Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 33
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    За другия път да знаеш - не се взимат отводки със неоплодени и проснесли майки.....е ако са подарък айде нали,ама все пак да знаеш!

    Сега оставаш почти без избор - не можеш да намериш майките,а пило изобщо някакво има ли и ако има,заложени маточници да има.А ако няма пило - чакаш да видиш какво ще се случи.

    По принцип и аз трудно виждам майките - ето тука сега една,бе две шепи пчели и не мога да я видя,но по някое време гледам яйца,изчаках до днес гледам запечатано пило перфе,айде утре в големия сандък и получава малко бонуси.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Станалото станало горе главата.Огледай хубаво питите на спокойствие без да бързаш.Младите майки са по слаби и са много бързи и много трудно се виждат.Тези отводки предполагам че имат пило не са само пчела и празни пити ако нямаха майка щяха да заложат спъсителни маточници.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    пило няма,има само мед и прашец
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    1 юни ден на детето :D да има символичност - ако все още няма пило и не намериш майка,гласи се за втори рунд.До тогава недей бута.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Днес ги прегледах отново и все още пило няма.Та реших да им предам оплодени майки, от ловеч ги поръчах за петък около обед ще са при мен .Та споделете как да ги предам,трябвали да отсраня неоплодените майки предварително и колко време преди да предам майки те или направо да ги сложа както са в клетка да я запуша с медно тесто и да я заклещя между питите и като я освободят какво ли ще стане
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от ludiqmaks
    Днес ги прегледах отново и все още пило няма.Та реших да им предам оплодени майки, от ловеч ги поръчах за петък около обед ще са при мен .Та споделете как да ги предам,трябвали да отсраня неоплодените майки предварително и колко време преди да предам майки те или направо да ги сложа както са в клетка да я запуша с медно тесто и да я заклещя между питите и като я освободят какво ли ще стане
    Имал съм случай със едно семейство на която майката 15 дене след излюпване не започва да снася яйца.Става въпрос за началото на септември.Изках да спася семейството заштото гонех бройка и не ми се комбинирваше.На предния ден го прегледах хубаво за яйца нямаше нито едно.Поръчвам майката и на другия ден сутрината е при мене.Отварям кошера за да махна неплодната майка и като поглеждам питите две, пити пълни със прясно снесени яйца.Като дойдат майките и ако оште няма яйца отвори кошера извади старите майки и ги убий.Остави кошера 5 6 часа без майка.Извади внимателно пчелите придрожителки на майката и постави майката във средна на кошера.Замести клетката във медния венец като я натиснеш във питата.Не чупи пласмасовите прегради на клетката.Ако нямаш никакво пило не отваряй кошера 4 5 дена ако имаш на другия ден отвори и изчисти заложените свештеви маточници.След ден два ако пак има залойени маточници пак ги изчисти.На 4 5 ден пчелите би трябвало да са приели новта майка.Ако се трупат да я хранят значи всичко е на ред.Внимателно извади клетката отвория леко и пусни майта на питата при първия контак със пчелите те трябва да я захранят,това е знак че всичко е наред.Пожелавм ти успех!!!

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Благодаря така ще направя.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2011
    Мнения
    25

    КОГА СЕ СМЕНЯ СТАРАТА МАЙКА С НОВА?

    Здравейте колеги!
    Имам два кошера ДБ със 3 годишни майки и искам да ги сменя с нови съешени,та въпросът ми е кога трябва да го направя ,ако вече не съм закъснял,защото в КАЛЕНДАРНИЯ СПРАВОЧНИК ПО ПЧЕЛАРСТВО главата за смяна на майките е написана в раздела за месец ЮНИ?
    Не е ли късно?

    ПОЗДРАВИ НА ВСИЧКИ КОЛЕГИ

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Защо е записано юни? Сигурно не е напразно. Ранните майки не винаги са достатъчно добри и по-рано има и недостиг на търтеи. Юни и юли са най-добрите майки.

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    16.02.2013
    Мнения
    1

    КОГА СЕ СМЕНЯ МАЙКАТА

    Здравейте, някой може ли да ми каже кога започва подмяната на майките? Сам ли се обновява кошера или ще трябва да закупя нова майка?

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •