Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 37 от 51 ПърваПърва ... 27353637383947 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 361 до 370 от общо 506
  1. #361
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    Вътрешната температура изглежда сравнително стабилна. Да не би да е заради "отоплението"?
    Впрочем и пчелите не са малко...
    Ааа, това че пише отопляем кошер е само за индикация, че има нагревател. Никакво отопление не съм пускал още. Евентуално ако падне стабилно под нулата, но за сега не се очертава. Затова се учудвам на перфектния термостат на пчелите. Даже не съм решил как точно да стане отоплението, кой сензор да ми служи като параметър. Засега само наблюдавам и колкото повече наблюдавам си давам сметка как всяка една подробност оказва страшно влияние без да подозираме.

    Ще дам пример. Кошер N1 е 5 рамкова отводка и нямах време да изолирам кошера със стиропор и вътрешната страна на горния капак с вата (както са другите кошери). Освен това на горния капак на този кошер не съм пробил вентилационен отвор, а другите имат. И така реших да сложа изолация на корпуса и вата под капака за да са при еднакви условия всички кошери..... и кошера буквално лудна. Вече 3-ти ден не може да се нагоди на новите условия. Виж само графиката му след 8.30 часа на 25, когато сложих изолациите. Няколко дена държи по-високи температури от 8 рамковите кошери. Освен това увеличи значително разликата с външната температура.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	3.jpg
Прегледи:      443
Размер:	92.5 KB
ID:	2482

    Пуснах една тема за вентилацията в кошера с едно крайно интересно изследване, от което става ясно че с една малка промяна може да се променят условията в кошера на 180. Така, че ако се включи и изкуственото отопление в кошера ще стане мазало. Засега пробвам с малки промени и следене на ситуацията. Тази сутрин отворих вентилационния отвор на твърдото дъно на кошер 3 тъй като той държи по-голяма влага и се оказа, че промяна няма никаква. А аз си мислех, че с тези отвори намалям влагата. ха ха ...
    Следващата стъпка е да го оставя само на мрежа е ще видим....
    Винаги може по-добре.

  2. #362
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Допусках, че под "отопление" се има предвид изолация (саниране) на кошера и затова съм го поставил в кавички. Иначе съм на мнение, че все още не е достатъчно студено, за да се пускат нагревателите, а в Южна България не знам дали изобщо има смисъл от допълнително подгряване. Около нулата и малко над нея (външна температура) си е идеална за зимуване.
    В руската литература съм срещал една мъдрост - "Електричеството е по-евтино от меда", но тя прословутата руска зима е съвсем друга бира.
    А имаш ли контролен кошер с "дишащ" таван за борба с влагата?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  3. #363
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    А имаш ли контролен кошер с "дишащ" таван за борба с влагата?
    Дишащ нямам, таблите се вентилират от 2 места. Една кръгла дупка около 2 см диаметър и около 25 малки дупчици (ф 2мм) на малкото капаче на хранилката. Вече турските хранилки идват фабрично пробити. А на горния капак една дупка с диаметър 32мм от задната страна.
    На въпросната отводка (контролен кошер 1) обаче нямам тази дупка на капака, а като сложих ватата запуших и дупката в таблата, хранилката е обърната с главата надолу и така кошера остана без никаква горна вентилация, което май ще е най-вероятната причина за поведението му последните 3 дена. Утре ще ходя на пчелина и ще направя съответните промени и ще стане ясно после дали е от това.
    Влагата в момента ми е много интересна тема, така че ще пробвам варианти всякакви. Не ми харесва и положението на сензорите за влага. В купола под хранилката е най-влажното място и не дава добър ориентир за влагата като цяло в кошера. Мисля да ги преместя странично от кълбото на 10 см от таблата посока надолу.

    Това е от преди малко:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      479
Размер:	96.3 KB
ID:	2493
    Винаги може по-добре.

  4. #364
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Според мен, няма оптимално място, което да ти даде представа за цялостната картина. Относителната въздушна влажност във всяка точка на кошера трябва да е различна, защото нали знаеш, че тя се влияе от температурата на въздуха, освен от количеството изядена храна. При свиване се увеличава концентрацията на водни пари. В центъра на кълбото относителната влажност трябва да е най-ниска, а към студените външни стени - най-висока, където влагата всъщност кондензира. Затова, според мен, по-добра идея е да поставиш повече датчици на различни места.
    Не знам, може и заради липсата на горна вентилация да се е разбушувал въпросният кошер, макар че аз не ползвам горна вентилация, а само "дишащ" или частично "дишащ" таван, макар че имам отвори на капаците. В момента още съм с найлоните над гнездата, но пък последния път пчелите изглеждаха съвсем спокойни, поне с "невъоръжено око". Тези дни ще отида да им сложа "дишащите" табли и се надявам да не се развълнуват от това. .
    Повишената концентрация на въглероден диоксид може да разбръмчи кълбото.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  5. #365
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Ха ха ами тъкмо бях осмислил концепцията за RH (относителната влага) и сега като чета файла за Хомеостазата гледам, че хората са минали вече на показателя VPD (vapour pressure deficit), което е разликата между наличната вода във въздуха и максимално възможната за поемане от въздуха при определена температура. (Даже преди малко разбрах защо при ниска влажност ми падат листата от цветята )
    Много си прав, влагата в кълбото при силни кошери се поддържа около 50-60% RH, докато към периферията ресте в гадиент, но като цяло влагата в кошера няма пряка връзка с външната влага за разлика от температурата.
    Има и други интересни факти, броя на отвореното пило е в пряка връзка с влагата а под мисля 60% влага в килийките яйцата не се излюпват. Влагата в естествените хралупи е с около 10% по-висока отколкото в кошера. Така, че май високата влага не е толкова страшно нещо а даже необходимост.
    Тази практика с найлоните винаги съм се стахувал от нея, но си струва да я разгледам на по-късен етап.

    VPD - при различна температура и влажност: В оранжево са иделаните стойности за ..... растения
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	vapor_pressure_deficit_relative_humidity_chart_small.jpg
Прегледи:      480
Размер:	82.7 KB
ID:	2494
    Винаги може по-добре.

  6. #366
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Радващо е, когато добрите идеи започват да си пробиват път сред младите пчелари!
    http://bnt.bg/part-of-show/modernite...-pchelarstvoto
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #367
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2013
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Кюстендил

    Логер за данни

    Здравейте колеги,

    Осмелявам се да се нарека Пчелар, т.к. успях миналата година да извадя мед (или едва на третата ми година пчеларстване).
    Изчетох цялата тема и реших да споделя някои от въжделенията си.
    Само, че защо ми се струва, че темата е позамряла?

    Отдавна имам намерението да разработя електронна система за мониторинг на пчелни семейства! Желанието ми е породено от факта, че съм неделен, хоби пчелар. И поради това нямам възможност да бъда всеки ден край кошерите си, т.е. за мен е приоритет да имам актуална информация за тях.

    Тази година загубих 40% от семействата си, или 2 броя. Единият беше синдром на празния кошер, а другият вероятно наводнен. В двата имаше предостатъчно запаси от мед. И докато празния не бих могъл да спася, то наводненият, при навременна намеса бих опазил.

    Та да премина и на въпроса. Ако разполагах с електронна система за следене и анализ на основните "параметри" на едно пчелно семейство/кошер, то с голяма успеваемост бих могъл да осъществявам превенция. На този етап имам някои разработки и визия как да реализирам това. Интересно ми беше да видя идеите на хората с опит тук.

    По същество моето творение е вид логер (каква хубава българска думичка) за данни. За сега имам някои събрани логове за няколко дни работа на системата, от едно пчелно семейство, които ще споделя. За мое съжаление, все още незнам как да тълкувам получените резултати.

    Основната философия на системата ми е да бъде неинвазивна или казано с други думи, тя да не внася никакви допълнителни смущения в работата на семейството. Единствено пасивен мониторинг на основните параметри.

    (P.S. Поздрави към колегата m_phcelari за страхотната му програмка. Колега имам я на телефона си и я ползвам, супер е, само защо така между другото я споменаваш в темата на 16-а страница? Би трябвало някъде из форума да има отделна тема за нея! А дали не бихме могли да измислим нещо заедно с моят логер и твоята програмка? )

    Ето една от графиките, които съм свалил:


    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри ALL_DATA_3days.jpg‎  

  8. #368
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    ... За мое съжаление, все още незнам как да тълкувам получените резултати....
    За да се интерпретират вярно данните първо е важно да се знае къде е сложен и как е монторан всеки един сензор. Например ако термодатчиците за вътрешна и външна температура са залепени за корпуса, то тогава те ще показват съответната повърхностна температура. Ако обаче вътрешния термодатчик е издаден леко напред и не е в метален корпус, то тогава и само тогава той ще показва температурата на въздуха в кошера. Същото важи и за външния термодатчик - за да показва вярната външна температура той трябва да е сложен на северната страна на кошера, да не е долепен до корпуса, да не е в метална тръбичка и да е засенчен с навесче, което да гарантира че датчика винаги ще е на сянка. Не знам дали знаеш, но лятно време слънцето изгрява на 30 градуса на север и залязва на 30 градуса на север от идеалната линия изток-запад. През деня е от южната страна, но за да не се огрява един северно разположен датчик е необходимо такова навесче, което да защитава датчика отстрани.

    По тълкованието на данните:

    1. Пчелите се стараят да поддържат 32-35 градуса температура вътре в кошера. Силното семейство може да го прави, а слабото - само частично. При това положение dT=Tin-Tout се явява критерий за силата семейството. Естествено се гледат нощните спадове. Колкото по-голямо dT е в състояние да осигури едно семейство, толкова по-много пчели има в него през нощта. dT всъщност е критерий за топлинната мощност на едно семейство, а тя се предполага че е правопропорционална на броя на пчелите и на количеството запечатано пило (то също отделя топлина).

    2. Абсолютната стойност на Tin е критерий за това дали семейството разполага с достатъчни ресурси, за да поддържа оптимален температурен режим за пилото и маточниците (майката). Ако говорим за нова отводка, това е най-интересния параметър. Ако семейството на отводката не е в състояние да осигури денонощно температура над 30 градуса, то тогава майката става некачествена.

    3. Високата вътрешна влажност е критерий за наличие на пило. Много високата влажност е критерий за конденз и мухъл. Ниската вътрешна влажност е предупреждение за дефицит на вода и трябва на пчелина да се сложи поилка.

    4. Ако се мери и външната влажност, по разликата и спрямо вътрешната може да се прецени дали вентилацията на кошера е слаба, нормална или прекалено голяма. Пчелите компенсират ниската влажност с носене на вода, а високата - с вентилация на прелката. Същото важи и за температурите - при ниска температура започват да ядат мед и да генерират топлина посредством вибрации на мускулите си, а при висока - вентилират на прелката. Ако семейството има достатъчно пчели, то успешно се справя с тези задачи. Ако няма - наблюдават се по-големи диапазони на изменение на температурата и влажността вътре в кошера.

    5. Ако външната и вътрешната температура се движат еднакво (или почти еднакво), то тогава семейството е умряло или е пред умиране.

    6. Ако излети рой, веднага ще забележиш че довчера семейството се е справяло с компенсацията на температурата и влажността, а от днес вече не може. Това е критерий за внезапна загуба на пчели (роене или натравяне на част от семейството).

    7. Преразширено семейство с излишни корпуси - не може да поддържа температурния режим.

    8. Недоразширено семейство (излишни пчели през нощта) - висока температура, дори надхвърляща 35 градуса. Това се случва и с нервните семейства по време на транспорт или при затваряне на прелките по време на пръскане.

    9. Многото запечатано пило генерира много излишна топлина, която пчелите невинаги успяват да компенсират посредством вентилация.

    10. Пробиване на кошера от кълвач - вътрешната температура се срива и започва да се движи едновременно с външната.

    Сигурно има и още много - това го написах само на база 2-3 минути разсъждения.

  9. #369
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Здравейте колеги,

    Осмелявам се да се нарека Пчелар, т.к. успях миналата година да извадя мед (или едва на третата ми година пчеларстване).
    Изчетох цялата тема и реших да споделя някои от въжделенията си.
    Само, че защо ми се струва, че темата е позамряла? .........
    Колега темата ще се съживи зимата, сега ни е налегнала работата. Версия 2.0 на пчеломата е в главата ми и си чака времето. Дай малко подробности, с каква техника логваш данните, как ги пращаш на компютъра, какви са ти целите, .....
    Честно казано бях забравил за програмката за уиндоус телефона. Възможна е някаква форма на интеграция със системата за мониторинг, но тъй като уеб интерфейса върви на всички устройства е малко безсмислено такова усилие. Просто няма време за всичко, а и пчели трябва да се гледат приуритетно.
    Винаги може по-добре.

  10. #370
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Логер за данни…
    Здравей!
    Мисля, че трябва да настроиш логера да записва през по-голям период - половин час или повече, за да се получи по-добра графика (по-достоверна извадка).
    0899946746 Поздрави, Емо.

 

 
Страница 37 от 51 ПърваПърва ... 27353637383947 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •