Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 76
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    УРАГАНЕН ВЯТЪР

    Днес в Габрово има ураганен вятър. Не знам как е по другите региони, но при мене е някакъв ад. MTO станцията ми засече абсолютен рекорд откакто е монтирана през 2007-а година до ден днешен - в 14:45 имаше порив на вятъра от 79.5 km/h. По него време бях навън сред кошерите и едвам се задържах на крака.

    С очите си видях дървен капак на кошер, който се отлепи и прелетя 50 метра, преди да падне. Изцяло съборени кошери все още няма, защото още от обяд с колегите носим камъни и тухли четворки и ги слагаме върху кошерите.

    Нещастните пчелички нямат никакъв шанс. Тълпят се на прелката откъмто вътрешната страна и ако някоя посмее да направи крачка напред - вятъра я грабва и я отнася. Виждам я как се съпротивлява, но не насмогва на скоростта на поривите. Интересно ми е колко ли хиляди пчели е отвял вятъра и дали ще имат шанс до довечера да се приберат. Ако не успеят - през нощта сигурно ще умрат, защото тука нощем е студено.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В момента стоя на топло пред компютъра и гледам на графиките на МТО станцията как се развива бурята. Средната скорост на вятъра нараства и все още не се е образувал връх, за да се успокоя, че бурята си отива. Напротив - с всеки изминал момент поривите на вятъра чукат все по-високи и по-високи стойности и края му не се вижда.

    За съжаление вече нищо повече не може да се направи. Сложих тухли, вързах и някои капаци с тел и дотам. Поривите обаче са толкова силни, че има шанс да повдигнат цял един кошер и да го затръшнат на 10 или на 20 метра. Ще изчакам до утре и чак тогава ще броя щетите. До момента има натъркаляни боклуджийски качета из двора и на улицата, хвърчат разни плоскости, ламарини, стиропорени плоскости, дъски, цветни сакчета, вестници и какво ли не още. Шоуто е пълно.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    не е само при вас така и в Пловдивско е същото ураган хвърчат покриви и керемиди ...на комшията покрива на гаража се стовари в съседния двор не и без поражения де като вятъра успя да отлепи 2 реда тухли с 10 см циментов пояс
    страшно е направо
    дано няма пострадали хора при тези бури

  4. #4
    С очите си видях дървен капак на кошер, който се отлепи и прелетя 50 метра, преди да падне. Изцяло съборени кошери все още няма, защото още от обяд с колегите носим камъни и тухли четворки и ги слагаме върху кошерите.
    Кошера си тежи на мястото.
    Ветър донел, ветър отнел

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нов рекорд отпреди 2 минути - измерен е порив на вятъра от 82 km/h.

    Трябва да се има предвид, че аз живея в естествена долина - от всички страни съм обграден от баири и всички видове бури преминават при мене в олекотен вариант. Та след като вътре в долината скоростта надхвърля 80 km/h, не мога да си представя какво е отвън. Вероятно в днешния ден ще се бият 100-годишни рекорди по силен вятър и нанесени щети. Довечера новините ще са интересни.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ооооо ужас - 97 km/h

    Това надвишава строителните нормативи за Габровския регион - сградите в Габрово са смятани за 90 km/h........

    Керемидите и капаците от върха на тухлената част на задната ми ограда отдавна ги няма. Сега летят и се рушат тухлите отдолу.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Сина току ще се прибра от града - ПОЛОЖЕНИЕТО Е БЕДСТВЕНО !!!

    Огромни щети има навсякаде. По главната улица се кара на зиг-заг, защото е задръстена от всякакви боклуци - дървета, покриви, черчевета, изтръгнати билбордове, табели на пътни знаци, изскубнати заедно с бетона. Огромната табела на ОМВ е сгъната на две, голямата табела за Шипка е разкъсана и се вее като тоалетна хартия, вият пожарни и линейки. Има блокиран участък от криминалисти, които мерят нещо - вероятно поради някаква катастрофа или човешка жертва.

  8. #8
    Разбирасе по телевизията нищо няма,колега Матеев дано спер порано и веднага беж при кошерите ако има някой паднал да го изправиш все пак има шанс да не е отвял всички пчели освен ако не се е разглобил напълно.Надявам се не си допуснал грешката да ги слагаш върхо автомобилни гуми.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Като че ли взе да поутихва. Поривите вече са на ниво около 80 km/h. Общата тенденция обаче все още не се е обърнала.

    Забравих да ви кажа, че програмата на МТО станцията освен моите данни показва и данните на всички МТО станции в България. В момента ги гледам - най-тежко е положението по върховете на Стара планина - 145 km/h. След това на 50-60 километра на юг от София - 122 km/h. След това някъде около Любимец - 101 km/h.

    145 km/h е някаква немислима скорост за региона на България. При такава скорост би трябвало покривите да се разпокриват и сградите да се рушат. Това е така, защото силата (кинетичната енергия) на вятъра се изменя с квадрата на неговата скорост. 140 km/h е два пъти повече от 70, но силата на вятъра (и разрушенията) са 4 ПЪТИ ПО-ГОЛЕМИ.

    Та ако това, което виждам на екрана е истина, то това означава, че кебапчийниците на връх Шипка може би вече ги няма.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз от 2 часа съм на генератор (няма ток в квартал Етъра), а преди малко угасна и ЦЯЛОТО ГАБРОВО !!! Тъмно като в рог. Скоро ще загинат UPS-ите на Netera и на MTEL и ще остана без интернет без GSM.

    Бурята обаче лека полека отслабва. Скоростта на вятъра падна до 60 km/h.

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •