Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 43
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2013
    Мнения
    28
    Днес хванахме един доста голям рой

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2011
    Мнения
    23

    старт

    в този а и в други форуми със същата тематика виждам многократно пуснати теми с въпроса с колко кошера да започна
    и реших да споделя скромния си опит
    като и аз се лутах в размисли,и какви ли не броики обмислях за старт

    Та накрая реших и започнах с 3 пчелни семеиства което препоръчвам и на бъдещите колеги.
    Според мен това е идеалния старт не са много като броика,ще се извади достатъчно мед за да се изплатят в регион с добра паша,
    ще се научи как да прави отводки и ще се научи да работи с пчелите

    Първата година работих с 3 кошера следващата взех още 10
    времето което ми бе необходимо за обслужване на 3те броики първата година бе равно на времето което ми трябваше на следващата да обслужа всички 13 + отводката която бях произвел първата година и също много четене и практика
    никои не казва това което знае на 100%

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2013
    Мнения
    28
    Ето един от първите 5 кошера
    Има още какво да се изпипва .
    Страниците успях да ги направя 28 мм
    Още не съм сложил стиропора на покрива и ламарината и все още се чудя отворите на корпусите елипсички да ирежа или да пробия дупки.
    Малко не ми харесва как направих краката ,но на другите ще ги зарежа да излезнат по навън.


  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето и едно непчеларско мнение:

    Започването на пчеларстване с Х броя кошери е равносилно на започване на НОВ БИЗНЕС. В този бизнес трябва да се вложат НОВИ РЕСУРСИ (пари, оборудване и време). Създаването на нов бизнес винаги носи със себе си РИСК ОТ ПРОВАЛ. За новобранците и за некомпетентните този риск е още ПО-ГОЛЯМ. От една страна на човек му се иска да отвори по-голям бизнес, за да печели повече. От друга страна обаче с това нараства и сумата на евентуалната загуба при провал.

    Следователно размера на един нов бизнес зависи само и единствено от възможностите на дадения човек.

    Трябва сам да си прецениш какво количество пари МОЖЕШ ДА СИ ПОЗВОЛИШ ДА ЗАГУБИШ, без при това сериозно да пострада съществуващото ти финансово положение, и без да си проваляш другите бизнеси, губейки време с новия.

    Аз също съм новобранец тази година и си прецених, че безопасното ниво за мене е 500 кошера. Речено-сторено. Направих ги 500 и спрях, за да се опитам да овладея организациония хаос, който неминуемо се получава с всяко едно ново начинание. Предполагам, че ако Бил Гейт на стари години реши да се занимава с пчеларство, сигурно ще започне с 1 милион кошера.

    По въпроса със знанията не се притеснявай - има достатъчно много специалисти в този форум, които ще ти отговорят на всеки един въпрос. Огледай се и за пчелари в твоя град - обикновенно всички с радост помагат на новите колеги. Със сигурност в началото ще правиш и много грешки, но няма как - никой не се е научил да плува, без преди това да се е хвърлил надолу с главата във водата.

    И последно - слушай какво ти казват другите, но в същото време използвай и собствената си глава. Няма как - понякога е по-добре сам да се опариш, иначе никога няма да разбереш колко силно пари печката. Ето ти си дърводелец - значи не започваш от чистата нула и си имаш някакво, макар и малко конкурентно преимущество. Направи си евтини и качествени кошери и току виж от това е произлязъл и допълващ бизнес.

    И едно последно нещо, което важи за всеки един бизнес: Докъде ще стигнеш в пчеларството зависи само и единствено от тебе. Бори се и не се отчайвай. Не търси вината в другиго и знай, че винаги има решение, независимо с какъв проблем ще се сблъскаш. А какво ще постигнеш зависи само и единствено от тебе. Виж ми подписа - в него е казано всичко.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2011
    Мнения
    23
    съгласен съм че човек трябва да вложи толкова средства колкото може,без евентуален неуспех да наруши финансовата му стабилност.Но според мен с пчеларството е по- добре първите 1-2 години да се започне с малък брои пчелни семеиства,един вид като обучение и след това да прави по-сериозна инвестиция.След като вече епонавлязъл в материята

  6. #16
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Направих ги 500 и спрях, за да се опитам да овладея организациония хаос, който неминуемо се получава с всяко едно ново начинание.
    Само информативно решил ли си каква система ще използвуваш? Може и да си споменал някъде ,но сигурно съм пропуснал.

  7. #17
    За да не рискува човек прекалено започни с 10 кошера. Изкараното от тях продаваш и пак влагаш в тях. Нови кошери, инвентар, пчели, с една дума ре-инвестираш това което извадиш от тях. Така ако загубиш нещо ще е само това което те са ти дали и евентуално загубеното време. Аз 2 години инвестирах това което вадих от тях и чак на третата се осмелих да налея и лични средства след като натрупах нужните знания
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Николай Христов-nikberk
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Направих ги 500 и спрях, за да се опитам да овладея организациония хаос, който неминуемо се получава с всяко едно ново начинание.
    Само информативно решил ли си каква система ще използвуваш? Може и да си споменал някъде ,но сигурно съм пропуснал.
    За пчелините със слаба паша и за планинските пчелини мисля да използвам ДБ10, а там където пашата е силна - ЛР10. Така или иначе поне в началото искам да си поекспериментирам и с двете системи, за да понатрупам опит. Към момента имам няколко пчелина в Ловешко и за там пращам само ЛР кошери. В Габровско също имам няколко пчелина и там оставям само ДБ.

    За кошери твърдо съм избрал стиропорени. Имам както от полските, така и от финландските. Идеята е поне плодника да е стиропорен, за да може през зимата и пролетта да им е по-приятно на пчелите, пък и четох някъде, че при стиропорени кошери семействата напролет се развиват по-рано. Колкото до магазините и медовите корпуси - те ще са са дървени собствено производство, защото са по-евтини и ще работят само през лятото. Направил съм си собствена конструкция на дървените корпуси така, щото да са напълно съвместими както с полските, така и с финландските кошери. За да не изпадам в голям асортимент от различни видове кошери и рамки съм решил за медови корпуси да използвам само и единствено ЛР10. Впоследствие може би ще премина на 100% на ЛР, а ДБ кошерите ще ги продам. Засега обаче според мене те са един необходим етап, който няма как да бъде прескочен.

    Това лято стратегията ми е да наблегна на майкопроизводството и отводките, пък меда ще остане на заден план. Искам до наесен да удвоя бройката на кошерите, но със собствени отводки и майки. Също така имам нужда от изграждането на огромно количество рамки, което не знам дали ще успея да го направя в рамките на сезона. Давайте идеи как да накарам пчелите да градят бясно.

    Това е засега концепцията, пък ако се наложи - ще я променям в движение.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    За планинските и полупланинските места най подходящи са осем рамковите т.н. гърдеви кошери. Там също може да се избира дали плодника да е ДБ илиЛР, та дали с корпуси или магазини ще се работи. Всичко е въпрос на паша. Аз лично съм стигнал до извода, че най-практичната система е ЛР. Има много повече възможности за "маневриране". Освен това наличието на помощни семейства е голям плюс за развитие на продуктивно пчеларство. Аз така съм мислил за една технология за пчеларстване, но нека да узрее още малко в главата ми. Това е нещо като комбинация от метода показан във филмчето "меда мед ражда" и технологията по която работят Коцето Якофов и Симеон Тодоров. Но тука пак е доста относително. Важното е какви цели преследваш, на какво наблягаш дали искаш количества мед или си се ориентирал към другите продукти. Във всички случаи ефекта е един целогодишно силни семейства. Ако трябваше сега да започвам и да избирам система отново бих избрал ЛР. А колкото до кошерите. Тези т.н. стиропорови си имат и своите предимства и недостатъци. Предимствата са в това, че правят по-добра изолация и е необходима по-малко храна за зимуване, но не дишат и се получава много конденз, който по някакъв начин трябва да се овладее. Вариантите не са много (мрежесто дъно-целогодишно и милерова хранилка-целогодишно). Имам един такъв нуклеус-6-рамков, но не останах доволен от него. от всякъде течеше вода семейството започна да боледува, въпреки, че беше на мрежа отдолу, а от хранилката често изсипвах насъбралата се вода. Приместих го в дървен нуклеус и нещата се оправиха. Тези дни ще покажа снимки на нуклеусите. Те са 5 рамкови. Няколко отводки ги оставих да зимуват в тези нуклеуси, само че на два корпуса. Сега са ми едни от най силните семейства. След една ротация , ги прехвърлих в нормални 10-таци и им сложих втория корпус, че майката няма къде да снася.

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    178
    Пчеларски район
    1. общ. Левски и 2. общ. Роман
    Пчелите градят бясно с бясно хранене(да не изсъхва хранилката) и поне малко паша. Ако се засуши като миналата година и с бясно хранене няма задоволителен градеж.
    Предпочитам да пия от извора.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •