Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 18 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 172
  1. #71
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако това наистина е така, има едно единствено обяснение - явно гърците са специалисти-химици и са успели да постигнат верният цвят и верният аромат, въпреки че използват боклуци за направата им.

    Между другото има един единствен възможен тест за качествата на дадена основа и този тест може да бъде направен от всекиго много лесно. Ами вземат се от всяка една основа по една бройка, слагат се на рамки и всички рамки едновременно се слагат в кошера. И след това ден по ден се следи кои точно основи ще изберат пчелите да изграждат и в каква последователност ще ги изграждат. Живот и здраве като цъфне акацията, аз ще го направя този тест.

  2. #72
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Ако това наистина е така, има едно единствено обяснение - явно гърците са специалисти-химици и са успели да постигнат верният цвят и верният аромат, въпреки че използват боклуци за направата им.

    Между другото има един единствен възможен тест за качествата на дадена основа и този тест може да бъде направен от всекиго много лесно. Ами вземат се от всяка една основа по една бройка, слагат се на рамки и всички рамки едновременно се слагат в кошера. И след това ден по ден се следи кои точно основи ще изберат пчелите да изграждат и в каква последователност ще ги изграждат. Живот и здраве като цъфне акацията, аз ще го направя този тест.
    Да това е най-верния тест за качеството на основите.

  3. #73
    Както ви казах иаз съвсем малко се занимавах и с това начинание изработване на основи.Преди това и аз доста рових из нета и четях пчеларска литература.Това което разбрах е че основите в България са по 72 грама,или така би трябвало да бъде.Мерил съм на фирмите който произвеждат в Бг. и всички имаха различно тегло.Но са около 72-та грама.Аз които си правех ги докарвах до различно тегло,имах даже и по 110 гр.След слагането и в кошера и започването на градежа ясно си личеше че по дебелите основи пчелите сами си ги изтъняваха до най одачната дебелина за тях.Имах намерение да ги измеря като изчакам ден два и да премеря рамката(редварително измерена е празната рамката без основа) след това да я сложа на кантара.Но в силна паша нама как да се направи защото като изградят в средат около 50 процента от основата и веднага нанасят мед а при силен кошер и майката започва да снася.После не остана време да се занимавам с това.
    А гръцките основи колеги освен че имат много добър жълт цвят,мирисът са го докарали предполагам с изкуствени аромати защото на мен ми миришат повече на мед отколкото на восък май друго преимущество нямат.При мен неги градяха така добре както дугите основи.Това е от личен опит и не налагам мнението си на никой,само споделям.

  4. #74
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    За сега обаче мисля да си остана в Европа, а тукашните пчели си искат своите 5.35 мм.

    Ако се поразровиш малко ще откриеш че стандарта не е еднакъв във цяла Европа.

    Според Рутнер ( breeding techniques and selection ....) естествения размер на килийките на Карника е 5,25, на италианката - 5,10 , на кафевите европейски пчели - не помня
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #75

  6. #76
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    На Пчела-Горна Оряховица ми харесват много ,другите пробвани от мен са-сливенските на Петко-дебелите ,ами сливенските не ги харесаха пчелите насред лято а на пчела ги градиха за за 2-3 дена около 5 април миналата година .сливенските дебели,сиво бели другите тънки полу прозрачни и по меки ,голям градеж.Това от мен

  7. #77
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    интересното е че, някои хора биха си помислили че уголемяването на килийките би направило пчелите "гиганти". Е мога да ви уверя че нищо подобно не съм забелязъл. Снимката е правена 2011. Още няколко семейства направиха същата бъркотия (майките им бяха сестри).

    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #78
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако възникне реален пазар за основи с по-малък размер на килийките - ами винаги могат да се купят нови валяци и/или нова машина. Засега обаче това е само една идея, при това недоказана..............

  9. #79
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    По времето когато са измисляни тези стандарти се е знаело че са умишлено и реднамерено с по-голям размер от естествения. При примитивното пчеларство восъчните пити се унищожавали при процеса на екстракция на меда. След измислянето на разборния кошер, ценртофугата и восъчната преса питите започнали да се ползват с десетилетия ( някъде това още е практика - семейна ценност от времето на дядо ти, с която не може да се разделиш) и е изчислено че след година-две размера на килийките ще се смали и ще стане "точен".
    По онова време обаче, повечето от болестите днес са им били непознати, не са имали проблеми като вароатоза, флувалинат и кумафос, пестициди, фунгициди и други аграрни химикали; Днес често се налага на втората-третата година питите да са вече вън от употреба, и по-горните съображения са вече ненужни.

    Пчелите са по принцип 'оправни и не ги бърка кой знае колко размера на килийката - просто една пита в повече за пило и проблема е решен.


    ...ми винаги могат да се купят нови валяци и/или нова машина. ...

    Да така е, но и човек не се жени всеки ден. Рекламациите се приемали само на касата, после ако нещо не ти хареса - щеш не щеш си го ползваш така както е.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #80
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Добре, имам конкретен въпрос:

    Ти, като радетел на малките килийки, купуваш ли си основи от Америка, или просто искаш да си полафиме на сладки теми по форумите?

 

 
Страница 8 от 18 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •