Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 7 ПърваПърва ... 567
Резултати от 61 до 69 от общо 69
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Мисли си .
    Означава , че нищо не си научил от пчеларството!
    Аз не разбирам защо толкова се палиш и отричаш принципно възможността да се създаде математически модел на живота в един пчелен кошер? Да, процесите вътре са сложни. Но има модели на още по-сложни процеси, какъвто са дългосрочните метеопрогнози и те работят с достатъчна точност. Принципно няма модел, който на 100% да описва някакви процеси, но има модели, които с достатъчна за практиката точност отразяват най-важните закономерности. Дали модела на Матеев е верен или не може да докаже само практиката. Но аз не видях нито един аргумент, с който да го оборваш. Не изпадай в позицията на шопа, гледайки жираф!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Разбира се, че не работи.
    В модела са ползвани различни данни и е направена някаква формула, но тя по никакъв начин не отчита променливите, а те са много повече постоянните величини в едно пч. семейство. Единствената вярна сметка от цялата работа е, при максимално добро стечение на обстоятелствата едно семейство с една майка не може а достигне своя максимум преди 63 дни. Иначе съм се смял до сълзи като четох как една отводка на две рамки за 63 дни ставала пълноценно семейство и т.н. Не вярвам че някой въобще може да създаде математически модел който да работи коректно защото има доста неща за пчелите които въобще не знаем и няма как да ги заложим във формулите. Отделно за да заработи модела за всеки един конкретен случай ще трябва да се въведе огромно количество информация която едва ли пчеларя може да даде за всяко семейство (примерно родословие на майката) от друга страна всяко семейство си е различно, а има и мноооооооого по различни от другите и заради това няма как да има общ математически точен модел.

    Давам пример: Имам слабак на 6 рамки който иска да се рои.

  3. #63
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Аз имам съвсем друга идея за компютърен модел. Развитието на семейството е функция на времето и храната (прашеца). От своя страна прашеца е функция на климата.
    Тоест в софтуера въвеждаме параметрите на климата като градуси, вятър, облачност и т.н и данни за пашата в региона като вид растителност и дати на цъфтеж. Другото което въвеждаме е само състоянието на семейството към момента на първия преглед, като оценка по скалата на развитие, тоест къде се намира спрямо върховата му точка на развитие.
    На базата на тези данни софтуера ни дава данни като:
    Как би се развило семейството спрямо външните фактори а именно колко прашец би събрало при текущите условия, колко да храним всяко семейство и така нататък. А най-ценното би било, че софтуера автоматично ще ни пресмята на базата наличните паши за района как е най-ефективно да управляваме семействата за да максимизираме добива.
    В крайна сметка програмата ще ни каже: тези тези и тези семейства трябва да се развият за кориандъра, трябва да направиш еди колко си отводки на еди коя си дата за да хванеш на макс слънчогледа, трябва да обединиш еди колко си семейства за да хванеш на макс рапицата и така нататък. За да може като цяло от пчелина си да извлечеш максимума от всички паши сумарно според наличните климатични условия и първоначалното състояние на семействата.
    Нещо като бизнес интелиджънс, работата по един такъв софтуер обаче си иска доста време и обмисляне, но зимата ако има време ще го започна.
    И сега всеки един пчелар взима такива решения, но те са по-скоро интуитивни.

    Най-хубавото би било, че ако се въвеждат данните за климата за следващите 10-15 дена софтуера ще е нещо като навигация, във всеки един момент ще дава различни варианти за постъпване спрямо очакванията за развитието на семействата. Ако имаше работещ такъв софт миналата година например нямаше да има толкова много роеве.

    П.С. Аз съм оптимист за работещ компютърен модел на пчелното семейство и на целия пчелин. Ако видите какви сложни програми има за компютърни модели в други сфери работещи с безброй параметри ще разберете че и за пчелите може да се направи. Даже нещо повече мисля че променливите при пчелите не са толкова много. Могат да се сведат най-общо до 3,4. Време и възможност за летеж, растителност, биология на размножаване на пчелите, особеност на породата.
    (Миналата година имах 2 роя и двата бяха на мижави семейства които не бяха изпълнили плодника, дори и това може да се предвиди)
    Винаги може по-добре.

  4. #64
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Това с мижавите семейства дето се роят, един колега си го обяснява с наличните пълни пити с мед в кошера които играят ролята на преградни дъски (ограничават обема на семейството), т.е. колко е по слабо едно семейство пролетта толкова повече пити с мед са му останали от зимата и толкова повече му е намален обема????

  5. #65
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    На въпросното семейство съм да и да гради и съм му премахнал излишния мед. То е събрало със собствени сили огромни количества прашец и се наложи да му махна и част и от прашеца. Майката е пъргава и работи добре, но няма кой да топли и храни големи количества пило. Оставих го нарочно без да му помагам за да видя как ще се възстанови и му отделям спец внимание нищо да не му липсва и ми поднесе изненада.
    Модела не вярвам че може да бъде създаден и истински се надявам да не бъде създаден. В крайна сметка за какво е пчеларя. Пчеларството е интересно и трудно, защото се налага да се взимат решения постоянно и за всяко семейство. Ако има комп. модел който да работи коректно то веднага ще изникнат стотици последователи на Матеев с големи финансови възможности, а нашата територия не е чак толкова голяма. Могат да съществуват няколко мастити пчеларя, но ако станат стотина .......... или повече........

  6. #66
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Много правилно си разсъдил Рости. Аз когато го обмислях в един момент изпаднах в ужас. Казах си, че ако това сработи то след 4-5 години ще загубя тотален интерес от пчеларстването. После обаче се успокоих ние винаги сме една крачка назад спрямо природата, винаги нещо се променя изниква нещо ново и цикъла започва отначало.
    Бъди сигурен, че такова нещо ще се появи, просто няма начин света върви напред и софтуера настъпва във всички сфери. С измирането на пчелите в световен мащаб се инвестират огромни научни ресурси в пчеларството.
    Вземи например кошера чудо, изникна от нищото а в създаването му и компютрите са имали огромна роля. Само след няколко години вече ще дава отражение в начина на пчеларстване.

    Относно роенето, моето мнение е че най-решаващо значение има прашеца и малкия обем на кошера. Срещнах една теза, че рапицовия прашец вдига страшно нивата на вителогенин в семейството а основната причина за роенето е промяната в съотношението между вителогенина и джувенайл хормона (който е в летящите пчели). Като начин за борба с роенето се явава слагането на прашецоуловители.
    Винаги може по-добре.

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    .....
    Бъди сигурен, че такова нещо ще се появи, просто няма начин света върви напред и софтуера настъпва във всички сфери. С измирането на пчелите в световен мащаб се инвестират огромни научни ресурси в пчеларството.
    Вземи например кошера чудо, изникна от нищото а в създаването му и компютрите са имали огромна роля. Само след няколко години вече ще дава отражение в начина на пчеларстване.
    ......
    Не само софтуер ще се създава, но ще се променя и хардуера (в най-общия смисъл на тази дума). Вижда се какво става с кошерите, вижда се какво става с технологичното оборудване за добиване и преработка на медаи другите пчелни продукти, даже и с навлизането на електрониката в пчеларството. Ако се направи един обективен анализ ще се види ясно, че пчеларството е може би най-технологично изостаналия клон на селското стопанство.
    Вероятно ще ви прозвучи като фантастика, но постепенно кошерите ще се превърнат с Smart Home за пчели, а връзката между тях и информацията, която ще се събира и обработва ще е както сега Интернет за хората и техните домове.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #68
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Ако има комп. модел който да работи коректно то веднага ще изникнат стотици последователи на Матеев с големи финансови възможности, а нашата територия не е чак толкова голяма. Могат да съществуват няколко мастити пчеларя, но ако станат стотина .......... или повече........
    Един компютърен модел няма как да сработи, ако и в същото време той не бъде настроен спрямо конкретната пчела. В противен случай, оптимистичните прогнози ще се сблъскат с реалността. Нищо чудно да е напълно възможно отводка от 2 рамки с пило за 62 дни да може да се развива до ПЪЛНОЦЕННО НАПЪЛНО РАЗВИТО СЕМЕЙСТВО (особенно ако става въпрос за пролетно развитие). Само че потенциалната и действителната производителност, рядко са едно и също нещо. Какво като компютърния модел ни казва, че след 30 дни семействата би трябвало да са на 20 междурамия с пчели, ако те действително започват да се роят много преди са изпълнили и един корпус? И този род на мисли.
    Погледнато от тази страна, внедряването на един такъв компютърен модел и изникването на поне няколко "мастита" индустриални пчелари, логично би довел до пчела, която най-близко се доближава до стойностите, предсказвани от модела. В противен случай той би бил безполезен, пък и аз трудно бих могъл да си представя подобен пчелар, умишлено отказващ да реализира по-голяма част това, което модела му казва, че трябва да бъде ( "Е, вадя средно 20 кг от семейство, мога и повече без да се напрягам, но на мен толкова ми стига")

    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    ..... Вземи например кошера чудо, изникна от нищото а в създаването му и компютрите са имали огромна роля. .....
    Или пък някой е чел История:
    http://www.freepatentsonline.com/2223561.pdf

    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Относно роенето, моето мнение е че най-решаващо значение има прашеца и малкия обем на кошера. Срещнах една теза, че рапицовия прашец вдига страшно нивата на вителогенин в семейството а основната причина за роенето е промяната в съотношението между вителогенина и джувенайл хормона (който е в летящите пчели). Като начин за борба с роенето се явава слагането на прашецоуловители.
    Според мен е пълна глупост някой умишлено да се среми да намалява нивата на витолонгенина в семейството! Обикновенно повечето от нас се сремят именно той да е колкото се може по-висок ПО ВСЯКО ВРЕМЕ НА ГОДИНАТА. Само семейство със високи нива на витолонгенин може да има максимална производителност! ( за мед, за производство на отводки, пчелно млечице....) Същото е като умишленно да пчеларстваш със отводки, защото нормалните семейства по принцип се роят.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията

    Или пък някой е чел История:
    http://www.freepatentsonline.com/2223561.pdf
    Всичко ново е добре забравено старо.


    Според мен е пълна глупост някой умишлено да се среми да намалява нивата на витолонгенина в семейството! Обикновенно повечето от нас се сремят именно той да е колкото се може по-висок ПО ВСЯКО ВРЕМЕ НА ГОДИНАТА. Само семейство със високи нива на витолонгенин може да има максимална производителност! ( за мед, за производство на отводки, пчелно млечице....) Същото е като умишленно да пчеларстваш със отводки, защото нормалните семейства по принцип се роят.
    Too much love can kill you
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 7 от 7 ПърваПърва ... 567

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •