Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 36 от 51 ПърваПърва ... 26343536373846 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 351 до 360 от общо 506
  1. #351
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Една графика струва повече от 1000 думи
    Дори температурата в кълбото следва кривата на външната температура. Тази сутрин беше най-студено за тази есен -3 градуса.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	3.jpg
Прегледи:      197
Размер:	96.1 KB
ID:	2445
    Винаги може по-добре.

  2. #352
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112
    Колко ще ми струва да имам такова измерване?

  3. #353
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Нещо интересно да се появи сред толкова приказки.Поздравления и благодарности!Дай графиките и на другите кошери за сравнение.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #354
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Интересни данни!
    И аз преди две години правих разни замервания, но с най-обикновени термометри и хигрометри с памет за най-висока и най-ниска измерена стойност. Направих го, защото трябваше да доказвам на един приятел, че няма как на 1 см от кълбото температурата да е равна на външната. Въпреки получените данни, не можах да го убедя, че не е прав, защото в интернет пишело друго.
    Само да питам, доколко е сигурно, че датчиците, които трябва да измерват температурата в центъра на кълбото, наистина са в центъра, защото нали знаем, че кълбото може да се измести малко. А датчиците над кълбото при затопляне на времето дали не се покриват с пчели от разхлабената периферна зона на клъстера?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  5. #355
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    Само да питам, доколко е сигурно, че датчиците, които трябва да измерват температурата в центъра на кълбото, наистина са в центъра, защото нали знаем, че кълбото може да се измести малко. А датчиците над кълбото при затопляне на времето дали не се покриват с пчели от разхлабената периферна зона на клъстера?
    Важни въпроси, загубих 2 дена и поне 3-4 отваряния на кошерите в наместване на сензорите. Трябваше да коментираме преди да стане време да ги слагам. В крайна сметка в момента са сложени по следния начин:
    Сензори над кълбото - сложени са под горната хранилка, като хранилката е обърната обратно. Има изрязан отвор под хранилката с мрежа. Сензорите са над мрежата, така че пчелите нямат достъп.
    Сензор за влагата - на същото място при сензора над кълбото. Въпреки, че на графиката в сайта е даден вътре в кошера!
    Сензора в страни от кълбото - Спуска се през малка дупчица в таблата и виси точно на 10см. от таблата надолу, най-вляво във вътрешната рамко-хранилка. В хранилките по това време не влизат пчели и почти сигурно нямат достъп до сензора.
    Сензора под кълбото - Пуснат е до мрежестото дъно, като под мрежестото дъно имам твърдо дъно 4-5 см дълбоко. На твърдото дъно имам отвор 65мм диаметър за вентилация, който в момента е в затворено положение.
    Винаги може по-добре.

  6. #356
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #357
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Evaluation of 21 h of recordings from night-time (21:00 h–08:00 h) showed that bees appeared on the cluster surface at a rate of 6–80 bees h. All of them were endothermic, with a mean Thead of 21.6±3.58°C, a Tthorax of 27.5±4.09°C and a Tabdomen of 20.9±3.62°C (N=1183 values, 781 bees; compare Fig. 1). Of these bees, 90% re-entered the cluster within 10 s, and the rest re-entered within 3 min.
    However, in order to optimize energetic investment, the core bees should know about the thermal needs of the bees sitting closer to the surface.
    Благодаря за статията, точно нещо подобно търсих. Тези две изречения може би са обяснението на един факт който ми се наби на очи в графиките. Параболата на температурата в кълбото е обратна на тези на странично и над кълбото, макар и изместена с няколко часа.
    Винаги може по-добре.

  8. #358
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Благодаря за статията, точно нещо подобно търсих. Тези две изречения може би са обяснението на един факт който ми се наби на очи в графиките. Параболата на температурата в кълбото е обратна на тези на странично и над кълбото, макар и изместена с няколко часа.
    Не съм на 100% сигурен дали беше тук, но беше описан механизма. Най-старите пчели са най-дълго на студено, а младите изобщо не излизат и са близо до майката и центъра. На друго място пишеше нещо от сорта, че по няколко пчели командват кой ще седи на топло и кой не. Старите пчели изпълняват ролята на изолатор и забавят метаболизма си като излизат на студено. Ако това ти помага като информация сигурно ще мога да намеря изследванията. Другото интересно беше, че регулират CO2, но това го има из форума.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #359
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Един от контролните кошери ме изумява. За последните 3 дни, разликата между най-високата температура навън и над кълбото е точно 4 градуса.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2.jpg
Прегледи:      223
Размер:	84.2 KB
ID:	2481
    Винаги може по-добре.

  10. #360
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Вътрешната температура изглежда сравнително стабилна. Да не би да е заради "отоплението"?
    Впрочем и пчелите не са малко...
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 36 от 51 ПърваПърва ... 26343536373846 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •