Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 31 от 51 ПърваПърва ... 21293031323341 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 301 до 310 от общо 506
  1. #301
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Сигурно съм капиталист, щом така го казваш. Но това не е срамно - просто такива са правилата на играта, наречена ЖИВОТ. Аз бих се самоопределил с други думички - АДАПТИВЕН и АМБИЗИОЗЕН. Ако живеех преди 40 години, сигурно щях да съм Полковник от Държавна сигурност. Преди 100 години щях да съм природоизследовател, преди 400 щях да съм много добър с меча, лъка и стрелите, а преди 10 000 сигурно щях да съм шамана на племето. Ха-ха - а след 1000 години сигурно ще съм капитан на междузвезден космически кораб, защото нищо по-малко нямаше да ме устройва. Всичко това се нарича АДАПТИВНОСТ. Животът ти предлага една супа от правила, съгласно които ти си принуден да играеш една чужда игра, за която не си подготвен. Искаш или не - трябва да я играеш. Такъв е живота. Правилата не ги пишеш ти - друг ти ги налага. На тебе ти остава един единствен шанс - или се АДАПТИРАШ колкото се може по-добре, или отиваш в отбора на страдащите и губещите.

  2. #302
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    ^ Матеев, информационната система, която описваш, за момента ми изглежда като софтуер за обслужане на складове - наличности, товаро-разтоварни дейности, точки на доставка, идентификация на персонал. Тези софтуери са широко разпространени - има ги във всеки по-голям магазин, склад, производител на стоки, логистична фирма и пр. Интересното е каква ще бъде "пчеларската" част в продукта ти и по-скоро онази, която ще обслужва на място конкретен пчелин. Накрая как събраната и обработена информация от пчелина ще допринесе за оптимизация на целия бизнес процес? Ще бъде ли система за автоматично събиране на данни или ще позволява единствено ръчно въвеждане? Ако е автоматично, какви датчици и събирателни устройства ще се ползват, как ще се организират комуникационните канали и предаваето на данните, какви ще са енергоизточниците и т.н?

    Представяш ни интересна и сложна информационна система, но за момента картината е доста обща, а също и крайният резултат...

  3. #303
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Информационните системи по принцип имат следните задачи:
    1. Събиране на информацията
    2. Съхраняване на информацията
    3. Обработка на информацията
    4. Показване на справки на потребителя за различни сечения на тази информация
    5. Някаква интелигентност, като например автоматизирано вземане на определени решения или направа на препоръки към потребителя.

    Типа на информацията определя за какво ще се използва дадена информационна система. В случая при мене ти правилно забеляза, че насъбраната информация е достатъчна да се направи следното:
    1. СКЛАДОВО СТОПАНСТВО
    2. ДВИЖЕНИЕ НА АКТИВИТЕ между складовете/базите/пчелините
    3. ЛИЧЕН СЪСТАВ и управление на персонала (пропускна система и проследяване на движението и свършената работа от всеки един пчелар/служител)
    4. ТРАНСПОРТНИ СРЕДСТВА и проследяване на тяхното движение

    До тука все още няма нищо пчеларско, но с добавянето на подходящите командни тагове системата ще поеме и следните функции:
    1. Информация за пчелните семейства, тяхното създаване (отводки), техния жизнен цикъл (развиване или отслабване), тяхното движение (разцепване, смесване), тяхната медицинска история (болести, третирания), та дори и тяхната смърт (синдром празен кошер, търтовки и т.н.).
    2. Информация за майките - създава се и се поддържа родословно дърво на всяка една майка, като ще се знаят нейните родители десетки поколения назад. На практика всеки един мой кошер ще се превърне в част от една огромна селекционна система, едновременно проследяваща родословието и параметрите на хиляди майки. Доцента като разбере каква система работи при мене, трябва доброволно да се гръмне или да си хвърли дипломата в печката.
    3. Информация за добивите на всяко едно семейство (майка) от мед, прашец и други пчелни продукти. Информация за агресивността, устойчивостта на акари и всичко друго, което се окаже полезно.
    4. Ако за в бъдеще реша да добавя и парична информация към таблиците, ще се получи и нещо тато мини счетоводна система.
    5. Ако за в бъдеще в системата ми се включат да работят много пчелари, нога да проследявам родословието на майките, както и тяхната плодовитост, дори и при продаването и от един пчелар на друг. Дефакто тогава селекционнната програма и родословието с параметрите ще се разшири върху огромно количество кошери - може би над 100 000. Такъв колосален експеримент досега не е правен в целия свят. Предполагам че разните му доценти и професори от пчеларските университети ще ме молят да им предоставя първични данни за изследване.

  4. #304
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И най-важното:
    Мога в системата да вкарам всяка една бъдеща информация, която ми хрумне било то на мене, било то на някой пчелар-клиент. Просто се печата и инициализира поредната командна карта, слага се в SQL-a поредната таблица, прави се поредния WEB интерфейс и новата функционалност е готова. Когато базовата система заработи, добавянето на една такава нова функционалност ще се прави буквално за няколко часа. Искаш например да проследяваш какво е времето в пчелина всеки един ден. Готово - правя ти го веднага. Искаш да проследяваш колко стършела си убил - готово, правя ти го. Искаш да проследяваш температури, налягания, влажности, кражби на кошери, тегло на корпуси или кошери, буквално всичко мога да го направя бързо и лесно. Мога дори да направя таблица колко пъти гаджето (любовницата) е идвала на пчелина, или пък кога си косил, какви дръвчета и растения си посадил, кога те е боляла главата или каквото друго си поискаш. И всичко това ще е облечено с допълнителните автоматични информации КЪДЕ, КОГА, КОЛКО, КОЙ, КАК и ще си има история по дни, месеци и години, както и различни стандартизирани справки за едно или друго сечение на данните.

    Мисля да разработя и допълнителен ПОТРЕБИТЕЛСКИ ГЕНЕРАТОР НА ЛОГИКИ, който ще генерира различни СЪБИТИЯ. Само с разцъкване на мишката всеки един потребител ще може сам да си създава собствени си логики, различни от тези на базовата програма. Например:
    1. Ако температурата на въздуха в пчелина стане -20 градуса
    2. И вън е тъмно
    3. И периода от време е между ноември и март
    4. И скороста на вятъра е над 90km/h
    5. То тогава изпрати SMS на телефона ми с текст "Ами ся ко ша прайм?"

    Или пък малко по-шеговито, но напълно реализуемо:
    1. Ако времето вън е хубаво
    2. И ако бирата е студена
    3. И ако жената е в командировка
    4. И ако любовницата ще идва с мене на пчелина
    5. Прати ми мейл с текст "Oпичай си акъла".

  5. #305
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Всичко това, което описваш е много хубаво и съм убеден, че ако успееш да го реализираш, производството на мед ще остане на заден план. За съжаление не е никак лесно - само първата точка "събиране на информацията" е море от дейности и задачи, които трябва да се решават. Да те попитам - как (и с какво) събираш информацията за генерацията от ФВ паркове и метео станциите и колко често се правят отчети (не говоря за месечните)? Там задачата е сходна, има доста софтуерни продукти за целта и би трябвало вече да имате натрупан опит в тази посока...

  6. #306
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Иначе самата пчеларска логика ще я въвеждам постепенно, и това ще започне да се реализира още в следващите дни. Планирам да завърша подготовката за 2-3 дена и следващата седмица да пратя пчеларите на първоначален ГЛОБАЛЕН преглед, който да запознае компютъра със състоянието на всеки един кошер, нуклеус, семейство или отводка. Насъбраната информация посредством титкане ще е следната:

    1. Колко рамки има във всеки един корпус на всеки един кошер
    2. Какво е състоянивто на всяка една рамка - неизградена, полуизградена, напълно изградена, покафеняла, почерняла, за брак.
    3. Каква е основата - восъчна, бургаска пластмасова, западна/китайска пластмасова
    4. Какво има на рамката в проценти - %празни килийки, %мед, % младо пило, % запечатано пило, % прашец, %перга
    5. Колко междурамия са запълнени с пчели
    6. Каква е майката - цвят на маркировката, порода, качество на осеменяването
    7. Друго, което го измисля. Всъщност точно сега го мисля това и вие можете да помогнете.

    На следващия етап след около 2-3 седмици ще започна да въвеждам и текущата активност на пчеларите - хранене, вид на храната, количество, изядена ли е старата храна и колко е изядено, обединяване или разделяне на семейства, местене на пити насам-натам между кошерите, местене на корпуси в рамките на един кошер, местене на кошери между пчелините и т.н.

    На още по-следващия етап ще добавя и производствената дейност в дърводелския цех - какво се произвежда ден по ден и човек по човек, какво се експедира, какви материали се доставят, кога и колко и т.н.

    А зимата ще помисля и за паричната информация, за да може освен количеството на инвентара и семействата да знам и колко пари струва всичко това.

    Може би до напролет вече ще имам една пълноценна ЕРП система, даваща ми информация за всеки един пчеларски аспект от бизнеса. Плановете ми са другата година вече да имам ЗНАНИЕ за протичащите процеси, а това знание ще ми даде възможност за ЕФЕКТИВНО ПЛАНИРАНЕ и ЕФЕКТИВЕН КОНТРОЛ.

    Във всичко това както вече казах ще има отделено и подобаващо внимание на МАЙКОПРОИЗВОДСТВОТО и на започването на СЕЛЕКЦИОННА ДЕЙНОСТ в НЕВИЖДАНИ ДО МОМЕНТА МАЩАБИ за проследяване и контрол на характеристиките и родословието на поне 5000 майки като за начало, а постепенно през годините това ще се разшири до 100 000 и повече проследявани майки на територията страната, а впоследствие и в чужбина.

  7. #307
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ristis Виж публикацията
    Всичко това, което описваш е много хубаво и съм убеден, че ако успееш да го реализираш, производството на мед ще остане на заден план. За съжаление не е никак лесно - само първата точка "събиране на информацията" е море от дейности и задачи, които трябва да се решават. Да те попитам - как (и с какво) събираш информацията за генерацията от ФВ паркове и метео станциите и колко често се правят отчети (не говоря за месечните)? Там задачата е сходна, има доста софтуерни продукти за целта и би трябвало вече да имате натрупан опит в тази посока...
    Там задачата НЕ Е СХОДНА, а коренно различна. В пчеларството проблемът е с РЪЧНОТО СЪБИРАНЕ НА МНОГО ИНФОРМАЦИЯ, ГУБЕЙКИ ПРИ ТОВА МАЛКО ВРЕМЕ. В световен план това все още не е разрешено както трябва. Има подобни системи на моята, но те са реализирани на базата на баркодове и баркод четци. Това с RFID таговете е едно съвсем ново и не дотам развито направление, което е много по-переспективно от това с баркодовете. А колкото до използването на NFC четеца на GSM-ите за такива сложни и отговорни задачи - има вероятност аз да се окажа първи (или един от първите) на световно ниво.

    При слънчевите централи е друго. Там данните идват АВТОМАТИЧНО. В света се продават хиляди видове устройства, които могат да те удавят с информация за токове, напрежения, енергии, честоти, косинус фи и т.н. Това са лесно измерими параметри и всяко едно измерително устройство се изхитрява да те УДАВИ с огромно количество измерени параметри. Например един 12-канален електромер има в себе си около 5000 канала (потока от данни), който той може да ти ги измери и изпрати по мрежата всяка една секунда. И като сложиш в една централа или в един завод 20-30 такива електромера, в един момент се оказваш удавен от ОГРОМНО КОЛИЧЕСТВО ИНФОРМАЦИЯ, бълвана всяка една секунда. В такава ситуация съм и аз в момента. Имам монтирани у дома (в имота), както и по заводите толкова много устройства с толкова много канали, че просто всичко това не може да бъде обхванато и настроено, а камо ли използвано. Направо информационен взрив, в който трудно се намира полезното зрънце информация.

    Та за направата на такива системи с лесно достъпни потоци от данни отдавна по света има разработени готови софтуери и софтуерни стандарти. Става въпрос за OPC сървърите и за SCADA системите. За момента аз съм докарал нещата до настройката на един OPC сървър, към който текат хиляди канали с данни, но към днешна дата само ги логвам на диск за бъдещо ползване, ако реша някога да се занимавам с това направление. Например около 30-40 канала с данни пристигат от моята MTO станция и ги логвам вече 7 години. От около 5 години логвам слънчевите централи на около 30-40 мои клиента. Общо над 1000 инвертора с по 30-40 канала с данни на инвертор. От 2-3 години логвам камари от електромери и други MODBUS устройства - десетки хиляди канали. Ха-ха...... а манията ми за логване на данни ме е обзела преди около 15 години, когато започнах да логвам котировките на световните валутни пазари, а след това и на подбрани индекси, фючерси и други финансови инструменти. Няколко хиляди канала с котировки (тикове), от които към днешна дата съм насъбрал колекция от около 15 милиарда тика с ценова информация. Може пък някога да дотрябва, ако реша да се занимавам с търговия по борсите.

  8. #308
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А това с пчеларството е много примамливо за мене, защото надушвам едно все още НЕРАЗРАБОТЕНО ПОЛЕ ЗА ДЕЙНОСТ с огромни переспективи на световно ниво. Самата наука ПЧЕЛАРСТВО изостава в развитието си спрямо останалите науки именно поради ЛИПСАТА НА ДОСТАТЪЧНО НАТРУПАНИ ДАННИ. Понеже събирането им е много труден процес, всички професори и доценти оперират със сравнително малко количество данни, и в резултат на това си правят научните трудове върху една сравнително малка и НЕПРЕДСТАВИТЕЛНА СТАТИСТИЧЕСКА ИЗВАДКА. Все едно да попиташ 3-ма човека за кого ще гласуват, и след това да обявиш по телевизора твоята прогноза за процентите гласоподаватели на различните партии. Смешно, нали, но с пчеларството в момента е точно така. Науката ПЧЕЛАРСТВО не е точна наука, а силно размита с много съмнителни твърдения в нея. Това е така, защото всеки един "знаещ" пчелар оперира със сравнително малко количество информация, субективно набрана и неточно измерена от малкото количество негови кошери.

    Ако моята система заработи и към нея се включат хиляди пчелари от целия свят, ще се набере такова огромно количество информация, която ще е достатъчна на учените пчелари по света да я изследват десетки години наред и да правят едно след друго разни научни пчеларски открития, базирайки се обаче този път на истинска СРЕДНОСТАТИСТИЧЕСКА ПРЕДСТАВИТЕЛНА ИЗВАДКА, набрана от милиони кошери, майки и семейства. В това всъщност е и най-голямата ми мотивация да се занимавам с пчеларство - мисля си, че в него все още има неоткрити неща, които чакат някой да ги открие и да ги предостави на обществото за свободно ползване.

    И решаването на проблема с лесното набиране на данни вече е на път да се случи, а това както вече казах отваря неподозирани хоризонти за научно-изследователска, селекционна или чисто практическа дейност на всеки един пчелар. Самите пчелари ще титкат и ще набират данни за себе си и за бизнеса си, но тяхната съвкупност и обработка със сигурност ще доведе до отговори на много пчеларски въпроси, по които в момента се водят ожесточени дискусии, без при това истината да може да излезе наяве. Просто няма данни за тази истина, няма ДОСТАТЪЧНО ДАННИ НА СВЕТОВНО НИВО, и точно това мисля да променя.

  9. #309
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А това с пчеларството е много примамливо за мене, защото надушвам едно все още НЕРАЗРАБОТЕНО ПОЛЕ ЗА ДЕЙНОСТ с огрони переспективи на световно ниво. Самата наука ПЧЕЛАРСТВО изостава в развитието си спрямо останалите науки именно поради ЛИПСАТА НА ДОСТАТЪЧНО НАТРУПАНИ ДАННИ. Понеже събирането им е много труден процес, всички професори и доценти оперират със сравнително малко количество данни, и в резултат на това си правят научните трудове върху една сравнително малка и НЕПРЕДСТАВИТЕЛНА СТАТИСТИЧЕСКА ИЗВАДКА. Все едно да попиташ 3-ма човека за кого ще гласуват, и след това да обявиш по телевизора твоята прогноза за процентите гласоподаватели на различните партии. Смешно, нали, но с пчеларството в момента е точно така. Науката ПЧЕЛАРСТВО не е точна наука, а силно размита с много съмнителни твърдения в нея. Това е така, защото всеки един "знаещ" пчелар оперира със сравнително малко количество информация, субективно набрана и неточно измерена от малкото количество негови кошери.

    Ако моята система заработи и към нея се включат хиляди пчелари от целия свят, че се набере такова огромно количество информация, която ще е достатъчна на учените пчелари по света да я изследват десетки години наред и да правят едно след друго разни научни пчеларски открития, базирайки се обаче този път на истинска СРЕДНОСТАТИСТИЧЕСКА ПРЕДСТАВИТЕЛНА ИЗВАДКА, набрана от милиони кошери, майки и семейства. В това всъщност е и най-голямата ми мотивация да се занимавам с пчеларство - мисля си, че в него все още има неоткрити неща, които чакат някой да ги открие и да ги предостави на обществото за свободно ползване.

    И решаването на проблема с лесното набиране на данни вече е на път да се случи, а това както вече казах отваря неподозирани хоризонти за научно-изследователска, селекционна или чисто практическа дейност на всеки един пчелар. Самите пчелари ще титкат и ще набират данни за себе си и за бизнеса си, но тяхната съвкупност и обработка със сигурност ще доведе до отговори на много пчеларски въпроси, по които в момента се водят ожесточени дискусии, без при това истината да може да излезе наяве. Просто няма данни за тази истина, няма ДОСТАТЪЧНО ДАННИ НА СВЕТОВНО НИВО, и точно това мисля да променя.
    Няма ли да е по лесно с вход изход по някакъв начин като лаик така си мисля на входа все пак в движението е истината?

  10. #310
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да ви кажа за резултатите от един интересен експеримент:

    Както знаете, аз отдавна слагам във всяка една моя рамка по една RFID лепенка, скрита между горните две летвички. Доскоро слагах UHF лепеники, защото основното им предназначение беше против кражба. Тези лепенки обаче могат да се четат само със специален скъпоструващ четец. Тъй като в момента вече напредва развитието ми на ПЧЕЛАРСКАТА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА, възникна необходимоста да титкам с GSM не само корпуси, но и всяка една рамка. Това ме накара да си преосмисля концепцията и да сменя UHF лепенките с HF такива, защото те са съвместими със NFC стандарта и могат да бъдат програмирани/прочетени със стандартен GSM, имащ NFC датчик.

    Най-големия проблем с тези лепенки се оказа не това дали са UHF или HF, а факта, че при дълъг престой в кошера в силно влажна и кисела среда влагата успява да се добере до интегралните схеми. Нещо повече - когато сложа рамки в парната восъкотопилка, парата под налягане също достига до RFID лепенката, и дори променя нейния цвят (от прозрачна става снежно бяла). Всичкото това ме уплаши и най-накрая реших да направя това, което трябваше да го направя още преди 2 години - да изследвам тези RFID лепенки доколко са издръжливи на влага, температура, киселинна среда и т.н.

    Какви тестове направих:
    1. Престой 24 часа във вода на стайна температура
    2. Престой 24 часа във фризера вътре в замръзнала бучка лед
    3. Престой 1 час в концентрирана лимонена киселина с PH 0
    4. Престой 1 час във вряща вода
    5. Брулене с вода под налягане на водоструйката
    6. Брулене с пара под налягане на пароструйката

    Каквото и да правех, резултата винаги си оставаше един и същи - RFID лепенката продължава да си работи БЕЗПРОБЛЕМНО.

    Работи си след третирането, работи си дори и по време на третирането, когато е под вода или под киселина. Титкам я през стените на чашата и през слой от около 1-2 сантиметра лед, вода или киселина. Дотолкова се вманиачихме с колегата, с когото правихме експериментите, щото вече целенасочено започнахме да търсим начин как да повредим поне една интегрална схема. Ха-ха .... повредихме една, ама защото я пъхнахме в мкровълновата печка без вода в съда, и така буквално я изпарихме за секунди (имаше много пукотевица и огнени искри). В обикновенната фурна обаче не можахме да я повредим. Вярно e, че PVC-то започна да се сбръчква и прекратихме експеримента преждевременно, но представете си какво беше учудването ни, когато сбръчканата и намачкана лепенка пак си се изтитка нормално така, както и всички други.

    Тези изследвания бяха много важни и благодарение на тях аз окончателно се убедих, че НАДЕЖДНОСТТА и ОТКАЗОУСТОЙЧИВОСТТА на бъдещата информационна система ще е МНОГО ВИСОКА.

 

 
Страница 31 от 51 ПърваПърва ... 21293031323341 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •