Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 18 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 172
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    ОТ КАКВО СЕ ПРАВЯТ "ВОСЪЧНИТЕ" ОСНОВИ ?

    Може да ви изглежда смешно, но аз като новобранец силно се интересувам от този въпрос:

    От какво се правят "восъчните" основи?

    Може би ще кажете, че верният отговор е ВОСЪК, но аз имам доказателства, че това не е така !!!!!!

    Накратко историята е следната:
    Както вече знаете, купих си машина за восъчни основи. В петък я монтирахме, а днес сутринта успяхме да я пуснем да работи. Първите 100-200 восъчни основи вече са произведени - красивички, жълтички, с приятна миризма - абе чудо и приказ, но............. се оказа, че са СИЛНО ТРОШЛИВИ !!!

    Вярно е, че вън валеше сняг и докато ги пренеса в стаята си се поохладиха, но какво от това. Не трябваше да са толкова трошливи - та те буквално се пръснаха на стотици парченца когато хвърлих снопчето от 5-6 основи на масата.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Веднага направих малко по-разширени експерименти. Взех няколко основи от различни производители (имам си по кашонче от вид за сравнение) и ги оставих отвън да постоят малко на нулева температура. Всичките се повтвърдиха малко, но нито една от тях не стана трошлива. Трошаха се само моите основи, които със сигурност бяха направени от 100% восък, при това първо качество с идеален жълт цвят.

    Погледнах какво пише на кашоните на другите производители - ами всички без изключение пишеха на кашоните си, че техните основи също са от 100% восък.

    Ами сега ???

    Едните чернееха, другите белееха, едните баха меки, другите по-твърди и за сравнение моите бяха с най-добрия цвят и мирис, но ТРОШЛИВИ !!!

    Та единственото, което ми хрумва на първо четене е, че най-вероятно ВСИЧКИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ВОСЪЧНИ ОСНОВИ ЛЪЖАТ, че основите им са от 100% восък. Чистия пчелен восък е трошлив и няма как основите да се правят само от него. Явно има и други примеси за пластификация, избелване или оцветяване и т.н.

    Та въпроса ми е - някой знае ли какво все пак трябва да се добави към восъка и колко, щото основата да стане малко по-пластична, но в същото време да си запази другите качества?

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Към восъка се прибавя парафин и церезин(мисля, че така се казваше), но не знам в какви пропорции. Ако имате достъп до БДС от соц. времето може да сполучите(това Ви годавам като ориентир).
    Working....

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Към биологичните основи не е позволено да се добавят имитации на восък, както и тези предназначени за консумация от хора ( пита с мед).
    Ако искаш пчелите да градят основите с по-голямо желание (при по-слаба паша и по-бързо) подобни добавки също не са препоръчителни.

    Лично аз не знам как се правят биологичните основи да са по-еластични, просто не ми се е налага да го знам. Отиди при такъв който прави.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    А,това отдолу видяли го.

    Иначе по принцип истинският восък е твърде крехък при ниски температури-под +15гр.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За всички предполагам е ясно, че в наше време МАГИИ НЯМА. Следователно восъка за основи се подлага на някакво химическо третиране или се добавят някакви химически вещества.

    А това със 100-те процента восък явно е една вързанка за наивници.

    Голямо търсене направих из интернет в търсене на информация и за восъчни основи не успях да намеря, но за църковни свещи намерих. И там точно и ясно се казва, че за обикновенни свещи се слага 3-5% церезин, а за църковни свещи - до 30% церезин.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    А тези, които си правя сами основите у дома слагат ли нещо? Не мисля.

  8. #8
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Трошаха се само моите основи, които със сигурност бяха направени от 100% восък, при това първо качество с идеален жълт цвят.
    Щом си купил восъка ,а не си го добил ти не можеш да бъдеш сигурен!
    От три седмици бракувам стари пити и восъка ,който получавам е тъмно кафяв(ако искаш утре ще ти пусна снимка),но е чист восък !Мога да го направя и жълт за добър външен вид ,но не желая да си играя с киселина.Покрай твоя проблем и аз се разчетох в Нета и виж на какво попаднах: http://pchelar.com/node/548А .
    Признавам си ,че не знаех за тези номера.Както писах преди извесно време ВО ,които ишлемосах се трошат при работа с тях,а аз дадох 70кг. чис восък и какво получих...?
    Според мен ти трябва чист восък и нещата ще си дойдат на място!
    П.П Ако добития восък е от отпечатки тогава цветът му е жълт и без химия.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Матеев, отново прилагаш много оригинален начин да стартираш продажбата на новата стока ( восъчни основи)!!! Харесва ми подхода ти за директен маркетинг!
    "Моите основи са от чист восък ""."Купих си машина "и т.н.Браво така се прави.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Днес попаднах на това -

    Между тем, наличие парафина и церезина в вощине очень легко определить в домашних условиях!
    Для этого достаточно несколько минут прокипятить образец вощины в спиртовом растворе КОН (гидроксида калия). Спирт должен быть крепким, в нём растворяется щёлочь в соотношении 1:4 (в четырёх частях спирта одна часть щёлочи). Точное соотношение необязательно. Нагревать смесь нужно ОСТОРОЖНО! Брызги могут оставить сильные химические ожоги кожи и глаз! Заранее взвешенный кусок вощины опускается в раствор до нагрева. В процессе нагрева воск растворяется, а парафин или церезин собирается сверху в виде маслянистого слоя. При желании после остывания примеси можно собрать и взвесить, определив тем самым процентное содержание примесей в вощине.

    Някой има ли съмнения , за чистотата на основите, които купува ?
    В смисъл - дали са само от восък...
    _________________
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 1 от 18 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •