Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62

    ПЧЕЛИ ПОРОДА"БЪКФАСТ"

    Има ограничен брой породи пчели, които могат да бъдат използвани за продуциращо мед пчеларстване. Това, че поради стечение на обстоятелствата в България има дейсващ закон, който принуждава пчеларите да работят с една никаква “порода” пчели(което рано или късно ще се промени, защото е огромна глупост) не може да промени стремежа на хората да работят с по-добри пчели.
    Когато преди време говорих с един лицензиран майкопроизводител и го попитах защо произвежда и продава майки само от тази псевдопорода, той ми отговори- защото нямам избор.
    В същото време един друг лицензиран майкопроизводител, освен тези майки, произвежда и продава и майки “Карника”.
    Смятам, че човек винаги има избор! Важното е да знае какво иска и какво избира. И от какво се отказва или какво пропуска.
    За всички нас е по-добре да имаме повече информация.
    И така.
    Пчелите “Бъкфаст”. За какво става дума?

  2. #2

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Най-лесното нещо е да се влезе в гугъл и да се потърси информация за пчелите “Бъкфаст”. Може да се проследи историята на създаването им, принципите според които се развъждат и т.н.
    Определям себе си като “любител пчелар”, който отглежда пчели за удоволствие, обича да си прави експерименти и се занимава основно с това, което му е интересно.
    Когато за първи път си зададох въпроса “Искам ли да отглеждам пчели “Бъкфаст”? ”, бях твърдо убеден, че отговорът ми е- “Не”. Напоследък, обаче си мисля, че отговорът ми вече е по-скоро “Защо да не искам?”.
    И така.
    Положителните страни на Бъкфаст са толкова много, че човек се чуди какво още може да се иска. Всъщност описваните качества са толкова добри, че тези пчели няма как да не привличат интереса и вниманието, и желанието за работа с тях на голям брой пчелари.
    Имам обаче един въпрос, за изясняване на отговорите на който, имам нужда от помощ. Какви са особеностите на пчелите “Бъкфаст”, които трябва да имаме впредвид при практическата си работа с тях?

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Не случайно като заглавие на темата бях написал “Пчелите “Бъкфаст””.
    Модераторите имат право да променят заглавията на темите, и това е съвсем в реда на нещата, тъй като оказват влияние на облика на форума.
    Искам обаче да обърна внимание на модератора, който е променил заглавието на ПЧЕЛИ ПОРОДА “БЪКФАСТ”, че може би не е съвсем правилно да се говори за “ПОРОДА “БЪКФАСТ””. Доколкото разбрах от написаното в интернет-пространството, бъкфаст пчеловъдите развъждат пчели, които имат определена генетична връзка с пчелите на брат АДАМ, но всеки от тях има свободата да ги кръстосва с каквито реши за подходящи други пчели, което на практика води до това, че се получават най-различни в генетично отношение линии. Всъщност общото между предлаганите от бъкфаст пчеловъдите пчели е, че са развъждани в съответствие с общи “бъкфастки” правила и принципи.
    Нормално е всяка линия да има различни етологични характеристики. Някои от бъкфастките майкопроизводители дават повече, други по-малко информация за специфичните характеристики на предлаганите пчели. Ясно е, че когато си купуваш майка бъкфаст избираш дадена линия, като очакваш да се проявят ако не 100%, то поне по-голямата част от обещаните характеристики.
    До тук добре.
    Но какво се случва по-нататък, може да каже само човек с практически опит.
    И така- идва ред на scutellator.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    дамммм, скутелатора се не жали за разяснения....за което сме му и благодарни !!!

    ....и все пак, изключая мод намесата, зарди лични съображения, темата е добра и дискусията не требва да е за или против породата, а дали на този етап тази селекция има шанс, да оцелее като такава в България....изказвам тва мнение, щото ми е писнало от недоучили селекционери даващи акъл....
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Дали само аз чета между редовете в горните мнения или има нешо недоизказано??Кръстоската няма да има проблем със нашата природа ,но и на мен ми е чудно след 3-5 поколение майки дали вече няма да се е размил гена след кръстоските с нашите търтей ,явно за запазването му (ако въобще се налага това ,при положение ,че мелеза е по -доброто куче и чистопородните нации,като скандинавците страдат от тази чистота и вкарват свежа кръв от Африка :D )ще трябва периодично зареждане на нови майки от качествен селекционер.

  7. #7
    Пишете,пишете той Доцента ,ако ви разбере :D

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Какво ще ми направи този мухал.Внасям си 5 майки от чужбина и ще ги видим що за чудо са

  9. #9
    Пробвай в Кипър или Гърция,около 30 евро са.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Намерих по 30 лева от България

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •