Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 18 ПърваПърва ... 715161718 ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 172
  1. #161
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Градят че пушек се вдига.......
    A снимки

  2. #162
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ще има и снимки и клипове. Просто тези дни беше лудница при мене и камара от проблеми ......

    Искам да споделя малко информация, която е новост за мене, пък да се надяваме че ще е полезна и за други незнаещи....

    Дойде турския представител да ми настрои машината и да я пусне в експлоатация. Оказа се че това е шефа на фирмата и че е много голям спец в пчеларството, восъците и восъчните основи и според неговите думи е един от 5-те официално признати дегустатори на мед в Турция. Та от приказка на приказка научих и неща, които досега никъде не съм ги срещал в литературата и в интернет. Накратко ще ги изредя по-долу:

    1. Истинския мед се различава от глюкозата по това, че не лепне (или почти не лепне) по зъбите. Дори ми показа на практика от десетките видове мед, които аз имам (купувал съм стотици бурканчета от десетки производители с цел разглеждане на дизайна). Сред тях се оказа, че има и фалшив мед. Той се разпознава по това, че ако се вземе с пръст и се сложи в устата и се натисне с език към зъбите, меда (по-точно глюкозата) моментално залепва по тях, облива ги и се точи при прещракване със зъби. С истинския мед това не се случва. Той се отделя от зъбите и е доста трудно да го размажеш и полепнеш върху тях.

    2. Истинския натурален восък се разпознава по леко белезникавия налеп, който се образува по восъчните пити. Няма значение дали восъка е жълт или кафяв. Ако е натурален, винаги се образува налеп при престой. Образува се и върху стари восъчни основи. Този налеп се топи много лесно с краткотрайно прелитане през него на върха на пламъка на една запалка. Другия начин е основата да се извади на слънце. Буквално за няколко минути тя се "избистря" и гланцира. Ако във восъка има повече от 10% парафин или церезин, той си остава гладък и гланциран и без налеп. Това важи обаче само за стари и престояли на склад пити с восък или восъчни основи.

    3. Другият метод за разпознаване е, че ако се вземе малко парченце и се размачка между пръстите докато омекне и придобие консистенция на дъвка, истинския восък започва да лепне по пръстите, докато фалшивия (с парафин и церезин) не лепне.

    Във връзка с тези методи за разпознаване на восък му предоставих за проверка восъчни основи от всички български производители. След тестовете той обяви, че основите без изключение са от "почти" чист восък, независимо че цветовете им са различни. Каза "почти" защото според него може би има някакви минимални примеси, но такива по принцип се срещат и във восъка, изкупуван от хората. Това е така защото част от хората сигурно сигурно са имали фалшиви основи с парафин и после са си продали восъка и той се е смесил с чистия восък на другите хора. Тоест ако само 1% от пчеларите слагат фалшиви основи, то те постепенно ще замърсят восъка на цяла България.

    В общия случай восъчните основи на Българските производители са от чист восък и нямаме никакво основание да предполагаме, че те слагат нещо друго освен това, което се изкупува от пчеларите.

    4. По въпроса с дебелината на основите изкритикува повечето производители. Според неговото мнение на специалист една основа трябва да е дебела между 2.3 и 2.5 мм. При по-тънки основи караме пчелите да удебеляват дъната и така основата се изгражда доста по бавно. При по-дебели основи караме пчелите да прогризват (утъняват) дъната и това пак води до загуба на време за изграждане. Оптимума е от 2.3 до 2.5 мм. Моите основи ги настрои на оптимума и те станаха 76 грама (за ЛР восъчна основа с леко завишени размери). Нататък сами смятайте как е при другите размери.

    Между другото това с дебелината на основите го каза още докато ги гледаше срещу светлината. Чак после ги премери. Дъната на килийките на тънките основи бяха полупрозрачни. При нормалните основи няма прозрачност. Тоест дъното е дебело колкото стените и цялата основа (стените и дъната) имат почти еднороден цвят, дори и да се гледат срещу светлина.

  3. #163
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Забравих да кажа и за дезинфекцията на восъка против американски гнилец. Тя трябва да се прави на 120 градуса в продължение само на 2-3 минути и после веднага восъка трябва да се прехвърли в по-хладен съд. Иначе потъмнява, както стана при мене.

    Според него е възможно и да не се прави дезинфекция, защото американския гнилец си умира и на 80 градуса, стига обаче да престои при тази температура поне няколко часа. Това ако е вярно, ще бъде много добре, защото ще е възможно да се избягва потъмняването (восъка така или иначе си стои няколко часа на тази температура докато се произведе основата).

    С молба ако някой от вас знае някаква достоверна информация относно умирането на американския гнилец - нека да я спомене и да пусне някой линк. Въпроса е изключително важен и трябва да сме 100% сигурни (по възможност от научен източник) че е възможно гнилеца да умира и на 80 градуса, стига да стои достатъчно дълго на тази температура.

  4. #164
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Браво и благодаря за полезната информация.
    Споделеих че имам малко миналогодишни основи и бяха със странен цвят и всичко се оправи след няколко минути на слънце. По тях се забелязва и въпросния налеп.
    Искам да попитам стана ли въпрос с турския експерт за избелването на восъка с киселини? Знам със сигурност, че се практикува от производителите. Ловеч ползват оксалова, Сливен ползват сярна. Във вашето производство каква киселина ще се ползва?

  5. #165
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Говорихме и за избелването и той ми обясни технологията, по която се прави. Каза ми и с каква киселина се прави, но така и не можахме да се разберем по-точно, защото преводача не знаеше как да го преведе. Беше нещо като окси ацид или нещо подобно и сега като чета твоя постинг, стигам до извода че може би наистина е казвал за оксаловата киселина.

    По принцип производителите няма нужда да избелват основите, освен ако изискванията на пазара (клиентите) не го налагат. Ако сред всички пчелари го има разбирането, че натуралния восък може да има и по-тъмен цвят (а те това сами го виждат при тях си), тогава защо да се избелват основите?

    При мене основите са с приятен тъмножълт цвят като църковните свещи, но аз не съм критерий. Имам закупена една-единствена партида восък и той е приблизително 50 на 50 жълт и кафяв. Какво ще е истинското съотношение в бъдеще, което ще го предлагат пчеларите за изкупуване, това все още не го знам.

    Говорихме и за изкуственото оцветяване и той каза че са възможни всякакви цветове и че на пазара се предлага голямо разнообразие от оцветители, сертифицирани за хранителни нужди. Тези оцветители си имат съответния Е-номер и са напълно безопасни както за хората, така и за пчелите.

    Аз лично мисля, че восъка не трябва да се боядисва и/или избелва. След като вече си имаме критерий за разпознаване на истинския от фалшивия - има ли някакъв проблем какъв точно цвят ще се случи? Нещо повече - нито един производител не може да гарантира точно определен цвят, защото всеки един казан си е сам за себе си в зависимост от това какъв процент се е случил между жълтия и кафявия восък. Така че за себе си за лично ползване аз вече съм си решил, че цвета не е чак толкова важен, още повече че аз виждам какво точно се слага в казана.

    Виж ако част от пазара изисква хубави жълти основи, то това ще принуди производителите да разделят жълтия от кафявия, а това от своя страна ще доведе и до два вида цени, които може би ще се различават с 10-15%.

    Аз пак повтарям едно старо мое мнение - не е важно какво точно ще правят производителите, важното е на кашона с основите точно и ясно да е изписан състава на восъка, дали е дизенфекциран, дали е избелван, дали има оцветители и т.н. Нека производителя да си каже истината, а после клиента да има избор. И след това статистиката на клиентските продажби ще даде обратна връзка на производителя да избелва ли или не, да боядисва ли или не. И това разбира се ще даде отражение на цената, но щом клиента го иска.......

    ВАЖНА Е ЧЕСТНОСТТА НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ, която в момента донякъде е подложена на съмнения. Сред хората има недоверие от години и не съм аз човека, който го е създал. Аз само го констатирах. Затова за в бъдеще аз мисля всичко да си го изписвам по кашоните така както си е, пък каквото сабя покаже. Може и една листовка да се сложи вътре с разяснение как да се съхраняват основите, как да се използват и т.н.

  6. #166
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Аз пак повтарям едно старо мое мнение - не е важно какво точно ще правят производителите, важното е на кашона с основите точно и ясно да е изписан състава на восъка, дали е дизенфекциран, дали е избелван, дали има оцветители и т.н. Нека производителя да си каже истината, а после клиента да има избор. И след това статистиката на клиентските продажби ще даде обратна връзка на производителя да избелва ли или не, да боядисва ли или не. И това разбира се ще даде отражение на цената, но щом клиента го иска.......

    ВАЖНА Е ЧЕСТНОСТТА НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ, която в момента донякъде е подложена на съмнения. Сред хората има недоверие от години и не съм аз човека, който го е създал. Аз само го констатирах. Затова за в бъдеще аз мисля всичко да си го изписвам по кашоните така както си е, пък каквото сабя покаже. Може и една листовка да се сложи вътре с разяснение как да се съхраняват основите, как да се използват и т.н.
    няма да сбъркаш. Данон с влизането си в Б-я обявиха, че използват и сухо мляко. Дълги години бяха единствените, които не го криеха и си признаваха (закона не го забранява) и това не им попречи по никакъв начин. И до сега са един от най-големите и продавани производители. Клиентите ценят високо, честността у производителите.

    И както знаеш, доверие се гради с години, а се губи само за миг.

  7. #167
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    ВСИЧКИ произвеждани основи в България подлежат на изграждане!
    Друг е въпроса, че поради некомпетентност на пчеларя, основите не се поставят в подходящо време, особено от уикендните пчелари!
    Не виждам как една табелка в кашон, от производител, ще ми даде указания как да действам! Пчелина и пашата са си характерни за всеки район, затова и трябва пчеларя да си познава "стоката"! Една табелка на кашона с основите или вътре в тях, няма да ме впечатли.....ама сред начинаещи пчелари може и да вдъхне респект, и да повиши покупваемостта, което си е отново търговски трик, въпреки истинността на декларираните съставки!
    ....ама от друга страна начинаещи пчелари, по кашон не купуват, така, че няма шанс, стратегията да надвиши повече от 2-3% продаваемост wink;

    ....и все пак, приветствам идеята за задължително описание на съставките в даден кашон с основи, ама как ще го проверя?!?!?!?
    ....меда ми може да се провери на място от търговците, ама състава на ВО, няма как да стане!!!!
    Нещо пак крайния обикновен потребител се очертава пре.....цакан wink;
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

  8. #168
    Наблюдател
    Регистриран
    09.12.2010
    Мнения
    49
    Преди 3г. попаднах на ,,пластмасови" основи.Наричам ги пластмасови защото и в летните горещини не омекваха,и със шпорчето не успявах да врежа телта в тях.Наложи се да ги монтирам с газовата горелка.Нямаха мирис на восък,а и на цвят не вдъхваха доверие.След този случай,винаги проверявам основите с помирисване за да се убедя в качеството им.Тази година при обмяната на восък за основи в Добрич,ми направи впечатление че имаше такива със светложълт цвят,а и такива с кафеникаф оттенък и патина по тях.На въпроса ми защо има такава разлика в цвета,продавачът ми отговори,че това зависи от времето на производство/потвърждават се думите на Матеев/.Днес реших да монтирам основи и отворих кашон с ЛР.Основите бяха с хубав жълт цвят,ухаеха на восък, лепнеха при пипане,и то веднага след като ги извадих от хладното мазе.Сега остава само да проверя прозрачността и теглото на основите за да ги сравня с данните публикувани от Матеев.

  9. #169
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    Преди 2-3 години закупих количество основи.Бяха си с приятен жълтеникав цвят,ухаеха на восък а пчелите ги градят добре.Преди седмица отворих два от кашоните и изненада, не миришат на восък а цвета е мътно бежов го определям.Цвета и мириса се променят в зависимост от начина на съхранение и не са гаранция за качество.

  10. #170
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    2
    Восъчните основи се избелват с оксалова киселина. Матеев точно това ти е казал турският производител. Oksalik asit се нарича на турски. Въпросната киселина се свързва с тежките метали във восъка, които му придават тъмен цвят. За да се изсветли се използва омекотена вода + 1 грам ОК на литър вода.

 

 
Страница 17 от 18 ПърваПърва ... 715161718 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •