която да изяснява проблемите,бих си купил книжка и бих си седнал на задника да я прочета.Имам чувството,че с всеки въпрос става все по-сложно и разбира се интересно.Айде наздраве!

scutellator
02.01.2014, 20:08
Разбира се че е умишлено!

Американското списание струва 2 $ и е 100 страници ( половината от които -реклама), един български пчеларски вестник - около левче ( може и повече, не знам) за 8 страници ( 7,5 от които -реклама)

Имай в предвид че пчеларските познания в последно време дръпнаха рязко напред ( благодарение на кинтите отпускани за изследване на CCD) и нещата изведнъж се оказа че никак не са толкова прости, и че на нас са ни липсвали основните познания с които трябва да обясним причинно-следствените връзки на едно иначе съвсем обикновенно поведение/явление.

За обяснението на въпроса "как да накараш крушката да светне?" може да послужи и краткото - "като натиснеш копчето". Докато да се стигне до създаването на крушката, обаче първо е било нужно да се придобие нужната информация през годините, да се открият електроните, електричеството, проводниците, нагреваемата жичка и т.н.
На нас ни липсва ето тази информация - ние сме като в маймуна в стая - научили сме се че като натиснем копчето- лампата светва и до там. В ситуация в която по някаква причина лампата откаже да светне.......

slavi 13
02.01.2014, 20:19
До Pawel_Bs
Разбира се, че има информация за болестите по пчелите в старата литература. Като изключа американския гнилец, вароатозата, и новите болести "открити" през последните години, за всички останало болести се препоръчва, да се отглеждат силни пчелни семейства /моля четете внимателно старите книжки/, и тогава болестите не се проявяват, или пчелите бързо се спрявят с неблагополучията.
За съжаление, силни семейства не могат да се отглеждат в съвременните кошери /ДБ, ЛР и др./, ако пчеларя не е винаги до тях, ако не ги подхранва, ако не ги лекува, ако не им мести корпусите. Това е от собствен опит. Най-лошото е че има много монокултури по полето, които разказват играта на пчелните симейства.
Има обаче пчелари, които отглеждат пчелите си по т.н. "гнездова система", описана преди 150 години. Ползват се огромни по обем кошери. Те са най-различни като конструкция. Общото за тях е, че са лежаци. Пчелите се развиват странично през пролетта и лятото, гнездото не се пипа от пчеларя, не се подхранват, не се лекуват, което семейство оцелее се ползва за размножаване, чрез роене. Което не оцелее - значи няма място под слънцето. Медът се взима през есента или през пролетта.

Pavel_Bs
02.01.2014, 21:04
Колега Слави,това което пишеш за силните семейства е вярно,само че мен ме интересува механизма на всичко в детайли.За мен не е достатъчно да знам че като цъкна ключа(имам силни семейства) ще светне крушката(ще оцелее и ще изкарам мед).Освен това от коментарите на колеги съм останал с впечатлението,че и силни семейства са си отивали.Точно в такива моменти осъзнаваш,че без да знаеш механизмите няма да стане само със "силни" семейства.Когато започнах да се занимавам със земеделие изчетох сума ти книги и стари и нови.Общото което между тях е че практиката се ориентираше според достигнатото ниво на химическата и земеделската промишленост.Като цяло нямаше нищо ново или поне ново в смисъл да разклати устоите на "удобно" утвърдените стандарти.А нови неща има,само че не ги показват защото не са толкова "удобни". Може за някои да изглежда дребнаво да ровиш нещо щом работи,само че няма вечни неща и ако нямаш представа за механизма и как да го ремонтираш си зависим и в неудобно наведена позиция.Аз нямам проблеми с английския и ще усвоя пчеларските термини,но това не е решение.Решение би било тези неща да са познати на широк кръг от хора и всеки да обсъжда въпросите за да се разкрият истините.
П.С. И най-глупавия пчелар е в състояние да види нещо,което "умните" не са успели,затова всеки е добре да участва в такива дебати.Казвам това защото не се имам за много "умен" пчелар:)

tanasko
19.04.2015, 00:13
Здравейте,моляокойто от вас е запознат да ми каже каква болест е тази и дали е опасна и заразна за другите ми кошерчета.
Един от кошерите ми загива въпреки че си има всичко,включително и майка и пило.Има едни черни пчели и живи и мъртви и едни избелели,и запечатаното пило е като развалено. ЩО за случка е това

Искрен Мутафов
19.04.2015, 04:58
Здравейте,моляокойто от вас е запознат да ми каже каква болест е тази и дали е опасна и заразна за другите ми кошерчета.
Един от кошерите ми загива въпреки че си има всичко,включително и майка и пило.Има едни черни пчели и живи и мъртви и едни избелели,и запечатаното пило е като развалено. ЩО за случка е това

Колега, прочети тази тема:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=12&highlight=Гнилец

Това, за разваленото пило е тревожно - какъв му е цвета? бял или кафяв? има ли миризма на кисело/вкиснато?
Би трябвало бързичко да се обърнеш към ветиринарният лекар, или поне към някой опитен пчелар в близост.
Дано да не е това което "звучи" на пръв прочит(Американски гнилец), би могло и да е Европейски гнилец, но ако е АГ - да, опасно е за другите ти кошери, точно за това намери някой на място да установи(до колкото е възможно), какво точно е!

nacho
19.04.2015, 05:08
сигурно, става въпрос за простиване на пилото ЕГ,Виж пилото и ако е много зле претопявай го всичкото чисти дезинфикцирани пити антибитик в сиропчето и ако има много пчели ще се оправи обаче задължително унищожавай болното пило.

m_pchelari
19.04.2015, 06:56
Действай на сигурно колега, за един кошер който за този сезон така или иначе няма шанс не поемай риск. Надвечер вадиш рамка по рамка, прьскаш с вода да не се разлитат, на един куп и клечката, рькавиците сьщо в огьня. Кошера обгаряш добре и го махаш, преваряваш клещите и рамкоповдигача и като се затопли петьк разгледай пилото по другите кошери.

scutellator
19.04.2015, 08:35
Лично мен ме притеснява описанието на възрастните пчели. Преди да го изгориш, моля направи поне една снимка. На мен ми звучи като ново заболяване и ако се превърне в епизоотично (епидемия), всички трябва да знаем с какво си имаме работа!

Недялко Атанасов
19.04.2015, 10:10
Ако можеш нека са няколко снимки с добра резолюция,инак ще е поредната фото сесия без възможност за анализиране.

delta.e
20.04.2015, 15:02
Здравейте,моляокойто от вас е запознат да ми каже каква болест е тази и дали е опасна и заразна за другите ми кошерчета.
Един от кошерите ми загива въпреки че си има всичко,включително и майка и пило.Има едни черни пчели и живи и мъртви и едни избелели,и запечатаното пило е като развалено. ЩО за случка е това

Пилото прошарено ли е ?
В предвид - разхвърляно .

tanasko
23.04.2015, 09:03
Не колега не е прошарено,друг колега от форумът каза че най-вероятно е простудено пило,щом го погледне и със сигурност установи какво е ще пиша тук да споделя за какво става вопрос.

bobi mitrev
14.07.2015, 13:05
Моля за помощ, четох, гледах, но не намерих отговор. Семейството е на 7 междурамия пчели. Преди един месец смених майката, като им сложих зрял маточник. Майката се излюпи и оплоди, заработи си нормално. Другите рамки са плътни с запечатано пило , няма прошарване или нещо др. Обаче ми направи впечатление че само на една рамка имаше няколко ларви в обратна посока, "задницата" им стърчи навън и не са запечатани. Кажете това на какво се дължи.

Nik_m
14.07.2015, 13:45
Като извадя строителна рамка от кошера и няколко дена не я претопя ако има ларви по същия начин започват да излизат на вън.
Да не би да е крайна пита и да са малко пчелите да не могат да я обслужват.

bobi mitrev
14.07.2015, 13:56
Като извадя строителна рамка от кошера и няколко дена не я претопя ако има ларви по същия начин започват да излизат на вън.
Да не би да е крайна пита и да са малко пчелите да не могат да я обслужват.

Да крайна е. Но пчелите не ми се виждат малко.

Nik_m
14.07.2015, 16:58
Не разбирам и с друго не мога да помогна, нека някой компетентен да се изкаже.

scutellator
15.07.2015, 07:59
Моля за помощ, четох, гледах, но не намерих отговор. Семейството е на 7 междурамия пчели. Преди един месец смених майката, като им сложих зрял маточник. Майката се излюпи и оплоди, заработи си нормално. Другите рамки са плътни с запечатано пило , няма прошарване или нещо др. Обаче ми направи впечатление че само на една рамка имаше няколко ларви в обратна посока, "задницата" им стърчи навън и не са запечатани. Кажете това на какво се дължи.

Мехурчест гнилец, но новия щам, стария беше етническо заболяване и ограничен само до определени раси (като проявления на симптоми по пилото), които в по-голямата си част не се отглеждат в България. При пилото вирусът убива част от популацията, докато възрастните индивиди, които го пренасят (където също се размножава) са напълно функционални, но със малко по-кратък живот. И стария (които вече е напълно изместен) и новия щам на вируса се срещат буквално във всеки един кошер поне в Европа.

Георги Кръстев
15.07.2015, 11:33
Нещата тук се оправят много по-лесно от АГ. Смяна на пити, майка и яко подхранване. Пак стигаме до там, да отглеждаме силни семейства!

bobi mitrev
15.07.2015, 12:39
Мехурчест гнилец, но новия щам, стария беше етническо заболяване и ограничен само до определени раси (като проявления на симптоми по пилото), които в по-голямата си част не се отглеждат в България. При пилото вирусът убива част от популацията, докато възрастните индивиди, които го пренасят (където също се размножава) са напълно функционални, но със малко по-кратък живот. И стария (които вече е напълно изместен) и новия щам на вируса се срещат буквално във всеки един кошер поне в Европа.
Много благодаря за изчерпателния отговор.

bobi mitrev
15.07.2015, 12:40
Нещата тук се оправят много по-лесно от АГ. Смяна на пити, майка и яко подхранване. Пак стигаме до там, да отглеждаме силни семейства!

Благодаря Кръстев

scutellator
15.07.2015, 22:48
Нещата тук се оправят много по-лесно от АГ. Смяна на пити, майка и яко подхранване. Пак стигаме до там, да отглеждаме силни семейства!
В конкретния случай смяната на питите няма да помогне, по-добрата диета - също ( за намаляване симппомите на МГ). Просто една от многото болести които могат да се открият във всеки кошер, по всяко време на годината, стига човек да се загледа внимателно и да може да ги различава.
Някой човек да може да се похвали че в тялото му не живеят бактерии?

Mert
06.12.2015, 20:12
Моля за помощ,днес третирах с ОК,претисняваме това,че на 3 семейства забелязах червеникави петна течни,върху 2 от рамките.Проблем лие това и ако да как мога дасе справя в този сезон.

scutellator
07.12.2015, 12:26
Моля за помощ,днес третирах с ОК,претисняваме това,че на 3 семейства забелязах червеникави петна течни,върху 2 от рамките.Проблем лие това и ако да как мога дасе справя в този сезон.

А ние как да отгатнем какво биха могли да представляват тези червеникави петна и на какво биха могли да се дължат? Прясна боя от червен маркер върху горните летви на рамките напълно се вписват в даденото описание (червено и течно), също както и овлажнена от конденз отрова за плъхове.

През зимата нищо не може да се направи за подобряване на здравословния статус на пчелите, защото....... нови пчели не се излюпват.

Mert
07.12.2015, 13:03
Ок благодаря,но нее маркер или отрона.

ch.atanasov
14.10.2017, 11:22
Смъртоносното влияние на акарозата (http://www.kak-da.com/smartonosnoto-vliyanie-na-akarozata-150924.html)


"Пчелите често са предразположени към редица заболявания. За да можете да предпазите медоносните си пчели е нужно не само да познавате добре различните болести, но също така и техните симптоми.
Една от най-сериозните болести по пчелите е Акарозата. Тя се причинява от микроскопичен кърлеж познат под наименованието Acarapis woodi. Тази болест обикновено е разпространена в страни в по-влажен климат и около реки, езера, морета, както и заблатени места. Засега няма сведения за случай на Акароза в България."

От 2015г.

"Гургулова обясни, че най-разпространените заболявания у нас са АКАРОЗА, вароатоза, нозематоза и тропилелапсоза и даде наставления как стопаните да разпознават болестите и кои препарати да използват за третирането им."

От днес.
Пак не съм бил в час. Кога се пръкна в БГ?

ch.atanasov
14.10.2017, 11:49
http://beehoney-bg.eu/?p=896


"Акароза
Акарозата се предизвиква от микроскопичния кърлеж Acarapis woodi , паразитиращ в трахеите на пчелите. Болестта е разпространена предимно в страни с по-влажен климат.В България акарозата досега не е констатирана."

ch.atanasov
14.10.2017, 11:58
"Тропилепсозата се предизвиква от два вида акари Tropilaelaps clareae и T. koenigerum, които паразитират по запечатаното пило. Хранейки се с хемолимфата на ларвите и какавидите, акарите предизвикват промени в пилото, смърт на какавиди, пчели преди излюпване, последващо отслабване на семейството и напускане /обезлюдяване/ на пчелното гнездо. Заболяването се среща в Азия, а естествен гостоприемник на двата вида са гигантската азиатска пчела Apis dorsata и други свободно живеещи пчели…"

Дали Гурголова говори по принцип (за опасните болести ) или и тази болест е в БГ.

Георги Куров
14.10.2017, 12:47
Баба Ванга я няма вече за да ни каже, а другите включително и учените не знаят има ли Акароза в БГ. Третирай с МК и ще спиш спокойно без да размишляваш по въпроса.

ch.atanasov
14.10.2017, 14:51
Баба Ванга я няма вече за да ни каже, а другите включително и учените не знаят има ли Акароза в БГ. Третирай с МК и ще спиш спокойно без да размишляваш по въпроса.

Не мога да не размишлявам. Уж чета, слушам, гледам и изведнъж хоп-изненада. Учени ??? Професори станаха, а ми се струва, че не са мръднали педя напред. Ходят си по лектории с пчеларите и май само толкова. Някои се борят срещу неоникотиноидите, а от тях не съм видял (чул) нищо.

ch.atanasov
15.10.2017, 09:44
http://agrozona.bg/%d0%bd%d0%be%d0%b5%d0%bc%d0%b2%d1%80%d0%b8-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%b8%d1%80%d0%b0%d 1%82-%d0%bc%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%b5%d0%b2%d1%80%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b9%d1%81%d 0%ba/


Няма ли някой от тези 100 пчелари, които са присъствали на срещата из форума, да внесе яснота? Никой ли не се интересува от тези знайни и незнайни болести. Навярно са опасни само за Гургулова, затова няма никакъв интерес.

"Над 100 пчелари проведоха среща с ръководителя на сектор „Аквакултури и болести по животни и пчели“ в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт проф. д-р Калинка Гургулова. Събитието бе организирано от териториалния офис на службата по съвети в земеделието във Велико Търново. Проф. Гургулова обясни, че най-разпространените заболявания у нас са акароза, вароатоза, нозематоза и тропилелапсоза и даде наставления как стопаните да разпознават болестите и кои препарати да използват за третирането им."

morriddin
15.10.2017, 17:45
Нови болести - с лопата да ги ринеш. И още ще излизат - в прогресия с нови " препарати и лекарства", всекидневно люпещи се във всички пространства. Вече е сигурна аксиомата: Колкото професори, толкова болести, пък поне 2 пъти повече лекове, (всеки уважаващ себе си професор, прави поне две)... Бряяя, изглежда пчелите ще измрат не от некадърно гледане и тровене от страна на лаици и печалбари, а от нещо съвсем ново, като "пчелен грип", пчелна х.йня и така...
На калпавия ... вълната му пречела. Виж, на професора кое му пречи??? Нямам идея. Предполагам, липсата на лектории и евентуален практизъм, но това си е лично мое мнение.
То, ако от всяко дърво ставаше свирка, от "мен" щеше да стане ДУДУК... :)

Искрен Мутафов
16.10.2017, 04:28
http://agrozona.bg/%d0%bd%d0%be%d0%b5%d0%bc%d0%b2%d1%80%d0%b8-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%b8%d1%80%d0%b0%d 1%82-%d0%bc%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%b5%d0%b2%d1%80%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b9%d1%81%d 0%ba/


Няма ли някой от тези 100 пчелари, които са присъствали на срещата из форума, да внесе яснота? Никой ли не се интересува от тези знайни и незнайни болести. Навярно са опасни само за Гургулова, затова няма никакъв интерес.

"Над 100 пчелари проведоха среща с ръководителя на сектор „Аквакултури и болести по животни и пчели“ в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт проф. д-р Калинка Гургулова. Събитието бе организирано от териториалния офис на службата по съвети в земеделието във Велико Търново. Проф. Гургулова обясни, че най-разпространените заболявания у нас са акароза, вароатоза, нозематоза и тропилелапсоза и даде наставления как стопаните да разпознават болестите и кои препарати да използват за третирането им."

Освен, че са "лаици" явно някой журналисти или по-скоро "драскачи" явно не могат да броят до 100. В зала с 50-тина стола(а имаше и празни места) определено нямаше 100 човека, а наполовина, че и по-малко.
Лекторката закъсня с около час(такова било разписанието на автобуса). До тогава организаторите от НССЗ презентираха идификативни графици и разни мерки.
Темата за болестите по пчелите е наистина огромна и за всеобхватна лекция са необходими много, много повече от 2-3 часа. Та за няколкото часа които продължи въпросната лекция на проф. Гургулова в Търново изброи кои са основните болести, кои от тях са срещани у нас и се спря подробно на вароатозата, нозематозата и малкият кошерен бръмбар.
Относно неоникотиноидите - те не са болест, а заплаха за пчелите, и във въпросната лекция бяха споменати с едно-две изречения в увода като влиянието на околната и заобикалящата пчелата среда.

ch.atanasov
16.10.2017, 07:30
..... въпросната лекция на проф. Гургулова в Търново изброи кои са основните болести, кои от тях са срещани у нас и се спря подробно на вароатозата, нозематозата и малкият кошерен бръмбар.


Ами тя си ги пее тези лекции от години, още от доцент. Да разбирам ли от написаното от теб, че акароза няма ? МКБ като дойде ще го видя без микроскоп.crying;

jordanov
16.10.2017, 09:28
Какво казаха за МКБ? Има ли го някъде около нас?

Искрен Мутафов
16.10.2017, 19:30
Ами тя си ги пее тези лекции от години, още от доцент. Да разбирам ли от написаното от теб, че акароза няма ? МКБ като дойде ще го видя без микроскоп.crying;


Какво казаха за МКБ? Има ли го някъде около нас?

Да, така е тази лекция съм и я слушал няколко поредни години на различни места. Да, няма нито Тропилепсоза нито акароза(Acarapis woodi), акароза имало регистрирана във всички страни около нас, но в България до сега не е срещана.
МКБ в Европа го има в Италия от три години насам, долу горе в една и съща област си се развива.

Искрен Мутафов
19.10.2017, 02:30
Атанасов, качвам това видео (https://www.youtube.com/watch?v=M1q-T2x1H94&t=727s) "специално" за тебе, гледай и надявам се да си отговориш на въпросите си от по-горните постинги в темата. А, за самото видео да благодарим на колегата Борис Стефанов, както за това видео, така и за другите видеа от варненското изложение и Апимондия, които могат да бъдат гледани в неговият youtube (https://www.youtube.com/user/borisstefanov) канал.


https://www.youtube.com/watch?v=M1q-T2x1H94&t=727s

ch.atanasov
19.10.2017, 07:04
При мен не тръгва, ако и при други е така- https://www.youtube.com/watch?v=M1q-T2x1H94

Специално благодарско за вниманието, Мутафов.bow;

Искрен Мутафов
19.10.2017, 18:19
Атанасов, качвам това видео (https://www.youtube.com/watch?v=M1q-T2x1H94&t=727s) "специално" за тебе, гледай и надявам се да си отговориш на въпросите си от по-горните постинги в темата. А, за самото видео да благодарим на колегата Борис Стефанов, както за това видео, така и за другите видеа от варненското изложение и Апимондия, които могат да бъдат гледани в неговият youtube (https://www.youtube.com/user/borisstefanov) канал.


https://www.youtube.com/watch?v=M1q-T2x1H94&t=727s


При мен не тръгва, ако и при други е така- https://www.youtube.com/watch?v=M1q-T2x1H94

Специално благодарско за вниманието, Мутафов.bow;

Атанасов, забелязах го този проблем - че видеото, ту тръгва ту не, тъй че линка който ти си публикувал съм го "вградил" в думата "видео", още веднага след като го публикувах постинга, на първият ред веднага след: "Атанасов, качвам това видео", ако се загледаш "видео" е в син цвт и е линк който ще отвори youtub-ето, и може да се гледа....

;) ;) ;)

Rumen bees
10.03.2018, 20:14
Някой да ми ЧЕТЕ лекция.. Боже опази! На всеки могат да му напишат текст и да се изправи пред публика уф... За акари гледам некви ново предлагат и се прави в България но несъм го пробвал още. Едни познати ми го хвалеха миналата година го ползвали. Още някой тук има ли вечатления?? Това е сайта им www.taifunbio.com ???

mici-92
22.05.2018, 13:20
Честно.Не можах да намеря по-подходяща тема за моя въпрос.Моите съселяни са луднали по препарата,,доматин".Дали е отровен за пчелите?В сайтовете за него,само отговор на този въпрос няма.Досещам се за него,защото в състава си е половината Менделеева таблица,но ще чуя отговора на някой по информиран,за което,ще му благодаря!

Sylvie
11.07.2018, 21:27
Днес преглеждах новите отводки и забелязах в единия кошер, че доста от ларвите са станали като камъчета, направо тракат в килийките като поразклатя малко питата. Какво е това? Дали са болни или са простинали? Никога не съм виждала такова нещо. Имаше такива ларви и по мрежата на дъното, сигурно пчелите са ги изхвърлили. Прилагам снимка, малко е голяма, но да се вижда по-добре.

9608

Трендафил Дончев
11.07.2018, 21:58
Днес преглеждах новите отводки и забелязах в единия кошер, че доста от ларвите са станали като камъчета, направо тракат в килийките като поразклатя малко питата. Какво е това? Дали са болни или са простинали? Никога не съм виждала такова нещо. Имаше такива ларви и по мрежата на дъното, сигурно пчелите са ги изхвърлили. Прилагам снимка, малко е голяма, но да се вижда по-добре.



Аскосфероза

Лъчо
11.08.2019, 17:14
Здравейте, колеги. Искам да попитам акарите когато не са по пчелите, бързо подвижни ли са? Новобранец съм, затова задавам тъпи въпроси.. Кошерите ми са ДБ с дълбоко дъно, и го вадя от задната страна като чекмедже. До момента бяха отворени на 50%,днес реших да премахна картона изцяло, и видях в разпечатките и прашец, на някои от кошерите едни много малки, бързо подвижни буболечки..,. Подготвил съм се да третирам с ОК. Ако сместа покапе отдолу(макар и рядък сироп, не е ли опасно за нападения? Пашата ми свърши, само малко планински цветя и билки тук-там...

Лъчо
11.08.2019, 17:18
Насекомите, са много малки, ЧЕРВЕНИ, и се движат доста бързо... Дали са акари??

Лъчо
11.08.2019, 19:08
Дано не са. Сега отивам да им сипя по-малко сироп с Нозевит+, а утре сутринта ще третира с ОК, ще сложа контролни листове, и ще споделя в случай, че на някой му е полезна информацията.

Лъчо
11.08.2019, 19:59
Знам, че ви е писнало да отговаряте на глупави въпроси, и ще ми кажете, чети. Чел съм доста, но това не съм го срещал..., за акарите питам?

Георги 1974
11.08.2019, 20:12
Знам, че ви е писнало да отговаряте на глупави въпроси, и ще ми кажете, чети. Чел съм доста, но това не съм го срещал..., за акарите питам?
По мнение са си баш акара и ама аз съм по- новобранец и от теб.

ch.atanasov
11.08.2019, 20:19
Знам, че ви е писнало да отговаряте на глупави въпроси, и ще ми кажете, чети. Чел съм доста, но това не съм го срещал..., за акарите питам?
Червени насекоми, ще умра от смях. Чукаш на чичо си гугъл : акари и гледаш в изображения.

Лъчо
11.08.2019, 20:56
Червени насекоми, ще умра от смях. Чукаш на чичо си гугъл : акари и гледаш в изображения.
Колега, чета форума от повече от две години,твоите постове са едни от най-ценните, не само за мен.... Благодаря ти. Просто не съм виждал акарите, когато не са по пчелите..., иначе от 40 сем, на 4три видях тези.....?

Алексиев
11.08.2019, 21:39
Червени насекоми, ще умра от смях. Чукаш на чичо си гугъл : акари и гледаш в изображения.

Лъчо, пиши в гуглето " вароа" за да видиш каквото трябва. Акарите са много и най- различни. Сещам се за едни дребни червеникави паячета, също акари, сигурно те са налазили дъното. Нищо опасно. Вароа си е кърлеж и си прилича на кърлеж, ама ти едва ли си виждал и такъв. На дъното можеш да видиш умрял или зашеметен акар след третиране, ама ей така разхождащи се..едва ли.

Георги 1974
11.08.2019, 22:14
А одатат си имат четери чифта крака за тая работа поне женските мъжките си мрът в килииката а са и с друг цвят.То и въшките са червени и те си одат ама са с три чифта крайници.Под микроскоп или с лупа му е майката на тая червена мистерия.

Лъчо
17.08.2019, 16:18
Лъчо, пиши в гуглето " вароа" за да видиш каквото трябва. Акарите са много и най- различни. Сещам се за едни дребни червеникави паячета, също акари, сигурно те са налазили дъното. Нищо опасно. Вароа си е кърлеж и си прилича на кърлеж, ама ти едва ли си виждал и такъв. На дъното можеш да видиш умрял или зашеметен акар след третиране, ама ей така разхождащи се..едва ли.
Благодаря ти колега. точно това се оказа,паячета.... Срещу тях взимат ли се някакви мерки?

mici-92
18.08.2019, 09:27
Благодаря ти колега. точно това се оказа,паячета.... Срещу тях взимат ли се някакви мерки?
Поддържане на силни семейства.

d0lar4e70
21.07.2020, 13:09
Здравейте, преди няколко дни в някой от кошерите открих следния проблем.На рамка с запечатано пило се забелязват по няколко прегризани капачета.Ларвата е бяла без водниста течност след изваждане от килийката.Изважда се сравнително лесно( не е залепнала за страните на килийката).Какъв е вероятния проблем? И евентуално решение?кошерите са сравнително силни.10537

bobi mitrev
23.07.2020, 08:29
Восъчен молец

d0lar4e70
24.07.2020, 08:26
При силно семейство възможно ли е да е молец? И ако е така защо при обстойно ровене не откривам нищо?

rumenggr
24.07.2020, 12:46
При силно семейство възможно ли е да е молец? И ако е така защо при обстойно ровене не откривам нищо?
Аз не мисля, че е молец. Някои пчели имат засилено хигиенно поведение. Това може да са дъщерите само на един от всички търтеи оплодили майката(въпрос на генна комбинация). Такива пчели усещат акара в запечатаното пило, разпечатват и чистят на пръв поглед здрави ларви. Не съм убеден, но и нямам достатъчно инфо от теб, дали това е причината, но я смятам за възможна.

d0lar4e70
24.07.2020, 22:42
Аз не мисля, че е молец. Някои пчели имат засилено хигиенно поведение. Това може да са дъщерите само на един от всички търтеи оплодили майката(въпрос на генна комбинация). Такива пчели усещат акара в запечатаното пило, разпечатват и чистят на пръв поглед здрави ларви. Не съм убеден, но и нямам достатъчно инфо от теб, дали това е причината, но я смятам за възможна. Това е възможна опция ца проблема ,но след отваряне на съседни килийки пилото е в друг стадий ( вече са оформени бели пчели 12-15 ден) при цялото това ровене и подробно проверяване и разпечатване на килийки което направих не открих акари.А не е ли необходимо да има голям брой за да се стигне до смърт на ларвата в толкова начален стадий?Ще прикача една снима 1053910540
Съседните килийки съм ги разпечатал аз.

Георги Куров
25.07.2020, 07:44
Генетична малформация или вирус, решението е смяна на майката. Когато семейството има добро хигиенно поведение виждаш само празните килиики, прошарването, със слабо оставят проблемните ларви непочистени. Гледай лекциите на Гургулова специално часта за вирусите.

d0lar4e70
25.07.2020, 13:43
Ако е вирус дали ще е достатъчно само смяна на майката?какъв вирус имаш предвид в самата майка или и по пчелите работнички?Защото все пак те изчистват килийките?Не се ли получава цикъл майка-яйце-ларва-смърт-почистване от работничка-хранене на майката от работнички(кърмачки)?Ако сложа нова майка няма ли заразените пчели да заразят и нея?И пак казвам семействата да силни ( фарарови на по 3 корпуса пило)?Благодаря!

Трендафил Дончев
25.07.2020, 15:34
Ако е вирус дали ще е достатъчно само смяна на майката?какъв вирус имаш предвид в самата майка или и по пчелите работнички?Защото все пак те изчистват килийките?Не се ли получава цикъл майка-яйце-ларва-смърт-почистване от работничка-хранене на майката от работнички(кърмачки)?Ако сложа нова майка няма ли заразените пчели да заразят и нея?И пак казвам семействата да силни ( фарарови на по 3 корпуса пило)?Благодаря!

Вирус е. При смяна на майката се позагубва, но след това филма се повтаря. Сега са силни, че времето е благоприятно и позволява за активно снасяне на майката. Така привидно се забелязва сила, но при първото застудяване, влага.... започва регреса на семейството. Постепенно болестта се засилва и семейството остава само със 100-на пчели, майката и малко пило.

d0lar4e70
25.07.2020, 17:39
Вирус е. При смяна на майката се позагубва, но след това филма се повтаря. Сега са силни, че времето е благоприятно и позволява за активно снасяне на майката. Така привидно се забелязва сила, но при първото застудяване, влага.... започва регреса на семейството. Постепенно болестта се засилва и семейството остава само със 100-на пчели, майката и малко пило. Ако е така то това звучи сериозно.Какви мерки се предприемат как се лекува?Какво се прави?Благодаря!

ivootur
25.07.2020, 18:47
Семейството загива. Кошера се обгаря и се заселва ново семейство.

Ангел Йосифов
25.07.2020, 20:20
Аз пък си мисля,че няма проблем.
Запечатаното пило отделя топлина,а сега,в жегите,също,като през зимата,е по трудно да се подържат оптимални условия в зоната на пилото,като се има в предвид,че тече и паша.
Като ни стане задушно,най напред отваряме прозореца.И пчелите така.В жегите отварят "прозорци" м/у пилото.Дори и могат да го ограничат значително до2-3 рамки.Особено,ако кошерите не са засенчени..

Трендафил Дончев
25.07.2020, 20:45
Аз пък си мисля,че няма проблем.
Запечатаното пило отделя топлина,а сега,в жегите,също,като през зимата,е по трудно да се подържат оптимални условия в зоната на пилото,като се има в предвид,че тече и паша.
Като ни стане задушно,най напред отваряме прозореца.И пчелите така.В жегите отварят "прозорци" м/у пилото.Дори и могат да го ограничат значително до2-3 рамки.Особено,ако кошерите не са засенчени..

Надявам се доларчето да сподели след време за резултата.

varom
25.07.2020, 21:00
Диагноза по снимка се прави трудно,трябва си изследване но нещата отиват към доброкачествено гнилцово заболяване.Щом кошера е силен може и да се справи сам.В захарта има вещество което унищожава пчелните вируси,така че може и да го подхраниш

d0lar4e70
25.07.2020, 21:04
Ще споделя на пролет живот и здраве.Лично аз мисля ,че е вирус ,но не мисля ,че не е лечимо.За мен смяната на майка няма да реши проблема по скоро трябва някакво лечение ,но не знам с какво и след това чак да сменя майката.след като пчелите са излекувани защото ако заразени пчели хранят здрава майка и тя ще се зарази според мен.Странното за мен е ,че се забелязва в силни кошери което много ме узадачава. Дончев ти какво мислиш ,че е?Благодаря!

varom
25.07.2020, 21:18
Резултата ще се види в началото на септември.Най -вероятно всичко ще наред.И аз съм имал такива случаи.Но мед от този кошер не давай на другите

d0lar4e70
25.07.2020, 22:00
Диагноза по снимка се прави трудно,трябва си изследване но нещата отиват към доброкачествено гнилцово заболяване.Щом кошера е силен може и да се справи сам.В захарта има вещество което унищожава пчелните вируси,така че може и да го подхраниш
Кое е това вещество ?Каква захар?Каква концентрация?Благодаря!

Трендафил Дончев
25.07.2020, 22:01
Дончев ти какво мислиш ,че е?Благодаря!

Не знам какво е, защото и аз го имам от време на време. Заразно е. Лекува се, което е добре, но с какво не мога да кажа, че ползвам разни магии и още не мога да разбера от коя се повлиява. Експериментите са трудни поради голямото време за отчитане на резултати и в дадени моменти се губи и хронологията - не водя дневник/записки, че уж ще помня. Та така. Помня - трънки.;) И сега имам един такъв, но чака да му помагам, а кога ще стане и аз не знам. Напролет, като го мина с горелката.:bigsmile:

d0lar4e70
25.07.2020, 22:02
Резултата ще се види в началото на септември.Най -вероятно всичко ще наред.И аз съм имал такива случаи.Но мед от този кошер не давай на другите Аз мед няма да дам ,но какво рамките въртянето в центрофугата?

d0lar4e70
25.07.2020, 22:04
Не знам какво е, защото и аз го имам от време на време. Заразно е. Лекува се, което е добре, но с какво не мога да кажа, че ползвам разни магии и още не мога да разбера от коя се повлиява. Експериментите са трудни поради голямото време за отчитане на резултати и в дадени моменти се губи и хронологията - не водя дневник/записки, че уж ще помня. Та така. Помня - трънки.;) И сега имам един такъв, но чака да му помагам, а кога ще стане и аз не знам. Напролет, като го мина с горелката.:bigsmile:
А с какво си пробвал лечение ? Аз чета по разни руски форуми калиев перманганат,висока концентрация и чести третирания с йод.... ,но незнам с какво кога колко как?

Ангел Йосифов
26.07.2020, 08:11
Аз пък си мисля,че няма проблем.
Запечатаното пило отделя топлина,а сега,в жегите,също,като през зимата,е по трудно да се подържат оптимални условия в зоната на пилото,като се има в предвид,че тече и паша.
Като ни стане задушно,най напред отваряме прозореца.И пчелите така.В жегите отварят "прозорци" м/у пилото.Дори и могат да го ограничат значително до2-3 рамки.Особено,ако кошерите не са засенчени..
Като приспах,на сутринта,отново продължавам да си мисля,че няма проблем.Всъщност единствения проблем,който виждам от оскъдната информация е жегата.
Първото нещо което бих направил е да засенча кошерите,за да им дам шанс.
Аз си мисля за прегряване и ако няма достатъчно пчели....топлинен удар и ларвата дава фира.Пчелите усещат,започват почистване и....пчеларя ги хваща в "крачка"преди да са почистили и да "отворят прозорци"за регулиране на температурата.........

varom
26.07.2020, 08:14
В захарта се съдържа фермента рибонуклеаза.Прочел съм го в книга на Гургулова и двама сърби,в раздела за мехурчест гнилец,което е вирусно заболяване..Чесно казано и аз се изненадах че този фермент нищожава пчелните вируси,но така пишат учените хора.Не се дават рецепти,просто да се подхранва.

varom
26.07.2020, 08:24
Като приспах,на сутринта,отново продължавам да си мисля,че няма проблем.Всъщност единствения проблем,който виждам от оскъдната информация е жегата.
Първото нещо което бих направил е да засенча кошерите,за да им дам шанс.
Аз си мисля за прегряване и ако няма достатъчно пчели....топлинен удар и ларвата дава фира.Пчелите усещат,започват почистване и....пчеларя ги хваща в "крачка"преди да са почистили и да "отворят прозорци"за регулиране на температурата.........

Засенчването е добре.Голямата жега е предпоставка за гнилцови заболявания

srg
26.07.2020, 09:43
Засенчването е добре.Голямата жега е предпоставка за гнилцови заболявания

И вирусни.

Nik_m
26.07.2020, 11:16
Сенчестите места са също предпоставка за развитие на мухъли и болести по пилото, всичко трябва да е умерено.

Ангел Йосифов
26.07.2020, 11:26
Това е решението за отстраняване на първопричината.

d0lar4e70
26.07.2020, 12:03
В захарта се съдържа фермента рибонуклеаза.Прочел съм го в книга на Гургулова и двама сърби,в раздела за мехурчест гнилец,което е вирусно заболяване..Чесно казано и аз се изненадах че този фермент нищожава пчелните вируси,но така пишат учените хора.Не се дават рецепти,просто да се подхранва. Ясно а има ли значение каква захар?Меласова или обикновенна ? И концентрацията на сиропа?Лично според мен “сладея” е пълна с най-различни пълнежи на антибиотична основа незнам дали ще е много удачно?

d0lar4e70
26.07.2020, 12:05
Засенчването е добре.Голямата жега е предпоставка за гнилцови заболявания
Кошерите са с цялостно мрежесто дъно, под капака има 5 см фибранова изолация и отделно са под овощни дръвчета (ябълки) който през най-топлата част на деня пазят допълнително сянка.Не мисля че проблема е в температурата.

d0lar4e70
26.07.2020, 12:09
Така изглежда ларвата след като я извадя от килийката.Няма никаква допълнителна течност.1054210543

Ангел Йосифов
26.07.2020, 12:31
Така изглежда ларвата след като я извадя от килийката.Няма никаква допълнителна течност.1054210543

Ей така,като гледам сянката на кошера,не ми изглежда да са засенчени.
Я разкажи историята на тоз кошер от пролетта на сам.

d0lar4e70
26.07.2020, 12:51
Ей така,като гледам сянката на кошера,не ми изглежда да са засенчени.
Я разкажи историята на тоз кошер от пролетта на сам.
Зазимен на 3 корпуса с 2019г майка.на пролет след акация 1 магазин изваден разширен след това майката снася редовно кошера е силен няма проблеми с Акара на есен третирам с ОК на пролет с ОК и лятото с тимол пушалката.Зачатаци на роене няма.Сега пълнят слънчоглед. Относно сянката не съм се старал да снимам дръвчето до кошера ,но ако искаш мога и него да снимам.

varom
26.07.2020, 13:57
Идея си нямам в коя захар ,колко, и от къде се е взел в нея този фермент.Но Рибонуклеазата разцепва РНК на вируса или поне е много силен катализатор за това.И докато търсим лек за твоя кошер, нищо чудно да открием и лек за коронавируса.

varom
26.07.2020, 15:52
Дано не се ядоса Дончев, но ми се ще да отговоря на колега от друг сайт,който се е развълнувал от информацията за захарта.Уточняв2ам, че става въпрос за гнилец с ВИРУСЕН произход, не с бактериален.Като я прочетох и аз не вярвах на очите си,защото съм противник на захарта,Книгата е на Гургулова, Павлич и радосавович.В раздела за мехурчест гнилец след посочени начини за лечение пише,цитирам-: Известно е ,че ферментът Рибонуклеаза,който се съдържа в захарта, унищожава пчелните вируси и дори само подхранването със захарен сироп допринася за оздравяване то на пчелното семейство. Край на цитата.

Ангел Йосифов
26.07.2020, 15:57
Относно сянката не съм се старал да снимам дръвчето до кошера ,но ако искаш мога и него да снимам.

Хей "Тууче",Въпреки дръвчето,засенчи кошерите със трева,клони..отвори някаква вентилация над горните рамки....и остави кошера да работи..

Pero Melifero
27.07.2020, 12:29
Това е решението за отстраняване на първопричината.

Ачка, яка снимка, кошерите приличат на командоси по време на мисия.:laughing: Ех, как нямам снимка на моите, да видите "засенчени" какво значи.
Не се ли втилясвате прекалено много с тая ларва? А щом решихте, че има проблем и той е от вирус, то не трябва ли единствено да се води качествена и своевременна борба с... акара?

Георги Куров
09.01.2021, 16:22
Лечение пчёл без лекарств. - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=fi2MYmCIQ98)

Георги Куров
27.11.2023, 11:01
(8) Chronic bee paralysis virus (CBPV) Хроничен вирусен паралич 05.2023 - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=gh84gP64-1o)

morning
28.11.2023, 10:27
Едвали е само при рапицова паша - наблюдава се целогодишно и редовно. Земеделските отрови са натрупват във всичко и организма на пчелите е токсикиран, нервната им система буквално си е срината. Това няма лечение, няма такъв метод или препарат, който да го предоврати, докато не се озаптят земеделците, оправия няма да има.

Георги Куров
28.11.2023, 12:37
Напълно споделям мнението ти. В райони с интензивно земеделие като моя, вече не може да има продуктивно пчеларство.

morning
29.11.2023, 13:57
Аномалиите са твърде много и чести, за да се търси причина в някаква конкретна болест. То не е нужно да си специалист биолог, експерт ветеринар с пет висши, за да се досетиш, че подлагането на живи организми на постоянни натравания ще им се отрази катастрофално. Сега масово се счита, че азиатската нозема е виновника и се търси цяр за тази болест, но аз пък им обещавам, че и да намерят как да се лекува, проблемите, които наблюдаваме пак ще си останат.

А особено в държави, като нашата, земеделците са абсолютно безконтролни и си пръскат буквално с каквото, и колкото си искат. Та моите извинения към всеки, който си вярва, че това не се отразява на пчелите.