Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 6 от общо 6
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    27

    МАФИЯ ИЛИ "ПАЗАРНА ИКОНОМИКА"

    Уважаеми колеги , моля помогнете ми да си отговоря на един въпрос..
    Скоро разбрах , че медопроизводител от която и да е западно европейска държава без законови спънки може да си продаде НЕПРЕРАБОТЕНИЯТ мед- в друга европейска държава(естествено със съответните сертификати ).
    В България има заповед РД0943 от 14.01.2003 на Министъра на земеделието - забранява износа на непреработен мед.
    Това което се чудя е: тази заповед, дали е прокарана чрез лобизъм на определен ТЕСЕН кръг хора или е издадена с някаква непонятна за мен цел?????

    Тъй като от 2003 до сега се изредиха доста СПРАВЕДЛИВИ министри на земеделието , но никой не отменя тази заповед – то явно и тя е справедлива.
    Извода до който стигам е ,че РД0943 от 14.01.2003 има фундаментална стойност за ПАЗАРНИЯТ механизъм в сектор пчеларство....

    Най вероятно трябва да направим предложение към БГ-посланниците в Европа за приемането на РД0943 в целия Евро съюз....
    Вие как мислите?.....
    мързела - основен двигател на прогреса !

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Това е изненадваща новина за мен. Мисля, че е абсолютно лобистка тази заповед, а това, че не е отменена до сега е просто защото никой не и е обърнал внимание. Мисля, че е добре след изборите да се постави въпроса на новия зем. министър.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Тя от тази заповед насетне се обърнаха нещата в пчеларството - още с приемането й цената падна от 3,60 - 4лв на 2,20лв, а преди десет години стойноста на тези 4лв съвсем не беше, като на сегашни 4лв.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    ''В България има заповед РД0943 от 14.01.2003 на Министъра на земеделието - забранява износа на непреработен мед. ''

    Taзи заповед не важи за вътрешно движение на мед в ЕС а за тия държави, които са извън него.Проблема е в амбалажа и договорените количества!

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Цитат Първоначално публикувано от toko652003
    ''В България има заповед РД0943 от 14.01.2003 на Министъра на земеделието - забранява износа на непреработен мед. ''

    Taзи заповед не важи за вътрешно движение на мед в ЕС а за тия държави, които са извън него.Проблема е в амбалажа и договорените количества!
    би ли разяснил повече .Благодаря

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Ще ти дам прост пример с един въпрос как твоя мед когато го продаваш на едро се придвижва до преработвателното предприятие?И каква ще е пречката за предвижването на мед до това предприятие ако е в Австрия примерно не говорим за търговия и за изнасяне извън ЕС.В пчеларския закон няма забрана за транспортиране на мед до преработвателно предприятие независимо в коя точка е в ЕС или поне не е посочено, че се изисква някакъв специален документ, съответно си има пътен лист товарителница, анализи на меда, докумет за произход и т.н...Може и да не съм съвсем точен.


    п.п.съмнявам се някой занимаващ се с търговия на мед в ЕС да повдигне завесата по разбираеми причини.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •