Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 51 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 506
  1. #111
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Въпрос 1 - възможно ли е състоянието на един кошер да се контролира дистанционно чрез система от вградени датчици, например температура по зони, влажност, тегло, звук, вибрация и т.н

    Не! Не може да се контролира дистанционно. Това че, ще измерите температура, влажност, тегло и тн. е едно ама да го контролирате?
    Контрола включва две опции:
    -измерване на параметрите;
    -регулиране на определени параметри с оглед доближаването им до оптималните.
    И измерването и регулирането са възможни както дистанционно, така и на място - в самия кошер. Като при това проблем не е електрониката (има вече достатъчно мощни процесори, работещи с минимална консумация на енергия). Проблем се явяват изпълнителните устройства и довеждането на достъчно енергия до кошерите.

    // Предложение към Админа
    Не е ли по-добре постовете след #31 да се отделят и да се присъединят към темата за електрониката в кошера?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #112
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Контрола включва две опции:
    -измерване на параметрите;
    -регулиране на определени параметри с оглед доближаването им до оптималните.
    И измерването и регулирането са възможни както дистанционно, така и на място - в самия кошер. Като при това проблем не е електрониката (има вече достатъчно мощни процесори, работещи с минимална консумация на енергия). Проблем се явяват изпълнителните устройства и довеждането на достъчно енергия до кошерите.

    // Предложение към Админа
    Не е ли по-добре постовете след #31 да се отделят и да се присъединят към темата за електрониката в кошера?
    Първо трябва да отговорим на въпроса: Кои са тези параметри, които ще измерваме и необходимо ли е това. За температура и влажност изобщо няма да говоря защото всеки пчелар знае каква е температурата в момента в кошера и съответната влажност иначе просто няма да се излюпи пилото. Ако семействата са слаби и не могат да поддържат тази температура се замислете за причината. Тя обикновено е у пчеларя.

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Сори за офтопика, tsc1, напомняш за ранния Матеев...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Предлагам да не се дракаме, а де се върнем към темата за електрониката в кошера......
    Колега дай една идея за следното нещо. Тези дни се опитвам да събирам прашец за първи път в по-големи количества и бройки кошери и ми дойде една идея за малка но според мен от голяма полза, рационализация. Понеже искам през ден да събирам прашеца все пак да остава и нещо за пчелите, трябва през ден да се слагат и махат прашецоуловителите.
    Как според теб би могло да се осъществи ротиране на 180 градуса на спиращата ламаринка на прашецоуловителя по остта показана на снимката. По този начин искам да затварям входа на прашецоуловителя а да отварям друг отвор намиращ се зад тази ламаринка.
    Логично е че тази ламаринка трябва да е на някаква мини панта, но каква електроника би могла да се използва за да може с превключвател да се завърта и връща в изходно положение.
    Може и другия вариант да се спуска като гилотинка надолу и да се вдига нагоре ако е по-лесно като изпълнение.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	prashecoulovitel1.jpg
Прегледи:      234
Размер:	14.8 KB
ID:	1159

  5. #115
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Сори за офтопика, tsc1, напомняш за ранния Матеев...
    Бинго......!
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    @agro,
    Прегледай и тази тема: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=904
    Доста сериозно е прочиствана, но много идеи ги има там.
    Благодаря за указанието. Ако се бях постарал да прочета тази тема от форума, нямаше да си задам въпросите - сега ми изглеждат като да съм се сетил за топлата вода.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #117
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не е ли много по-просто да поставиш прашецоуловители с по големи отвори?

  8. #118
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2012
    Мнения
    40
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не е ли много по-просто да поставиш прашецоуловители с по големи отвори?
    Дай пример за такива, може и производител. Предполагам, че много хора, включително и аз, се сблъскват с подобен проблем.

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Диаметър 5.1 на отворите работят Софрониеви от Монтана. Пазарят от цяла Европа и нямам идея от къде са ги взели. Последно днес четох, че купуват восъчни основи с ТЪРТИЕВИ килийки от Полша.
    Жечо Мурзов също не сваля прашецоуловителите, но той мед не гони. Неговите отвори са 4.80 мм. и ги правят в Пловдив. Ето линк http://prodavalnik.com/prashetsoulovitel-i41722693

  10. #120
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Диаметър 5.1 на отворите работят Софрониеви от Монтана. Пазарят от цяла Европа и нямам идея от къде са ги взели. Последно днес четох, че купуват восъчни основи с ТЪРТИЕВИ килийки от Полша.
    Жечо Мурзов също не сваля прашецоуловителите, но той мед не гони. Неговите отвори са 4.80 мм. и ги правят в Пловдив. Ето линк http://prodavalnik.com/prashetsoulovitel-i41722693
    Благодаря за линковете и предложението. Идеята за двойния вход ме подсети че така може зимата да използвам прашецоуловителите за мишепредпазители, а ако втория вход е запушен става и за тотално затваряне/отваряне на кошерите с едно щракване. Все пак и темата е за автоматизация.
    Аз мисля да преустроя един с ръчно отваряне/затваряне а ако Матеев даде някоя ценна идея може и един да се електронизира ей така за ефекта.

 

 
Страница 12 от 51 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •