Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 50 от 51 ПърваПърва ... 4048495051 ПоследнаПоследна
Резултати от 491 до 500 от общо 506
  1. #491
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Митю Митев Виж публикацията
    Цената на тока за награяване, при всички случай, ще е нищожна в сравнение с цената на нова отводка, мисля аз.
    Има ли вече тестови кошери? Виждам, че отдавна си убеден в резултата. Предполагам, според календара, вече си подготвил някаква бройка за тестове. При пчелите практическите тестове често дават различен от очаквания резултат. Твърде много условности има. Аз лично очаквам с интерес резултатите. Налагало ми се е да спасявам силно отслабени семейства, затова. Изтровиха ги една година на 28 септември. Да се чудиш от къде и как да се оправяш по това време. Та, няма смисъл от спор. Само нарочни тестове ще дават резултат. Надявам се устройството е съобразено със сезонната работа на пчеларя и няма да пречи. Аз не се върнах назад в темата и ако съм изпуснал подробности, моля да ме извиниш!

  2. #492
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Има ли вече тестови кошери? Виждам, че отдавна си убеден в резултата. Предполагам, според календара, вече си подготвил някаква бройка за тестове. При пчелите практическите тестове често дават различен от очаквания резултат. Твърде много условности има. Аз лично очаквам с интерес резултатите. Налагало ми се е да спасявам силно отслабени семейства, затова. Изтровиха ги една година на 28 септември. Да се чудиш от къде и как да се оправяш по това време. Та, няма смисъл от спор. Само нарочни тестове ще дават резултат. Надявам се устройството е съобразено със сезонната работа на пчеларя и няма да пречи. Аз не се върнах назад в темата и ако съм изпуснал подробности, моля да ме извиниш!
    Резултати има от миналата година.
    Тази година пчеларя беше болен есента и в бързината пропусна да сложи нагревателите. Сега не желае да пипаме семействата, докато не се постопли времето. Надявам се началото на февруари да ги пуснем отново.
    Ето и резултатите за 11-15 март 2023 :

    Не ми дава да кача файла нито в .png нито в .jpg формати. Мога да пратя резултатите по е-мейл, ако искаш?


    Резултатите са снети с WiFi сензор на батерии, за това и времето на снемане е ограничено – батериите се изтощават.

    Главния извод е, че дори и при -2гр. външна температура, в кошера (10 рамков Дадан-Блат на 3 години 2.5см дебелина на дървото) може да се подържат 33гр.

    Терморегулатора стабилизира температурата на своя сензор, WiFi сензора обаче има друго положение (изтеглено към предната стена ) за да пробива радиовълната. Та близостта на WiFi сензора до външната стена влияе на температурното измерване.

    Семействата се развиха нормално. Аз обаче търся мераклия който с терморегулатора да направи от слаби семейства силни към началото на първата паша.

    Гледам пчеларстваш около Драгоман. Ако искаш да пробваш терморегулатора мога да дойда да помогна с инсталацията. Имаш ли трансформаторен електрожен на разположение или друг източник на 40-60 Волта може АС или DC?

    Ако искаш пиши ми на е-мейла чрез форума, за да се чуем по телефона, ако искаш да пробваш терморегулатора.

    Конструкцията е съобразена с работата на пчеларя. Късно на пролет (когато няма нужда от подгряване) нагревателя се маха, температурния сензор се изважда и навива около кутията на терморегулатора евентуално се откача захранването ако се практикува подвижно пчеларство. След което, си пчеларстваш както обикновено.

  3. #493
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Чудя се, как ли стоят нещата с влагата...

  4. #494
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Чудя се, как ли стоят нещата с влагата...
    Влагата се измерва с влагомер не с котлон

  5. #495
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Чудя се, как ли стоят нещата с влагата...
    През зимата е сухо, защото потребяват по-малко мед а и можеш да си позволиш да отвориш горната прелка повече, терморегулатора ще покрие загубите на топлина. Е ако махнеш капака на кошера регулатора няма да може да се справи…

  6. #496
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Митю Митев Виж публикацията
    .
    Района е доста студен. Няма ранна паша. Цъфтежа е около две седмици след района на София. Няма за къде да бързам. Постепенно минавам на изолирани кошери и това ми е достатъчно. Избързването води семейството до пик в неподходящ момент и следва допълнителен труд да го задържиш в кондиция. Слабите семейства - обикновено има причина да са такива и тя не е температура. Ако проблема е в пчеларя, да се оправя. Ако е в пчелите, по-добре без тях - винаги води до допълнителни операции, труд, време,... със съмнителен успех. Това са моите съображения. Някой може да не мисли така. И когато по-назад в чата споменах селекция, имах предвид съвсем елементарна. Достатъчно е да не допускаш да зимуват слабо представили се майки. По-добре техните пчели да зимуват при силни майки. Ще свършат по-полезна работа на пролет. Благодаря за предложението! Някой, който преследва ранно развитие е по-подходящ.

  7. #497
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Като какво,как,кога си представяте възвратното застудяване и какво представлява кората на зимното кълбо?
    Интресно ми е да разбера,как си ги представяте тез неща.
    Този пост е редактиран от Angel Yosifov; 25.01.2024 в 18:16.

  8. #498
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Като какво,как,кога си предтавяте възвратното застудяване и какво
    представлява кората на зимното кълбо?
    https://zemedeleca.bg/2022/03/01/%D0...B%D0%B1%D0%BE/
    Интресно ми е да разбера,как си ги представяте тез неща.
    Ачка, възвратно застудяване е, когато кукувицата каца на шапка на снежен човек.

  9. #499
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Ачка, възвратно застудяване е, когато кукувицата каца на шапка на снежен човек.
    А,дано някой да разбере,кога се брои за проблем,възвратното застудяване и то,скоростно да се случи.
    От нета всеки може да го прочете,но трябва и да го разбере.
    От доста години(поне 60) се правят опити и ако имаше положителни резултати отдавна щеше да се използва...

  10. #500
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Има нова версия на терморегулатора за кошер с дистанционно управление и следене на температурата в кошера от мобилен (смарт) телефон с Android операционна система.
    Терморегулатора ползва WiFi мрежа с интернет достъп.
    Предполагам че много домакинства имат такава WiFi мрежа вече.
    Софтуера е безплатен, но на английски език.
    Депозита за тази версия е 120лв. – компонентите са по-скъпи.
    Само 2 терморегулатора са налични.
    Ако някой иска да опита може да ми пише.

 

 
Страница 50 от 51 ПърваПърва ... 4048495051 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •