Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 51 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 506
  1. #291
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Едно е да откраднеш идея, друго е да я схванеш в дълбочина и да я доразвиеш, и трето е да я реализираш.............. А четвъртото и най-важно е да успееш да продадеш готовия продукт, получен в резултат на реализираната идея. И ако 10 000 човека са започнали с първия етап, до четвъртия достига САМО ЕДИН !!!

    При моята идея с пчеларската информационна система сигурно аз ще съм 101-вия човек, достигнал до етап 3 - създаден готов продукт - сайт или софтуер, който да поддържа информация за пчелните семейства. Доколкото обаче съм правил проучвания, всичките тези системи преди мене са се проваляли и не са успявали да достигнат до четвъртия етап - продажба на готовия продукт или намиране на пчелари-клиенти, готови да плащат за софтуера. Внимателно проучих защо са се провалили, и мисля, че намерих отговора. А той е, че нито една система, направена в миналото, не е успяла да разреши проблема с лесното въвеждане на информацията в компютъра. Всички разработчици преди мене са решавали само информационната част на въпроса - софтуер и бази данни, като са пренебрегвали факта, че за въвеждането на данни на ръка се губи колосално време. Освен това е страшно неудобно там на пчелина пчеларя да си записва нещо на хартия и после цяла нощ да го въвежда в компютъра.

    Всъщност с идеята за RFID таговете и езика на титканията аз РЕШИХ ТОЧНО ТОЗИ ПРОБЛЕМ. Информацията вече ЛЕСНО И БЪРЗО ще потече към сървъра, при това В РЕАЛНО ВРЕМЕ. От два три дена вече правим експериментални титкания и мегабайти информация вече ме залива. Скоро ще премина към следващия етап - нейната обработка.

    Та аз всъщност се надявам (разчитам), че ще съм именно този 1 на 10 000, които е успял да стигне до етап 4 - продажба на софтуер или лицензи за ползване на ГЛОБАЛНА ПЧЕЛАРСКА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА. Целевия пазар са ми пчеларите от ЦЕЛИЯ СВЯТ и дори и само 1% от тях да започнат да ползват системата срещу някакво символично заплащане (напр. долар на кошер на година), пак ще имам 10 000 абоната с над 1 милион кошера. За България за пчеларите с 1 пчелин с до 100 кошера системата (софтуерния лиценз) ще е безплатен.

  2. #292
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Чакаме го софтуера
    Милен Михов

  3. #293
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Днес беше много важен ден за мене. Днес дадохме старт на ПЧЕЛАРСКАТА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА в часта и за автоматизирано събиране на данни посредством титкане на RFID тагове, разположени на всеки един пчеларски компонент (корпус, дъно, капак, хранилка, нуклеус и т.н.). Подготовката трая няколко месеца, през които завивахме/лепяхме RFID тагове на всичко, което човек може да си го помисли. Сигурно сме сложили 10 или дори 20 хиляди тага - изгубих им бройката. Междувременно развивахме първия слой от софтуера - комуникационата част. Уж проста задача - титкаш с GSM-а и всичко веднага се праща на сървъра, а софтуера стана сигурно с 10 000 реда код.

    Та днес беше даден старт на системата. Събрах сутринта всички пчелари и им връчих GSM-и. Накратко им обясних как работи системата и ги пратих да титкат (да правят началната инициализация) на всеки един инвентар, пръснат по базите или пчелините. За един ден сървъра получи около 10 000 титкания, които все още не съм обработил, защото втория слой на програмата се пише в момента. Целта на този първи етап е сървъра да се запознае с всеки един инвентар какъв е като вид (корпус, дъно, капак, хранилка, нуклеус, оплодно сандъче и т.н.), къде се намира (в кой склад или пчелин), дали е ЛР, ДБ или Фарар, дали е Български, Полски или Финландски, дали е направен от дърво, фибран или стиропор, дали е за 10 рамки, за 6 или за 5 рамки, Дали е с едно или две семейства и дори какъв цвят е дадения инвентар. Информацията КЪДЕ Е дадения инвентар не вклюва само номера на пчелина, а и на кой ред и кой стълб е стойката за кошери, колко позиции има тази стойка и на коя позиция е дадения кошер, както и в каква последователност са подредени компонентите на кошера отдолу нагоре. Ако е склад (сграда) информацията включва коя точно сграда в имота, на кой етаж, в коя стая от етажа, а ако има етажерки - на кой ред, стълб и етаж от етажерките е даденото нещо (инвентар). И всичкото това се постига само с титкания, като за един ден всеки един пчелар е направил средно между 1000 и 2000 титкания.

    От утре всичко, което се случва, вече ще се знае от компютъра. Например товари се камион с корпуси за някой пчелин. Титканията, които трябва да се направят, са следните:
    1. Кой товари - пчеларя титка собствения си ключодържател (раздал съм на всеки пчелар по един персонален) или собствената си карта от пропускната система.
    2. На кое превозно средство - титка се ключодържателя на връзката с ключове на превозното средство
    3. Кога се товари - това се знае от часовника на GSM-а
    4. Къде се товари - това се знае от GPS координатите, изпратени от GSM-а
    5. От кой склад се вадят корпусите - титка се табелката, която стои на входа на всеки един склад
    6. Какво действие се извършва - титка се табелката ИЗПИСВАНЕ от вратата на склада и табелката ТОВАРЕНЕ, намираща се на транспортното средство
    7. Какво се товари - всеки един корпус се титка в момента, в който влезе в камиона
    8. Край на товаренето - титка се специална командна карта КРАЙ. Такава карта има както на стената на склада, така и в камиона.

    Междувременно акцелерометричния датчик на GSM-а подава информация за физическата активност. Разпознават се активности от типа неподвижно състояние (почивка), движение (работа), ходене (преместване), тичане, возене в транспортно средство, критична ситуация (катастрофа, изтърване на GSM-а на земята и т.н.). По данни от GPS-a се смята скоростта на движение. Системата е толкова съвършенна, щото може да преброи колко крачки е направил пчеларя през днешния ден или колко километра е навъртял, разхождайки се между кошерите. Въобще на GSM-а се гледа не като на устройство за комуникация, а като на подвижна лаборатория, натъпкана с всякакви сензори, от които може да се извлича полезна информация. Всичкото това сървъра го получава секунди след като е настъпило събитието, а като допълнителна екстра може да се добави и звуков файл, прикачен към титкането на някой таг (пчеларя обяснява нещо) и/или като снимка или клип (пчеларя показва нещо).

    Накратко - системата позволява бързо и лесно да:
    1. Съберем информация
    2. Да я изпратим на сървъра в реално време
    3. И всичкото това става с минимално загубено време, без пчеларя да се откъсва от основната си работа за повече от секунда-две.

    На практика аз успях да реша най-големия проблем на всички провалили се до момента пчеларски информационни системи - ЛЕСНО СЪБИРАНЕ НА ПЧЕЛАРСКИТЕ ДАННИ. Следващите етапи - обработка на данните и потребителски интерфейси - това вече може да го направи всеки един програмист. Ще го направим и ние - просто е въпрос на време.

  4. #294
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Браво! Честито! Това трябва да се види в действие. Знаех, че ще я направиш, но как ще се ползва вече друг въпрос. Притесняват ме две неща:
    1. Прекалено многото информация, която си заложил като начало. Може би варианта на постепенното нарастване на събираната и обработвана информация ще e по-доброто решение.
    2. Деиствията на субективния фактор. Ще има много пропуски поради първата причина, а и не само.
    Ще има много пропуснати титкания поради разсеяност, ангажираност с по-важни за момента дейности, липсата на опит и натренираност, даже и най-обикновена мърлящина. Хората трябва да са много силно мотивирани, те ще са в състояние на постоянен стрес и това ще влоши качеството на истинската дейност. От тях ще се изисква концентрацията на авиодиспечер! А факта, че ще знаят че ще са следени, ще доведе и до саботажи.
    Този пост е редактиран от tsc1; 19.08.2014 в 07:44.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #295
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не и ако осъзнават, че от това има полза, има някаква логика, която например ще им съхрани работните места. И в момента има много професии, при които всичко се записва и следи - например точно при авиодиспечерите или при пилотите на самолети, но те не се сърдят, защото осъзнават необходимоста това да се прави.

    Саботажи не очаквам, защото веднага ще се разбере кой ги прави. Грешки поради разсеяност или мърлящина са възможни, но това веднага ще класира дадения пчелар в графата "кандидат за уволнение", ако се намери по-добър негов заместник. Но то това си е така и във всяка една друга професия или длъжност. Някои се справят по-добре и се издигат, а други - по-зле и работодателя при първа възможност се отърва от тях.

  6. #296
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Дано си прав! Лично мое мнение - ако бях на твое място бих пуснал специален човек, добре подготвен и добре разбиращ точно какво прави за натрупване на първоначалната база данни. После той последователно да работи по няколко дни с всеки екип, да ги обучава, но и да ги наблюдава. Така по-бързо ще събереш информация и как се държи системата (къде са и бъговете) и как тя се посреща сред работниците. Очаквам проблемите на психологическо ниво да са много повече от техническите.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #297
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Днес беше много важен ден за мене. Днес дадохме старт на ПЧЕЛАРСКАТА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА в часта и за автоматизирано събиране на данни посредством титкане на RFID тагове, разположени на всеки един пчеларски компонент (корпус, дъно, капак, хранилка, нуклеус и т.н.). Подготовката трая няколко месеца, през които завивахме/лепяхме RFID тагове на всичко, което човек може да си го помисли. Сигурно сме сложили 10 или дори 20 хиляди тага - изгубих им бройката. Междувременно развивахме първия слой от софтуера - комуникационата част. Уж проста задача - титкаш с GSM-а и всичко веднага се праща на сървъра, а софтуера стана сигурно с 10 000 реда код.
    Браво!Това е много ценно начало,дано има развитие до край за да видиме завършен продукт!
    Интересно ми е дали мислиш по въпроса с маркирането на маиките и вкарването им в системата,както и с електронната бариера за броене на входа?Жалко ,че не съм по близо до Габрово ,там правите много интересни неща.Успех!

  8. #298
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Браво! За това се иска не само пари, но знания и ентусиазьм. Ей богу ако аз бях милионер сигурно щях да се препичам някьде, дори и да имам познанията да го направя това.
    Винаги може по-добре.

  9. #299
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Големи овации за напредъка с пожелания в най скоро време всичко това стане завършена и перфектна за работа реалност. Реалност която ще подпомогне в много голяма степен пчеларството и работата с него.

  10. #300
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не и ако осъзнават, че от това има полза, има някаква логика, която например ще им съхрани работните места. И в момента има много професии, при които всичко се записва и следи - например точно при авиодиспечерите или при пилотите на самолети, но те не се сърдят, защото осъзнават необходимоста това да се прави.

    Саботажи не очаквам, защото веднага ще се разбере кой ги прави. Грешки поради разсеяност или мърлящина са възможни, но това веднага ще класира дадения пчелар в графата "кандидат за уволнение", ако се намери по-добър негов заместник. Но то това си е така и във всяка една друга професия или длъжност. Някои се справят по-добре и се издигат, а други - по-зле и работодателя при първа възможност се отърва от тях.
    Ей капиталист бе записва смята пресмята да беше на 30 да го вярвам ама не от де се научил ? Матеев човешките ресурси риск и печалба нож с две остриета няма как сърби боли пчелар си трябва другото е лесно но това е основата според мен.

 

 
Страница 30 от 51 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •