Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 18 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 172
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, повече от Гуглето сме добри. :D Нашия форум.
    Ама пчеларството не е точна наука и колкото пчелари - толкова мнения. Обаче, който разбира - отбира.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    В четвъртък сутрин започнах да монтирам основи от Пенчев останали ми от миналата година. Кашончето беше пренощувало в бараката и към 9.00 часа основите бяха супер трошливи. От начало помислих че трошливостта е заради това, че са поостарели, но след като ги сложих на няколко купчинки да ги напече слънцето всичко си дойде на мястото. Цвета също се променя в зависимост от температурата. Имам приятел който е работил доста в цех за парафинови свещи и в началото също са имали подобен проблем и са го решили като са темперирали помещението. Добавки естествено също се ползват като със сигурност восъка се избелва с кисилини, като Пенчев ползва сярна, а Ловеч ползват оксалова.
    Не разбирам как съветвате да се питат другите производители за тайните в занаята. Трябва да са ненормални да си кажат. Че на етикетите се лъже яко, е абсолютна истина. За съжаление в пчеларството няма никакъв контрол въпреки, че се работи с хранителни продукти. Имам дълъг опит в работата с такива и ако знаете колко изисквания има и колко документация 90% от вас ще се откажат да продават ако тези изисквания се приложат към пчелните продукти.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз пък се чудя, какво толкова крият и то в света на информационните технологии, в света на милионите, в света на интернет и тн.... и то за едни основи, да беше нещо друго, разбирам.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #24
    Господин Матеев,преди 4 години си купих ръчна преса за в. основи и тогава човекът който ги произвежда(пресите не основите) ми каза че по технология трябва да има 17 процента парафин за еластичност.Дали е истина незнам,и аз доста търсех из нета и неможах да намеря.Също така човекът ми сподели че слагат поне 30 процента зради цената.Неспоменавахте ли че единият от пчелините ви е в Ловеч,ами отидете там седнете в някое кръчме разпитаите за някой който работи в Апиакта почерпете и т.н.Все ще разберете нещо.

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    Защо го учите да прави измама с състава на восъчните основи?Нали пак ние пчеларите ще ги използваме,това е като сиренето където го произвеждат от растително масло а не от ЧИСТО МЛЯКО.Нали най-добрите основи са от нашите разпечатки,защо трябва да има примеси в основите и после са оплакваме че не ги изграждат добре.Нямам нищо лични с питащия колега това е мое мнение.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Най добрите основи са направените от мен основи, за моя си пчелин, след съответна дезинфекция на восъка....пък той, човека, така или иначе вече е набарал далаверата, та нема кво да го учиме....даваме акъл, белким откачиме по некоя основа на примоция wink;
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

  7. #27
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Хубаво беше да си кажем нещата с истинските им имена. И друг път в този форум е имало тема за восъчните основи, но откровенията започнаха да постъпват едва сега след като ви провокирах. И така нека да синтезираме това, което до вчера го предполагахме, а днес го знаем с абсолютна сигурност:

    1. Всички доставчици на восъчни основи твърдят, че техните основи са от 100% чист восък, но някои от тях ЛЪЖАТ
    2. Тези, които лъжат, в действителност добавят някакъв процент парафин или церезин или нещо друго, което го ПАЗЯТ В ТАЙНА
    3. Чистият восък, който всеки един от вас (нас) сам си го събира, всъщност ВЕЧЕ НЕ Е ЧИСТ, защото може би 20-30% от него е от восъчните основи, а те вече са замърсени

    А сега ето го и моя принос в пчеларството, който не съм го прочел никъде и сам си го открих:

    При ниски температури някъде около нулата ЧИСТИЯТ ВОСЪК Е СИЛНО ТРОШЛИВ, а замърсените восъчни основи ОСТАВАТ ГЪВКАВИ.

    Следователно вече си имаме лесен, сигурен и надежден критерий, посредством който можем да проверим една восъчна основа дали е чиста или не. Просто я сложете в хладилника за 1 час и след това я проверете. Това с хладилника аз го направих с няколко светли прясно изградени пити, при които е абсолютно сигурно, че восъка е 100% чист. Ами трябва да ви кажа, че при минаване с пръст през килийките, те се трошаха. Ами по-голямо доказателство от това няма, а който не вярва - нека сам да си го провери.

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не ме е яд, че производителите слагат някакъв процент химия с цел постигане на пластичност. Яд ме е, че са ни лъгали дълги години, и ПРОДЪЛЖАВАТ ДА НИ ЛЪЖАТ.

    Редно беше всеки един производител честно и почтенно да напише на кашона си какво точно съдържат неговите основи. И нека да предложи асортимент - чисти, но трошливи и замърсени, но пластични. И нека да остави клиента сам да избира, а не да го лъжи.

    Предполагам че ползата от тази тема ще е тази, че тя ще принуди доставчиците на основи най-после ДА КАЖАТ САМАТА ИСТИНА, защото всеки от сега нататък вече има лесен критерий да разпознава оригинала от фалшификата - замразяване в хладилника.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Абе се ми се струва, че се слагат примеси, заради промазването и полепването по валовете. Не може да нема ич некоя стабилизираща съставка, ма не требва и да се уливат с евтините добавки.
    Случвало ми се е да взема хубава на вид и грамаж основа, а като я подуша, изобщо не мерише на восък, както и обратното, тънка и прозрачна основа, ама мирише на восък та се не трае....
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За да не се лепят восъчните основи по валовете се използва сапунена вода в много ниска концентрация - 200 грама сапун или Веро или например Pervol на 40 литра вода. С тази сапунена вода могат да се произведат десетки хиляди основи, така че по основата остават микроскопични количества сапун.

    Хубаво е това да го знаете, защото пчелите вероятно се мръщят на сапуна. Можете обаче много лесно да се оттървете от него, като топнете основата в кофа с вода или просто я напръскате с вода и после я стръскате.

 

 
Страница 3 от 18 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •