Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 69
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    След това вали 15-на дни и хоп на клона.
    Точно това му е интересното на пчеларството. Затова тази година тези със супер силните кошери си купуваха стълби а тези с по-слабите вадиха мед.
    Винаги може по-добре.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Точно това му е интересното на пчеларството. Затова тази година тези със супер силните кошери си купуваха стълби а тези с по-слабите вадиха мед.
    Затова си мисля, че тези чудеса в темата, които се коментират - помагат, но повече ще натоварват пчеларя с излишна работа. Постоянно присъствие в работата на пчелите, от своя страна ще пречи на същата.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Затова си мисля, че тези чудеса в темата, които се коментират - помагат, но повече ще натоварват пчеларя с излишна работа. Постоянно присъствие в работата на пчелите, от своя страна ще пречи на същата.
    Именно и затова си обобщих резултатите за 20 и 30 дена и само с един поглед се смята как върви тренда и дали кошера изостава или върви по план през 30 дена.
    Между другото всяко отваряне на кошера му коства минимум два дена и половина за да си възстанови параметрите на влага и температура. Мога да ви го докажа нагледно. Така, че който отваря кошер през 3 дена буквално си скапва пчелите.
    Винаги може по-добре.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Именно и затова си обобщих резултатите за 20 и 30 дена и само с един поглед се смята как върви тренда и дали кошера изостава или върви по план през 30 дена.
    Между другото всяко отваряне на кошера му коства минимум два дена и половина за да си възстанови параметрите на влага и температура. Мога да ви го докажа нагледно. Така, че който отваря кошер през 3 дена буквално си скапва пчелите.
    Ха, ха. Значи аз добре правя, като седна по диагонал на пчелина ( за да ги виждам по добре) и им се радвам, без да ровя като мечка из тях. Хем те спокойни, хем на мен ми е кеф.
    Да. Забравих. И пари не кихам за излишни неща. Само вчера едни загубих, но то е за акъл. Да не работиш с кой да е.

  5. #25
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето как изглеждат два прехода:
    - от 1200 към 1900 яйца на ден
    - от 1700 към 1900 яйца на ден
    И в двата случая майката се сменя в ден 1, прехода започва в ден 21 и завършва в ден 63. Именно затова аз обявих, че вероятно при пчелите съществува ЗАКОН ЗА 2-та МЕСЕЦА. Надолу ще ви покажа и по-сложни комбинации, с по-големи или по-малкии промени, и винаги пълният ефект от всяка една промяна настъпва някъде около 60-тия ден.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Population03.JPG
Прегледи:      264
Размер:	118.4 KB
ID:	2678

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Population02.JPG
Прегледи:      264
Размер:	116.2 KB
ID:	2677

  6. #26
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Модел на умиране на семейството при умиране на майката. Пак отнема точно 2 месеца. Пак няма значение дали началното състояние на семейството е било 10 000 или 60 000 пчели. Пак започва на 21-вия ден след умирането на майката и пак приключва на 63-тия ден.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Population04.JPG
Прегледи:      261
Размер:	111.5 KB
ID:	2679

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Малко не мога да ти осмисля модела, но виждам някой нередности.
    Първо майката не може да тръгне изведнъж с 2000 яйца на ден. Тя тръгва от да кажем февруари с 10, после 20, 50, 100, 350... примерно. Преход от 1200 към 1900 яйца ми се струва нереален. Ако тези 1200 яйца ги е снасяла примерно 5-6 дена не може на следващия да снесе изведнъж 700. Няма да има необходимите ресурси в кошера за това, не че не може.

    Аз съм приел, че всеки ден умират 1/30 от пчелите в кошера и се ражда 1/20 от пилото. Освен това съм приел, че дневно майката снася броя на роденото пило за текущия ден + още 1/10 от този брой. Така, че за да се достигне максималния капацитет на майката от около 1500 яйца на ден в кошера трябва да има поне 25 000 килийки пило (отворено и затворено).

    Пример - днес имаме 25 000 килийки пило от които ще се родят 1/20 или 1250 пчели. Майката ще запълни опразнените 1250 килийки като ще снесе още 10% отгоре или 1250+125=1375 яйца.

    П.С. Опа ти май имаш нещо друго предвид, че прехода е от 1200 към 1900 но не за един ден. Тогава става друго.
    Винаги може по-добре.

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Намиране на семейство без майка и слагане на маточник в последния ден или неоплодена майка в първия си ден. Докато се чака оплождането, 10 дена не се снасят яйца, а след това още 3-4 дена има постепенно нарастване на броя на снесените яйца до достигане на пълна сила от 1900 на ден.

    Срива на популацията настъпва на 21-вия ден и семейството успява да се възстанови чак на 74-тия ден (на 60-тия ден след възстановяване на снасянето). Първата промяна (спиране на снасянето) дава отражение от 21-вия до 33-тия ден. След това семейството стои слабо и се възстановява чак на 74-тия ден или 60 дена след началото на новото снасяне.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Population05.JPG
Прегледи:      257
Размер:	124.8 KB
ID:	2680

  9. #29
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Майката може да снесе и 10000 яйца, но пчелите ще отгледат много по-малко и още по-малко ще оцелеят.
    Вижте фиг. 2. Пчелите живеят по-малко, ако трябва да отглеждат повече пило. Това е до втория цикъл, а след това всичко си идва на мястото. Не, че не съм го пускал това, но просто го припомням.
    Вижте как майката прави пик и след това пада снасянето. Едни 500 пчели могат да променят всичко. Новата майка гледа да снесе максимум яйца и след това си дава "полупочивка".
    Можем ли да вкараме корекция в модела? Може би е по-добре да вкарваме първо началната популация и след това по нея да се водим. Истината е между снесеното от майката и отгледаното от пчелите.
    Както казах(преди 1-2-3 дни) и на мен ми се иска линейни сметка, но защо да ми е лесно

    295-Harbo--Effect of Brood.pdf
    159-Harbo--Effect of Population Size on Brood Production.pdf
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #30
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    За да разберете концепцията, първо трябва да разберете че в един кошер ако не се променя броя на снасяните яйца, рано или късно настъпва ДИНАМИЧНО РАВНОВЕСИЕ. Тоест колкото яйца снесе майката за един ден, точно толкова стари пчели умират в този ден.
    Само че продължителността на живота на пчелата не се измерва във време, а в работа, или в километри.

    Най-бързия начин да повишиш популацията на едно семейство е по време да главната паша да "закъснееш" със слагането на магазините. Семейството може да нараства до 3-тата седмица след началото на пашата, ако преди това не се рои.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •